2020 İçin İncelenen 5 En İyi Blog Platformu (Ücretli ve Ücretsiz)

Blog dünyasına adım atmaya hazır?

O zaman yolculuğunuza doğru yolda başlasanız iyi olur en iyi blog platformu… Seçtiğiniz blog platformu, blogunuzun kalitesini (ve blog yolculuğundan ne kadar keyif aldığınızı) etkileyecektir.

Ancak bunu söylemek yapmaktan daha kolay…

Bugün internette bir milyardan fazla blog var ve mevcut blog platformlarının sayısı sadece bir tane seçmeyi zorlaştırıyor.

Bu kılavuz, her birinin yararlarını ve dezavantajlarını karşılaştırarak hangi bloglama platformunun sizin için uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olacaktır..

Kullanımı ve kurulumu kolay bir blog platformu isteyen yeni bir blogcu olduğunuzu varsayıyoruz. Deneyiminiz ve kitleniz büyüdükçe sizinle birlikte büyüyecek bir platform istiyorsunuz.

Başlangıçta yanlış bloglama platformunu seçmek, özellikle blogunuzu para kazanmanın bir yolu olarak kullanmayı umuyorsanız, gelecekte zorluklara yol açacaktır..

başlamaya hazır mısın? Hadi dalış yapalım.

1 Numaralı Seçimimiz: Wix

Wix bizim bir numaralı seçimimiz çünkü sezgisel, bir dizi öğretici ve yeni başlayanlar için basit.

wix logo kutusu

Wix.com’u ziyaret edin

Artıları:
 • Şablonlar ve üçüncü taraf uygulamaları kullanarak kolayca özelleştirilebilir
 • Kodlama becerisine gerek yoktur. Sürükle ve bırak araçlarıyla sitenizi oluşturun
 • Kolay ve hızlı kurulum
Eksileri:
 • Ücretsiz hesap, sitenizdeki WIX markasını ve reklamlarını gösterir
 • Sınırlı sayıda ücretsiz üçüncü taraf uygulaması
 • Bir kez seçildiğinde, şablon değiştirilemez

WIX, diğer web sitesi oluşturucularından öne çıkıyor. Markalarını 2006’dan beri öncelikli olarak ağızdan ağıza kurdular. yeni blogcular için sezgisel ve çok yönlü ancak kullanımı kolay bir ürün sürükle ve bırak platformu arayanlar. Her şey dahil bir web sitesi oluşturucusudur.

WIX, araçlarını, yazılımlarını ve sunucularını kullanarak blogunuzla birlikte sitenizi oluşturmanıza olanak tanır. Wix yönetici paneli sitenize erişmenizi sağlar. Diğer site oluşturma çözümleri, Wix’inizin farklı bölümlerini ayrı ayrı yüklemenizi, indirmenizi ve yönetmenizi gerektirir.

Wix, bir ev satın almak yerine bir daire kiralamakla karşılaştırılabilir. Sitenin çekirdeğini ve görünümünü özelleştirebilirsiniz.

Ancak altyapı, güvenlik ve inşaat, bu senaryoda Wix olan mülk sahibi tarafından yapılmaktadır. Kolaylık ve kontrol arasında bir denge vardır.

Wix’i kendi sitemde ve müşterilerimizin birçok sitesinde inceledikten sonra 14 aydan sonra, mükemmel tasarım, özellik ve fiyat dengesine dikkat çekiyor.

Wix Fiyatlandırması

Wix’in ücretsiz planı, site adreslerinin şu şekilde yapılandırılmasını önemsemeyenler içindir: http://yourwebsite.wix.com/yowwsite. Ücretsiz plan, sınırsız sayfa ve sayfa türüne izin verir. Depolama alanı ve özelliklerle sınırlısınız.

wix fiyatlandırma

Ücretli planlar 5-25 $ arasında değişmektedir. 5 ABD Doları Bağlan Alan Adı planı, 1 GB bant genişliği, 500 MB depolama alanı ve alan adınıza bağlanma yeteneği içerir.

VIP planı aylık 25 $ ‘dır. Buna sınırsız bant genişliği, 20 GB depolama alanı, profesyonel site incelemesi, çevrimiçi mağaza, ücretsiz alan adı ve diğer özellikler dahildir. Ödeme herhangi bir kredi kartı kullanılarak yapılabilir.

Wix blog uygulaması web sitenize bloglar eklemenizi kolaylaştırır mobil cihazlarda desteklenir. Wix, sorularınızı yanıtlamak için e-posta ve telefon yoluyla müşteri desteği sağlar.

