Regjistruesit më të mirë të domeneve në Kanada (2019)

Nëse keni një uebfaqe ose po mendoni të krijoni një uebfaqe, ju duhet një emër domain. Emrat e domain-it blihen përmes regjistruesve të domain, i cili tingëllon mjaft i thjeshtë – derisa të kuptoni se sa opsione janë atje.

Para se të hidhemi në këtë, thjesht dua të sqaroj një pikë që shpesh i bën njerëzit të hutohen. Regjistrimi i domenit nuk është e njëjta gjë me pritjen. Unë mund të dal dhe të regjistroj 1000 domene nuk do të thotë që ju do të mund t’i shihni ato në internet.

Kjo tha, nëse po kërkoni të blini një domen, me siguri do të bini në një nga këto tre grupe:

  1. “Vetëm duke kërkuar” për një domain – > Namecheap është përgjigjja juaj.
  2. Po kërkoni për domain dhe host – > Bluehost do t’ju japë të dy (për lirë).
  3. Duke kërkuar për domeni i huaj dhe pritjen  -> GoDaddy është ajo që ju duhet.

Shpresoj që të ndihmon. Tani, le të hedhim një vështrim më të mirën nga pjesa tjetër …

Opsionet më të mira të regjistruesit të domenit

Më poshtë, ne kemi përfshirë zgjedhjet tona për regjistruesit më të mirë të domenit. Për më tepër, shumë nga këto kompani ofrojnë shërbime të tjera dhe lloje të mbështetjes. Mimet ndryshojnë, ashtu si edhe ato që përfshihen në planet e ndryshme të secilës kompani.

Disa nga regjistruesit më të mirë të domain atje sot përfshijnë:

1. Bluehost.com – Mirë për domenet, e shkëlqyeshme edhe për pritjen

Bluehost ka qenë në veprim që nga viti 2003 dhe pret më shumë se dy milion faqe interneti. WordPress sugjeron Bluehost si hostin e saj të zgjedhjes. Së pari është një kompani pritëse por ofron produkte dhe shërbime shtesë.

Bluehost është një tjetër zgjedhje e shkëlqyeshme për regjistrimin e domain, host dhe çdo çështje që paraqitet. Me Bluehost po paguani për besueshmërinë dhe ton ndihmë në internet. 

Pronarët e faqeve që punojnë në Bluehost gëzojnë një paketë pritjeje falas me secilën domen dhe ju mund të zgjidhni midis programeve të përbashkëta, WordPress, VPS, të dedikuar ose shitësit të shitësit.

Një paketë e plotë që përfshin strehimin, sigurinë dhe një emër domain kushton vetëm nën 24 dollarë në vit.

2. Namecheap.com – Duart më të mira për domenet, jo aq të shkëlqyera për hostim (Mbrojtje falas e privatësisë)

Pronarët e uebfaqeve të Namecheap janë përqendruar në buxhet, por ato gjithashtu ofrojnë një numër shërbimesh me emrat e domain. Kompania filloi në vitin 2000 dhe sot menaxhon më shumë se shtatë milion fusha. Lifehacker.com i quajti ata Regjistri më i Mirë për Emrat e Domainëve të vitit 2010.

Nëse regjistrimi i kushtueshëm dhe i lirë i domenit është ai që dëshironi, atëherë Namecheap është i mirë për ju. Ata kanë mbështetjen më të mirë dhe strukturën e çmimeve duart poshtë. Vetëm çështja që gjetëm është se serverët e tyre nuk mund të konkurrojnë në të njëjtin nivel. 

Namecheap ofron transferime, çertifikata SSL, email, integrim aplikacioni dhe mbajtje në internet. Ata gjithashtu ofrojnë mbështetje të klientit përmes bisedës live ose përmes një sistemi biletash me email. E gjithë kjo vjen me një çmim prej më pak se 9 dollarë në vit.

Ju gjithashtu mund të vendosni mbrojtjen e intimitetit i cili është falas për vitin e parë dhe më pas nën 3 dollarë në vit pas kësaj.

