VPN më e mirë Kanadeze

Ne Kanadezët jemi një bandë krenare. Ne i duam prodhimet tona kanadeze, të shkëlqyera jashtë dhe disa prej nesh madje i duam dimrat jashtëzakonisht të gjatë.

Ne gjithashtu e duam sa i sigurt është vendi ynë. ����

Duke qenë nga Otava, unë e di se siguria është një nga arsyet kryesore pse njerëzit pensionohen këtu dhe rritin fëmijët e tyre këtu. Dhe ndërsa të jetosh në Otava është një dreq shumë më i sigurt sesa të jetosh në një qytet si Detroit ose New York, ekziston një tendencë në rritje e krimit në internet.

Statistikat Kanada (zyra jonë kombëtare e statistikave) përpiluan të dhëna të mbledhura nga pothuajse çdo forcë policore në vend dhe zbuluan se kishte vetëm 7,727 viktima dhe 32.968 raste të krimit në internet vetëm në vitin 2018.

Ndërsa shumica prej nesh nuk duhet të mendojnë për mbrojtjen e shtëpive tona, ne duhet të marrim seriozisht konsiderimin e mbrojtjes së identitetit tonë.

Një nga mënyrat më të mira për ta bërë këtë është duke përdorur një VPN.

Farë është një VPN?

Shtë një tunel i sigurt që ju lejon të shfletoni me anonimitet, filma në transmetim dhe përmbajtje të tjera, pavarësisht nga vendndodhja juaj gjeografike, dhe të parandaloni krimet në internet si vjedhjet e identitetit.

Ju mund të mendoni për një VPN si një mburojë anonim që ju mbron juve dhe të dhënat tuaja ndërsa bëni çfarëdo qoftë ajo që bëni në internet. 

Mund të vendosni një VPN në pothuajse çdo pajisje ose ruter, TV zgjuar ose tastierë lojrash. Ato janë gjithashtu të pajtueshme me sistemet më të zakonshme operative, duke përfshirë Windows, Mac, Android, iOS dhe Linux. Instalimi i një VPN për të ekzekutuar përmes ruterit tuaj do t’ju lejojë të mbroni çdo pajisje të lidhur. Informacioni rreth mënyrës së vendosjes së një VPN në pajisjet tuaja është në dispozicion nga ofruesi i shërbimit tuaj të rrjetit.

Sidoqoftë, jo të gjitha VPN-të krijohen në mënyrë të barabartë.

Qëllimi i këtij udhëzuesi është t’u sigurojë Kanadezëve informacionin e nevojshëm për të mbrojtur privatësinë e tyre në internet.

Contents

A keni nevojë për një VPN?

A ja vlen shpenzimi për të nënshkruar një kontratë dhe për të marrë një faturë tjetër mujore? Unë do të thoja, po.

Nëse udhëtoni përtej provincës së shtëpisë tuaj, hyrni në të dhënat mjekësore dhe llogaritë në internet, zotëroni pajisjet IoT ose kryeni çdo lloj transaksioni financiar përmes një aplikacioni celular..

Mos përdorimi i mbrojtjes më të mirë të encryption dhe rrjedhje ju lë të ekspozuar ndaj palëve të treta me qëllim të keq, hakerave dhe llojeve të tjera të ndërhyrjeve në biznesin tuaj dhe aktivitetet private.

Tani që e dini pse duhet të përdorni një VPN, cilat janë më të mirat dhe cilat duhet të kërkoni në një plan?

Kam kaluar informacionin në lidhje me ofruesit në Kanada për t’ju dhënë informacionin më të mirë për avull, lojëra, biznes dhe më shumë.

Reviews Shqyrtime të VPN në Kanada

Ne besojmë t’u japim lexuesve tanë faktet. Kur vlerësuam më të mirën nga më të mirat për konsumatorët kanadezë, ne shikuam shtatë faktorë:

Nëse dëshironi një ndarje më të hollësishme të secilës prej këtyre lëvizjeve në fund ������

 • Karakteristikat e sigurisë dhe intimitetit
 • Protokolli VPN i përdorur – L2TP vs IPSec vs PPTP
 • Shpejtësia që nuk sakrifikon sigurinë.
 • Mbrojtja e rrjedhjes së të dhënave
 • Një ndalim absolut i prerjeve
 • Mbështetje për Netflix dhe përrua
 • Mbështetje reaguese dhe bazë e gjerë e njohurive
 • Prmimi i vlerës pa sakrifikuar të gjitha më lart

1. NordVPN – Më e mira në përgjithësi për sigurinë / shpejtësinë

 • juridiksioni: Panama
 • Servers: Më shumë se 5,000
 • Speed: mesatare
 • Logging: Asnje
 • protokollet: OpenVPN IPSec, PPTP dhe L2TP
 • compatibility: Windows, Mac, Android, iOS, Linux

Edhe njerëzit që nuk janë të njohur me VPN kanë dëgjuar për Nord – është reklamuar kudo. Ka një arsye të mirë për këtë.

Me NordVPN, ju merrni raporti më i lartë vlerës-çmim të çdo VPN tjetër që ne kemi provuar. Ata shënojnë çdo kuti për sa i përket bazave, dhe ndërfaqja e tyre e përdoruesit është më e lehtë për t’u përdorur.

