Linux Nasıl Kullanılır: Yeni Başlayanlar için Basit Kılavuz

Teknoloji devi Microsoft geçtiğimiz günlerde, Windows 10 işletim sistemini çalıştıran bir milyar bilgi işlem cihazının önemli kilometre taşına ulaşmanın çok yakın olduğunu açıkladı ve böylece masaüstü bilgisayarlar açısından en büyük pazar payına sahip.

Öte yandan Linux, masaüstü bilgisayarların sadece% 2’sine güç veriyor, ancak dünyadaki en popüler işletim sistemleri ailesi. Nasıl olabilir?

2020’de Linux’un gerçekliği, dünyadaki kişisel ve kurumsal bilgi işlem cihazlarının yaklaşık% 90’ına güç sağlamasıdır ve bunun nedeni kısmen Google’ın Android ve Chrome işletim sistemlerinin Linux’un Linux platformu olduğunu belirtmek değil, Linux çekirdeğine dayanmasıdır. uygulamaları, web barındırma hizmetleri, bulut bilgi işlem veri merkezleri, süper bilgisayarlar ve birçok kurumsal ağ için seçim.

NASA tarafından işletilen Pleiades süper bilgisayarı, özellikle SUSE Linux Enterprise Server 11 tarafından desteklenen IBM Watson yapay zeka sistemi gibi Linux’ta da çalışır..

Linux’u denemeyi düşünüyorsanız, ancak nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, bilmeniz gereken ilk şey, muhtemelen Unix benzeri işletim sistemleri dünyasına aşina olduğunuz için muhtemelen yarıda olduğunuzdur. Windows, macOS, Android, iOS, Chrome OS ve hatta BlackBerry QNX OS bile Unix benzeri sistemlerdir.

Çoğu Android akıllı telefon kullanıcısı bir iPhone’a geçerse iOS’u askıya alabilir ve aynı şey Windows’a geçiş yapan macOS kullanıcıları için de söylenebilir. Deneyimin tadını tam olarak çıkaramayabilirler, ancak işlevsellik hakkında neredeyse sezgisel bir anlayışa sahiptirler. Linux’un bu Unix benzeri yönü, denediğinizde hızlı bir şekilde alışacağınız anlamına gelir.

Linux Nedir?

Linux, tıpkı Windows veya macOS gibi bir işletim sistemidir (bilgisayarınızın) tüm donanım bileşenlerini yöneten bir platformdur. Yazılım uygulamalarının bilgi işlem cihazlarıyla iletişim kurmasına yardımcı olur.

Linux’un gelişimi 1990’ların başlarına dayanmaktadır. Finlandiyalı bir bilgisayar bilimi öğrencisi olan Linus Torvalds, Intel x86 mimarisi üzerine inşa edilmiş 486 klon, o sırada sahip olduğu bir PC için kendi işletim sistemi sürümünü oluşturmaya karar verdi.

Linux Çekirdeği

Torvalds’ın Linux çekirdeğini geliştirmeye başladığı unutulmamalıdır ve bu, ücretsiz ve açık kaynak geliştirme topluluğunun desteğiyle birlikte bugüne kadar yapmaya devam ettiği bir görevdir. Linux çekirdeği, Mart 2019’dan itibaren neden Linux kullanmayı düşünmelisiniz? Çekirdek, işletim sistemi ve bilgisayarların işlevselliği ile ilgili her şeyi kontrol etmek amacıyla kodlanmış kritik bir programdır..

Yukarıdakileri akılda tutarak, Linux’un çekirdeğe veya işletim sistemi ailesine birbirinin yerine geçebilecek bir isim olduğunu açıklığa kavuşturmak önemlidir. Linux, Özgür ve Açık Kaynak Yazılım (FOSS) hareketinin kalbinde yer aldığından, çoğu masaüstü ve dizüstü bilgisayar sistemlerine yönelik oldukça az sayıda OS varyantı vardır, ancak bazıları kodlanmış ve belirli cihazlar göz önünde bulundurularak dağıtılmıştır..

Örneğin Android, akıllı telefonlar, tabletler ve dokunmatik ekran arayüzlerine sahip diğer cihazlar için idealdir. Chrome OS, Chromebook gibi modern dizüstü bilgisayarlarda çalışmak üzere derlenmiş bir Linux çeşididir. Red Hat Enterprise Linux, sunucular için tasarlanmış ticari bir işletim sistemidir.

