69 آموزش وردپرس برای آشکار کردن تمام اسرار CMS

من معمولاً با گفتن چند کلمه در مورد وردپرس و چقدر عالی شروع می کنم ، اما احساس می کنم اینجا بی معنی خواهد بود.

اگر در این صفحه هستید ، احتمالاً می دانید WP چقدر شگفت انگیز می تواند باشد.

آنچه شما نیاز دارید ، کمک و راهنمایی های اضافی در مورد نحوه ساخت یک وب سایت باشکوه با وردپرس است. می دانید ، آن نکات و ترفندهای عملی که به شما کمک می کنند درک بهتر با چه مواردی را انجام دهید و چگونه می توانید به درستی این کار را انجام دهید.

من همه اینها را دارم و یک کیسه تراشه!

در این مقاله ، لیست گسترده ای از آموزش های وردپرس را برای کاربران تازه وارد و کاربران فصلی پیدا خواهید کرد. ما می خواهیم هر مرحله از اولین برخورد شما با WP تا لمس های نهایی وب سایت تازه ایجاد شده شما را پوشش دهیم. در مورد تم ها ، افزونه های مختلف ، SEO ، امنیت سایت و موارد دیگر اطلاعات بیشتری کسب خواهید کرد.

سپس می توانید به انجمن های پشتیبانی از بهترین ارائه دهندگان میزبانی وردپرس بروید و همه را در آنجا شرم آورید.

خوب به نظر می رسد ، درست است؟ بیایید درست غرق شوید!

بیایید شما را با بهترین آموزش های عمومی در سراسر وب شروع کنیم. هر یک از این راهنماهای گسترده مستحق مقاله جداگانه ای است ، زیرا تقریباً همه چیزهایی را که می توانید در مورد وردپرس فکر کنید ، در بر می گیرد.

اگر در ساخت وب کاملاً جدید هستید – این جایی است که سفر شما شروع می شود …

Contents

شروع شدن

1. واژه نامه WordPress

واژه نامه وردپرس

ما در کاوش در جهان WP کارهای زیادی پیش رو داریم ، بنابراین بهتر است شما با زبان انگلیسی آشنا شوید. اگر با اصطلاحی که در لیست نیست ناآشنا هستید ، همیشه می توانید آن را به عنوان پیشنهادی اضافه کنید.

2. WordPress.com در مقابل WordPress.org

WordPress.com در مقابل WordPress.org

کاربران تازه کار WP ممکن است به راحتی با سرویس های به ظاهر مشابه در WordPress.com و WordPress.org اشتباه گرفته شوند. این دو سیستم عامل در واقع کاملاً مجزا هستند و شامل تنظیمات ، محدودیتها و سطح پشتیبانی کاملاً متفاوت هستند. امروز ما روی نسخه خود منبع میزبان و منبع باز موجود در WP.org تمرکز خواهیم کرد ، بنابراین مهم است که بتوانید تفاوت را بگویید.

3. راهنمای نهایی وردپرس

راهنمای نهایی وردپرس

اولین قدم ها در وردپرس هرگز چندان آسان نبوده است. WPBegginer یکی از بزرگترین انجمنهای WP است و تیم تحریریه آن غالباً راهنماهای جامعی راجع به نرم افزار منتشر می کنند. آنها به خوبی می دانند ساخت اولین وب سایت برای اولین بار چقدر گیج کننده است. بنابراین ، این راهنما یک فرایند منطقی ، گام به گام را تشریح می کند و شما را با وردپرس و پیچیدگی های آن به آرامی معرفی می کند..

4- نحوه انتخاب بهترین هاست

میزبان وردپرس را انتخاب کنید

تعداد زیادی از ارائه دهندگان میزبانی در خارج از کشور وجود دارد ، و تقریباً هر کس ادعا می کند که برای اسکان پروژه های وردپرس مناسب است. با این حال ، واقعیت نمی تواند فراتر از حقیقت باشد ، بنابراین اطمینان حاصل کنید که تحقیقات دقیق خود را قبل از پریدن سر لباس به سمت سرمایه گذاری آنلاین جدید خود انجام دهید. من با افزودن بررسیهای گسترده درباره برخی از بهترین مدعیان ، این معاملات را شیرین می کنم – SiteGround و Bluehost.

5. نحوه نصب وردپرس (بصورت دستی)

نصب دستی وردپرس

نصب دستی نرم افزار می تواند کمی مشکل باشد ، اما خوشبختانه توسعه دهندگان WP به راحتی اطلاعات را از منبع به اشتراک می گذارند. آنها شما را از طریق نصب CMS بر روی سیستم عامل های مختلف سوق می دهند و راه حل هایی را برای مشکلات احتمالی که ممکن است در طول مسیر با آنها روبرو شوید ، ارائه می دهند. در صورت نیاز به نصب WP بر روی رایانه محلی ، راهنما به خصوص کمک می کند و آن را به صورت آفلاین ترجیح می دهد.

6. نحوه نصب وردپرس (از طریق Softaculous)

نصب وردپرس Softaculous

PHP و MySQL در اصل وردپرس قرار دارند ، بنابراین برنامه به بهترین شکل روی سرورهای لینوکس کار می کند. بیشتر اوقات ، ارائه دهندگان میزبانی لینوکس به مشتریان خود به cPanel مجهز هستند ، که حاوی برنامه نصب خودکار Softaculous است. این ابزار قدرتمند باعث صرفه جویی در وقت و تلاش شما در زمینه نصب دستی می شود و مجموعه ای چند کلیک از بیش از 450 برنامه ساخت وب را ارائه می دهد. نصب WP با Softaculous به راحتی 1-2-3 انجام می شود ، زیرا از این راهنمای مبتدیان WordPress مطلع خواهید شد.

7. نحوه نصب وردپرس (از طریق WAMP)

نصب وردپرس WAMP

WAMP در واقع پشته ای از Apache ، PHP و MySQL است که بر روی سرورهای ویندوز اجرا می شود. این یکی برای همه کاربران ویندوز است که می خواهند بدون ویندوز به لینوکس از WordPress خاموش شوند. این آموزش اغلب به روز می شود ، که تضمین می کند محتوای همیشه به روز است.