Kur zgjidhni NordVPN, po merrni siguri të nivelit të lartë me një çmim të shkëlqyeshëm. Do të keni gjithashtu numrin më të madh të serverëve dhe vendndodhjeve, të cilat do të sigurojnë lidhje të shpejtë pa marrë parasysh se ku jeni vendosur. Kjo është veçanërisht e këndshme për klientët që janë të bllokuar nga gjeo-shërbimet nga përhapja dhe përrua, dhe është e shkëlqyeshme për t’u përdorur në rrugë.

rekuizitë

 • Kriptimi i dyfishtë nënkupton siguri shtesë
 • I lehtë në përdorim
 • Mund të lidhë deri në gjashtë pajisje njëkohësisht
 • Më shumë se 5000 servera
 • Serverë të specializuar për kërkesat e personalizuara
 • Mbështet përrua
 • Aplikacioni i shfletuesit në dispozicion
 • Mbështet Netflix

Cons

 • Nuk ka zbritje në kontratat afatshkurtra
 • Shkalla mujore për muaj është e lartë

Features

 • Siguria më e lartë me kriptim të dyfishtë
 • Lidhje e shpejtë
 • Më shumë se 5000 servera
 • Politikë e rreptë pa log
 • Vrasin kaloni
 • Garancia e kthimit të parave 30-ditore
 • 24/7/365 mbështetje
 • Netflix-gati
 • E përputhshme me të gjitha pajisjet

Siguria dhe Shpejtësia

Karakteristika kryesore e NordVPN do të duhet të jetë siguria e saj. Ky shërbim vjen me një protokoll të dyfishtë për mbrojtjen e të dhënave që do t’ju mbajë super të sigurt. Ajo funksionon duke transmetuar të dhënat tuaja përmes enkriptimit në dy servera ndërsa kalon nëpër rrjet. Ky hap shtesë siguron që informacioni juaj të maskohet nga ndonjë spiun ose ndërhyrës.

Kurrë, gjatë ndonjë provë, nuk kemi gjetur që NordVPN të jetë një zbulues i të dhënave. Ky është shqetësimi i dytë më i madh kur përdorni një rrjet virtual. Mbi të gjitha, vendndodhja e tyre nën juridiksionin Panamez do të thotë se ata janë në gjendje të nderojnë politikë e rreptë pa log. Edhe nëse jetoni në Kanada me sistemin e tij të rreptë ligjor, qeveria nuk mund ta detyrojë NordVPN të sigurojë informacionin ose aktivitetin tuaj.

Prmimet dhe planet

Si shumë shërbime, Nord ofron një garanci 30-ditore për kthimin e parave. Kjo e bën të lehtë të provoni para se të blini dhe sigurohuni që NordVPN është përshtatja e duhur. Nëse vendosni për një kontratë, ju mund të zgjidhni një plan tre vjeçar për vetëm 2.99 dollarë në muaj. Vetëm sigurohuni që të anuloni brenda 30 ditëve nëse nuk jeni gati për të kryer.

Ju gjithashtu mund të merrni në konsideratë një plan mujor të pagimit-si-ju-shkoni për 11,99 $ në muaj. Opsionet e tjera përfshijnë një kontratë vjetore për 6.99 dollarë në muaj ose një kontratë dy-vjeçare për vetëm 3,99 $ në muaj.

Për mënyrën tonë të të menduarit marrëveshja më e mirë është padyshim kontrata tre vjeçare. Si mund të gaboni me të gjithë sigurinë, tiparet, zgjedhjen dhe shpejtësinë me atë çmim? Kombinojeni atë me një garanci për kthimin e parave dhe ju mbroheni përreth. Plani vjetor është pothuajse dyfish i këtij niveli, dhe plani dy-vjeçar është gati i njëjtë. Nëse jeni të gatshëm të regjistroheni për dy vjet, pse të mos shkoni më tej dhe të merrni një normë më të mirë?

Ndihma për klientët

Një tjetër vështirësi për të zgjedhur NordVPN është mbështetja fleksibile. Ato janë në dispozicion 24/7 përmes bisedës live dhe agjentëve me njohuri. Nëse nuk keni një urgjencë të menjëhershme, mund t’i kontaktoni me email. Ekziston gjithashtu një seksion mjaft i plotë FAQ në faqen e internetit të tyre dhe një gamë mësimesh nëse jeni lloji DIY.

Megjithëse mbështetja është e shkëlqyeshme dhe agjentët janë të dobishëm dhe miqësorë, përdorimi i thjeshtë i VPN e bën ndihmën në nevojë pothuajse të panevojshme. Sidoqoftë, do t’i gjeni të gatshëm me përgjigjet e duhura dhe kohën e shpejtë të përgjigjes nëse kontaktoni me mbështetjen e klientit.

pajtueshmëri

Ky shërbim ofron një nivel të lartë të pajtueshmërisë, dhe instalimi i tij në çdo pajisje është një fllad. Pavarësisht se cilin OS po përdorni, aplikacionet do të funksionojnë akoma pa një problem. Ju nuk do të humbni asnjë shpejtësi, me një numër kaq të lartë të serverëve dhe vendndodhjeve të vendosura mirë.

2. Surfshark: Zgjedhja më e mirë e buxhetit

 • juridiksioni: Ishujt e Virgjër Britanik
 • Servers: Më shumë se 800 në 50 vende
 • Speed: shpejt
 • Logging: Asnje
 • protokollet: OpenVPN, IPSec dhe IKEv2
 • compatibility: Windows, Mac, Android, iOS, Linux, AppleTV, FireTV, Playstation, Xbox dhe shumica e ruterave

Ne kemi gjetur një numër shumë të ngushtë dy në Surfshark që çdo Kanadez do të ishte i lumtur ta përdorte. Kjo kompani ka ndërtuar mjaft reputacion në jetën e saj mjaft të shkurtër. Ata ofrojnë shpejtësinë dhe sigurinë që duam me çmimin e duhur. Meqenëse këto janë konsideratat më të rëndësishme, ne do të jemi në vëmendje të SurfShark për të parë nëse ai zgjerohet përtej numrit relativisht të ulët të serverëve dhe vendndodhjeve.

