2020’de Web Sitelerini Barındırma için cPanel ve Plesk Karşılaştırması

cpanel vs pleskÇoğu çevrimiçi işletme sahibi gibiyseniz, web sitelerinizi yönetmek için mutlak en kolay yöntemi istiyorsunuz … bir şey, işleri en az güçlükle halletmenize yardımcı olur.

Neyse ki, iki üst düzey kontrol paneli, cPanel ve Plesk, web sitesi yönetimini inanılmaz derecede basitleştiren özellikler sunuyor.

Birbirinize karşı nasıl yığıldıklarını merak ettiyseniz, cPanel ve Plesk karşılaştırması sizin için.

Kontrol paneli kralı olarak kimi taçlandırdığımızı görmeye hazır mısınız? ��

Hadi dalış yapalım.

Ortak Kontrol Paneli Özellikleri

Çoğu web hosting kontrol paneli aşağıdaki özellikleri sağlamalıdır:

 • Veritabanı yönetimi, genellikle MySQL veya PostgreQSL
 • Alan adı sistem yönetimi. Bu, posta alan adlarını ve web alan adlarını içerir
 • FTP yönetimi
 • Yedekleme yönetimi
 • E-posta sistemi yönetimi. Buna e-posta kotaları, e-posta adresleri ve spam önleme dahildir
 • Günlük dosyasına erişim ve raporlama
 • SSH kullanıcı anahtarı yönetimi

Piyasadaki çoğu web barındırma ürününde olduğu gibi, web kontrol panelleri için yükseltmeler ve premium seviye ürünler vardır.

Bu ürünlerin çoğu genişleyen işletmeler için mükemmeldir. Şimdi, cPanel ve Plesk’in müşterilerine neler sunduğuna bir göz atalım.

cPanel

cPanel-logocPanel bugüne kadar en çok kullanılan kontrol panelidir. Sezgisel bir kullanıcı seviyesi arayüzü ve fonksiyonel bir sunucu yönetimi arayüzü sunar.

Her iki arayüz de sorunsuz bir şekilde çalışır ve site yöneticisi, son kullanıcı veya bayi olun sorunsuz bir barındırma deneyimi sunar. cPanel, HostGator, Bluehost ve GoDaddy gibi barındırma endüstrisindeki en büyük oyuncular tarafından güveniliyor.

CPanel yalnızca Linux tarafından desteklense de, önde gelen çoğu cPanel ana bilgisayarından oluşturulan bir sanallaştırma kullanarak Windows desteği alabilirsiniz.

Temel özellikler:

 • Sezgisel yükleyicileri kullanarak çoğu CMS’yi kurma yeteneği
 • Veritabanı araçları ve yedekleme araçları dahil olmak üzere çok sayıda yararlı araç
 • Kontrol paneli Linux tabanlıdır
 • Bir barındırma platformuna güç vermek için WHM ile birlikte kullanılabilir

cpanel'e genel bakış

cPanel, operasyonlarının boyutuna bakılmaksızın, barındırma sağlayıcılarını güçlendirmek amacıyla müşterilerini eğitmeyi taahhüt eder.

Belgeler, video eğitimleri ve bilgi tabanları sunarlar. cPanel, ücretsiz çevrimiçi eğitim programlarını yöneten özel eğitmenlere sahiptir. cPanel Üniversitesi’ne herkes erişebilir.

cPanel ve WHM

WHM ile sıkça bahsedilen cPanel’i göreceksiniz. cPanel ürünün müşteri tarafıdır. Bu, web sitesi dosyalarını düzenleme, veritabanlarını yönetme ve yeni e-posta hesapları oluşturma gibi işlemleri yapabileceğiniz anlamına gelir.

Burada deneyebileceğiniz WHM, bir dizi cPanel hesabını aynı anda yönetmenizi sağlayan bir yönetim aracıdır. Bu, birden fazla web sitesi olan (yani neredeyse herkes) herkes için harikadır, çünkü muhtemelen birden fazla cPanel’e sahiptirler.

whm kontrol paneli

ÖZELLİKLER

Hızlı PHP ve Ruby Web Siteleri

PHP – FPM ve HTTP / 2 ile birlikte kullanılan PHP7, hızlı bir web sitenizin olacağı anlamına gelir. Multi-PHP, site sahiplerinin PHP – FPM ve PHP’yi daha iyi yönetmesini ve sanal ana bilgisayarların havuz seçeneği yapılandırmasını kolaylaştırır. cPanel & WHM yüzde 90 daha hızlı çalışıyor. Gereken sunucu kaynakları artık yüzde 30 daha az.

