Wix ve WordPress – Hangisi Sizin İçin (Mayıs 2019)

Web sitelerini oluşturmaya ilk başladığımda hepsi HTML’ydi. Bugünlerde biri hatırlarsa, bunun HTML web geliştirmenin altın standardı olduğunu bilirsiniz.. (Bu bağlantıyı tıkladıysanız müzik için özür dileriz.)

O günlerden uzun bir yol kat ettik ve şimdi kullanıcılar çok sayıda seçenekle karşı karşıya. Her yerde yeni web sitesi oluşturucuları var, ancak çoğu insanın kullandığı içerik yönetim sistemi WordPress olmaya devam ediyor. Bugün bu devi başka bir popüler yarışmacı ile karşılaştıracağız. – Wix.

wix vs wordpress logosu

Deneyimlerimizi hem Wix hem de WordPress ile paylaşacağız, size ihtiyaçlarınıza daha uygun olan bazı bilgiler vereceğiz. Bir dizi farklı yönü karşılaştıracağız. Bazı istatistiklerle başlayalım:

WordPresss, bugün bildiğimiz gibi internetin yaklaşık 1 / 3’üne güç veriyor.

WordPress’in internetin büyük bir pazar payına sahip olmasının nedeni, kendi başına inanılmaz bir web sitesi oluşturmanıza yardımcı olabilmesidir..

WordPress kral olmasına rağmen mükemmel değil. Büyük bir öğrenme eğrisi vardır ve yeni başlayanlar için kullanımı zor olabilir.

Web sitelerini oluştururken çok fazla zorluk yaşamak istemeyenler için, hepsi bir arada bir web sitesi oluşturucu veya Wix gibi içerik yönetim sistemini kullanmayı seçebilirler. Bu, sunduğu kolaylık ile dezavantajlarla birlikte geliyor.

WordPress, onu kullanan web sitesi miktarı söz konusu olduğunda en etkileyici statüye sahip olsa da – Wix sarkık değil. Wix, bugün İnternet’teki tüm web sitelerinin yaklaşık% 1’inin oluşturulmasına yardımcı oldu. Bu sayı WordPress’in yanında önemsiz görünebilir, ancak on milyonlarca web sitesi.

Wix ve WordPress: Düşük

WordPress kullanın bir web sitesi oluşturmayı ve onu tam potansiyeliyle büyütmeyi planlıyorsanız. WordPress tarafından oluşturulmuş bir web sitesinde mevcut seçenek ve hizmetlerin miktarı şaşırtıcı.

Wix kullan temel amaçlar için bir web sitesine ihtiyacınız varsa ve bir web sitesini çalışır duruma getirmek için büyük bir öğrenme eğrisi ile uğraşmak istemiyorsanız. Yapmanız gereken tek şey kendi oluşturucu yazılımlarını bulmak.

WordPress – Her Özelleştirme Parmaklarınızın Ucunda

Bir web sitesi oluşturmak, biftek pişirmekle karşılaştırılabilir.

Devam edin ve Google bir biftek nasıl pişirilir. Çok fazla seçenek var. Izgara yapabilir, parçalayabilir ve fırına atabilirsin, bir sous vide kullanabilirsin, cehennem – hatta mikrodalga bile yapabilirsin.

Biftekinizi mikrodalgaya atmayın.wordpress özelleştirme

Bu seçeneklerin tümü, çeşitli web sitesi oluşturucularıyla bir web sitesi oluşturmada mevcuttur. Web sitenizi oluşturmak için birini kiralayabilirsiniz – bir steakhouse’a çıkmak ve size istediğiniz gibi bir biftek pişirmek gibi..

Diyelim ki bir restoran sizi bir biftek yapıyor. Bu senaryoda bir sous vide kullanıyorlar ve sonra bifteğinizi yakıyorlar. Bir biftek pişirmek için en iyi yöntemlerden biri ve en çok beş yıldızlı restoranlarda kullanılan ana yöntem.

Dışarı çıkıp bir sous vide satın alabilir, bifteğinizi pişirebilir, sonra bir tavada kendiniz toplayabilirsiniz. Temel olarak, harika bir biftek yapma fırsatı yeteneğinize bağlıdır – ancak bir restoranda bir şefle aynı araçlara sahipsiniz. Ne yaptığını biliyorsan, aynı aletlerle biftekten daha iyi bir şeyler yapmak bile mümkün.

