Wix vs WordPress – Cila është e përshtatshme për ju (maj 2019)

Kur fillova së pari të ndërtoja faqe në internet, gjithçka ishte HTML. Nëse dikush kujton këto ditë, ju do të dini se ky ishte standardi i artë i zhvillimit të internetit të HTML. (Na vjen keq për muzikën nëse e keni klikuar atë lidhje.)

Ne kemi bërë një rrugë të gjatë nga ato ditë dhe tani përdoruesit janë përballur me një bollëk zgjedhjesh. Ka ndërtues të rinj të faqeve të internetit që shfaqen në të gjithë vendin, megjithatë sistemi i menaxhimit të përmbajtjes që shumica e njerëzve kanë përdorur mbetet të jetë WordPress. Sot do të krahasojmë këtë gjigant me një tjetër pretendent të njohur – Wix.

logo wix vs wordpress

Ne do të ndajmë përvojat tona si me Wix dhe WordPress, atëherë do t’ju japim disa njohuri se cili i përshtatet më mirë nevojave tuaja. Ne do të krahasojmë një mori aspektesh të ndryshme. Le të fillojmë me disa statistika:

WordPresss fuqizon gati 1/3 e internetit siç e njohim sot.

Arsyeja që WordPress zotëron se një pjesë e madhe e tregut në internet është sepse mund t’ju ndihmojë të krijoni një faqe në internet mahnitëse.

Edhe pse WordPress është mbret, nuk është perfekt. Ekziston një kurbë e madhe e të mësuarit dhe mund të jetë e vështirë për t’u përdorur për fillestarët.

Për njerëzit që nuk dëshirojnë të hasin shumë vështirësi kur krijojnë uebfaqen e tyre, ata mund të zgjedhin të përdorin një krijues të faqes në internet një ose një sistem të menaxhimit të përmbajtjes si Wix. Kjo do të vijë me avantazhe me lehtësinë që ofron.

Edhe pse WordPress ka statistikën më mbresëlënëse kur bëhet fjalë për sasinë e faqeve të internetit që e përdorin atë – Wix nuk është zhytje. Wix ndihmoi në ndërtimin e rreth 1% të të gjitha faqeve të internetit sot në internet. Ky numër mund të duket i pakalueshëm pranë WordPress por që llogarit dhjetëra miliona faqe interneti.

Wix vs WordPress: Ulja e ulët

Përdorni WordPress nëse planifikoni të ndërtoni një faqe në internet dhe ta rritni atë në potencialin e tij të plotë. Sasia e opsioneve dhe shërbimeve të disponueshme në një uebfaqe të ndërtuar WordPress është mahnitëse.

Përdorni Wix nëse keni nevojë për një uebfaqe për qëllime themelore dhe nuk doni të merreni me një kurbë të madhe të të mësuarit për të sjellë një uebsajt në statusin e tij të duhur dhe drejtues. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të kuptoni programin e tyre ndërtues.

WordPress – Customdo personalizim në majë të gishtave

Ndërtimi i një faqe në internet mund të krahasohet me gatimin e një bifteki.

Shkoni përpara dhe Google si të gatuaj një biftek. Ka kaq shumë mundësi. Ju mund ta pjekni, mund ta hidhni dhe ta hidhni në furrë, mund të përdorni një videos soushe, ferr – madje mund ta mikrovaloni.

Mos mikrovalë biftekun tuaj.personalizim i fjalëve

Këto opsione ekzistojnë të gjitha brenda ndërtimit të një faqe në internet me ndërtues të ndryshëm të faqeve të internetit. Ju gjithashtu mund të punësoni dikë për të ndërtuar faqen tuaj në internet – lloj si të shkoni në një steakhouse dhe duke i bërë ata të gatuajnë ju një biftek ashtu si ju pëlqen.

Le të themi se një restorant ju bën një biftek. Në këtë skenar ata po përdorin një videoklip të madh dhe më pas po zbulojnë biftekun tuaj. Kjo është një nga metodat më të mira për të gatuar një biftek dhe metoda kryesore e përdorur në shumicën e restoranteve me pesë yje.

Ju mund të dilni dhe të blini një videos sous, të gatuani biftekun tuaj, pastaj ta shikoni vetë në një tigan. Në thelb, mundësia për të bërë një biftek të shkëlqyer varet nga aftësia juaj – por ju keni të njëjtat mjete si një kuzhinier në një restorant. Shtë e mundur që madje të bëni një biftek më të mirë se ai kuzhinier me të njëjtat mjete nëse e dini se çfarë po bëni.