Deri më tani, duket se ata janë duke hipur në një server të ri çdo ditë, dhe ata po i japin NordVPN të kandidojë për paratë e tyre. Kjo kompani është një për të parë.

rekuizitë

 • Politikë e rreptë pa log
 • Do të merrni gjithçka të pakufizuar, përfshirë gjerësinë e brezit
 • Platforma më e mirë për transmetim
 • Mbështet P2P dhe përrua
 • Kriptimi dhe siguria më e fortë në dispozicion
 • Siguri shtesë përmes mbrojtjes së rrjedhjeve të DNS dhe WebRTC
 • Tejet e përballueshme (më së shumti)
 • Pranon monedhat e kriptos
 • Garancia e kthimit të parave 30-ditore

Cons

 • Shpejtësitë janë në kundërshtim nga serveri në server
 • Ende përpiqen të ndërtojnë bazën e serverit të tyre

Features

 • Lidhje të shpejta
 • Më shumë se 800 servera
 • Politika zero loging
 • Garancia e kthimit të parave 30-ditore
 • Vrasin kaloni
 • Mbështet për ndarjen e përroit / P2P
 • Netflix-gati
 • Siguroni protokolet VPN
 • Kombinohet me shumicën e sistemeve operative dhe pajisjeve

Siguria dhe Shpejtësia

Një pengesë është shpejtësia e besueshme nga serveri në server. Disa janë super të shpejtë, ndërsa të tjerët janë vetëm mesatarë. Sidoqoftë, shpejtësia mesatare është mjaft e qëndrueshme kur krahasohet me pajisjet pa një VPN të bashkangjitur.

Aty ku me të vërtetë shkëlqen kjo kompani është siguria e saj. Ajo ka, duart poshtë, encryption më të fortë në dispozicion sot në tregun VPN. Për ata që hipnotizohen nga detajet e teknologjisë, do të gjeni shumë për të dashur në lidhje me SurShark.

Oneshtë një nga kompanitë e pakta VPN që miratoi protokollin e ri Wireguard, një nga protokollet më të rinj të VPN që shfaqet në industrinë e sigurisë në internet. Telekomanda është me burim të hapur dhe pretendon të ofrojë një pjesë të vogël të përfitimeve në formën e performancës, shpejtësisë dhe sigurisë. Sipas uebfaqes së saj, Surfshark po planifikon të implementojë Wireguard te serverët e tij në tremujorin e parë të vitit 2020.

Surfshark VPN gjithashtu mbështet protokollet OpenVPN, IKEv2 dhe Shadowsocks, duke u dhënë përdoruesve një pjesë të vogël të opsioneve për të zgjedhur nga.

Në krye të Kriptimi i AES i shkallës ushtarake 256-bit, ato shtresa a Hash vertetimi SHA512 dhe a 48elësi DHE-RSA 2048-bit këmbimit. Kjo është përveç mbrojtjes së rrjedhjeve të WebRTC dhe DNS.

Prmimet dhe planet

Aq sa e duam sigurinë superiore, shpejtësinë e lartë dhe mbështetjen e gjerë të pajisjeve, ne nuk jemi aq të çmendur për planet e çmimeve. Tani, mos na gaboni, shërbimi bazë mujor dhe kontrata vjetore janë rreth mesatare në $ 11,95 dhe 5,99 $, përkatësisht.

Megjithatë, kjo është akoma pak e lartë. Karakteristika është kontrata dy vjeçare që ju jep absolutisht gjithçka për vetëm 1,99 dollarë në muaj. Shtë e vështirë për të marrë këtë nivel të sigurisë dhe performancës kudo tjetër, veçanërisht me atë çmim.

Ndihma për klientët

Ndihma për klientët nga Surfshark është gjithashtu mjaft e mirë. Ata kanë bisedë live në disa gjuhë, dhe mbështetja e tyre me email është pothuajse e menjëhershme.

Ndërfaqja e lehtë do të thotë që jo-teknikët do ta shijojnë këtë platformë aq sa përdoruesit e avancuar do ta vlerësojnë teknologjinë e përparuar. Ata që kanë nevojë për ndihmë do të gjejnë një bazë të madhe dhe gjithnjë në zgjerim të njohurive.

pajtueshmëri

Ky VPN mbështet një gamë të gjerë pajisjesh, sistemesh operative dhe llojet e skedarëve. Kjo përfshin Netflix, ndarjen P2P, përrua dhe Kodi.

3. ExpressVPN: Shërbimi më i lartë Premium

 • juridiksioni: Ishujt e Virgjër Britanik
 • Servers: Më shumë se 3,000 në 94 vende
 • Speed: shpejt
 • Logging: Asnje
 • protokollet: OpenVPN, IPSec dhe IKEv2
 • compatibility: Windows, MacOS, Android, iOS dhe Linux

ExpressVPN është një tjetër që mund të keni dëgjuar përmendur më parë. Kompania ka qenë rreth e rrotull për një kohë, dhe konsiderohet një shërbim mjaft premium. Ajo ofron siguri themelore gati identike dhe intimitet si Nord dhe SurfShark. Dallimi i madh është se ExpressVPN doli në krye gjatë testimit të shpejtësisë nga pothuajse çdo vend që provuam, përfshirë serverët në Evropë, Kinë, Azinë Juglindore, dhe pikërisht këtu në Kanada.