WordPress budur – bir web sitesi yapmak için web geliştiricisiyle aynı araçları kullanıyor. Geliştiriciler, web sitesini yapabileceğinizden daha iyi hale getiren ekstra teknikler kullanabilirler – ancak zamanla – bu teknikleri WordPress’te öğrenebilir (veya Google) ve harika bir web sitesi oluşturabilirsiniz..

WordPress ile sonsuz seçenekler ve yardımla mümkün olan en iyi web sitesini oluşturmak. SEO’nun zirvelerine ulaşabilir, güvenliği kontrol eden harika eklentileri kullanabilir ve web sitenizi istediğiniz kadar özelleştirebilirsiniz.

Wix – Tüm Özelleştirmeler Sizin İçin Yapıldı

Bu senaryoda Wix kullanmak, bir biftek pişirmek için ızgara kullanmak gibidir..

CMS Karşılaştırması 2019

Wix, neredeyse mükemmel olan güzel bir web sitesi oluşturabilir. Sorun, web sitenizi en yüksek seviyelere çıkaramayacağınızdır. Pek çok durumda aradığınız şey olmayabilir. Profesyonel web geliştiricileri Wix kullanmıyor.

Wix bir Web Sitesi Oluşturucu bu sizin için her şeyi ayarlayacaktır. Küçük bir öğrenme eğrisi ile basit ve kullanımı kolaydır ve daha fazla para harcamaya gerek yok şablonlardaki etiket fiyatından ve büyük destekten daha.

Bir biftek ızgara lezzetli ve dağınık zor. Hata için yer var ama sonuçta muhtemelen en azından iyi bir biftek yapacak. Sous vide ile aynı bifteği ve harika bir tatlı tekniği pişirmek için size bir şans sunmuyor, ancak yetenekli bir ızgaraysanız ihtiyaçlarınızı karşılayan lezzetli bir yemek yapabilirsiniz..

kullanım

WordPress siteleri dünyanın en iyi 100 web sitesinin% 14,7’sini oluşturmaktadır. WordPress kullanan şirketlerin listesine göz atın.

Web sitesi oluşturucularına veya içerik yönetim sistemlerine kadar – WordPress% 52 oranında kullanılıyor. Wix’i yıllardır kullandık ve uzun bir incelemeden sonra bir numaralı tercihimiz “hepsi bir arada” çözümleri olan web sitesi oluşturucuları için. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, CMS popülerliği açısından sadece WordPress için ikinci.

Wix ve WordPress ile Web Sitesi Nasıl Kurulur

Wix kullanma adımları

 1. Adresine git wix.com
 2. Kaydolun ve bir plan seçin
 3. Alan adınızı satın alın
 4. Web sitenizi oluşturun (ipucu: bu kılavuzu izleyin)

WordPress kullanma adımları

 1. İyi bir web barındırma seçin (ipucu: read en iyi web barındırma sağlayıcılarının yorumları)
 2. Bir barındırma planı seçin
 3. Alan adınızı satın alın veya seçin (bunun barındırma hizmetine dahil olup olmadığına bağlıdır)
 4. WordPress’i yükleyin
 5. Bir tema seç
 6. Ücretsiz bir tema veya ücretli tema seçin
 7. Bir web sitesi oluşturmak için yeni temanızı nasıl kullanacağınızı öğrenin
 8. Web sitenizi özelleştirmek için eklentiler yükleyin
  • Ücretsiz veya ücretli eklentiler seçin
  • Yüklemeden önce tüm farklı seçenekler üzerinde araştırma yapın
 9. Mevcut temaya saplanın ve yardım etmek için CSS ve HTML veya bir eklenti kullanmaya çalışın
  • Kodu kopyalayıp yapıştırmak için bir sürü Google (muhtemelen HTML bilmediğinizden)

Anlayabildiğin gibi, WordPress kullanmak Wix kullanmaktan biraz daha karmaşıktır. Her ikisi için de birkaç adım atabilirdim, ancak temelde bu seçeneklerden birini seçerken girdiğiniz şey budur.

Wix açıkça daha basit olsa da, WordPress kullanırken yapabileceğiniz o kadar çok şey var ki. Wix’te, oluşturucu işleviyle kısıtlısınız ve Wix tarafından yapılmış entegrasyonlar, WordPress ise tam tersi.