Wix, kendin yap web tasarımcıları ve blog yazarları için yüzde 100 uygun olma vaadini yerine getiriyor. Esnekliğin olmaması, profesyonel geliştiriciler için (Squarespace’i önerdiğimiz kişiler için) bir zorluk olabilir, ancak bloglarını büyütmek isteyen yeni başlayanlar için, Wix’in şu anda piyasada bulunanların en iyisini temsil ettiğini düşünüyoruz.

2 Numaralı Seçimimiz: WordPress

WordPress ikinci seçimimiz çünkü basit, ücretsiz ve bakımı kolay.

WordPress logo kutusu

WordPress.com’u ziyaret edin

Artıları:
 • Web siteniz üzerinde tam kontrol
 • Çevrimiçi mağazalar, üyelikler ve forumlar dahil özellikler ekleyin
 • Binlerce ücretsiz ve premium WordPress teması
 • 45.000’den fazla ücretsiz eklenti
 • WordPress SEO ile İyi Çalışır
Eksileri:
 • Blogunuzu yönetmek için nispeten dik bir öğrenme eğrisi
 • Yedeklemeler ve güvenlikten siz sorumlusunuz

WordPress, ilk tercihimiz Wix’in aksine, ilk blogunuzu tasarlamak için daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyor. Kod yazmayı öğrenmekten çok daha kolay, ancak sürükleyip bırakma değil.

İncelememizle daha da ileri gitmeden önce WordPress.org ile WordPress.com arasındaki farkı açıklamak istedik..

Tema Desteği
 • WordPress.org tam tema desteği sunar. Ticari ve ücretsiz temaları kullanabilir, değiştirebilir ve özelleştirebilirsiniz. Sitenizle istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz.
 • WordPress.com, temalarınızı şu anda WordPress deposunda bulunanlarla sınırlar. Mevcut temalar özelleştirilemez veya özel temalar yükleyemezsiniz.
Eklentileri
 • WordPress.org, WordPress’in gücünü bir CMS olarak en üst düzeye çıkarmanıza olanak tanır. İstediğiniz herhangi bir eklentiyi yükleyebilir ve özelleştirebilirsiniz.
 • WordPress.com hiçbir türde eklentiye izin vermez. Platformda yerleşik bazı eklenti benzeri özellikler var.
WordPress.com Fiyatlandırması

wordpress fiyatlandırması

 • WordPress.org, hosting satın almanızı ve alan adınızı üçüncü taraf bir hizmete kaydetmek için ödeme yapmanızı gerektirir.
 • WordPress.com bloglara ücretsiz izin verir ve 3 GB’a kadar depolama alanı sağlar. Alan adınızı özelleştiremezsiniz ve alt alan adlarıyla sınırlısınız. WordPress sitenizde reklam gösterecek.
Para Kazanma
 • WordPress.org, sitenizden seçerseniz reklam satmanıza olanak tanır. Sitenizden kazandıklarınızın yüzde 100’ünü tutabilirsiniz.
 • WordPress.com, sitenizde reklam satmanıza izin vermez. Sitenizde aylık 25.000 veya daha fazla sayfa görüntüleme sayısı varsa, gelir paylaşımı için bir seçenek vardır.
Marka
 • WordPress.org, sitenizi WordPress’ten herhangi bir şeyle markalamaya zorlamaz. İsterseniz yapabilirsiniz, ancak tamamen isteğe bağlıdır.
 • WordPress.com, sitenizdeki “tarafından desteklenmektedir” bağlantısını göstermenizi gerektirir. Ayrıca, WordPress size gelir sağlamadan sitenizdeki reklamları görüntüler.

Bunlar WordPress.com ve WordPress.org arasındaki farklardan birkaçı. Diğer farklılıklar platformların SEO, analiz, e-ticaret ve bakımı nasıl kullandığını içerir.

WordPress.com ve WordPress.org, blog yazarlarına sitelerin sunduğu öğreticilerin yanı sıra diğer kullanıcılara soru veya endişelerde yardımcı olmaya istekli muazzam kullanıcı topluluğu.

Mevcut tüm bilgilerle, yeni blogcular hızla hız kazanabilir ve sitelerini çok az veya hiç sorun olmadan özelleştirmeye başlayabilir.