Gjëja më e mirë në lidhje me teknologjinë sot është që të gjithë ofruesit më të mirë kanë standarde shumë të larta. Janë me të vërtetë ndryshimet e vogla si shpejtësia, tiparet premium ose siguria shtesë që i veçon ato. NordVPN shkon atë milje ekstra sa i përket shpejtësisë.

Një tjetër tipar i vlefshëm që zbarkoi këtë VPN në tre vendet tona kryesore është pulti. ’Shtë paraqitur me të vërtetë mirë dhe ka një mekanizëm të testimit të shpejtësisë menjëherë në qendër të panelit. Kjo do të thotë që ju mund të kontrolloni shpejtësinë e lidhjes tuaj me trokitje e lehtë e një butoni. Asnjëherë nuk do të duhet të shqetësoheni për ata që gjurmojnë ose regjistrohen aktivitetin tuaj. Numrat tanë një dhe dy shërbime mundin ExpressVPN me disa shkallë.

Këtu janë vetëm disa arsye më shumë që ExpressVPN ka një bazë klienti prej më shumë se 10 milion njerëz në të gjithë globin.

rekuizitë

 • Mbështet transmetimin
 • Serverë të shpejtë
 • Ndarje tunele
 • Mundëson transmetimin gjeografik të Netflix, përruan dhe P2P
 • Mbështet të gjitha pajisjet
 • I lehtë në përdorim
 • Garancia e kthimit të parave 30-ditore

Cons

 • Mimi është më i lartë se ofruesit e tjerë
 • Lejon vetëm tre lidhje të njëkohshme

Features

 • Nuk ka rrjedhje
 • Shpejtësi flakëruese
 • Më shumë se 3000 servera
 • Asnjë prerje
 • Vrasin kaloni
 • Mbështetje 24/7
 • E përputhshme me të gjitha pajisjet
 • 30 ditë para mbrapa

Siguria dhe Shpejtësia ��️

Një nga faktorët që përmendëm ishte juridiksioni. Ju dëshironi të siguroheni që kompania ka selinë dhe banon në një vend që nuk lejon zbatimin e ligjit ose agjencitë qeveritare të heqin dorë nga të dhënat e klientëve. Kjo është arsyeja pse politika dhe vendndodhja e rreptë e bllokimit në Ishujt e Virgjër Britanikë duhet t’ju sjellin paqe mendore.

Ka shërbime VPN që mund t’ju ofrojnë një performancë të lartë dhe po aq të mirë një shërbim, por ExpressVPN do t’ju japë mundësinë më të gjerë të çdo ofruesi tjetër. Mbulimi i tyre arrin 94 vende të botës, kështu që gjithmonë siguroheni për një lidhje të mirë nga çdo vend ku udhëtoni. Kjo përfshin vendet që kufizojnë hyrjen në faqet e internetit të caktuara ose përmbajtjen.

Prmimet dhe planet

ExpressVPN ofron tre nivele shërbimesh, shërbim mujor të paguar-si-ju-shkoni, një kontratë gjashtëmujore ose një plan vjetor. Në krahasim me disa prej të tjerëve, është mjaft e kushtueshme, kjo është arsyeja pse vlerësohet si ofruesi i lartë i primit. Kontrata vjetore është me kosto më efektive me 8,99 $. Kjo pasohet nga kontrata dy-vjeçare për 11,00 dollarë. Shërbimi mujor do t’ju kushtojë 13 dollarë në muaj, kështu që është më mirë të shkoni me një kontratë. ExpressVPN ofron garancinë standarde të kthimit të parave 30-ditore.

Ndihma për klientët

Do të jeni të kënaqur me shërbimin e qëndrueshëm të klientit të ExpressVPN. Biseda live është e përgjegjshme dhe miqësore. Në fakt, ajo ishte më e mira e bandës. Mbështetja është në dispozicion rreth orës, ose mund të kontaktoni kompaninë me email për përgjigje të shpejtë në situata jo-emergjente.

pajtueshmëri

Arsyet kryesore që shumica e njerëzve zgjedhin një VPN janë të mbuluara me ExpressVPN. Do të merrni sigurinë e industrisë dhe është në përputhje me shumicën e sistemeve operative dhe pajisjeve. Shpejtësia dhe varg i gjerë i lokacioneve e bëjnë atë ideal për transmetimin e Netflix ose Kodi, shkarkime përrua dhe përhapjen e skedarëve P2P.

4. Intimitet perfekt: Më i miri për shërbim të pakufizuar

 • juridiksioni: Switzerland
 • Servers: 54 serverë të vendosur në 24 vende
 • Speed: Mbi mesataren
 • Logging: Asnje
 • protokollet: OpenVPN, IPSec dhe SSH
 • compatibility: Windows, Mac, Android, iOS, Linux dhe IPTV

Shmangni teknikët që pëlqejnë shumë karakteristika dhe funksione do të duan Intimiteten e Përsosur. Ju mund të përdorni sa më shumë lidhje që dëshironi, dhe është i pasur me karakteristika. Nëse nevojat tuaja janë të larta dhe nuk e keni parasysh çmimin, ky është lloji i shërbimit premium që sigurisht ju pëlqen.