WordPress açık kaynaklı bir platformdur. Kullanmak ve değiştirmek herkese açıktır. Herkes istediği zaman WordPress’i kullanabilir veya başkalarının ücretsiz olarak indirebileceği veya birçok durumda satın alabileceği kendi temalarını veya eklentilerini oluşturabilir. Bu yüzden WordPress topluluğu çok büyük ve neden bu kadar çok insan WordPress kullanıyor.

Kim Kullanacak

Oluşturmak için sürükleyip bırakmak istiyorsanız fantastik müşteri desteği ile tamamen özelleştirilmiş bir web sitesi, o zaman Wix’i kullanmalısınız. Küçük bir öğrenme eğrisi var, ancak parmaklarınızın ucundaki seçenekler geniş. Wix hakim olduktan sonra, boş bir tuvali bir sanat eserine dönüştürmenize izin verecek güçlü bir araçtır ve çok uzun sürmez.

Wix, bir web sitesi çalıştırmakla birlikte gelen tüm ekstra şeylerle uğraşmak zorunda kalmadan kendilerine özgü bir web sitesi oluşturmak isteyen kişiler içindir..

WordPress, bir web sitesi oluşturma konusunda ciddi olan insanlar içindir. Bir web sitesini büyütmenin ve pazarlamanın pek çok yönü vardır ve WordPress size her yönüyle üstün yetenekler kazandıracak.

Web siteniz konusunda ciddiyseniz ve oluşturduğunuz şeyin her yönünü öğrenmek için zaman ayırmak istiyorsanız WordPress’i kullanın. Olasılıklar sınırsızdır ve tam olarak istediğinizi yaratma fırsatı yakalamak için oradadır.

WordPress Temaları Vs. Wix Temaları

Bir çok insanın düşündüğünün aksine – WordPress’i kullanmak için nasıl kod yazacağınızı bilmenize gerek yok. Birçok tema, Wix’in kodla daha fazla özelleştirme yeteneği ile sunduğu birçok işlevselliğe izin verir.

Bir WordPress sitesi oluşturmanın başlaması, kullanıcının kullanmak için bir tema seçmesidir. Temalar temel olarak Wix oluşturucunun ne olduğudur. Bazı durumlarda sürükleyip bırakabilir veya sitenize eklemek için bir öğe seçebilir ve ardından onu özel metin, resimler veya uygulanabilir olanlarla düzenleyebilirsiniz.

WordPress, birinin temel bir web sitesi oluşturmasına izin veren çok çeşitli WordPress temalı temalarla birlikte gelir. Basit temalar kodla yükseltilebilir, ancak bir web sitesi kesinlikle kod kullanılmadan oluşturulabilir.

Üstünde ücretsiz temalar Wix’e benzer bir yapı deneyimi sunan satın alabileceğiniz ve kullanabileceğiniz temalar var. Elegant Temalar ve Sandbox Dışında gibi güzel bir bina deneyimi yaratan şirketler var.

Elegant Themes, kullanımı kolay düzenleme özellikleriyle belirli öğeleri sürükleyip bırakmanıza olanak tanıyan bir oluşturucu oluşturdu. Yükleme süresi olmadan saniyeler içinde çok şey yapılabilir.

çökme-ve-adlandırma-GIF

Destek miktarı ve nasıl yapılır bilgisi yalnızca seçtiğiniz temaya dayanır. Bazı temalarda, temayı kullanmaya yardımcı olabilecek geniş topluluklar bulunurken, bazılarında neredeyse hiç yardım yok.

Wix’in farklı şablonları vardır ve hatta web sitenizi oluşturmaya başlayın.

ADI kullanmaya karar verirseniz hangi şablonu seçerseniz seçin, Wix oluşturucu içinde web sitenizi oluşturacaksınız. Bunun anlamı, WordPress için dünyadaki birçok temaya kıyasla sınırlı seçenekleriniz olması. Sınırlı olsa da her zaman az anlamına gelmez. Wix’teki seçenekler diğer web sitesi oluşturucularına kıyasla şaşırtıcı.

Wix ekosisteminin içinde yaşamak her zaman kötü değildir, çünkü herhangi bir sorunla karşılaştığınızda ne tür bir destek alacağınızı her zaman bilirsiniz.

