WordPress Nasıl Özelleştirilir

WordPress logosuKötü eski günlerde, bir web sitesi tasarlamak için HTML bilmeniz gerekiyordu. Web daha gelişmiş ve karmaşık hale geldikçe, Javascript’i de öğrenmeniz gerekiyordu.

Bundan kaçınmanın bir yolu bir içerik yönetim sistemi (CMS) kullanmaktır. WordPress veya Wix gibi bir CMS, ağır kaldırma işlemlerini sizin için yapar. Temaları, WYSIWYG düzenleyicisini ve önceden oluşturulmuş widget’ları kullanarak, tek bir kod satırı yazmadan profesyonel görünümlü bir web sitesi oluşturabilirsiniz..

WordPress, dünyanın en popüler CMS’sidir. Mart 2020 itibariyle, web sitelerinin yüzde 35’inden fazlası tarafından kullanılıyor. Ama neden bu kadar popüler??

Cevap şu ki WordPress, özelleştirme ve kullanım kolaylığı arasında mükemmel bir denge kurdu. Varsayılan bir tema kullanabilir ve hızlı ve kirli bir blog sitesi oluşturabilirsiniz. Veya eklentiler yükleyebilir ve gerçekten profesyonel bir web sitesi oluşturabilirsiniz.

Burada, WordPress sitenizi özelleştirme hakkında bilmeniz gereken her şeyi tartışacağız. Temel ayarlar, temalar ve widget’lar hakkında konuşacağız. Eklentiler, analizler ve diğer entegre araçlar gibi daha gelişmiş özelliklerden de bahsedeceğiz.

Not: Tasarım ve özelleştirmeyi kendiniz halledebiliyorsanız, web sitesi geliştirme maliyetlerinizi büyük ölçüde azaltırsınız.

Hadi daha yakından bakalım!

WordPress 101’i Özelleştirme

WordPress sitenizi özelleştirmenin birkaç yolu vardır. Belki de dikkat edilmesi gereken en önemli şey, WordPress’in bir hosting şirketi olmamasıdır. Bu sadece bir CMS. Sonuç olarak, kendi ana makinenizi seçmeniz ve kendi alan adınızı kaydetmeniz gerekir. Birçok ana bilgisayar, sunucunuza önceden yüklenmiş WordPress ile kaliteli adanmış WordPress barındırma hizmeti sunar.

wordpress özelleştirme

Barındırma durumunuzu çözdükten sonraki adım sitenizi oluşturmaktır. Bir WordPress sitesini özelleştirmenin iki temel yolu vardır:

 • Tema seçme
 • Widget ekleme
 • Menü ekleme

Bu seçeneklerin üçünden daha sonra daha derinlemesine konuşacağız, ancak işte özü:

Temalar sitenizin düzenini ve renk düzenini tanımlar. Temel bir blog biçimi, resim galerisi ve diğer yaygın sayfa türleri oluşturabilirsiniz. Sitenize daha ısmarlama bir görünüm vermek için ana sayfanız için farklı bir tema bile seçebilirsiniz..

widget’lar genellikle kenar çubuğunda bulunan ve katma değer sağlayan araçlardır. Tipik widget’lar sosyal medya bağlantılarını veya e-posta kayıt formunu içerir.

Menüler ziyaretçilerin sitenizde gezinmesini kolaylaştırır. Örneğin, bir oto tamir atölyesi işlettiğinizi varsayalım. Sayfanın üst kısmında parçalara, hizmetlere, konumunuzun Google haritasına ve “bize ulaşın” sayfasına bağlantı içeren bir menünüz olabilir.

Bu seçeneklere ek olarak, sitenizi özelleştirmenin başka, daha gelişmiş yolları da vardır. Bunlardan biri basamaklı stil sayfası (CSS) oluşturma. CSS, farklı metin stilleri için yazı tiplerini, renkleri ve yazı tipi boyutlarını özelleştirmenizi sağlar. Böylece, her sayfa için yazı tipi boyutlarını ve renklerini manuel olarak ayarlamak yerine, üstbilgiler, alt başlıklar ve düz metin için önceden ayarlanmış seçenekler oluşturabilir ve bunları hızlı ve kolay bir şekilde seçebilirsiniz.