3. GoDaddy.com – Zgjedhja më e Domenit, Pritja e Vendosur, Pak e Shtrenjtë

Me sa duket regjistri i domain më i reklamuar, GoDaddy është praktikisht një emër shtëpiak, megjithëse shumë njerëz mund të mos e kuptojnë saktësisht se çfarë ofrojnë.

Nëse jeni duke kërkuar për një proces të qetë dhe të thjeshtë për të lundruar për regjistrimin e një domeni të ri dhe gjithashtu të keni atë të pritur se GoDaddy është një zgjedhje e shkëlqyeshme. 

GoDaddy ka qenë që prej vitit 1997, kështu që ata janë një nga opsionet më me përvojë në listën tonë. Më shumë se 17 milion kanë zgjedhur GoDaddy për faqet e internetit të tyre, duke i bërë ata regjistruesit më të mëdhenj të emrave të domain në botë.

GoDaddy ofron regjistrimin e regjistrimit të domeneve, transferimin e domeneve, opsionet profesionale të postës elektronike, mbajtjen në internet, sigurinë dhe një shumëllojshmëri të mjeteve të marketingut për faqen e internetit të biznesit tuaj. Ekipi i tyre për mbështetjen e klientëve siguron ndihmë globale dhe është në dispozicion përmes telefonit 24 orë në ditë, shtatë ditë në javë ose mund të flisni me dikë përmes bisedës live..

Pricesmimet e GoDaddy fillojnë me 0,99 $ për vitin e parë dhe rriten në 14,99 $ në vit pas kësaj për fushat .com. Domenet e tjera përfshirë .net, .teknologjik dhe .co janë pak më të kushtueshme. Shërbime të tjera, përfshirë mbrojtjen e intimitetit, janë në dispozicion për një tarifë nominale.

Lexoni rishikimin tonë të plotë të GoDaddy këtu. 

4. Domain.com – OK Gjithë Rreth, Ende i kushtueshëm

Domain.com, siç sugjeron emri, specializohet në sigurimin e emrave të domain. Që nga viti 2000, ata kanë ofruar emra domenesh, plane pritjeje, email, host VPS, çertifikata SSL, marketing në internet dhe dizajnim në internet. Ata në thelb janë një dyqan i vetëm për ata që duan të krijojnë një faqe në internet.

Pronarët e faqeve mund të zgjedhin midis pritjes VPS, hostimit të WordPress ose planeve të përbashkëta të pritjes. Të gjithë vijnë me një ose më shumë emra domain falas, si dhe çertifikatë SSL, hapësirë ​​të pakufizuar në disk, dhe mjete të ndryshme të marketingut dhe zgjidhje të tregtisë elektronike.

Blerja e një domeni me Domain.com është e përballueshme — pak më pak se 10 dollarë në vit për faqet e internetit .com ose .net — dhe vjen me mbështetje telefonike 24/7 dhe qasje në një zonë FAQ.

5. Emri.com – Një mundësi tjetër cilësore

Name.com ka qenë në veprim që nga viti 2003 dhe kontrollon dy milion fusha. Me Name.com, ju merrni transferime domenesh, çertifikata SSL, integrim aplikacioni, një ndërtues, email dhe disa opsione të ndryshme të pritjes.

Domenet e lira vijnë me blerjen e një plani pritës. Ju mund të zgjidhni nga plani themelor i një faqe në internet, i quajtur Plani i Hapjes së Fillimit ose Plani më Gjithëpërfshirës i Ndërtuesit të Emrave që mbështet 25 site. Paketa e Pabesueshme ofron një numër të pakufizuar faqesh.

Ata ofrojnë atë që njihet si “bazë e njohurive”, si dhe një formë kontakti që ju lejon të paraqisni një biletë për ndihmë. Ju gjithashtu mund të hyni në mbështetjen e bisedës çdo ditë midis 10 dhe 5 pasdite MST ose mbështetje telefonike të hënën-të premten nga 8 e mëngjesit deri në ora 6 pasdite.

Mimet variojnë nga rreth 10 dollarë në vit për një sit .com deri në 110 dollarë në vit për një sit .host. Mbrojtja e intimitetit është në dispozicion për një tarifë shtesë prej 5 dollarë në vit, por nuk është një opsion për të gjitha shtesat e domain.