Kjo kompani ofron veçori të përparuara për të mbrojtur anonimitetin, dhe nuk ka kufizime për përdoruesit, pajisjet ose burimet. Shqyrtimet në internet të përdoruesve janë gjithashtu shumë pozitive.

Me Intimitet të Përsosur, kurrë nuk do të duhet të shqetësoheni për intimitetin ose integritetin e të dhënave. Ne nuk kemi shqetësime për sigurinë nga ky VPN, dhe gamë të gjerë të veçorive që ata ofrojnë janë të mëdha. Por, marrim në konsideratë çmimin kur krahasoni shpejtësinë, koston dhe përputhshmërinë kundër ofruesve të tjerë.

rekuizitë

 • Shumë karakteristika të përparuara
 • Nuk ka kufizime në lidhje ose pajisje
 • Mbështetje e plotë IPv6
 • Juridiksion i favorshëm
 • Mbështet përrua
 • Garancia e kthimit të parave 30-ditore

Cons

 • Cmim i larte
 • Sasi e madhe e karakteristikave mund të jetë dërrmuese për përdoruesit mesatar

Features

 • Zinxhirë VPN me shumë hop
 • Asnjë politikë log
 • Shpejtësi të shpejtë
 • Mbrojtje e përparuar ndaj malware dhe antivirus
 • Filter trackstop
 • Vrasin kaloni
 • Lidhje të pakufizuara
 • E përputhshme me shumicën e pajisjeve

Siguria dhe Shpejtësia

Një gjë që do të merrni me Intimitetin e Përsosur është privatësia. Ata kurrë nuk ruajnë asnjë të dhënë, dhe standardet e kriptimit janë disa nga më të fuqishmet në industri.

Shpejtësia është gjithashtu mbi mesataren me Perfect Privacy dhe kompania është e vendosur në Zvicër. Fatkeqësisht, ngarkesa e madhe e karakteristikave të përparuara dhe aftësia për të instaluar lidhje të pakufizuara mund të ndikojnë në shpejtësinë.

Prmimet dhe planet

Mimi ishte një faktor negativ për ne. Ju merrni vetëm një zgjedhje, e cila është në dispozicion për 12,99 $ në baza muaj-pas-muaj. Ata do t’ju lejojnë të paguani një ose dy vjet përpara, por ju nuk do të keni mbrojtjen e një kontrate. Kostoja e një pagese paraprake një vjeçare është 9,99 $, por mund të kurseni një dollar në muaj duke paguar për dy vjet më parë.

Ndihma për klientët

Ata kanë një mbështetje të mirë. Por, nuk ka asnjë mundësi bisede live për ata që kanë nevojë për ndihmë menjëherë. Mënyra e vetme për të kontaktuar tavolinën e ndihmës është përmes postës elektronike, e cila mund të jetë e ngadaltë; koha mesatare e pritjes ishte 12 orë. Ato kanë një seksion më të madh se FAQ të zakonshëm, dhe forume të kompanisë janë shumë aktive dhe të dobishme.

pajtueshmëri

Edhe pse ju mund të lidhni Intimitetin e Përsosur me pothuajse çdo pajisje të imagjinueshme, në të vërtetë vendosja e një lidhjeje është një proces mjaft i ndërlikuar. Aplikacionet e vetme që mbështet kjo platformë janë për pajisjet Windows dhe Linux. Kjo dhe çmimi janë dy faktorë që e mbajtën këtë VPN të ngrihet më lartë në listën tonë.

5. IPVanish: VPN më e mirë Jo Kanadeze

 • juridiksioni: Shtetet e Bashkuara
 • Servers: Më shumë se 1.000 serverë në 60 vende
 • Speed: shpejt
 • Logging: Besueshmëri e dobët, por pretendon se nuk ka prerje
 • protokollet: OpenVPN, SOCKS5
 • compatibility: Windows, Mac, Android, iOS dhe Amazon

Numri pesë në listën tonë është gjithashtu një nga shërbimet më të vjetra VPN në internet, duke nisur rrugën në vitin 1999. Gjithsej, është aq solide sa të shpresoni që një kompani e themeluar të jetë. Nuk kishte fusha ku ajo u dallua nga konkursi, por kishte shumë pak gjëra që mund të gjenim gabim me të, ose. Ne gjithashtu gjetëm një çift të vlerësimeve negative në internet.

Një tipar i shkëlqyeshëm i këtij VPN është aftësia për të lidhur deri në 10 pajisje në të njëjtën kohë, duke e bërë atë ideal si një plan familjar. Por, disa serverë nuk do të zhbllokojnë Netflix për ne, dhe ata ishin të vendosur brenda juridiksionit IPVanish. Për më tepër, kjo është përgjithësisht një shërbim themelor i rrugës së mesme.

rekuizitë

 • Kriptim i fortë
 • Deri në 10 lidhje të njëkohshme
 • Torrenti lejohet
 • Mbështet shërbimet e transmetimit
 • Shpejtësia mesatare e shkarkimit
 • E përputhshme me të gjitha pajisjet

Cons

 • Cmim i larte
 • Nxjerr zhbllokimin e Netflix
 • Garanci jo adekuate e kthimit të parave;
 • Bazuar në SH.B.A.

