Rishikimi i Netfirms 2020

Sipas fjalëve të përjetshme të filozofit të madh Patrick Stump (këngëtari kryesor i Fall Out Boy), “Oh si bie fuqia”.

Logo e netfirmsPara disa vitesh të shkurtra, pritja në internet e Netfirms u konsiderua kryesisht si një nga lojërat më të mëdha dhe më të mira në qytet. Ata ofruan zgjidhje të përballueshme dhe me cilësi të lartë të mbajtjes në internet që mbajtën dhe funksionojnë shumë nga faqet e internetit më të mëdha në botë.

Sidoqoftë, për çfarëdo arsye, duket se behemothi i dikurshëm i fuqishëm i mbajtjes në internet i ka rritur përpjekjet e tyre, (mbase CEO i tyre u mërzit dhe u transferua në Tahiti … që e di) dhe, si rezultat, cilësia e shërbimeve të tyre.

Nëse ky përmbledhje ishte duke u shkruar përsëri në vitin 2010, do të kishit lexuar se sa i besueshëm, i gjithanshëm, i përballueshëm dhe me cilësi të lartë Netfirms.

trendi i domenit netfirms

Por ky është 2018, dhe unë jam i trishtuar të raportoj që Netfirms është pothuajse i panjohshëm nga kompania që dikur ishte.

Në të vërtetë, të fuqishmit kanë rënë … Dhe ata janë rënë shumë.

Por, sa larg ka rënë ky ofrues dikur i shkëlqyeshëm i një web hosting?

Ju vetëm duhet të lexoni dhe të zbuloni ��

TLDR;

Kur bëhet fjalë për pritjen e përbashkët të Netfirms, ju sugjerojmë të gjeni një alternative. Po, Netfirms dikur ishte i mirë dhe po, ata kanë disa pozitiv si uptimes të ngurta dhe paketa të pakufizuara të postës elektronike.

Mjerisht, ata gjithashtu kanë një bandë të tërë negativësh, siç janë kohërat e tmerrshme të ngarkesës, planet e kufizuara të pritjes dhe disa nga vlerësimet më të këqija të klientëve që kemi parë në hapësirë.

Nëse jeni duke kërkuar një plan të qëndrueshëm të pritjes që nuk i ka këto negativë, ju sugjerojmë të kontrolloni HostPapa për nevojat tuaja të pritjes. HostPapa është një shërbim kanadez pritës me çmime të ulëta hyrëse, shpejtësi të madhe dhe plane që lejojnë fleksibilitet për rritje.

Kush është Netfirm Hosting?

Pozicionimi i tyre si një transferim i “host të biznesit të vogël” Netfirms ka qenë rreth e rrotull për një kohë të gjatë. Themeluar në vitin 1998 me Thomas Savundra (i cili atëherë ka kaluar në bashkë-gjetjen e Sync.com) për më shumë se një dekadë e gjysmë, në të vërtetë Netfirms ishte shkoni te hosti në internet për bizneset e vogla.

netfirms gjithsej domenet 2018Megjithatë, pas blerjes së tyre nga Endurance International Group në 2011, gjërat kanë marrë një kthesë për keq.

Duke u thënë kështu, kompania është ende përgjegjëse për të pritur më shumë se 1.2 milion faqe në internet dhe është anëtare e një prej korporatave më të mëdha pritëse në botë.

… E cila e bën akoma më zhgënjyese që cilësia e shërbimit të tyre ra aq në mënyrë të pashpjegueshme.

Por mjaft me mësimet e historisë. Me historinë e tyre të shkurtër të origjinës pa rrugëdalje, le të zhyten në mënyrën sesi performon Netfirms sot dhe çfarë mund të presësh nga kjo kompani pritëse portreti.

Mirat e Netfirm Hosting

Megjithëse ka shumë probleme me shërbimet pritëse të Netfirms dhe përvojën e përgjithshme të klientit, për kredinë e tyre, ato performojnë mjaft mirë në një pjesë të metrics të rëndësishme.