Her Web Sitesi SSL Sertifikası Kazandırıyor

AutoSSL sayesinde, her web sitesi cPanel’de barındırılıyor & WHM verilebilir otomatik ücretsiz SSL sertifikası. İşlem sadece birkaç dakika sürer. Kullanıcılar sertifikaları cPanel arabirimini kullanarak yükleyebildiğinden, barındırma sağlayıcılarının hizmet SSL’sine ihtiyacı yoktur.

Basit PCI Uyumluluğu

Bir cPanel & WHM sunucusu birkaç dakika içinde PCI uyumlu olabilir. Bu, WHM’nin sunduğu kullanıcı dostu arayüz sayesinde.

Kötü Amaçlı Ziyaretçileri Otomatik Olarak Engelle

cPHulk, site sahiplerinin sitelerini saldırganlardan korumasına izin verirken aynı zamanda yasal ziyaretçilerin siteye erişmesine izin verir.

Tüm ülkeleri, hesapları veya IP adreslerini kara listeye alabilirsiniz. Aynı parametreleri kullanarak beyaz listeye de ekleyebilirsiniz. CPanel, SSH, WHM, e-posta ve FTP için giriş denemelerini izleyebilir ve engelleyebilirsiniz.

Götürmek

cPanel herkes için üretilmiştir. Dünya çapındaki kurulumları sağlamdır. Müşterilerine ihtiyaç duyduklarını sağlamak için altyapıya, müşteri hizmetlerine ve kaliteli ürünlere sahiptirler..

Sabah saat 3’te küçük bir değişiklik yapmak ya da sitenizde büyük bir revizyon yapmak istiyorsanız, cPanel size yardımcı olabilir.

Plesk

plesk logosuPlesk, uygulamalarınızı ve web sitelerinizi güvenli hale getirmenize, oluşturmanıza ve çalıştırmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış bir kontrol panelidir. Odak noktası basitlik ve kullanım kolaylığıdır. Plesk, cPanel’den biraz daha genç. cPanel 1996’da piyasaya sürüldü ve Plesk 2001’de piyasaya çıktı.

Plesk, cPanel ile bir dizi benzerlik paylaşıyor & WHM. CPanel Linux ile sınırlı olsa da, Plesk platformlar arası bir hizmettir.

Linux, Windows ve diğer sunum platformlarında çalışabilir. Plesk hem müşteriye dönük hem de idari işlevsellik sunar. Bunun anlamı şudur ki Plesk güçlü bir deneyim, esneklik ve kontrol sunar.

Plesk, Go Daddy, Amazon Web Services, Google ve Docker gibi barındırma alanındaki liderler tarafından kullanılır.

Temel Özellikler:

 • Linux ve Windows sunucuları için destek
 • Popüler CMS’lerin çoğunluğu için yükleyicileri destekler ve sağlar
 • Kullanıma hazır hesap yönetimi özellikleri ve sunucu yönetimi özellikleri sunar

plesk kontrol paneli

Plesk, cPanel ile elde ettiğinizden biraz daha temiz bir kullanıcı arayüzü sunar. Ancak, Plesk’in sunduğu özellikler, cPanel’in sunduğu özelliklerden çok farklı değil.

Plesk kısa süre önce bağımsız bir şirket oldu. Web’de görülen sürekli değişikliklere ayak uydurmaya kendilerini adamışlardır..

Amaçları, barındırmada yeni olan bireylerin yanı sıra sert çekirdekli geliştiricileri hedeflemektir. Fikirleri sunucu yönetimini verimli ve kolay hale getirmek.

İçerik pazarlamasını, web tasarımcılarının hikaye anlatımının önemini, çevrimiçi bir işletmeyi nasıl yöneteceğini ve pazarlamayı anlamalarına yardımcı olmak için bir öğretim aracı olarak kullanırlar..

