WordPress.com’u WordPress.org’a Taşıma

wordpress.com'u wordpress.org'a nasıl taşıyabilirim?WordPress.com yeni başlayanlar için blog oluşturmaya ve kendi çevrimiçi alanlarını oluşturmaya başlamak için en iyi platformlardan biri olsa da, bazı sınırlamalar da geliyor. WordPress.com ücretsiz bir hesap oluşturmanıza izin verir, ancak bu satın alınabilirliğin en önemli tarafı, WordPress.org’a kıyasla web siteniz üzerinde özelleştirme ve kontrol açısından çok daha sınırlı olmanızdır..

Örneğin, WordPress.com sitelerinin içeriklerinden para kazanma yetenekleri sınırlıdır, SEO optimizasyonu, e-ticaret ve daha fazlası için çeşitli eklentiler yükleyemezsiniz ve trafiğinizle üçüncü taraf reklamlarını kullanamazsınız. Ayrıca, WordPress.com bloguyla web sitenize sağlanan sunucu kaynakları ve güvenlik üzerinde çok daha az kontrole sahipsiniz..

WordPress.org blogları, hem sunucu alanı hem de özelleştirme seçenekleri açısından çok daha güçlüdür. Bunun nedeni, WordPress.org web sitelerinin veya bir WordPress barındırma hesabıyla (yani siteniz için iyi ayrılmış barındırma için kaydolduğunuzda) çalıştırılması ve gerçek bir etki alanı adıyla gelmesidir. Başka bir deyişle, ucuz bir şey kiralamak yerine biraz internet gayrimenkulünü güvence altına alıyor.

Bu kılavuzda, WordPress.com’dan WordPress.org’dan nasıl geçiş yapacağımızı ele alacağız ve her adımı ayrıntılı olarak açıklayacağız. Başlayalım.

WordPress.com’dan WordPress.org’a geçiş yapın

WordPress.com’dan geçiş yapmak WordPress.org, özellikle WordPress platformunun kendisi size işlemi tamamlamak için ihtiyacınız olan araçların çoğunu veya tamamını sunduğundan çok zor veya karmaşık değildir. Ancak, WordPress platformunun yardımı olmadan, web barındırma hizmetlerini güvenceye almak ve bir etki alanına karar vermek gibi kendi başınıza tamamlamanız gereken bazı adımlar vardır..

Şimdi WordPress.com ve WordPress.org’a derinlemesine bakalım ve birbirlerinden nasıl farklı platformlar olduklarını inceleyelim.

WordPress.com’un Sundukları

Aynı adı paylaşsalar da, WordPress.com, WordPress.org kadar popüler veya etkili değildir. Ancak, WordPress.com hala WordPress’in kurucularından biri olan Matt Mullenweg tarafından yaratıldı. Bu sadece yeni başlayanlar için karışıklığa katkıda bulunur ve birçok insanın WordPress.com’un markanın toplam özelliklerinin ve kullanılabilirliğinin kapsamını sunduğuna inanmasına neden olur.

WordPress.com 5 plana ayrılmıştır, Ücretsiz ve VIP arasında değişir. Bu planlar değişen fiyat aralıklarına sahiptir ve her fiyat aralığı farklı bir aboneliğe ve ek özelliklere veya özelleştirme seçeneklerine karşılık gelir. Abonelik ücretleri, plana giren adanmış bulut barındırma teknolojisi nedeniyle Kişisel plan için yıllık 48 ABD Doları veya VIP için ayda 5000 ABD Doları veya daha fazladır..

Bununla birlikte, kullanıcıların çoğunluğu ve WordPress.com’un Ücretsiz planına başlama veya bunlara bağlı kalma. Bu sadece kurulumu inanılmaz derecede kolay değil, aynı zamanda cüzdanınızı riske atmadan denemenize izin veriyor. Abonelik olmadan bile, WordPress.com size 3 GB depolama alanı ve platforma ve web sitenize otomatik güncellemeler ve yedeklemeler sunar. Yedeklemeler, bir kilitlenme durumunda sitenizi sıfırdan yeniden oluşturmanıza gerek kalmaması nedeniyle harika bir özelliktir.