Features

 • Lejon deri në 10 lidhje
 • Asnjë politikë log
 • Sigurt DNS
 • Kriptimi i përparuar
 • 24/7/365 mbështetje
 • Vrasin kaloni
 • Mos përdorni proxie të palëve të treta
 • E përputhshme me të gjitha pajisjet

Siguria dhe Shpejtësia

Këtu mund të shtjellojmë deklaratën e “Besueshmërisë së Iffy” në pjesën Tech Fact. Kohët e fundit, IPVanish ka qenë në lajme për dorëzimin e informacionit të klientit në Departamentin e Shteteve të Bashkuara për Sigurinë e Brendshme. Ky është një shembull përse duhet të zgjidhni një kompani të vendosur jashtë Aleancës Pesë Kombëtare të Kombit.

Në përgjithësi, kompanitë e vendosura në SH.B.A. dhe vendet e tjera që flasin anglisht mund të detyrojnë ofruesit të dorëzojnë informacionin dhe vendndodhjen tuaj në emër të sigurisë. Sidoqoftë, kompania ka hyrë në pronësi të re dhe premton një politikë të rreptë pa log. Përveç kësaj, ata ofrojnë një numër të madh të serverëve dhe disponueshmëri të gjerë, dhe shpejtësitë e tyre janë mbi mesataren.

Prmimet dhe planet

Kjo kompani ka çmime më të larta se të tjerët në listën tonë. Ata gjithashtu kanë garancinë më të shkurtër për kthimin e parave, me vetëm 7 ditë për ta provuar atë përpara se të jeni të kyçur në një kontratë. Kjo është shumë më e ulët se standardi i industrisë për garanci të tilla, kështu që ata duhet të jenë vërtet të sigurt në shërbimin e tyre.

Plani i çmimeve më të lira është ai vjetor që arrin në 6.99 dollarë në muaj. Zgjedhjet e tua të tjera janë një plan tre-mujor për 8,99 $ në muaj ose shërbim mujor paguaj-si-ti-shko për 10,00 $.

Ndihma për klientët

Mund të arrini mbështetjen e klientit përmes bisedës live 24/7. IPVanish gjithashtu siguron vlerë të shtuar përmes një qendre të fortë mbështetëse me mbështetje me email, një seksion FAQ, raporte të rregullta të statusit të sistemit dhe një bazë të gjerë njohurish.

pajtueshmëri

Kjo është një zgjedhje e mirë, solide për një VPN. Nuk do t’i rrëzojë çorapët, por është e qëndrueshme, e shpejtë dhe e besueshme. Gjithçka në lidhje me të është themelore dhe standarde, por funksionon vërtet mirë, dhe lidhjet janë të sigurta.

6. CyberGhost: E shkëlqyeshme për funksionalitetin bazë

 • juridiksioni: Rumani
 • Servers: 4,000 servera në 60 vende
 • Speed: mesatare
 • Logging: Asnje
 • protokollet: OpenVPN, L2TP, IPSec dhe PPTP
 • compatibility: Windows, Mac, iOS, Android, FireTV, Android TV dhe Linux

CyberGhost është një opsion i shkëlqyeshëm i buxhetit, dhe ata kanë afër 4,000 serverë të vendosur në të gjithë botën. Do të merrni gjithashtu veçoritë më të mira për çmimin më të ulët në listën tonë. Shtimi në “Wow!” faktor është aftësia për t’u lidhur me çdo pajisje dhe performancë të besueshme.

Ata mund të mos jenë më të mirët, por ato përbëjnë disa mangësi me karakteristikat e tyre të larta.

rekuizitë

 • Mim i shkëlqyeshëm
 • Netflix dhe mbështetje përrua
 • Kombinohet me shumë pajisje dhe sisteme operative
 • Përdorues miqësor
 • Garancia më e mirë e parave për kthim

Cons

 • Mbështetje e ngadaltë e klientit
 • Shpejtësia është vetëm mesatare
 • Disa prerje, kontrolloni SLA

Features

 • Maskimi i IP
 • Mbështetje chat live
 • Më shumë se 3,745 serverë proxy
 • Netflix-gati
 • Garanci e kthimit të parave 45-ditore
 • Vrasin kaloni
 • E përputhshme me të gjitha pajisjet

Siguria dhe Shpejtësia

Me CyberGhost, nuk do të keni lidhje super të shpejtë. Pricemimi dhe lidhja e tyre e ulët me një gamë të gjerë pajisjesh, përfshirë FireTV, e heq paksa këtë pengesë. Ju gjithashtu nuk duhet të shqetësoheni për mbajtjen e informacionit tuaj, rrjedhjen e të dhënave ose rrezikimin e ndonjë faux tjetër të sigurisë që shërbimet e tjera të VPNs me buxhet janë të njohura.

Prmimet dhe planet

CyberGhost është në dispozicion në katër nivele shërbimesh. Ajo lidhet me një ofrues tjetër në listën tonë si më e lirë me një kontratë tre vjeçare që del në 1.99 dollarë në muaj. Ata gjithashtu kanë afatin më të gjatë për garancinë e kthimit të parave; mund ta provoni për 45 ditë. Plansmimet e planeve të tjera në 3,69 dollarë në muaj për një kontratë dy vjeçare, 5,99 dollarë në muaj për një plan vjetor, ose 12,99 $ në muaj në shërbimin mujor të pagimit-si-ju-shkoni.