WebOps

Plesk, eksiksiz bir webops sunucusu kontrol paneli olmanın gururunu yaşıyor. Bu, güçlü bir web sitesi ve sunucu güvenliği sunmanın yanı sıra tek bir kontrol panelini kullanarak birden fazla sunucuyu yönetme olanağı sundukları anlamına gelir.

Esneklik, genişletilebilirlik ve kontrol, Plesk’e tam olarak ihtiyacınız olanı yapmasını sağlayabileceğiniz anlamına gelir.

ÖZELLİKLER

Tek Tıkla SSL Güvenliği

Barındırma konusunda yeni olsanız bile, SSL güvenliğinin neden bu kadar önemli olduğunu anlıyorsunuz. Ne yazık ki, kurmak ve güncel kalmak zor olabilir.

Pazardaki yeni hizmetler sayesinde, sitenizin güvence altına alınmaması için hiçbir neden yoktur. Plesk otomatik olarak bir sertifika alır ve veritabanı dosyalarını yalnızca HTTPS erişimine uyacak şekilde yapılandırır.

Bu, web panelinizin ve tüm sitelerinizin güvenli olduğu anlamına gelir. Sunucunuz saldırıya uğradığında da güvenlik ayrıntılarını alırsınız ve sertifikalar otomatik olarak yenilenir.

Tek tıkla güvenli WordPress

Plesk, WordPress hosting müşterilerinin güvenlik yönetimi ile onlara emanet etmesine izin verecektir. Tek bir tıklama ile Plesk eklenti güncellemelerini izleyebilir, güvenlik yamaları yükleyebilir ve sizin için hata düzeltmelerini gerçekleştirebilir.

Git Entegrasyonu

Birçoğu web panellerinin Git için destek sağlamadığından şikayet etmişti. Plesk, Gitman uzantılarını ekleyerek yanıt verdi. Uzantı Plesk 12.5 ve üstü ile kullanılabilir.

plesk uzantıları kataloğu

Docker Entegrasyonu

Ekim 2016’dan bu yana Plesk, Docker desteğini dahil etti. 200.000’den fazla Docker görüntüsü içeren bir katalog var. Docker, komut satırı kullanılmadan doğrudan Plesk’ten başlatılabilir.

İşletim Sistemi / Host Agnostic

Plesk çoğu işletim sisteminde çalışabilir ve neredeyse agnostik barındırır. Plesk, Docker Hub’daki bir Docker konteynerinin içinde bile çalıştırılabilir. Bu, Plesk ve cPanel arasında göreceğiniz en büyük farklardan biri.

cPanel ve Plesk

Gördüğünüz gibi, cPanel ve Plesk arasında bir takım benzerlikler var. Peki hangisinin sizin için doğru olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Dikkate alınması gereken birkaç faktör vardır:

 • uygunluk
 • Özellik seti
 • Kullanıcı deneyimi
 • Fiyat ve Lisanslama Seçenekleri
 • Destek

cPanel ve Plesk Karşılaştırma Tablosu

uygunluk

CPanel yalnızca Linux ile çalışır. Bu nedenle, cPanel kullanıyorsanız, aşağıdaki desteklenen işletim sistemlerinden birini kullanmanız gerekir:

 • Cenos
 • CloudLinux
 • Red Hat Kurumsal Linux
 • Amazon Linux

Plesk, aşağıdakiler dahil olmak üzere birden çok işletim sistemi kullanarak çalışabilen bir çapraz platform programıdır:

 • Debian
 • Ubuntu
 • CentOS
 • Red Hat Kurumsal Linux
 • CloudLinux
 • Virtuozzo Linux
 • Windows Server

Kullandığınız belirli işletim sistemi için bir Plesk seçeneği satın almanız gerekeceğine dikkat etmek önemlidir. Yalnızca bir yazılım paketi satın alamaz ve daha sonra farklı işletim sistemlerine sahip birden fazla makinede kullanamazsınız.