WordPress siteniz için özel başlıklar bile oluşturabilirsiniz. Özel bir başlık tüm sitenizi birbirine bağlar. Tema farklı olsa bile her sayfa daha büyük bir bütünün parçası gibi görünecektir.

WordPress’i Tamamen Özelleştirebilir misiniz??

WordPress’i düşündüğünüzde, muhtemelen bir blog veya başka bir içerik odaklı site düşünürsünüz. Gerçekten de Flickr, LinkedIn ve BBC America kadar prestijli şirketler tarafından kullanılıyor. Ancak, forumlar, müşteri sohbet botları veya e-ticaret gibi daha gelişmiş özellikleri entegre etmek istediğinizi varsayalım? WordPress bu uygulamaların hiçbirini yerel olarak desteklemez.

Neyse ki, kelimenin tam anlamıyla sitenize işlevsellik katan binlerce eklenti. Bu zengin ekosistem, hayal edebileceğiniz hemen hemen tüm web özelliklerini içerir. Dolayısıyla, sitenize bir forum veya e-ticaret sayfası eklemek istiyorsanız, bunu yapmak kesinlikle mümkündür..

wordpress eklentisi kurulumu

Tek sorun, bu eklentilerin iyi ölçeklenmemesidir. Küçük ve orta ölçekli siteler için tasarlanmıştır ve daha büyük sitelerin performansı korumak için daha fazla kıvrımlı çamur kullanmaları gerekir. Bu durumda, daha yerel özelliklere sahip daha gelişmiş bir CMS’yi düşünmek isteyebilirsiniz.

Daha sonra, siteniz WordPress’i aşacak kadar büyümüşse, bu iyi bir problemdir..

WordPress Genel Ayarları

Sitenizi oluşturmaya başlamadan önce, WordPress sizden kullanıcı adınız, şifreniz ve diğer temel sunucu ayarları gibi temel ayarlarınızı yapılandırmanızı isteyecektir. WordPress sitenizin güvenli olduğundan emin olmak için iyi bir zaman, çünkü temel ayarlarınızı yanlış yapmak sizi bilgisayar korsanlarına karşı savunmasız bırakabilir.

şifre korumasıGiriş yapmadan önce WordPress sizden bir kullanıcı adı ve şifre oluşturmanızı isteyecektir. Güçlü bir şifre kullandığınızdan emin olun. Ve asla, asla kullanıcı adınız olarak “admin” kullanmayın. Bilgisayar korsanlarının tahmin etmeye çalışacağı ilk şey bu, çünkü birçok içerik oluşturucu bunu asla değiştirmiyor.

Giriş yaptıktan sonra, işinizin büyük kısmını yapacağınız gösterge tablosunu göreceksiniz. İlk başta, gösterge paneli biraz karışık. Ekranda birkaç widget var, ancak hepsi tüm kullanıcılar için gerekli değil.

Ekranın sağ üst köşesinde “Ekran Ayarları” yazan küçük bir bağlantı var. Buna tıklayın ve tek tek widget’ları devre dışı bırakabilirsiniz. “Hoş Geldiniz”, “Hızlı Taslak” ve “WordPress Etkinlikleri ve Haberleri” widget’ları ilk kullanılmalıdır. Çoğu insan bu özellikleri asla kullanmayacak.

Ardından, sayfanın sol tarafındaki “Ayarlar” bağlantısını tıklayın ve “Genel Ayarlar” bağlantısını tıklayın.

Orada, en temel site seçeneklerinizi görürsünüz. İlk iki kutu, siteniz için bir başlık ve kısa açıklama girmenize olanak tanır. Site başlığı tarayıcı sekmelerinde görünürken, başlık ve kısa açıklama sayfanın üst kısmında birçok WordPress temasında görünecektir. Birçok kişi sitenizi ziyaret ettiklerinde ilk görecekleri bu olduğundan, onlara biraz düşünmek iyi bir fikirdir.