Bunların hepsi Linux dağıtımlarıdır ve genellikle “dağıtımlara” kısaltılır. Bu kılavuzun amacı için, başlamak için en iyi yol olan FOSS Linux masaüstü dağıtımlarına değineceğiz. En azından, bir Linux dağıtımını çalıştırmak için bir masaüstü veya dizüstü bilgisayara ve ideal olarak bir USB sürücüsüne ihtiyacınız olacak, hatta yüklemeniz gerekmeyebilir.

Tüm işletim sistemlerinde olduğu gibi Linux’ta şunlar vardır:

 • bootloader: Bilgisayarınızı başlattığınızda, Temel Giriş / Çıkış Sistemi (BIOS) tüm ekipmanlarınızın çalıştığından ve düzgün iletişim kurabildiğinden emin olmak için bir dizi olay boyunca çalışmaya başlar; daha sonra yazılımı, çekirdeği belleğe yükleyen önyükleyiciyi yürütmeye yönlendirir. Puppy Linux gibi bazı hafif Linux dağıtımları 300 MB’den daha az yer kaplar ve hem çekirdeği hem de işletim sistemini RAM’den yükler. Fare, klavye, video ekranı, ses ve grafik kullanıcı arabirimleri gibi G / Ç istekleri çalıştıktan sonra önyükleyici biter.
 • Cinler: Çok görevli bir işletim sistemi olarak Linux, isteklerin yapılmasını bekleyen arka planda çalıştırmak için cinlerden yararlanır. Yalnızca bir Linux dağıtımını test ediyorsanız, Windows Görev Yöneticisi’nde veya macOS etkinlik izleyicisinde gördüklerinize benzer arka plan işlemleri olduğundan, cinlerden haberdar olmayabilirsiniz..
 • Kabuk: Birçok Linux dağıtımı, kullanıcıların işletim sistemi kabuğuna bir terminal uygulaması aracılığıyla yönetilebilen bir komut satırı arabirimi (CLI) aracılığıyla erişmesine olanak tanır. Metin tabanlı CLI komutları, çekirdekle iletişim kurmak için kullanılabilir ve bu, bazı potansiyel Linux kullanıcılarını korkutucu bir şeydir, ancak Windows Başlat Menüsü’nden CMD yazmaya ve DOS dönemini anımsatan komutları girmeye benzer. Bu kılavuzun ilerleyen bölümlerinde kabuk ve CLI komutlarına geri döneceğiz.
 • Grafik sunucusu: Burası herkesin alıştığı Windows benzeri GUI’yi alır. Çoğu Linux dağıtımı, X11 veya X olarak da bilinen X Pencere Sistemini kullanır; bu, kullanıcının fare veya dokunmatik ekran hareketleriyle ilgili olarak ekrandaki tüm grafik öğeleri işler. Bazı Linux dağıtımları, özellikle daha hafif sürümler, kullanıcılardan GUI’yi başlatmak için “xwin” komutunu girmelerini isteyen terminal benzeri bir ortama önyükleme yapar; bu, kullanıcıları DOS’a önyükleyen ve GUI’ye erişmek için “win” komutunu gerektiren 16 bitlik dönemin erken Windows 3.1x günlerine benzer.
 • Masaüstü ortamı: Bu, her kullanıcının en tanıdığı parçadır. Linux ortamında, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok ortam var. Aero ve Metro gibi Windows tasarım dil sistemlerine ve macOS’un Aqua kullanıcı arayüzüne benzer şekilde, Linux da KDE, MATE, Tarçın, GNOME, Xfce, Unity ve diğerleri gibi birçok varyanta sahiptir..

Birçok Linux masaüstü ortamı, kullanıcıları daha kolay hale getirmek için Windows’u taklit eder, ancak açık kaynaklı sistemler oldukları için Apple GUI sistemlerini taklit edecek şekilde yapılandırılabilirler ve bu genellikle KDE’de geçerlidir..

Bazı durumlarda, masaüstü ortamları belirli amaçlar için dönüştürülebilir. Böyle bir örnek, çocuklar için bir eğitim platformu olarak hizmet veren Sugar OS masaüstüdür..

