نحوه استفاده از لینوکس: راهنمای ساده برای مبتدیان

غول فناوری مایکروسافت اخیراً اعلام کرده است که دستیابی به نقطه عطف اصلی یک میلیارد دستگاه محاسباتی که سیستم عامل ویندوز 10 را اجرا می کنند ، بسیار نزدیک است ، بنابراین از این لحاظ بیشترین سهم بازار را از نظر دسک تاپ فرمان می دهد..

از طرف دیگر ، لینوکس تنها 2٪ از رایانه های رومیزی را اختیار می کند ، اگرچه محبوب ترین خانواده سیستم عامل ها در جهان است. چطور ممکنه?

واقعیت لینوکس در سال 2020 این است که حدود 90٪ دستگاههای رایانه ای و شخصی را در سرتاسر جهان قدرت می دهد و این تا حدودی به این دلیل است که سیستم عامل های اندرویدی و کروم گوگل مبتنی بر هسته لینوکس است ، نه اینکه ذکر کنیم لینوکس بستر انتخاب برنامه های سرور ، خدمات میزبانی وب ، مراکز داده محاسبات ابری ، ابر رایانه ها و بسیاری از شبکه های سازمانی.

ابر رایانه Pleiades که توسط ناسا اداره می شود ، همانند سیستم هوش مصنوعی IBM Watson که بطور اختصاصی توسط SUSE Linux Enterprise Server 11 تهیه شده است ، روی لینوکس نیز اجرا می شود..

اگر سعی کرده اید لینوکس را امتحان کنید ، اما مطمئن نیستید از کجا شروع کنید ، اولین چیزی که باید بدانید این است که احتمالاً در آنجا هستید زیرا در حال حاضر با دنیای سیستم عامل های یونیکس مانند آشنا هستید. Windows ، macOS ، Android ، iOS ، سیستم عامل Chrome و حتی سیستم عامل BlackBerry QNX سیستمهای مشابه یونیکس هستند.

اکثر کاربران تلفن های هوشمند اندرویدی در صورت جابجایی به آیفون قادر به آویز iOS هستند و در مورد کاربران macOS که به ویندوز تغییر می کنند می توان همین حرف را زد آنها ممکن است به طور کامل از این تجربه لذت نبرند ، اما درک تقریباً بصری از عملکرد دارند. این جنبه یونیکس مانند لینوکس به این معنی است که شما یکبار دیگر آن را امتحان خواهید کرد.

دقیقا لینوکس چیست?

لینوکس درست مانند ویندوز یا macOS یک سیستم عامل (OS) است ، این بستر است که تمامی اجزای سخت افزاری رایانه شما را مدیریت می کند. این به برنامه های نرم افزاری کمک می کند تا با دستگاه های محاسباتی ارتباط برقرار کنند.

توسعه لینوکس به اوایل دهه 1990 باز می گردد. لینوس توروالدز ، دانشجوی علوم فنلاندی فنلاند ، تصمیم گرفت نسخه شخصی خود را برای رایانه ای که در آن زمان متعلق بود ، ایجاد کند ، یک کلون 486 ساخته شده در معماری Intel x86.

هسته لینوکس

لازم به ذکر است که توروالدز توسعه هسته لینوکس را آغاز کرد و این وظیفه ای است که وی تاکنون همراه با پشتیبانی جامعه توسعه آزاد و منبع باز از آن به انجام می پردازد. هسته لینوکس هسته اصلی این سیستم عامل است که از مارس 2019 پس چرا باید از لینوکس استفاده کنید؟ در نسخه 5.0.5 هسته یک برنامه مهم رمزگذاری شده به منظور کنترل همه چیز در رابطه با سیستم عامل و عملکرد دستگاههای محاسباتی است..

با توجه به آنچه در بالا ذکر شد ، روشن است که لینوکس نامی است که به طور متناوب می تواند به هسته یا خانواده سیستم عامل مراجعه کند. از آنجا که لینوکس در قلب جنبش نرم افزار آزاد و منبع باز (FOSS) قرار دارد ، انواع مختلفی از سیستم عامل ها وجود دارد که اکثر آنها به سمت سیستم های دسکتاپ و لپ تاپ هدایت می شوند ، اما برخی از آنها رمزگذاری شده و با دستگاه های خاص در ذهن توزیع می شوند..

به عنوان مثال Android برای گوشی های هوشمند ، تبلت ها و سایر دستگاه های مجهز به رابط های صفحه لمسی ایده آل است. Chrome OS نوعی لینوکس است که برای اجرای در لپ تاپ های مدرن مانند Chromebook ساخته شده است. Red Hat Enterprise Linux یک سیستم عامل تجاری است که برای سرورها در نظر گرفته شده است.