Këtu janë vetëm disa nga aspektet pozitive që kam hasur gjatë rishikimit të shërbimeve të Netfirms.

1. Uptimes të mira dhe besueshmëria e duhur

Pika më e madhe e shitjes e Netfirms është koha e tyre e besueshme. Nuk është asgjë e jashtëzakonshme (si SiteGround ose A2 Hosting), por për çmimin që paguani, është akoma mjaft i fortë.

grafiku i testit të netfirmave

Fatkeqësisht, ata nuk ofrojnë asnjë lloj garancie në kohë (përveç asaj që do të keni në kohën e duhur) ata kanë kryer në mënyrë të arsyeshme gjatë 12 muajve tanë si duke paguar klientët.

Këtu ishin kohët e fundit që kam regjistruar vitin e kaluar duke përdorur Netfirms:

 • janar
 • shkurt
 • marsh
 • prill
 • Mund
 • qershor
 • korrik
 • gusht
 • shtator
 • tetor
 • nëntor
 • dhjetor

2. Llogari të pakufizuara të postës elektronike me të gjitha paketat

Do të them shumë, ndërmarrjet e pritjes “më pak se etike” (kollë Godaddy) do të ofrojnë një llogari të vetme me email për vitin e parë të planit tuaj të pritjes dhe më pas do të paguajnë dhe tarifë të përtëritshme të përtëritjes në topin e ballit prej 60 $ / vit për llogari.

Për fat të mirë, nuk është se si rrokulliset Netfirms.

Pavarësisht nga paketa që ju zgjidhni, Netfirms u jep të gjithë klientëve të tyre mundësinë e përdorimit të një numri të pakufizuar të llogarive të postës elektronike duke siguruar që ju mund të shtoni një shtresë shtesë profesionalizmi në faqen tuaj të internetit dhe korrespondencën..

tipar i pakufizuar i postës elektronike të emailit

3. Mbështetje e denjë për Live Chat

netfirms chat liveNdërsa ata nuk ofrojnë asnjë lloj mendje që fryn mbështetje të klientit si HostGator ose SiteGround, Netfirms ‘u jep klientëve të tyre qasje në ndihmë të informuar dhe të përgjegjshëm të klientit përmes biletave të emailit 24/7 dhe një bisedë falas në internet..

Pasi ta fusim ekipin e tyre të ndihmës përmes ritmeve të tyre, do t’u jepja atyre një B + të qëndrueshëm. Stafi i tyre i përkrahjes së drejtpërdrejtë është mjaft i përgjegjshëm (megjithëse nuk është ashtu) dhe ata ishin në gjendje t’i zgjidhnin të gjitha pyetjet që i shtrova … Edhe nëse u duheshin atyre disa përpjekje për ta marrë atë si duhet.

Ashtu si pjesa tjetër e shërbimit të tyre, mbështetja për klientët e Netfirms është e mirë për çmimin që ju paguani, por jo mjaft i barabartë me disa nga gjigantët e industrisë tjetër.

Kundër të Hosting Netfirm

Fatkeqësisht, për çdo gjë që Netfirms merr të drejtë, ata gabojnë dy të tjerët. Nga struktura e planeve të tyre të pritjes deri tek llojet e serverëve që ata përdorin në kohën e ngarkesës së tyre të egër, këtu janë vetëm disa nga problemet që kam hasur gjatë përdorimit të Netfirms.

1. Planet e kufizuara të mbajtjes në dispozicion

Në shikim të parë, Netfirms duket se ofrojnë, pak a shumë, të njëjtën shumëllojshmëri të planeve të pritjes që bëjnë ofruesit e tjerë të mëdhenj. Por kur ju me të vërtetë zhvisheni shtresat e qepës proverbiale, do të kuptoni shpejt se gjithçka nuk është ashtu siç shfaqet për herë të parë.

