Valides oma veebimajutusvajaduste jaoks Apache ja NGINX

Uhiuue veebiprojektiga alustamiseks on teil vaja ainult kahte asja: hostiteenuse pakkujat ja HTTP (HyperText Transfer Protocol) serverit. Pilveteenuse pakkujad nagu Amazon Web Services ja Microsoft Azure pakuvad teie saidi suuruse ja kiiruse nõudmistele vastamiseks mitmesuguseid platvormivalikuid. Kui olete registreerunud pilvehostiga, saate valida, millist HTTP-serverit oma virtualiseeritud riistvaraga käitada.

HTTP-server vastutab teie saidi külastajate veebitaotluste vastuvõtmise ja seejärel nende brauserile vastava sisuga vastamise eest. Näiteks võib põhiline veebipäring küsida HTML-teksti sisu ja lingitud piltide seeriat. HTTP-server edastab veebivastuse, mida brauserid nagu Google Chrome või Mozilla Firefox saavad aru ja kuvavad.

Kui rääkida HTTP-serveritest, domineerivad suures osas praegusest maastikust kaks lahendust: Apace ja NGINX (mida hääldatakse nagu “Engine X”). Lugege edasi, et õppida mõlema põhitõdesid ja seda, kuidas nad üksteisega arhitektuuri, jõudluse ja muude kategooriatega võrreldes on.

Apache’i põhitõed

Apache veebiserveri lahendus on olnud kasutusel 1990ndate keskpaigast alates. Arvestades tarkvara pikaealisust ja stabiilsust, on see endiselt üks populaarsemaid võimalusi veebisaitide majutamiseks. See on oluline osa LAMP-i arenduskogust, mida igas suuruses meeskonnad kasutavad Interneti dünaamiliste rakenduste juurutamiseks. Muud LAMP-korstna elemendid on Linux (opsüsteem), MySQL (andmebaas) ja PHP (serveripoolne skriptimine).

Apache pakutakse tasuta avatud lähtekoodiga tarkvarapaketina. Seda haldab ja arendab Apache Tarkvara Sihtasutus. Kui 1990ndatel jõudis lainele veeb, oli Apache enamiku veebisaitide vaikeserveri lahendus. See oli kavandatud lihtsust silmas pidades ja kuigi see võimaldab paindlikkust ja mastaapsust, saavutas Apache populaarsuse ajal, mil Interneti-liikluse tase oli palju madalam kui praegu..

NGINX põhitõed

NGINX veebiserveri lahendus ilmus esmakordselt 2002. aastal. Selle lõi Venemaal üks süsteemiadministraator ja see sai kaks aastat hiljem avatud lähtekoodiga kogukonna osaks. NGINXi taga olev disain keskendub konkreetselt kiirusele ja jõudlusele – kahele valdkonnale, kus mõne arvates on Apache puudu. Tegelikult sündis NGINXi projekt algselt tänu C10K avalikule väljakutsele, mis palus arendajatel välja töötada HTTP-lahendus, mis suudaks 10 000 samaaegset kasutajat ühtlase jõudluse tasemel hakkama saada.

NGINXi populaarsus on viimase kümnendi jooksul kasvanud, eriti alustavate ettevõtete hulgas, kes peavad oma riistvara kiirelt kasvatama. Kuid üldiselt peetakse NGINX-i seadistamist ja integreerimist raskemaks kui Apache.

Arhitektuuri kaalutlused

Apache tarkvarapakett sisaldab mitme töötlemise moodulite komplekti (tuntud kui MPM-id), mis võimaldavad serveri administraatoril otsustada, kuidas nende HTTP-lahendus peaks taotlusi käsitlema. Seda tüüpi arhitektuur võimaldab suurt paindlikkust ja kohandamist.

Kõige elementaarsem Apache moodul on mpm_prefork. See töötab ühe lõimega loogikal, kus iga server töötleb korraga ühte veebitaotlust. See on soovitatav moodul veebiprojektide jaoks, mis põhinevad PHP skriptikeeles. Teine Apache moodul on mpm_worker, mis toetab korraga mitut lõime. See aitab Apache’il olla tõhusam ja mastaapsem. Viimane esmane Apache-moodul mpm_event töötab sarnaselt mpm_workeriga, kuid lisab paremat tuge elusolemisühendustele, mis on paljude tänapäevaste veebirakenduste jaoks vajalik.

NGINX eristab ennast kindlasti arhitektuuri poolest Apachest. See põhineb sündmuspõhise toimimise kontseptsioonil, mitte protsesside või lõimede kasutamisel. See tähendab, et üks NGINXi töötaja saab korraga hakkama tuhandete HTTP-ühendustega.

NGINX tugineb silmustesüsteemile, mis võimaldab töötajatel kiiresti vastu võtta uusi taotlusi iga kord, kui sündmus käivitatakse. Sündmusi töödeldakse asünkroonselt, mis tähendab, et nad ei pea ootama, kuni teised sündmused määratakse järjestikku.

Sisu käsitlemine

Tänapäeval jaguneb veebisisu ühte kahest kategooriast: staatiline või dünaamiline. Staatiline sisu hõlmab veebisaidil kõike, mis püsib ühtlane olenemata selle saidi kasutamisest. Näiteks on ettevõtte logo veebisaidi ülaosas staatiline sisu. Teisalt aga dünaamiline sisu, mida juhivad skriptikeelid, näiteks PHP, ja see muutub vastavalt kasutaja seansile või muudele muutujatele. E-posti saidid, pangasaidid ja sotsiaalsed võrgustikud tuginevad kõik kasutajatele nende individuaalsete andmete kuvamiseks dünaamilisele sisule.

