Rishikimi i HostGator – Pse njerëzit e duan / e urrejnë atë? (2020 Shqyrtime të përdoruesit)

Shqyrtim i përbashkët i HostGator

HostGator mund të jetë një nga kompanitë më të mëdha, më të vjetra të mbajtjes në internet në industri, por ato ende po bëjnë përmirësime, duke postuar një kohë mesatare prej 99.98% gjatë 24 muajve të fundit.

Planet e tyre themelore të përbashkët të pritjes së pritjes vijnë me ruajtje të pakufizuar, Bandwidth, domain falas (për vitin e parë), dhe një certifikatë falas SSL. Ata gjithashtu kanë shërbim të shkëlqyeshëm për klientët, të cilët u lidhën përmes një bisede live menjëherë dhe iu përgjigjën secilës pyetje brenda disa sekondave secila.

Fatkeqësisht, koha mesatare e ngarkimit të faqes së HostGator i lejon ato të ulen (mesatarisht 1191ms) Shumë shërbime shtesë, si rezervë dhe siguri, do të merren si tarifa shtesë. Plus, normat e rinovimit rriten në mënyrë agresive pasi të skadojë mandati juaj i parë.

Këtu është një vështrim i plotë në testin tonë, duke përdorur të dhënat e palëve të treta nga Pingdom për të hedhur dritë mbi performancën e tyre.

Informacion i përgjithshëm & Pasqyrë e hostimit

VERDIKTI JON: Ofrues i njohur mirë me performancë të mirë
SPEED: 1,191ms (Shkurt 2018 deri në Janar 2020 mesatare)
uptime: 99,98% (Shkurt 2018 deri në Janar 2020 mesatare)
SUPPORT: 24/7 Bisedë live
Apps: Mbi 75 aplikacione të mbështetura
TIPARET: Gjerësia e bandës dhe ruajtja e tij, llogaria e vetme me postë elektronike, domeni i lirë viti 1
PLANET HOSTING: Serverë të përbashkët, Cloud, WordPress, VPS dhe Dedikuar
TRANSFERI I SITIT: Transferimi i Vetëm i Faqes
Çmimi: Duke filluar nga 2,75 $ / muaj (rinovon me 6,95 $ / muaj)

Mirat e përdorimit të përbashkët të hostGatorit

Performanca e përditshme e HostGator dikur ishte problem në vitet e kaluara. Por jo më, bazuar në ndjekjen e vlerës sonë prej 24 muajsh.

Për më tepër, shërbimi i tyre për klientët ishte i shpejtë dhe miqësor. Ata do të ndihmojnë për të lëvizur faqen tuaj te shërbimi i tyre falas. Dhe fillestarët do t’ju pëlqejnë shumë nga opsionet e thjeshta, intuitive të drejtuara në rrugën e tyre.

Këtu është një përmbledhje e shpejtë:

1. Uptime të forta dhe të qëndrueshme prej 99.98%

HostGator ka postuar një uptime 99.98% gjatë 24 muajve të fundit. Ata kanë qenë në përputhje me 99.98-100% kohën e duhur për disa muaj.

Kjo nuk është as pjesa më e mirë, sidoqoftë. Ata janë konsistentë për një arsye: garancia e tyre në kohë thotë se nëse bien nën 99.90%, mund të merrni një muaj kredie në llogarinë tuaj.

Shtë e qartë, çdo mirëmbajtje e planifikuar ose hacks e pamundshme për të parashikuar nuk përfshihen në këtë garanci. Sidoqoftë, ju do të duhet të arrini dhe të kërkoni kredi duke paraqitur një biletë mbështetëse në departamentin e tyre të faturimit brenda 30 ditëve.

Ne kemi filluar të shohim disa hoste të tjerë të shfaqur së fundmi me garanci, dhe kjo do të thotë që të gjithë klientët të fitojnë si rezultat. Konkurrentët që vijnë dhe e bëjnë këtë ndihmojnë në ngritjen e barit për të gjithë industrinë. Ajo detyron të gjithë të tjerët në treg që të përputhen me garancinë e tyre dhe të rrisin nivelin standard të shërbimit ose të rrezikojnë të bien prapa.