8- نحوه نصب مضامین

نصب قالب وردپرس

آگاهانه یا نه ، مردم یک کتاب را تحت پوشش آن داوری می کنند. وب سایت شما هیچ تفاوتی ندارد. مگر اینکه بازدیدکنندگان را مستقیماً از حالت واضح خارج کنید ، خطر این است که آنها را برگشت ناپذیر از دست بدهید. نصب قالب های WP کار بسیار آسانی است ، بنابراین می توانید بر روی یافتن یک طرح کامل که متناسب با وب سایت شما مانند یک دستکش است تمرکز کنید.

9. نحوه نصب افزونه ها

نصب وردپرس با افزونه ها

در مرحله بعد ، ما افزونه ها را داریم. افزودنیهای فوق العاده مفید به شما امکان می دهند WordPress را به صورت دلخواه تنظیم کنید – چرخ دستی های خرید ، نمادهای رسانه های اجتماعی ، فرم های تماس – شما آن را نامگذاری می کنید. یادگیری افزونه های WC در ABC بسیار مفید خواهد بود ، بنابراین حتما این آموزش های رایگان وردپرس را بررسی کنید.

10. درک ابزارک

درک ابزارک های وردپرس

ابزارک ها بخشی از معماری WP هستند که مجموعه ای از روش های عملی را برای ساده تر طراحی و مدیریت وب فراهم می کند. یک ابزارک پیش فرض وجود دارد که با هر نصب وردپرس تازه از جمله دسته بندی ها ، نوار جستجو ، ابرهای برچسب و موارد دیگر همراه است. بسیاری از تم ها و پلاگین ها حاوی ابزارک های خاص خود هستند ، بنابراین درک اصول اولیه آنها می تواند به شما در بهتر کردن آنها کمک کند.

11. نحوه تنظیم Google Analytics

راه اندازی وردپرس Google Analytics

با Google Analytics آشنا هستید؟ بله ، ابزاری که به شما امکان می دهد همه چیز را در مورد بازدید کنندگان خود بدانید – از کجا آمده اند ، چه کلیک کرده اند و چه مدت در آن مانده اند. بیش از 50 میلیون وب سایت در سراسر جهان از Google Analytics استفاده زیادی می کنند و اگر می خواهید با مخاطبان خود در ارتباط باشید ، صفحه شما نباید تفاوت کند..

12. چگونه سرعت بخشیدن به WordPress

سرعت بخشیدن به WordPress

تیم ما در حال حاضر تشریح کرده است که سرعت وب سایت شما در چه حد تعیین کننده است این مقاله بسته بندی شده. با توجه به اینکه خیلی چیزها در عصر دیجیتال ما حرکت می کنند ، باید از روندها جلو بروید یا خطر را به سرعت پشت سر بگذارید. اطمینان از بارگذاری سریع صفحات خود از هر مکان و هر دستگاه دیگری کاری است که باید زودتر از آن انجام دهید.

13. چگونه می توان وردپرس را ایمن کرد

وردپرس امن

وردپرس محبوب ترین برنامه ساخت وب در خارج است. به همین ترتیب ، این نیز هکرهای نرم افزاری در سراسر جهان است که معمولاً هدف قرار می گیرند. محافظت از وب سایت WP شما یک فرآیند در حال انجام است که به محض نصب اولین سیستم عامل شروع می شود. این تنها زمانی متوقف می شود که … خوب ، در واقع هرگز متوقف نمی شود. این یک نبرد بی امان است ، اما اگر به اندازه کافی مراقب باشید می توانید در صدر ظاهر شوید.

اکنون که ما آماده هستیم تا با WordPress شروع کنیم ، بیایید ببینیم که با آن چه کارهایی می توانیم انجام دهیم.

کار با وردپرس

14. نحوه شخصی سازی داشبورد

داشبورد را سفارشی کنید

اصلاح نحوه ظاهر باطن WP شما فقط مربوط به راحتی نیست. اغلب اوقات ما چندین نفر در وب سایت ما کار می کنند و آنها به سطوح مختلف دسترسی نیاز دارند. ما می توانیم آنچه را که می بینند تنظیم کنیم و به ریزترین جزئیات ، تا پایین به سبک و رنگ صفحه صفحه ورود خود ، تنظیم کنیم..

15. نحوه ایجاد پست

WordPress یک پست ایجاد کنید

خوب ، بنابراین شما تنظیم WordPress را انجام داده اید و می توانید محتوای خود را اضافه کنید. قبل از انجام یک چیز شاید شنیده باشید که توسعه دهندگان WP ویرایشگر کاملاً جدیدی را در سال 2018 با نام گوتنبرگ منتشر کردند. این نویسندگان بسیاری را تکان داد و نحوه ایجاد محتوا را به طور چشمگیری تغییر داد. خوشبختانه ، آموزش های وردپرس خوبی برای مبتدیان وجود دارد که موضوع Gutenberg را به خوبی پوشش می دهد.

16. نحوه استفاده از ویرایشگر گوتنبرگ

از WordPress Gutenberg استفاده کنید

با تقدیر از مخترع چاپخانه ، آخرین ویرایشگر وردپرس قول داد انقلابی در نحوه ایجاد و توزیع محتوای خود ایجاد کند. نسخه اولیه از شروع سختی رنج می برد و کاربران فصلی به درستی شک داشتند. از آن زمان اوضاع دوباره در جریان است و این ویرایشگر مدرن مبتنی بر بلاک در حال نگاه به آینده ای روشن در پیش است.

17. نحوه ایجاد دسته بندی ها

WordPress ایجاد دسته بندی ها

دسته بندی ها کل ساختار وب سایت WP شما را تشکیل می دهند. آنها نماینده منوهای سایت شما هستند و به کاربران کمک می کنند تا در صفحه مورد نظر خود حرکت کنند. طبقه بندی مطالب شما ساختاری را ایجاد می کند که برای بازدید کنندگان و روبات های موتور جستجو به طور یکسان جامع باشد. افزودن و تغییر منو ها بازی کودک با ویرایشگر WP و Drop-WP است ، بنابراین پیش بروید و آن را بررسی کنید.

18. نحوه ایجاد صفحه فرود

وردپرس یک صفحه فرود ایجاد کنید

یک صفحه فرود به خوبی طراحی شده می تواند برای مبارزات بازاریابی شما شگفتی کند و یا منجر به تلاش برای تولید نسل شود. صاحبان مشاغل و بازاریابان اغلب صفحات ساخته شده سفارشی را به کار می گیرند ، زیرا می توانند توجه را جلب کنند ، به اقدامات از پیش تعریف شده منجر شده و داده های اصلی ترافیک را جمع آوری می کنند. این که آیا شما به دنبال فروش یک محصول ، انباشت اشتراک و یا تبلیغ یک فیلم هستید – صفحات فرود راهی برای رفتن است!

