Hosting më i mirë në internet në Kanada (2020)

Contents

Shqyrtime dhe krahasime teknike

Ne shqyrtuam 28 ofruesit kryesorë të pritjes për Kanadezët
për t’ju ndihmuar të kurseni kohë dhe para.

Ne kemi kontrolluar dhjetëra ofrues të pritës dhe kemi përdorur të dhëna mbi një dekadë për të ndërtuar renditjen më të azhurnuar të hosteve më të mirë të internetit në Kanada. (Klikoni për të parë renditjen.)

Që nga vera e vitit 2016, ne kemi blerë dhe testuar çdo kompani të mirë pritëse në Kanada.

… Përfshirë shumë emra shtëpiakë si GoDaddy, Bluehost dhe HostGator.

Në këtë udhëzues, ne shikojmë një mori faktorësh për t’ju ndihmuar të merrni një vendim të informuar nga të dhënat për të gjetur kompaninë më të mirë pritëse për faqen tuaj të internetit..

Ne kemi kaluar dekada duke punuar në internet, dhe janë djegur më shumë se disa herë duke zgjedhur një ofrues të keq të pritjes. Pas shumë provave, gabimeve dhe shtrëngimeve, ne kemi gjetur përfundimisht shërbimet më të mira të përgjithshëm të mbajtjes së faqes në Kanada.

Kush jemi ne

Para se të futemi në ndarjen teknike të ofruesve të ndryshëm të pritjes, unë do ta prezantoj ekipin prapa këtij udhëzuesi. Ne jemi një grup me tre persona dhe kemi një agjenci të marketingut dixhital të quajtur Castle Media. ��

Unë jam Gary, autori i udhëzuesit dhe djali që boton pjesën më të madhe të vlerësimeve të pritjes në këtë sit. Unë kam qenë një dizajnues në internet për aq kohë sa mund ta kujtoj, para Facebook dhe madje edhe MySpace.

Unë jam pritur qindra të faqeve të internetit në të gjithë Kanadanë dhe Shtetet e Bashkuara, dhe gjatë asaj kohe, unë kam parë shumë hoste që vijnë dhe shkojnë.

Shqyrtime Hosting – Ndjekja jonë & Procesi i hulumtimit

imazhi i gjurmimit tonë live përmes pingdomMarrja e vendimeve të informuara kërkon marrjen e të dhënave të sakta, dhe mënyra e vetme për ta bërë këtë është matja e rezultateve, që është pikërisht ajo që kemi bërë për vitet e fundit.

Ne gjurmojmë kohën e duhur, kohën e ndërprerjes dhe vonesën në të gjitha faqet tona. Nëse hidhni një sy në grafik në të djathtë, mund të shihni se kemi shtuar 10 hostet tona. Ne përdorim një program të avancuar të gjurmimit që pings çdo faqe 50 herë në ditë nga vende të shumta. Ne jemi njoftuar për çdo ndërprerje ose ndërprerje në shërbim menjëherë.

Ne vetëm shtuam shërbimet tona më të mira të rekomanduara dhe fshehëm URL-të pasi ato janë uebfaqe aktive të klientëve, por një vështrim i shpejtë i të dhënave do t’ju ndihmojë të shihni se cilat kanë rënë në të kaluarën dhe për sa kohë.

Ju mund ta shihni përcjelljen live këtu. Lexoni më shumë rreth procesit tonë të hulumtimit me 4 hapa këtu.

Si ta përdorni këtë udhëzues

Ne kemi dashur të sigurojmë shumë informacione të vlefshme, ndërsa i mbajmë gjërat të thjeshta për tu kuptuar, kjo është arsyeja pse ne renditëm hostet tona më të mira në renditje numerike.

Shtë një sistem standard i renditjes me rekomandimin tonë numër një në krye, i ndjekur nga numri dy e kështu me radhë. Për të shmangur informacionin e panevojshëm, ne kemi përfshinte vetëm katër zgjedhjet tona kryesore. Ato përfshijnë tre që e bënë prerjen tonë për sigurimin e cilësisë më të lartë dhe atë që është popullor, por që mungon në disa fusha kryesore.

Para se të hidhemi në të, nëse keni ndonjë pyetje mos u turpëroni dhe goditni butonin që na kontaktoni. ��

Shërbimet më të mira të hostimit në internet në vitin 2020

Këtu janë 4 vlerësimet më të mira të mbajtjes në internet kanadeze sipas kostos, shërbimit ndaj klientit, shpejtësisë dhe kohës së duhur.

1. HostPapa – Pritësi më i mirë Kanadez + Zbritje

Ofertat e HostPapa-s që presin nga lexuesit në Kanada 67% Ulje + Regjistrimi i Domainit Falas

logoja e hostpapa

Mimi – 2.95 $ në muaj (13.99 $ e rregullt / muaj)
Koha mesatare e 99.95%
Koha mesatare e ngarkesës së 475ms

HostPapa është padyshim nikoqiri ynë i preferuar i uebit – dhe nuk është vetëm sepse ata janë një kompani kanadeze.

Ne e përdorim atë për pothuajse për secilën nga faqet tona, dhe shumica e faqeve të reja të klientëve tanë e përdorin atë gjithashtu. Përveç faktit se nuk është zhgënjyese në ndonjë nga kriteret tona dhe shkëlqen në pjesën më të madhe të tij, HostPapa është logjikisht zgjedhja më e mirë kanadeze.

Uebfaqja juaj do të ngarkojë pak më shpejt sesa do të ishte duke përdorur disa host të tjerë të njohura të internetit sepse serverët e HostPapa janë të vendosura në të gjithë Kanada. Selia e tyre është gjithashtu në Kanada (në Burlington, ON).

që nga HostPapa e do Kanadanë po aq sa ne, ata po ofrojnë zbritje të mëdha për të gjithë lexuesit tanë.

 Përdorni këtë lidhje Shigjeta që tregon lidhjen e zbritjes së hostpapa për lexuesit e hostcanada.org për të kërkuar zbritjen tuaj në paketat e reja të pritjes.