Koha e fundit mesatare e 12 muajve:

 • Kohëzgjatja mesatare e Janarit 2020: 99,97%
 • Dhjetor 2019 kohëzgjatja mesatare: 99,89%
 • Nëntori 2019 kohëzgjatja mesatare: 100%
 • Koha mesatare e tetorit 2019: 100%
 • Koha mesatare e shtatorit 2019: 100%
 • Gusht 2019 mesatare e kohës: 99.99%
 • Koha mesatare e kohës së korrikut 2019: 100%
 • Qëndrueshmëria mesatare e qershorit 2019: 99.99%
 • Maj 2019 kohëzgjatja mesatare: 99.95%
 • Koha mesatare e prillit 2019: 99,98%
 • Koha mesatare mesatare e Mars 2019: 99.99%
 • Shkurt 2019 kohëzgjatja mesatare: 100%

HostGator Ndarja e statistikave të fundit 24-mujorKoha mesatare e hostGatorit | Shihni statistikat

2. Mbështetje e mirë

HostGator ofron një bazë të njohurive, telefon, email, dhe mbështetje live chat. Mundësia e fundit është më e shpejta, duke na lidhur me një shërbim të shërbimit brenda rreth 15 sekondave.

Ne u përpoqëm t’i spikasim me pyetje, duke u hedhur nga tema në temë dhe ata kurrë nuk nguruan një herë. Stafi i tyre duket i ditur, i trajnuar mirë dhe miqësor. Ishte një përvojë e mirë e gjithanshme.

Përvoja e Ndihmës së Ndihmës së Ndihmës së Ndihmës së Ndarësit të Ndarësit të Shpërndarë nga Hostgatori

3. Garancia e kthimit të parave 45-ditore

HostGator është aq i sigurt në shërbimin e tyre sa që ata zgjasin politikën mesatare të rimbursimit të industrisë mesatare 30-ditore për dy javë ose më shumë në 45 ditë.

Kjo do të thotë që ju mund t’i përdorni ato për më shumë se një muaj dhe prapë ta merrni çmimin tuaj të blerjes nëse ndonjë problem shfaqet.

Kjo garanci prej 45 ditësh për kthimin e parave vlen për të gjitha paketat e përbashkëta, shitësin dhe VPS-në e pritjes.

Kapja e vetme është se kjo nuk vlen për serverët e dedikuar të HostGator, tarifat administrative, instalimin e tarifave për programin personal. Pasi të keni përdorur 30 + deri më tani dokumentet e Shërbimit të Shërbimit, kemi zbuluar se këto paralajmërime janë mjaft të zakonshme në industrinë e pritjes.

Kështu, për shembull, nëse plani juaj përfshin një emër domain falas, ata do të zbrisin tarifën standarde prej 15,00 $ për domenin nga shuma e rimbursimit.

Ka disa pika të tjera për të bërë. Kushtet e HostGator-it u japin atyre deri në 90 ditë për të lësh të vërtetë një rimbursim. Asnjë rimbursim nuk do të jepet në çek, porosinë e parave, pagesat e Western Union ose transferimet e telit bankar, ose.

Rimbursimet janë në dispozicion vetëm për plane ose llogari të reja. Pra, nëse më parë keni regjistruar një, dhe po anuloni një rinovim ose një përpjekje të dytë, nuk do të merrni asgjë në këmbim.

Dhe e fundit, rimbursimet në valutë të huaj përpunohen bazuar në kurset e këmbimit të dollarit amerikan.

4. Karakteristikat e Sigurisë së sitit Në dispozicion

Planet e përbashkëta të pritjes të HostGator janë mjaft të zhveshura. Ju jeni duke marrë mjaftueshëm për një sit, por jo edhe shumë shtesë në krye të saj.

Për fat të mirë, ata ofrojnë disa veçori shtesë të sigurisë si aftësia për të shtuar monitorimin e SiteLock në faqen tuaj. Ky shërbim do të funksionojë çdo ditë, duke parë çdo shkelje të mundshme të faqes dhe të ju njoftojë menjëherë kur ta gjejnë atë.

Ata gjithashtu ofrojnë Spam Assassin në planet e tyre të postës elektronike për të ndihmuar në parandalimin e spamit nga goditja e kutisë suaj në radhë të parë.