19. نحوه ایجاد گالری عکس

وردپرس یک گالری عکس ایجاد کنید

محتوای تصویری امروزه همه ما اطراف ماست. ما تمایل داریم عکس هایی از همه چیز جالب را به اشتراک بگذاریم – مردم ، غذا ، حیوانات اهلی ، طبیعت. پس از همه ، “یک تصویر ارزش هزار کلمه دارد” ، درست است؟ WordPress همه چیز در مورد زیبایی شناسی است و مطمئناً با گزینه های گسترده و ویژگی های سفارشی سازی در آن بخش نشان داده می شود.

20. نحوه ایجاد یک سایت تجارت الکترونیکی

WordPress یک وب سایت تجارت الکترونیکی ایجاد کنید

بیش از 22٪ از جمعیت جهان از قبل بصورت آنلاین فروشگاه می کنند. ما به این سادگی عادت داریم که یک آدرس اینترنتی را تایپ کنیم و یک محصول را در دو دقیقه سفارش دهیم ، مثل این است که ما هرگز هیچ تفاوت دیگری نمی دانستیم. برای ایجاد یک فروشگاه آنلاین می توانید از افزونه های مختلف استفاده کنید ، اما بدون شک WooCommerce برجسته ترین آن است. WooCommerce در حال حاضر بخش تجارت آنلاین را با طوفانی روبرو می کند ، حتی از رقبای بازار که بیش از حد بر تجارت الکترونیکی متمرکز هستند نیز پیشی می گیرد..

21. نحوه ایجاد یک وب سایت وابسته به آمازون

وردپرس فروشگاه آمازون ایجاد کنید

یک فروشگاه وابسته به آمازون به شما امکان می دهد تا محصولات خود را در بزرگترین بازار جهان به فروش برسانید. ادغام سیستم عامل های مختلف مانند WordPress و Amazon به نظر می رسد یک معامله بزرگ است ، اما واقعاً اینگونه نیست. این آموزش شما را در کل مراحل راه اندازی یک فروشگاه WP ، حرکت محصولات خود در بازار جدید و البته شیرین ترین قسمت – جمع آوری درآمد شما قرار می دهد..

22. نحوه اضافه کردن فایلهای چندرسانه ای

WordPress اضافه کردن چندرسانه ای

افزودن تصاویر ، فایلهای صوتی و تصویری به پست ها نسیم با WP است. این آموزش گسترده وردپرس برای مبتدیان ، کمی در مورد چگونگی کار ویرایشگر WISYWIG داخلی و نحوه ادغام چندرسانه ای برای جذاب تر کردن مطالب شما تأثیر می گذارد. به عنوان یک امتیاز ، نکات عملی در مورد تراز و بهینه سازی اندازه وجود دارد.

23- نحوه بارگذاری فایلها از طریق FTP

فایلهای FTP بارگذاری وردپرس

بیشتر پانل های کنترل حاوی یک سیستم مدیریت پرونده داخلی هستند که به شما امکان می دهد داده ها را به راحتی بارگذاری کنید. شما همچنین می توانید از طریق داشبورد مدیر WP به این هدف دست پیدا کنید. با این حال ، هر دو روش محدود به تعداد و اندازه پرونده هایی است که می توانید همزمان بارگذاری کنید. FTP ، از طرف دیگر ، اغلب سریع تر ، ایمن تر است و همه این محدودیت ها را از بین می برد.

24. چگونه می توان Favicon اضافه کرد

WordPress Favicon را اضافه کنید

آیا تاکنون توجه کرده اید که چگونه بیشتر وب سایت ها دارای تصویر به حداقل رسیده اند ، که قبل از نام آنها در برگه مرورگر شما ظاهر می شود؟ این یک فاویون نامیده می شود. این یک فرصت عالی برای بهبود نام تجاری شما و به یاد ماندنی تر آن ارائه می دهد. بعلاوه ، اگر شما مثل من هستید و همیشه یک تن از ویندوزها را باز می کنید ، هنگامی که باید به سرعت یک برگه خاص را پیدا کنید ، فاویکان کمک بزرگی را اثبات می کنند.

25. نحوه اضافه کردن گراواتار

وردپرس Gravatar را اضافه کنید

Gravatar ، که مخفف عبارت Avatar در سطح جهان است ، نمایانگر تصویر بصری شما در وب است. به جای ایجاد پروفایل های مختلف در چندین وب سایت ، می توانید با استفاده از اطلاعات از پیش تعریف شده خود ، یک حساب کاربری واحد داشته باشید. این راه حل مخصوصاً برای وبلاگ نویسان فعال که تازه نام خود را می سازند مفید است.

26. راهنمای نهایی برای WordPress Multisite

WordPress Multisite

وردپرس برای اجرای چندین وب سایت تحت یک نصب واحد گزینه nifty را ارائه می دهد. چگونه این مفید است؟ در چه مواردی باید این روش را اتخاذ کنید؟ چگونه کار می کند؟ این آموزش عالی را از برنامه نویسان واقعی عملکرد multisite دنبال کنید و از مزایای اجرای کل شبکه سایتهای زیر یک کلاه دریابید.

27. نحوه اضافه کردن چندین زبان

چند زبانه وردپرس

بهترین راه برای پذیرایی از مخاطبان بین المللی از صحبت کردن با آنها به زبان مادری خود چیست؟ اضافه کردن زبانهای جدید به سایت وردپرس موجود شما کاملاً خوب و بدون هیچگونه نصب WP اضافی کار می کند.

از نظر کیفیت ، من اکیداً پیشنهاد می کنم که برای ترجمه دقیق مطالب خود به دنبال دستیابی به مطالب خود باشید تا حتی جزئیترین جزئیات را تصفیه کنید. با این وجود ، افزونه های زبان به لطف تکامل یادگیری ماشینی روز به روز بهتر می شوند ، بنابراین آنها هنوز هم گزینه ای عالی برای در نظر گرفتن نیاز به صرفه جویی در وقت هستند.