Bununla birlikte, WordPress.com, WordPress.org’u ciddi İnternet işletme sahipleri veya blogcular için daha çekici bir seçenek haline getiren ciddi sınırlamalara sahiptir..

Ücretsiz Plan Reklamları İçerir

Yeni başlayanlar için, WordPress.com’un ücretsiz web sitelerinin tümü reklam içerir. Ziyaretçilerinizde bu reklamlardan hiç para kazanmıyorsunuz seçeneğiniz yok değil onları görmek için. Belirli bir ziyaretçi tabanına göre uyarlanmış temalı bloglar veya içerik için bu, okuyucularınızı kapatabilir, özellikle reklamlar içeriğinizle çakışabilir. Bu genel reklamlardan kurtulmak istiyorsanız ücretli bir plana geçmelisiniz.

Ayrıca, kendi reklamlarınızı satamazsınız, yani para kazanma seçenekleriniz sınırlıdır. Yüksek trafikli bir web siteniz varsa, muhtemelen önceden yeni sürüme geçmek istersiniz, ancak yine de dikkate değer bir dezavantajdır..

Daha önce bahsedildiği gibi, ayrıca herhangi bir eklenti yükleyemezsiniz. Eklentiler aslında WordPress platformuyla çalışan ve yararlı özellikler veya güvenlik işlevleri ekleyen eklentilerdir. WordPress.com Ücretsiz plan kullanıcıları, web sitesi denetimlerinde yer alan birkaç “Jetpack” özelliği alır, ancak bunlar ücretli seçeneklerle karşılaştırıldığında sınırlıdır.

WordPress.com Ücretsiz web siteleri de son derece tema ve görünüm açısından sınırlı. Birçok WordPress.com kullanıcısı, WordPress platformunda mevcut olan çok sayıda temaya bakarlar, ancak yalnızca ilk abonelik katmanı için ödeme yapmadıkları sürece çoğunun kilitli olduklarını anlamak için.

Son olarak, Ücretsiz plan için WordPress.com kullanıcılarının herhangi bir Google Analytics aracı veya istatistik izleme özelliği yoktur. Sonuç olarak, WordPress.com Ücretsiz seçeneği gerçekten sadece bir başlangıç ​​hobi blog platformu olarak iyi; mevcut araçlarla başka bir şey yapamazsınız.

WordPress.org’un Sundukları

wordpress.com logosuWordPress.org, tüm dünyadaki ciddi blog yazarlarında çevrimiçi işletme sahipleri tarafından kullanılan bir platformdur. Ayrıca bir alan adı ve web barındırma (eski genellikle ikincisine dahil) için ödemek zorunda olsa da, ücretsiz bir plan ile geliyor. Bir platform olarak WordPress.org da açık kaynaklıdır, bu nedenle çevrimiçi topluluğun çoğu tarafından iyi güvenilir.

WordPress.org’un ana cazibesi web siteniz üzerinden size tam kontrol sağlar. Öncelikle bu kadar çok insanı platforma çeken şeyin bir parçası olan, şimdiye kadar oluşturulmuş web sitesi platformlarını kullanmanın en kolay yollarından biridir. Ziyaretçileriniz veya çevrimiçi işletmeniz için gerçekten benzersiz bir web sitesi oluşturmanıza izin vermek için WordPress temalarının özelleştirme araçlarında yayılmasından yararlanmanıza olanak tanır.

Harika Özelleştirme Seçenekleri

Web sitenize WordPress eklentileri veya uygulamaları da ekleyebilirsiniz. Bunlar, e-ticaret mağazaları kurmanıza, ziyaretçileriniz için daha iyi güvenlik, medya araçları veya fotoğraf görüntüleme sayfaları ve çok daha fazlasını sağlar. Özellikle, WordPress.com seçeneklerinin ücretsiz olarak sağladığı otomatik yedeklemelere güvenmek yerine web sitenizin bütünlüğünü ve geçmişini korumak istiyorsanız WordPress yedek eklentilerini indirmeniz gerekir..

Esasen hayal edebileceğiniz herhangi bir web sitesi oluşturun özelleştirme seçenekleri sayesinde WordPress.org platformunu kullanma.