Kodlama, Topluluk ve Bulma Çözümleri

Gerçekten kafanızda oturan tam web sitesi oluşturmak için nasıl kodlamak öğrenmek gerekir. İyi haber şu ki nasıl kod yazacağınızı öğrenmeden web sitenizin% 97’sini kafanızda oluşturabilirsiniz. Kafanızdaki% 3 muhtemelen gerekli değildir.

İhtiyaçlarınız için doğru temayı seçmek, kodlama ihtiyacını ortadan kaldırır. Geniş bir kullanıcı tabanına sahip bir tema seçerseniz, eklemek istediğiniz ekstra bir özellik için kodunuzu kopyalayıp temanıza yapıştırmaya hazır olacak sayfalar ve forum sayfaları olacaktır..

Bazen kod kullanmadan imkansız görünen bir şey yapmak isteyeceksiniz ve daha sonra hızlı bir Google araması daha sonra aradığınız tam işlevi yapan bir eklenti olduğunu anlayacaksınız..

Bu WordPress’in güzelliği, topluluk her şeyi başarmanıza yardımcı olmak için orada.

Wix’te, Wix’in yapmanıza izin verdiği şeyle kısıtlısınız. Yapmaya çalıştığınız şeyi nasıl başaracağınızı anlamak için harika bir topluluk ve inanılmaz bir bilgi tabanı var. Sorun şu ki, bilgi tabanında değilse bunu yapmanın bir yolu olmayacak..

WordPress ve Wix Desteği

Bilgi tabanı desteğiBu platformların her ikisi ile ilgili en iyi şey, bir sorun yaşıyorsanız, çözümün internette olmasıdır..

Wix ile bilgi tabanları yazılımlarının her yönünü kapsar ve yardıma ihtiyacınız olan her şey oradadır. Wix ayrıca inanılmaz bir destek ekibine sahip. Cevap veriyorlar hızlı bir şekilde ve sana ihtiyacın olan yardımı al.

Öte yandan, WordPress tüm farklı temalar, eklentiler ve uygulamalarla o kadar çok kullanım şekli alır ki, bilgilerin bulunması biraz daha zordur. Daha önce de belirtildiği gibi, milyonlarca web sitesi WordPress’te yayınlandı. Milyonlarca insan WordPress’i oluşturan inanılmaz topluluğa katkıda bulunuyor.

Bu, forumlarında yüz binlerce yardım makalesine yol açar – kelimenin tam anlamıyla – yüz binlerce. Aradığınızı bulmak zor olabilir ama güzel olan şey, ihtiyacınız olanın muhtemelen bir yerde var olmasıdır.

Bir çok insan WordPress’te belirli görevleri nasıl gerçekleştireceğinizi anlamaya çalışmaktan bıkmış ve web sitelerini onlar için bitirmek için bir geliştirici tutuyor.

Wix Uygulamaları ve WordPress Eklentileri

Wix, Wix web sitenizde kullanmak için yaklaşık 300 uygulama sunar. Bu uygulamalar SEO yardımından analitiklere ve Amazon ürünlerini satmaya kadar uzanmaktadır.

Uygulamalar söz konusu olduğunda Wix, birçok web sitesi sahibinin oyunlarını geliştirmesine yardımcı olacak güzel bir ana araç portföyü oluşturmayı başardı. WordPress ile karşılaştırıldığında seçim karşılaştırmaları.

300 sağlam bir sayı gibi görünse de, 55.000+ eklenti WordPress kullanıcıları tarafından kullanılabilir. Yarın geldiğinde WordPress pazarında daha da fazla eklenti olacak. Kimsenin 50.000’den fazla eklentiye erişmesine gerek yok.

ancak, aklınıza gelebilecek her şey için bir eklenti var. Kullanıcılar gerçekte onları kullanıyorlarsa hepsi gerçek kullanıcılar tarafından incelenir ve karar vermeniz için size yeterli miktarda bilgi verir. Aradığınızı bulmaya çalışmak bazen çok zor olabilir.

