En İyi Alan Adı Jeneratörleri

etki alanı adı üreteci vektörİle geliyor doğru alan adı alan kullanılabilirliğini sağlamak için alan adı tekerleğini tam olarak döndüremeyeceğiniz için biraz zor olabilir … ?

Alan adınızın, markanın ne yaptığını veya sattığını açıklarken kolayca hatırlanması (ve aslında bir şey ifade etmesi) gerekir.

Ne yazık ki, işletme sahipleri markalarını yansıtan akılda kalıcı bir isim bulsa bile, mükemmel etki alanı zaten kullanımda olabilir ve bu da sizi çizim tahtasına geri gönderir. Eğlenceli bir proje olarak başlayan şey çabucak sinir bozucu ve stresli bir şeye dönüşebilir.

?Neyse ki, seçim yapmanıza yardımcı olacak araçlar var en iyi alan adı. Bu araçlar, bir ad seçmek için gereken süreyi kısaltır ve henüz alınmamış bir alan adı oluşturmanıza yardımcı olur.

Henüz bir alan adınız yok mu? Burada ucuza bir tane alın:

 • HostGator.com (alan adı maliyeti: 1 yıl için 0,01 ABD doları)
 • Bluehost.com (alan adı maliyeti: 1 yıl boyunca ÜCRETSİZ)
 • Burada daha fazla alan adı kayıt şirketi bulun.

Tüm harikaların alan adı üreteçleri internette, bunlar bizim favorilerimiz:

1. Yalın Alan Adı Arama

leandomainsearch logosuYalın Alan Adı Arama, ürünleriniz veya hizmetlerinizle ilgili tek bir anahtar kelime girerek bir alan adı seçmenize yardımcı olur. Seçtiğiniz anahtar kelimeyi girdikten sonra, kullanılabilir olan ilgili alan adı seçeneklerinde arama yapabilirsiniz.

Sonuçlar .com adresleri olarak geri dönüyor.

Ayrıca şunları da yapabilirsiniz:

 • Aramanızı uzunluğa, popülerliğe veya alfabetik olarak filtreleyin
 • Beğendiğiniz isimleri kaydedin
 • Arama geçmişinizi takip edin
 • Sonuçları başkalarıyla paylaş
 • Kullanılabilir olup olmadığını görmek için belirli adları anında arayın

Bu arama aracı, dahil etmek istediğiniz bazı anahtar kelimeleriniz varsa, ancak tam bir alan adı için yeni fikirler arıyorsanız, mevcut en iyi araçtır.

2. bir isim büstü

bustaname logosuBust a Name, ihtiyaçlarınızı karşılayan en iyi adı bulmayı kolaylaştıran çeşitli filtreleme araçları sağlar.

Anahtar kelimelere filtre uygulayıp ardından anahtar kelimeyle “başlar” veya “bitiyor” gibi seçenekleri belirleyerek aramaya başlayabilirsiniz. Daha sonra alan adının ne kadar doğal olmasını istediğinizi ve bir karakter sınırlaması olup olmadığını belirleyerek sonuçlarınıza daha fazla filtre uygulayabilirsiniz.

Daha önce alınmış olan alan adlarını göstermek ve adları .com, .org ve .net’e göre filtrelemek de mümkündür. Site ayrıca ek anahtar kelime önerileri sunacaktır.

Zaten bir anahtar kelimeniz yoksa, bu harika bir alan adı oluşturucusudur. Fikir oluşturmanıza yardımcı olacak “Rastgele Alan Oluşturun” u seçebilirsiniz. Ayrıca, satın almaya hazır değilseniz veya daha sonra satın almaya hazırsanız GoDaddy ve Namecheap gibi alan adı kayıt şirketlerine bağlanabiliyorsanız, anahtar kelimeleri daha sonra kullanmak üzere de kaydedebilirsiniz..

Son olarak, bu site, daha önce seçtiğiniz adın kullanılabilir olup olmadığını görmek istiyorsanız belirli bir alan adını aramanıza da olanak tanır.

3. Shopify İşletme Adı Oluşturucu

shopify iş logosuShopify İşletme Adı Oluşturucu, işletme için kullanmasanız bile kullanılabilir alan adlarını bulmanıza yardımcı olur.

