WordPress Web Sitesini Hızlandırma (Web Hostunu Değiştirmeden)

Bir Web Sitesini Hızlandırmanın Yararları Nelerdir??

Bir web sitesi sahibi olarak, web sitenizin hızının trafik, dönüşüm ve gelir üzerindeki etkisi göz ardı edilmemelidir. Mobil cihazlarla web’e göz atarken hız da çok önemlidir. Örneğin, Google araştırması, mobil site ziyaretçilerinin% 53’ünün yüklenmesi üç saniyeden uzun bir sayfa bıraktığını gösteriyor.

Web sitesi hızının etkisi üzerine birçok çalışma yayınlanmıştır. Örneğin, 2017 yılında yapılan bir çalışmada, site yüklemesinde bir saniyelik bir gecikmenin sayfa görüntülemelerini% 11 azaltabileceği, müşteri memnuniyetini% 16 azaltabileceği ve açgözlü dönüşüm oranının% 7’sini yiyebileceği bulundu.

Unutmamak gerekir ki Google artık kullanıyor bir sıralama faktörü olarak web sitesi hızı.

Özetle, yavaş bir web sitesine sahip olmak aşağıdakileri olumsuz etkileyecektir:

 • Trafik ve sayfa görüntüleme sayısı
 • Dönüşümler
 • Satış
 • Ziyaretçilerinizin zihninde marka imajı ve algısı

Hostingfacts.com’u başarılı web siteleri oluşturma konusunda en önemli kaynak haline getirme hedefimiz olduğundan, web sitenizin hızını nasıl artıracağınıza dair bir rehber hazırlamaya karar verdik. Web sitenizin hızını artırmanın 21 yolu:

Öğreneceksin:

GÜNCELLEME: Web sitenizi daha hızlı yüklenecek şekilde optimize etmeye başlamadan önce, göz önünde bulundurmanız gereken iki şey vardır:

İlk olarak, Pingdom veya Google PageSpeed ​​Insights ile mevcut web sitenizin yükleme süresini kontrol edin. Bu, sitenizi değiştirdikten sonra hız değişikliklerini karşılaştırmanıza yardımcı olur.Facing pingdom hızı

HostingFacts sayfa hızı bilgileri

İkinci olarak, bazı yöntemlerin sitenizi bozabilecek ince ayar / düzenleme gerektirdiği için sitenizi yedeklediğinizden emin olun. WordPress web sitesini nasıl yedekleyeceğiniz ve başkalarını nasıl yedekleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır…

Hazır? 1. ADIM ile başlayalım:

1. Gereksiz Eklentileri ve Eklentileri Kaldır

Gereksiz eklentiler ve eklentiler web sitenizin hızını A LOT azaltabilir ve WordPress, Joomla veya Drupal gibi blog CMS’leri kullanıyorsanız bunlara dikkat etmek özellikle önemlidir..

Bir eklentinin bir web sitesinin hızı üzerindeki etkisi hakkında iyi bir örnek olay, web sitesinin hızını 4.23 saniyeden 1.33 saniyeye nasıl taşıyabildiğini ortaya koyuyor. Web sitesini analiz ederken, eklentilerin web sitesi yükleme süresinin% 86’sına katkıda bulunduğu bulundu.

Bunun yalnızca web sitenize yüklediğiniz eklenti sayısıyla değil, aynı zamanda kaliteyle de ilgili olduğunu belirtmek çok önemlidir; 50 eklentiye sahip bir web sitesi, daha az eklentiye sahip web sitesinde boktan eklentilere sahipse 10 eklentili bir web sitesinden çok daha hızlı yüklenebilir; genellikle, çok sayıda komut dosyası ve stil yükleyen eklentilerden, çok sayıda uzak istek gerçekleştiren eklentilerden ve web sitenizdeki her sayfaya ek veritabanı sorguları ekleyen eklentilerden kaçınmak istersiniz.

Aslında, eklentiler web sitenizin işlevselliğini artırmaya yardımcı olur, ancak bir eklentiyi yalnızca kesinlikle gerekli olduğuna ikna ediyorsanız kullanmak da önemlidir..

