Rishikimi i BigCartel – Zgjedhja e Artistit

Si një artist ose krijues, është e vështirë të kuptoni se cila është platforma eCommerce që duhet të përdorni – BigCartel, Shopify, ose ndonjë nga opsionet e tjera?

e di uneKrijimi i artit është një gjë. Happensfarë ndodh kur doni ta shisni atë në internet? Ju nuk dëshironi që estetika e dyqanit tuaj online të heqë nga krijimet tuaja të bukura, shokuese ose të dhunshme.

Ju nuk mund ta shisni këtë kudo.

Produktet Artsy meritojnë një vitrinë artistike për të lehtësuar shitjet. Përdorimi i një platforme eCommerce që shërben për turmën e përgjithshme mund të jetë dërrmuese, konfuze dhe e panevojshme.

BigCartel hap brenda dhe e bën shfaqjen e produkteve të bukura të thjeshta dhe argëtuese.

TLDR;

BigCartel është një platformë eCommerce e krijuar për artistët dhe krijuesit. Ai përshtatet në vendin e ëmbël për të mos pasur nevojë për të gjithë funksionimin e Shopify por kanë nevojë për më shumë se Wix ose Squarespace ofron për tregti elektronike.

Aspekti që BigCartel me të vërtetë thon krijimin e një vitrine për produktet. Dizajni i faqes në internet që ofron BigCartel ka të bëjë me produktet që shiten.

Ky është një opsion i shkëlqyeshëm që lejon artistët dhe krijuesit të kenë dyqanin që dëshirojnë. BigCartel ofron një plan falas me karakteristika të kufizuara që lejojnë këdo që të shohë nëse i pëlqen shërbimi para se të azhurnohet në një plan të paguar.

rekuizitë

Të mirat specifike për BigCartel janë më të rëndësishme sesa pro specifike të tjetrit ndërtues të shkëlqyeshëm të faqes së internetit ne kemi rishikuar në të kaluarën. BigCartel është një shërbim i ngrohtë – nëse pro do t’ju flasë, ju me siguri banoni në atë vend.

Çmimeve

Meqenëse BigCartel ka karakteristika të kufizuara dhe minimalizmi është qëllimi kryesor i estetikës së dizajnit ata nuk mund të çmojnë shërbimet e tyre në të njëjtën mënyrë si një kompani si Shopify.

Më shumë detaje mund të gjenden në seksionin e çmimeve më poshtë, por i vetmi dallues midis planeve të tyre është sa produkte që mund të shesni menjëherë.

Natyrisht, kjo thith për artistin që ka 500 piktura që ata duan të shesin. Për shumicën dërrmuese të tregut të synuar të BigCartel, mënyra e çmimit të tyre është tërheqëse. Nëse shisni vetëm 7 produkte në çdo kohë, fatura juaj e internetit do të jetë e ulët siç mund të jetë.

Bërë për artistë

E gjithë qëllimi i BigCartel është të apelojë para turmës artistike. Temat që ofron kompania janë krijuar për të treguar produkte të bukura. Të gjithë shembujt më të mirë të dizajnit BigCartel janë minimalistë dhe shfaqin plotësisht produktet e këndshme që i shesin klientët e tyre.

desktopi thegoodtwin

Shembulli i mësipërm thjesht shet shënime por siç mund ta shihni produktet janë tipari kryesor. Dizajni i faqes në internet është minimalist për ekstremin. Kjo u përshtatet artistëve pasi më shumë informacion përveç asaj që duket produkti është e parëndësishme.

Me sa e thjeshtë është shërbimi për të përdorur dhe vendosur kohë duke qenë në skajin jashtëzakonisht të ulët, ka ka mbetur shumë kohë për të punuar në artin dhe produktet tuaja.

Lehtë për t’u përdorur

Natyra minimiste e BigCartel sjell një nga më të lehtë për t’u përdorur platformat eCommerce në treg. BigCartel është jo për njerëzit që duan të hidhen në grimat e holla të tregtisë elektronike.