Aramanıza, ele almak istediğiniz konuyla ilgili veya işletme ürünleriniz veya hizmetlerinizle ilgili bir anahtar kelime seçerek başlarsınız. Sitenin arama özelliğine girin, yüzlerce potansiyel alan adı önerisi oluşturur.

Site, seçtiğiniz alan adıyla bir Shopify mağazası oluşturmanızı teşvik ediyor ancak buna gerek yok. Web adresini satın almak için başka bir yere gidebilirsiniz.

Tüm öneriler .com uzantısı kullanılarak döndürülür.

4. Nameboy

nameboy logosuNameboy, seçtiğiniz anahtar kelimelere göre kullanılabilir alan adlarını bulmak için iyi bir araçtır. Dosyalanan aramada en fazla iki anahtar kelime girebilirsiniz ve site anında önerilen adların bir listesini döndürür.

Hangi uzantıların kullanımda olduğunu ve hangilerinin kullanılabilir olduğunu bulmayı kolaylaştıran bir grafik sunarlar. Örneğin, donuts.com alan adı alınabilir, ancak donuts.net veya donuts.org kullanılabilir.

Zaten alınmış olsalar bile, hangi alan adlarının satışa hazır olduğunu görmek de mümkündür. Bazen işletmeler ve bireyler, gelecekte onları kullanacaklarını düşünerek alan adlarına göre, ancak daha sonra tekrar satmaya karar verir..

Zaten birkaç anahtar kelimeniz varsa, ancak bunları nasıl bir alan adına dönüştüreceğinizden tam olarak emin değilseniz, bu harika bir alan adı oluşturucusudur..

5. NameStall

ad logosuNameStall, bir alan adını aramayı kolaylaştıran birkaç farklı araca sahiptir. Aramanızı, aşağıdakileri kullanarak arama yapmayı mümkün kılan ad oluşturma aracıyla başlatabilirsiniz:

 • Konuşmanın bölümleri
 • Popüler anahtar kelimeler
 • Endüstri kategorileri
 • Temel İngilizce kelimeler

Araç, anahtar kelimenizin alan adınızın sonunda mı yoksa başında mı olmasını istediğinizi veya web adresine bir tire eklemek isteyip istemediğinizi belirlemenizi sağlar. Ayrıca uzantıya göre filtre uygulamak da mümkündür.

Araç, kullanılabilir sonuçları ve alınan ancak henüz kaydedilmemiş adları döndürür.

Ayrıca, bir etki alanı adı oluşturmak ve aklınızdaki adın bulunup bulunmadığı konusunda bir arama yapmak için NameStall’i kullanabilirsiniz. Yüksek ücretli anahtar kelimeler aramak da mümkündür.

6. Alan Adı Puzzler

Domain Puzzler logosuDomain Puzzler, alan adı jeneratörleri listemizdeki en basit araçlardan biridir.

İdeal anahtar kelimelerinizi ekler, bir alan adı uzantısı seçer ve ad fikirleri ararsınız. Bunu beğendik çünkü bir veya iki yerine birkaç farklı anahtar kelime ekleyebiliyorsunuz; bu, şimdiye kadar listelenen önerilerde olduğu gibi. Araç, mükemmel adı geliştirmenize yardımcı olmak için girdiğiniz anahtar kelimeleri farklı kombinasyonlarda birleştirir.

Beğendiğiniz adları favori listesine ekleyebilirsiniz.

Bu araç ayrıca daha gelişmiş bir arama seçeneğine sahiptir. Sayfa sıralamasını çeşitli alan adları için karşılaştırmak da mümkündür, bu nedenle adınızın SEO dostu olup olmadığını anlarsınız.

7. İsim Mesh

Mesh logosu adıName Mesh, bir veya iki anahtar kelimeden daha fazlasını aramanızı sağlayan başka bir araçtır ve birkaç anahtar kelimeniz varsa harika bir seçenektir. Arama kutusuna 2–3 girin ve listeyi oluşturun.

