Wix Review – 3 Gjërat që duhet të dini para se të përdorni Wix (2020)

Ne: “Whatfarë dëshiron?”

Ju: “Unë dua të ndërtoj një faqe në internet!”

Ne: “O djalë, sa argëtim. Ka shumë mundësi atje.

Ju: “Më thoni që ta përdorni. TANI !!!! “

Ne: “Jeez mirë, qetësohu. A doni të mësoni HTML dhe të rregulloni plotësisht faqen tuaj të internetit, ose do të tërhiqeshit më shumë duke përdorur modele të gatshme ”

Ju: “As. Unë dua të personalizoj plotësisht faqen time të internetit dhe nëse më bëni të mësoj HTML, do t’ju vras ​​”.

Imazhi vektor i zhvillimit të uebit

Ne: “Mirë … mendoj se duhet të flasim për Wix atëherë.”

Unë supozoj se kështu do të shkonte një bisedë midis nesh. Nuk e di pse ju jeni një vrasës i mundshëm në këtë skenar, por zhvillimi i uebit mund t’i bëjë njerëzit të bëjnë gjëra të çmendura. Lajmi i shkëlqyeshëm është që ju nuk do të duhet të vrisni askënd për të marrë uebfaqen që dëshironi! Woo hoo-! ð ??????

Ulët

Në fund të fundit, nëse po kërkoni karakteristika të personalizimit në masë ndërsa jeni në gjendje të ndërtoni një faqe në internet mahnitëse pa kodim dhe dhimbje koke shtesë, atëherë Wix duhet të jetë absolutisht një pretendent kryesor.

Cilët janë ndërtuesit e faqeve në internet

Ndërtimi i një imazhi vektori në internetVendosni: Ndërtuesit e faqes në internet. E gjithë qëllimi i krijuesve të faqeve të internetit si Wix është të lejoni që dikush të ndërtojë një faqe në internet shpejt duke marrë nevojën për ndonjë njohuri paraprake të zhvillimit të faqes në internet.

Edhe pse Wix është një nga krijuesit më të njohur të faqeve të internetit dhe ka një platformë mjaft të mirë të pritjes, ai ka kufizimet e tij. Si një ndërtues i faqes në internet, Wix është e thjeshtë dhe e lehtë për t’u përdorur nga natyra. Sidoqoftë, mbetet të ketë një kurbë të vogël të të mësuarit.

Wix është bërë për njerëzit që duan të jenë në gjendje të rregullojnë çdo gjë në uebfaqen e tyre të re. Nëse dëshironi të jeni në gjendje të ndërtoni një faqe në internet që duket mbresëlënëse nga vetja – Wix është numri një. Të gjitha pa sakrifikuar shpejtësinë dhe funksionalitetin.

Zvarrit atë-heqë atë

terhiq-rënie-vector

Ka shumë shërbime të zhvillimit të faqes në internet që kanë funksionalitet tërheqës dhe tërheqës si Squarespace dhe Weebly. Në përgjithësi, ndërfaqja e dizajnit është aq e thjeshtë sa merr.

Ju merrni një element që dëshironi të ndërtoni në faqe dhe tërhiqeni atë në një rrjet i paravendosur.

Kjo është ideale për redaktimin që i jep përparësi shpejtësisë dhe lehtësisë së përdorimit ndërsa mungon në personalizim. Por çfarë ndodh kur ajo rrjetë e paracaktuar është hequr? kaos?

Do të mendonit, por jo me Wix.

Liria për të krijuar ndonjë gjë

Asnjë zjarr nuk do të shkaktohet nga Wix (që ne e dimë) por në të gjitha ndershmërinë pak kaos ka përfunduar. Wix beson se çdo gjë është e mundur me ndërtuesin e tyre të internetit.

Kjo është zona paksa e tronditur që banon Wix. Jo vetëm që është një ndërtues funksional i faqes në internet, ju gjithashtu mund të vendosni çdo element kudo dhe të bëni pothuajse gjithçka që dëshironi.