Nearlyshtë gati gjysma e çmimit të paketave të tyre të rregullt të pritjes dhe azhurnimeve falas që përndryshe janë pak të kushtueshme. Zbritja që ata ofrojnë bën një zgjedhje premium si HostPapa aq e lirë sa disa nga planet më të lira.

HostPapa gjithashtu ka qenë mjaft i sjellshëm për t’iu ofruar lexuesve tanë të gjithë tipare thelbësore falas, përfshirë garancinë e tyre 30-ditore, krijimin e faqeve të internetit falas, sigurinë falas SSL, trajnimin falas 1-në-1, dhe regjistrim falas domain – gjithsej një vlerë 50 $. Për të marrë domenin falas (+ goodies të tjera), regjistrohuni tani me këtë lidhje.

HostPapa gjithashtu shkëlqen kur bëhet fjalë për mbështetjen e klientit, i cili është në dispozicion 24/7 për t’u përgjigjur pothuajse për çdo pyetje teknike. Kontaktimi i ekipit të tyre mbështetës është si të keni një punonjës të ri jashtëzakonisht të dobishëm nga askund për faqen tuaj në internet përmes bisedës live.

Meqenëse ka qendra të të dhënave në të gjithë Kanadanë, shpejtësia e faqes në internet dhe azhurnimi janë të shkëlqyera në të gjitha planet e pritjes, por performanca e lartë e pritësit të uebit nuk është vetëm për shkak të vendndodhjes së saj. HostPapa ekzekuton SDD në të gjithë serverët dhe përdor CPU Intel Scalable i cili zvogëlon adresat e memorjes që procesori duhet të trajtojë.

HostPapa madje ofron instalim me një klik, duke ju lejuar të instaloni WordPress me lehtësi. Ajo gjithashtu ka aftësi falas SSL me Encrypt të Let.

Nëse jeni i ri në botën e biznesit në internet dhe mbajtjen në internet, HostPapa është miqësor për përdoruesit. Mund të filloni me shpejtësi një blog ose uebfaqe personale – thjesht ndiqni hapat e paraqitur në rishikimin tonë të HostPapa.

2. Hostinger – Pritësi më i mirë “i përballueshëm”

Po kërkoni të kurseni para pa kompromentuar? Mos shiko më tej.

hostinger-logo

Duke filluar nga 0.99 $ në muaj (90% OFF)
Koha mesatare e 99.1%
Koha mesatare e ngarkesës 389Znj

Ingermimi hyrës i hostingerit

Prmimi promovues është një taktikë e shfrenuar e marketingut në industrinë pritëse. Hostinger e ka zotëruar këtë strategji, dhe ju sjell dobi po aq sa u sjell përfitime atyre.

Mimi i Hostinger do të luhatet midis 0,99 $ në muaj në 2,15 $ në muaj gjysmë të rregullt. Ju mund ta bllokoni këtë çmim për 48 muaj. Kjo është katër vjet të presjes për nën 70 dollarë, në çfarëdo mënyre që ju të lëkundni.

Ju mund të mendoni se shërbimi i tyre do të ishte i ngadaltë dhe i lezetshëm (të paktën, ky ishte supozimi im). Pastaj e provova Hostinger, duke shtuar pesë uebfaqe të ndryshme në planin e tyre themelor … Ja dhe vini re, numrat e performancës ishin në të njëjtën kohë – dhe shpesh shumë më mirë se – hostet e tjerë të buxhetit (të cilët akuzuan 2-3x).

Ajo që më ka befasuar është se Hostinger gjithashtu ka vetë ndërtuesin e saj në internet – Zyro. Ai përbëhet nga disa karakteristika të zoti si Gjeneratori me përmbajtje Zyro AI dhe Prodhuesi Logo dhe disa të vjetra të mira – Certifikata SSL falas, ruajtje e pakufizuar e SSD, dhe bandë e pakufizuar.
Karakteristikat e reja duken vërtet freskuese, ato ju lejojnë të përqendroheni në kompaninë tuaj. Në asnjë kohë nuk e mbaroni atë që i vini mendjen. Vendosni kreativitetin tuaj në përdorim të mirë me karakteristikën e re të Hostinger e cila ju lejon të krijoni logot për markën tuaj, Krijuesi i Logos së Zyro.

Hostinger është relativisht një i porsaardhur dhe duhet të kalojë më shumë testime, por fillimisht, ajo që kemi gjetur është se Hostinger jep.

Ky është një opsion i shkëlqyeshëm nëse dëshironi të gjitha tiparet themelore që ofrojnë kompanitë e tjera pritëse. Shpalosje e plotë: nuk do t’i merrni këmbanat dhe bilbilat me të gjitha planet. Kështu që rishikoni nevojat tuaja për veçori përpara se të zgjidhni një paketë. Në fund të fundit, nëse po kërkoni të kurseni shumë para kur bëhet fjalë për pritjen me një performancë që jep, Hostinger është një zgjedhje e shkëlqyeshme.

Edhe me nivelin më të ulët ju prapë merrni një garanci 30-ditore të kthimit të parave, një domain falas dhe SSL falas. Për të marrë të gjitha freebies, regjistrohuni duke përdorur këtë lidhje.

3. Bluehost – Mikpritësi “Fillestar”

Koha e parë? Fillo Ketu.

logo bluehost

Duke filluar nga 2.95 dollarë në muaj
Koha mesatare e 99,74%
Koha mesatare e ngarkesës së 1.765ms

Paketat Bluehost

Ne nuk do të përmendim Bluehost pa ju dhënë një paralajmërim të drejtë: ata janë të mirë në marketing dhe reklamim, kështu që pasi të vizitoni sitin, do të filloni t’i shihni reklamat e tyre kudo.

Ju mund të keni dëgjuar gjëra të mira në lidhje me Bluehost. E vërteta është, shumë prej rishikimeve pozitive të Bluehost që do të lexoni në internet janë spikatëse: është një nga shërbimet më të mira të mbajtjes në internet për fillestarët, periudha.