Size Daha Fazla Kontrol Sağlar

Ancak WordPress.org’a gelen diğer büyük cazibe, para kazanma seçenekleri ve potansiyelidir. Çevrimiçi işinizden veya web sitenizden para kazanmak istiyorsanız, temel olarak bir WordPress.org sitesi edinmeniz gerekir. Geliri WordPress ile paylaşmak zorunda kalmadan kendi reklamlarınızı yayınlayamazsınız, aynı zamanda Google Analytics verileri ve izleme araçları üzerinde de kontrol sahibi olursunuz WordPress.com web sitelerinin kötü bir şekilde hariç tutulması.

Bu, pazarlama kampanyalarını uyarlamanıza, hangi reklamların kullanıcı tabanınızla en başarılı olduğunu belirlemenize ve hangi içeriğin trafiği en iyi şekilde çekeceğine karar vermenize ve böylece kârınızı artırmanıza olanak tanır.

Daha da iyisi, WordPress.org web siteleri üyelik seçenekleri oluşturmanıza ve bunları içerik, belirli medya türleri ve daha fazlası için satmanıza izin verir. Çevrimiçi araçlar oluşturmak, bu araçlar nedeniyle mümkün olandan daha fazla yapılır ve bunların hepsi, yeterli güce ve yaratıcı kavrayışa sahip tek bir kişi tarafından gerçekleştirilebilir.

Tek gerçek dezavantajları, tam kontrole sahip olanlardır. Örneğin, web sitenizi güncellemekten sorumlusunuz, hem genel olarak hem de güvenlik nedeniyle. Ayrıca, trafiğiniz arttıkça ve sunucu kaynak ihtiyaçlarınız da buna göre arttıkça pahalı olacak sunucu barındırma için ödeme yapmanız gerekecektir..

Yine de, bireylerin büyük çoğunluğu WordPress.org web sitelerinin alternatiften çok daha üstün olduğunu buluyor. Kendi çevrimiçi alanınızı oluşturma ve sürdürme konusunda ciddiyseniz, en iyi seçenektir..

Kendi Sunucunuzu Edinme

WordPress.com sitenizi WordPress.org’a taşımanın ilk adımı, WordPress Web hosting satın almayı içerir. Bir WordPress Web hosting şirketi bulmak yeterince kolaydır: sadece Google aynı sorguyu ve anında bol miktarda sonuç almalısınız. Ancak en iyi WordPress Web barındırma seçeneğini belirlemek biraz daha zordur.

Bakılacak şey

Yeni başlayanlar için, sunucu kaynakları açısından mükemmel ölçeklenebilirliğe sahip bir şirket isteyeceksiniz. Bu kaynaklar, depolama (gigabayt cinsinden ölçülür) ve bant genişliği gibi, genellikle “sınırsız” olarak gelir (siteniz aniden büyürse gerçekçi olarak sınırlıdır). Ölçeklenebilirlik önemlidir, çünkü daha fazla aylık ziyaretçiyi idare etmenize ve barındırma aboneliğinizi aceleyle yükseltmek yerine ani trafik artışlarından tam olarak yararlanmanıza izin verecektir..

wordpress güvenliğiArdından, bir WordPress Web barındırma bulmaya çalışın iyi güvenlik sağlayan şirket. WordPress.org web siteniz için güvenlik, özellikle GDRP ve diğer internet düzenlemeleri döneminde çok önemlidir. Basitçe söylemek gerekirse, web sitelerini ziyaret edenler verilerinin güvenli olduğunu bilmek istiyor.

Bu, siteniz için bir güvenlik temeli oluşturan ve ziyaretçilere gönül rahatlığı sağlayan SSL sertifikası içerebilir. Herhangi bir çevrimiçi mağaza işletmek istiyorsanız bu bir zorunluluktur. SSL sertifikası genellikle aylık bir ücrete tabidir, ancak bazı WordPress web barındırma hizmetleri SSL sertifikasını bonus olarak içerir. Para için maksimum değer istiyorsanız bunları arayın.

Bazı WordPress web hosting şirketleri de özelliklerinden biri olarak yedeklemeler içerir. Bunlar mükemmel ek avantajlardır. DDoS koruma sistemleri ve diğer antiviral önlemler de,.