Ardından, WordPress Adresinizi girmeniz gerekecektir. Bu, siteniz için kaydettiğiniz alan adı olmalıdır. WordPress, ana sayfanızı bulmak için otomatik olarak WordPress dizinine bakar. Ana sayfanız farklıysa (örneğin, başka bir sunucuda barındırılıyorsa) bu URL’yi “Site Adresi” kutusuna girin. Ancak, çoğu site için WordPress Adresi ve Site Adresi aynı olmalıdır.

wordpress kontrol paneli genel ayarları

Yönetim e-posta adresinizi de değiştirebilirsiniz. Varsayılan olarak, web sitenizin yönetici adresi olacaktır. Gmail gibi başka bir e-posta hesabınız varsa, bu bilgileri buraya girebilirsiniz.

wordpress genel ayarlarında kullanıcı rolünü seçme

Çoğu insan için bu iyi bir fikir, çünkü bilgisayar korsanları bu bilgiyi tahmin etmekte daha zorlanacaklar. En kötü durumda, WordPress sunucunuzda olmayan bir yönetici e-posta adresine sahip olmak WordPress yönetici şifrenizi sıfırlamanızı kolaylaştıracaktır.

Sayfanın alt kısmında saat diliminizi, tarih biçimini, saat biçimini ve site dilini seçebilirsiniz. Bunlar çoğunlukla yönetimsel seçeneklerdir ve kullanıcı deneyimini etkilemez.

Çeşitli Kullanıcı Rolleri

Konuşmamız gereken bir seçenek daha var: yeni kullanıcı varsayılan rolü. İşte ne demek istedikleri hakkında kısa bir özet:

 • Süper Yönetici bir kullanıcıya sitedeki tüm yönetim özelliklerine ve aynı ağdaki diğer sitelere verir. Bir ağ yönetmediğiniz sürece, bu ayar hiçbir amaca hizmet etmez.
 • yönetim kullanıcıya sahip olduğunuz tüm yönetim seçeneklerini sunar. Çoğu site için tek yönetici siz olursunuz. Ancak, güvenilir bir iş ortağı olan bir web sitesi çalıştırıyorsanız, onları yönetici yapmak istersiniz.
 • Editör rolü, kullanıcının web sitesindeki herhangi bir yayını yayınlamasına ve düzenlemesine olanak tanır. Bu, diğer ortaklarla ortak bir proje üzerinde çalışıyorsanız faydalı olabilir. Temel olarak, sitenin içeriğini düzenleyebilir ancak genel biçimi veya güvenlik özelliklerini düzenleyemezler.
 • Yazar kullanıcının oluşturduğu tüm yayınları yayınlamasına ve düzenlemesine olanak tanır. Ancak, diğer kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği düzenleyemezler.
 • bir iştirakçi mesaj yazabilir. Ancak, bunları yayınlayamazlar. Yazdıkları her şeyin bir editör veya yönetici tarafından yayınlanması gerekir.
 • bir Abone yalnızca kendi profillerini yönetebilir.

Genel olarak, varsayılan kullanıcı rolünü “Abone” olarak ayarlanmış olarak bırakmak istersiniz. Birisi sunucunuzda bir hesaba sahip olduktan sonra, rolünü değiştirmek için her zaman yönetici yetkilerinizi kullanabilirsiniz. Birden fazla kullanıcınız varsa, bunları yönetmenin en kolay yolu phpMyAdmin gibi bir üçüncü taraf aracı kullanmaktır.

Bu ayarlardan herhangi birini daha sonra değiştirmeye karar verirseniz, bunu yapmak kolaydır. Genel Ayarlar sayfasına gidin ve ihtiyacınız olan değişiklikleri yapın.

WordPress Temalarını Özelleştirme

Artık temel ayarlarınızı yapılandırdığınıza göre, web sitenizin görünümünü ve tarzını özelleştirmenin zamanı geldi. Bu işlemin ilk adımı bir WordPress teması seçmektir. İki tür tema vardır: ücretsiz temalar ve premium temalar. Başlangıç ​​olarak, ücretsiz bir temanın nasıl yükleneceğine bakalım.

Gösterge tablonuzdan sol taraftaki “Görünüm” bağlantısını tıklayın, ardından “Temalar” düğmesini tıklayın. Orada, sunucunuzda depolanmış tüm temaların döşenmiş bir görüntüsünü görürsünüz.

wordpress teması nasıl değiştirilir

Özel bir WordPress sunucusunda barınıyorsanız, zaten birkaç seçenek olacaktır. Yapmıyorsanız veya farklı bir görünüm seçmek istiyorsanız, yeni bir tema yüklemeniz gerekir.