Pse është kaq e mirë për fillestarët? Bluehost është më i lehtë për t’u përdorur dhe për tu vendosur, i thjeshtë dhe i thjeshtë. Kompania e kupton që pritja mund të jetë konfuze për njerëzit që sapo fillojnë, kështu që ata e bëjnë atë sa më të lehtë të jetë e mundur. Nëse sapo filloni me një blog, Bluehost është një zgjedhje e shkëlqyeshme.

Aspekti tjetër i Bluehost që e bën atë të shkëlqyeshëm për fillestarët është çmimi. Ju nuk do ta prishni bankën me Bluehost, e cila është fantastike për blogerët që mund të kërkojnë ca kohë për të fituar para në faqen e tyre të internetit.

Për më tepër, ata kanë mbështetje të dobishme për klientët, 30 ditë garanci për kthimin e parave dhe një ndërfaqe të lehtë për t’u përdorur. Newbies dhe fillestarët gëzohen, Bluehost është këtu për ju.

4. HostGator Cloud Hosting – Hosting i besueshëm

Të vendosur mirë dhe të besueshëm.

HostgatorDuke filluar nga 2.75 dollarë në muaj
Koha mesatare e 99.4%
Koha mesatare e ngarkesës së 657ms

Karakteristikat falas – Email, SSL, transferime faqesh, ndërtues faqesh, kopje rezervë ditore të faqes

Uebfaqet dhe gatorët mund të mos duken si dy gjëra që thjesht shkojnë së bashku, por HostGator ka bërë që ajo të funksionojë për një kohë mjaft të gjatë. ’Shtë hosti i zgjedhjeve në internet për mijëra biznese në internet dhe bloge të të gjitha madhësive.

HostGator është e shkëlqyeshme për sa i përket kohëzgjatjes me një çmim të ulët. Ka agjentë të dobishëm për klientët dhe është lehtësisht i shkallëzueshëm, duke lejuar që faqja juaj të akomodojë çdo nivel trafiku.

HostGator gjithashtu kohët e fundit lançoi një ndërtues të faqes në internet, gjë që e bën krijimin e faqes tuaj një fllad për pritjen e pa pritjes. Kombinoni atë me një bazë të mirë të serverave globale, dhe HostGator është një mundësi e dytë e mirë.

Kontrolloni gjurmimin tonë në anën e duhur. Ne monitorojmë Gatorin 24/7 për të kontrolluar shpejtësinë, kohëzgjatjen dhe çdo ndërprerje.

5. A2 Hosting – Shpejtësi të Lartë

Shpejtësia e lartë dhe koha e ngarkesës së ulët.

A2 Hosting

Duke filluar nga 3.92 dollarë në muaj
Koha mesatare e 99.1%
Koha mesatare e ngarkesës së 601ms

A2 Hosting është një host i ngurtë i gjithanshëm në internet me një kohë jashtëzakonisht të lartë, shpejtësi e shkëlqyer (disa nga më të mirat në biznes), dhe mbështetje e dobishme e klientit.

E themeluar në vitin 2001 nga një ish Unix SysAdmin, A2 bën rregullisht listën e PCMag Service Shërbimit më të mirë të hostit në internet ’vit pas viti. Dhe ne jemi të prirur të biem dakord që titulli është i merituar si për ofruesit e pritjes amerikane, ashtu edhe për faqet e internetit në Kanada.

Ne kemi zgjedhur A2 Hosting si një nga ofruesit më të mirë për shumë nga paketat pritëse të shqyrtuara në këtë sit, duke filluar nga planet themelore të përbashkëta mujore, deri në paketat e shërbimit të dedikuar. me qendrat e të dhënave në Michigan, A2 Hosting performon jashtëzakonisht mirë për bizneset e vogla në të gjithë Kanada.

Whatfarë lloj biznesi mund të përdorë këta hostë në internet?

Anydo nga kompanitë pritëse të listuara mund të trajtojë trafik të rëndë. Nëse faqja juaj arrin deri në rreth 500,000 shikime në muaj, do të jeni mirë.

Mbani në mend se çdo host në internet ofron plane shërbimesh të ndryshueshme, dhe ju mund të shkallëzoni sa të jetë e nevojshme. Pritësit më të mirë të uebit në Kanada përdorin planet më të mira të hostimit të WordPress për të kursyer kosto të klientëve dhe për të ofruar shërbim të nivelit të lartë.

Kriteret e Rishikimit të Hosting në Kanada – Si zgjedhim

Besueshmëria (Uptime dhe Koha e Ndalimit)

kanada e fjalëveKohëzgjatja në internet dhe koha e ndërprerjes përcaktojnë se sa i besueshëm është një host. Këto janë disa nga gjërat më të rëndësishme për t’u marrë parasysh për çdo biznes, pasi joproduktive mund të jetë një çështje madhore. Duket joprofesionale dhe mund të jetë mjaft e dëmshme kur bëhet fjalë për markën tuaj.

Kur jeni duke kërkuar për rishikime në internet të pritjes kanadeze në internet, sigurohuni që të merrni në konsideratë vetëm shërbime me shumë pak kohë joproduktive, dhe në ato raste të rralla kur zbresin, zakonisht është që ata të mund të rregullojnë diçka.

Kjo do të thotë që ju të merrni njoftim paraprak, dhe një host i cilësisë gjithashtu do të përpiqet të ketë atë lloj të kohëzgjatjes në kohën më të përshtatshme të ditës.

shpejtësi

shpejtësia e ngarkimit të ushtrive të krahasuara

Shpejtësia e sitit është një faktor tjetër që është i rëndësishëm për profesionalizmin tuaj, si dhe për optimizimin e motorit tuaj të kërkimit (SEO). Ne jemi mësuar që sa më shpejtë të jetë e mundur shpejtësia e ngarkimit, dhe shumica e njerëzve nuk do të presin më gjatë se disa sekonda.