Kjo është ajo që është WordPress – po përdor të njëjtat mjete si një zhvillues i faqes në internet për të krijuar një faqe në internet. Zhvilluesit mund të hedhin teknika shtesë që e bëjnë uebfaqen më të mirë se sa mund të bësh – por me kohën – mund të mësosh (ose Google) këto teknika në WordPress dhe të krijosh një faqe interneti të mrekullueshme.

WordPress ju lejon të ndërtoni faqen e internetit më të mirë të mundshme me mundësi dhe ndihmë të pafund. Mund të arrish lartësitë e SEO, mund të përdorësh shtojca të mrekullueshme që kontrollojnë sigurinë dhe mund të personalizosh uebfaqen tënde aq sa dëshiron.

Wix – Të gjitha Përshtatjet Bërë Për Ju

Përdorimi i Wix në këtë skenar është një lloj si përdorimi i një skarë për të gatuar një biftek.

Krahasimi i CMS 2019

Wix mund të krijojë një faqe të bukur të internetit – gati e përsosur. Problemi është që ju nuk do të mund të merrni faqen tuaj në lartësitë më të larta. Në shumë situata që nuk mund të jenë ato që po kërkoni. Zhvilluesit profesional të uebit nuk janë duke përdorur Wix.

Wix është një ndërtues i faqes në internet që do të vendosë gjithçka për ju. Shtë e thjeshtë dhe e lehtë për t’u përdorur, me një kurbë të vogël të të mësuarit, dhe nuk ka nevojë të shpenzosh më shumë para sesa çmimi i afisheve në shabllone dhe mbështetje e madhe.

Tiganisja e një bifteki është e shijshme dhe e vështirë për tu ngatërruar. Ka vend për gabime, por në të gjitha ju ndoshta do të bëni të paktën një biftek në rregull. Nuk po ju ofron mundësinë që të gatuani të njëjtin biftek si një videoklip dhe një teknikë të shkëlqyeshme për të dëgjuar, por prapë mund t’ju bëjë një vakt të shijshëm që plotëson nevojat tuaja nëse jeni një skarë e aftë.

përdorim

Sitet e WordPress përbëjnë 14.7% të 100 faqeve më të mira në botë. Shikoni listën e kompanive që përdorin WordPress.

Sa i përket krijuesve të faqeve në internet ose sistemeve të menaxhimit të përmbajtjes – WordPress përdoret 52% të kohës. Ne kemi përdorur Wix për vite me rradhë, dhe pas një shqyrtimi të gjatë, është zgjedhja jonë numër një për ndërtuesit e faqeve të internetit që janë zgjidhje “të gjitha në një”. Nuk është për t’u habitur, është e dyta vetëm për WordPress për sa i përket popullaritetit të CMS.

Si të krijoni një faqe në internet me Wix dhe WordPress

Hapat për të përdorur Wix

 1. Shko tek wix.com
 2. Regjistrohu dhe zgjidh një plan
 3. Bleni domenin tuaj
 4. Ndërtoni faqen tuaj të internetit (tip: ndiqni këtë udhëzues)

Hapat për të përdorur WordPress

 1. Zgjidhni një host të mirë në internet (tip: lexoni) rishikimet tona të ofruesve më të mirë të mbajtjes në internet)
 2. Zgjidh një plan pritjeje
 3. Bleni ose zgjidhni domainin tuaj (varet nëse kjo përfshihet në shërbimin pritës)
 4. Instaloni WordPress
 5. Zgjidhni një temë
 6. Zgjidhni një temë falas ose një temë të paguar
 7. Mësoni si të përdorni temën tuaj të re për të krijuar një faqe në internet
 8. Instaloni shtojca për të rregulluar faqen tuaj të internetit
  • Zgjidhni shtojcat falas ose me pagesë
  • Bëni hulumtime në të gjitha opsionet e ndryshme përpara se të instaloni
 9. Mërziteni me temën aktuale dhe përpiquni të përdorni CSS dhe HTML ose një shtojcë për të ndihmuar
  • Shumë Googling për të kopjuar dhe ngjitur kodin (pasi që me siguri nuk e dini HTML)

Siç mund ta tregoni, përdorimi i WordPress është pak më i komplikuar sesa përdorimi i Wix. Unë mund të kisha hedhur në disa hapa të tjerë për të dy, por kjo është në thelb ajo që po hyni kur zgjidhni ndonjë nga këto mundësi.

