Rishikimi i Namecheap: E shkëlqyeshme për domenet, jo për strehimin (Ja pse)

faqja fillestare e namecheap

Namecheap u themelua gjatë vitit 2000 nga Richard Kirkendall.

Gjatë 18 viteve të fundit, ata raportohet se kanë grumbulluar tre milion klientë.

Emrat e domenit janë emri i lojës së Namecheap (më falni, nuk mund të rezistoni), me mbi shtatë milion nën kontrollin e tyre.

Por këtu është gjëja:

Ne e kemi parë këtë histori më parë; Pritja A është e mirë në X, kështu që ata përdorin emrin e tyre të markës dhe xhepat e thella të muskujve në shërbimin e ri Y. Nuk do të thotë domosdoshmërisht që ata kanë ndonjë të mirë në të.

Pra, çfarë është marrëveshja me Namecheap?

A kanë qenë ata në gjendje të kopjojnë suksesin e emrit të tyre në një arenë të re? Apo thjesht po tregtojnë vetëm me emrin e tyre? (Punë me qëllim të caktuar.)

Në Nëntor 2017, vendosëm ta zbulojmë. Ne u regjistruam për shërbimin e tyre të pritjes, bleu planin më pak të shtrenjtë, dhe madje krijuam një faqe interneti testimi.

Pastaj, ne kemi përdorur Pingdom për të gjurmuar statistikat e hollësishme të performancës si kohën e shpejtë dhe shpejtësinë. Ju mund t’i shikoni ata këtu.

Ne do të hyjmë në errësirë, do të bëjmë një zhytje të thellë në tiparet e planit të tyre.

Por së pari, le të përqendrohemi në disa nga atributet më të mira të Namecheap:

Mirat e Përdorimit të Namecheap Hosting

Namecheap fillon i fortë me një emër të lirë domain, shpejtësi, migrime dhe karakteristika të planit shtesë si rezervë.

Këtu janë detajet e plota:

1. Fusha dhe Migrimi FALAS

Namecheap shkëlqen në emrat e domain. Pra, ka kuptim vetëm se ata do të hedhin për fat të mirë nëse regjistroheni në planin e tyre të pritjes.

Nëse tashmë keni një uebfaqe të krijuar diku tjetër, ata do t’ju ndihmojnë gjithashtu të shpërnguleni shërbimin falas.

Kinda, sorta. Ne do të kthehemi në këtë në seksionin Cons më poshtë.

2. Koha e duhur e ngarkesës

Pas mbarimit të kohës, kriteri i dytë më i rëndësishëm është shpejtësia. Arsyeja që është kaq e rëndësishme është se shpejtësia ka qenë e lidhur drejtpërdrejt me lumturinë e vizitorëve.

Kohët e fundit Google zbuloi se probabiliteti i dikujt që kërcet rritet me mbi 100% nëse faqet tuaja duhet të ngarkojnë deri në gjashtë sekonda.

koha e ngarkesës së faqeve është e rëndësishme

Pra, po, ju duhet faqja juaj për të qëndruar gjallë. Nëse ajo faqe është e ngadaltë, atëherë është pothuajse aq e keqe. Faqja juaj gjithashtu mund të jetë në rënie, sepse njerëzit do të lënë pa lëvizje.

Namecheap ka qenë në gjendje të postojë një shpejtësi mesatare të faqes prej 687ms gjatë 24 muajve të fundit. Ky numër është pothuajse dy herë më i ngadaltë sesa pritësit tanë të tjerë të preferuar si A2 Hosting dhe HostGator Cloud. Sidoqoftë, është akoma një rezultat më i mirë se standardi ynë i industrisë.

Shpejtësia mesatare e Namecheap:

NameCheap statistikat e hollësishme 12-mujore të funditEmriKërkoni shpejtësinë mesatare 2019-2020 | Shihni statistikat

3. Garancia e kthimit të parave 30-ditore

Namecheap ofron një garanci të kthimit të parave të forta 30-ditore. Ju keni një muaj të plotë për të parë nëse shërbimi i tyre është i duhuri për ju. Përndryshe, nuk është tepër vonë të tërhiqesh dhe të provosh diçka tjetër.