Ndihma për klientët

Problemi ynë i vetëm me mbështetjen e klientit është se mund të duhet një kohë që ata të kthehen tek ju. Lajmi i mirë është se duhet të ketë pak arsye për të pasur nevojë për mbështetje për shkak të performancës së tij të ngurtë. Një tipar tjetër i shkëlqyeshëm i mbështetjes është një bazë e gjerë njohuri e mënyrave të mësimit dhe mënyrave mësimore për t’ju përshkuar çdo çështje.

pajtueshmëri

CyberGhost është i thjeshtë për t’u instaluar në ruterin tuaj, dhe ka një aplikacion për çdo nevojë. Ky është një nga pozicionet kryesore të këtij VPN; tjetri është çmimi i tyre. Ju gjithashtu mund të lidhni deri në shtatë pajisje, një nga tarifat më të larta për shërbimet VPN.

Udhëzuesi i Blerjes VPN – tofarë duhet të konsideroni

Para se të regjistroheni me një shërbim të rrjetit virtual, duhet të dini se cilat karakteristika janë më të dobishme dhe pse ju duhen ato. Secili nga ofruesit që ne kemi vlerësuar shënoni kutitë e duhura. Dallimet kryesore janë me çmimet individuale dhe tiparet.

Le të bëjmë një vështrim të shpejtë te secili.

 • �� Siguria. Pavarësisht se cilat tipare ose funksione ju favorizoni, shqetësimi më i madh kur kërkoni një ofrues VPN është siguria. Sipas mendimit tonë, NordVPN është rrjeti më i sigurt në dispozicion sot për shkak të karakteristikave të tij kryesore të sigurisë. Disa konsiderata të rëndësishme:
  1. Ruani ose gjurmoni adresat IP, ose tuajat ose serverat
  2. Regjistroni afatet kohore për lidhje dhe shkyçje
  3. Aktivizoni aftësitë e kërkimit për VPN për të mbledhur informacione personale ose për të ndjekur aktivitetin tuaj të shfletimit
  4. Ruani, shkëmbeni ose shisni ndonjë nga të dhënat tuaja ose jepni informacione për aktivitetin tuaj në internet
 • Shpejtësia. Tjetra, ju doni një lidhje të shpejtë. Shpejtësia e shkarkimit zakonisht matet me megabits për sekondë (Mbps). Sa më i lartë të jetë ky numër, aq më shpejtë do të shkarkohet ose rrjedhja e videos. Distanca juaj nga serveri gjithashtu ndikon se sa shpejt ngarkohen faqet.
 • ��️ Juridiksioni. Kur kompania VPN është e vendosur fizikisht mund të ndikojë në privatësinë dhe sigurinë tuaj. Disa qeveri mund ta detyrojnë kompaninë t’u sigurojë atyre informacionin tuaj identifikues dhe të dhëna të tjera.
 • . Mbrojtje e lezetshme. Rrjedhjet dhe shkeljet e të dhënave janë një problem i madh. Kjo mund të ndodhë nëse adresa juaj e vërtetë IP është e ekspozuar. Sigurohuni që shërbimi juaj VPN të ofrojë mbrojtje nga rrjedhja DNS dhe është i konfiguruar siç duhet. Disa ofrues gjithashtu kryejnë monitorimin e rrjedhjeve.
 • �� Mirë për transmetim? Disa shërbime transmetimi përfshijnë ndarjen e skedarëve, të quajtur edhe përrua, dhe të tjerët bllokojnë përmbajtjen edhe nëse keni një llogari të ligjshme. Përdorimi i një VPN fsheh vendndodhjen dhe aktivitetin tuaj në mënyrë që të mund të shijoni përmbajtjen që dëshironi të shihni nga kudo tjetër pa telashe ose shqetësime.
 • ✅Masking. Ju mund të hasni termin “mospërdorim” ndërsa shikoni në VPN. Kjo thjesht nënkupton aftësinë e rrjetit për të maskuar adresën tuaj IP, vendndodhjen dhe aktivitetin në internet. Një nga avantazhet kryesore të përdorimit të një rrjeti virtual virtual është aftësia e tij për t’ju mbrojtur nga mbikëqyrja e qeverisë dhe spiunimi. Kjo është e dobishme nëse doni të shijoni transmetimin në Netflix ndërsa jeni larg me pushime ose jetoni në / vizitoni vendet që shtypin qytetarët ose bllokojnë përmbajtjen në internet.
 • ✅Network Meqenëse shpejtësia dhe bllokimi i gjeo-bllokimit janë dy elementë që mund të ndikojnë në shërbimin tuaj, sigurohuni që të zgjidhni një VPN me një numër të madh të serverëve dhe vendndodhjeve..
 • ✅ Karakteristikat. Karakteristikat variojnë nga protokollet e sigurisë deri në gjerësinë e brezit. Shikoni për enkriptimin AES-256, çertifikatat SSL, OpenVPN, PPTP dhe Protokollin e Tunelit. Një tipar i rëndësishëm është një killswitch që ju lejon të shkëputeni menjëherë me një klikim të miut. Kjo është e dobishme nëse, për ndonjë arsye, ju shkëputeni nga VPN dhe identiteti juaj është në rrezik të ekspozohet.

Mendimet përfundimtare

Nuk do të endeshit në një lagje të rrezikshme pa përdorur sens të përbashkët dhe duke i kushtuar vëmendje sigurisë personale, pse do të shfletonit në rrjetë pa mbrojtje? Pavarësisht se cila nga zgjedhjet tona për VPN më të mirë Kanadeze ju telefonon, ju do të gjeni që të gjithë ofrojnë shpejtësi superiore, çmime të arsyeshme dhe nivelin e sigurisë që ju nevojiten në botën moderne dixhitale.