Metricat tona nga dekada e mëparshme na dhanë mjaft të dhëna për të krahasuar koha mesatare e ngarkimit në të gjitha qytetet më të mëdha në Kanada, përfshirë Toronto, Montreal dhe Vancouver. Ne pastaj i kontrolluam këto rezultate pranë shpejtësisë mesatare të Sh.B.A-së. Kohët më të larta të regjistruara të ngarkesës që gjetëm ishin vetëm 226ms, ndërsa më të ngadaltat ishin mbi 2,850m.

Ndihma për klientët

Mbështetja e klientit anashkalohet ndonjëherë me gjithë vëmendjen që i kushtohen tipareve që ofrojnë hostet e internetit, por është një artikull i rëndësishëm për tu marrë parasysh sepse mund të ketë një ndryshim të madh kur bëhet fjalë për cilësinë e mbështetjes së klientit. Kur përpiqeni të gjeni hostin më të mirë në internet, do të duhet ta konsideroni mbështetjen e klientit seriozisht, si pjesë e vlerësimit tuaj.

Dikush mund t’i përgjigjet pyetjeve tuaja në më pak se një minutë, dhe të tjerët mund t’ju mbajnë të prisni për një ditë ose më shumë.

Për fat të mirë, tre hostë në internet, ne rekomandojmë që të gjithë të ofrojnë mbështetje të shpejtë dhe kanë përfaqësues të cilët janë aq të sjellshëm sa të mund të ishin nga Kanada.

Zgjedhja jonë kryesore madje ka disa çmime të shërbimit ndaj klientit për emrin e saj. yay! 

Ne ishim në gjendje të vlerësonim mbështetjen e klientit pa asnjë provë pasi ne i kemi përdorur këto host për vite me radhë. Këtu janë shenjat e mbështetjes së klientit topnotch:

  • Mbështetje në dispozicion 24/7
  • Shërbim live chat
  • Agjentë që janë folës amtare të gjuhës tuaj, miqësore dhe që mund të zgjidhin çështje teknike
  • Një kohë e shpejtë e përgjigjes pa ndonjë sistem biletash të vjetëruara

Për fat të mirë, ne kemi pamjet aktuale të shërbimit të klientëve të disa prej kompanive kryesore udhëheqëse. Shikoni dhe vini re …

Pritësi më i mirë në internet ose mbajtja më e keqe?

Kur bëhet fjalë për hostet në internet, kurrë mos shkoni me opsionin më të lirë.

Ju patjetër merrni atë që ju paguani me web hosting.

Ekzistojnë të gjitha llojet e mashtrimeve në industrinë e web hosting, pasi kompanitë ofrojnë tarifa të ulëta për të marrë klientët që nuk dinë më mirë.

Këto hoste shpesh bëjnë miliona ndërsa përdorin serverë me cilësi të ulët, gjë që i lë ata të prekshëm nga shkeljet e sigurisë. Do të ishte e thjeshtë ta thuash këtë dhe pastaj të vazhdosh pa përmendur se kush të shmangte. Por ne do t’ju tregojmë dy prej shkelësve më të këqij:

shitës i hollë shitës të hostit

GoDaddy – Mos e lejo që të tregojë mashtrues. GoDaddy ka një shërbim me cilësi të ulët por nuk keni ndërmend të ju paguajnë një premium për shtesa kjo do të ishte falas me nikoqirët e tjerë. Shpeshherë i mbrojtur si hosti më i mirë në internet në Kanada, ne gjithashtu mund t’i quajmë ata ScamDaddy.

Zgjidhje rrjeti – Shërbimi i dobët dhe serverët me cilësi të ulët kombinohen për t’i bërë Zgjidhjet e Rrjetit një zgjedhje të tmerrshme. Pavarësisht nga çfarëdo rishikimi kanadez në web hosting, ju lexoni, Zgjidhjet e Rrjetit është një zgjidhje e keqe.

Nëse shkoni me një host i lirë në internet, mund të kurseni para fillimisht, por ose do të keni shumë më pak karakteristika, ose do të duhet të blini të gjitha llojet e azhurnimeve dhe të përfundoni duke paguar më shumë sidoqoftë. 

Kur vendosni të kaloni në një ofrues më të mirë, do të jetë një sherr dhe do të dëshironi të keni shkuar me një ofrues të cilësisë që nga fillimi.

 

Shqyrtime Kanadeze për Web Hosting – Gjërat për të Shmangur

Unë e di që mbajtja e shpenzimeve të biznesit në minimum është e rëndësishme, por kursimi i disa dollarëve në web hosting nuk vlen për çështjet që do të përjetosh më vonë.

Këtu janë problemet e rëndësishme që do të keni me një pritës të internetit me kosto të ulët:

  1. Shkeljet e mundshme të sigurisë – Një host i vetëshpallur “falas” i quajtur 000Webhost kishte 13 milion emra përdoruesish dhe fjalëkalime.
  2. Gjithçka kushton ekstra – Një host tipik zbritje mund të paguajë $ 80 për SSL, 30 dollarë për regjistrimin e domenit tuaj, dhe 30 dollarë për mbrojtje themelore të privatësisë, i cili del në 140 dollarë në vit.
  3. Lagjia e varfër e IP – Kjo e bën më të vështirë SEO tuaj.

Cili është shërbimi më i njohur i hostimit në internet?

Mund të jetë e vështirë të gjykosh nikoqirë të ndryshëm për shkak të të gjitha opsioneve dhe çmimeve të ndryshme në dispozicion. Disa kosto kushtojnë vetëm 1 $ ose 2 dollarë në muaj, dhe ka edhe disa hoste falas në internet në dispozicion. Siç e përmendëm, nuk dëshironi të shkoni shumë lirë në pritjen tuaj në internet, por është humbje për të marrë një paketë të fuqishme pritëse që nuk ju nevojitet.

Ne ju këshillojmë ta mbani të thjeshtë për të filluar dhe azhurnuar sipas nevojës. Shërbimi më i popullarizuar i mbajtjes së faqeve në internet është shpërndarja e gjerë, një temë të cilën do ta trajtojmë më poshtë. Le të bëjmë një vështrim të shpejtë në shqyrtimet tona më poshtë.