Dobësia e vetme është që SiteLock do t’ju kushtojë pak më shumë. Ne do të zgjerohemi më poshtë në Cons, por çmimi i afisheve është 1,67 $ / muaj, i faturuar çdo vit në 19,99 $.

5. Site falas & Migrimet e Panelit

Nëse kjo nuk është faqja juaj e parë dhe po përpiqeni të zhvendosni një ekzistues atje, HostGator ju ka kthyer shpinën.

Do të keni 30 ditë pas regjistrimit për t’u kontaktuar dhe t’i ndihmoni ata të lëvizin skedarët e faqeve, bazat e të dhënave, skriptet dhe madje edhe një emër domaini për ju.

Kjo përfshin një transferim të plotë cPanel. Pra, nëse keni ndodhur të keni instalime të shumta në sit (si nënfushat për një sit të madh), ju jeni të mbuluar.

Të gjitha planet e pritjes së hostGatorit të përbashkëta vijnë me një sit të vetëm (ose cPanel) migracionin e përfshirë. Planet e ndryshme, si shitësit, për shembull, do të kenë qasje në më shumë (deri në 30).

Një migrim i vetëm falas në sit nuk është shumë në krahasim me disa host. Por është akoma më mirë se të tjerët, si Bluehost, që do të paguajnë 150 dollarë për lëvizjen deri në pesë site në të njëjtën kohë.

6. Shumë miqësore për fillestarët

HostGator është i përshtatur për blogerët fillestarë ose webmasterët.

Faqja e tyre është plot me mësime, rrugëdalje dhe më shumë për t’ju ndihmuar të lundroni botën e errët të DNS dhe qendrat e të dhënave.

mbështetje për strehuesin
Ata gjithashtu kanë veçori shtesë për fillestarët që janë në kërkim të krijimit të një siti pa mundimin e punësimit të njerëzve të tjerë për të hartuar, ndërtuar dhe menaxhuar gjithçka.

Ndërtuesi i tyre i faqes në internet, Gator nga HostGator, është një nga ata më të mirë që ne kemi shqyrtuar. Ajo vjen me një pritje falas dhe një emër domain, kështu që ju vetëm duhet të blini një llogari të vetme për të gjitha nevojat.

Modelet e personalizueshme janë të gjitha mjaft moderne, për të filluar, dhe ju lehtë mund të personalizoni se si duken duke zvarritur dhe hedhur çdo veçori. Do të merrni gjithashtu analitikë të faqes dhe një çertifikatë falas SSL për të ndihmuar në mbrojtjen e të dhënave personale të vizitorëve tuaj (si vendndodhjen e tyre fizike).

Gator nga HostGator madje vjen me një plan eCommerce, kështu që ju mund të krijoni një dyqan online plotësisht funksionues me inventar dhe më shumë, të gjitha pa u shqetësuar për portat e pagesave, shtojcat ose ndonjë teknologji tjetër të çrregullt. Thjesht funksionon.

Kundrat e përdorimit të përbashkët të hostGatorit

Koha e fortë e vazhdueshme e HostGator ishte, sinqerisht, befasuese (në një mënyrë të mirë). Ne jemi gjithashtu tifozë të garancisë së tyre në kohë.

Përtej kësaj, qasja e tyre miqësore për fillestarët dhe shërbimi i dobishëm ndaj klientit do të thotë që ka shumë për të pëlqyer në lidhje me shërbimin e tyre.

Për fat të keq, ne gjithashtu u futëm në disa çështje përgjatë rrugës ndërsa i testuam ato. Këtu janë problemet më të mëdha që gjetëm:

1. Shpejtësia e faqes së ngadaltë (mbi 1 sekondë ndaj ngarkesës)

Serverët e HostGator nuk kishin asnjë problem që të ruanin faqen tonë dhe të jetojnë për një vit e gjysmë të fundit.

Problemi është se të njëjtët serverë ishin vazhdimisht të ngadalshëm, gjithashtu. Koha mesatare e ngarkimit të faqeve të tyre gjatë 24 muajve të fundit ka qenë vetëm një mesatare prej 1191ms.