Ücretsiz Tema En Güvenli Seçenek Olamaz

Web üzerinde birkaç WordPress tema deposu bulunmaktadır. Ancak deyiş olarak, “gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, büyük olasılıkla öyledir”. Bu “ücretsiz” temaların çoğu, sitenizin güvenliğini tehlikeye atabilecek reklam izleyiciler veya hatta kötü amaçlı yazılımlarla gömülüdür.

Güvende kalmak için bir tema bulmak için en iyi yer, resmi WordPress deposundan bir tema seçmektir. Oradan, ihtiyaçlarınıza uygun olanı bulmak için temaları arayabilirsiniz. Bahçe blogunuz için eğlenceli bir tema veya profesyonel blogunuz için daha düğmeli bir tema seçin.

resmi wordpress tema deposu

Beğendiğiniz birini bulduktan sonra “İndir” düğmesine basın. Bilgisayarınıza .zip dosyası olarak kaydedilecektir. Oradan, WordPress kontrol panelinizin temalar sayfasına dönün ve üstte “Yeni Ekle” yazan düğmeye basın. Temanızın .zip dosyasını seçin, sunucunuza yüklenir.

Temanızı seçin, birkaç seçeneğiniz olacaktır. İlk olarak, “Ayrıntılar” & Önizleme ”, bazı temalı metinler ve resimlerle, temayı iş başında canlı bir şekilde görmenizi sağlar. Bu, web’de yayınlamadan nasıl göründüğü hakkında daha iyi bir fikir edinmenizi sağlar. Mutlu iseniz, “Etkinleştir” i tıklamanız yeterlidir; tema yayınlanmaya başlar.

önizleme wordpress teması

WordPress var temanızı manuel olarak düzenlemenizi sağlayan bir tema düzenleyici. HTML, PHP ve CSS ile rahat olsanız bile kullanmayın. WordPress bile sizi uyarmıyor. Bunun nedeni, sitenizi kalıcı olarak kırabilmenizdir, bu nedenle temayı yeniden yüklemeniz ve sıfırdan başlamanız gerekir. Ayrıca, gelecekteki tema güncellemeleriyle ilgili değişiklikler kaybolacak.

Temanızı değiştirmek istiyorsanız, tema düzenleme için bir eklenti yüklemeyi düşünün. Örneğin, Elementor sitenizi bozmayacak mükemmel, güvenli bir WYSIWYG düzenleyicisidir. Gutenberg gibi başka üçüncü taraf seçenekleri de var.

Temayı gerçekten manuel olarak düzenlemek istiyorsanız, bir alt tema oluşturmak istersiniz. Bu, temanızın gelecekteki güncellemelerle bozulmamasını sağlayacaktır. Dezavantajı, hiç güncellenmeyecek olmasıdır. Temanın daha sonra yamalanmış bir güvenlik sorunu varsa, düzeltmeyi kaçırırsınız.

Bir diğer önemli husus, çoğu web kullanıcısının artık akıllı telefonlarıyla internete erişmesidir. Bu kişilere temiz ve konforlu bir deneyim sağlamak için duyarlı tasarıma sahip bir tema seçmek istersiniz. Daha ileri gitmeden önce, sahte bir sayfa oluşturup Google’ın mobil uyumlu testinden geçirmeniz yeterlidir.

WordPress Premium Temaları

Ücretsiz temalara ek olarak, premium temalar satan birkaç şirket var. Size daha çeşitli seçenekler sunmanın yanı sıra, premium temaların çeşitli avantajları vardır. Bunlar:

 • Size daha iyi güvenlik sağlayan daha sık geliştirici güncellemeleri
 • En yeni WordPress, HTML, PHP ve CSS standartlarıyla uyumluluk
 • Hatalar ve özelleştirme ile ilgilenmek için WordPress’ten müşteri desteği

Premium temayı indirdikten sonra, temayı ücretsiz bir temayı yüklediğiniz şekilde yüklemeniz yeterlidir. Bunun masrafa değip değmeyeceği size kalmış.

WordPress Eklenti Kurulumu

wordpress eklentileriWordPress’in temel işlevlerinin ötesine geçmek istiyorsanız, eklentilerden yararlanmanız gerekir. Eklentiler, sitenizin güvenliğini artırmak, otomatik yedeklemeler oluşturmak ve hatta sitenizin performansını artırmak için kullanılabilecek ek araçlardır..