Bir WordPress kullanıcısıysanız, P3’ü (Eklenti Performans Profili Oluşturucu) yüklemek isteyebilirsiniz;

P3_performance

Bu eklenti, darboğazları bulmak için tüm WordPress eklentilerinizi tarayacak ve her eklentinin web sitenizin performansını nasıl etkilediğini görebilmeniz için size bir rapor verecektir..

2. Web Sitenizdeki Sosyal Paylaşım Düğmelerini Önemli ölçüde Sınırlayın veya Kaldırın

Web sitenizde 100 sosyal paylaşım düğmesinin olması gerektiğine inanıyorsanız tekrar düşünün; sosyal paylaşım düğmelerinin (herhangi bir şey varsa, çok fazla sosyal paylaşım düğmesinin okuyucularınızı şaşırtacağı) nedeniyle web sitesi trafiğinde büyük bir artış sağlayan araştırmaları belirlemek zordur, ancak araştırmalar yavaş bir web sitesinin trafiği azalttığını gösterir.

Çoğu sosyal paylaşım düğmesi JavaScript kullanır ve performans söz konusu olduğunda bu çok zahmetli olabilir; paylaşım düğmelerini kuran kişilerin web sitesi hızını önemli ölçüde etkileyen tekrarlanan bir Facebook veya başka bir sosyal medya sitesi vakası oldu.

Bunun çözümü, sosyal paylaşım düğmelerini sınırlamak / kaldırmak veya belirli bir sosyal medya sitesinin kesintisinin web sitenizi yavaşlatmaması için senkronize olmayan şekilde yüklenecek şekilde yapılandırmaktır.

sosyal paylaşım düğmeleri

3. Analytics ve Reklam Ağları Kodunu Eşzamansız Olarak Yükleme

Analytics izleme kodları ve reklam ağlarının kodları, özellikle uzak sunucu yavaş veya yavaşsa web sitenizin hızını önemli ölçüde engelleyebilir; tüm izleme kodlarınızı eşzamansız yayın kullanacak şekilde yapılandırarak bu sorunu kolayca önleyebilirsiniz; bu şekilde, Reklam ağınız veya analiz hizmetinizle ilgili bir sunucu kesintisi veya gecikmesi web sitenizi yavaşlatmaz.

4. Sona Eren Üstbilgileri Etkinleştir

Bir web sitesinin ne kadar hızlı olduğunu etkileyen birkaç faktör vardır, ancak sunucu yanıt süresi site hızına büyük katkıda bulunur; sunucunuza ne kadar çok istek yapılırsa, web sitenizin yüklenmesi o kadar yavaş olur.

Sona Erme Başlıkları, ziyaretçinizin tarayıcısına sunucunuzdan tarayıcı önbelleğinden belirli dosyaları ne zaman isteyeceğini bildirir; bir Expires Headers, ziyaretçinizin tarayıcısı ayda yalnızca bir kez dosya isteyecek şekilde yapılandırılmışsa ve bu dosya son ziyaretten sonra önbellekte saklanmışsa, tarayıcıları bir ay bitene kadar bu dosyayı tekrar istemez. Bu, site hızını artırmak için çift kenarlı bir kılıç gibidir, çünkü sunucunuzdaki HTTP isteklerinin sayısını sınırlar ve aynı dosya tekrar tekrar istenmeyeceğinden sunucunuzdaki yükü azaltır.

Web sitenize Expires Üstbilgileri uygulamak istiyorsanız, GTmetrix’in bu öğreticisi size bunun nasıl yapılacağını gösterir.

5. Önbelleğe Almayı Etkinleştir

Önbellekleme, web sitenizin bir sürümünü tarayıcılarında depolayarak ve web siteniz güncellenene kadar veya web sitenizin sunulan sürümünü yenilemeyi isteyinceye kadar bu sürümü sunarak web sitesi kullanıcılarınız için çok daha hızlı bir deneyim sağlar..

Hangi platformu kullandığınıza bağlı olarak web sitesi önbelleğini etkinleştirmenin farklı yolları vardır; WordPress için aşağıdaki eklentileri yükleyebilirsiniz:

 • W3 Toplam Önbellek
 • W3 Süper Önbellek

Daha gelişmiş bir şey istiyorsanız, devam edin ve WP Rocket’i satın alın (muhtemelen en iyisi!). Drupal için bu kaynağı takip edebilirsiniz.