Güvenlikten sonra, bir WordPress Web barındırma şirketinin müşteri hizmetleri açısından neler sunduğunu araştırın. İyi bir barındırma şirketi, telefon veya web sohbet desteği de dahil olmak üzere müşteri hizmetleri ekiplerine ulaşmanın çeşitli yollarına sahip olmalıdır.

Hosting Türü

Son olarak, tip WordPress web hosting şirketi sunmaktadır. Abonelik tekliflerinin büyük çoğunluğu paylaşılan web barındırma olacak, yani bir sunucu koleksiyonundaki web barındırma alanını diğer “kiracılarla” paylaşacaksınız. Bu genellikle küçük ve orta ölçekli web siteleri için uygundur.

wordpress barındırmaAma adanmış birinci sınıf WordPress hosting sunan bir web hosting şirketi isteyebilirsiniz. Bu, kendinize tam sunucu alanı kazandığınız ve sunucu kaynaklarını hiçbir zaman başkalarıyla paylaşmanız gerekmediği anlamına gelir. Doğal olarak, bu hosting seçenekleri paylaşılan aboneliklere göre biraz pahalı, ancak web sitenizin katlanarak büyümesini beklerseniz buna değebilir.

Ya da araştırabilirsin Cloud WordPress barındırma. Bu, diğer iki seçenekten daha yenidir ve sunucu verilerinizi Bulutta depolamanızı sağlar. Kaliteli bulut depolama, artan hızı, daha iyi güvenliği ve kullanım kolaylığı sayesinde popülaritesinde hızla artmaktadır. Bu planlar, sağlayıcıya bağlı olarak orta veya yüksek maliyetli olabilir.

Bunlardan bahsetmişken, bir barındırma seçimini tamamlamadan önce fiyatı dikkate almayı unutmayın. Toplam aylık gider bütçeniz için gideceğiniz WordPress.org planı ile barındırma planlarınızın aylık maliyetini toplamayı unutmayın..

Alan Adı Kayıt Kuruluşunu Aktarma

Bir WordPress.org sitesi oluşturduğunuzda, mevcut bir alan adını WordPress.org veritabanına aktarabilir veya WordPress.com sitenizin şu anda sahip olduğu siteye özellikle bağlı değilseniz yeni bir alan adıyla başlayabilirsiniz..

Yeni bir alan adı seçiyorsanız, web sitenizin ana adıyla devam etmeyi deneyebilirsiniz, ancak adın ne kadar geleneksel olduğuna bağlı olarak bu işe yaramayabilir. Alan adının her durumda ana web sitesi ile ilgili olması gerekmez; sadece hatırlayabileceğiniz bir şey seçin ve tanımlaması kolay olacaktır.

Alan adınızı WordPress.com’dan başka bir ana bilgisayara aktarmak için önce WordPress.com hesabınıza giriş yapabilir, ardından alan adını Alan Adı Yönetimi sekmesinden yönetebilirsiniz. Aktarmayı planladığınız web sitesini seçin ve sizi bilgilerini ve çeşitli seçeneklerini listeleyen bir sayfaya götürmelidir..

bir Etki Alanını Aktar düğmesi sizi başka bir alan adı kayıt kuruluşuna veya kullanıcıya, hatta başka bir siteye aktarmanıza olanak tanıyan bir ekrana yönlendirecektir. Açıkçası, başka bir kayıt şirketi seçeneğine bir transfer seçin. Alan adınızın kilidini açmanız ve gizlilik korumasını kaldırmanız gerekebilir. Güncelleme Ayarları ve Devam ile istendiğinde bunu yapın.

Bu size daha sonra WordPress.com arayüzüne sağlayabileceğiniz bir e-posta aktarım kodu sağlayacaktır..

Tüm bunlardan sonra, WordPress.org’daki yeni web sitesine gidin ve alan adını talep edin.

Mevcut Web Sitelerini Taşıma

Bazı durumlarda ve seçtiğiniz web barındırma hizmetine bağlı olarak, WordPress.com sitenizi WordPress.org’a aktarmak ücretsiz olacaktır. Diğer durumlarda, küçük bir ücrete tabi olabilir; aktarım işlemine başlamadan önce bunu kontrol ettiğinizden emin olun.