Ndërsa Wix është qartë më e thjeshtë – ka kaq shumë gjëra që nuk mund të bëni aq sa mundeni kur përdorni WordPress. Në Wix, ju jeni të kufizuar për funksionalitetin e tij ndërtues dhe integrime të ndërtuara me Wix ndërsa WordPress është e kundërta.

WordPress është një platformë me burim të hapur. Isshtë e hapur për të gjithë për të përdorur dhe modifikuar. Dokush në çdo kohë mund të përdorë WordPress për të krijuar temat e veta ose shtojcat që të tjerët të shkarkojnë falas ose në shumë raste për blerje. Kjo është arsyeja pse komuniteti WordPress është kaq masiv dhe pse kaq shumë njerëz përdorin WordPress.

Kush do të përdorë cilin

Nëse dëshironi të tërhiqni dhe ulni për të krijuar një uebfaqe plotësisht e personalizuar me mbështetje fantastike të klientit, atëherë duhet të përdorni Wix. Ekziston një kurbë e vogël e të mësuarit por opsionet në majë të gishtave tuaj janë të gjera. Sapo të fitohet Wix është një mjet i fuqishëm që do t’ju lejojë të shndërroni një kanavacë të zbrazët në një vepër arti dhe nuk do të zgjasë shumë.

Wix është për njerëzit që duan të krijojnë një faqe në internet që është unike për ta pa pasur nevojë të merren me të gjitha gjërat shtesë që vijnë me drejtimin e një faqe në internet.

WordPress është për njerëzit që janë seriozë në ndërtimin e një faqe në internet. Ka kaq shumë aspekte të rritjes dhe marketingut të një faqe në internet dhe WordPress do t’ju japë aftësitë për të shkëlqyer në çdo aspekt të tyre.

Nëse jeni serioz në lidhje me faqen tuaj dhe dëshironi të merrni kohën për të mësuar secilin aspekt të asaj që jeni duke krijuar, atëherë përdorni WordPress. Mundësitë janë të pafundme dhe mundësia për të krijuar pikërisht atë që dëshironi është aty që ju të kapni.

Temat e WordPress Vs. Temat Wix

Përkundër asaj që mendojnë shumë njerëz – nuk është e nevojshme të dini si të kodoni për të përdorur WordPress. Shumë tema lejojnë shumë nga funksionalitetet që ofron Wix me mundësinë për të rregulluar më tej me kod.

Mënyra se si fillon ndërtimi i një faqe WordPress është që përdoruesi të zgjedhë një temë për t’u përdorur. Temat janë në thelb ato që janë ndërtuesit Wix. Ju mund të tërhiqni dhe lëshoni në disa raste ose të zgjidhni një element për ta shtuar në faqen tuaj dhe pastaj mund ta përpunoni atë me tekst të personalizuar, imazhe ose çfarëdo që është e zbatueshme.

WordPress vjen me një larmi të madhe temash të ndërtuara WordPress që i lejojnë dikujt të ndërtojë një faqe interneti themelore. Temat e thjeshta mund të ngrihen me kod, por një uebfaqe definitivisht mund të ndërtohet pa përdorur kod.

Në krye të tema falas ka tema që mund të blini dhe pastaj t’i përdorni që ofrojnë një përvojë ndërtimi të ngjashme me Wix. Ka kompani që kanë krijuar një përvojë të bukur ndërtimi si Temat Elegant dhe Jashtë Sandbox.

Temat Elegant ka krijuar një ndërtues që ju lejon të tërhiqni dhe lëshoni elemente specifike me karakteristika të lehta për t’u përdorur. Shumë mund të bëhet në sekonda pa kohë ngarkimi.

shembje dhe-riemërtoj-gif

Sasia e mbështetjes dhe informacioni se si të bazohet thjesht në cilën temë ju zgjidhni. Disa tema kanë bashkësi të gjera që mund të ndihmojnë në përdorimin e temës, ndërsa disa pothuajse nuk kanë asnjë ndihmë.

Wix ka modele të ndryshme dhe madje ka ndërtuar një Inteligjencë të Dizajnit Artificial që ju lejon juve keni një shtyllë ndërtimi në faqen tuaj të internetit.

Cilindo model të zgjidhni nëse vendosni të përdorni ADI, do të ndërtoni faqen tuaj në internet brenda ndërtuesit Wix. Farë do të thotë është se keni mundësi të kufizuara në krahasim me temat e shumta në botë për WordPress. E kufizuar nuk do të thotë gjithnjë pak pse. Opsionet në Wix janë mahnitëse kur krahasohen me ndërtuesit e tjerë të faqeve të internetit.

