7 opsionet më të mira për mbajtjen në internet në vitin 2020 |

pritje falas në internetNdonjëherë hostimi falas në internet nuk është një opsion i zgjuar (shumë i kufizuar).

Popullariteti i web hosting falas ka shpërthyer në vitet e fundit.

Dhe është e lehtë të kuptosh pse – me të gjitha shpenzimet e ndryshme që kërkohen për të drejtuar një faqe në internet të suksesshme, është joshëse të provosh dhe të shkurtosh kostot kur është e mundur të qëndrosh brenda buxhetit tënd.

Dhe çfarë është më miqësore me buxhetin sesa pritja falas në internet, e drejtë?

Epo, jo saktësisht…

Pritësit e lirë të uebit nuk janë gjithmonë ato që tregtojnë vetë. Kufizime të ngushta që ato vendosin në gjerësinë e brezit, kapacitetin e ruajtjes, shpejtësinë e serverit dhe kohëzgjatjet mund ta bëjnë faqen tuaj të re gjithçka, por e papërdorshme.

 Në përgjithësi, ne nuk ju rekomandojmë ofruesit e pritjes falas. Shtë shumë më mirë të marrësh një host të mirë të përbashkët me kosto të ulët, siç është Bluehost.com (e cila gjithashtu renditet mirë në faqen tonë të “mirëmbajtjes në internet”).

Por mos u shqetësoni, nëse me të vërtetë nuk keni buxhet – ne kemi bërë ngritjen e rëndë për ju. Në këtë përmbledhje, ne krahasojmë 7 opsione falas të pritjes për t’ju ndihmuar të gjeni përshtatjen më të mirë për faqen tuaj.

Le të zhyten në:

1. Hostinger.com

Pritja më e mirë “Pothuajse e Lirë” (0,99 $ / muaj)

Faqja kryesore e hostingerit

Nënfusha e përfshirë: po
Bandwidth: 100GB
Hapësira e diskut: 10GB
mbështetur: Biseda live 24/7
Max. faqet e internetit: 1
Max. Llogaritë e postës elektronike: 1
uptime & Speed: Shume mire
kufizimet: Shihni termat e përdorimit
Uebfaqja zyrtare: www.Hostinger.com

Pas afro 16 vitesh në biznes dhe një bazë klientësh prej më shumë se 29,000,000 njerëzve të përhapur në 178 vende, Hostinger është bërë një nga lojtarët më dominues të industrisë së lirë të web hosting.

Ok, kështu që ata nuk janë teknikisht “të lirë” …

… Por me vetëm 0,99 $ / muaj për planin e tyre të kufizuar të pritjes së pritjes, ata janë akoma një nga hostet më miqësorë të buxhetit në treg.

Me kohë mesatare të ngarkesës prej vetëm 355ms (e dyta më e mira që kemi regjistruar ndonjëherë), ato janë gjithashtu një nga më të shpejtë.

Por kjo është vetëm maja e ajsbergut.

Edhe plani i tyre më themelor vjen i armatosur në dhëmbë me një qese të tërë të mirave duke përfshirë:

 • 1 bazës së të dhënave MySQL
 • 1 përdorues i FTP
 • Qasje në ndërtuesin e tyre në internet
 • Instalimi me një klikim i WordPress ose CMS tjetër
 • Mbështetje 24/7 e klientit (seriozisht, është një nga më të mirat)
 • 100 GB Bandwidth dhe 10 GB hapësirë ​​Disk
 • Një llogari falas me email

Dhe, nëse nevojat e faqes suaj tejkalojnë kufijtë e planit të tyre themelor të hostimit, gjithmonë mund të përmirësoni në planin e tyre të primit të përbashkët të pritjes.

Të cilat përfshijnë:

 • Uebfaqe të pakufizuara
 • Llogari të pakufizuara të postës elektronike
 • Bandwidth i pakufizuar
 • Kopje rezervë të kujtesës javore
 • Domain falas

Hostinger ndau çmimet e pritjes dhe planet

kufizimet

Një nga bezdisjet e mëdha që kemi pasur gjatë rishikimit të Hostinger është se ndërfaqja e tyre e përdoruesit nuk ju jep qasje në një cPanel klasik …

Në vend të kësaj, ju do të merrni një ndërfaqe pak a shumë të rënë në shtëpi të quajtur hPanel.

Nuk është ndërfaqja jonë e preferuar e përdoruesit, por – duke marrë parasysh shpejtësitë e jashtëzakonshme, mbështetjen e klientit dhe veçoritë – jemi të shtrënguar që të mos e mbajmë kundër tyre.