Eklentilerin dezavantajı, sitenizin verilerine erişmelerine izin vermenizdir. Sonuç olarak, hatalı bir eklenti sitenizin güvenliğini tehlikeye atabilir. Bir eklenti yüklemeden önce, bilinen bir güvenlik açığına sahip olmadığından emin olmak için üçüncü taraf bir sitede incelemeleri okuduğunuzdan emin olun. Güvenli bir eklenti bulmanın en iyi yolu resmi WordPress deposunu kullanmaktır.

Bir tema yüklemek gibi, bir eklenti yüklemek için önce onu indirmeniz gerekir. Bir eklenti .zip dosyası olarak indirilir. Yüklemeden önce açmanız gerekir..

Bunu yaptıktan sonra, WordPress kontrol panelinizi açın, “Eklentiler” menüsünü seçin ve “Yeni Ekle” yi tıklayın. Ekranın üst kısmında “Eklentiyi Yükle” yazan bir düğme görürsünüz. Bu düğmeyi seçin, eklentinizi yükleyin ve yapılandırmaya hazırsınız.

wodpress eklentisi nasıl yüklenir

Eklenti başarıyla yüklendiğinde, yapılandırmak için bir istem görürsünüz. Çoğu WordPress eklentisi önceden yapılandırılmıştır, ancak seçeneklere göz atmak hala iyi bir fikirdir. Seçenekler farklı eklentiler arasında çok farklı olduğundan, farklı ayarlar hakkında daha fazla bilgi istiyorsanız eklentinizin destek sayfasına başvurmanız gerekir.

Tam olarak kullandığınız sitenin türüne bağlı olacağından, hangi eklentilere ihtiyacınız olduğu konusunda kapsamlı bir rehber vermek zordur. Bununla birlikte, yarasadan kurmanız gereken birkaç tane var.

 • Yoast, web sitenizin arama motorlarındaki sıralamasını yükseltmenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bağlantılar için doğru anahtar kelimeleri seçmek de dahil olmak üzere arama motoru dostu içerik oluşturmanıza yardımcı olacak çeşitli yerleşik araçlara sahiptir. Premium sürüm, metninize eklenecek ekstra anahtar kelimelerle ilgili ipuçları da sağlar.
 • Siteniz yorumlara izin veriyorsa, Akismet olmazsa olmazlardandır. Yorum bölümünüzü temiz tutmak için bilinen spam bağlantılarını ortadan kaldıran bir anti-spam filtresi.
 • Duplicator, WordPress siteniz için yedek oluşturmayı kolaylaştırır. Büyük değişiklikler yapmadan önce bir yedek çalıştırın. Yaptığınız değişiklikler sitenin kilitlenmesine neden oluyorsa, yedeği geri yüklemeniz yeterlidir. Teksir, sitenizi bir ana bilgisayardan diğerine kolayca taşımak için de kullanılabilir.

WordPress Premium Eklentileri

Temalarda olduğu gibi, tüm WordPress eklentileri ücretsiz değildir. Bazen, premium bir eklenti için ödeme yapmanız gerekir. Bu bir kerelik maliyet veya aylık abonelik olabilir. Bunun tersi, özellikle güvenlikle ilgili eklentiler için önemli olan daha iyi destek almanızdır..

Bir premium eklenti yükleyecekseniz, Defender Güvenliği’ni yükleyin. Bu eklenti, yöneticiler için 2 faktörlü kimlik doğrulamanın yanı sıra diğer güvenlik özelliklerini de sağlar. İlk 30 gün boyunca ücretsizdir ve bu noktadan sonra aylık bir ücrete tabidir.

Bir başka iyi premium eklenti de Hummingbird. Sitenizi mümkün olduğunca çabuk yüklenecek şekilde optimize etmenize yardımcı olur. Ayrıca tarayıcı önbellekleme verimliliğini artırır. Defender Security gibi, Hummingbird 30 günlük ücretsiz deneme sürümüyle geliyor.

Hangi premium eklentileri satın aldığınıza bakılmaksızın, bunları tam olarak herhangi bir ücretsiz eklenti gibi kurabilirsiniz.