28. نحوه استفاده از API وردپرس REST

APP Rest WP

رابط های برنامه نویسی برنامه (یا به سادگی API) دو برنامه مختلف را قادر می سازد تا داده ها را بهم وصل و تبادل کنند. به عنوان مثال ، می توانید از API Google Maps برای قرار دادن نقشه در وب سایت خود استفاده کنید که اطلاعات مربوطه را مستقیماً از Google به دست می آورد. با استفاده از همان منطق در وردپرس ، ما می توانیم به طور قابل توجهی تجربه کاربر را بهبود بخشیم و قابلیت های سایت خود را نیز ارتقا دهیم ، همه اینها با کمک REST API.

29. تقویم نگهداری سایت وردپرس

تعمیر و نگهداری سایت وردپرس

نگهداری وب سایت یک فرایند در حال انجام است. حتی اگر سایت WP کاملی را بسازید ، باید همچنان از آن مراقبت کنید و اطمینان حاصل کنید که همیشه به روز است. موارد متعددی وجود دارد که باید در نظر بگیرید ، اما هیچ ترسی ندارید – لازم نیست آنها را از روی قلب به یاد آورید. این لیست این کار را برای شما انجام می دهد.

اکنون که ما با اصول اولیه این کار را انجام داده ایم ، وقت آن رسیده است که به نحوه نگاه و احساس وب سایت ما فکر کنیم.

مضامین وردپرس

30. نحوه انتخاب یک موضوع

یک موضوع وردپرس را انتخاب کنید

انتخاب موضوع مناسب برای وب سایت شما بسیار مهم است ، و من فقط در مورد ظاهر زیبا صحبت نمی کنم. طرح بصری شما می تواند تجربه ناوبری بازدید کنندگان را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد و حتی امنیت کلی سایت را تقویت کند. یک تن از آموزش های مفید وردپرس در مورد موضوع در آنجا وجود دارد ، اما این راهنمای گسترده همه چیز را شامل می شود.

31. نحوه شخصی سازی مضامین

قالب وردپرس را شخصی سازی کنید

درست مانند هر سیستم عامل منبع باز دیگر ، هر جنبه از زیرساخت های وردپرس قابل تنظیم است. با دانش درست و کمی تجربه ، به زودی خواهید فهمید که تغییر یک موضوع WP فقط برای طراحان و توسعه دهندگان نیست. پس از قطع آن ، حد مجاز آسمان است!

32. نحوه ایجاد یک موضوع کودک

قالب کودک وردپرس

تصور کنید مضامین کودک مانند محیط آزمایش برای هرگونه ترفند و پیچشی که می خواهید در وب سایت خود امتحان کنید بدون مختل کردن دسترسی آنلاین آن. یک موضوع کودک “والدین” خود را تکرار می کند و همه چیز را به تصور شما می گذارد. اگر هیچ عملکردی بعد از انجام اصلاح طرح جدید از بین نرود ، موضوع والدین شکاف ها را پر می کند.

33. نحوه اضافه کردن فونت های سفارشی

WordPress قلم های سفارشی را اضافه کنید

قلم محتوای شما یک عنصر اساسی در نام تجاری بصری است ، که می تواند آن را بسیار مورد نیاز کسب و کار جدید شما اضافه کند. هرچه ممکن است بعضی از گزینه های داخلی شیک باشد ، همیشه باید به دنبال منحصر به فرد بودن باشید. قلم وب سایت شما راهی مناسب برای پیشبرد آن است.

34. درک روانشناسی رنگ

روانشناسی رنگ وردپرس

طبق مطالعات اخیر ، 85٪ قریب به اتفاق خریداران آنلاین رنگ را دلیل اصلی دوست داشتن یا عدم تمایل به یک محصول خاص عنوان می کنند. چه این کار را در سطح آگاهانه انجام دهیم یا نه ، رنگ ها می توانند احساسات را برانگیخته و مشاغل مترقی در حال حاضر از این واقعیت استفاده می کنند.

35. نحوه انجام آزمایش A / B

وردپرس تست A-B را انجام دهد

بازاریابان دوست دارند از روش آزمایش A / B استفاده کنند ، زیرا می توانند کاربرد عملی قابل توجهی پیدا کنند. در اصل ، هر زمان که با تصمیمی روبرو هستید ، می توانید آن را به دو (یا بیشتر) تغییر تقسیم کنید. بیایید بگوییم که شما نمی دانید آیا سایت شما باید یک طرح رنگ سبز یا آبی اتخاذ کند. شما می توانید به هر بازدید کننده جدید نسخه متفاوتی را ارائه دهید و معیارهای جمع آوری شده به شما اطلاع می دهد کدام رنگ بهترین عملکرد را دارد. پس از همه – شماره ها دروغ نمی گویند ، درست است?

هنگامی که از ظاهر شیک و جدید وب سایت خود راضی شدید ، می توانید برخی از قابلیت ها را در نظر بگیرید. ما لیست زیر آموزش افزونه های وردپرس را با توجه به ارزش آنها برای متخصصان مختلف طبقه بندی کرده ایم.

افزونه های وردپرس

36. افزونه های وردپرس باید داشته باشید

افزونه های Must-Have WordPress

با داشتن بیش از 50،000 افزونه در کتابخانه WP ، گم شدن بسیار آسان است. خوشبختانه ، می توانید مجموعه ای از آموزش های مفید افزونه وردپرس را پیدا کنید که به تشریح ابزارهای ضروری برای شروع و چرا به آنها نیاز دارید. از آنجا به بعد ، همه چیز به تخیل شما بستگی دارد. فقط اطمینان حاصل کنید که فقط موارد مورد نیاز خود را اضافه کرده و مرتباً آن را به روز می کنید تا از خطرات امنیتی جلوگیری شود.

37. افزونه های وردپرس برای طراحان

افزونه های وردپرس برای طراحان

طراحان می توانند پتانسیل خلاقیت کامل خود را با وردپرس تحقق بخشند. هر جنبه کوچکی از دیدگاه وب سایت WP کاملاً قابل تنظیم است و یک ابزار برای کمک به شما وجود دارد. منتخب برخی از بهترین طراحان افزودنی را که دوست دارند تسهیل کنید ، بررسی کنید.

38. افزونه های WordPress برای توسعه دهندگان

افزونه های WordPress برای توسعه دهندگان

این یکی برای همه شما وب مسترها ، دیوها و دلالان کد در آنجا است. ElegantThemes با کتابخانه گسترده و افزونه های خود و برخی از بهترین آموزش های وردپرس ، در جامعه WP نام خود را ایجاد کرده اند. راهنمای او به شما افزونه های برتر را توسط توسعه دهندگان نشان می دهد و چرا محبوب هستند.