اینها همه توزیعهای لینوکس است ، که اغلب به “دفوها” کوتاه می شوند. به منظور استفاده از این راهنما ، ما به توزیع دسک تاپ FOSS Linux اشاره می کنیم ، که بهترین راه برای شروع کار است. حداقل شما برای اجرای توزیع لینوکس به یک دسک تاپ یا لپ تاپ و در حالت ایده آل به یک درایو USB احتیاج دارید..

لینوکس مانند هر سیستم عامل:

 • بوت لودر: هنگامی که کامپیوتر خود را راه اندازی می کنید ، سیستم اصلی ورودی / خروجی (BIOS) دنباله ای از وقایع را اجرا می کند تا مطمئن شوید که تمام تجهیزات شما کار می کند و قادر به برقراری ارتباط صحیح است. سپس نرم افزار را برای اجرای بوت لودر هدایت می کند که هسته را به حافظه منتقل می کند. برخی از توزیع های سبک وزن لینوکس مانند Puppy Linux کمتر از 300 مگابایت را می گیرند و هسته و سیستم عامل را نیز از رم بار می گذارند. بوت لودر پس از اتمام درخواست I / O مانند موس ، صفحه کلید ، نمایش فیلم ، رابط های صوتی و گرافیکی کاربر ، به پایان می رسد..
 • Daemons: به عنوان یک سیستم عامل چند وظیفه ای ، لینوکس از دیمون ها استفاده می کند تا در پس زمینه اجرا شود و منتظر درخواست های شما باشد. اگر فقط آزمایش توزیع لینوکس را انجام می دهید ، ممکن است شما از تلفنهای دزد آگاه نشوید زیرا آنها فرآیندهای پس زمینه مشابه آنچه در Windows Task Manager یا مانیتور فعالیت macOS می بینید هستند..
 • پوسته: بسیاری از توزیع های لینوکس به کاربران امکان می دهند از طریق رابط خط فرمان (CLI) که به وسیله یک برنامه ترمینال مدیریت می شود ، به پوسته سیستم عامل دسترسی پیدا کنند. از دستورات CLI مبتنی بر متن می توان برای برقراری ارتباط با هسته استفاده کرد و این چیزی است که برخی از کاربران بالقوه لینوکس را می ترساند ، اما شبیه به تایپ CMD از منوی استارت ویندوز و وارد کردن دستورات یادآور دوره DOS است. بعداً در این راهنما به دستورات پوسته و CLI خواهیم رسید.
 • سرور گرافیکی: اینجاست که از رابط کاربری گرافیکی شبیه به ویندوز استفاده می کنید که همه از آن استفاده می کنند. اکثر توزیع های لینوکس از سیستم X Window استفاده می کنند ، همچنین با نام X11 یا X شناخته می شود که تمام عناصر گرافیکی موجود در صفحه را در ارتباط با حرکت ماوس یا صفحه لمسی کاربر قرار می دهد. برخی توزیع های لینوکس ، به ویژه نسخه های سبک تر ، وارد محیطی مانند ترمینال می شوند که باعث می شود کاربران برای راه اندازی GUI دستور “xwin” را تایپ کنند. این شبیه به روزهای اولیه 3.1x ویندوز در دوره 16 بیتی است که کاربران را به DOS بوت می کند و برای دستیابی به رابط کاربری نیاز به دستور “win” دارد..
 • محیط دسک تاپ: این قطعه ای است که هر کاربر با آن بیشتر آشنا است. در منظر لینوکس ، محیط های بسیاری برای انتخاب وجود دارد. شبیه به سیستم های زبان طراحی ویندوز مانند Aero و Metro و رابط کاربری Aqua از macOS ، لینوکس انواع مختلفی از قبیل KDE ، MATE ، Cinnamon ، GNOME ، Xfce ، Unity و سایر موارد دارد..

بسیاری از محیط های دسکتاپ لینوکس به منظور آسان تر کردن کاربران از ویندوز تقلید می کنند ، اما از آنجایی که این سیستم ها دارای منبع باز هستند ، می توان آنها را برای شبیه سازی سیستم های GUI اپل پیکربندی کرد ، و این اغلب در مورد KDE است..

در بعضی موارد ، محیطهای دسک تاپ برای اهداف خاص قابل تغییر هستند. نمونه ای از این دست میزکار Sugar OS است که به عنوان یک بستر آموزشی برای کودکان کار می کند.

انتخاب توزیع لینوکس برای آزمایش

تا به امروز ، بیش از 600 توزیع لینوکس برای انتخاب وجود دارد که اکثر آنها رایگان برای نصب هستند و اکثر آنها بر اساس دایره های اصلی زیر:

 • قوس
 • دبیان
 • openSUSE
 • نرم افزارهای Slackware

پس از گذشت چندین دهه از توسعه لینوکس ، اجماع تازه واردان با توزیع مبتنی بر Debian آغاز می شود. دبیان اغلب به عنوان “سیستم عامل جهانی” واقعی شناخته می شود زیرا می توان تقریباً در مورد هر دستگاه رایانه ای با پیکربندی مناسب نصب کرد..