Test Edilecek Linux Dağıtımını Seçme

Bugüne kadar, aralarından seçim yapabileceğiniz 600’den fazla Linux dağıtımı vardır ve bunların çoğu aşağıdaki ana dağıtımlara dayanmaktadır:

 • kemer
 • Debian
 • openSUSE
 • Slackware

Onlarca yıl süren Linux geliştirmelerinden sonra, yeni gelenler için fikir birliği Debian tabanlı bir dağıtımla başlayacak. Debian genellikle gerçek bir “evrensel işletim sistemi” olarak adlandırılır çünkü doğru yapılandırmaya sahip hemen hemen tüm bilgisayar cihazlarına kurulabilir.

Çok eski bir donanımla çalışmadığınız sürece Slackware tabanlı bir dağıtım seçmek istemeyebilirsiniz ve Arch tabanlı dağıtımlar daha teknik olma eğilimindedir. Bunu göz önünde bulundurarak, aşağıdaki öneriler Debian tabanlıdır.

 • Linux Nane şu anda en popüler dağıtımlardan biridir. Piyasadaki en temiz masaüstü ortamlarından birine, Windows ve macOS öğelerinin güzel bir karışımına sahiptir. Yeni kullanıcılar için, Mint tonlarca seçenek yüklü olarak geliyor. Başlat Menüsü ve uygulama seçim işlemi ile Windows 7/10’a benzer şekilde çalışır. Çok hızlıdır ve eski bilgisayarlarda bile, tercihen 64 bit çeşitli donanımlarla uyumludur. Windows’tan Linux’a geçiş yapanlar için bu en iyi seçenektir.
 • Ubuntu geçiş yapmak isteyen Windows kullanıcıları için de iyi bir seçenektir. Ubuntu, orada bulunan, bunu yapan ve hala hayatta ve tekmeleyen “havalı büyükbaba” gibidir. Ubuntu, sadece teknisyenler için değil, ortalama kullanıcılar için oluşturulmuş evrensel bir platform üzerine kurulmuştur. Başlayan biri için Ubuntu harika; ayrıca forumlar ve diğer web toplulukları şeklinde bir sürü yararlı dokümantasyon ve topluluk desteği vardır.
 • Köpek yavrusu Linux eski donanımları yeniden canlandırmak için özel olarak derlenmiş ve paketlenmiş Ubuntu tabanlı bir dağıtımdır. Bu hafif dağıtım RAM’de çalışabilir, bu da tüm işletim sistemi işlevselliğinin sabit sürücü kurulumu gerektirmediği anlamına gelir. Yıllar önce destek almayı bırakan daha eski Windows Netbook’lar Puppy Linux ile güncellenebilir ve bu işletim sistemi de Linux’un donanımlarında nasıl çalıştığını görmek isteyen kullanıcılar için idealdir. Benzer bir seçenek SliTaz, 200 MB’den daha hafif bir ambalajdan çalıştırılabilir.

Yararlı uygulamalar açısından, Mint ve Ubuntu gibi Linux dağıtımları, üretkenlik için LibreOffice (Microsoft Office gibi, ancak ücretsiz), web’de gezinme için Firefox, video ve ses dosyalarını oynatmak için VLC, görüntü düzenleme için GIMP, Anlık mesajlaşma için Pidgin, ses düzenleme için Audacity ve diğerleri.

Hepsinden iyisi, Linux dağıtımlarının çoğu, gerekli tüm bağımlılıklarla birlikte yüzlerce uygulamanın indirilebileceği ve yüklenebileceği FOSS depolarına bağlanır.

Linux Sürüş Testi

Linux dağıtımlarının düzgün bir yönü, onları birincil işletim sisteminiz yapmaya karar vermeden önce bir test sürüşü için alabilmenizdir. Linux dağıtımlarının çoğu, çekirdek, grafik sunucu, masaüstü ortamı ve uygulamaların USB sürücüler gibi çıkarılabilir ortamlardan önyüklenebileceği anlamına gelen “canlı CD” işlevini desteklediğinden mümkündür. Çoğu durumda, Linux dağıtımları sanal makineler içinde de test edilebilir, ancak en iyi yöntem USB flash sürücüleri kullanmaktır.