39. افزونه های WordPress برای بازاریابان

افزونه های WordPress برای بازاریابان

اگر از راه دور به بازاریابی دیجیتال علاقه دارید نیل پاتل نیازی به معرفی ندارد. من نمی توانم به یک فرد بهتر فکر کنم که به مشاوره بازاریابی اعتماد کند تا یکی از تأثیرگذارترین حوزه و مؤسس یک آژانس دیجیتال بسیار موفق. او خوشحال است که برخی از دانش خود را به اشتراک گذاشته و به افزونه های مورد علاقه خود اشاره کرده است.

40. افزونه های وردپرس برای نویسندگان

افزونه های WordPress برای نویسندگان

هدف اصلی وردپرس محبوبیت وبلاگ نویسی بود ، بنابراین فراموش نکنیم همه نویسندگانی را که در آنجا عمدتا از WP استفاده می کنند برای وبلاگ خود استفاده کنند. از ابزارهایی که به بهبود مهارت نوشتن شما گرفته تا پیشنهادات مربوط به امنیت وب سایت خود کمک می کنند – این آموزش همه چیز را دارد. بعلاوه ، راهنما غالباً به روز می شود ، بنابراین می توانید مطمئن شوید که اطلاعات داخل بی زمان هستند.

41. افزونه های وردپرس برای دارندگان فروشگاه

افزونه های وردپرس برای دارندگان فروشگاه

امروزه داشتن یک فروشگاه آنلاین به راحتی پای است. قبلاً قبلاً گرفته ایم نگاه دقیق تر به بهترین سازندگان سایت تجارت الکترونیک, و اکنون زمان آن فرا رسیده است که در مورد افزودنیهای مختلفی که می توانید برای افزایش عملکرد فروشگاه خود استفاده کنید ، اطلاعات بیشتری کسب کنید. مجموعه ابزارهای مناسبی را برای تجارت خود انتخاب کنید و موفقیت به زودی دنبال خواهد شد.

بعد از اتمام کار با افزونه ها ، مجموعه بعدی آموزش های رایگان وردپرس همه چیزهایی را که باید در مورد بهبود سرعت و عملکرد سایت خود بدانید به شما یاد می دهد.

سرعت بخشیدن به WordPress

42. نحوه بررسی سرعت وب سایت شما

سرعت بررسی وب سایت وردپرس

سرعت سایت نمی تواند به یک تعداد واحد برسد ، زیرا عوامل زیادی بر عملکرد آن تأثیر می گذارند. چیزهای خوبی وجود دارد که ابزارهای مختلفی در خارج وجود دارد که نه تنها به شما امکان می دهد ارتباط خود را از سراسر دنیا اندازه بگیرید بلکه نکات بهینه سازی منظمی را نیز در بر می گیرید. توصیه من این است که چند مورد را انتخاب کنید و نتایج آنها را از همان مکان مقایسه کنید.

43. چگونه بهینه سازی تصاویر خود را

تصاویر بهینه سازی WordPress

بگذارید یک چیز را روشن کنم – تصاویر شما از مهمترین عواملی هستند که می توانید هنگام بهبود سرعت سایت روی آنها توجه کنید. بهینه سازی تصویر یک فرآیند دقیق است که از قبل از آپلود تصاویر در وب سایت خود شروع می شود. این راهنمای بهینه سازی برای مبتدیان WordPress مناسب است ، اما کاربران پیشرفته نیز می توانند برخی از توصیه های ظریف را پیدا کنند.

44. چگونه می توان فشرده سازی Gzip را فعال کرد

فشرده سازی وردپرس GZIP

فشرده سازی تصاویر شما یک وجه مطلق با وردپرس است. عکسهای با وضوح بالا می توانند بازدیدکنندگان ما را به خود جلب کنند ، اما به منابع سیستم نیز نیاز دارند. اطمینان از زمان بار بهینه عکسهای شما باعث بارگیری آن می شود و شما می توانید در نتیجه مشتریان عزیز و با بازگشت لذت ببرید.

45. نحوه استفاده از CDN

وردپرس CDN

CDN یا همان شبکه تحویل محتوا ، شبکه ای از سرورها در سراسر جهان است که شامل نسخه های ذخیره شده وب سایت شما است. هر وقت بازدید کننده در صفحه شما فرود می آید ، سرور نزدیک به مکان خود ، محتوا را نمایش می دهد. به این ترتیب می توانید از هرگونه کندی ناشی از مسافت های بزرگ جلوگیری کنید. ارائه دهنده میزبان وردپرس شما اغلب می تواند راه حل CDN را پیشنهاد کند و حتی به شما در نصب آن کمک کند.

46. ​​چگونه می توان از حافظه پنهان مرورگر استفاده کرد

حافظه نهان ذخیره سازی وردپرس

این هک سرعت به مرورگر شما امکان می دهد قسمت های خاصی از صفحه شما را ذخیره کند ، بنابراین هر بار که کسی روی آن می رود بارگیری نمی شود. ترفند شسته و رفته نیاز به تغییراتی در پرونده .htaccess شما دارد ، اما این آموزش به شما می آموزد که چگونه از حافظه پنهان مرورگر وردپرس به حداکثر مزیت خود استفاده کنید.

47. نحوه استفاده از بارگذاری ناهمزمان

بارگیری ناهمزمان WordPress

جاوا اسکریپت در هسته اکثر وب سایت های امروز قرار دارد. دکمه های رسانه های اجتماعی ، افزونه های جستجوگرها ، مضامین – هر عنصر کمی از سایت در حال اجرای اسکریپت ها است ، و آن اسکریپت ها به منابع منصفانه خود نیاز دارند. حتماً فرآیندهای جاوا اسکریپت را بهینه کنید ، و این بلافاصله بر سرعت کلی شما منعکس خواهد شد.

سرعت ضروری است – و می توانید از برخی نکات عمیق در مورد چگونگی پرواز سایت WP برای پرواز استفاده کنید – اما امنیت نیز چنین است. مجموعه بعدی آموزش های وردپرس به شما می آموزد که چگونه دیوار را در اطراف وب سایت خود بسازید (و نیازی به مکزیک برای پرداخت هزینه آن نیست).