Ka më shumë se një sekondë për të ngarkuar faqe relativisht të thjeshta, të bazuara në tekst. Pra, thjesht imagjinoni se çfarë do të ndodhte nëse i mbushni këto faqe me mijëra fjalë dhe dhjetëra imazhe me rezolucion të lartë. Po, jo mirë.

Kohët e ngadalta të ngarkimit të faqeve janë treguar të ndikojnë drejtpërdrejt në përvojën e vizitorit tuaj. Dhe kjo ka një efekt të vogël për të goditur vijën tuaj fundore, gjithashtu.

Ka disa gjëra që mund të bëni për të shpejtuar faqen tuaj pa ndërruar hostet. Por nëse hosti juaj është vazhdimisht i ngadaltë, do të thotë që vazhdimisht do të luftoni në një betejë humbëse.

Kohët e fundit mesatare të ngarkesës 12-mujore:

HostGator Ndarja e statistikave të hollësishme 12-mujoreShpejtësia mesatare e HostGator 2019-2020 | Shihni statistikat

2. Shumë tarifa shtesë për kopjet rezervë ‘të vërteta’, Gmail dhe Malware

Planet e përbashkëta të pritjes të HostGator janë të lira, me çmimet hyrëse që fillojnë vetëm me 2,75 $ / muaj (për 36 muaj).

Plani i tyre më i lirë (“Hatchling”) vjen me një emër të vetëm domain, instalime me një klik të aplikacioneve të njohura si WordPress, Joomla, dhe më shumë, bandë gjerësia e pa-ruajtur, ruajtja e pakufizuar dhe një çertifikatë falas SSL. Në thelb, të gjitha tiparet thelbësore që ju nevojiten për një uebfaqe të plotë.

HostGator Ndarja e shërbimeve shtesëHostGator Ndarja e shërbimeve shtesë

Sidoqoftë, kjo është për gjithçka që ato parashikojnë në planet e tyre të paracaktuar. Të gjitha gjërat “shtesë”, si kopjet rezervë të faqes, aksesin në Gmail, monitorimin e SiteLock dhe mjetet e SEO do t’ju kushtojnë të gjitha kur është koha për arka.

Shtë zhgënjyese sepse shumë nga këto karakteristika janë formuluar me kujdes në faqe, si “në dispozicion”, për t’ju bërë të mendoni se ato janë përfshirë. Shfletoni hostet e tjerë kryesorë që ne kemi shqyrtuar dhe do të shihni se shumë prej tyre, në të vërtetë, i hedhin këto në çmimet e tyre themelore.

Vetëm kur të keni arritur deri në fund të procesit, kur të shkoni për të futur informacionin tuaj të faturimit, do të kuptoni se të gjitha këto karakteristika shtesë do t’ju kushtojnë, mirë, shtesë.

Gmail është standardi 5 $ / muaj ose 60 $ / vit për përdorues, që është çmimi i tyre normal. Por atëherë SiteLock do t’ju kushtojë 19,99 $ / vit, CodeGuard (për të kopjuar faqet tuaja) do t’ju kushtojë $ 23,95 / vit, dhe ato madje nuk do të mbajnë në skedarë shumë versione të mëparshme të faqes tuaj në rast se keni ndonjë problem.

Kështu që ndërsa plani fillestar në fillim duket i lirë, ai fillon të bëhet mjaft i kushtueshëm kur gjithçka thuhet dhe bëhet.

3. Prmimet standarde të industrisë ‘Truket’

Përveç tarifave shtesë, HostGator tërheq dy mashtrime çmimesh që janë goxha standarde në industri.

E para është reklamimi i një niveli të ulët si $ 2,75 / muaj, vetëm që ju të kuptoni se kërkon që të bëni parapagimin për tre vjet të plotë për ta marrë në të vërtetë. Përndryshe, ju jeni duke kërkuar në 10,95 $ / muaj për një vlerë të vlefshme të një muaji të vetëm.
HostGator Ndarja e çmimeve për planet e gjata

Ky është vetëm fillimi, sidoqoftë. Për shkak të kësaj, çmimet e rinovimit të HostGator kërcejnë në mënyrë dramatike pasi skadimi i planit tuaj fillestar.

Pra, le të themi që të shkoni përpara dhe ta mbyllni atë normë të ulët për tre vjet. Do të merrni një marrëveshje mjaft të mirë, pa dyshim.