4. Plani i vlerës së ngarkuar plotësisht

Ne kemi rishikuar mbi 30 host host deri më tani.

Dhe për secilën, ne zakonisht regjistrohemi për planin më themelor për të ngritur uebfaqen tonë të testimit.

Arsyeja është e dyfishtë:

 1. Ne duam të jemi në gjendje t’i bazojmë këto rishikime në të dhëna reale dhe shifra të performancës.
 2. Shumica e planeve ‘të nivelit bazë’ në secilën kompani pritëse janë goxha të ngjashme.

Me fjalë të tjera – kjo na lejon të krahasojmë mollët me mollët (për pjesën më të madhe). Offerdo ofertë e përbashkët është mjaft e ngjashme, me të njëjtat karakteristika të ofruara në secilën prej tyre.

Namecheap na befasoi, sidoqoftë.

Së pari, ata ofruan një bandë të paketuar në planin e tyre më të lirë. Ata gjithashtu ju japin mundësinë e përdorimit të veçorive standarde si aksesi cPanel dhe aplikacioneve si WordPress.

Plani i tyre më i lirë përfshin gjithashtu një certifikatë falas SSL për vitin e parë. (Lexoni: Pas përfundimit të këtij viti, ju do të duhet të paguani.)

Ju gjithashtu merrni kopje rezervë dy-në javë, vetëm në rast se gjërat shkojnë me shpejtësi ndërsa azhurnoni faqen tuaj të re.

Pjesa më e mirë në lidhje me ofertën e tyre më të lirë është që ju të merrni 50 bazat e të dhënave MySQL (që është shumë më tepër sesa ato që ofrojnë shumica e kompanive në një shkallë të ngjashme).

Plus, mund të vendosni tre faqe në internet për këtë plan. Shumica e planeve të nivelit bazë të pritjes ju lejojnë të pritni vetëm një uebsajt. Kjo është një vlerë e madhe nëse keni disa site, si një biznes dhe një personal.

Ata gjithashtu ju japin deri në 50 adresa emaili menjëherë nga porta.

Kjo mund të shtojë deri në kursime të mëdha të kostos me kalimin e kohës.

5. Shqyrtimet e palëve të treta janë të shkëlqyera

Gjithmonë na pëlqen të marrim një impuls nga klientët ekzistues për t’u siguruar që çdo rishikim nuk bazohet vetëm në përvojën tonë të izoluar.

Ne do të pranojmë:

Ne ishim të befasuar këndshëm nga disa nga vlerësimet e klientëve në internet.

Për shembull, ata kanë një vlerësim të fortë prej 4,6 yje në Shopper Reviewed. Me sa duket kjo bazohet në mbi një milion shqyrtime.

Shqyrtime të palëve të treta

Kjo pamje fillestare na emocionoi.

Ne tashmë kemi pëlqyer të shohim tiparet e planit “shtesë” që ata hodhën falas (që shumica e kompanive të tjera do t’ju paguanin).

Kështu që ne ishim të ngazëllyer për ta ngritur faqen e testimit dhe duke funksionuar. Dhe shikoni statistikat e performancës të futen në.

Fatkeqësisht, rezultatet që rrodhën nuk ishin frymëzuese.

Kundër përdorimit të Namecheap Hosting

Ekzistojnë tre kategori kryesore që i shohim kur shqyrtojmë një host të ri në internet:

 1. uptime: A mundet që ky host ta mbajë faqen time të jetojë pjesën më të madhe të kohës?
 2. Speed: A mund të ofrojë ky host një përvojë të mirë për vizitorët në mënyrë që ata të duan të kthehen?
 3. mbështetur: Dhe a mund të më ndihmojë ky host kur gjërat rrotullohen jashtë kontrollit?