Adım bir

wordpress yönetici alanı

Başlamak için WordPress.com’dan verilerinizi dışa aktarmanız gerekir. WordPress.com hesabınızda oturum açın ve kontrol paneline gidin, ardından soldaki yönetim bağlantısını tıklayın ( WP Yöneticisi).

Şuraya git: Araçlar, sonra ihracat. İki seçenek görmelisiniz: ücretsiz ve rehberli aktarım. Bu kılavuza sahip olduğunuz için ücretsiz seçenek bizim amacımız için iyidir!

Bir sonraki ekran size yeni sitenize hangi verileri aktarmak istediğinizi soracaktır; çoğu durumda, tüm içeriğinizi aktarmak istediğinizi bekleriz ancak sayfa, yayın, medya ve diğer içerikleri,.

wordpress.com nasıl expoert için

Bu ekranı tıkladığınızda, bilgisayarınıza yeni WordPress.org sitesine aktaracağınız tüm verileri içeren bir XML dosyası indirilir.

İkinci adım

Ardından, WordPress’i web barındırma sunucunuza kurmanın zamanı geldi. Önceden seçtiğiniz WordPress barındırma planına bağlı olarak bu zaten tamamlanmış olabilir – bazıları bunu otomatik olarak aboneliklerine bonus olarak yapar. Her iki durumda da, yalnızca birkaç tıklama alır.

Adım üç

Daha sonra WordPress web sitenizin yönetim alanına daha önce yaptığınız gibi giriş yapabilirsiniz, ancak bu sefer barındırma sağlayıcınızın sunucusu üzerinden. Adresine git Araçlar, sonra İthalat ve işaretli düğmeyi bulun Şimdi kur WordPress seçeneğinin altında. Bu, otomatik bir WordPress içe aktarma aracı çalıştırır; tek yapmanız gereken pop-up penceresini gördüğünüzde “ithalatçı çalıştırmak” butonuna tıklamak.

wordpress nasıl alınır

Ekran, daha önce indirdiğiniz XML dosyasını yüklemenizi ister. Bunu kaydettiğiniz yerden yükleyin (masaüstü hatırlanması kolay bir yerdir).

İthalatçı, içeriği mevcut kullanıcı profilinize atama veya yeni bir kullanıcı profili oluşturmanıza izin vermenin yanı sıra eski eklerinizi içe aktarma seçeneği de sunar. Bu kutuyu tıklamanızı öneririz, böylece resim dosyalarınızı doğru yayınlarla veya sayfalarla ilişkilendirirsiniz.

Adım dört

Şimdi tek yapmanız gereken Sunmak WordPress, eski sitenizi otomatik olarak yeni WordPress.org platformuna geçirecektir. Daha fazla veriye sahip daha büyük web sitelerinin tamamen taşınmasının daha uzun sürdüğünü ve daha küçük web sitelerinin birkaç dakika içinde yapılabileceğini unutmayın..

İçe aktarma tamamlandıktan sonra, web sitenizi gözden geçirmek ve her şeyin daha önce olduğu gibi görünmesini sağlamak hala iyi bir fikirdir. Göç işlemi sırasında görüntüler ve diğer medya biraz titiz olabilir, bu nedenle her şeyi olduğu gibi geri almak için buradaki ve oradaki şeylerle uğraşmanız gerekebilir..

Trafik Yönlendirme

Diğer bir ipucu: WordPress.com sitenizle sadık bir takipçiniz varsa, eski trafiği WordPress.com sitenizden yeni WordPress.org konumunuza yönlendirmek için WordPress’e yıllık 13 ABD doları ücret ödemek faydalı olabilir. Bu, Google arama sıralamalarındaki yerinizi korumanıza ve sıfırdan veya daha yavaş bir hızda yeni bir kitle oluşturmak zorunda kalmadan trafiğinizi önceki seviyelerine kadar korumanıza yardımcı olabilir. Bu, WordPress.com Site Yönlendirme Sayfası, bu da herhangi bir ödemeyi yapar

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author