Koha mesatare e kohës dhe ngarkesës së mesit të “planit të përbashkët” të Hostinger:

Koha e shpejtë dhe shpejtësia e Hostinger 2019Koha e shpejtë dhe shpejtësia e Hostinger 2019

Me disa nga shpejtësitë më të shpejta që kemi parë ndonjëherë dhe herët në të njëjtën kohë me ato të Cloud të HostGator, Hostinger është hosti më i mirë “pothuajse i lirë” që ne kemi shqyrtuar ndonjëherë.

përmbledhje e plotë e Hostinger këtu.

2. 000WebHost.com

0 dollarë në muaj – Por 2 orë Offline Mondo muaj

Faqe Hyrëse 000WebHost

Nënfusha e përfshirë: po
Bandwidth: 10GB
Hapësira e diskut: 1GB
mbështetur: Forumi / Baza e njohurive
Max. faqet e internetit: 1
Max. Llogaritë e postës elektronike: 0
uptime & Speed: Uptime të këqija, Shpejtesi e mire
kufizimet: Shihni termat e përdorimit
Uebfaqja zyrtare: www.000WebHost.com

“Zero me kosto në internet me PHP, MySQL, cPanel dhe pa reklama!”.

Ky është slogani i marketingut i 000webhost.com, ndërmarrja partnere e Hostinger dhe një nga hostet më të vlerësuar të internetit në botë.

Tani, nëse tingëllon shumë pak mirë për të qenë e vërtetë – ISSHT!

Po, 000WebHost ofron shpejtësi mbresëlënëse (veçanërisht për një host të përbashkët falas), dhe politika e tyre për reklama nuk bën një përvojë shumë më të pastër dhe miqësore të përdoruesit.

Fatkeqësisht, këta dy faktorë thjesht nuk janë të mjaftueshëm për të kompensuar një varg kufizimesh të tjera.

000webhost hosting falas

* Shënim: Vlen të përmendet se 000WebHost pësoi një shkelje masive të sigurisë përsëri në 2015, ku u zbuluan informacionet private të më shumë se 13,000,000 klientëve.

kufizimet

Nga shumë probleme që kemi përjetuar gjatë shqyrtimit të 000WebHost, asnjëra nuk ishte më e përhapur ose zhgënjyese sesa kohërat e tyre krejtësisht të papërdorshme.

Me një kohëzgjatje mesatare prej vetëm 99.70%, mund të prisni që të përjetoni të paktën një orë joproduktive çdo javë tjetër në faqen tuaj. Mendoni për të gjithë trafikun dhe shitjet që mund të humbni çdo muaj të vetëm.

Për t’i bërë gjërat më keq, ju jeni gjithashtu të kufizuar në vetëm 10 GB gjerësi bande, 1 GB hapësirë ​​në disk. Për ta përmbyllur atë, nuk ka asnjë email ose mbështetje të klientëve të biseduar live për t’ju ndihmuar në ngjarjen (të gjitha por të sigurt) që hasni një problem me shërbimin e tyre.

Këtu është mesatarja e planit kohor 000WebHost falas të kohës dhe ngarkesës në vitin 2019:

00WebHost me kohën dhe shpejtësinë 201900WebHost dhe shpejtësia 2019

Pavarësisht se kemi shpejtësi të dukshme mbresëlënëse, me kohëzgjatje kaq të tmerrshme dhe kufizime të rënda, ne nuk mund të rekomandojmë 000WebHost për këdo nëse nuk është një domosdoshmëri absolute.

3. InfinityFree.net

Karakteristikat më të Pafund

pafundësi pa pritje në internet

Nënfusha e përfshirë: po
Bandwidth: i pakufizuar
Hapësira e diskut: i pakufizuar
mbështetur: Forumi / Baza e njohurive
Max. faqet e internetit: 400
Max. Llogaritë e postës elektronike: 10
uptime & Speed: mirë
kufizimet: Shihni termat e përdorimit
Uebfaqja zyrtare: InfinityFree.net

Me vetëm mbi 300,000 klientë, InfinityFree është një lojtar relativisht i vogël në lojën e web hosting.

Pavarësisht nga baza e tyre e vogël e klientëve, ata kanë arritur të krijojnë një reputacion për veten e tyre si host-i më i pasur me tipare në internet falas në treg.

Edhe pse padyshim që do të pësoni disa probleme me shërbimin e tyre, kjo reputacion fitohet mirë.

Pafundësia vjen me sa vijon:

 • Certifikatë falas SSL me të gjitha planet (një bonus shumë i mirë)
 • Nuk ka reklama të para
 • falas Cloudflare CDN
 • 10 llogari emaili
 • 1 llogari FTP
 • Bandwidth i pakufizuar dhe hapësira e magazinimit
 • 400 të dhëna MySQL.