Planet e hostimit të NetFirms

Përkundër faktit se ata kanë tre pako të ndryshme pritëse, Plus (4,45 dollarë në muaj), Advantage ($ 8,99 / muaj) dhe Biznes (12,99 $ / muaj) ndryshimet midis këtyre planeve janë nominale.

Në të gjithë realitetin, i vetmi ndryshim i vërtetë midis planeve të tyre Plus dhe Biznesit është një çertifikatë falas SSL, baza të të dhënave të pakufizuara SQL dhe llogari të pakufizuara FTP. Personalisht, nuk jam mjaft i sigurt pse dikush do të zgjedhë të rifreskohet në një llogari biznesi me një ofertë të tillë palme.

2. Koha e tmerrshme e ngarkesës

Një nga problemet më të mëdha me Netfirm është koha e ngarkimit subpar.

Në 2018, shpejtësia e faqes suaj të internetit është çdo gjë.

Më shumë se 47% e klientëve do të kërcejnë nga një faqe në internet nëse zgjat më shumë se 2-sekonda për të ngarkuar. Nëse host-i juaj në internet nuk është në gjendje të ofrojë kohë ngarkese në ose nën 2000 ms, atëherë unë ju këshilloj që ta transferoni menjëherë tek një ofrues të ri.

rezultati i testit të shpejtësisë së konfirmuar

Fatkeqësisht për Netfirm, kohët e tyre të ngarkesës nuk ishin askund aq shpejt sa duhet të ishin.

Meqenëse ata nuk e implementojnë pritjen e SSD, performanca e tyre është shumë më poshtë sesa do të konsiderohej e pranueshme për një host të një cilësie të lartë në internet dhe, ky fakt në vetvete, është i mjaftueshëm për ne që të redaktojmë miratimin tonë.

Por përkeqësohet …

3. Vetëm hostimi i përbashkët

Nëse jeni duke kërkuar të presë një faqe në internet të biznesit të vogël ose të presësh të shohësh një numër të konsiderueshëm të vizitorëve që kërkojnë përmbajtje në faqen tuaj të internetit, atëherë pritja e përbashkët nuk është në të vërtetë një opsion.

Padyshim, funksionon nëse jeni në fazën fillestare të një kompanie të re ose për blogezime për shkelma dhe gënjeshtra. Por, pasi të shkallëzoni 10,000 vizitorët e kaluar në muaj, është në interesin tuaj më të mirë të azhurnoni një VPS ose një paketë të dedikuar pritëse. Nëse nuk e bëni këtë, është ekuivalenti i lëvizjes në një apartament me 4 shokë të tjerë të dhomës, vetëm disa muaj para se të planifikoni të krijonit një familje … Ju thjesht po vendosni veten për një botë të lënduar.

Fatkeqësisht, Netfirms nuk ka shumë larmi në paketat e tyre të pritjes.

Nëse blini hosting përmes Netfirms, jeni duke blerë host të përbashkët … Periudha.

Ata nuk ofrojnë serverë të dedikuar, serverë VPS ose ndonjë lloj zgjidhjeje pritjeje të bazuar në cloud. Pra, nëse planifikoni të përshkallëzoni faqen tuaj të internetit dhe nuk dëshironi të dëmtoheni nga prishjet e vazhdueshme të serverëve dhe çështjet e gjerësisë së bandës, unë do t’ju këshilloja që të merrni biznesin tuaj diku tjetër.

4. Garancitë e Fuzzy dhe politikat e rimbursimit

Një nga problemet më të bezdisshme dhe të padobishme joetike që kam vërejtur në tregun e web hosting është garancitë e paplotësuara të kthimit të parave.

garanci për kthimin e paravePërhapja e kushteve të paqarta të shërbimit dhe politikave të rimbursimit ka bërë që shumë konsumatorë të gatshëm të bëjnë një blerje të konsiderueshme, ta gjejnë veten të pakënaqur me produktin përfundimtar, dhe të kërkojnë një rimbursim … Vetëm për të zbuluar se një veprim i vogël adoleshent (si përdorimi i një klikimi me një klik Instalimi i WordPress) e ka bërë të pavlefshme garancinë e kthimit të parave.