6. HostGator.com – host i shkëlqyeshëm, Regjistri mesatar i domenit

HostGator ka qenë rreth e rrotull që nga viti 2002 dhe është një tjetër mundësi që është reklamuar gjerësisht. Kompania mbikëqyr më shumë se nëntë milion fusha dhe është kryesisht një ofrues i web hosting.

Ju mund të zgjidhni midis uebit, cloud, WordPress, VPS, shitësin, të dedikuarit, aplikacionit ose mbajtjes së Windows. HostGator është i njohur për shpejtësinë e tij të shpejtë dhe të ngarkimit, veçanërisht për ata që përdorin programin e WordPress Cloud Hosting. Ato gjithashtu ofrojnë mbështetje të klientit për biseda të drejtpërdrejta dhe biletat e postës elektronike, si dhe qasje në mësime video dhe forume.

Kostoja e një faqe në internet .com është 12,95 $ në vit, e cila ju siguron të paktën një domen. Ju mund të zgjidhni nga disa plane të ndryshme, përfshirë planin e Cloud Business, planin e Baby Cloud dhe planin Hatchling Cloud. Klientët ekzistues të HostGator mund të marrin një sit .com për vetëm 2.99 dollarë në vit. Mbrojtja e intimitetit është në dispozicion për një shtesë prej 14,95 $ në vit.

7. 1&1

1&1 është veterani më i madh në këtë bandë dhe ka ekzistuar për më shumë se 30 vjet. Ata janë akoma një nga opsionet më të qëndrueshme. Më shumë se 7000 punonjës janë të vendosur në të gjithë botën për këtë kompani me bazë gjermane.

Me 1&1, ju mund të merrni transferimin e domenit, një ndërtues të faqes në internet, mbajtjen në internet, një ndërtues dyqanesh në internet, mbajtjen e WordPress, hosting VPS, certifikatat SSL, mbajtjen e menaxhimit të cloud, menaxhimin e emailit të biznesit, llogaritë e postës elektronike të biznesit, dhe më shumë. Ata gjithashtu ofrojnë një shumëllojshmëri të postave elektronike dhe mjeteve të marketingut në internet.

Mbështetja e klientit është në dispozicion gjatë gjithë orës përmes telefonit, bisedës live, postës elektronike ose mediave sociale.

Ato janë gjithashtu një nga opsionet më të orientuara drejt vlerës së regjistrave të domain me çmimet e mbajtjes së faqeve në internet që fillojnë me më pak se 1 dollarë në vit për faqet .com. Një sit .biz do të kushtojë më pak se 15 dollarë në vit. Ata gjithashtu ofrojnë mbrojtje të intimitetit falas për fushat e regjistrimit privat.

8. Regjistrohu

Për më shumë se 20 vjet, Register.com ka ofruar transferime për domenet, faqen e internetit dhe ndërtimin e faqeve të e-tregtisë, hostet dhe opsionet SSL, shërbimet e postës elektronike dhe disa mjete të ndryshme të marketingut në internet. Ata punojnë me më shumë se 2.5 milion fusha. Kompania gjithashtu ju lejon qasje në një shumëllojshmëri të mjeteve të dobishme të marketingut, duke përfshirë SEO, PPC, Facebook Boost, dhe më shumë.

Mbështetja e klientit është në dispozicion përmes telefonit ose postës elektronike nga 9 deri në 5 pasdite të hënën deri të premten dhe të shtunat dhe të dielën nga 9 e mëngjesit deri në 10 të darkës..

Ato janë një nga opsionet më të përballueshme të pritjes me $ 5 në muaj për një faqe në internet. Mimi është i njëjtë për faqet .com, .net, .org, .biz, .info dhe .us. Mbrojtja e intimitetit është në dispozicion për 11 dollarë shtesë në vit.