Mint ve Ubuntu gibi önemli dağıtımlar, önce indirme sayfalarını ziyaret ederek ve test edilecek doğru ISO dosyasını arayarak test edilebilir:

 • Ubuntu indir
 • Nane indir

En az 2 GB depolama alanına sahip USB sürücüler önerilir; aksi halde, hâlâ tam özellikli olan daha hafif dağıtımları test etmek isteyebilirsiniz:

 • SliTaz indir
 • Puppy Linux indir

USB’niz bir bilgi işlem cihazı olacağından, dağıtımı indirip yüklemeden önce doğru şekilde biçimlendirildiğinden emin olmak istersiniz. Yeniden başlatmadan önce ISO görüntüsüne sahip USB’yi masaüstünüze veya dizüstü bilgisayarınıza takın; BIOS’unuzun önyükleme önceliğini USB’ye ayarlamanız gerekebilir ve bu, aşağıdaki tuşlardan birine basarak gerçekleştirilebilir:

 • ESC
 • F1
 • F2
 • F8
 • F10

BIOS kurulum yardımcı programı göründüğünde, önyükleme önceliği menüsüne gitmek için ok tuşlarını kullanın ve USB’yi en üst cihaz ve sabit sürücü ikinci seçenek olarak ayarlayın. Yeni BIOS ayarlarınızı kaydedin, bilgisayarın yeniden başlamasına izin verin ve ekrandaki komut istemlerini izleyin.

Canlı bir USB oturumu sırasında genellikle göreceğiniz ana Linux bileşenleri şunları içerir:

 • Giriş yapmak için bir ekran yöneticisi.
 • Uygulamalarınızı işlemek için bir pencere yöneticisi.
 • Pencereleri, panelleri, menüleri, tire arayüzlerini ve temel uygulamaları da yöneten bir yönetici.

Önyükleme işlemini bitirdikten sonra masaüstü ortamını görmelisiniz. Tıpkı Windows gibi, Linux’un her çeşidinin çoğu masaüstü ortamına sahip olacak.

Birkaç dakika sonra, görev çubuğunu, bildirim alanını, uygulama menüsünü, ayarların nerede değiştirileceğini, saati / tarihi vb. Kolayca bulabilirsiniz..

Linux Terminal Uygulamasını Kullanma

Teknik olarak daha eğimli olan kullanıcılar, Tiny Core Linux veya mini Debian gibi yalnızca terminal tabanlı bir Linux dağıtımını test ederek işleri daha da kolaylaştırabilir.

Bunu yaptığınızda, işletim sistemi doğrudan CLI’ye ve GUI öğeleri olmadan önyüklenir. Özünde, aşağıdaki gibi metin komutları yazabileceğiniz bir terminale bakacaksınız:

 • pwd – içinde bulunduğunuz dizinin yolunu gösterir.
 • ls – geçerli dizindeki dosyaların bir listesini görüntüler.
 • CD – başka bir dizine git.
 • mkdir – geçerli dizinde yeni bir klasör oluşturur.
 • dokunma – dosya türü uzantısı belirtildiği sürece yeni boş dosyalar oluşturur, örneğin: new.txt.
 • mv – dosyaları bir dizinden diğerine aktarır. Bu komut dosyaları yeniden adlandırmak için de kullanılabilir; new.txt durumunda, “mv new second” dosyanın second.txt olarak yeniden adlandırılmasına neden olur.
 • rm – dosyaları siler.
 • rmdir – dosyalar temizlendikten sonra dizinleri siler.
 • adam – bu yeni başlayanlar için en kullanışlı komuttur çünkü Linux komutları hakkında açıklamalar ve bilgiler sağlar.
 • yerinde – konuları belirtebileceğiniz için “insan” dan daha kullanışlı başka bir komut. Diyelim ki Linux dosya sistemi hiyerarşisi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsunuz. Bu durumda, “hiyerarşi” kelimesini içeren Linux manuel sayfalarını görüntülemek için apropos hiyerarşisi yazabilirsiniz.