Problemi fillon kur është koha për të rinovuar planin tuaj në tre vjet. Në atë pikë, norma juaj mujore për të njëjtin plan hidhet në 6.95 $ / muaj (ose 250,20 $ total) – më shumë se dyfishi i asaj që sapo keni paguar për të njëjtin shërbim të saktë.

Në thelb, ata po predikojnë për faktin se pas disa vitesh, mundësia që ju të doni të ndërroni shërbime është mjaft e ulët. Pra, jeni i kyçur për një kohë (si një kompani kabllovike ose anëtarësimi në palestër).

Shumë hoste të tjerë që kemi shqyrtuar tërheqin këtë marifet të njëjtë. Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë që duhet të na pëlqejë.

Gmimet HostGator, Planet Pritëse & Fakte te shpejta

Planet & ingmimet e Ndarjes së Ndarjes së HostGator-it

Ndarja e përbashkët: HostGator ka tre opsione të përbashkëta të planit të zgjedhjes për të zgjedhur:

Plani i kapjes: Ky plan fillon me 2.75 dollarë në muaj. Ju merrni një emër domain, hapësirë ​​dhe hapësirë ​​të pakufizuar në disk, çertifikatë SSL dhe nënfusha të pakufizuara.

Plani i bebeve: Ky plan fillon me 3,95 dollarë në muaj. Ai mbështet ruajtje të pakufizuar, gjerësi bandë dhe emrat e domain.

Plan biznesi: Ky plan fillon me 5,95 dollarë në muaj. Ai mbështet ruajtje të pakufizuar, gjerësi bandë dhe emrat e domain. Ajo vjen me një IP, SSL, dhe një numër pa pagesë.

 • Lehtësia e regjistrimit: Procesi i lehtë i regjistrimit.
 • menyra pagese: Kartë krediti, PayPal.
 • Tarifat dhe klauzolat e fshehura: Prmimet hyrëse janë në dispozicion vetëm për blerjet e planit afatgjatë. Normat e rinovimit gjithashtu do të dyfishojnë. Shërbime shtesë, si rezervë dhe monitorim i malware, gjithashtu janë pagesa shtesë.
 • upsells: Shumë upsells.
 • Aktivizimi i llogarisë: Mund të duhen deri në 24 – 48 orë për të aktivizuar llogarinë tuaj.
 • Paneli i Kontrollit dhe Përvoja e Panelit: cPanel.
 • Instalimi i Aplikacioneve dhe CMS (WordPress, Joomla, etj.): Ata e bëjnë më të lehtë instalimin e aplikacioneve dhe CMS të njohura në disa hapa duke përdorur QuickInstall.

A Ju Rekomandojmë Shpërndarë HostGator?

Jo ne te vertete.

Por jo për arsyen që me siguri po mendoni.

Pritja e përbashkët e HostGator ofron shumë përfitime. Kohëzgjatja është përmirësuar me të vërtetë gjatë vitit të kaluar apo më shumë. Shërbimi ndaj klientit ishte i mirë. Dhe bollëkun e opsioneve miqësore për fillestarët e bëjnë atë miqësore për përdoruesit.

Sidoqoftë, një kombinim i shpejtësive të ngadalta dhe rritjeve shtesë të çmimeve e bëjnë shumë të shtrenjtë të konsiderohet një vlerë e mirë.

Arsyeja që ne nuk do ta rekomandojmë, është sepse ato kanë një mundësi më të mirë në dyqan që në të vërtetë jep një vlerë të mirë.

Pritja e WordPress Cloud e HostGator është pak më e shtrenjtë fillimisht në letër, por performanca është gjithashtu më e mirë.

Kështu që ne do të ju rekomandojmë të hidhni një sy në radhë të parë, sepse me siguri do të përfundoni duke paguar të njëjtën gjë në fund të ditës kur të hidhni këto pagesa shtesë dhe rritje të çmimeve.

P.S. A keni përdorur HostGator më parë? Ju lutemi konsideroni të lini një përmbledhje më poshtë – e mirë ose e keqe – nuk ka me të vërtetë rëndësi për sa kohë që është e dobishme për vizitorët tanë. Faleminderit per mbeshtetjen.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author