Fuqitë e softuerit të Wix kanë më shumë se 20 milion faqe interneti sot qartë ata po bëjnë diçka të drejtë. Ka ndërtues të tjerë të faqeve të internetit që punojnë pa një rrjet të paravendosur, por janë vërtet të tmerrshëm në mënyrën se si bashkëveprojnë elementët.

E mira

faqe miqësore për përdoruesitKur përdor programe të ndryshme, shpesh do ta gjeja veten duke menduar, “Unë dëshiroj që të mund ta bëj blah blah blah.” Me Wix – “blah blah blah” ekziston gjithnjë. Sinqerisht nuk mendoj se ata kanë lënë asgjë që ju mund të dëshironi të bëni me ndërtuesit më të mirë të faqeve të internetit.

Kur krijoni faqen tuaj të internetit mund ta bëni atë të duket, megjithatë dëshironi që ajo të duket dhe konfigurimi i faqes së kombinuar me inboarding Më i miri në klasë. Sapo të shkoni vërtet me Wix – mund të jetë mjaft intuitiv dhe i lehtë për t’u përdorur i cili është një anomali me shumë ndërtues.

Një aspekt tjetër që vlen të përmendet është përvoja në celular. Nowdo herë dhe një herë, ju do të duhet të shkulni faqen e lëvizshme veçmas nga versioni i desktopit. Bërja e kësaj është relativisht pa dhimbje dhe mund të ndihmojë në largimin e blozës shtesë nga faqja juaj e internetit origjinale. Por vazhdoni! Jo gjithçka është perfekte.

E keqja

Me këtë liri të re të gjetur ka mundësi të panumërta dhe karakteristika të shumta për tërheqjen e vëmendjes. Papritur, krijuesi i faqes së internetit të lehtë, tërheqëse dhe vizuale që keni zgjedhur, është kthyer në ju dhe ju bëheni të mbingarkuar. Kaq shumë për të mësuar! Kaq pak kohë!

Who Wix është Në të vërtetë Për

Ju duhet të përdorni Wix nëse dëshironi të tërhiqni dhe lëshoni, por gjithashtu keni pak durim për të marrë kohën për të zotëruar funksionalitetin e Wix. Sapo të fitohet Wix është një mjet i fuqishëm që do t’ju lejojë të shndërroni një kanavacë të zbrazët në një vepër arti.

Shumica e njerëzve që duan të ndërtojnë faqen e tyre personale duhet të përdorin Wix. Të vetmit njerëz që unë do të tregoja në drejtim të Squarespace dhe Weebly janë ata që duan një uebsajt të thjeshtë pa shpërqendrime. Pa bujë.

Në thelb, fëmijët e lezetshëm përdorin Wix.

Le ta copëtojmë

Redaktori

lourdes twitter ms fjala meme

Ana pozitive e redaktori është se është aq i thjeshtë sa merr. Redaktori është diçka që mund të marrësh menjëherë dhe të jesh në gjysmë të rrugës së duhur. Ka disa hile dhe gjëra më të hollësishme për të mësuar, por për pjesën më të madhe është e lehtë të bësh gjithçka që dëshiron.

Problemi i vjetër në moshën e lëvizjes së elementeve rreth softverit është se ekziston një shans që ai mund të ndërhyjë me elementë të tjerë aty pranë. Nuk është aq dramatik një softuer siç është Microsoft Word, por prapëseprapë ai mund të shkaktojë disa çështje.

Ështjet e trajtuara janë korrigjuar lehtësisht. Për fat të mirë, ka mjete të tilla si prishja, rivendosja, zvarritja e rrjetit dhe zvarritja e ankorave. Më poshtë është një shembull i çështjeve që shfaqen zakonisht. Kur ndryshojmë madhësinë e shkronjave të një seksioni – logoja e kokës është zmadhuar në mënyrë të pashpjegueshme gjithashtu.