SEO ve Bloglama

SEO ince Wix üzerinde. SEO özellikleri, otomatik olarak oluşturulan site haritalarının yanı sıra özelleştirilebilir sayfa başlıkları ve meta açıklamaları içerir. Wix, SEO’yu geliştirmeye yardımcı olabilecek çeşitli SEO araçları sunar. Bloglama ve SEO optimize etmeyi planlıyorsanız, ya sizin için çalışacaktır.

seo ve blog oluşturmakullanma WordPress, SEO söz konusu olduğunda hemen çeşitli avantajlar sunar. Wix tarafından sunulan SEO araçları, WordPress’te kullanabileceğiniz tüm SEO eklentisi fırsatlarının yanında kesinlikle soluk.

Eklentiler veya ek bir tema olmadan hemen WordPress harika standart özellikler sunar. WordPress uygun HTML işaretlemesi, SEO dostu Kalıcı, başlık etiketleri, başlıkları, kolay içerik oluşturma, ve optimize edilmiş görüntüler. Neredeyse tüm temalar SEO için de optimize edilmiştir ve bir veya iki eklenti ile eşleştirildikten sonra SEO yüksekliğine ulaşacaksınız.

Wix, web sitesi dünyasında yeni olan insanlar için blog yazmak için iyi bir seçimdir. Wix’in çoğunluğu gibi kolay ve zahmetsizdir. WordPress, blog dünyasına derin bir dalış yapmak ve SEO hakkında çok şey öğrenmek isteyenler içindir..

WordPress ve Wix Fiyatlandırması

Wix fiyatlandırması basittir. En yaygın seçenek, bir yıl boyunca ücretsiz bir alanın yanı sıra diğer bazı güzellikleri içeren ayda 14 ABD dolarıdır. Bunun da ötesinde, Google üzerinden alan adınıza atanan bir e-posta adresi için ekstra ödeme yapabilirsiniz..

wix fiyatlandırma planları

Wix fiyatlandırması basit olsa da, WordPress yoluna gitmek bundan başka bir şey değildir. WordPress’in kullanımı tamamen ücretsizdir. Ancak, ilk adım fiyat değişebilir bir barındırma hizmeti bulmaktır. Favori Hosting Hizmetimiz, SiteGround, Başlamak için ayda yaklaşık 4 ABD doları tutar.

Bir barındırma hizmeti üstünde bir tema ve eklentileri ödemek isteyip istemediğinize karar vermelisiniz. Birçok tema ücretsiz olarak kullanılabilir, ancak diğer temalar yüzlerce dolara mal olabilir. En iyi oy alan temalar genellikle bir kerelik 100-200 $ tutarında bir ödemedir. Bir kez sahip olduğunuzda – yaşam boyu sahip olduğunuzda. Bir kerelik ücret veya aylık ücret talep edebilecek birçok eklenti de vardır.

Ne yapmaya çalıştığınıza bağlı olarak Wix ve WordPress’in fiyatı nispeten karşılaştırılabilir. Bazen çok para biriktirebilir ve bazen daha fazla harcama yaptığınızı fark edersiniz.

Gökyüzünün maliyet sınırının olduğu bir geliştiriciyi işe alma seçeneği de vardır, ancak ortalama bir web sitesi yaklaşık 2.000 $ karşılığında oluşturulabilir.

e-Ticaret

WordPress ve Wix, e-ticaret için platformlarında harika seçenekler sunar. İkisi de en iyi seçenek değil – Shopify o tacı alıyor – ama her ikisinin de bunları bir e-ticaret mağazası için neden kullanmanız gerektiğine dair zorlayıcı nedenleri var.

E-Ticaret için WordPress kullanmak zorluğu biraz artırıyor. Birçok geliştirici WordPress’te e-ticaret web sitesi kurdu, ancak açıkçası ne yaptığını gerçekten biliyorlar.

E-ticaret web geliştiricisi

E-Ticaret için WordPress’i kullanmanın en iyi yolu, WooCommerce. WooCommerce, WordPress’teki en iyi eklentilerden biridir ve ilk başta kullanımı kolaydır. WooCommerce’i kullanırken, çoğu insanın düşünmediği bir e-Ticaret mağazası işletmenin ödeme yöntemleri, satış vergisi ve diğer rastgele küçük yönleri gibi anlamanız gereken birçok ekstra şey vardır. Shopify tüm bunları halleder.