Pyetjet e bëra më shpesh nga VPN

Ju mund të mos dëshironi të kaloni listën tonë të tërë. Është mirë Disa njerëz thjesht pëlqejnë të arrijnë në fund të fundit. Në frymën e përshtatshmërisë për ata që thjesht kanë disa pyetje themelore në lidhje me VPN, këtu janë disa përgjigje.

Si funksionojnë VPN-të?

Përgjigjja: Ata përdorin një gamë të protokolleve të internetit për të transmetuar të dhëna nga një rrjet në tjetrin. Më të zakonshmet janë:

 • Siguria e Protokollit të Internetit (IPSec)
 • Protokolli i tunifikimit të shtresave-2 (L2TP)
 • Shtresa e sigurt e bazave (SSL)
 • Siguria e shtresave të transportit (TLS)
 • Shell i sigurt (SSH)
 • Protokolli i Tunnelimit Pikë-Pikë (PPTP)
 • OpenVPN

Përveç protokollit, rrjetet VPN përhapin serverat e tyre në të gjithë globin. Kjo e bën të lehtë për përdoruesit të gjejnë një rrjet të ngushtë për të shpejtuar lidhjen e tyre ose të anashkalojnë gjeo-bllokimin. Juridiksioni ku ndodhet serveri ofron mbrojtje shtesë nga ndërhyrjet e qeverisë.

Cili është VPN më i mirë për përrua?

Përgjigjja: Shkëmbimi i skedarëve P2P kërkon dy gjëra, shpejtësi dhe lidhje të besueshme, Ata gjithashtu kanë nevojë për siguri shtesë për shkak të rreziqeve të përdoruesve kaq shumë anonimë që transferojnë skedarë nga e gjithë bota. ExpressVPN ndodhet në Ishujt Britanikë të Virgjër, i cili nuk lejon që qeveria të regjistrohet ose të spiunojë.

Nëse jeni thjesht të interesuar për të transmetuar përmbajtje në Netflix ose një platformë tjetër streaming, qoftë NordVPN ose ExpressVPN do t’ju lejojë të anashkaloni gjeo-bllokimin. ExpressVPN ofron përfitimin e shtuar të pajtueshmërisë së lartë me një sërë pajisjesh, duke përfshirë tabletët, smartphone, laptopë, transmetues Android dhe TV Smart..

A janë të sigurt VPN?

Përgjigjja: Në pjesën më të madhe, VPN-të janë krejtësisht të sigurta dhe legale. E vetmja kohë kur ka ndonjë rrezik të përfshirë është nëse i përdorni ato për të marrë rreth ligjit, të tilla si hyrja ose shkarkimi i materialeve të mbrojtura nga të drejtat e autorit pa leje, kryerja e një aktiviteti të paligjshëm – si blerja e drogës në Dark Web ose planifikimi i një krimi – ose përdorimi i një jo -VPN qeveritare në vendet që kërkojnë përdorimin e tyre.

Për më shumë rreth sigurisë, lexoni artikujt e mi në lidhje me VPN falas kanadeze dhe pse t’i shmangni ato!

Po përdor një legal VPN në Kanada?

Përgjigjja: Kanadezët kanë qenë në gjendje të gëzojnë ligjërisht mbrojtjen e shërbimeve VPN për një kohë tani, dhe asgjë nuk ka ndryshuar. Në fakt, ato rekomandohen nga ekspertë të sigurisë për mbrojtjen e intimitetit në internet. E vetmja kohë kur mund të hasni në telashe është nëse përdorni një VPN për të kryer akte të paligjshme.

Kanada është një nga vendet që mund t’i detyrojë kompanitë VPN të sigurojnë zbatimin e ligjit dhe agjencitë qeveritare me të dhënat e përdoruesve në kërkesë. Duhet të dini gjithashtu që përdorimi i një VPN mund të shkelë kushtet e shërbimit për disa platforma streaming si Hulu dhe Netflix.

Cili është VPN më i mirë falas në Kanada?

Përgjigjja: Ne nuk do të rekomandojmë ndonjë shërbim falas, përveç nëse ato i plotësuan standardet tona, siç mund të keni vërejtur nga vlerësimet tona. Nuk është se ne nuk duam të kursejmë para lexuesit tanë. Ekzistojnë vetëm shumë rreziqe dhe arsye pse shërbimet VPN falas janë një ide e keqe.

Fakti është që teknologjia kushton para. Nuk ka shumë biznese që mund të përballojnë t’ju ofrojnë shërbim të besueshëm dhe shumë karakteristika, pa marrë para nga dikush. Ata mund të mos i marrin direkt ato, por ata mund të shesin të dhënat tuaja tek një palë e tretë, ku do të përdoret për marketing ose diçka më të keqe. Ata gjithashtu mund të ju bombardojnë me reklama.

Ka shumë mundësi të përballueshme që ofrojnë shërbim të fortë. Vetëm mos harroni se do të merrni atë që paguani për sa i përket intimitetit dhe sigurisë.

A ishin legal VPN në Kanada ?

Përgjigjja: Po, Kanadezët kanë qenë në gjendje të shijojnë përparësitë e shërbimeve VPN tani për ca kohë.

Cili është VPN më i mirë?

Përgjigjja: Për mendjen tonë, përgjigjja është NordVPN. Gotshtë më e mira e tipareve që ju nevojiten pa kushtuar shumë. Ka një arsye që është numri një për shumicën e recensentëve dhe përdoruesve.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author