Linux Dosya Sistemi Hiyerarşisi

Linux canlı veya kalıcı kurulumunuzda gezinirken, dosya sisteminin hiyerarşi standardına bir göz atmak isteyeceksiniz. Ubuntu gibi Debian tabanlı bir işletim sisteminde şöyle görünebilir:

 • /çöp Kutusu – çoğu kullanıcının başladığı yer.
 • /çizme – çekirdeğin yaşadığı yer.
 • / dev – aygıt sürücülerinin bulunduğu yer.
 • /vb – tüm kullanıcılar için yapılandırma dosyalarının bulunduğu yerler.
 • /ev – özel klasörlerin nerede depolanması gerektiği.
 • / lib – dinamik kütüphanelerin ve bağımlılıkların korunduğu ve dokunulmaması gereken yerler.
 • / media – sanal makineler dahil olmak üzere sabit ve çıkarılabilir ortamlara atıfta bulunulursa.
 • / mnt – monte edilmiş sabit ve çıkarılabilir ortamın belirtildiği yerlerde.
 • / opt – kurulumdan sonra ek yazılım paketlerinin depolandığı yerler.
 • / proc – / lib’e benzer şekilde, yalnız bırakılmalıdır.
 • /kök – burada süper kullanıcı dosyaları depolayabilir ve üst düzey komutları yürütebilir.
 • /Çalıştırmak – geçici bir dosya sistemi.
 • / sbin – root’a benzer şekilde, süper kullanıcı komutlarının yürütüldüğü yer burasıdır.
 • / srv – FTP ve HTTP verilerinin bulunduğu yerler.
 • / sys – çekirdek bilgisi sağlar.
 • / tmp – başka bir geçici dosya sistemi.
 • / usr – kullanıcı tarafından yüklenen uygulamaların depolandığı yerler.
 • / var – özellikle web tarayıcıları gibi internet uygulamaları tarafından kullanılan başka bir geçici dosya sistemi.

Linux Dosya Sisteminde Gezinme

Bir grafik sunucusuyla paketlenen çoğu Linux dağıtımı sizi doğrudan masaüstü GUI’sine önyükleyecektir, bu da çoğu durumda Windows veya macOS’a benzeyecektir.

Mate, LXDE ve KDE Plazma gibi masaüstü bilgisayarlarda, Windows Başlat menüsü düğmesine benzeyen bir simge bulmak için ekranın altına veya üstüne bakabilirsiniz. Bu öğeye tıklamak veya dokunmak, Bölme, Kök, Ana Sayfa, Usr veya Mnt klasörünü gösterecek etiketli bir gezinme seçeneği getirecektir..

Dosya dolapları, disk sürücüleri veya bilgisayarlar gibi öğeleri tasvir eden skeuomorfik simgeler sayesinde en son Gnome masaüstü bilgisayar oldukça sezgiseldir. Bu grafik öğelere tıklamak, dizinleri ve klasörleri kendi pencerelerinde açarak gezinmeyi macOS ve Windows’a çok benzetir. Birçok Ubuntu dağıtımında bulunan Unity masaüstü, klasör navigasyonu için sezgisel simgeler de sunar.

Bir Linux terminal uygulaması tarafından sağlanan CLI ortamından, gezinme her zaman şu anda bulunduğunuz yolu döndürecek olan pwd komutuyla başlar, örneğin:

pwd

/ev/

İçinde bulunduğunuz klasördeki tüm dosyaları görüntülemek için ls komutunu kullanabilirsiniz. Ayrıca, cd komutu aşağıdaki gibi dizinleri değiştirmenize izin verir:

cd / ana sayfa / indir

pwd

/ Home / indirme

Tüm yolları yazmak yerine, geçerli yolunuzdaki bir klasöre cd atabilirsiniz:

pwd

/ev/

cd indir

pwd

/ indirme

Geçerli yolunuzdan bir düzey yukarı çıkmak için cd yazın..

CD..

pwd

/ev/

Dosyaları Linux Dizinleri Arasında Taşıma

Bir masaüstü ortamında olduğunuz sürece, bir dizini görüntüleyen her pencere bir dosya yöneticisi haline gelir, yani dosyaları sürükleyip bırakmak için birden fazla klasör açarsınız. Bir Linux terminalinde, mv komutu dosyaları aktarmak için kullanılabilir.

Taşımak istediğiniz dosyanın “proje” olarak adlandırıldığını ve şu anda ana sayfa / indirme klasöründe depolandığını varsayalım. Aynı dizindeki belgeler1 klasörüne taşımak için şunu yazabilirsiniz:

mv / ana sayfa / indir / proje / ana sayfa / indir / belgeler1

Mv komutuyla * joker karakter bağımsız değişkenlerini de kullanabilirsiniz. / Home / download klasöründeki tüm şarkılarınızı / home / download / music klasörüne taşımak için aşağıdakileri yazın:

mv /home/download/*.mp3 / home / download / müzik

Komut Satırından Dosyaları Yeniden Adlandırma

Çoğu Linux masaüstünde sağ tıklama bağlam menüleri bulunur, bu da sağ fare düğmesiyle bir kez simgelerini tıklatarak dosyaları yeniden adlandırabileceğiniz anlamına gelir. CLI ortamında yeniden adlandırma, dosyaları taşımak için kullanılan aynı komut olan mv ile gerçekleştirilebilir..