42. نحوه بررسی سرعت وب سایت شما

سرعت بررسی وب سایت وردپرس

سرعت سایت نمی تواند به یک تعداد واحد برسد ، زیرا عوامل زیادی بر عملکرد آن تأثیر می گذارند. چیز خوبی است که ابزارهای مختلفی در خارج وجود دارد که نه تنها به شما امکان می دهد ارتباط خود را از سرتاسر جهان اندازه بگیرید بلکه نکاتی را در مورد بهینه‌سازی منظم نیز درج خواهید کرد. توصیه من این است که چند مورد را انتخاب کنید و نتایج آنها را از همان مکان مقایسه کنید.

43. چگونه بهینه سازی تصاویر خود را

تصاویر بهینه سازی WordPress

بگذارید یک چیز را روشن کنم – تصاویر شما از مهمترین عواملی هستند که می توانید هنگام بهبود سرعت سایت روی آنها توجه کنید. بهینه سازی تصویر یک فرآیند دقیق است که از قبل از آپلود تصاویر در وب سایت خود شروع می شود. این راهنمای بهینه سازی برای مبتدیان WordPress مناسب است ، اما کاربران پیشرفته نیز می توانند برخی از توصیه های ظریف را پیدا کنند.

44. چگونه می توان فشرده سازی Gzip را فعال کرد

فشرده سازی وردپرس GZIP

فشرده سازی تصاویر شما یک وجه مطلق با وردپرس است. عکسهای با وضوح بالا می توانند بازدیدکنندگان ما را به خود جلب کنند ، اما به منابع سیستم نیز نیاز دارند. اطمینان از زمان بار بهینه عکسهای شما باعث بارگیری آن می شود و شما می توانید در نتیجه مشتریان عزیز و با بازگشت لذت ببرید.

45. نحوه استفاده از CDN

وردپرس CDN

CDN یا همان شبکه تحویل محتوا ، شبکه ای از سرورها در سراسر جهان است که شامل نسخه های ذخیره شده وب سایت شما است. هر وقت بازدید کننده در صفحه شما فرود می آید ، سرور نزدیک به مکان خود ، محتوا را نمایش می دهد. به این ترتیب می توانید از هرگونه کندی ناشی از مسافت های بزرگ جلوگیری کنید. ارائه دهنده میزبان وردپرس شما اغلب می تواند راه حل CDN را پیشنهاد کند و حتی به شما در نصب آن کمک کند.

46. ​​چگونه می توان از حافظه پنهان مرورگر استفاده کرد

حافظه نهان ذخیره سازی وردپرس

این هک سرعت به مرورگر شما امکان می دهد قسمت های خاصی از صفحه شما را ذخیره کند ، بنابراین هر بار که کسی روی آن می رود بارگیری نمی شود. ترفند شسته و رفته نیاز به تغییراتی در پرونده .htaccess شما دارد ، اما این آموزش به شما می آموزد که چگونه از حافظه پنهان مرورگر وردپرس به حداکثر مزیت خود استفاده کنید.

47. نحوه استفاده از بارگذاری ناهمزمان

بارگیری ناهمزمان WordPress

جاوا اسکریپت در هسته اکثر وب سایت های امروز قرار دارد. دکمه های رسانه های اجتماعی ، افزونه های جستجوگرها ، مضامین – هر عنصر کمی از سایت در حال اجرای اسکریپت ها است ، و آن اسکریپت ها به منابع منصفانه خود نیاز دارند. حتماً فرآیندهای جاوا اسکریپت را بهینه کنید ، و این بلافاصله بر سرعت کلی شما منعکس خواهد شد.

سرعت ضروری است – و می توانید از برخی نکات عمیق در مورد چگونگی پرواز سایت WP برای پرواز استفاده کنید – اما امنیت نیز چنین است. مجموعه بعدی آموزش های وردپرس به شما می آموزد که چگونه دیوار را در اطراف وب سایت خود بسازید (و نیازی به مکزیک برای پرداخت هزینه آن نیست).

امنیت وردپرس

48. نحوه بروزرسانی وردپرس

به روزرسانی وردپرس

بروزرسانی برنامه ها چیز بزرگی است. چرا؟ برای مبتدیان ، آنها بسیاری از ویژگی های جدید را در جدول به ارمغان می آورند ، حاوی رفع اشکال هستند و عملکرد کلی سایت شما را بهبود می بخشند. این به تنهایی باید به اندازه کافی قانع کننده باشد. اما این ضربه واقعی است: به روزرسانی نقاط ضعف امنیتی است که هکرها اغلب از آنها استفاده می کنند. در حقیقت ، حملات سایبری اصلی WP 31.5٪ از کلیه نقض امنیتی در وردپرس را به خود اختصاص می دهد. امن تر از ببخشید ، درست است?

49. نحوه تهیه نسخه پشتیبان از وردپرس

پشتیبان گیری از WordPress

به همان اندازه که به میزبان و اقدامات احتیاطی امنیتی خود اعتماد دارید ، همیشه باید یک برنامه تهیه پشتیبان داشته باشید. در این مورد – کاملاً به معنای واقعی کلمه. اشکالات غیر منتظره اتفاق می افتد ، و نمی توانید خطر از دست دادن داده ها را بدست آورید زیرا تعجب برانگیز شده اید بنابراین ، پیشگام باشید و از راهپیمایی صاف تجارت خود با یک استراتژی منظم پشتیبان گیری اطمینان حاصل کنید.

50. چگونه صفحه ورود مدیر خود را مخفی کنید

صفحه مدیریت وردپرس را مخفی کنید

آیا از حملات بی رحمانه شنیده اید؟ هکرها برای دستیابی غیرمجاز به وب سایت ها ، آنها را راه اندازی می کنند. حملات بی رحمانه در صفحه سرپرست شما (که بطور پیش فرض در آن قرار دارد) فرود می آید / wp-مدیر) و الگوریتمی را اجرا کنید که تلاشهای ورود به سیستم را شبیه سازی می کند. آنها میلیون ها ترکیب کاربر / پاس را اجرا می کنند تا اینکه در نهایت به سیستم وارد نشوند. حال تصور کنید که اگر صفحه سرپرست را به یک مکان متفاوت و امن تر منتقل می کنید ، تصور کنید. به نظر ساده است ، اما بسیار مؤثر است.

51. چگونه می توان تلاش های ورود را محدود کرد

تلاش های ورود به سیستم وردپرس

راه دیگر برای محافظت از خود در برابر آن حملات بی رحمانه مزاحم محدود کردن تلاش های ورود به صفحه در صفحه سرپرست شما است. به این ترتیب ، حتی اگر هکر موقعیت مکانی خود را پیدا کند ، اجرای الگوریتم مخرب فقط پس از چند بار تلاش به یک دیوار سنگی برخورد می کند. در پایان روز ، اضافه کردن یک لایه امنیتی بیشتر به سایت شما فقط می تواند به نفع شما باشد.