Sonuçlarınız aşağıdaki gibi kategorilere ayrılacaktır:

 • SEO
 • Benzer
 • Yeni
 • Yaygın
 • Kısa

Anahtar kelime aramanızdan sonra, sonuçları uzantıya, maksimum uzunluğa ve alan adının henüz kaydedilip kaydedilmediğine göre filtreleyebilirsiniz. Name Mesh ayrıca değerlendirmek isteyebileceğiniz ek anahtar kelimeler önerebilir.

8. Alanlar Botu

Domains Bot logosuEtki Alanları Bot, bir adı aramanıza ve zaten kullanılıp kullanılmadığını belirlemenize yardımcı olabilir. Aramaya, o anahtar kelimeye, birleşik anahtar kelimelere ve diğer alakalı anahtar kelimelere göre önerilen adların listesini döndüren bir anahtar kelimeyle başlıyorsunuz.

Ayrıca, kullanılabilir olup olmadığını belirlemek istediğiniz alan adını arayabilir ve varsa bağlantıyı izleyerek satın alabilir ve kaydedebilirsiniz. Bu site aynı etki alanı adlarını önerir ve uzantıya ve dile göre filtrelemenize olanak tanır. Ayrıca kendi öneklerinizi, soneklerinizi ve eşanlamlılarınızı da ekleyebilirsiniz..

9. Panabee

Panabee logosuPanabee, bir alan adı aramanıza, yeni bir ad oluşturmanıza ve bir işletme adı oluşturmanıza olanak tanır.

Aramanıza en fazla iki anahtar kelime kullanarak başlamanıza olanak tanır ve bu anahtar kelimeleri temel alan öneriler döndürür. Seçtiğiniz alan adı alınırsa, kullanılabilecek diğer uzantıları görüntülemek için GoDaddy’yi ziyaret edebilirsiniz..

Panabee ayrıca ilgili arama terimlerine göre önerilerde bulunabilir ve ideal alan adınızın sosyal medyada kullanılıp kullanılmadığını gösterir; birçok işletme sahibinin çok geç olana kadar dikkate almadığı bir şey.

10. İsim İstasyonu

ad istasyonu logosuName Station, e-postanıza veya Facebook hesabınıza bağlanabilen ücretsiz bir hesap sunar. Kayıt olduktan sonra şunları yapabilirsiniz:

 • Alan adları oluşturun
 • Adın kullanılabilir olup olmadığını kontrol edin
 • Herkese açık ad yarışmalarına katılın
 • Anahtar kelime önerilerini keşfedin

Name Station, sonuçları uzantıya, ad uzunluğuna veya diğer çeşitli seçeneklere göre filtrelemenize olanak tanır. Anahtar kelime fikirleri nedeniyle kaybolursanız, sektörünüze girerek bazılarını oluşturmanıza yardımcı olur. Site, SEOMoz, TechCrunch, Mashable ve işletmedeki diğer saygın oyuncular üzerinde yer aldı, bu yüzden iyi biliniyor ve kontrol edilmeye değer.

11. İmkansızlık!

İmkansızlık! logoİmkansızlık, alan adları oluşturmak için benzersiz bir yaklaşım gerektirir. Bir anahtar kelimeyle başlarsınız ve ardından anahtar kelimenizin başına veya sonuna eklenebilecek sıfatlar, isimler ve fiiller seçersiniz. Ardından, dört, beş veya altı harfli bir seçenek isteyip istemediğinizi veya herhangi bir şeyin anahtar kelimenizle karıştırılmasına izin vermek isteyip istemediğinizi belirlersiniz.

Bu site eğlenceli fikirler üretmek için mükemmeldir. İsimlerden herhangi biri beğeninize aitse, sağlanan bağlantı üzerinden GoDaddy veya Namecheap’ten satın alabilirsiniz..

12. Anında Alan Adı Arama

Anında Alan Adı Arama logosuZaten belirli bir alan adınız varsa arama aracı harikadır.

Bunu siteye yazın ve zaten kullanımda olup olmadığını öğreneceksiniz. Kullanılamazsa site, benzer alternatifler önerecektir. Ayrıca orijinal adınızın açık artırmaya hazır olup olmadığı konusunda sizi uyaracaktır.