Özellik seti

Daha önce de belirttiğimiz gibi, her iki ürün de web sitenizi ve sunucunuzu yönetmek için gereken temel özelliklere sahiptir. Genişletilebilirlik iki ürün arasındaki temel farktır.

Örneğin, Plesk ile Git veya Docker’ı kolayca entegre edebilirsiniz. Ancak, WordPress veya Virtualmin ile yaygın olarak ilişkili araçlar kullanmak istiyorsanız, hem Plesk hem de cPanel çalışır.

Kullanıcı deneyimi

Hem cPanel hem de Plesk çekici, modern ve kullanıcı dostu arayüzlere sahiptir. Bununla birlikte, sunucu yönetimine yeni başlayanlar, Plesk tarafından sunulan aerodinamik yaklaşımın kullanımını daha kolay bulmaktadır. Bu, cPanel’in kullanımının zor olduğu anlamına gelmez.

Plesk özellikleri birlikte gruplandırdığından, aradığınızı bulmadan önce bir dizi seçeneği aramak zorunda kalmazsınız.

plesk Web siteleri ve alan adları sayfası

Hem Plesk hem de cPanel, Android veya IOS kullanıyor olsanız da mobil cihazlar için kontrol paneline erişmenizi sağlar.

mobil cihazlarda cpanel ekranları

Fiyatlandırma ve Lisanslama

cPanel, ayda 15 dolar ile ayda 45 dolar arasında değişen üç seçenek sunar. Aylık veya yıllık olarak ödeme yapabilir veya bir seferde üç yıla kadar ödeme yapabilirsiniz. Ön ödeme süresi ne kadar uzun olursa, ortalama aylık ödemeniz o kadar az olur.

cpanel fiyat tablosu

Plesk, seçtiğiniz seçeneklere bağlı olarak ayda 4.17 dolardan başlayan ve 29.17 dolara kadar çıkan üç seçenek sunuyor. Sizin için doğru seçeneği aldığınızdan emin olmak için satın aldığınız ürünlerin açıklamalarını gözden geçirin..

plesk fiyat tablosu

Destek

Her iki şirket de muazzam destek sunuyor. Plesk, haftanın yedi günü 24 saat hizmet veren bir yardım masasına sahiptir..

cPanel Pazartesi-Cuma 06: 00-18: 00 (CST) ve Cumartesi ve Pazar 06: 00-16: 00 (CST) saatleri arasında bir yardım masasına sahiptir..

Plesk ve cPanel arasında seçim yapma

Seçtiğiniz web barındırma kontrol paneli, sunucunuzla nasıl etkileşime gireceğiniz konusunda büyük bir rol oynayacaktır. Paneliniz, projenizi yönetmek için ihtiyaç duyacağınız özellikleri size sunar. Bu kılavuzu okuyan çoğu insan için, cPanel’i öneririz web sitenizin barındırma planını yönetme seçeneği olarak.

Uyarı biasor: Kanada’da web hosting için en iyi seçimlerimiz veritabanı yönetimi için cPanel’e güvenmektedir, bu yüzden onlarla gitmenizi öneririz. Buna karşılık, Wix ve Squarespace – genellikle bugün en iyi web sitesi üreticilerinden ikisi olarak kabul edilir – Plesk veya cPanel gibi bir kontrol paneliyle birlikte gelmez. Daha ziyade, özellikle web hizmetleri için tasarlanmış özel bir kontrol panelidir ve bu nedenle özelleştirme konusunda çok az şey sunar.

cPanel çılgınca popülerdir çünkü kullanımı kolaydır ve web’in çoğuna güç veren Linux tabanlı sunucularla çalışır. Plesk ise hem Linux hem de Windows üzerinde çalışıyor. Birden fazla sunucu kullanırken benzer bir kontrol paneliyle kalmak istiyorsanız bu iyi bir seçenektir.

Bu kılavuzun, Plesk ve cPanel’in masaya getirdikleri hakkında size genel bir bakış sağlamada faydalı olduğunu umuyoruz. Sizce hangisi daha iyi? Lütfen yorumlarınızı aşağıda bizimle paylaşın.

Diğer Kılavuzlar

 • Apache vs Nginx
 • Kullanıcı Aracıları nedir
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author