52. نحوه محافظت از رمز عبور از وردپرس

رمز عبور از WordPress محافظت کنید

ممکن است دلایلی وجود داشته باشد که بخواهید برخی (یا همه) مطالب خود را از چشمان کنجکاو پنهان کنید. خوشبختانه ، WordPress به شما امکان می دهد ورود به سیستم ایمن را در هر قسمت از وب سایت خود فعال کنید – یک صفحه ، یک محصول ، یک فایل قابل بارگیری – شما آن را نامگذاری می کنید. برای اطلاع از چگونگی این آموزش مفید دنبال کنید.

53. نحوه اضافه کردن تأیید هویت دو عاملی

تأیید هویت دو فاکتور راه اندازی وردپرس

یک روش برای تقویت بیشتر برنامه WP ، اضافه کردن تأیید هویت دو عاملی هنگام ورود به سیستم است. می دانید ، آن معدود موارد اضافی که بعضاً علاوه بر ورود به کاربر و گذراندن آن ، مانند کلیک کردن روی عکس یا تایپ یک دسته کوچک موسیقی جاز یا شماره ، می توانید علاوه بر ورود به کاربر و گذراندن آنها ، انجام دهیم. امروز ، یک زن و شوهر با روشهای خلاقانه تری می توانید یاد بگیرید که بتوانید از صفحه ورود خود اطمینان حاصل کنید.

اکنون امنیت ما کاملاً مهم است – اگر هنوز احساس کمبودی دارید ، یاد بگیرید که چگونه آن را واقعا غیرقابل نفوذ کنید – و ما می توانیم بیشتر روی بهینه سازی سایت خود تمرکز کنیم. مجموعه بعدی راهنماهای آموزش وردپرس این کار را تا حد امکان انجام می دهد.

بهینه سازی وردپرس

54. راهنمای نهایی SEO

راهنمای SEO نهایی وردپرس

بهینه سازی موتور جستجو (یا جستجوگرها به طور خلاصه) نشان می دهد که وب سایت شما در نتایج جستجو تا چه حد پیش می رود. Google ، رهبر مطلق بازار ، هنگام نمایش نتایج بیش از 200 عامل را در نظر می گیرد و شما بر بیشتر آنها تأثیر می گذارید. نحوه استفاده از آنها می تواند تفاوت بین تجارت و تجارت یا مشاغل مختلف را ایجاد کند.

55. چگونه می توان لینک های شکسته را پیدا و رفع کرد

وردپرس پیوندهای شکسته را پیدا و رفع کنید

مهاجرت یک وب سایت وردپرس یا تغییر دامنه آن به ناچار به معنای این است که شما باید اطمینان حاصل کنید که پیوندهای شما به درستی از مکان جدید هدایت می شوند. در غیر این صورت ، آنها هر دو بازدید کننده و خزنده موتور جستجو را به صفحات غیر وجودی سوق می دهند که یک قوطی کاملا جدید از کرم ها را باز می کند.

56. نحوه جلوگیری از نمایه سازی سایت های موتورهای جستجو

WordPress موتورهای جستجو را از فهرست بندی متوقف کنید

وب سایت ها فقط یک شبه ظاهر نمی شوند. آنها تا زمانی که به کمال برسند ، برنامه ریزی های دقیق ، آزمایش و خطا و تعداد زیادی از اصلاحات را انجام می دهند. در حالی که می توانید در مراحل اولیه خود به طور مستقیم در سایت زنده تغییراتی ایجاد کنید ، بهتر است قبل از اتمام کارهای بهینه سازی اصلی خود به روبات های جستجو اجازه ندهید.

57. چگونگی تصحیح لینک های ثابت

وردپرس اصلاح مجدد لینک ها

ساختار کامل URL تمیز ، قابل خواندن و در کوتاه ترین زمان ممکن است. وردپرس می فهمد که پیوند مجدد برای استراتژی کلی SEO شما چقدر ضروری است و برخی از گزینه های داخلی برای اصلاح آنها را فراهم می کند. این آموزش گسترده همه را پوشش می دهد و آن را با پاسخ به سوالات متداول در مورد موضوع تکمیل می کند.

58. برنامه نویسان Cheat Sheet

ورق تقلب وردپرس

این یکی برای کاربران پیشرفته تر است. اگر مهارت کد نویسی دارید و می خواهید آنها را در سایت وردپرس خود اعمال کنید – این لیست یک دستیار ضروری خواهد بود. ورق تقلب شما را با اصول اولیه WordPress شروع می کند و سپس موارد ضروری را که به بهبود مهارت های در حال توسعه شما کمک می کند ، پوشش می دهد.

59. نحوه راه اندازی Yandex در وردپرس

راه اندازی وردپرس Yandex

گوگل محبوب ترین موتور جستجو است … اما لزوماً در هر کشور وجود ندارد. اگر مخاطب شما عمدتا از روسیه است ، پس باید بهینه سازی را برای موتور جستجوی محلی یعنی Yandex در نظر بگیرید. این شرکت فقط نگه می دارد بیش از 50٪ بازار موتور جستجوگر روسیه, این کشور را به یکی از معدود مکان های جهان تبدیل می کند که گوگل رتبه برتر را کسب نمی کند.

در این مرحله ، WP باید به اندازه کافی عالی صدا کند تا شما را به تغییر سیستم عامل موجود (و از این طریق). این آموزش های بعدی وردپرس شما را در طی مراحل راهنمایی می کند.

مهاجرت وردپرس

60. نحوه انتقال یک سایت بلاگر به وردپرس

Blogger را به وردپرس منتقل کنید

Blogger یکی از محبوب ترین سیستم عامل های وبلاگ نویسی است و دلایل خوبی برای آن وجود دارد. ثبت نام رایگان ، ناوبری ساده ، منوهای روشن – اینها همه مزایای اساسی هستند که مورد پسند کاربران جدید است. با این حال با رشد سایت شما ، به ناچار محدودیت هایی را اعمال خواهید کرد که به همین دلیل حرکت به وردپرس یک راه حل بیش از حد منطقی است.