WordPress’e Benzersiz İçerik Ekleme

Bu noktada, sitenizin temel ayarlarını oluşturdunuz, temanızı oluşturdunuz ve verimlilik, güvenlik ve SEO için eklentiler seçtiniz. Ama henüz ne yapmadığınızı biliyor musunuz? Aslında herhangi bir içerik oluşturdu. Düzeltelim.

Yeni bir web sayfası oluşturmak için WordPress kontrol panelinize gidin ve “Sayfalar” menüsünü seçin. Orada iki seçenek göreceksiniz: “Tüm Sayfalar” ve “Yeni Ekle”. Varsayılan olarak, WordPress bir gizlilik ilkesi sayfası ve etrafta dolanmak için sanal alan olarak kullanabileceğiniz örnek bir sayfa oluşturur. Bunlar Tüm Sayfalar menüsünde görünür olacaktır.

Yeni bir sayfa oluşturmak için Yeni Ekle düğmesini tıklamanız yeterlidir.

wordpress'te yeni sayfa nasıl eklenir

Bu noktada, seçtiğiniz temada boş bir sayfa görürsünüz. Temanıza bağlı olarak bir başlık girebileceksiniz, aksi takdirde sayfa başlığınız ve sloganınız önceden doldurulabilir. Altına, metninizi girebilir veya resim yerleştirebilirsiniz.

Yoast’ı yüklediyseniz ve gerçekten yapmanız gerekiyorsa, odak anahtar kelimenizi girmek için pencerenin altında bir kutu görürsünüz. Anahtar kelimenizi kutuya yazın ve Yoast, sayfanızı yazarken otomatik olarak optimize etmenize yardımcı olacaktır.

Çoğu web sitesi için, minimum düzeyde birkaç sayfa istersiniz: ana sayfanız, “yaklaşık” sayfanız ve “kişi” sayfası.

Yine, bu çıplak bir minimum. Uygulamada, sitenizin amacına göre uyarlanmış ek sayfalar isteyeceksiniz.

Örneğin, bir kuaför salonu çalıştırıyorsanız, en son sonuçlarınızı gösteren bir galeri bölümü isteyebilirsiniz. Hatta bunu normal müşteriler için bir promosyona dönüştürebilirsiniz. “Sizi web sitemde öne çıkarmama ve ücretsiz saç kesimi yapmama” uzun bir yol kat edebilir.

Başka bir örnek kullanmak için, bir otomotiv mağazası işletiyorsanız, genel hizmetlerin fiyatları ile birlikte bir “hizmetler” sayfası isteyebilirsiniz.

Blogunuzu Düzenli Olarak Güncelleyin

Ve açıkçası, bir blog çalıştırıyorsanız, yayınlar isteyeceksiniz. Bu durumda, düzenli olarak güncellediğinizden emin olun. Takipçileri kaybetmenin bir buçuk ay boyunca blog yazmayı bırakmaktan daha iyi bir yolu yoktur.

Ne tür içerik yayınladığınıza bağlı olarak, farklı bir düzen kullanmak isteyebilirsiniz. Örneğin, çok fazla resim gönderiyorsanız, bir fotoğraf galerisi eklemek isteyebilirsiniz. Öte yandan, sadece blog yazıyorsanız, çekici bir banner içeren basit metinler iyi çalışır.

wordpress'te nasıl galeri eklenir

Bir banner’dan bahsetmişken, şu anda bir site logosu eklemek için muhtemelen iyi bir zamandır. Bunu yapmak için temanızın “Başlık” menüsüne gidin ve yüklemek için “Logo Seç” i tıklayın. İdeal olarak, logo arka planın herhangi bir boşlukla gösterilmesini sağlayan PNG veya WebP formatında olmalıdır. Bununla birlikte, logonuzun çoğu temadaki site başlığının yerini alacağını unutmayın..

Benzer bir notta bir site simgesi seçmelisiniz. Bu, tarayıcı sekmesinde görünen küçük resim olup diğer sekmelerden ayırt edilmesini kolaylaştırır. Tıpkı bir logoda olduğu gibi, simgeniz mükemmel bir kare olmadığı sürece PNG veya WebP formatı idealdir. Site simgenizi, temanızın “Site Kimliği” menüsünden logonuzla aynı şekilde seçebilirsiniz.