Llojet kryesore të hostimit për bizneset kanadeze

Shumica e planeve të pritjes përfshijnë njërën nga pesë kategoritë, të cilat janë hostimi i përbashkët, serveri virtual privat (VPS), mbajtja e cloud, hostimi i dedikuar dhe shitësi. Le të rishikojmë në detaje çdo lloj plani pritës.

Farë është Hosting Shared?

pritje e përbashkëtPritja e përbashkët është padyshim opsioni më pak i shtrenjtë dhe me këtë lloj hostimi, ju në thelb po merrni me qira hapësirë ​​që ndani me faqet e tjera. Kostoja e marrjes së një pritje të tillë të lirë është se ky është opsioni më pak i fuqishëm i hostimit.

Pritja e përbashkët e hostimit funksionon sepse shumica e vendeve marrin sasi të vogla të trafikut, që do të thotë se ata mund të ndajnë burimet e serverit pa u përballur me probleme të performancës. Vendosja është e thjeshtë kur të merrni një plan të përbashkët pritjeje.

Farë është VPS Hosting?

host vpsHapi tjetër nga hostimi i përbashkët është një VPS, i cili kushton pak më shumë por gjithashtu ka më shumë fuqi. Edhe pse nuk keni nevojë të paguani për serverin tuaj, a Host i VPS funksionon në mënyrë të ngjashme me një, dhe ju keni kontroll të plotë mbi të. Kjo e bën më të përfshirë procesin e konfigurimit dhe menaxhimit.

Isfarë është Cloud Hosting?

pritje në re

Një opsion që është rritur në popullaritet vitet e fundit është pritje në re. Ka disa ngjashmëri me një VPS, por ndryshimi kryesor është se serveri shpërndahet në një numër të madh kompjuterash në vend që të ketë adresën e tij të dedikuar fizike.

Për përdoruesin, kjo do të thotë se koha e ngarkimit është shumë e shpejtë, dhe kjo është e lehtë për t’u shkallëzuar. Nëse keni nevojë për më shumë shpejtësi ose hapësirë ​​në disk, menjëherë mund të azhurnoni përmes kompanisë tuaj pritëse. Në përgjithësi, ky është një mundësi e shkëlqyeshme për faqet e biznesit.

Isfarë është Dedikuar Hosting?

strehimin e dedikuarNëse dëshironi më të mirën nga më të mirat, atëherë strehimin e dedikuar është rruga për të shkuar. Siç sugjeron emri, ju merrni një server të tërë për të thirrur tuajin, dhe detyra e vetme e tij është mbajtja e faqes tuaj që të funksionojë pa probleme.

Ky është opsioni më i fuqishëm, por gjithashtu mund të jetë i vështirë për tu vendosur dhe menaxhuar, dhe gjithashtu do t’ju kushtojë më shumë.

Si funksionon Hosting bazuar në Rishites

Reseller-based hosting është një grimë në vend të një lloji krejtësisht të ndryshëm të web hosting. Si funksionon është që njëra palë kontrollon serverin dhe një palë tjetër shet hosting sikur të ishte në pronësi të serverit.

Compatibleshtë në përputhje me cilindo nga llojet e hostimit të përmendur më lart. Për shembull, ju mund të zgjidhni një shitës shitës që ofron një server të dedikuar ose host të cloud.

Shtë e zakonshme që shitësit të blejnë me shumicë dhe të marrin shumë serverë me kapacitet të lartë. Pas kësaj, ata ofrojnë pjesë në faqet individuale. Nëse po planifikoni të shkoni me këtë opsion, do t’ju duhet mjaft njohuri teknike.

Detfarë përcakton shpejtësinë e strehimit? (Hosting i shpejtë)

Pritësi më i shpejtë i uebit është ai që përdor një IP të dedikuar ose një qendër të dhënash super të lartë latente. Kur kërkoni vlerësime të hosteve kanadezë në internet, është e rëndësishme të mbani mend këtë rregull të thjeshtë.

Shtë e rëndësishme të kuptoni që qendrat e të dhënave janë si zemra e një zgjidhje pritëse, aq më shpejt zemra mund të nxjerrë gjak (në këtë rast bandwidth), aq më shpejt faqja juaj shkon.

Na vjen keq për analogjinë grafike.

Krahasimi i Web Hosting – Cilin CMS duhet të përdorni?

Sistemi juaj i menaxhimit të përmbajtjes (CMS) është ai që përdorni për të trajtuar të gjithë përmbajtjen në faqen tuaj, përfshirë bërjen e modifikimeve në përmbajtjen e publikuar dhe ngarkimin e përmbajtjes së re. Do CMS ka ndërfaqen e vet, me CMS të caktuara që punojnë me mundësi specifike të hostimit ose janë ideale për lloje të veçanta të faqeve të internetit.

WordPress

Përfitimet-e-wordpress-hosting

Sikur të dinit vetëm për një CMS, ka të ngjarë WordPress, pasi është lehtësisht zgjedhja më e njohur. Edhe pse doli përsëri në 2003, vitet e fundit kanë parë që ajo rritet me shpejtësi në popullaritet, dhe tani është CMS e zgjedhur për bloget dhe faqet e biznesit të vogël. Shumica e rishikimeve të mbajtjes së faqeve në internet që do të lexoni do të përfshijnë WP.

WordPress ka shumë përfitime, mbase më e rëndësishmja është varg i saj i opsioneve dhe veglave të personalizimit. Shtë shumë e sigurt, instalimi është një fllad, dhe është e lehtë të gjesh mbështetje kur të kesh nevojë. Nëse kjo është hera e parë që krijoni një sit, unë ju rekomandoj të zgjidhni WordPress kur kërkoni hostin më të mirë në internet.

Ka një periudhë mësimi, por kjo është e vërtetë për çdo CMS, dhe popullariteti i WordPress do të thotë që është e mençur të dini se si ta përdorni.