Redaktori i Wix është po aq i lehtë për t’u përdorur sa çdo redaktor tjetër atje. Me redaktorin e Wix ka thjesht më shumë. Megjithatë, më shumë është argëtuese – premtojmë.

Me lirinë e plotë të projektimit, vijnë disa veçori të mrekullueshme në redaktues që nuk mund të bëhen në shumicën e krijuesve të faqeve të internetit dhe janë jashtëzakonisht të vështira për t’u ndërtuar në faqet e internetit të ndërtuara me porosi. Mundësia e Wix për të hedhur video dhe animacion kudo dhe kudo është funksioni i nivelit të ardhshëm pornografi për mendimin tonë.

Këlyshjet me disa nga çështjet e formatimit nuk janë ndërprerjet e marrëveshjeve. Ështjet ndodhin por ato gjithmonë janë rregulluar lehtësisht dhe ia vlen për redaktorin e plotë të kanavacës bosh. Gjithashtu, lehtësia e përdorimit të redaktorit është e mrekullueshme. A ju përmendëm ju thjesht tërhiqni shurupin që dëshironi në vendet që dëshironi dhe pastaj i lini atje? Shtë e mrekullueshme!

Elementet

Ju lutemi na tregoni nëse ka elementë që dëshironi të shtoni në një faqe në internet dhe nuk janë të disponueshme në Wix. Ne u përpoqëm, dhe ne nuk mund të gjenim asgjë që ne donim të bënim që nuk ishte në dispozicion. Nëse kontaktoni ekipin mbështetës në kompani ata me siguri do të shtojnë funksionin aq shpejt sa munden gjithsesi.

Një sasi qesharake e mundësive është ajo që merrni me Wix. Lista e elementeve për tu shtuar është befasues.

elementet

Kështu që. shumë. Opsione.

Ndërsa kjo lejon mundësinë e përshtatjes së faqes në ndonjë mënyrë të mundshme, gjithashtu mund të jetë dërrmuese. Menutë dhe ikonat e vogla janë në çdo telash dhe çmenduri të Wix. Po kërkoni një opsion për të redaktuar një aspekt të faqes mund të shfaqet në një vend që nuk do të mendonit kurrë ta shikonit.

Ka mjaft elemente që vendosen Wix në nivelin e sipërm të krijuesve të faqeve të internetit. Elementi më i dashur dhe më i ngathët duhet të jetë sfondi i videos. Ju mund të rrëmbeni telefonin tuaj, të regjistroni qenin tuaj duke i bërë shufrat e tij të reja dhe ta bëjë atë sfondin e faqes tuaj të internetit moderne të artit.

Elementë të tjerë që ia vlen të përmenden janë shiritat dhe galeritë me gjerësi të plotë. Shirita me gjerësi të plotë ju lejojnë të organizoni faqen tuaj të internetit në pjesën më të pastër të seksioneve me një plan urbanistik të strukturuar bukur.

Galeritë (shihen më poshtë) ju lejojnë të kapni një bandë fotografish dhe t’i hedhni së bashku në një mënyrë estetikisht të këndshme. Unë nuk do të përdor të njëjtin shembull që bëra për videot me sfond – por ju merrni idenë.

pamje wix galerie

Tema

Një aspekt i çuditshëm i Wix që duhet përmendur është se ju nuk mund ta ndryshoni temën tuaj. Shumica e ndërtuesve të faqes në internet ju lejojnë të përdorni një temë për një kohë dhe kur doni të provoni një tjetër, thjesht e ndërroni atë.

Temat duhet të përkthehen mirë në celular. Në pjesën më të madhe që ata bëjnë – ashtu si çdo ndërtues tjetër i faqes në internet, nuk funksionon në mënyrë perfekte. Ju mund të duhet të hyni brenda dhe të ndryshoni disa gjëra.