ممکن است شما مایل به انتخاب توزیع مبتنی بر Slackware نباشید ، مگر اینکه با سخت افزارهای بسیار قدیمی کار می کنید و توزیع های مبتنی بر Arch تمایل به فنی تر بودن دارند. با این حساب ، توصیه های زیر مبتنی بر دبیان است.

 • Linux Mint در حال حاضر یکی از محبوب ترین توزیع ها است. این شهر یکی از تمیزترین محیط های دسک تاپ در بازار را دارد ، ترکیبی خوب از عناصر ویندوز و macOS. برای کاربران جدید ، نعناع با گزینه های مختلف بارگیری می شود. این کار به طور مشابه با ویندوز 7/10 با منوی شروع و روند انتخاب برنامه کار می کند. بسیار سریع و سازگار با انواع سخت افزارها ، حتی در رایانه های قدیمی تر ، ترجیحا 64 بیتی است. برای کسانی که سوئیچ را از ویندوز به لینوکس می گیرند ، این بهترین گزینه است.
 • اوبونتو همچنین گزینه خوبی برای کاربران ویندوز است که به دنبال ایجاد سوئیچ هستند. اوبونتو مانند “نوه خنک” است که در آنجا بوده است ، آن کار را کرده است ، و هنوز زنده است و لگد می زند. اوبونتو با داشتن یک بستر جهانی ساخته شده است ، برای کاربران متوسط ​​و نه فقط فناوری. برای کسی که شروع می کند ، اوبونتو عالی است. بعلاوه ، یک تن مستندات مفید و پشتیبانی انجمن در قالب انجمن ها و دیگر انجمن های وب وجود دارد.
 • توله سگ لینوکس توزیع مستقر در اوبونتو است که بطور اختصاصی کاملاً گردآوری و بسته بندی شده است تا بتواند سخت افزار قدیمی را به زندگی بازگرداند. این توزیع سبک می تواند روی رم اجرا شود ، به این معنی که کل عملکرد سیستم عامل نیازی به نصب هارد دیسک ندارد. نوت بوک های ویندوز قدیمی که سالها قبل دریافت پشتیبانی را متوقف کرده اند را می توان با Puppy Linux بروزرسانی کرد ، و این سیستم عامل همچنین برای کاربرانی که فقط می خواهند طعم نحوه اجرای لینوکس را بر روی سخت افزار خود داشته باشند ، ایده آل است. گزینه مشابهی خواهد بود SliTaz, که می تواند از بسته ای با وزن کمتر از 200 مگابایت اجرا شود.

از نظر کاربردهای مفید ، توزیعهای لینوکس مانند Mint و Ubuntu با نرم افزارهای مفیدی مانند LibreOffice برای بهره وری (مانند مایکروسافت آفیس ، اما رایگان) بسته بندی شده ، Firefox برای مرور وب ، VLC برای پخش فایلهای صوتی و تصویری ، GIMP برای ویرایش تصویر ، Pidgin برای ارسال پیام فوری ، جسارت برای ویرایش صوتی و سایر موارد.

مهمتر از همه ، اکثر حواله های لینوکس به مخازن FOSS متصل می شوند که صدها برنامه را می توان با تمام وابستگی های مورد نیاز بارگیری و نصب کرد..

تست رانندگی لینوکس

یک جنبه شسته و رفته از توزیع های لینوکس این است که شما می توانید قبل از تصمیم گیری آنها را برای سیستم عامل اصلی خود ، آنها را برای درایو تست بگیرید. این امر امکان پذیر است زیرا اکثر حواله های لینوکس از عملکرد “CD CD” پشتیبانی می کنند ، به این معنی که هسته ، سرور گرافیکی ، محیط دسک تاپ و برنامه ها را می توان از رسانه های قابل جابجایی مانند درایوهای USB پشتیبانی کرد. در بسیاری موارد ، توزیع های لینوکس نیز می توانند در دستگاههای مجازی آزمایش شوند ، اما بهترین روش استفاده از درایوهای فلش USB است.