PHP

Logoja PHPPHP ka qenë rreth një kohë të gjatë, dhe fillimisht ka qenë në faqen kryesore të faqes personale. Ai përdor skriptimin nga ana e serverit dhe shumë CMS të njohura, duke përfshirë WordPress, Drupal dhe Joomla, përdorin këtë skenar PHP.

Edhe pse nuk keni nevojë të kuptoni PHP për të krijuar një sit në CMS tuaj të zgjedhjes, do t’ju duhet një zhvillues PHP nëse keni disa aplikacione shumë specifike që dëshironi që faqja juaj të ekzekutohet.

Sitet me bazë Java

JavaJu mund ta njihni Java si atë gjë që ju nevojitet për të azhurnuar tani e më pas. Funksioni i tij kryesor është aplikacionet në internet, dhe nëse jeni në një sit me grafikë mbresëlënëse, mund të bastoni se po përdor Java. Java ka qenë më shumë e njohur në faqet më të vogla.

Edhe pse popullariteti i tij ka rënë pak, ai është akoma në të gjitha faqet kryesore të tregtisë elektronike, përfshirë Amazon dhe eBay. Nëse dëshironi vizualitetet dhe veçoritë më të larta në faqen tuaj, atëherë Java është vetëm bileta.

joomla

joomlaKur bëhet fjalë për opsionet CMS, Joomla ka të ngjarë të dytën më të madh pas WordPress, megjithëse ka ende një hendek të madh midis të dyve. Një arsye që Joomla nuk është aq e popullarizuar është se nuk është veçanërisht miqësore për përdoruesit. Nëse nuk e doni Joomla, unë do t’ju këshilloja të shkoni me WordPress, e cila është gjithashtu ajo që ua them të gjithë klientëve tanë. Do të çoheni dhe do të vraponi më shpejt, dhe unë mendoj se është gjithashtu një zgjedhje më e mirë nga një perspektivë e SEO.

Zgjedhja midis hosteve të mbështetur në Windows ose hosteve me bazë Linux

windows vs linux host-min

Ju mund të mbani mend një pjesë në lidhje me serverët e dedikuar në shqyrtimin tonë të pritjes. Shpresojmë, ju të bëni siç nuk ishte ashtu si kohë më parë. Epo, çdo server ka nevojë për një sistem operativ (OS), dhe dy opsionet këtu janë host-in me bazë Windows ose host-based Linux.

Ja çfarë i bën ato unike. Pritësit më të mirë të uebit atje përgjithësisht vendosin të përdorin serverë me bazë Windows. Për mirësinë e cPanel, shikoni këtë krahasimi i Plesk vs cPanel.

Windows

Windows ka qenë OS i Microsoft për dekada të tëra, dhe nëse shkon me një host të bazuar në Windows, kjo do të thotë që mund të përdorësh bazat e të dhënave dhe aplikacionet e Dritareve, së bashku me ASP.Net dhe skenare të tjera të ndërlikuara. PHP dhe MySQL janë opsione gjithashtu. Në mënyrë tipike, ju do të paguani pak më shumë për host-et me bazë në Windows sesa për ato me bazë Linux, dhe edhe pse përplasjet nuk do të ndodhin shpesh me njërën prej tyre, kur zgjidhni Windows, ato priren të ndodhin pak më shumë.

Linux

linuxMicrosoft mund të jetë një gjigant në industrinë e kompjuterave, por Linux është ajo që përdorin shumica e serverëve sepse është standardi i industrisë. Mund të ekzekutoni pothuajse çdo aplikim në Linux, serverat janë jashtëzakonisht të besueshëm dhe ju jeni mirë të shkoni me shumicën e shkrimeve moderne të programimit. Ju mund të shihni termin “LAMP” kur hulumtoni hostet me bazë Linux, dhe ai ka të bëjë me Linux, Apache, MySQL dhe PHP.

Si funksionon vepra pritëse “Pafund”?

Shtë e zakonshme të shohësh ofruesit që ofrojnë plane të pakufizuara, me fjalën “të pakufizuar” që mund t’i referohet ruajtjes, gjerësisë së bandës ose emailit. Sigurohuni që të kontrolloni shtypjen e mirë në këto, pasi që oferta mund të jetë pak mashtruese.

Farë do të thotë zakonisht është që ofruesi nuk i ka caktuar kufijtë e burimeve dhe se oferta e pakufizuar vlen për situata të arsyeshme. Nuk ka për qëllim nëse po shihni një milion shikime në faqe në muaj. Oferta është në thelb një mënyrë për të sjellë klientët. Vetëm kontrolloni shpejtësinë dhe mos u tërhiqni nga një reklamë. Gjerësia e bandës së pakufizuar nuk do të thotë shumë nëse keni nevojë të merreni me shpejtësi të ngadaltë. Në këto rishikime të pritjeve kanadeze në internet, ne kemi harruar çdo host që pretendon të ofrojë një pritje të pakufizuar.

Përfundimi i tij – Gjetja e uebit më të mirë në Kanada

Këto janë shumë informacione për tu përpunuar. Mënyra më e mirë për të përdorur këtë udhëzues është që ta referoni atë ndërsa vlerësoni hostet në internet, duke mbajtur në konsideratë nevojat tuaja specifike. Më e rëndësishmja, mos blini plotësisht në bazë të çmimeve. Cilësia është gjithmonë më e rëndësishmja, veçanërisht me diçka aq të rëndësishme sa faqja juaj e internetit.

Kjo e bën atë për rishikimet tona. Nëse keni ndonjë pyetje, thjesht lini një koment më poshtë, dhe unë do të jem i lumtur të përgjigjem çdo gjë që vjen.

Hosting Domain më i mirë në Kanada

Ju dëshironi një faqe në internet, apo jo?

Të gjithë e bëjnë këtë, por nëse mendoni të përpiqeni të kuptoni se si ta nxirrni një nga koka juaj dhe të dilni në internet që të tjerët të shohin ju dërgon në tokë në një pozicion të tronditur të fetusit, merrni zemër. Ne jemi këtu për të ndihmuar.