WordPress Widget’larını Kullanma

Widget’lar sayesinde sitenizin işlevselliğini artırın. Örneğin, bir takvim, sosyal medya bağlantıları veya e-posta kaydı ekleyebilirsiniz. Çoğu temada, widget’lar sitenizin kenar çubuğunda görünür, ancak bazı temalar widget’ı sayfanın altına yerleştirir.

wordpress widget'ları

Widget’larınızı yapılandırmak için Tema menünüzden çıkın ve bunun yerine Görünüm menüsünü tıklayın. Oradan, “Widget’lar” ı seçin. Temanıza bağlı olarak, çeşitli potansiyel widget konumları görürsünüz. Temanızın bir parçası olarak önceden yüklenmiş bazı widget’lar da olabilir.

wordpress'te bir widget nasıl eklenir

Widget’ları sayfada hareket ettirmek için farklı konumlara sürükleyip bırakabilirsiniz, böylece sitenizin görünümünü ve hissini daha da özelleştirebilirsiniz.

Önceden yüklenmiş bir widget’ı sevmiyorsanız, widget adındaki oku tıklayın ve “Sil” i tıklayın. Bu, onu tamamen sayfanızdan kaldıracaktır.

Alternatif olarak, web sitenizi geliştirmek için ek widget’lar ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, widget menüsünün sol tarafından seçin ve sayfanızın istediğiniz alanına sürükleyin..

Temaların ve eklentilerin aksine, doğrudan sayfanıza widget ekleyemezsiniz. Bununla birlikte, WordPress birkaç varsayılan widget ile birlikte gelir ve çoğu tema ek widget’lar da içerir.

Alternatif olarak, bir eklenti aracılığıyla widget ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, istediğiniz widget’ı içeren bir eklenti bulun, daha sonra başka bir eklenti eklediğiniz gibi ekleyin. Eklenti yüklendikten sonra Widget’lar menüsüne dönün ve widget’ın kullanılabilir olması gerekir.

Web Sitenize Bağlı Widget’ları Seçin

Oluşturduğunuz sitenin türüne bağlı olarak, farklı widget’lar kullanmak isteyeceksiniz. Bununla birlikte, hemen hemen her web sitesi için yararlı olması gereken birkaç tür vardır. İşte kısa bir özet:

 • Sosyal medya bağlantıları – çoğu web sitesi için, bunlar beyinsizdir. Kullanıcıların içeriğinizi Facebook, Twitter ve diğer sosyal medya sitelerinde paylaşmalarını sağlamak, görünürlüğünüzü artırmanın harika bir yoludur.
 • Bir “Son Mesajlar” widget’ı – Tüm siteler bunlardan birini kullanmaz. Ancak bloglar için harika bir özellik. Birisi yayınınızı bir Google aramasıyla bulduysa, neden onlara yapışıp daha fazlasını okumak için kolay bir yol vermiyorsunuz??
 • Bir e-posta kayıt widget’ı – Kullanıcılar içeriğinizi beğenirse, onları güncelleme almaya teşvik etmek iyi bir fikirdir. WPForms gibi bir eklenti, e-posta adreslerini ve diğer bilgileri toplamayı kolaylaştırır.
 • Bir takvim widget’ı – Bu, toplum kuruluşları için mükemmel bir seçenektir. Kullanıcıların yaklaşan özel etkinlikler veya bağış toplama şirketleri hakkında bilgi edinmesini sağlamak için bu widget’ı kullanabilirsiniz.
 • Bir reklam widget’ı – Bunlara dikkat et. Bir yandan, reklamcılık web sitenizden para kazanmanıza yardımcı olabilir. Öte yandan, birden fazla reklam sitenizin karmaşık görünmesini sağlayabilir ve kullanıcıları kapatabilir.

WordPress Menülerini Düzenleme

Artık içeriğiniz olduğuna göre, sitenizde kolayca gezinme zamanı. Bunu yapmak için bir menü eklemek isteyeceksiniz. Gösterge tablonuzun “Görünüm” bölümüne gidin ve “Menüler” bağlantısını tıklayın.

wordpress menülerini düzenleme

Menü adı hakkında endişelenmeyin. Bunu görecek tek kişi sensin. Bununla birlikte, siteniz birden fazla menüye sahip olacaksa, onları ayırt etmek için farklı adlar isteyebilirsiniz. Çoğu site için bu kötü bir fikirdir – birden fazla menü sayfayı tıkar.