عمده فروشها مانند نعنا و اوبونتو می توانند با مراجعه به صفحات بارگیری آنها و به دنبال یافتن فایل ISO مناسب برای تست ، از طریق آزمایش مورد آزمایش قرار بگیرند:

 • بارگیری اوبونتو
 • بارگیری نعناع

درایوهای USB با حداقل 2 گیگابایت حافظه توصیه می شود. در غیر این صورت ، ممکن است بخواهید توزیع های سبک تر را که هنوز کاملاً برجسته هستند آزمایش کنید:

 • بارگیری SliTaz
 • توله سگ لینوکس

از آنجا که USB شما به یک دستگاه محاسباتی تبدیل می شود ، می خواهید قبل از بارگیری و نصب توزیع ، اطمینان حاصل کنید که به درستی فرمت شده است. قبل از شروع مجدد ، USB را با تصویر ISO در دسک تاپ یا لپ تاپ خود وارد کنید. شاید لازم باشد اولویت بوت BIOS خود را روی USB تنظیم کنید ، و با فشار دادن یکی از کلیدهای زیر می توانید این کار را انجام دهید:

 • خروج
 • F1
 • F2
 • F8
 • F10

هنگامی که ابزار تنظیم BIOS ظاهر می شود ، از کلیدهای جهت دار برای حرکت به منوی اولویت بوت استفاده کرده و USB را به عنوان دستگاه برتر و هارد دیسک به عنوان گزینه دوم تنظیم کنید. تنظیمات جدید BIOS خود را ذخیره کنید ، به رایانه اجازه دهید مجدداً راه اندازی مجدد شود و پیام های روی صفحه را دنبال کنید.

اجزای اصلی لینوکس که به طور معمول در یک جلسه USB مستقیم مشاهده خواهید کرد عبارتند از:

 • یک مدیر نمایشگر برای ورود به سیستم.
 • یک مدیر پنجره برای رسیدگی به برنامه های شما.
 • مدیری که همچنین دارای پنجره ها ، پانل ها ، منوها ، رابط های خط و برنامه های اصلی است.

پس از اتمام مراحل بوت ، باید محیط دسک تاپ را مشاهده کنید. دقیقاً مانند ویندوز ، اکثر انواع لینوکس دارای محیط دسک تاپ هستند.

بعد از گذشت چند دقیقه ، به راحتی می توانید نوار وظیفه ، منطقه اطلاع رسانی ، فهرست برنامه را پیدا کنید ، جایی که می توانید تنظیمات ، زمان / تاریخ و غیره را تغییر دهید..

با استفاده از برنامه ترمینال لینوکس

کاربرانی که تمایل بیشتری به تکنیکی دارند ، می توانند با آزمایش توزیع لینوکس تنها برای ترمینال مانند Tiny Core Linux یا mini-Debian ، چیزها را حتی ساده تر نگه دارند..

انجام این کار سیستم عامل را مستقیماً در CLI و بدون عناصر GUI بوت می کند. در اصل ، شما در حال جستجوی ترمینال هستید که از آن می توانید دستورات متنی مانند:

 • pwd – مسیر دایرکتوری فعلی که در آن هستید را نشان می دهد.
 • ls – لیستی از پرونده ها را در فهرست موجود نمایش می دهد.
 • سی دی – به یک فهرست دیگر بروید.
 • mkdir – یک پوشه جدید در فهرست اصلی ایجاد کنید.
 • لمس كردن – تا زمانی که پسوند نوع پرونده مشخص شده باشد ، پرونده های جدید خالی ایجاد می کند ، به عنوان مثال: new.txt.
 • MV – پرونده ها را از یک فهرست به فهرست دیگر منتقل می کند. این دستور همچنین می تواند برای تغییر نام پرونده ها استفاده شود. در مورد new.txt ، “mv new second” منجر به تغییر پرونده به عنوان second.txt خواهد شد.
 • rm – پرونده ها را حذف می کند.
 • rmdir – دایرکتوری ها را پس از پاک کردن پرونده ها حذف می کند.
 • مرد – این مفیدترین دستور برای مبتدیان است زیرا توضیحات و اطلاعات مربوط به دستورات لینوکس را ارائه می دهد.
 • آپوپروس – دستور مفید دیگری که حتی راحت تر از “انسان” باشد زیرا می توانید موضوعات را مشخص کنید. بیایید بگوییم که می خواهید درباره سلسله مراتب سیستم فایل لینوکس اطلاعات بیشتری کسب کنید. در این حالت ، شما می توانید سلسله مراتب apropos را تایپ کنید تا صفحات دستی لینوکس را نمایش دهید که شامل کلمه “سلسله مراتب” است.

سلسله مراتب سیستم فایل لینوکس

هنگامی که شما در حال مشاهده مستقیم یا نصب دائمی لینوکس هستید ، می خواهید به استاندارد سلسله مراتب سیستم فایل آن نگاهی بیندازید. ممکن است در سیستم عامل مبتنی بر دبیان مانند اوبونتو چنین باشد:

 • /صندوقچه – از کجا اکثر کاربران شروع می کنند.
 • / چکمه – جایی که هسته زندگی می کند.
 • / توسعه – جایی که درایور دستگاه ساکن است.
 • /و غیره – جایی که پرونده های پیکربندی برای همه کاربران یافت می شود.
 • / خانه – در جایی که پوشه های سفارشی باید ذخیره شوند.
 • / لیب – جایی که کتابخانه ها و وابستگی های پویا نگهداری می شوند و نباید مورد لمس قرار گیرند.
 • /رسانه ها – در جایی که رسانه های ثابت و جداشونده از جمله دستگاه های مجازی ارجاع شده اند.
 • / mnt – در جایی که رسانه ثابت و قابل جابجایی نصب شده باشد ، نشان داده شده است.
 • / انتخاب کردن – در جایی که بسته های نرم افزاری اضافی پس از نصب ذخیره می شوند.
 • / روند – شبیه به / lib ، باید تنها باشد.
 • / ریشه – در اینجاست که superuser می تواند پرونده ها را ذخیره کرده و دستورات سطح بالایی را اجرا کند.
 • /اجرا کن – یک سیستم پرونده موقت.
 • / سپین – شبیه به root ، اینجاست که دستورات superuser اجرا می شوند.
 • / srv – جایی که داده های FTP و HTTP ساکن هستند.
 • / sys – اطلاعات هسته را در اختیار شما قرار می دهد.
 • / TMP – سیستم پرونده موقت دیگر.
 • / usr – جایی که برنامه های نصب شده توسط کاربر ذخیره می شوند.
 • / var – یک سیستم پرونده موقت دیگر ، که بطور اختصاصی توسط برنامه های اینترنتی مانند مرورگرهای وب استفاده می شود.

پیمایش در سیستم پرونده لینوکس

اکثر دیترویس های لینوکس که با یک سرور گرافیکی بسته بندی شده اند ، شما را مستقیماً به رابط کاربری گرافیکی رابط کاربری گرافیکی بوت می کنند ، که در بسیاری موارد شبیه به ویندوز یا macOS است..

با استفاده از دسک تاپ هایی مانند Mate، LXDE و KDE Plasma می توانید به پایین یا بالای صفحه نگاه کنید تا نمادی را پیدا کنید که شبیه دکمه منوی Windows Start باشد. با کلیک بر روی این عنصر ، یک گزینه ناوبری با برچسب ایجاد می شود که به پوشه Bin ، Root ، Home ، Usr یا Mnt اشاره خواهد کرد..

آخرین دسک تاپ Gnome به لطف نمادهای اسکوئمورفیک که مواردی از قبیل تشکیل کابینت ، درایو دیسک یا رایانه را به تصویر می کشد ، بسیار شهودی است. با کلیک بر روی این عناصر گرافیکی ، دایرکتوری ها و پوشه ها به ویندوز خود باز می شوند ، بنابراین ناوبری را بسیار شبیه به macOS و Windows می کند. دسک تاپ یونیتی که در بسیاری از توزیع های اوبونتو یافت می شود ، همچنین نمادهای شهودی برای ناوبری پوشه ها را نشان می دهد.

از داخل محیط CLI که توسط یک برنامه ترمینال لینوکس ارائه می شود ، ناوبری همیشه با دستور pwd شروع می شود ، که مسیری را که شما در حال حاضر در آن هستید ، برمی گرداند ، به عنوان مثال:

pwd

/ خانه /

می توانید از دستور ls برای نمایش همه پرونده ها در پوشه ای که در آن هستید استفاده کنید. علاوه بر این ، دستور cd به شما امکان می دهد دایرکتوری ها را تغییر دهید ، مانند این:

سی دی / خانه / بارگیری

pwd

/ خانه / بارگیری

به جای تایپ کردن کل مسیرها ، می توانید به پوشه ای در مسیر فعلی خود cd:

pwd

/ خانه /

بارگیری سی دی

pwd

/دانلود

برای حرکت یک سطح از مسیر فعلی خود ، کافی است سی دی را تایپ کنید..

سی دی..

pwd

/ خانه /

انتقال پرونده ها در سراسر دایرکتوری های لینوکس

تا زمانی که در یک محیط دسک تاپ قرار دارید ، هر پنجره ای که یک دایرکتوری را نمایش می دهد ، تبدیل به یک مدیر فایل می شوید ، بدین معنی که شما چندین پوشه را برای کشیدن و رها کردن پرونده ها باز می کنید. در یک ترمینال لینوکس ، از دستور mv می توان برای انتقال پرونده ها استفاده کرد.

بیایید بگوییم پرونده مورد نظر برای انتقال “پروژه” نامگذاری شده است و هم اکنون در پوشه خانه / بارگیری ذخیره می شود. برای انتقال آن به پوشه документи1 در همان فهرست ، می توانید تایپ کنید:

mv / home / download / project / home / بارگیری / اسناد1

همچنین می توانید از آرگومان های * wildcard با دستور mv استفاده کنید. برای انتقال همه آهنگ های خود از پوشه / home / download به / home / download / music ، موارد زیر را تایپ کنید:

mv /home/download/*.mp3 / خانه / بارگیری / موسیقی

تغییر نام فایلها از خط فرمان

منوهای زمینه کلیک راست در اکثر دسک تاپ های لینوکس وجود دارند ، این بدان معنی است که می توانید با کلیک کردن بر روی آیکن های آنها یکبار با دکمه سمت راست ماوس ، فایل ها را تغییر نام دهید. در محیط CLI ، تغییر نام با mv انجام می شود ، همان دستوری که برای انتقال پرونده ها استفاده می شود.