Web siteniz için önbelleğe almayı nasıl etkinleştireceğiniz konusunda daha fazla öğretici:

 • HTTP Önbelleğe Alma ile Sitenizi Optimize Etme
 • Tarayıcı önbelleklemesinden yararlanma hakkında GTmetrix Makalesi

6. Bir İçerik Dağıtım Ağı (CDN) kullanın

Çoğu site ABD’deki sunucularda barındırılır ve bu web siteleri genellikle ABD’deki kullanıcılar veya bir ABD VPN hizmeti ile ziyaret edenler için daha hızlı olurken, web siteniz dünyanın diğer yerlerinden insanlar için daha yavaş olacaktır. Bir CDN, web sitesi dosyalarınızı dünyanın farklı konumlarındaki bir sunucu ağına dağıtarak bu sorunu çözer, böylece Hindistan’dan ziyaret etmeye çalışan biri Avrupa’daki bir sunucu yerine Asya’daki bir sunucudan sunulur. Bu, web sitenizin hızında önemli bir artışa yol açacaktır.

CDN’lerin ne kadar etkili olabileceğini belirlemek için Matthew Woodward bir deney yaptı ve CDN kullanmanın web sitesi hızını% 60’a kadar artırabildiğini buldu.

İşte sizin için en iyi CDN seçeneklerinden bazıları:

 • Cloudflare (ücretsiz planları yeterince iyi!)
 • KeyCDN (denemeye değer)

7. Daha İyi Bir Web Sunucusu Alın

En hızlı web barındırma sağlayıcılarının listesiÜzgünüm, ama buraya atmak zorunda kaldık …

Web sitenizi daha hızlı hale getirmek için yaptığınız her şey çalışmıyorsa veya yalnızca en iyi uygulamaları takip etmekten site hızında küçük, önemsiz bir fark görüyorsanız, belki de web barındırıcınızı değiştirme zamanı gelmiştir.

Smashing Magazine için bir makalede, Marcus Taylor kullanılan web barındırma müşterilerinin iki site hızını nasıl etkiledi; her iki müşterinin benzer web siteleri var ama farklı bir barındırma sağlayıcısı. Müşterilerden biri güvenilir bir sunucu üzerinde barındırırken, diğeri ucuz bir sunucuda barındırılıyorsa, sonuç site yanıt süresinde büyük bir fark oldu; özel sunucudaki istemcinin DNS yanıt süresi 7 milisaniye iken, ucuz sunucudaki istemcinin yanıt süresi 250 milisaniye idi. Hiçbir değişiklik veya eklenti böyle bir farkı düzeltemez!

Web sitenizin hızı söz konusu olduğunda web barındırma çok önemlidir, bu yüzden burada hosting yorumlarımızdan iyi bir şey seçin. Ancak, hostingfacts.com’daki testlerimize ve analizlerimize göre, bu üç barındırma sağlayıcısı en hızlı olmalıdır (<400ms):

 1. A2 Hosting 320ms
 2. Ana Makine 363ms
 3. Bluehost 380ms

Dolayısıyla, sitenizi oluşturmak için web sitesi oluşturucularını (örneğin Wix gibi) kullanmadıysanız, web siteniz için en iyi ana makineyi bulmak için araştırma yapın.

8. Web Sitesi Temanız

Web sitesi temanızın site hızının etkisi ne kadar? Çok! Julian Fernandes web sitesi yükleme süresini sadece temaları değiştirerek 630ms’den 172ms’ye alabildi; bu, aynı ana makine ile aynı siteydi ve web sitesi temasından başka bir şey değiştirilmedi ve bu, site yükleme süresinde büyük bir artışla sonuçlandı.

Şişirilmiş kod içeren boktan bir tema kullanırsanız, en iyi sunucu yapılandırması bile sitenizi kaydetmez; sadece estetik değil, bir web sitesi teması ararken de performansı göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.