Duket një temë e njohur – ka një milion opsione. Gjëja më e mirë në lidhje me Wix është që ju me të vërtetë mund ta bëni faqen tuaj të internetit tuajin. Problemi është se mund të jetë e vështirë të gjesh atë që po kërkon dhe shumë mundësi do të të pyesin pse ekzistojnë dhe kush i përdor ato.

Njohuri baze

Nëse ndjeheni të mbingarkuar, Wix e ka mbuluar. Një këshillë për t’u bërë më të mirë në përdorimin e çdo programi kompjuterik: Përdorni bazën e tyre të mallkuar të njohurive. Unë garantoj çdo herë që të bëhet një pyetje, ekipi i klientëve Wix për mbështetjen e klientëve shkroi një artikull të njohurive për të adresuar atë pyetje.

Pse e di këtë? Sepse Qendra e Ndihmës Wix është epike. Zgjedhja e pjesës së redaktorit të qendrës së ndihmës çon në qindra artikuj. Qindra! Të kuptoni se si të përdorni ndonjë veçori mund të bëhet duke shkuar në qendrën e ndihmës dhe duke kërkuar atë që ju kërkoni. Ata madje do t’ju mësojnë gjëra rreth SEO nëse doni ta lexoni atë. Wix vërtetë ju ka mbuluar.

Blogging

si të ndërtoni një sit në blogFaqet e blogjeve janë lloj e kundërta e pjesës tjetër të Wix për çfarëdo arsye. Opsionet e blogjeve për ndërtuesin e faqes në internet janë aq të thjeshta sa vijnë. Në thelb është një redaktues i strukturuar i tekstit që ju lejon të shtoni imazhe. Nuk po ankohem pasi mendoj se një pjesë e blogut funksionon më së miri në këtë mënyrë.

Wix ende ofron gjithçka që mund të dëshironit si pronar i një blogu. Ai lejon autorët, kategoritë, hartimet, fotot e mbulimit, sportelet e shikimit, avatarët, si sportelet, dhe të lexojnë vlerësimet e kohës.

SEO

Wix ka një reputacion mjaft të keq të SEO në internet të gjerë. Arsyeja kryesore për këtë është sepse para-2016 Wix është ndërtuar në teknologjinë Flash, e cila është me të vërtetë e keqe për SEO. Wix gjithashtu pati disa çështje të tjera me strukturat e URL-së dhe duke shtuar atribute alt.

Ndërsa Wix ende nuk është më e mira kur bëhet fjalë për SEO – John Muller, një punonjës i moshuar në Google ka thënë, “Uebsajtet Wix funksionojnë mirë në kërkim.” Farë tjetër mund të kërkoni nga një ndërtues i faqes në internet? Nëse jeni duke përdorur Wix, atëherë shanset janë që nuk jeni ekspert SEO, kështu që mirë mund të jetë mirë për ju.

Wix ofron atë që shumica e përdoruesve do ta duan ose kanë nevojë për SEO. Opsionet për të rregulluar titujt dhe përshkrimet e meta, dhe të lidheni me mjete të ndryshme SEO. Ndërsa nuk do ta ndizni botën me aftësi të çmendura të SEO – Wix ende mund të përfundojë punën.

E vetmja kohë kur Wix duhet të shmanget është që vërtet planifikoni të dilni gjithçka me SEO. Kjo zakonisht nuk është rasti për njerëzit që përdorin ndërtuesit e faqeve në radhë të parë.

Çmimeve

Wix nuk ka një provë falas. Cfare dreqin!? Nuk ka gjyq falas? Pse nuk ka ndonjë?

Becauseshtë thjesht sepse një faqe interneti e krijuar Wix mund të përdoret falas – përgjithmonë.

Kur përdorni versionin falas të Wix, emri juaj i domain do të ketë këtë format: username.wixsite.com/siteaddress. Për të përdorur një domen të personalizuar, do të duhet të rifreskoni në një Plan Premium.