Shtë e sigurt të thuhet se InfinityFree ju jep një zhurmë të madhe për paratë tuaja të papaguara.

Por, kur kaloni përmes kushteve të tyre të shërbimit dhe politikave të pranueshme të përdorimit, gjërat fillojnë të bëhen pak më “interesante”.

kufizimet

Ajo që InfinityFree nuk reklamon në faqen e tyre të internetit është se ofertat e tyre për gjerësi bande “të pakufizuar” dhe hapësirë ​​ruajtjeje vijnë me disa kufizime seriozisht të kufizuara.

Në kushtet e tyre të shërbimit, ata vendosin kufizime të konsiderueshme dhe të paqarta në llojet e përmbajtjes dhe skedarët që ju lejohen të ngarkojnë. Gjithashtu, sasia e të ashtuquajturit bandwidth “e pakufizuar” në ofertë është gjithashtu e diskutueshme.

Dhe pjesa më e mirë?

Dënimi për mosrespektimin e kufizimeve në ofertën e tyre “të pakufizuar” është pezullimi ose eleminimi i faqes tuaj dhe të dhënave – Ouch!

Kushtet e përdorimit të padëshirueshme

Këtu është mesatarja e kohës mesatare të kohës dhe ngarkesës në planin e pafundmë të Pafundësisë në 2019:

Pafundësia e shpejtë dhe shpejtësia 2019Pafundësia e shpejtë dhe shpejtësia 2019

Në përgjithësi, kohëzgjatja e tyre është mjaft e mirë, por për këtë janar, për shembull, kemi provuar mbi 40 orë pushim.

4. Sitet.Google.com

E shkëlqyeshme për faqet e internetit personale dhe të biznesit të vogël

Faqe Sajti i Google

Nënfusha e përfshirë: po
Bandwidth: i panjohur
Hapësira e diskut: i panjohur
mbështetur: Forumi / Baza e njohurive
Max. faqet e internetit: i pakufizuar
Max. Llogaritë e postës elektronike: G-Suite ($ 6 / mo)
uptime & Speed: Shume mire
kufizimet: Shihni termat e përdorimit
Uebfaqja zyrtare: Sites.Google.com

Pavarësisht se janë shumë të njohur për motorin e tij të kërkimit dhe produktet e tjera në internet si Sheets, Docs, dhe Gmail, ata gjithashtu ofrojnë një ndërtues falas të faqes në internet që nga viti 2008. Krijuesi i faqes së internetit mori një rindërtim të plotë në 2016 dhe aktualisht pret mbi 70,000 faqe interneti live.

Ashtu si shumica e produkteve të tjera të Google, është plotësisht i lirë për t’u përdorur.

Ata ofrojnë modele të përgjegjshme, redaktim tërheqës dhe zvogëlim, duke përfshirë HTML dhe Javascript, dhe integrime me shumicën e shërbimeve të tjera të tyre (Drive, Maps, Calendar, dhe më shumë).

Ju gjithashtu merrni një nënfushë falas me një certifikatë SSL, dhe Google Sites nuk ka reklama në faqen tuaj të internetit.

kufizimet

Nuk është gjithçka mirë, sidoqoftë; opsionet e stilimit janë shumë të kufizuara. Nuk ka asnjë mënyrë për të shtuar CSS me porosi ose madje të shtoni shkronja nga katalogu i tyre i Goole Fonts.

Opsionet e SEO janë gjithashtu të kufizuara, dhe ju nuk mund të pritni reklama në Google Adsense.

Megjithëse ne jemi akoma duke provuar testet tona për të mbledhur më shumë të dhëna konkrete për kohën e vërtetë dhe kohën e ngarkesës së hostimit të GoogleSites, një vështrim sipërfaqësor në rishikimet e tjera rreth rrjetit sugjeron që është i besueshëm dhe i shpejtë.

5. AwardSpace.com

Free web hosting që tingëllon shumë mirë për të qenë e vërtetë sepse është.

mbajtja e hapësirës së shpërblimit

Nënfusha e përfshirë: po
Bandwidth: 5GB
Hapësira e diskut: 1GB
mbështetur: Biseda live 24/7
Max. faqet e internetit: 4
Max. Llogaritë e postës elektronike: 1
uptime & Speed: i mirë
kufizimet: Shihni termat e përdorimit
Uebfaqja zyrtare: www.AwardSpace.com

Me mbi 2.5+ milion klientë dhe 17 vjet në biznesin e mbajtjes së faqeve në internet, AwardSpace ka gdhendur një emër për vete si një nga ofruesit kryesorë të lirë të pritjes në dispozicion.