9. Google PageSpeed’i Sunucunuza Yükleyingoogle sayfa hızı

PageSpeed ​​modülü, Google’dan web sitenizin hızını otomatik olarak optimize eden açık kaynaklı bir sunucu modülüdür; başka bir şey yapmanıza gerek kalmadan web sitesi performansı en iyi uygulamalarını izleyerek sunucunuzda ve dosyalarınızda değişiklikler yapar.

Teknoloji konusunda bilginiz varsa Google PageSpeed’i kendiniz yükleyebilirsiniz. Teknoloji konusunda bilgili değilseniz, web barındırıcınızdan / geliştiricilerinizden sizin için yüklemesini isteyebilirsiniz.

10. Görüntü Boyutunu En İyi Duruma Getirme ve Küçültme

Optimize edilmemiş görüntüler çok ağır olabilir ve bunun sonucunda çok fazla sunucu kaynağı kullanabilir ve yüklenmesi daha uzun sürebilir; web sitenizdeki ortalama resim boyutu 1mb veya 2mb + ise, yapmanız gereken ciddi işler var. Aşağıdaki araçlardan yararlanarak kalitesinin olumsuz etkilenmemesini sağlarken görüntünüzün boyutunu önemli ölçüde azaltabilirsiniz:

 • WP Smush (WordPress kullanıcıları için)
 • EWWW Image Optimizer (WordPress kullanıcıları için)
 • Kraken (herkes için – Drupal ve Joomla)

11. Gzip Sıkıştırmasını Etkinleştir

Muhtemelen bilgisayarınızda bir dosyayı sıkıştırmayı denediniz ve bunun boyutunda ne kadar büyük bir düşüşe neden olabileceğini gördünüz; 60mb’lik bir dosya sadece 5mb’ye kadar sıkıştırılabilir. Gzip sıkıştırması aynı şekilde çalışır, ancak web siteleri için; Gzip, web sitesi dosyalarınızı otomatik olarak zip dosyalarına sıkıştırır, dosyalarınızın boyutunu önemli ölçüde azaltır ve sonuç olarak site hızınızı artırır.gzip sıkıştırma

Daha önce bahsettiğimiz Smashing Magazine makalesinde, bir site yalnızca Gzip’in etkinleştirilmesi nedeniyle 68KB’den 13KB’ye geçti..

Web sitenizde Gzip sıkıştırmasını etkinleştirmek istiyorsanız, GTmetrix’in bu kılavuzu başlamak için iyi bir yerdir.

12. Veritabanınızı Düzenli Olarak Optimize Edin

Bu, web sitenizin hızını artırmak için genellikle yok sayılan ama çok güçlü bir yoldur; özellikle WordPress veya büyük ölçüde veritabanı kullanımına dayanan herhangi bir CMS kullanıyorsanız etkilidir.

Bazı CMS’ler ve yüklediğiniz eklentiler veri kaydetmek için veritabanınıza çok güvenir; bu, CMS / eklentisini kullandığınızda veritabanınızda depolanan verileri artırır ve web sitenizi yavaş yavaş yavaşlatır. Bu özellikle günlükleri, istatistikleri ve kullanıcı verilerini kaydeden eklentiler için geçerlidir. WordPress kullanıyorsanız ve yayın düzeltmelerini, pingback’leri ve geri izlemeleri etkinleştirirseniz de geçerlidir.

WordPress kullanıyorsanız WP-Optimize eklentisi ile otomatikleştirilebilen bir işlem olan veritabanınızı düzenli olarak temizleyerek veya bu öğreticiyi izleyerek manuel olarak (diğer platformlar için) web sitenizi çok daha hızlı hale getirebilirsiniz..

13. Javascript ve CSS Dosyalarını Küçült

Web siteniz çok fazla JavaScript ve CSS dosyası kullanıyorsa, sitenizin ziyaretçinizin tarayıcısına bu dosyaları tek tek ele almasını söyleme olasılığı yüksektir; bu, sonuçta sitenizin hızını olumsuz yönde etkileyen birçok talebe yol açar. JavaScript ve CSS dosyalarının küçültülmesi, tek bir yerde bulundurarak tek tek JavaScript ve CSS dosyalarının sayısını azaltır, böylece web sitenizin hızını önemli ölçüde artırır.