Gjërat si hostimi i domain, regjistruesit, regjistrimet e emrave dhe paketat e pritjes nuk janë aq të komplikuara siç mund të mendoni, edhe nëse keni një imagjinatë të gjallë. Rri i qete. Vazhdoni të lexoni.

domains

Edhe më e egra mes nesh me siguri e kuptojnë se gjithçka fillon me një domen. Para çdo gjëje tjetër, nëse doni një faqe në internet, ju duhet një e tillë. Një shembull i një domeni do të ishte BestWidgets.com (shkruar plotësisht si http: // www. bestwidgets. com). Nuk ka asnjë ndryshim nëse shtypni ose shkruani me shkronja të mëdha ose të vogla.

çfarë është fusha

Nga rruga, një kontroll i shpejtë zbuloi se kjo fushë është aktualisht në shitje, kështu që … nëse shesni widget, dhe ato janë më të mirat, ju mund të dëshironi të merrni ofertën tuaj në.

Kthehu tek ideja e një domeni. Pasi të keni regjistruar një domen (rrini të koordinuar, ne do të flasim për këtë proces brenda një minutë), dhe nën kontrollin tuaj, ju mund të shtoni sa më shumë faqe dhe nënfusha sa të doni. Dëshironi të blogoni në lidhje me widget? Krijoni një nënfushë në  blog. bestwidgets. com.

Të etur për të dylluar rapsodik për veten dhe dashurinë tuaj për widget? Shtoni një faqe si www. bestwidgets. com / lidhje.

Ideja themelore është që sigurimi i një domain krijon bazën e të gjithë faqes në internet që do të vijë.

Për të mësuar më shumë rreth kësaj, lexoni udhëzuesin tonë për regjistruesit më të mirë të domenit.

Regjistruesit e Domainëve dhe Regjistrimi

Në rrezik që t’i bëni sytë tuaj të shkëlqyeshëm, ju duhet të kuptoni se si shiten dhe llogariten fushat. Mos u shqetëso Nuk do të jetë një provë. Ashtu si kur prindërit tuaj ju kanë bërë të hani karrota, kjo është për të mirën tuaj. ����

Regjistrimet e statistikave TLD për llojin TLD

Një regjistër është një organizatë e caktuar për të mbajtur një listë ose regjistër të atyre që zotërojnë një Domain i nivelit të lartë (TLD) si .com, .net dhe .org. Natyrisht, me më shumë se 644 milion faqe interneti aktive në internet, duhen më shumë sesa një shënim i rastësishëm i shkruar në pjesën e prapme të një zarfi për të mbajtur gjithçka drejt.

Fillimisht, kishte vetëm një regjistër zyrtar të vogël që mbajnë gjurmët e gjithçkaje, por, gjatë rrugës, disa sipërmarrës me ndërmarrje kuptuan se mund të kontraktonin me këto regjistra për të shitur domene, duke e kthyer atë në atë që është sot një industri e lulëzuar. Në fund të fundit është se regjistruesit shesin fusha dhe regjistrat mbajnë gjurmët e tyre.

Regjistruesit popullorë përfshijnë GoDaddy, NameCheap dhe shumë të tjerë. Vini re, megjithatë, që kompanitë më të mira të pritjes (si ato që rekomanduam) do t’ju ofrojë një domain falas kur regjistroheni për një plan të ri pritës.

Një domen i lirë është një mënyrë e shkëlqyeshme për të kursyer disa dollarë në fillim të rrugëtimit tuaj në ndërtimin e faqes së internetit dhe një nga gjërat kryesore që përfshiu në rishikimet tona të hostimit në kanadez.

Farë është një Regjistër Emri Domain?

Një term tjetër që mund të ekzekutoni është ai rekord për emrin e domain. Kjo është një referencë për mënyrën se si funksionon interneti. Domeni që sapo keni blerë nuk është në të vërtetë se si serverët e internetit e gjejnë dhe shfaqin faqen tuaj të internetit.

Në vend të kësaj, ata marrin kërkesën e një përdoruesi dhe përputhen me fushën me një rend numrash në regjistër, të quajtur një adresa IP, dhe dërgoni skedarët e shoqëruar – e cila thjesht ndodh që të jetë faqja juaj e internetit.

Web Hosting Shpjegohet për fillestarët

Tani ne po merremi me gjërat e mira dhe arsyen që ne jemi të gjithë këtu në radhë të parë, mbajtja në internet. Pasi të keni një domen dhe të jeni gati për të ndërtuar një faqe në internet, si e merrni atë në internet për serverët për të gjetur dhe shfaqur?

Pyetje e mirë. Ju duhet një host në internet.

si funksionon mbajtja e faqeve në internet

Meqenëse nuk mund të hidhni vetëm skedarët e faqes tuaj të internetit në tryezën e kuzhinës dhe prisni që ato të përfundojnë me magji në internet, një industri tjetër është rritur duke shitur hapësirë ​​ruajtjeje në internet për faqen tuaj të internetit.

Disa nga këto kompani për të cilat ndoshta i keni dëgjuar falë nivelit qesharak të reklamave – dikush po fiton para serioze në këtë lojë – por ne gërmojmë. Po flasim për emra si GoDaddy, HostGator dhe Bluehost.

Pra, ju keni tre zgjedhje kur bëhet fjalë për zgjedhjen e një hosti në internet:

  1. Vizitoni Namecheap.com, blini një domen dhe shpresoj se i vendosni serverat e emrave për të treguar saktë në hostin tuaj të internetit, OSE…
  2. Vendosni një llogari me SiteGround, merrni një domain falas në proces dhe lërini ata të bëjnë punën e vështirë për në thelb të njëjtin çmim.
  3. Ose përdorni një prej rekomanduarve ndërtuesit më të mirë të faqes në internet, siç janë Wix dhe Squarespace. Këta djem kujdesen për të gjithë regjistrimin dhe hostimin për ju.

