Bosh Jar Cookie! Si të fshini cookies – Udhëzuesi i fundit

Ju e dini se si kur hapni një uebfaqe të re, një dritare shfaqet duke ju kërkuar të pranoni cookies, llojin jo ushqimor? A keni menduar ndonjëherë se cilat janë ato dhe pse të gjithë i tundin në fytyrën tuaj?

(Tribunal Hosting gjithashtu përdor cookie. Ja çfarë bëjmë me ta.)

Sot do të mësoni se cilat janë cookie-t në internet, pse ato janë të dobishme dhe më e rëndësishmja – pse duhet t’i menaxhoni ato. Ne do t’ju tregojmë se si t’i fshini cookies lehtë – me ndihmën e fotove të fotografive dhe një shpjegim hap pas hapi.

Nuk ka rëndësi nëse përdorni:

 • Desktop ose celular
 • Android ose iOS
 • Chrome, Firefox, Safari, Edge ose Opera

… Në të njëjtën mënyrë, ne ju kemi! Tani le t’i marrim duart në kavanozin e cookie-ve!

Isfarë është një cookie?

Shtë një skedar i vogël, me pamje të pafajshëm, i cili mundëson shfletuesin tuaj dhe faqet e internetit të ndryshme t’ju përcjellin. Në këtë mënyrë, cookies mbledhin informacione mbi zakonet, pëlqimet dhe informacionet tuaja të hyrjes në internet.

Në thelb, ata janë si magjistarë të lezetshëm të vegjël … derisa të bëhen shumë të mërzitur dhe të fiksuar me ju. Në këtë pikë, ju merrni kurioz se si t’i pastroni ato cookie bezdisëse.

Pse janë të dobishëm?

Nëse nuk mund të mbani mend emrat dhe fjalëkalimet e shumta të llogarisë tuaj ose thjesht nuk mund të shqetësoheni, cookies janë të shkëlqyera për të ruajtur të gjitha këto informacione për ju. Për më tepër, nëse preferoni të shihni reklama më të rëndësishme dhe preferencat tuaja tashmë të personalizuara, cookies janë aty për t’ju kënaqur.

Pse duhet t’i menaxhoni ata?

Nga ana plus, cookies mund të jenë të përshtatshme dhe ato ju ndihmojnë të regjistroheni automatikisht në llogari të ndryshme. Prapëseprapë, ata mund të rrezikojnë intimitetin tuaj dhe të lejojnë reklamuesit të ju kërcellojnë – ose më keq, ata mund t’i japin dikujt mundësinë t’ju hakërrojë.

Njohja se si të fshini cookies (dhe t’i bëni rregullisht) ju ndihmon të mbani informacionin tuaj të sigurt. Për më tepër, duke i fshirë ato ndjehen si një fillim i ri pasi përvoja juaj e shfletimit befas bëhet pak më e shpejtë.

Ju nuk dëshironi që shfletuesi juaj të kujtojë diçka? Ju mund të hiqni cookie-t me vetëm disa klikime – aq lehtë sa të fshini kujtesën e dikujt tek Burrat në të Zezë.

Tani që i dini përfitimet e menaxhimit të cookie-t, ja si të pastroni cookies në shfletues të ndryshëm. Mposhtni të gjitha cookie-t dhe bëhuni një cookie e vërtetë!

Si të fshini cookies në Chrome

Fakt argëtues: Rreth 40% e përdoruesve të telefonisë celulare në SHBA zgjedhin Chrome, ndërsa në të gjithë botën është pothuajse 57%.

Këtu është se si të pastroni cookies në Chrome në pajisje të ndryshme:

android

Më shumë se 88% e pajisjeve Android përdorin Chrome, kështu që le të fillojmë me atë.

Në mënyrë që të ulni shanset për t’u sulmuar nga faqet e internetit me qëllim të keq përmes shumë cookies dhe të pastroni më shumë hapësirë ​​ruajtjeje në telefonin tuaj, është një ide e mirë që rregullisht t’i pastroni ato.

Jetë më i zgjuar se një android! Këtu është se si të fshini cookie-t në Chrome hap pas hapi:

 1. Klikoni në 3 pikat në këndin e sipërm të djathtë të shfletuesit tuaj:
 2. Klikoni në “Parametrat”:
 3. Pastaj shkoni te “Advanced”->”Privacy”:
 4. Tani shkoni në fund dhe klikoni në “Pastroni të dhënat e shfletimit”:
 5. Këtu mund të zgjidhni një interval kohor specifik për cookies që dëshironi të fshini:
 6. Kontrolloni “Cookies dhe të dhënat e faqes” dhe zgjidhni pjesën tjetër të kutive:
 7. Më në fund klikoni në “Pastroni të dhënat” dhe keni mbaruar. voila!