9. InMotion Hosting – Regjistri i Madh i Hosting dhe Domain

Kjo kompani ka qenë në veprim që nga viti 2001 dhe ofron gjithçka që ju mund të dëshironi në një kompani pritjeje në internet. Ju merrni serverë më të shpejtë dhe mbi kohën mesatare të përdorimit, si dhe qasje në biznes, VPS, reseller dhe host WordPress. Ju gjithashtu keni akses në shërbimet e projektimit në internet dhe zgjidhjet e pritjes së ndërmarrjeve. Disa plane vijnë me një domain falas.

Shërbimi i klientit është i disponueshëm përmes bisedës live, telefonit, Skype ose emailit 24/7.

Kostoja për një domen .com, .net, .org, .info, ose .us është pak nën 15 dollarë në vit. Mbrojtja e intimitetit është në dispozicion për një shtesë prej 10 $ në vit.

InMotion gjithashtu ofron një garanci të kthimit të parave 90-ditore, e cila ju lejon të provoni shërbimet e tyre pa rrezik dhe të kaloni në një kompani tjetër nëse zbuloni se nuk janë për ju.

10. Domain.Google

Domains.Google ka qenë rreth e rrotull që nga 2015, por është akoma në fazën e betës.

Domenet vijnë me regjistrim falas privat, email me porosi me G Suite, integrim të lehtë me ndërtuesit më të njohur të faqeve të internetit, nën-domains të personalizuara, mbarime të reja të emrave të domain, përcjelljen e postës elektronike dhe mjete të thjeshta të menaxhimit.

Shërbimi i klientit ofrohet nga Ekipi i Mbështetjes së Domeneve Google të Google 24 orë në ditë, çdo ditë të javës përmes postës elektronike, telefonit ose bisedës live..

Google ofron një uebfaqe .com për 12 dollarë në vit i cili mund të rinovohet automatikisht. Fushat gjithashtu mund të blihen deri në 10 vjet, kështu që nuk ka nevojë për rinovim vjetor. Mbrojtja e intimitetit është në dispozicion pa pagesë shtesë, për sa kohë që siti ka të drejtë për regjistrim privat.

Farë është një emër domain?

Nëse doni të përdorni një uebfaqe, duhet të zgjidhni një emër domain. Ata konsiderohen si porta hyrëse në internet dhe pa to, ne do të duhet të lundrojmë në Internet duke hyrë në adresat IP të gjata, të vështira për tu kujtuar gjatë gjithë kohës. Shtë mjaft e vështirë të mbash mend shumë adresa në internet ashtu siç është, apo jo?

shembulli i emrit të domenit

Prandaj, vetëm të kesh një ide për një blog ose uebfaqe nuk është e mjaftueshme – do të të duhet të mbash mend një emër domain-i për njerëzit që të mund të të gjejnë ty. Për të marrë domene të nivelit të lartë (TLD), do t’ju duhet të punoni me një regjistrues të emrave të domain. Këto kompani menaxhojnë emrat e domain dhe ju lejojnë të bëni shumë nga gjërat që ju duhet të bëni me faqen tuaj të internetit.

Registdo regjistrues i domain është i ndryshëm, megjithëse shumë ofrojnë disa nga të njëjtat karakteristika themelore kur regjistroni një domen, të tilla si një domain themelor falas, një ndërtues të faqes në internet, intimitetin e domain ose autentifikimin me dy faktorë. Secili ka avantazhet dhe disavantazhet e veta, kështu që duke e ditur atë që ju nevojitet mund ta bëjë shumë më të lehtë zgjedhjen e duhur për ju që të gjeni TLD-të e përsosura për nevojat tuaja.

Zgjedhja e Regjistrit të Domainëve më të Mirë

Gjetja e regjistruesit më të mirë të domain -eve dhe shërbimeve të pritjes për sitin tuaj mund të jetë e ndërlikuar, por të kuptuarit e disa gjërave të rëndësishme mund ta bëjnë procesin më të lehtë. Së pari, duhet të keni synime për faqen tuaj, të vendosni një buxhet dhe të dini se çfarë ju nevojitet për të operuar faqen tuaj. Vlerësimi i këtyre faktorëve do t’ju ndihmojë të zbrisni listën e regjistruesve të mundshëm të domenit dhe të merrni vendimin më të mirë bazuar në rrethanat tuaja.

vektori i listësNe kemi përpiluar një listë të disa prej regjistruesve më të njohur të emrave të domain në ekzistencë sot. Ata ofrojnë gjithçka nga regjistrimi bazë deri tek paketat gjithëpërfshirëse që ju lejojnë të përdorni plotësisht faqen tuaj personale, të biznesit ose të tregtisë elektronike.