Statistikat e Pritjes së Hapësirës në Hapësirë

Disa nga karakteristikat e tyre më të mira përfshijnë:

 • 100% pa reklama në bazën e të dhënave MySQL
 • Shërbim 24/7 ndaj klientit (një bonus i pranueshëm tërheqës)
 • Instalimi me një klik me CMS (WordPress / Joomla)
 • Garanci 99% e kohës

Gjithçka duket mahnitëse, apo jo?

Për fat të keq, një vështrim nga afër do të zbulojë tipare të diskutueshme.

kufizimet

Edhe pse AwardSpace bën disa gjëra mirë, ka disa çështje të ndritshme me pritjen e tyre falas, të cilat i pengojnë ata të shërbejnë si një mundësi e zbatueshme për çdo webmaster serioz..

Për fillestarët, përdoruesit e lirë janë të kufizuar në vetëm 1 GB hapësirë ​​në disk dhe 5 GB gjerësi bande. Do të thotë që faqja juaj e re do të jetë pak më shumë se një “demonstrim” i lavdëruar i paketave premium të pritjes së AwardSpace.

Ekzistojnë gjithashtu disa linja zhgënjyese të zhargonit ligjor në TOS-in e tyre që duket se i lejojnë ata të shesin të dhënat tuaja tek shitësit e palëve të treta.

Politika e privatësisë së AwardSpace

Asnjë nga ato me të vërtetë nuk ka rëndësi pasi problemi më i madh me AwardSpace është joproduktive të mëdha abdominale e cila mesatarisht është më shumë se një orë në javë.

Këtu është mesatarja e kohës mesatare të planit dhe kohën e ngarkesës së planit AwardSpace:

Koha e shpejtë dhe shpejtësia e AwardSpace 2019Koha e shpejtë dhe shpejtësia e AwardSpace 2019

6. FreeHosting.com

Shpejtësi e ngadaltë dhe pa nënfushë

dot dot com falas

Nënfusha e përfshirë: jo
Bandwidth: pamatur
Hapësira e diskut: 10GB
mbështetur: Tickets
Max. faqet e internetit: 1
Max. Llogaritë e postës elektronike: 1
uptime & Speed: i tmerrshëm
kufizimet: Shihni termat e përdorimit
Uebfaqja zyrtare: www.FreeHosting.com

Me një dekadë në biznesin e web hosting dhe 15,000 klientë, një kompani evropiane, FreeHosting.com është rritur në mënyrë eksponenciale. Sidoqoftë, siç kemi parë përsëri herë e herë – popullariteti dhe performanca nuk janë gjithmonë të lidhura.

E pajisur me bandë gjerësi të paplotësuar (me kusht që uebfaqja juaj të jetë në përputhje me politikën e tyre mjaft të rreptë të përdorimit të pranueshëm), ju merrni edhe më poshtë

 • Një cPanel shumëgjuhësh
 • 10 GB hapësirë ​​në disk, një llogari me email
 • Një bazë të dhënash MySQL

FreeHosting.com duket si një nga hostet më të mirë falas në dispozicion.

Karakteristikat e ngrirjes

Siç është e vetëkuptueshme me hostet në internet falas, rryma e pafundme e çështjeve teknike të paraqitura nga shërbimi i FreeHosting i bën të gjitha, por të papërdorshme.

kufizimet

Me kohëzgjatje të ngadaltë të ngadaltë të kufirit në kufirin në shenjën e 2 sekondave – është një nga prirjet më të këqija që kemi parë ndonjëherë dhe ankesat e panumërta të klientëve të faqeve të internetit të fshira dhe shërbimit të klientëve jo të përgjegjshëm, FreeHosting.com është një host tjetër në internet që e bën të madh premton por përfundimisht nuk arrin të mbështesë asnjë prej tyre.

Këtu është mesatarja e kohës mesatare të kohës së ngarkesës dhe kohës së ngarkesës së Planit Falas Hosting:

Koha e shpejtë dhe shpejtësia e FreeHosting 2019Koha e shpejtë dhe shpejtësia e FreeHosting 2019

Me disa nga kohërat më të këqija dhe shpejtësitë më të ngadalta që kemi regjistruar ndonjëherë, ju rekomandojmë të shmangni FreeHosting.com me çdo kusht.