Të jetosh brenda ekosistemit Wix nuk është gjithmonë e keqe as pasi e dini gjithmonë llojin e mbështetjes që do të merrni kur keni ndonjë problem.

Kodimi, Komuniteti dhe Gjetja e Zgjidhjeve

Për të qenë në gjendje të krijoni uebfaqen e saktë që është ulur në kokën tuaj, do t’ju duhet të mësoni se si të kodoni. Lajmi i mirë është se ju mund të krijoni 97% të uebfaqes në kokën tuaj pa mësuar se si të kodoni. Kjo 3% në kokën tuaj ndoshta nuk është e nevojshme.

Përzgjedhja e temës së saktë për nevojat tuaja largon nevojën për kodim. Nëse zgjidhni një temë me një bazë të madhe të përdoruesit, do të ketë faqe dhe faqe forume që do të kenë kod të gatshëm për të kopjuar dhe ngjitur në temën tuaj për atë veçori shtesë që dëshironi të shtoni.

Ndonjëherë do të ketë diçka që dëshironi të bëni që duket e pamundur pa përdorur kod dhe më pas një kërkim i shpejtë në Google më vonë zbuloni se ekziston një shtojcë që bën funksionin e saktë që po kërkoni.

Kjo është bukuria e WordPress, komuniteti është aty për t’ju ndihmuar të arrini gjithçka.

Në Wix, jeni i shtrënguar nga ajo që ju lejon të bëni Wix. Ekziston një komunitet i shkëlqyeshëm dhe një bazë e mahnitshme e njohurive për të kuptuar se si të arrini atë që po përpiqeni të arrini. Problemi është nëse nuk është në bazën e njohurive atje nuk do të jetë një mënyrë për ta bërë atë.

WordPress vs Mbështetje Wix

Mbështetje e bazës së njohuriveGjëja e shkëlqyeshme për të dyja këto platforma është se nëse keni ndonjë problem, rezolucioni është në internet.

Me Wix, baza e tyre e njohurive mbulon çdo aspekt të softuerit të tyre dhe gjithçka që ju nevojitet për ndihmë është aty. Wix gjithashtu ka një ekip mbështetës të mahnitshëm. Ata përgjigjen shpejt dhe merrni ndihmën që ju nevojitet.

Nga ana tjetër, WordPress merr kaq shumë forma përdorimi me të gjitha temat, shtojcat dhe aplikacionet e ndryshme që informacioni është pak më i vështirë për tu gjetur. Siç u përmend më parë, miliona faqe në internet janë ekzekutuar në WordPress. Miliona njerëz kontribuojnë në bashkësinë e mahnitshme që përbën WordPress.

Kjo çon në qindra mijëra artikuj të ndihmës në forumin e tyre – fjalë për fjalë – qindra mijëra. Mund të jetë e vështirë të gjesh atë që po kërkon, por gjëja e bukur është që ajo që të nevojitet ekziston diku.

Shumë njerëz mërziten duke u përpjekur të kuptojnë se si të kryejnë detyra të caktuara në WordPress dhe të punësojnë një zhvillues për të përfunduar faqen e tyre të internetit për ta.

Wix Apps dhe Plugins WordPress

Wix ofron gati 300 aplikacione për t’u përdorur në faqen tuaj të internetit Wix. Këto aplikacione variojnë nga ndihma SEO tek analitika deri tek shitja e produkteve të Amazon.

Kur bëhet fjalë për aplikacionet Wix ka arritur të bashkojë një portofol të bukur të mjeteve kryesore që do të ndihmojnë shumë pronarë të uebfaqeve të përmirësojnë lojën e tyre. Kur krahasohet me WordPress, palët e përzgjedhjes në krahasim.

Ndërsa 300 tingëllon si një numër solid, është mjaft i vogël në krahasim me 55,000+ plugins në dispozicion të përdoruesve të WordPress. Deri në ditën e nesërme do të ketë më shumë shtesa në tregun e WordPress. Askush nuk ka nevojë për qasje në mbi 50,000 shtesa.

megjithatë, ekziston një shtojcë për gjithçka që mund të mendoni. Ata të gjithë shqyrtohen nga përdoruesit e vërtetë nëse njerëzit janë duke i përdorur ato dhe do t’ju japin një sasi të mirë informacioni për të vendosur. Mund të jetë dërrmuese të përpiqesh të gjesh atë që po kërkon herë pas here.