Doğru adı bulduğunuzda veya zaten kullanımda olan ad için teklif vermeye karar verdiğinizde, satın alma veya teklifinizi yapmak için doğrudan Anında Alan Arama ile GoDaddy’ye bağlayabilirsiniz. Ayrıca, kullanılmakta olan bir sitenin kime ait olduğunu araştırabilir ve isterseniz siteyi satın almak için nasıl teklifte bulunabileceğinizi öğrenebilirsiniz..

13. İsmimi İstiyorum

İsmimi İstiyorum logosuAdımı İstiyorum, Alan Adı Arama’ya benzer özellikler sunar. Zaten bir alan adı akılda olanlar için en iyi sonucu verir.

Kullanmayı umduğunuz alan adresini girersiniz ve site kullanılabilir olup olmadığını size bildirir. İstediğiniz alan adının önceden alınmış olduğu zamanlar için, Adımı İstiyorum size alternatifler ve maliyetleri sunar. Kullanılamayan alan adlarını gizleyerek de filtrelemek mümkündür, böylece kullanamayacağınız bir şey için umutlarınızı artırmadan potansiyel adların bir listesini inceleyebilirsiniz..

14. Dot-o-Mator

Dot-o-Mator logosuEtki alanı adı oluşturma konusunda nereden başlayacağınız hakkında bir fikriniz yoksa, Dot-o-Mator denemek için harika bir araçtır.

Alan adınızın başlangıcını ve sonunu seçmenize izin veren iki kategori vardır. Site daha sonra uzun bir rastgele seçenek listesi döndürür. Ayrıca konunuzla ilgili kendi kelimelerinizi yazmanıza izin verir.

Sonuçlar arasında ilginizi çeken bir şey bulursanız, bunları favori adlarınızı izlemenize yardımcı olan Scratchbox’a ekleyebilirsiniz. Site ayrıca, herhangi bir anahtar kelime girmeden rastgele işletme ve alan adları oluşturmanıza yardımcı olan bir Web 2.0 Ad Oluşturucu sunar.

Bu site size çok fazla bilgi veriyor ve uzun ad listesini bastırmak zor olabilir, ancak yeni fikirler oluşturmak istiyorsanız başlamak için harika bir yer.

15. Güzel İsim Fikirleri

serin isim fikirleri logosuHavalı İsim Fikirleri, ilişkili herhangi bir alan adının mevcut olup olmadığını size söyleyebilen bir araç oluşturan bir işletme adı içerir. Bu araç benzersizdir, çünkü sonuçları bir işletmenin boyutuna veya müşteri tabanına göre filtrelemenize olanak tanır. Bu, bir kitleye zaten hitap eden harika işletme adlarının bulunmasını kolaylaştırır.

Site, adınız için bir karakter uzunluğu ve seçtiğiniz anahtar kelimelerin yerini seçmenize olanak tanıyan gelişmiş seçeneklere sahiptir. Alan adının kullanılabilir olup olmadığını görebilir ve adın birisi tarafından kullanılıp kullanılmadığını görmek için Twitter’ı kontrol edebilirsiniz..

16. DomainWheel

DomainWheel logosuDomainWheel, listelediğimiz araçlar arasında en yenisidir. Basit tasarımı sayesinde listedeki en iyi seçeneklerden biridir. Ayrıca, satın alınabilecek alan adlarını önerebilecek güçlü bir arama aracına da sahiptir..

Sonuçları .com, .net, .org, .info ve .biz dahil olmak üzere +15 üst düzey alan adı uzantılarıyla size gönderirsiniz. Yeni, orijinal adlar aramak da mümkündür. Bir ad seçmek için uğraşıyorsanız, araç sitenizi arama motorlarına ve kullanıcılara çekici hale getirmesi gereken tekerleme önerilerinin ve anahtar kelimelerin bir listesini sağlar.

Burada, işletmeniz için harika ve satın alınabilecek bir ad oluşturmanıza yardımcı olacak bir düzineden fazla alan adı oluşturucu sağladık.

Referanslar ve resim kredileri:

 • Fly.biz
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author