Diyelim ki “ikinci” olarak yeniden adlandırmak istediğiniz new.txt adlı bir dosyanız var. Komutunuz:

mv yeni saniye

Yukarıdaki örneğin, yeni.txt dosyası şu anda bulunduğunuz yolda bulunduğu sürece çalışacağını unutmayın. Linux, yeniden adlandırma amacıyla mv komutunu yürütmek için belirli bir yola gitmeye zorlamayacaktır. Yollar belirtirseniz, mv belirttiğiniz gibi yapılır. New.txt dosyasının / home / download / klasöründe bulunduğunu ve bu komutu kullanarak ikinci.txt olarak yeniden adlandırmak istediğinizi varsayalım:

mv / home / download / yeni / home / download / saniye

Linux İşlemleri ve Görevleri

Birçok sistem aracı ve yardımcı programı, GUI masaüstü bilgisayarları içeren çoğu Linux dağıtımının içinde paketlenmiştir ve her zaman Windows’ta kullanılana benzer bir görev yöneticisi içerir..

Örneğin Gnome Sistem Monitörü, bu masaüstü bilgisayarla Linux dağıtımlarını seçmeniz için en iyi nedenlerden biridir. Çalışan süreçleri görüntüleme ve yönetim için sunduğu çeşitli seçenekler onu çok güçlü bir araç haline getirir.

Gnome Sistem Monitörü ve diğer GUI görev yöneticileri tarafından görüntülenen tüm bilgiler Linux kabuğundan gelir, yani bunları görüntüleyebilir ve CLI terminal komutlarıyla işleyebilirsiniz:

 • üst – Bu, ls komutu gibidir, ancak çalışan işlemleri ne kadar bilgi işlem kaynağı kullandıklarına göre sıralanmış olarak görüntüler. Ayrıca htop’u da deneyebilirsiniz. Linux dağıtımınıza zaten yüklenmişse, süreçleri GUI benzeri bir şekilde görüntüler, ancak yine de terminalin içinde.
 • ps – top komutuna benzer şekilde ps çalışan işlemleri görüntüler, ancak iki argümandan yararlanır: -A ve grep. Örneğin, bir Firefox oturumu çalıştırıyorsanız, bu açık kaynaklı tarayıcı tarafından kullanılan tüm işlemleri görebilirsiniz.
 • Pstree – bu, Linux işlemlerini iç içe ağaç biçiminde görüntülemenin yarı grafiksel bir yoludur.
 • öldürmek – beklendiği gibi, bu belirli bir işlemi öldürmesi için çekirdeğe bir sinyal gönderir. Kill’i başarıyla kullanmak için, sistem tarafından yayınlanan ve yukarıda listelenen komutlardan herhangi biri tarafından görüntülenebilen işlem kimlik numarası gelmelidir..
 • pkill – çalışan bir uygulama tarafından çağrılan tüm işlemleri durdurmak istediğinizde, pkill komutu bunu yapar ve uygulama adını kabul eder. Pkill firefox yazdığınızda, bu tarayıcı tarafından kullanılan tüm işlemler durdurulacaktır. Killall pkill’i çağırmanın başka bir yoludur.
 • Xkill – bazı durumlarda, pkill komutu çalışan bir uygulamanın GUI’sini durduramayabilir, ancak xkill komutu etrafta yüzen boş pencerelerle ilgilenir.

Linux İzinlerini Anlama

Windows işletim sistemine benzer şekilde, Linux çok kullanıcılı bir hesap deneyimi sağlar. Varsayılan güvenlik modu, kullanıcıların diğer hesaplara ait dosyalara erişmesini önlemek için önlemler içerir.

Yükleme sırasında sahip olduğunuz izinleri keşfetmek için terminal uygulamasını başlatmanız ve şunları yazmanız gerekir:

ls -l

Yukarıdaki komut, uzun formattaki dosyaların bir listesini görüntüler. Bu, hesabınıza atanan izinleri görmenizi sağlar. Soldaki ilk sütun, okuma, yazma ve yürütme izinlerine karşılık gelen bir karakter dizesi görüntüler.