SEO dhe Blogim

SEO është gjobë në Wix. Karakteristikat e tyre SEO përfshijnë hartat automatike të gjeneruara, si dhe tituj të faqeve të përshtatshëm dhe përshkrimet e meta. Wix ofron mjete të ndryshme SEO që mund të ndihmojnë në përmirësimin e SEO. Nëse planifikoni të bëni Blogging dhe optimizoni SEO, atëherë ose do të punojë për ju.

SEO dhe Bloggingpërdorim WordPress menjëherë ofron disa përparësi kur bëhet fjalë për SEO. Mjetet SEO të ofruara nga Wix absolutisht të zbehtë në krahasim me të gjitha mundësitë e shtojcës SEO të disponueshme për ju në WordPress.

Menjëherë, pa shtojca ose një temë të shtuar, WordPress ofron veçori standarde fantastike. WordPress ka si duhet Shënimi HTML, SEO miqësore permalinks, etiketat e titullit, titujt, krijim i lehtë i përmbajtjes, dhe imazhe të optimizuara. Pothuajse të gjitha temat në dispozicion janë optimizuar edhe për SEO dhe pasi të çiftoheni me një plugin ose dy ju do të arrini lartësitë e SEO.

Wix është një zgjedhje e mirë për blogela për njerëzit që janë të ri në botën e internetit. Shtë e lehtë dhe e lehtë ashtu si shumica e Wix. WordPress është për njerëzit që duan të bëjnë një zhytje të thellë në botën e blogjeve dhe të mësojnë shumë rreth SEO.

WordPress vs. Pmimi Wix

Ixmimi Wix është i drejtpërdrejtë. Mundësia më e zakonshme është 14 dollarë në muaj, të cilat përfshijnë një domen falas për një vit, si dhe disa sende të tjera të mira. Për më tepër, ju mund të paguani ekstra për një adresë e-mail të caktuar në domenin tuaj përmes Google.

plane wix çmimesh

Ndërsa çmimi Wix është i drejtpërdrejtë, duke shkuar në rrugën e WordPress është gjithçka përveç kësaj. WordPress në vetvete është absolutisht i lirë për t’u përdorur. Sidoqoftë, hapi i parë është gjetja e një shërbimi pritës që mund të shkojë në çmim. Shërbimi ynë i preferuar i pritjes, SiteGround, do t’ju drejtojë me rreth 4 dollarë në muaj për të filluar.

Në krye të një shërbimi pritës ju duhet të vendosni nëse doni të paguani për një temë dhe shtesa. Shumë tema mund të përdoren falas, por ato të tjera mund të kushtojnë qindra dollarë. Temat më të mira të vlerësuara janë zakonisht pagesa një herë prej 100-200 $. Sapo ta keni – e keni për jetë. Ekzistojnë gjithashtu shumë shtojca që mund të paguajnë një tarifë një herë ose një tarifë mujore.

Në varësi të asaj që po përpiqeni të bëni Wix dhe WordPress janë relativisht të krahasueshme në çmim. Ndonjëherë mund të kurseni shumë para dhe ndonjëherë do të gjeni veten duke shpenzuar më shumë.

Ekziston gjithashtu mundësia e punësimit të një zhvilluesi ku kufiri i qiellit në koston, por një uebfaqe mesatare mund të ndërtohet për rreth 2,000 dollarë.

eCommerce

WordPress dhe Wix të dy ofrojnë mundësi të shkëlqyera në platformat e tyre për tregti elektronike. As nuk janë alternativa më e mirë – Shopify merr atë kurorë – por të dy kanë arsye bindëse se përse i përdorni ato për një dyqan të tregtisë elektronike.

Përdorimi i WordPress për eCommerce rrit pak vështirësinë. Shumë zhvillues krijojnë uebfaqe eCommerce në WordPress por padyshim që ata vërtet dinë se çfarë bëjnë.

Dev internet në tregti elektronik

Mënyra më e mirë për të përdorur WordPress për eCommerce është krijimi WooCommerce. WooCommerce është një nga shtojcat më të mira në WordPress dhe është i lehtë për t’u përdorur në fillim. Kur përdorni WooCommerce ka shumë gjëra shtesë që duhet të kuptoni si metodat e pagesës, taksën e shitjeve dhe aspekte të tjera të vogla të rastësishme të drejtimit të një dyqani të tregtisë elektronike për të cilën shumica e njerëzve nuk mendojnë. Shopify kujdeset për të gjitha ato gjëra.