3 Numaralı Seçimimiz: Medium.com

Medium.com kullanım kolaylığı nedeniyle üç numaralı seçimimizdir. Ücretsiz bir blog platformu için mükemmel bir seçenektir.

orta logo kutusuArtıları:
 • Kullanım kolaylığı
 • Kodlama gerekmez
 • Kurulum gerekmez
 • Bir web sitesi tasarlamaya değil, yazmaya odaklanın
 • Sizi çevrimiçi yazma topluluğuna bağlar
Eksileri:
 • Sınırlı özellikler
 • Medium.com kitlenizin sahibidir. Blogunuzu kaybederseniz, kitleniz onunla birlikte gelir
 • Para kazanma, reklamlar yoluyla bir seçenek değildir

Medium.com, yazarların 2012’den bu yana görüşlerini paylaşmalarına izin veren bir platformdur. İçeriğinizin geniş bir kitleye ulaşmasını sağlar. Medium.com uzun biçim formatında Twitter olarak tanımlandı.

Sundukları bir dikmek İnternet üzerindeki herhangi bir yerden blog içeriğini içe aktarma yeteneği. İçe aktarıldıktan sonra, özgürce düzenleyebilirsiniz.

Daha da iyisi, takip eden sosyal medyalarınız sizi Medium.com’a kadar takip ediyor. Medium hesabınızı Facebook ve Twitter gibi sitelere bağlamak sizi Medium’u kullanan arkadaşlarınıza otomatik olarak bağlar.

Orta, kaç okuyucunuz olduğunu gösterir. Hangisinin sona erdiğini size söyler. Bazı yayıncılar, siteleri için yeni katkıda bulunanlar bulmanın bir yolu olarak Medium.com’a başvuruyor.

ortam nasıl çalışır

Araç API’sı içermez. Sahip olduğunuz takipçiler meşrudur ve yazdıklarınıza daha fazla güvenilirlik katar.

Orta, karmaşık ve teknik yazma için doğru platform değildir. Yaşam öğrenme, girişimcilik ve politikaya odaklanan blogcular daha iyi ücret alabilir.

WordPress’in aksine, Medium.com’da hiçbir şeyiniz yok. Medium Corporation kendi takdirine bağlı olarak sizi kapatabilir. Hesabınızı istedikleri gibi iptal edebilirler ve fiyatlandırma planlarını değiştirebilirler.

Medium kullanmak markanızı Medium kadar büyütmez. Yazarken, esas olarak Medium.com’u tanıtıyorsunuz..

Popüler bir yazarsanız, insanlar ne yazdığınızı hatırlar ve bunu Medium.com’da bulduğunu hatırlarlar, ancak adınızı ve sizi kendi alan adınızda yazdıklarını hatırlamayacak veya sosyal medya hesabı. WordPress gibi siteler için tam tersi geçerlidir.

Medium.com ücretsizdir. Maruz kalmanızı artırabilir, ancak ciddi sınırlamaları vardır. Bunun için ödediğiniz fiyata değer olduğunu düşünüyoruz.

4 Numaralı Seçimimiz: Blogger

Blogger, modern blogcuların ihtiyaçlarını karşılamak için mücadele eden eski bir platformdur.

blogger logo kutusuArtıları:
 • Ücretsizdir
 • Kurulumu ve yönetimi kolay
 • Google’ın güvenlik ve güvenilirliğinden yararlanır
Eksileri:
 • Sınırlı özellikler
 • Sınırlı şablonlar ve tasarım seçenekleri
 • Güncellemeler nadir
 • Google, kendi takdirine bağlı olarak blogunuzu iptal edebilir veya askıya alabilir

Bloglamanın büyükbabası olan Blogger, 1990’larda Evan Williams tarafından kuruldu. Evan Williams daha sonra Twitter ve Medium’u bulmaya devam etti. Matt Mullenweg’in Blogger’daki hayal kırıklığı, WordPress’i başlatmasına neden oldu. Blogger birçok kişi tarafından antika ve unutulmuş teknoloji ile dolu olarak kabul edilir.

Artık Google’a ait olan Blogger tamamen ücretsizdir. Her şey dahil doğası size ihtiyacınız olan her şeyi sunar. Hala, yazarlar kolaylık sağlamak için kontrol ticareti yapmalıdır.

Blogger bloglamaya odaklanır (… duh); platformda çok az içerik yönetimi yeteneği vardır. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Blogger ile ilgili en büyük şikayet, özelliklerden yoksun olması ve yazarların platformu hızla büyütmesine neden olmasıdır..

Google, Blogger’ı sonradan düşünülen bir ürün olarak görür. Sundukları müşteri hizmetleri ve destek yıldızdan daha azdır. İhtiyacınız olabilecek herhangi bir sorun giderme destek forumlarından veya YouTube videolarında arama yapmaktan gelir.

google sitelerinde blog yazarı

Blogger büyümeyi reddeden bir platformdur. Tek odak noktası blog yazmaktır. Diğer siteler, içeriğinizi sosyal medya kullanarak tanıtmanıza izin verir.