İlk sütunda kullanıcı hesabı adınızın önünde “rwx” görürseniz, bu, (r) ead, (w) rite ve e (x) söz konusu dosyayı yansıtabileceğiniz anlamına gelir. Rwx karakterlerinden herhangi biri “-” karakteriyle değiştirildiyse, iznin eksik olduğu anlamına gelir. Parola ile kilitlenmiş bir hesap söz konusu olduğunda, rwx yerine görmeniz için iyi bir şans vardır.

İzinler chmod komutuyla CLI’dan atanabilir, değiştirilebilir ve yönetilebilir, ancak önce kendinizi bir süper kullanıcı yapmanız gerekir. Ubuntu gibi Debian tabanlı birçok Linux dağıtımında, chmod’u kullanmadan önce bir kök hesap parolası ayarlamanız gerekebilir ve bunu aşağıdaki gibi yapabilirsiniz:

sudo adduser * burada kullanıcı adınızı yazıyorsunuz ”

Parola:

İstendiğinde, kendinize ait güvenli bir şifre belirlersiniz. Artık chmod komutuyla modları değiştirebilirsiniz, işte bir örnek:

chmod u + rwx project.txt

Yukarıdaki örnek, geçerli proje için “proje” adlı metin dosyasına ilişkin okuma, yazma ve yürütme izinlerini ekler. İzinleri kaldırmak için + argümanı – olarak değiştirilebilir. En azından Debian tabanlı dağıtımlarda izinleri yönetmenin daha verimli bir yöntemi, anlaşılması kolay bir GUI yöntemi sağlayan Eiciel yardımcı programını yüklemektir..

İnternete Bağlanma

İnternete yarasadan bağlanabilmek, ağ kartı sürücülerinin güncellenmiş sürümleriyle derlenmiş olan Ubuntu ve Mint gibi büyük masaüstü dağıtımlarına bağlı kalmak isteyeceğiniz nedenlerden biridir..

Bu dağıtımlarla paketlenen yapılandırma sihirbazları, ağ kartlarını ve aygıtlarını algılamada inanılmaz derecede etkilidir ve bazı durumlarda en yaygın siber saldırılara karşı daha fazla gizlilik ve güvenlik için sanal özel ağ kurma seçeneği sunarlar..

Linux’a Daha Fazla Yazılım Ekleme

Linux dağıtımınıza daha fazla yazılım eklemek istediğinizde, tek yapmanız gereken yazılım merkezinize veya paket yöneticinize gitmek. Ubuntu’da, bir terminal oturumu başlatabilir ve Firefox web tarayıcısının en son sürümünü edinmek için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz:

sudo uygun-güncelleme

sudo uygun-get install firefox

Windows 10 ve Microsoft Store’un ortaya çıkmasından önce, Linux masaüstü dağıtımları yazılım merkezi özellikleri nedeniyle genellikle daha üstün olarak kabul edildi.

Ofis takımları

Linux’a karşı çekişmenin önemli bir noktası, sofistike bir ofis paketinin olmamasıdır. Windows kullanıcıları Microsoft Office tarafından bozuldu ve anahtarı ondan uzak tutmak istemiyorlar. Gerçek şu ki, Linux’ta harika çalışan ve Microsoft Office ile ilişkili genel masraflar olmadan aynı işlevselliği sağlayan ofis paketleri var.

ApacheOpenOffice

Ücretsiz ofis paketleri söz konusu olduğunda, Apache’nin OpenOffice en iyilerinden biridir. Microsoft Office’in sağlam bir kelime işlemci, elektronik tablo ve sunum yazılımı ile aynı temel üzerine kurulmuştur. Aslında, dosyalar birbirinin yerine kullanılabilir OpenOffice ve Microsoft Office arasında.

Google Dokümanlar

Bu ücretsiz ofis paketi son yıllarda oyununu hızlandırdı ve şimdi kişisel veya iş kullanımı için sağlam bir yarışmacı. Bu yerelleştirilmiş bir yazılım değil, bulut tabanlı bir seçenektir.