61. نحوه جابجایی یک سایت Wix به وردپرس

Wix را به وردپرس منتقل کنید

یکی دیگر از راه حل های محبوب ساخت وب سایت Wix است. به همان اندازه که به خودی خود جذاب است ، وقتی آن را با وردپرس مقایسه می کنید ، فقط در آنجا نیست. WP از نظر تطبیق پذیری و آزادی خلاقانه بهترین انتخاب است ، بنابراین غیر طبیعی نیست که بخواهیم سوئیچ را درست کنیم.

62. نحوه تبدیل یک سایت جوملا به وردپرس

جوملا را به وردپرس منتقل کنید

جوملا سالها مقام برتر در بازار CMS را در اختیار داشت. سپس وردپرس مسابقه را مجدداً رقم زد و رقابت را از بین برد. بنابراین جای تعجبی نبود که کاربران جوملا شروع به هک شدن روی سکوی جدید کردند. دو کاربرد وب سازی ذاتاً متفاوت هستند و روند آن دقیقاً سرراست نیست. خوشبختانه ، ما چیزی پیدا کردیم که بتواند کل مراحل شما را راهنمایی کند.

63. نحوه تبدیل HTML به وردپرس

HTML به وردپرس

تبدیل یک صفحه HTML استاتیک به وردپرس می تواند یک کار دلهره آور باشد. خوشبختانه ، بیش از یک راه برای پوست کردن گربه HTML وجود دارد ، بنابراین با استفاده از روشی که احساس می کنید مناسب شماست ، انتخاب کنید. پس از اتمام کار ، می توانید از عضویت در یکی از بزرگترین انجمن های آنلاین لذت ببرید و از تمام منابع آن استفاده کنید.

64. نحوه انتقال WP از سرور محلی به سایت زنده

وردپرس را از محلی به Live انتقال دهید

هرچند وقت ها ، توسعه دهندگان ترجیح می دهند به جای اعمال تغییرات مستقیم در محیط زندگی ، وردپرس را بصورت محلی ایجاد و اصلاح کنند. این روش مزایای بارز کار کردن به صورت آفلاین و آزمایش سفارشی سازی ها را بدون خطر اضافه شده در مورد موز رفتن وب سایت شما به همراه دارد. اکنون می توانید یاد بگیرید که چگونه این کار را خودتان در چند مرحله آسان انجام دهید.

65. نحوه مهاجرت وردپرس به هاست جدید

وردپرس را به هاست جدید منتقل کنید

بیشتر اوقات ، وقتی وب سایت خود را به هاست جدید منتقل می کنید ، آنها از انتقال سایت مراقبت می کنند. با این حال ، این داده ها نیست ، بنابراین همیشه مفید است که برای تست مهارت های خود آماده شوید. در اینجا یک آموزش گسترده وجود دارد که به شما در انتقال وردپرس کمک می کند و از این رو هیچ داده ای را از دست نمی دهد.

اکنون همه جنبه های اساسی ساختن وب سایت با وردپرس را پوشش داده ایم ، و شما خواندن زیادی برای انجام آن دارید. قبل از اینکه به شما اجازه بدهم این ثروت اطلاعات را حفر کنید ، چیزی برای کسانی از شما که ترجیح می دهند از راهنماهای سمعی و بصری یاد بگیرند ، دارم -.

آموزش فیلم وردپرس

66. نحوه راه اندازی سایت وردپرس در 10 دقیقه

YouTube - یک سایت وردپرس را راه اندازی کنید

فیلم آموزشی WPBeginner از اولین مراحل انتخاب میزبان ، همه راه های راه اندازی یک سایت WP مستقیم ، ما را به یک تور سریع می برد. اگر اطلاعات زیادی می توانند در 10 دقیقه جا داشته باشند ، تصور کنید ورود سریع به بازی وردپرس چقدر سریع است.

67. چگونه می توان یک موضوع را از ابتدا ایجاد کرد

YouTube - توسعه قالب وردپرس

این آموزش کمی عمیق تر به درون پیچیدگی های موجود در مضامین WP فرو می رود و به شما امکان می دهد تا خودتان یک توسعه دهنده وردپرس شوید. بعد از تماشای ویدیو ، می توانید CSS و JS را بهتر بشناسید و این مهارت ها را در ساخت یک وب سایت خیره کننده بصری بکار بگیرید.

68. نحوه ایجاد فروشگاه آنلاین

یوتیوب - ایجاد یک فروشگاه وردپرس

راه اندازی یک وب سایت جدید تجاری با وردپرس کار بزرگی نیست ، اما برخی از جزئیات اساسی در نظر گرفته شده است. بنابراین ، من تصمیم گرفتم تا یکی از گسترده ترین آموزش های وردپرس YouTube را در آنجا به شما نشان دهم تا مطمئن شوید چیزی از دست ندهید. آیا به سبد خرید ، پیاده سازی محصول یا دروازه پرداخت نیاز به کمک دارید – این ویدیو تحت پوشش قرار گرفته است.

69. نحوه استفاده از Docker Compose با وردپرس

وردپرس داکر آهنگسازی

Docker Compose ابزاری است که به شما امکان می دهد WordPress را با استفاده از فناوری چند کانتینر به سطح بعدی برسانید. این دقیقا برای کاربران مبتدی مناسب نیست ، اما اگر راه خود را در اطراف چارچوب های مشابه و زبان های برنامه نویسی بدانید ، Docker می تواند به شما در انجام شگفتی های WP کمک کند.

بسته بندی کردن آن

در آنجا آن را دارید ، مردمی!

این نتیجه گیری لیست میزبان آموزش وردپرس HostingTribunal است. حتی اگر به عنوان یک شخص تازه وارد WP کار خود را شروع کنید ، اکنون باید به عنوان یک کاربر با تجربه احساس اطمینان داشته باشید. همانطور که مشاهده می کنید ، محبوب ترین CMS کارایی چندان سختی نیست. بنابراین ، با کمی تمرین ، به زودی می توانید سایت رویاهای خود را ایجاد کنید.

فکر کنید چیزی را از دست داده ام یا به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد موضوع وردپرس هستم?

به من اطلاع دهید ، و من با خوشحالی آن را اضافه خواهم کرد. فعلاً خداحافظ ، و …

… فکر می کنیم ما در مورد کیسه های تراشه شما فراموش کرده ایم؟ اگر به این نقطه رسیدید ، پس خیلی خوب لیاقت یک مورد را دارید.

کیسه چیپس

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author