Big-Cartel-pult

Ata ju prezantojnë me një pult të thjeshtë që ju lejon të kryeni disa detyra të ndryshme. Përshtatshmëria e nivelit të lartë nuk është emri i lojës me BigCartel dhe kjo paraqet një UI të shkëlqyeshme për njerëzit që janë të interesuar për thjeshtësinë

Shërbime të tjera janë të lehta për t’u përdorur, por BigCartel mund të fitojë kurorën në këtë kategori. Kam kohë, unë mund të merrni një faqe interneti të mirë në gjysmë të rrugës në kërkim në BigCartel me pesë produkte në 18 minuta e 47 sekonda.

Natyrisht, nuk ka asgjë të keqe në kohën tuaj. Unë thjesht po them – ju patjetër nuk duhet dhe ende mund të keni një faqe në internet mjaft të mirë.

Cons

Jo e shkallëzueshme

Ajo me të vërtetë do të thithte të bëhej fjalë për dikë së bashku me dyqanin tuaj të vogël artsy në BigCartel dhe më pas të shkoni viral për disa arsye. Do të dëshironit ta shkallëzoni biznesin tuaj pasi paratë do të derdheshin. Problemi është se BigCartel nuk ka funksionalitet për këtë. Me siguri do të të duhej kaloni në një shërbim tjetër.

Unë mendoj se goditja e tij e madhe me dyqanin tuaj nuk është një problem i madh. Problemi është se nëse e bëni këtë, me siguri do të dëshironi të kaloni në një zgjidhje tjetër të tregtisë elektronike.

Gjithashtu, të kesh një bibliotekë të madhe produktesh dhe të shkallëzosh në këtë mënyrë nuk funksionon aq mirë në BigCartel. Ato çmojnë bazuar në sa produkte keni dhe ata kapin numrin e produktit në 300. Dhënë, 300 produkte do të thotë që ju do të keni një katalog absurdisht të madh produktesh. Unë ndoshta do të këshilloja këdo me atë shumë produkte për ta ulur atë nivel gjithsesi.

Karakteristikat dhe integrimet e kufizuara

Për shkak të natyrës minimaliste të BigCartel, ato në vetvete u mungojnë disa tipare që përfshijnë platformat më të mira të tregtisë elektronike. Karakteristikat si ato mjet për llogaritjen e taksave lini shumë për të dëshiruar dhe tarifat e transportit mund të përcaktohen vetëm si një shkalla e sheshtë e transportit.

BigCartel ka disa integrime por numërimi është i ulët, veçanërisht kur krahasohet me një shërbim siç është Shopify – i cili ka me mijëra.

Gjëja është – është e qartë se kjo është me dizajn. BigCartel nuk është qartë e interesuar të shërbejë një treg të gjerë. Ata thjesht duan që krijuesit dhe artistët të përdorin shërbimin e tyre për të shfaqur krijimet dhe artin e tyre.

Nuk ka asgjë me të vërtetë të gabuar me këtë qasje, kjo thjesht do të thotë që jo të gjitha tiparet dhe integrimet e një shërbimi si Shopify ka do të jenë në dispozicion.

Ndërtimi i dyqanit tuaj

Vendosja e dyqanit tuaj është aq e lehtë sa bëhet me BigCartel. Fjalë për fjalë asgjë konfuze apo e vështirë për të dhe konfigurimi duhet të zgjasë më pak se një orë edhe nëse vërtet dëshironi të merrni kohën tuaj. Siç e përmenda më parë, ndërtova një dyqan në rregull nën 20 minuta.