Fatkeqësisht, Namecheap e hodhi topin në dy nga tre zonat.

Shikoni veten tuaj.

1. Uptime e dobët – 99.87%

Namecheap dorëzoi një yll 100% deri në muajin e parë që u regjistruam. Kjo na dha shumë eksitim për të parë se çfarë do të vinte.

Por gjërat vetëm u përkeqësuan që nga atëherë e tutje.

Muajt ​​e ardhshëm u varën shumë poshtë mesatares së industrisë 99.93%, duke prodhuar përfundimisht vetëm 99.80% në gusht 2018. Nuk është e keqe në sipërfaqe. Sidoqoftë, mbani në mend se kjo barazohet me më shumë se një orë joproduktive çdo muaj.

Po sikur të ndodhte kjo periudhë e ndërprerjes gjatë një sezoni shitjesh të ngjeshur? Ju po shikoni potencialisht në mijëra të ardhura të humbura.

Këtu është krahasimi muaj pas muaj në 12 muajt e fundit:

Koha e fundit mesatare 12-mujore:

 • Kohëzgjatja mesatare e Janarit 2020: 100%
 • Dhjetor 2019 kohëzgjatja mesatare: 99,96%
 • Nëntori 2019 kohëzgjatja mesatare: 99,96%
 • Koha mesatare e tetorit 2019: 99,97%
 • Koha mesatare e shtatorit 2019: 99,97%
 • Gusht 2019 mesatare e kohës: 99,97%
 • Koha mesatare e kohës së korrikut 2019: 99,82%
 • Qëndrueshmëria mesatare e qershorit 2019: 99.99%
 • Maj 2019 kohëzgjatja mesatare: 99,77%
 • Koha mesatare e prillit 2019: 99,96%
 • Koha mesatare mesatare e Mars 2019: 99,87%
 • Shkurt 2019 kohëzgjatja mesatare: 99,97%

EmriKërkoni statistikat e fundit 24-mujoreEmriKërkoni mesataren e kohës | Shihni statistikat

2. Mbështetja e klientit Lackluster

Namecheap ka një platformë mjaft të mirë të pyetjeve të bëra më shpesh (FAQ). Ai përmban përgjigje të hollësishme që duhet të ndihmojnë në zgjidhjen e problemeve më të zakonshme në të cilat keni hasur.

NameCheap mbështetjen e klientit

Ne gjithashtu na pëlqen të provojmë bisedat e drejtpërdrejta për t’u kujdesur për shërbimin e tyre.

Gjërat filluan mjaft mirë, me një lidhje të shpejtë nga një përfaqësues miqësor mbështetje.

Kur ajo nuk ishte në gjendje të na ndihmonte, ajo madje na transferoi në departamentin e ‘Portierit’.

EmriCheap Mbështetje Chat Chat

Në përgjithësi, ne e duam idenë e një departamenti ‘Portier’ në një kompani. Ju e dini – si një menaxher më i lartë në një hotel i cili është në gjendje të ju ndihmojë personalisht me pothuajse çdo kërkesë.

Por nuk është saktësisht ajo që ndodhi gjatë kësaj bisede.

Përkundrazi, përsëritja e dytë e “Kantierit” në thelb kopjoi-ngjitur një artikull të njohurive për ne: https://www.namecheap.com/support/ Njohurbaza/article.aspx/876/83/how-to-transfer-a-domain -nga-godaddy

Kjo ishte e bezdisshme për disa arsye:

Për fillestarët, ne nuk po kërkonim një shpjegim të procesit. Po pyesnim nëse do të bënin shërbimin për ne. Kjo është një problem mjaft i zakonshëm që shumica e pritësve të internetit do të jenë të lumtur t’ju ndihmojnë.

Së dyti, si është afër nga afër një “Shërbim portier”? Ata thjesht na hedhin një lidhje dhe na thonë që ta kuptojmë vetë.