14. Arka plan resimlerinizi Görüntü Spritelarına Birleştirin

Bir kullanıcının tarayıcısının sunucunuza ne kadar çok istekte bulunması gerekiyorsa, web siteniz o kullanıcı için daha yavaş olacaktır; çoğu web sitesi şablonu birden çok arka plan resminden oluşur ve bu, bir ziyaretçi web sitesini yüklemeye çalıştığında birkaç farklı istek oluşturur. Bunun çözümü, bir ziyaretçinin tarayıcısının web sitenizi yüklemeye çalışırken yalnızca bir resim istemesi için bu resimleri bir araya getirmektir; bu görüntü Sprite’lar ile elde edilebilir.

Arka plan resimlerini resim sprite’larıyla birleştirerek, istek ek yükünü, ziyaretçinizin tarayıcı indirdiği bayt sayısını ve sunucunuz diğer kaynakları indirirken yapılan gidiş dönüşlerin neden olduğu gecikmeyi azaltabilirsiniz. Bu çok daha hızlı bir web sitesine yol açacaktır.

Resimlerinizi sprite haline getirmek için SpriteMe’yi kullanabilir veya bu Smashing Magazine makalesindeki önerileri takip edebilirsiniz..

15. HTTP Canlı Tutmayı Etkinleştir

Genellikle, bir ziyaretçinin web tarayıcısı web sunucunuzdan bir dosya istemeye çalıştığında, her dosyayı ayrı ayrı alır; başka bir deyişle, bir dosya alındığında bir bağlantı kapanır ve ardından yeni bir dosya istemek için yeniden açılır. Bu, daha fazla işlemci, ağ ve bellek kullanır ve sunucunuzda çok fazla yük varsa daha yavaş bir web sitesine yol açar. HTTP canlı tutma özelliğinin etkinleştirilmesi, sunucunuza gelen tüm dosya isteklerinin tek bir açık bağlantı üzerinden yapılmasını sağlar ve sunucunuza bağlantı sayısını sınırlayarak kullanıcılarınız için çok daha hızlı bir web sitesine yönlendirir..

Canlı tutma özelliğini aşağıdaki kodu kopyalayıp .htaccess dosyanıza yapıştırarak etkinleştirebilirsiniz:

Başlık seti Bağlantı canlı

Alternatif olarak, sunucunuza bağlı olarak bu talimatları takip edebilirsiniz..

16. Web Sitenizdeki Tüm Bozuk Bağlantıları Düzeltme

İçeriğinizin içindeki kopuk bağlantılar web sitenizin hızını etkilemez, ancak kötü bir kullanıcı deneyimi yaşatmasına rağmen, JavaScript, CSS ve Resim URL’lerinizdeki kopuk bağlantılar web sitenizi tahriş edici şekilde yavaşlatabilir; web sitenizin bu yönlerini bozuk bağlantılar için taradığınızdan ve kullanıcılarınızı göndermeden önce düzelttiğinizden emin olun.

17. Görüntü Hotlinkinginden Kaçının

“Satır içi bağlantı” olarak da bilinen resim hotlinking, resmi kendi sunucunuza yüklemek yerine başka bir kişinin web sitesindeki bir resme bağlantı verme eylemidir. Yüzeyde, özellikle yüksek trafikli bir siteniz varsa, çok fazla bant genişliği kazandıracak bir eylem gibi görünüyor, ancak hotlinked görüntüyü barındıran web sitesinde bir kesinti yaşanıyorsa aslında web sitenizi gerçekten yavaşlatabilir ya da yavaş.

İster içeriğinizin içindeki resimler ister reklamlarınız için banner resimler olsun, resimlerinizi bağlamadan önce resimlerinizi web sitenizde barındırdığınızdan emin olun.

18. Dış Talep Sayısını Sınırlayın

Tamamen işlevsel bir web sitesi sağlamak için diğer web sitelerinden dosyalara ve kaynaklara güvenmeniz gerekir; Sonuç olarak, videoları, sunumları ve diğer multimedya dosyalarını yerleştirmeniz gerekir. Bu mutlaka kötü olmasa da, çok fazlaysa veya yavaş web sitelerinden harici dosyalar talep ediyorsanız, sitenizin yüklenme süresi üzerinde bir etkisi olabilir..