Si punon

Menjëherë pasi të krijoni llogarinë tuaj, një ndërfaqe e thjeshtë e konfigurimit do të shfaqet para jush. Nëse ndonjë gjë ju shqetëson ose paraqet vështirësi, mund të gjeni ndihmë në qendrën e ndihmës ose mund të kontaktoni mbështetjen e klientit.

faqe të mëdha të shtimit të kartelave

Pasi të kaloni disa hapa me ndërfaqen e konfigurimit, pulti (treguar në seksionin pro) do të jetë gjëja tjetër që shihni. Hapi tjetër është vetëm për të shtoni produkte dhe projektoni dyqanin tuaj – të dyja këto janë hap pas hapi dhe jashtëzakonisht të lehta.

Tema

BigCartel aktualisht ka pesëmbëdhjetë tema. Të gjithë ata janë minimalistë dhe përqendrohen në produkte më shumë sesa dizajni aktual i faqes në internet.

Temat e Kartelit të Madh

Secila prej tyre është e thjeshtë për tu edituar dhe mund të tregojë foto të mëdha. Temat janë thjesht të lehta për tu manipuluar dhe krijuar një mënyrë të bukur për të paraqitur produkte.

Problemi lind kur dëshirohet më shumë personalizim. Do të duhet të bëni vetë disa kodime ose të punësoni dikë që ta bëjë atë për ju. Nëse kjo është diçka që dëshironi të bëni, atëherë BigCartel nuk do të ketë më shumë kuptim si zgjedhje për ju gjithsesi.

Ekzistojnë gjithashtu tema të palëve të treta, por shumica e tyre janë në thelb ato që mund të merrni vetë BigCartel dhe mund të mos kenë të njëjtin nivel mbështetjeje ose optimizimi celular..

Karakteristikat e e-Tregtisë

aftësitë

Mënyra më e mirë për të përshkruar aftësitë e BigCartel është duke thënë se është i aftë për atë që është i aftë. Itfarë bën – bën mirë.

BigCartel ka një mjet i shkëlqyeshëm SEO që mund të siguroheni që nuk po bëni ndonjë gabim masiv SEO. Gjithashtu ju lejon të krijoni kode zbritje dhe ju lejon të menaxhoni dyqanin tuaj në Facebook.

Për më tepër, BigCartel ka një aplikacion mobil që do të thotë që ju mund të menaxhoni dyqanin tuaj në lëvizje.

integrimet

Nuk është për t’u habitur që BigCartel nuk ka një integrim të çmendur. E mira është që ata kanë të gjitha ato të nevojshme dhe të gjitha janë me cilësi të lartë.

BigCartel përmban integrime të tilla si Facebook Store, Google Analytics, LiveChat, Printful, MailChimp, Art Of Where, dhe një pjesë të vogël të të tjerëve.

Optimizimi i celularit

Të gjitha temat e BigCartel janë optimizuar plotësisht në celular. Kjo do të thotë që nuk do të duhet të krijoni dy dizajne të veçantë për dyqanin tuaj që njerëzit do të shohin në kompjuter dhe ai që njerëzit do të përdorin nga telefoni i tyre.

bigcartel për ios

Modelet e lëvizshme janë po aq të lezetshme sa modelet tradicionale dhe do ta bëjnë përvojën e blerjeve celular një fllad për klientët e ardhshëm.

Këtu janë dy statistika argëtuese të e-commerce në internet për ju:

  • Vetëm hartimi i dobët i celularëve është i mjaftueshëm për 57% të përdoruesve të internetit që të mos e rekomandojnë biznesin tuaj me bashkëmoshatarët e tyre.
  • Pothuajse 80% e konsumatorëve do të ndalojnë së angazhuari me uebfaqen tënde nëse faqja e internetit e lëvizshme shfaq pa mëdyshje.

Ndihma për klientët

BigCartel ka mbështetje të përgjegjshme dhe të dobishme të klientit. Në faqen e ekipit të faqes së tyre të internetit ata madje shfaqin të gjithë agjentët e tyre për mbështetjen e klientëve – që do të thotë se ata në fakt kanë mbështetjen e përparësisë së klientit.