Dhe së treti – pse u deshën përsëritje të shumta dhe 10 minuta të jetës sonë për këtë zgjidhje?

E gjithë përvoja na la të nënvlerësuar, të jemi të sinqertë.

Kjo shkëmbim nuk na la me shumë vetëbesim – nëse faqja jonë zbriti dhe ne duhet të mbështetemi te ekipi i tyre për mbështetjen e klientëve për të na shpëtuar, ku duhet t’i drejtohemi?

Ecmimet Namecheap, Planet e strehimit & Fakte te shpejta

Këtu është një përmbledhje e shpejtë e planeve të pritjes të ofruara nga Namecheap:

NameCheap çmimet dhe planet

yjor: Plani fillestar ju jep gjerësi bande të paplasësuara deri në tre faqe në internet me $ 1.44 / muaj në vitin e parë.

Yjor Plus: Plani i dytë rrit hapësirën e diskut në Unmetered, për 2.44 $ / muaj në vitin e parë.

Biznes yjor: Plani më i madh i Namecheap ka një hapësirë ​​në disk SSD prej 50 GB, që është mjaft i mirë për faqet e internetit të pakufizuara dhe gjithçka që vjen vetëm me 4,44 dollarë në muaj.

 • Domain falas?: Po, viti i parë është falas.
 • Lehtësia e regjistrimit: Procesi i lehtë i regjistrimit.
 • menyra pagese: Karta krediti, PayPal, Dwolla dhe Bitcoin.
 • Tarifat dhe klauzolat e fshehura: Ka dy të rëndësishme Shfajësimet të mbash në mend:
  • “Kjo ofertë është në dispozicion vetëm për blerjet e reja të pritjes. Mimi i promovimit është i vlefshëm për 12 muajt e parë të pagesave vjetore, pas së cilës shërbimi i pritjes do të rinovojë në normën e rregullt siç tregohet në specifikimet e paketës. Përmirësimet / zbritjet do të kryhen me çmimin e plotë të rinovimit. “
  • “Hapësira e pa-diskutuar e diskut ofrohet me paketën tonë Ultimate. Kjo hapësirë ​​e diskut është destinuar vetëm për faqen tuaj te internetit dhe jo për qëllime të tjera ruajtjeje. Kjo hapësirë ​​duhet të përdoret në përputhje me AUP-in tonë, veçanërisht paragrafin 10.2. “
 • upsells: Disa upsells gjatë rrugës.
 • Aktivizimi i llogarisë: Aktivizimi i shpejtë i llogarisë.
 • Paneli i kontrollit dhe Përvoja e Panelit: cPanel.
 • Instalimi i Aplikacioneve dhe CMS-ve (WordPress, Joomla, etj.): Mjet instalimi me 1 klik për të instaluar me lehtësi aplikacione dhe CMS të njohura.

A Ju Rekomandojmë Namecheap?

Jo me të vërtetë … Ja pse:

Ata filluan shumë mirë. Klientët ekzistues duket se i pëlqejnë ata, dhe fakti që plani i tyre më i lirë krahasohet në mënyrë të favorshme me shumicën e niveleve të sipërme të ndërmarrjeve të tjera, dukej premtuese.

Përkundër kësaj, fakti që normat e rinovimit tuaj do të rriten mbi 300% është e vështirë për stomakun. Sidomos, kur merrni parasysh përkrahjen e dobët të klientit për kohën e dobët dhe të vijës kufitare.

Ka kaq shumë mundësi më të mira atje që ofrojnë shërbim më të mirë për të njëjtin çmim (ose më pak pas vitit të parë).

P.S. Shikoni në ushtruesit tanë më të mirë të performancës këtu për të gjetur një alternative të Namecheap.

A keni ndonjë përvojë pozitive ose negative me pritjen e Namecheap? Nëse është kështu, ju lutemi na lini një përmbledhje të ndershme, transparente!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author