Pricesmimet ndryshojnë shumë për TLD, kështu që është e rëndësishme të keni parasysh një buxhet para se të merrni një vendim. Në shikim të parë, regjistrimi i një domeni mund të duket pak i lirë (disa të ulta sa 0,99 $ në vit) por kur të merrni parasysh tiparet e ndryshme, do t’ju duhet të arrini qëllimet tuaja, opsioni më i lirë mund të mos mbetet në këtë mënyrë afatgjatë.

Shtë gjithashtu e rëndësishme të merret parasysh shërbimi ndaj klientit. Të gjitha opsionet në listën tonë ofrojnë një lloj shërbimi ndaj klientit, por disa shfaqin plane më gjithëpërfshirëse se të tjerët. Nëse jeni duke operuar një biznes tradicional ose tregti elektronik, është thelbësore që të keni akses në mbështetjen më të mirë të mundshme. Fiksimi i problemeve me faqen tuaj sa më shpejt të jetë e mundur ju pengon të humbni të ardhura dhe pa shërbim të klientëve të aksesuar lehtësisht kjo mund të jetë e pamundur.

Do të dëshironi gjithashtu të mendoni për aftësinë e përgjithshme të regjistruesit të domenit për të siguruar një pritje të përshtatshme dhe për ta mbajtur faqen tuaj të internetit drejt dhe drejtuese dhe miqësore me vizitorët. Kjo do të thotë që ju dëshironi të punoni me një kompani që ofron kohë të shpejtë ngarkese dhe sa më pak joproduktive të jetë e mundur. Të gjitha kompanitë në listën tonë ofrojnë së paku herë adekuat të ngarkesës dhe kohën e duhur, por kjo ndryshon nga ndërmarrja në kompani, kështu që bëni kërkimet tuaja përpara se të përfundoni zgjedhjen tuaj.

si funksionon faqja e internetit

Në disa raste, siguria është gjithashtu një shqetësim. Megjithëse jo të gjithë do të duan të mbrojnë identitetin e tyre dhe informacionin e kontaktit, nëse e bëni këtë, do të dëshironi të siguroheni që regjistruesi juaj i domain dhe kompania pritëse ofron mbrojtje të intimitetit. Të gjitha zgjedhjet në listën tonë më poshtë ofrojnë qasje në mbrojtjen e intimitetit kur është në dispozicion, megjithëse disa tarifojnë një tarifë ndërsa të tjerët jo. Peshoni koston e pagimit të intimitetit ndaj tipareve të tjera në dispozicion për të përcaktuar nëse ia vlen të paguani për mbrojtje të intimitetit.

Më në fund, do të doni të punoni me një kompani të themeluar, kështu që ne kemi përfshirë informacione për sa kohë ka qenë secili prej këtyre regjistruesve të domain. Ndërmarrja më e vjetër mund të mos jetë alternativa më e mirë për ju, por ju jeni skeptik ndaj kompanive që duket se “fluturojnë natën” ose që kanë filluar kohët e fundit. Ju duhet një procesverbal me të cilin t’i gjykoni.

Bërja e zgjedhjes suaj përfundimtare

Krijimi dhe krijimi i një faqe në internet është më e lehtë se kurrë. Kjo është veçanërisht e vërtetë kur përdorni një ndërtues të faqes në internet ose Sistemin e Menaxhimit të Përmbajtjes (CMS).

Procesi fillon me regjistrimin e një emri domain në një nga fushat e nivelit të lartë dhe trajtimin e pjesës së prapme të procesit përpara se të nisë faqja.

Informacioni i mësipërm mund t’ju ndihmojë të ngushtoni zgjedhjet tuaja dhe të bëni zgjedhjen më të mirë bazuar në nevojat tuaja.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author