Ështja është mbështetja është jo 24/7 dhe ata nuk kanë mbështetje telefonike ose bisede. Mënyra ime e preferuar për të kontaktuar një ekip mbështetës është përmes bisedës dhe të mos kesh një lloj parakolpi.

Ata gjithashtu kanë një qendër ndihmëse që mbulon shumicën e çështjeve që mund të lindin kur përdorni shërbimin.

mbështetje bigcartel

Ajo është e organizuar në seksione të ndryshme – si seksioni i bazave të paraqitura më lart. Do seksion tregon udhëzime të lehta se si të përdorni çdo aspekt të krijuesit të faqes në internet.

Çmimeve

BigCartel trajton çmimet relativisht ndryshe nga cilido prej opsioneve të tjera të mira në treg. Kjo mund të përdoret ose në avantazh ose në disavantazh tuaj.

Me të gjitha planet e paguara, çdo tipar është në dispozicion për çdo klient. Dallimi i vetëm është numri i produkteve që mund të shisni. Nëse planifikoni të shisni nën 20 produkte përgjithmonë – BigCartel është një mundësi e mahnitshme e lirë.

Kompania gjithashtu ofron një plan falas Gold i cili i lejon secilit të provojë BigCartel. Plani falas ju lejon të ngarkoni deri në 5 produkte dhe ka karakteristika të kufizuara. Një ide e mirë do të ishte provoni planin falas dhe më pas azhurnoni nëse vendosni që ju pëlqen.

përfundim

BigCartel duhet të jetë zgjedhja juaj e tregtisë elektronike nëse jeni një artist ose ndonjë gjë që i ngjan një artisti dhe po kërkoni një mënyrë të thjeshtë për të shitur produktet tuaja në faqen tuaj të internetit – në vend se Etsy.

Ka pothuajse asnjë kurbë mësimi dhe ju mund të keni një faqe interneti funksionale që tregon tuajin produkte në rreth 30 minuta.

Shopify është një platformë e mahnitshme eCommerce dhe platforma jonë më e rekomanduar eCommerce por BigCartel na befasoi duke dëshmuar se sa të mirë janë ata në shërbimin e tregut të tyre të synuar.

Tani nëse po mendoni, “pse nuk mund të shes një mijë produkte? Happensfarë ndodh 6 muaj nga tani? ”, Atëherë mund të dëshironi të shikoni rishikimin tonë të Wix vs WordPress për një zgjidhje më të zbatueshme.

FAQ

Bigshtë falas BigCartel?

BigCartel ofron një plan falas që ju lejon të përdorni karakteristika të kufizuara dhe të shesni deri në pesë produkte. Shtë e përkryer për të provuar shërbimin përpara se të azhurnoni.

A është Shopify më i mirë se BigCartel?

Me një fjalë – po. Me dy fjalë – varet. Shopify është zgjidhja më e mirë për shumicën e njerëzve që kërkojnë të ndërtojnë një dyqan eCommerce. BigCartel është një alternativë fantastike për njerëzit që duan të shfaqin produktet e tyre artistike në hapësirën e tyre në internet dhe nuk duan të bëjnë një zhytje të thellë në eCommerce.

Doesfarë bën BigCartel?

BigCartel është një platformë eCommerce. Ata synojnë të shërbejnë artistët që shesin artin e tyre dhe markat e vogla që shesin produkte artistike.

A bën BigCartel një prerje?

Ka pagesa të përpunimit të kartave të kreditit me Stripe dhe PayPal por BigCartel vetëm tarifon një tarifë mujore – pa tarifa transaksioni.

Si funksionon pagesa e Rripit?

Rripi është super i lehtë për t’u përdorur. E tëra çfarë bëni është të bëni një llogari dhe të vendosni informacionin e llogarisë suaj bankare. Kur dikush blen diçka nga ju, përmes Stripe, paratë thjesht paguhen direkt në llogarinë tuaj bankare.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author