Rishikimet në Kanada të Hosting në Uebfaqe – Shmangni Këto Gabime

Ka shumë mënyra për të mashtruar procesin e zgjedhjes së një host të mirë në internet, por këtu janë katër më të zakonshmet që ne shohim.
Hej, mos e fajëso veten. Ata nuk i mësojnë këto gjëra në shkollë. Ose mbase e bëjnë, por ju po këputeshin në radhën e pasme.

# 1. Shkuarja me Pritjen Absolute të Lirë që Mund të Gjeni

të mirat dhe të këqijat e mbajtjes në internet falas

Ne nuk do të jemi njerëz të këqij për t’ju thënë se lirë është gjithmonë e keqe, por deri në kohën kur keni jetuar një numër të caktuar vitesh në këtë planet, ju ndoshta duhet të kuptoni vetë se tregtia për të shkuar me kostoja më e ulët shpesh është një produkt i dobët, shërbim i dobët, karakteristika të kufizuara dhe një qasje e përkushtuar “ne nuk na intereson” për shërbimin ndaj klientit.

Kur bëhet fjalë për host-in e ushqimit të poshtëm (disa prej të cilave janë fjalë për fjalë falas), mund të shtoni një send tjetër në litan e repugnance. Ata do të upsell ju pëlqen i çmendur.

Vërtetë, ju teknikisht merrni hapësirë ​​ruajtjeje pa asnjë kosto, por do të merrni pak më shumë nëse nuk paguani shtesë.

Keni nevojë për më shumë hapësirë ​​apo gjerësi bande? Përditësimi i Gotta.

Dëshironi rezervë dhe një panel kontrolli? Do të duhet të azhurnohet.

A nuk e dini se çfarë po bëni dhe keni nevojë të bisedoni me dikë? Kushton ekstra për mbështetjen e teknologjisë.

Ju merrni idenë. Pika themelore është se paketa falas që merrni është pothuajse jo funksionale. Për funksion, duhet të paguani më shumë. Nganjëherë shumë më tepër.

Gjë e mirë që po i lexoni rishikimet tona të mbajtjes në internet ��

# 2. Zgjedhja e çdo platforme përveç WordPress

grafiku i shpërndarjes së cms

 Sistemi i menaxhimit të përmbajtjes së WordPress (CMS) fuqizon më shumë se 33 përqind të të gjitha faqeve të internetit. Kjo vetë duhet të jetë e mjaftueshme për të ndryshuar vendimin tuaj.

Në fund të fundit është se nuk ka rëndësi se çfarë lloj uebsajti dëshironi të ndërtoni – e-tregti, blogging, gazetë në internet – WordPress është më e lehtë për t’u përdorur dhe vjen me një bashkësi të lulëzuar të zhvilluesve dhe mentorëve.

Para ardhjes së platformave CMS si WordPress (ato të tjera të njohura janë Joomla dhe Drupal), hartimi i uebit ishte i kufizuar për ata që mund të mbështillnin kokën dhe gishtat rreth kodit HTML.

Ndërtimi dhe hartimi i një siti të ndonjë substancë nuk ishte diçka që mund të trokisni gjatë një fundjave të gjatë. Gjërat ndryshuan me nxitim kur versioni i parë u rrotullua në 2003, dhe prej andej, thjesht u bë më i fuqishëm dhe miqësor.

Në fund të fundit. Nëse nuk prishet, mos e rregulloni. Zgjidh WordPress, veçanërisht nëse nuk jeni një kodues. ��

# 3. Injorimi i printimit të shkëlqyeshëm në Paketën tuaj të hostimit

Herën e parë që një pronar i ri i domain drejtohet në internet për të zgjedhur një host të uebit, gjëja e parë që ai ose ajo kërkon janë të dyshuarit e zakonshëm për blerje krahasimi – hapësira në disk dhe bandwidth. E majta e padëgjuar është realiteti që këto kufizime kishin rëndësi të fundit rreth dy dekada më parë.

Kjo është pak e ekzagjeruar, por duhet të dini që një ndërrim monumental në natyrën e faqeve të internetit është duke u zhvilluar, dhe faktorët që përdorin hostet për t’u mbështetur në rookies që nuk dyshojnë nuk janë ata që me të vërtetë kanë rëndësi.

ruajtje vs bandwidth

Këtu është niveli i ulët. Ndërsa ndryshimi i dizajnit vazhdon nga faqet statike në gjeneruar dinamike, shanset janë që ju të shkoni në kundërshtim me një treshe kufijsh, të cilat nuk kanë asnjë lidhje me hapësirën e ruajtjes ose gjerësinë e bandës, shumë përpara se të shtyni ato kufij të planit tuaj.

Po flasim për përdorimin e CPU-së, përdorimin e RAM-it dhe lidhjet e bazës së të dhënave. Shumë hostë në internet, madje disa nga të mirat, dhe të gjithë ato të lirë kanë kufij në këta faktorë që janë të detajuar në shtyp të mirë nën termin “burime”.

Këshillat tona. Kontrolloni hapësirën e ruajtjes dhe ndarjet e gjerësisë së bandës, por gjeni dhe konsideroni se çfarë lloj kufijsh të burimeve mund të jenë në lojë, gjithashtu.

# 4. Pagesa për SSL

si funksionon ssl

Kjo është e shkurtër dhe e ëmbël. Nëse jeni duke menduar të paguani për një shtresa e sigurt e prizave (SSL) çertifikatë – mos. Pritësit e ligjshëm do t’ua japin falas.

Padyshim që keni nevojë për të, sepse Google tashmë ka filluar procesin e degradimit të renditjes së motorëve të kërkimit për ata që nuk bëjnë, por nuk ka nevojë të paguaj për të marrë një të tillë. Sigurohuni që të lexoni rishikime ose informacione të hollësishme nga kompania juaj pritëse përpara se të regjistroheni.

��️���� Lexoni këtë udhëzues në frëngjisht: Meilleur Hébergement Web.

Lexoni më shumë rreth llojeve të tjera të hostimit:

Lexoni Kushtet tona të Shërbimit ose Politikën tonë të Privatësisë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author