بیایید بگوییم که شما پرونده ای به نام new.txt دارید ، که می خواهید آن را به “دوم” تغییر دهید. دستور شما خواهد بود:

mv ثانیه دوم

به خاطر داشته باشید که مثال بالا تا زمانی که پرونده new.txt در مسیری که در آن قرار دارید قرار دارد کار خواهد کرد. اگر مسیرها را مشخص کنید ، mv همانطور که مشخص می کنید انجام می شود. بیایید فرض کنیم new.txt در پوشه / home / download / پوشه قرار دارد و می خواهید با استفاده از این دستور ، آن را به second.txt تغییر نام دهید:

mv / home / download / new / home / download / second

فرآیندهای لینوکس و کارها

بسیاری از ابزارها و ابزارهای سیستم در اکثر توزیعهای لینوکس که دارای دسک تاپ های GUI است بسته بندی می شوند و به طور همیشگی شامل یک مدیر وظیفه شبیه به کاربردی در ویندوز هستند..

به عنوان مثال ، مانیتور Gnome System یکی از بهترین دلایلی است که شما باید توزیع لینوکس را با این دسک تاپ انتخاب کنید. نحوه نمایش فرآیندهای در حال اجرا و گزینه های مختلفی که برای مدیریت ارائه می دهد ، آن را به ابزاری بسیار قدرتمند تبدیل می کند.

تمام اطلاعات نمایش داده شده توسط Gnome System Monitor و سایر مدیران وظیفه GUI از پوسته لینوکس بدست می آید ، بدین معنی که شما می توانید آنها را مشاهده کرده و با دستورات ترمینال CLI مانند:

 • بالا – این مانند فرمان ls است ، به جز اینکه فرایندهای در حال اجرا مرتب سازی بر اساس منابع محاسباتی مورد استفاده خود را نشان می دهد. همچنین می توانید htop را امتحان کنید. اگر در حال حاضر در Linux Linux شما نصب شده باشد ، فرایندها را به روشی شبیه به GUI نمایش می دهد اما هنوز در ترمینال قرار دارد.
 • روان – شبیه به دستور بالا ، ps نمایش فرایندهای در حال اجرا را نشان می دهد ، اما از دو دلیل استفاده می کند: -A و grep. برای مثال اگر یک جلسه Firefox را اجرا می کنید ، می توانید تمام فرآیندهای استفاده شده توسط این مرورگر منبع باز را مشاهده کنید.
 • pstree – این یک روش نیمه گرافیکی برای نمایش فرآیندهای لینوکس در قالب درخت تو در تو است.
 • کشتن – همانطور که انتظار می رود ، این سیگنال را به هسته می فرستد تا یک فرآیند خاص را از بین ببرد. برای استفاده موفقیت آمیز از kill ، باید شماره شناسه فرآیند صادر شده توسط سیستم را دنبال کنید ، که می تواند توسط هر یک از دستورات ذکر شده در بالا نمایش داده شود.
 • pkill – وقتی می خواهید تمام مراحل فراخوانی شده توسط یک برنامه در حال اجرا را متوقف کنید ، دستور pkill این کار را انجام می دهد و نام برنامه را می پذیرد. وقتی pkill firefox را تایپ می کنید ، تمام مراحل استفاده شده توسط این مرورگر متوقف می شود. Killall راه دیگری برای استناد به استفاده از pkill است.
 • xkill – در بعضی موارد ، دستور pkill ممکن است GUI یک برنامه در حال اجرا را متوقف نکند ، اما دستور xkill از هرگونه ویندوز خالی که در آن شناور است مراقبت خواهد کرد..

درک مجوزهای لینوکس

مشابه سیستم عامل ویندوز ، لینوکس تجربه یک حساب کاربری چند کاربر را ارائه می دهد. حالت امنیتی پیش فرض آن شامل اقداماتی برای جلوگیری از دسترسی کاربران به پرونده های متعلق به سایر حساب ها است.

برای کشف مجوزهایی که هنگام نصب باید داشته باشید ، باید برنامه ترمینال را تایپ کنید و تایپ کنید:

ls-l

دستور فوق لیستی از پرونده ها را با فرمت طولانی نمایش می دهد. این به شما امکان می دهد مجوزهای اختصاص داده شده به حساب خود را ببینید. اولین ستون در سمت چپ رشته ای از کاراکترها را نشان می دهد که با مجوزهای خواندن ، نوشتن و اجرا مطابقت دارد.