WordPress, e-Ticaret’in üzerinde iyi çalışabilmesi için her şeyi yapmak için tasarlandı. Wix, güzel bir web sitesi oluşturmayı kolaylaştırmak için tasarlandı. Bununla birlikte, üstüne e-ticaret eklemek bir dereceye kadar çalışır.

Küçük bir ürün kütüphaneniz varsa Wix iyi çalışır. Wix’te beş ürünün altında satış yapmak gerçekten harika. Ürün serilerinizi sergilemek ve güzel bir ürün kütüphanesi oluşturmak istediğinizde sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Bunun da ötesinde, iade politikası ve e-posta gibi Shopify’da sorunsuz olan ve Wix’te mevcut olmayan özellikler var.

Shopify e-Ticaret için, yazılımın ayarlarının, tasarımının ve derlemesinin her yönü e-Ticaret seçeneklerine uyacak şekilde üretilmiştir. Wix’teki eklentiler ve uygulamalar iyidir, ancak Shopify’da bulunanlarla karşılaştırılmaz.

Sonuç: Wix veya WordPress?

Gerçekten bir web sitesi oluşturmaya hazırsanız – gerçekten bir web sitesini özelleştirmek ve büyütmek için, karar kolaydır – WordPress’i kullanın. WordPress doğru tema ile zor değil ve dünyadaki yardımcı olacak bilgi miktarı sonsuz. Web sitenizi oluşturmayı tamamladığınızda, uzman bir web geliştiricisi gibi hissedeceksiniz.

Derin bir dalış yapmak istemiyorsanız Wix daha iyi. İşi kolaylaştıran basit ve kullanımı kolay bir şey istiyorsunuz.

Ayrıca her zaman sizin için bir web sitesi oluşturmak için bir geliştirici işe alma seçeneği vardır. Bir web sitesi oluşturmak ve büyütmek konusunda ciddiysem, sadece iki seçenek WordPress’i kendiniz için kullanmak veya bir geliştirici kiralamaktır. Kayıt için, bu geliştirici WordPress kullanacak.

SSS

Hangi web sitesi üreticisi en iyi SEO’ya sahiptir? WordPress veya Wix?

WordPress, SEO ve Bloglama hakkında her şeyi öğrenmek için zaman ayırmak isteyen insanlar içindir. WordPress’teki eklentilerin yanı sıra özellikler ve ayarlar, platformdaki SEO’yu diğer platformlardan daha üstün kılar.

Wix web sitelerinin yayınlanması ne kadar sürer??

Kendi alan adınız olan web sitenizin görünmesi 48 saat kadar sürebilir.

Bir Wix web sitesini yayınlamanın maliyeti nedir??

Wix’teki bir web sitesi şu adlandırma biçiminde ücretsiz olarak yayınlanabilir: kullaniciadi.wixsite.com/siteaddress. Özel bir alan adı kullanmak ve birçok özelliğin kilidini açmak için ücretli bir plan seçmeniz gerekir. Ortalama ücretli planlar ayda 14 $ ‘dır, ancak ayda 5 $ ve ayda 25 $ kadar az olabilir..

Wix sitenizi yayınladıktan sonra düzenleyebilir misiniz??

Evet, Wix web sitenizi yayınladıktan sonra düzenleyebilirsiniz. Değişiklikler tamamlandığında yayınlanmaya başlar.

WordPress.com ve WordPress.org arasındaki fark nedir?

WordPress.org, bir web sitesi oluşturmak ve yönetmek için önceden seçilen bir barındırma platformunda kendi kendine barındırılan bir platformdur. Bu, bu makalede ele alınan sürümdür. WordPress.com benzerdir ancak sizin için barındırılır ve kullanım kolaylığı için bir web sitesi oluşturucu gibi tasarlanmıştır.

WordPress’in Wix’ten Farkı?

Wix ve WordPress arasındaki en büyük fark, Wix’in web sitenizin tüm arka uç yönlerini ele alan bir sürükle ve bırak web sitesi oluşturucu yazılımı ve WordPress’in seçtiğiniz barındırma platformuna yüklediğiniz bağımsız bir yazılım olmasıdır. WordPress’in bir öğrenme eğrisi varken Wix’in kullanımı çok daha kolay.

Referanslar ve resim kredileri:

 • Kingcrescent.com
 • Learnwoo.com
 • ShareGate.com
 • MyVenturePad.com
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author