WordPress u ndërtua për të bërë gjithçka, kështu që eCommerce funksionon mirë në të. Wix u ndërtua për të bërë të lehtë ndërtimin e një faqe interneti të bukur. Me këtë u tha, duke shtuar eCommerce në krye të kësaj funksionon në një farë mase.

Wix funksionon mirë nëse keni një bibliotekë të vogël produktesh. Shitja nën pesë produkte në Wix është në të vërtetë e shkëlqyeshme. Ështjet fillojnë të shfaqen kur dëshironi të shfaqni linjat tuaja të produktit dhe të ndërtoni një bibliotekë të bukur produktesh. Për më tepër, ka aspekte si politika e kthimit dhe dërgimi i postës elektronike që janë lehtësisht në Shopify që nuk ekzistojnë në Wix.

Shopify u ndërtua për tregti elektronike, çdo aspekt i cilësimeve, dizajnit dhe ndërtimit të softuerit është ndërtuar për të akomoduar opsionet e e-commerce. Shtojcat dhe aplikacionet në Wix janë të mira, por nuk krahasohen me ato që janë në dispozicion të Shopify.

Përfundim: Wix ose WordPress?

Nëse jeni të gatshëm të ndërtoni me të vërtetë një faqe në internet – ta rregulloni me të vërtetë dhe ta rritni atë, atëherë vendimi është i lehtë — përdorni WordPress. WordPress nuk është e vështirë me temën e duhur dhe sasia e informacionit në botë për të ndihmuar është e pafund. Deri kur të keni bërë ndërtimin e faqes tuaj, do të ndjeheni si një zhvillues ekspert në internet.

Wix është më mirë nëse nuk keni interes të bëni një zhytje të thellë. Ju dëshironi diçka të thjeshtë dhe të lehtë për t’u përdorur që e bën punën të përfunduar.

Ekziston gjithashtu gjithmonë mundësia e punësimit të një zhvilluesi për të krijuar një faqe interneti për ju. Nëse unë do të isha serioz në krijimin dhe rritjen e një faqe në internet, të dy opsionet e vetme janë duke përdorur WordPress për veten tuaj ose duke punësuar një zhvillues. Për rekord, ai zhvillues do të përdor WordPress.

FAQ

Cili ndërtues i faqes në internet ka SEO-në më të mirë? WordPress ose Wix?

WordPress është për njerëzit që duan të marrin kohën për të mësuar gjithçka rreth SEO dhe Blogging. Karakteristikat dhe cilësimet, si dhe shtojcat në WordPress bëjnë që SEO në platformë të jetë më e lartë se çdo platformë tjetër.

Sa kohë duhet që faqet e internetit Wix të shkojnë drejtpërdrejt?

Mund të zgjasë deri në 48 orë në faqen tuaj në internet me domenin tuaj.

Sa kushton për të publikuar një faqe në internet Wix?

Një faqe në internet në Wix mund të publikohet falas nën këtë format emëror: username.wixsite.com/siteaddress. Për të përdorur një domen të personalizuar dhe për të zhbllokuar shumë karakteristika do t’ju duhet të zgjidhni një plan të paguar. Mesatarisht, planet e paguara janë 14 dollarë në muaj por mund të jenë aq pak sa 5 dollarë në muaj dhe sa 25 dollarë në muaj.

A mund ta redaktoni faqen tuaj Wix pasi ta publikoni?

Po, mund ta modifikoni faqen tuaj të internetit Wix pasi ta publikoni dhe ndryshimet do të shkojnë drejtpërdrejtë pasi të keni mbaruar.

Cili është ndryshimi midis WordPress.com dhe WordPress.org?

WordPress.org është një platformë që është e vetë-hostuar në një platformë pritëse të zgjedhur paraprakisht për të krijuar dhe menaxhuar një faqe në internet. Ky është versioni që është përfshirë në këtë artikull. WordPress.com është i ngjashëm, por është i pritur për ju dhe i dizajnuar si një krijues i faqes në internet për lehtësinë e përdorimit.

Si është e ndryshme WordPress nga Wix?

Dallimi më i madh midis Wix dhe WordPress është se Wix është një softuer ndërtues faqesh në internet që merret me të gjitha aspektet e backend-it të faqes suaj të internetit dhe WordPress është softuer i pavarur që instaloni në platformën pritëse që keni zgjedhur. Wix është shumë më e lehtë për t’u përdorur ndërsa WordPress ka një kurbë mësimi.

Referenca dhe kredi për imazh:

 • Kingcrescent.com
 • Learnwoo.com
 • ShareGate.com
 • MyVenturePad.com
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author