Apache saab staatilist sisu teenindada ainult ühe niidina, mis muudab NGINXi veelgi köitvamaks lahenduseks veebiprojektidele, mis vajavad suurt hulka staatilist sisu kiiresti tarnitavaks. Apache pakub dünaamilise sisu osas siiski teatud eeliseid. See integreerub hõlpsalt PHP-ga ja saab manustada skriptiprotsessori otse HTTP-töötajasse. Põhiline tarkvarapakett NGINX ei sisalda dünaamilise sisu edastamise tuge, seega peate selle toetamiseks oma tarkvarapakkidesse lisama välise protsessori..

Toimivusvõrdlused

Teie veebisaidi väliskülastajad ei hooli sellest, millist HTTP-serverit taustal kasutate. Nad tegelevad ainult teie sisule kiire ja usaldusväärse juurdepääsuga. Sel põhjusel peaks jõudlus olema peamine mõõdik, mida tuleb arvestada, kui hinnatakse nii Apache kui ka NGINX kui veebimajutusvõimalusi.

Tänu sündmustepõhisele arhitektuurile peetakse NGINXit üldiselt kiireimaks HTTP-lahenduseks. See töötab minimaalsete ressurssidega, isegi kui teie veebiliiklus aja jooksul kasvab. Selle tulemuseks on vähe mälu ja protsessori kasutamist, samas kui Apache võib suurenenud koormuse ajal nõuda rohkem riistvara kasutamist.

Rakendamise lihtsus

Kui installite veebiserverisse tarkvara LAMP koosseisu, on Apache HTTP-host konfigureerimise ja käitamise uskumatult lihtne. Enamik administraatoreid ei pea mitutöötlusmooduli sätteid üldse muutma. Enamik Apache’i kohandamisi toimub kataloogitasemel .htaccess-failides.

Need väikesed tekstiüksused võimaldavad teil kirjutada reegleid ja juhiseid, kuidas HTTP-server peaks teatud tüüpi päringuid käsitlema. Näiteks võite sisse lülitada URL-i ümberkirjutamise, et teie domeeni konkreetne veebiaadress laadiks ressursse teisest asukohast. Seda kasutatakse sageli sotsiaalmeedia veebisaitidel, kus URL-i lõppu kuvatakse „/ kasutajanimi”.

NGINX ei toeta .htaccess-faile ega muid kataloogi konfiguratsioone. See muudab taotluste töötlemise kiiremaks ja turvalisemaks, kuid piirab siiski süsteemi administraatori kontrolli.

Ühilduvus ja tugi

HTTP-servereid kasutatakse tavaliselt UNIX-põhistel opsüsteemidel, eriti avatud lähtekoodiga Linuxi platvormidel. Seda kiiruse huvides, kuna UNIXit peetakse kõige tõhusamaks saadaolevaks operatsioonisüsteemiks. Nii Apache kui ka NGINX saab installida populaarsetele Linuxi distributsioonidele nagu Ubuntu või BSD.

Apache pakub Microsofti Windows Serveri opsüsteemi täielikku tuge. NGINXi saab konfigureerida töötama ka Windowsis, kuid seda peetakse üldiselt vähem stabiilseks. Kui teie organisatsioon töötab ainult Windowsi oma veebiserverites, on loogiline valik Apache.

Apachel on kindel veebidokumentatsiooniportaal koos väljalaskemärkmete, teatmike, kasutusjuhendite ja õpetustega, mis aitavad teil Apache oma pilvekeskkonda installida ja hakata seda veebirakenduse jaoks kasutama. NGINX pakub sarnast tüüpi dokumentatsioonihoidlat, mis hõlmab põhikonfiguratsiooni, samuti üksikasjalikumat arendusjuhendit.

Kokkuvõte

Apache ja NGINX on mõlemad tänapäevases pilvandmetöötluse maailmas väga populaarsed HTTP-serverilahendused. Enamik Kanada parimatest hostimisettevõtetest kasutab Apache’i ja NGINX-i.

Mõlema variandi lisamine oma arendusveergu on mõistlik valik, kuna need tagavad stabiilse jõudluse ja töökindluse.

Kui kiirus on teie peamine prioriteet ja teie veebisait majutab suurt hulka staatilist sisu, võib NGINX olla parim valik. Samuti on see saamas eelistatud valikuks arendusmeeskondade seas, kes ehitavad mikroteenuste arhitektuuri, milles on palju üksteisega suhtlevaid alamsüsteeme. Teisest küljest võib väikestel arendajatel või algajatel olla parem Apache’i külge kleepida, kuna seda on lihtsam seadistada ja see on eelkonfigureeritud muude tootjate tarkvarapakettidega nagu LAMP.

Üks asi, mida tuleks meeles pidada, on see, et te ei pea tingimata valima Apache ja NGINX vahel ja unustama teise. Tegelikult kasutatakse neid kahte lahendust väga sageli koos, et pakkuda parimat võimalikku veebimajutuskogemust. Kui NGINX on seadistatud teie esialgseks veebipuhverserveriks, saab taotlusi kiiresti töödelda ja saata rakenduse lõpus Apache töötajale. Sealt saab Apache integreerida PHP või mõne muu skriptikeelega, et valmistada ette veebivastus ja suunata see tagasi NGINX-kihti.

Tehke oma HTTP-serveri lahenduse valimisel kindlasti oma uuringud. Teie valitud süsteem saab osaks teie veebisaidi või rakenduse selgroogist ja on teie kasutajate igapäevases kogemuses kriitilise tähtsusega.

Sulle võib ka meeldida:

  • Parim veebimajutus
  • Parim veebisaitide koostaja

Viited ja pildikrediidid:

  • Nginx.com
  • ESDS.co.in
  • TutorialsPoint.com
  • NTU.edu.sg
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author