Google Dokümanlar’da Microsoft Office’te yapabileceğiniz neredeyse her şeyi yapabilirsiniz, ancak kullandığınız her cihaza indirip yüklemeniz zorunluluğu yoktur. Neredeyse tüm bulut depolama sağlayıcıları, tıpkı Windows veya Mac OSX’te olduğu gibi Linux üzerinde çalışır.

Ofis 365

Hayatın Microsoft Office olmadan yaşamaya değmeyeceğine ikna olmanız durumunda, web tarayıcınız üzerinden Office365’e erişebilirsiniz. Ücretsiz değil, ancak Linux’ta çalışırken Microsoft Office’i kullanmaya devam etmenize izin veriyor.

Neden Linux Kullanmayı Düşünmelisiniz?

 • Doğru Linux dağıtımı ile, eski bir iş istasyonunu veya dizüstü bilgisayarı 2020’ye geri getirebilirsiniz. Örneğin, Windows XP hala eski makinelerde çalışıyor, ancak BT ekibi onu tamamen terk etti, yani güvenlik güncelleştirmesi yok. Bazı Linux dağıtımları ise eski donanımlar için özel olarak tasarlanmış güvenliği korumaya devam ediyor.
 • Linux, bazı kullanıcılara daha uygun olabilecek işlevselliğe sahiptir. Windows 8 ve 10 tanıtıldığında, herkesin keskin bir şekilde farklı bir arayüzle sevinmediği. Bu arada, Linux dağıtımlarında, Windows 7’ye benzeyen GUI’ler bulunur ve bu, bazı bilgisayarları eski yöntemlerle rahatça kullanması gerekir.
 • Linux son derece güvenli. Windows teknolojik dünya için çok şey yaptı. güvenlik söz konusu olduğunda, Linux daha iyi bir üne kavuşmuştur. Linux, Windows’u sık sık rahatsız eden bu kadar kapsamlı bir virüs veya güvenlik açığı geçmişine sahip değildir.
 • Linux performansıyla bilinir. Windows ile karşılaştırıldığında, birçok teknoloji gurusu Linux ile daha yüksek performans oranları görüyor. Özellikle sunucu sürümleri söz konusu olduğunda Linux’tan daha fazla sıkmak mümkündür. Genel sunucu kararlılığı ve güvenilirliği, Linux’un muhtemelen size uygun olmasının birçok nedeni arasındadır.
 • Linux gizliliği koruma konusunda büyük, teknoloji devleri arasında bir ikilem haline gelen bir şey. FOSS Linux dağıtım topluluğu, kişisel gizliliğe ve korunmaya Google ve Microsoft’tan daha iyi değer veriyor gibi görünüyor.

Son düşünceler

Nihayetinde, Linux oldukça az kullanılan bir teknoloji aracıdır. “Karmaşıklığı”, yeterli yazılım seçeneklerinin olmaması ve ticari desteğin olmaması nedeniyle çok fazla insan Linux’tan korkuyor, ancak bunların hepsi yanlış anlama olarak kanıtlandı..

Linux, Windows’tan daha iyi olmasa da, özellikle güvenlik yamalarının ve güncellemelerinin ana akım sağlayıcılar tarafından uzun zamandır ihmal edildiği eski cihazlar için de iyi bir performans sergiliyor. Linux ile ilişkili bir öğrenme eğrisi varken, ana kamburun üstesinden geldiğinizde, bir attan düşmek kadar kolay olacaktır.

Şimdi, bu kılavuzda ele alınan ana fikirleri hızla özetleyelim:

 • Linux Nedir
 • Linux çekirdeğinin öğeleri
 • En iyi Linux dağıtımları
 • Linux nasıl kurulur ve kullanılır
 • Önemli Linux komutları
 • İzinler ve hesap erişimi
 • İnternete Bağlanma
 • Linux uygulamaları ve yazılımı ekleme

Tıpkı Windows’da olduğu gibi, uygulamaları nasıl bulacağınızı, programları açıp kapatacağınızı, internete nasıl bağlanacağınızı, bir belgeyi yazdırdığınızı, aslında Linux için gerekli olan aynı öğrenme sürecini öğrenmek zorundaydınız..

Linux’u bir kez denediğinizde, bunun gerçekten de sıklıkla yapıldığı kadar karmaşık olmadığını göreceksiniz. Aslında, onu daha güvenli, daha kararlı ve kaynaklara daha az aç olan bir Windows veya macOS varyantı olarak düşünebilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author