Fatkeqësisht, Netfirm duket se po ndjek në gjurmët e kompanive po aq të paqarta si GoDaddy me praktikat e tyre të paqarta dhe joetike të faturimit.

Nga dështimi për të anuluar një llogari pritjeje (dhe mosdhënia e rimbursimit të fondeve të klientit) dhe më pas rinovimi i shërbimit pa njoftim vitin tjetër, për të mohuar në mënyrë të hapur kthimin e rimbursimeve për klientët e kualifikuar, kam parë një numër të tregimeve të tmerrit në internet në lidhje me Netfirms ‘ praktikat e faturimit.

Kjo eshte nje i madh flamur i kuq dhe nuk duhet të injorohet nga asnjë klient i mundshëm.

Nëse (për ndonjë arsye të pashpjegueshme) ju vendosni t’i besoni Netfirm-it mbi konkurrencën e tyre shumë më të mirë dhe vendosni që t’i doni paratë tuaja mbrapa … Epo, thjesht mos prisni të shihni fondet e kredituara në llogarinë tuaj në çdo kohë së shpejti.

5. Shqyrtime të tmerrshme të blerësve (që nga viti 2016)

Megjithëse përvoja ime me Netfirm mund të përshkruhet si “mungesë”, në përgjithësi, publiku në përgjithësi nuk duket se pajtohet me konsensusin tim. Fjalët dhe frazat më të zakonshme që shfaqeshin ndërsa lexova përmes rishikimeve të klientëve në Netfirm ishin, “E tmerrshme”, “shërbimi mizor” dhe “Një dështim i plotë si një host në internet”.

netfirms rishikimi i klientit

Nuk jam plotësisht i sigurt pse klientët e tjerë u acaruan aq plotësisht nga shërbimet e Netfirm, megjithatë, që nga viti 2016, opinioni publik i Netfirm ka rënë ndjeshëm.

Pas disa orësh kontrollimi të forumeve të tjera të mbajtjes në internet dhe temave të reddit, unë vura re mjaft nga këto rishikime (fjalë për fjalë qindra prej tyre) që ndjeva se ia vlente të përmendja.

6. Qendra e Vjetër e Mbështetjes

Theështja përfundimtare që hasa gjatë shqyrtimit të Netfirms ishte qendra e tyre mbështetëse. Edhe pse keni akses në email, chat live dhe mbi mbështetjen e telefonit, ka shumë herë kur nuk ndjeheni sikur kaloni nëpër telashet e bisedës me një person të vërtetë dhe thjesht dëshironi një përgjigje të shpejtë për një pyetje pritëse.

Fatkeqësisht, duket se Netfirms nuk e ka përditësuar qendrën e tyre të mbështetjes pasi ato janë fituar nga Endurance International Group. Informacioni që ju jepet është i fshehtë dhe i vjetëruar dhe më i mirë dhe plotësisht joekzistent në rastin më të keq.

Kjo është shumë larg nga ajo që do të prisni të shihni nga një kompani me më shumë se 1.2 milion klientë.

A Ju Rekomandojmë Netfirms

Një herë pas here, përgjigjja do të ishte një befasuese, “Ferr Po”.

Por sot, është një “Jo” e vështirë.

Nga koha e ngarkesës së ngathët deri tek opsionet e kufizuara të pritjes deri tek praktikat e faturimit joetik dhe të paqartë nuk ka asnjë arsye të paguani para të mira për një host të tillë të veçantë subpar, kur mund të regjistroheni lehtësisht për një shërbim të shkëlqyer të hostimit përmes SiteGround, A2 Hosting, ose HostGator.

Na vjen keq Netfirms, por duket se ylli i ndritshëm i botës që pret web është djegur plotësisht.

Ju gjithashtu mund të dëshironi:

 • Pritja më e mirë në internet
 • Ndërtuesi më i mirë i faqes në internet
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author