Web sitenizin yapacağı harici isteklerin sayısını sınırlamaya çalışın; mümkünse sunucunuzda olabildiğince çok dosya barındırın. Diğer dosyalar için, web sitenizin yalnızca çok güvenilir web sitelerinden talep etmesine izin verin.

19. Güvenilir bir CMS kullanın

İYS’niz web sitenizin çerçevesidir; basit HTML veya WordPress veya Drupal gibi popüler ve güvenilir CMS’ler kullanıyorsanız iyi olmalısınız. Bununla birlikte, daha az popüler bir CMS veya kendiniz için oluşturduğunuz bir şey kullanıyorsanız, yavaş bir web sitesine sahip olma riskiniz vardır; kullanmadan önce bir CMS’nin hızlı ve güvenilir olduğundan emin olmak için uygun testleri yaptığınızdan ve doğru araştırmayı yaptığınızdan emin olun.

20. Bir PHP Hızlandırıcı Kullanın

PHP, web sitenize her zaman aynı bilgileri girme ihtiyacını azaltır, ancak web sitenizin yüklenme süresine katkıda bulunabilir. Mümkünse PHP dosyalarını statik HTML dosyalarıyla değiştirmeyi deneyebilir veya PHP’ye çok bağlıysa web sitenizi çok daha hızlı hale getirmek için bir PHP hızlandırıcı kullanabilirsiniz..

Bu Wikipedia girişi, kullanabileceğiniz birkaç PHP hızlandırıcısının bir listesini içerir.

21. Başkalarının Görüntülerinizi Hotlink Etmesini Önleyin

Tıpkı diğer kişilerin resimlerini hotlink’lemekten kaçınmanın önemli olduğu gibi, başkalarının kendi resimlerinize hotlink’lerini bağlamalarını da önlemelisiniz.

Kullanıcılar resimlerinize hotlink bağladığında, okuyucular web sitelerinde resimleri her görüntülemeye çalıştıklarında sunucunuza bir istekte bulunulacağından temelde bant genişliğinizi çalarlar. Sunucunuzda barındırılan görüntülerin hotlinking özelliğini devre dışı bırakarak bunu önleyebilirsiniz.

Hongkiat ile ilgili bu makale, resimlerinizin hotlinklenmesini nasıl önleyeceğinizi öğretecektir ve bu araç, resimlerinizin hotlinklenmesini önleyen bir .htaccess dosyası oluşturmanıza yardımcı olacaktır..

Sıranız – Web Sitenizin Hızını Test Edin

Site hızınızı test edinYukarıdaki önerileri uyguladıktan sonra, devam edip bir fark olup olmadığını görmek için web sitenizin hızını test etmelisiniz (fark görürseniz aşağıya bir yorum bırakın). Web sitenizin hızını test etmek için en iyi önerilerimiz:

Pingdom Web Sitesi Hız Testi: Bu araç ile daha az site yükleme süresi ve daha az sayıda sunucu isteği almayı hedeflemelisiniz. Bu araç aynı zamanda web sitenizin hızını çevrimiçi olarak diğer web siteleriyle karşılaştırır.

GTMetrix: Bu araç, Google Pagespeed Insights ve Yslow kullanarak web sitenizin hızını analiz eder ve size A’dan F’ye kadar bir derece verir. Ayrıca iyileştirme önerileri sunar.

Web Sayfası Analizörü: Bu araç, sayfa boyutunuz ve web sitesi indirme süreniz hakkında bilgi verir ve site yükleme sürenizi nasıl iyileştirebileceğiniz konusunda öneriler sunar.

Google Pagespeed Insights: 100’e yakın bir puan almayı hedeflemelisiniz. Ayrıca kullanabileceğiniz bir mobil hız test aracı vardır.

Yslow: Bu araç, web sitenizin hızını Yahoo! ‘Nun web sitesi performansı kurallarına göre analiz eder.

Web Sayfası Testi: Puanınız 100’e ne kadar yakınsa, web siteniz o kadar hızlı olur.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author