“Menü Oluştur” u tıklayın, sonraki ekran menünün nereye yerleştirileceğini size soracaktır. Çoğu web sitesi için, bu sayfanın en üstünde olacaktır, ancak istisnalar vardır. “Mobil” seçeneği, bir mobil cihazdaki menü konumunu özelleştirmenizi sağlar. Örneğin, masaüstü sitenizde bir kenar çubuğu menüsü olabilir, ancak yine de daha kolay mobil kullanım için bir üst menü isteyebilirsiniz.

“Bu menüye otomatik olarak yeni üst düzey sayfalar ekle” yazan onay kutusundan endişelenmeyin. Bu seçenek, sayfalar bozukken dağınık, özensiz menülere yol açar. İsteyeceksin sayfaları oluşturuldukları gibi manuel olarak ekleme.

Bir sonraki ekranda, menünüze sayfa ekleyebilirsiniz. “Menüye Ekle” yi tıkladığınızda, menü sırasını özelleştirmenizi sağlayan başka bir ekran görürsünüz. Sayfaları uygun gördüğünüz şekilde düzenleyin.

Ayrıca münferit menü seçeneklerini genişletebilir ve alt seçenekler olarak ek sayfalar ekleyebilirsiniz. Örneğin, köpek gündüz bakım hizmetiniz bakım ve yürüyüş hizmetleri sunuyorsa, bu sayfaların her ikisini de ana “Hizmetler” menüsünün altına koyabilirsiniz. Bu, temiz bir görünüm elde etmenize yardımcı olur ve sitenizin ana menüsünü karıştırmaktan kaçınır.

Navigasyon için yalnızca menünüze güvenmemek de önemlidir. Farklı web sitesi sayfalarını birbirine bağlamak, kullanıcıların gezinmesini kolaylaştırabilir. Arama sıralamanızla birlikte trafiği artırmaya da yardımcı olabilir.

WordPress Entegrasyonları

Tebrikler! Web sitenizi oluşturdunuz!

Ama henüz işiniz bitmedi. Şimdi trafiğinizi anlamak için bazı analiz araçlarını entegre etmeniz gerekiyor. Bunun birkaç faydası var.

İlk olarak, kullanıcıların sitenizi nasıl bulduğunu ve ne kadar süre kaldıklarını anlamanıza olanak tanır.

İkincisi, trafiğinizi ne tür bir içeriğe yönlendirdiğiyle ilgili bilgi verir. Bloglar? Fotoğraf galerileri? Bilgilendirici sayfalar? Bu, web trafiğini artırmak için sitenizi daha da geliştirmenize yardımcı olabilir.

analitik

google analytics logosuEn popüler WordPress analiz aracı Google Analytics’tir ve nedenini anlamak kolaydır. Google, web’deki en popüler arama motorudur, bu nedenle başka bir şey üzerinde çalışmadan önce sitenizin Google arama performansını anlamak istersiniz..

Ancak Google Analytics’in sunabileceği çok şey var. Ziyaretçilerin sitenize nasıl geldiğini söyleyebilirler. Google’da buluyorlar mı? Facebook gibi diğer web sitelerinde? Yoksa doğrudan mı ziyaret ediyorlar? Bu bilgileri bilmek, trafiği nasıl artırdığınızı ve daha iyi neler yapabileceğinizi bilmenizi sağlar..

Diğer Araçlar & Örnekler

Google Analytics, bilmek isteyebileceğiniz her şeyi size söylemez. Örneğin, ziyaretçilerinizin yaş ve cinsiyet dağılımını bilmek isteyebilirsiniz. Bu durumda, ExactMetrics gibi daha gelişmiş bir araç düşünün. ExactMetrics ucuz değildir, ancak ziyaretçilerinize Google Analytics’ten daha derin bir fikir verir.

Sitenizin bazı işlevlerini otomatikleştirmek de isteyebilirsiniz. Zapier Automation tam da bunu yapıyor. Bu eklenti ile yeni yayınları sosyal medyada otomatik olarak paylaşabilirsiniz. Bu, her günlük blog gönderisini birden çok sosyal medya sitesinde manuel olarak yayınlamanın getirdiği zorlukların bir kısmını ortadan kaldırabilir.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author