Ancak Blogger, işleri her zaman yaptıkları gibi yapmak için çekişecek içerikler gibi görünüyor. Odak noktanız sadece blog oluşturuyorsa, bu her zaman kötü değildir. Ancak, çanların ve ıslıkların diğer platformlarda mevcut olmasını istiyorsanız, burada yokturlar..

Google, Blogger’ı on yıldan fazla bir süredir devam ettirmiştir. Yakında yok olacağına dair bir işaret yok. ancak, Google, ürünlerini bir hevesle öldürmekle ünlüdür. Blogger şu anda ne de Google için bir öncelik olmamıştır. Sürekli kapanma tehdidi altında olacak.

İçeriğiniz bir Google blog platformunda barındırıldığından, Google’ın içerik politikasına uymanız gerekir. Politika liberal (ve her yıl daha liberal hale geliyor…), ancak birden fazla blogcu Google’ın keyfi uygulaması nedeniyle bloglarının kapatıldığını gördü.

Blogunuz tartışmalı sayılabilecek bir konuysa, zamanınızı ve enerjinizi, üzerinde tam kontrole sahip olmadığınız bir platformda yazmaya yatırım yapmadan önce iki kez düşünmelisiniz..

Blogger’ı kullanmanın avantajlarından yararlanan küçük bir kitle olabilir. Ancak, blogcuların çoğunluğu için uygun olmadığını düşünüyoruz.

5 Numaralı Seçimimiz: Tumblr

Tumblr, bazı sosyal ağ özelliklerini içeren bir mikroblog platformudur.

tumblr logo kutusuArtıları:
 • Kullanımı kolay
 • Kolay entegre sosyal medya bileşenleri
 • Görüntüleri, videoları, GIF’leri vb.Kullanmayı kolaylaştırın.
Eksileri:
 • Sınırlı özellikler
 • Kötü tema seçimi
 • Blogunuzu yedeklemek zor
 • Projeleri içe veya dışa aktarmak zor

Tumblr genç müşteriler için tasarlanmıştır. Gösterge tablosu sezgisel olmalı, ancak ciddi bir öğrenme eğrisi gerektirir. Blog multimedyaya bağlı.

tumblr düzeniMetin tabanlı içerikte ciddi seçenekler ve araçlar yoktur. Yeni başlayanlar olarak, mevcut sanatsal araçlardan bazılarının tadını çıkarabilirsiniz. Blogunuz çekici görünebilir, ancak okuyucularınızın alıştığı çan ve ıslıklardan yoksun olacak.

Arama motoru optimizasyon araçları bu hizmetle birlikte sunulmamaktadır. Bu, özellikle blogunuzu gelecekteki bir gelir kaynağı olarak görüyorsanız, büyük bir dezavantajdır. Tumblr, sürekli büyüyen bir üyelik tabanına sahiptir. Bununla birlikte, bahsetmedikleri şey, bloglamayı başarılı kılmak için gerekli araçlardan yoksun olduğunun farkına vardıklarında her ay hizmetten ayrılan insanların sürüyor.

Tumblr’ın özellikle yeni yazarlar için iyi bir seçenek olduğunu düşünmüyoruz. Bloglamadan tamamen vazgeçmenize neden olacak hayal kırıklığı istemiyorsunuz.

Bir numaralı seçim Wix’imize bakmanızı öneririz. Çekici bir blog oluşturmak için ihtiyacınız olan tüm araçları sağlar. Kullanımı kolay ve sezgisel.

Sonuç

Dünya çapında 400 milyondan fazla blog var. İnsanlar aynı ideallerini, ilgi alanlarını, umutlarını ve isteklerini paylaşan bir topluluk bulmak için bloglara yöneliyorlar. Kendi blogunuzu başlatmak istiyorsanız, birçok faydalı avantajı olan muazzam bir yolculuğa başlıyorsunuz..

Bloglamaya başlamadan önce, doğru blog platformunu seçmeniz gerekir. Seçtiğiniz platformun kullanımı kolay, uygun fiyatlı, güçlü ve sosyal medya ile sorunsuz bir şekilde çalışmasını istiyorsunuz. Paramız için, Wix cevap.

Umarız yazımızı okumaktan zevk alırsınız. Yeni bir blog yazarı mısınız? Hangi platformları kullandınız? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin. Bir sonrakine kadar.

Blogunuzu yeni sürüme geçirmeye hazır olduğunuzda, iyi bir sunucuya ihtiyacınız olacaktır. Kanadalı blogcuların pastayı kimin aldığını görmek için en iyi web barındırma kılavuzumuza göz atın.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author