اگر قبل از نام حساب کاربری خود در ستون اول ، “rwx” را می بینید ، این بدان معنی است که می توانید (r) ead ، (w) مراسم و e (x) پرونده مورد نظر را بیرون بیاورید. اگر هر یک از شخصیت های rwx با یک کاراکتر “-” جایگزین شده باشد ، به این معنی است که مجوز از دست رفته است. در مورد حسابی که با رمز عبور قفل شده است ، یک فرصت خوب وجود دارد که شما خواهید دید – به جای rwx.

مجوزها را می توان با دستور chmod از CLI اختصاص داد ، تغییر داد و مدیریت کرد ، اما ابتدا باید خود را به عنوان یک سرپرست تبدیل کنید. در بسیاری از توزیع های مبتنی بر Debian مبتنی بر لینوکس مانند اوبونتو ، ممکن است مجبور شوید قبل از استفاده از chmod رمزعبور حساب ریشه را تنظیم کنید و می توانید این کار را به شرح زیر انجام دهید:

sudo adduser * در اینجا نام کاربری خود را تایپ می کنید “

کلمه عبور:

در سریع ، رمز عبور ایمن خود را تنظیم می کنید. اکنون می توانید حالت ها را با دستور chmod تغییر دهید ، در اینجا مثالی وجود دارد:

chmod u + rwx project.txt

مثال فوق مجوزهای خواندن ، نوشتن و اجرای را برای کاربر فعلی با توجه به فایل متنی با عنوان “پروژه” اضافه می کند. برای حذف مجوزها ، آرگومان + را می توان به – تغییر داد. یک روش کارآمدتر برای مدیریت مجوزها ، حداقل در دایرکتوری های مبتنی بر دبیان ، نصب ابزار Eiciel است که یک روش GUI فراهم می کند که به راحتی قابل درک است..

اتصال به اینترنت

یکی از دلایلی که شما می خواهید به دسکتاپهای اصلی دسک تاپ مانند Ubuntu و Mint که با نسخه های به روز شده درایور کارت شبکه تکمیل شده است ، امکان اتصال به اینترنت را خاموش کنید..

جادوگران پیکربندی بسته بندی شده با این توزیع ها به طرز حیرت انگیزی در تشخیص کارت ها و دستگاه های شبکه موثر هستند و در برخی موارد حتی گزینه تنظیم شبکه های مجازی خصوصی را برای افزایش حریم خصوصی و امنیت در برابر رایج ترین حملات سایبری ارائه می دهند..

افزودن نرم افزارهای بیشتر به لینوکس

وقتی می خواهید نرم افزار بیشتری به توزیع لینوکس خود اضافه کنید ، تنها کاری که باید انجام دهید این است که به مرکز نرم افزار یا مدیر بسته خود بروید. در اوبونتو نیز می توانید جلسه پایانی را شروع کرده و از دستور زیر برای بدست آوردن آخرین نسخه مرورگر وب Firefox استفاده کنید:

به روز رسانی مناسب سودو

sudo apt-get نصب فایرفاکس

پیش از ویندوز 10 و ظهور مایکروسافت فروشگاه ، توزیع دسک تاپ لینوکس به دلیل ویژگی مرکز نرم افزاری آنها غالباً برتر به حساب می آمد.

سوئیت های اداری

یکی از مهمترین اختلاف نظرها در مورد لینوکس عدم وجود مجموعه پیشرفته اداری. کاربران ویندوز توسط Microsoft Office خراب شده اند و نمی خواهند سوئیچ را از آن دور کنند. واقعیت این است که مجموعه های اداری وجود دارند که در لینوکس بسیار عالی کار می کنند و بدون هزینه های سربار مرتبط با مایکروسافت آفیس عملکرد مشابهی را ارائه می دهند..

ApacheOpenOffice

وقتی صحبت از مجموعه های اداری نرم افزار رایگان است ، OpenOffice آپاچی یکی از بهترین هاست. این است که در همان پایه ساخته شده است که مایکروسافت آفیس با یک پردازنده کلمه محکم ، صفحه گسترده و نرم افزار ارائه است. در حقیقت, پرونده ها قابل تعویض استفاده می شوند بین OpenOffice و Microsoft Office.

پرونده های گوگل

این مجموعه نرم افزاری اداری در سال های اخیر قدم به قدم در بازی خود قرار داده و اکنون یک مدعی محکم برای استفاده شخصی یا تجاری است. این یک نرم افزار بومی سازی شده نیست ، بلکه یک گزینه مبتنی بر ابر است.

تقریباً در Google Docs می توانید کاری انجام دهید که می توانید در Microsoft Office انجام دهید اما به دلیل لزوم بارگیری و نصب آن در هر دستگاهی که استفاده می کنید محدود نیست. تقریباً همه ارائه دهندگان فضای ذخیره سازی ابری ، دقیقاً مانند Windows یا Mac OSX روی Linux کار می کنند.