Wix-planet

Plani Premium përfshin një vit falas të pritjes së domain mbi të gjitha përfitimet e tjera të ofruara si dhe opsionin për të blerë G Suite të Google për t’u përdorur një adresë emaili me porosi.

Wix do të kushtojë, por çmimi është padyshim i vlefshëm nëse nuk jeni i mendueshëm. Nivelimi me Wix mund t’ju ndihmojë të nivelit të faqes tuaj në disa mënyra të ndryshme. Do shkallë ofron përfitime domethënëse. Shtresat e mesme zakonisht do të mjaftojnë për shumicën e pajtimtarëve.

Inteligjenca e Dizajnit Artificial

Wix ADI është e para e këtij lloji, dhe është ende në fillimet e saj – dhe si rezultat, ajo që premtohet bie pak më pak për të qenë e sinqertë. Ajo që bën ADI ju bën pyetje të ndryshme dhe e zbaton atë për një algoritëm që krijon një sit për ju. Ajo merr të gjitha opsionet e elementit, temave, dhe faqosjeve dhe kap nga çdo kombinim.

Whatfarë është premtuar: ADI aktualisht premton një sit mahnitës që është një-i-një-lloji.

Cfare te presesh: Ajo që ADI me të vërtetë bën është që t’ju japë një fillim të fortë në krijimin tuaj në internet, thjesht mos prisni që ai të mbulojë të gjithë procesin.

Në vend që të merrni kohë për të parë të gjitha temat dhe paraqitjet, programi zgjedh për ju bazuar në preferencat dhe pyetjet e bëra. Sshtë një tipar i kursimit të kohës dhe lehtësimit të vendimeve – dhe nuk ka asgjë të keqe në këtë. Me kalimin e kohës, ky mjet shpreson të bëhet shumë më tepër.

FAQ

A është Wix më e mirë se WordPress?

Përgjigja e shkurtër është jo. Përgjigja më e gjatë është se mund të jetë. Nëse jeni duke kërkuar të personalizoni shumë faqen tuaj të internetit pa një kurbë solide të të mësuarit, atëherë Wix është më e mirë se WordPress për ju. WordPress është një zhytje e thellë në ndërtimin e uebfaqes, ndërsa Wix është një lloj i ngjan si endja në fundin e cekët dhe flirton me idenë e notit në fund të thellë.

Ashtë një faqe në internet Wix me të vërtetë falas?

Wix ka një version falas, por emri i domain-it tuaj do ta ketë këtë format: username.wixsite.com/siteaddress. Për të përdorur një domen të personalizuar dhe për të zhbllokuar shumë karakteristika do t’ju duhet të zgjidhni një plan të paguar.

Si mund të marr një emër domain falas nga Wix?

Një emër domain falas është në dispozicion pas zgjedhjes së një plani të paguar. Ju ende duhet të paguani për planin Wix por ata hedhin një emër domain falas – për një vit.

Sa është domeni Wix pas vitit të lirë?

Emri i domain do t’ju kushtojë 14,95 $ për vitin pasi viti juaj i lirë të ketë mbaruar. Ky çmim është relativisht konkurrues me platformat e tjera të pritjes.

përfundim

Një 88% e jashtëzakonshme e njerëzve që përdorën Wix do ta rekomandojnë atë një mik. Në këtë pikë, unë do të thoja që jemi miq – dhe do të donim zyrtarisht rekomandojnë Wix për ju.

Nëse do të kishim kohë do të kishte një ceremoni të zoti me boritë dhe konfeti. Ne e dimë që ju duhet të ndërtoni faqen tuaj të internetit, kështu që unë nuk do t’ju mbaj më gjatë. Drejtohuni tek faqja e çmimeve të Wix dhe planet për të filluar.

Referenca dhe kredi për imazh:

  • Spericorn.com
  • EmailBoster.com
  • ClearEditorial.co.uk
  • RSWebsols.com
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author