7. FreeHostia.com

Hapësirë ​​e ulët në disk dhe shpejtësi e keqe & uptime.

rishikim freehostia

Nënfusha e përfshirë: jo
Bandwidth: 6GB
Hapësira e diskut: 250MB
mbështetur: FAQ / Tickets
Max. faqet e internetit: 5
Max. Llogaritë e postës elektronike: 3
uptime & Speed: keq
kufizimet: Shihni termat e përdorimit
Uebfaqja zyrtare: www.freehostia.com

FreeHostia veçon veten nga konkurenca me emrat e saj unikë të planit (kush e dinte se mund të blini web hosting “Chocolate”?). Për më tepër, ata gjithashtu kanë grupe serverash të balancuara nga ngarkesa – e cila lejon rritjen e kohërave të ngarkesës në asetet e kompanisë.

Sidoqoftë, këto “tipare” unike nuk bëjnë shumë për të përmirësuar cilësinë e pritjes së tyre.

Shërbimi i tyre për klientët ka fituar shumë rekomandime të ndritshme vitet e fundit, ata ofrojnë 3 llogari falas me email dhe deri në 5 domene të pritura (një gjë e rrallë në hapësirën e lirë të pritjes në internet). Megjithatë, këto oferta tërheqëse nuk janë pothuajse të mjaftueshme për të kompensuar kufizimet e mëdha dhe çështjet e performancës me të cilat do të përballeni.

kufizimet

Problemi më i madh me pritjen falas të Freehostia janë kufizimet që ata vendosin në ruajtjen dhe gjerësinë e bandës tuaj.

Me një ruajtje 250 MB të lirë dhe 6 GB të gjerësisë së bandës, madje edhe më e ultja e webmasterave do të luftojë për të ndërtuar një sit që përmban më shumë se disa imazhe dhe një linjë ose dy tekst të thjeshtë.

Sidoqoftë, thonjtë e vërtetë në arkivol janë kohëzgjatjet jo të besueshme dhe shpejtësitë tepër të ngadalta.

Freehostia mund të punojë për pritjen e një siti të thjeshtë provë ose blog të trafikut të ulët … Nevermind – edhe kjo mund të jetë duke e shtyrë atë.

Koha e shpejtë dhe shpejtësia e FreeHostia 2019Koha e shpejtë dhe shpejtësia e FreeHostia 2019

Këtu keni një mesatare të planit falas të FreeHostia për kohën dhe kohën e ngarkesës në 2019:

Edhe pse kohëzgjatjet dhe koha e ngarkesës nuk janë më të këqijat që ne kemi parë (ato janë akoma shumë të këqija), nuk ka arsye për të përdorur një kompani si FreeHostia kur keni kaq shumë ofrues të tjerë të shërbimit të mirë..

Pse ne ju rekomandojmë të shmangni Shërbimet e Hosting Falas

Edhe pse ofruesit që kemi ndarë janë ndër më të mirët (gjë që për fat të keq nuk po thotë shumë), madje edhe ata më me reputacion luftojnë për të përmbushur premtimet e tyre. Në vend të kësaj, ata paraqesin “klientët” e tyre me faqe të ngadalta dhe shpesh të papërdorshme pa asnjë shans për të pasur sukses në hapësirën konkurruese në internet të sotme.

Gjithashtu, ata mund të fshijnë faqen tuaj të internetit (ose biznesin në internet) brenda sekondave, duke mos ju lënë kontroll…

Pra, a do të thotë kjo se humbet shpresa për webmasterin me buxhet të ulët?

Jo mjaft …

Alternativat më të mira për mbajtjen në internet falas

Mikpritësit e lirë mund të flasin një lojë të madhe, por në fund të ditës do t’ju ​​lënë me një predhë të një siti. Të gjitha shërbimet e tyre nuk janë në gjendje të plotësojnë madje edhe standardet më themelore që kërkohen për të drejtuar një faqe interneti të suksesshme biznesi.

Edhe me kufizimet e ngushta në gjerësinë e brezit, ruajtjen dhe karakteristikat themelore, si llogaritë e postës elektronike dhe instalimet në uebfaqe.

Sidoqoftë, ju mund të siguroni një pritje të shpejtë dhe të besueshme me një bandë të vërtetë të pakufizuar dhe ruajtje për pennies në dollarë. Kjo falë përparimeve në teknologji dhe konkurrencë në treg.

Në fakt, me bollëkun e zbritjeve të klientëve të rinj dhe ofertave të tjera, mund të blini me lehtësi 2-3 vjet web hosting për më pak se 100 dollarë.

Pra, nëse nuk gjetët ndonjë gjë të dobishme në këtë listë, ju rekomandojmë të shfletoni hostet tanë të lirë të internetit.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author