دفتر 365

در صورتی که شما متقاعد شوید زندگی بدون مایکروسافت آفیس ارزش زندگی کردن ندارد ، می توانید از طریق مرورگر وب خود به Office365 دسترسی پیدا کنید. این برنامه رایگان نیست ، اما این امکان را به شما می دهد تا هنگام کار در لینوکس ، همچنان از Microsoft Office استفاده کنید.

چرا باید استفاده از لینوکس را در نظر بگیرید?

 • با توزیع صحیح لینوکس ، می توانید یک ایستگاه کاری یا لپ تاپ قدیمی را به زندگی خود برگردانید و به سال 2020 برگردانید. برای مثال ویندوز XP هنوز روی ماشینهای قدیمی کار می کند ، اما تیم IT کاملاً آن را رها کرده است ، به این معنی که هیچ به روزرسانی امنیتی وجود ندارد. از طرف دیگر ، برخی از نمایه های لینوکس همچنان به حفظ امنیت می پردازند که مخصوص سخت افزارهای قدیمی طراحی شده است.
 • لینوکس دارای عملکردی است که ممکن است مناسب برخی از کاربران باشد. وقتی ویندوز 8 و 10 معرفی شدند ، همه از رابط کاربری کاملاً متفاوتی هیجان زده نبودند. در همین حال ، دوردست های لینوکس دارای رابط کاربری گرافیکی هستند که بیشتر شبیه به ویندوز 7 است ، که باید برای برخی از کاربران با روشهای قدیمی استفاده از رایانه جذاب باشد.
 • لینوکس بسیار امن است. ویندوز کارهای بسیاری برای دنیای فناوری انجام داده است. با وجود امنیت ، لینوکس شهرت بهتری را ایجاد کرده است. لینوکس چنین سابقه گسترده ویروس ها و آسیب پذیری هایی ندارد که اغلب ویندوز را گرفتار کرده است.
 • لینوکس برای عملکرد شناخته شده است. در مقایسه با ویندوز ، بسیاری از معلمان فناوری دارای عملکرد بالاتر با لینوکس هستند. فشار بیشتر از لینوکس امکان پذیر است ، به خصوص در مورد نسخه های سرور. ثبات و قابلیت اطمینان سرور از جمله دلایلی است که احتمالاً لینوکس برای شما مناسب خواهد بود.
 • لینوکس در حفاظت از حریم خصوصی بسیار مهم است, چیزی که در میان غول های فناوری به یک معضل تبدیل شده است. به نظر می رسد جامعه دموکراتیک FOSS Linux از حریم شخصی و محافظت شخصی بهتر از Google و Microsoft پشتیبانی می کند.

افکار نهایی

درنهایت ، لینوکس ابزاری با فناوری بسیار کم ارزش است. بسیاری از افراد به دلیل “پیچیدگی” آن ، از نداشتن گزینه های نرم افزاری کافی و عدم پشتیبانی تجاری ، از لینوکس ترسیده اند ، اما همه اینها تصور غلط بوده اند..

لینوکس نیز عملکرد خوبی دارد ، اگر بهتر از ویندوز نباشد ، به ویژه برای دستگاههای قدیمی که در آن تأمینات امنیتی و به روزرسانی ها مدت هاست که توسط ارائه دهندگان اصلی مورد غفلت قرار گرفته اند. و در حالی که یک منحنی یادگیری در ارتباط با لینوکس وجود دارد ، به محض اینکه از قسمت اصلی قدرت بدست آورید ، به راحتی سقوط از اسب آسان خواهد بود.

اکنون ، بیایید به سرعت ایده های اصلی پوشش داده شده در این راهنما را یادآوری کنیم:

 • لینوکس چیست
 • عناصر هسته لینوکس
 • بهترین راه حل های لینوکس
 • نحوه راه اندازی و استفاده از لینوکس
 • دستورات مهم لینوکس
 • مجوزها و دسترسی به حساب
 • اتصال به اینترنت
 • افزودن برنامه ها و نرم افزارهای لینوکس

درست مانند ویندوز ، شما باید یاد می گرفتید که چگونه برنامه های کاربردی ، برنامه های باز و بسته ، اتصال به اینترنت ، چاپ یک سند ، اساساً همان فرایند یادگیری را که برای لینوکس مورد نیاز است پیدا کنید..

هنگامی که به لینوکس امتحان کنید ، خواهید دید که واقعاً آنقدرها پیچیده نیست که اغلب ساخته شده است. در حقیقت ، می توانید آن را به عنوان نوع دیگری از ویندوز یا macOS فکر کنید ، هرچند که برای منابع امن تر ، پایدارتر و گرسنه تر باشد..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author