Nëse keni nevojë të gjeni si të fshini cookie-t specifikekrom në Android, këtu janë hapat shtesë që duhet të ndërmerrni:

 1. Pas hapit 2, nga “Parametrat” ​​shkoni te “Cilësimet e sitit”:
 2. Pastaj shkoni te “Të gjitha faqet” ku do të shihni të gjitha faqet e internetit në të cilat keni hyrë:
 3. Ju mund të zgjidhni një sit specifik dhe të fshini të dhënat e ruajtura nën “Përdorimi” thjesht duke klikuar në shportë ose mund të “Pastroni & rivendosni gjithçka:

majë: Klikoni këtu për një aplikacion të dobishëm për t’ju ndihmuar të menaxhoni cookies

Tani që dini se si të pastroni cookies në Android, le të shkojmë të ndihmojmë mikun tuaj me një iPhone:

iPhone

Më pak se 4% e përdoruesve të iPhone përdorin Chrome, por ne nuk ju kemi harruar. Merrni një kafshim nga molla dhe harroni për dietën tuaj jo të shëndetshme të cookie-t!

Këtu është se si të pastroni cookies në Chrome në iPhone. (Kjo ju ndihmon të pastroni edhe hapësirën e ruajtjes.)

 1. Hapni Chrome.
 2. Klikoni në 3 pikat në të djathtën e sipërme:
 3. Klikoni në “Parametrat”:
 4. Klikoni në “Intimitet”:
 5. Tani zgjidhni “Pastroni të dhënat e shfletimit”:
 6. Kontrolloni “Cookie, Të dhënat e sitit” dhe zgjidhni pjesën tjetër të artikujve nëse preferoni:
 7. Klikoni në “Pastroni të dhënat e shfletimit”:
 8. Më në fund thjesht klikoni në “Done”:

majë: Klikoni këtu për një aplikacion të dobishëm për t’ju ndihmuar të menaxhoni cookies

Desktop

Pothuajse 67% e përdoruesve preferojnë Chrome. Pak nga pak, cookies mund të shtojnë dhe të zënë mjaft hapësirë ​​për ruajtje. Pra, le t’i pastrojmë rregullisht! Ja se si:

 1. Klikoni në 3 pikat në këndin e sipërm të djathtë të shfletuesit tuaj:
 2. Klikoni në “Parametrat”:
 3. Shkoni deri në “Advanced” dhe klikoni atë:
 4. Nën “Intimitetin dhe Sigurinë” në fund, do të gjeni “Pastroni të dhënat e shfletimit” dhe klikoni mbi të:
 5. Zgjidhni një interval kohor:
 6. Lërini “Cookies dhe të dhënat e tjera të sitit” të kontrolluara dhe zgjidhni pjesën tjetër të kutive:
 7. Më në fund klikoni në “Pastroni të dhënat” dhe është bërë.

Mund të selektoni vetëm cookie-t specifike nëse dëshironi:

 1. Pas hapit 3 klikoni në “Cilësimet e sitit”:
 2. Pastaj klikoni në “Cookies” – do të shihni imazhin e shijshëm pranë tij:
 3. Zgjidhni “Shihni të gjitha cookie-t dhe të dhënat e faqes”:
 4. Ju mund të shihni të gjitha cookie-t individuale dhe të kërkoni për ato specifike në shiritin e kërkimit:
 5. Thjesht klikoni në koshin tjetër pranë cookies që doni të hiqni.

majë: Klikoni këtu për një shtesë të dobishme për t’ju ndihmuar të menaxhoni cookies

Si të fshini cookies në Firefox

Vendosni zjarr cookies të këqija dhe shpëtoni dhelprën nga overeating! Këtu është se si të fshini cookies në Firefox:

android

 1. Hap Firefox-in.
 2. Klikoni në 3 pikat në këndin e sipërm të djathtë
 3. Shko te “Parametrat”:
 4. Pastaj klikoni në “Pastroni të dhënat private”:
 5. Zgjidhni “Cookie & hyrje aktive ”:
 6. Klikoni në “Pastroni të dhënat” dhe është bërë.

majë: Klikoni këtu për një shtesë për t’ju ndihmuar të pastroni cookies në Firefox

iPhone

 1. Klikoni në “New Tab” në të djathtën e sipërme.
 2. Klikoni në butonin cog në pjesën e sipërme të majtë.
 3. Shko te “Pastro të dhënat private”:
 4. Zgjidhni “Cookie” dhe klikoni në “Pastroni të dhënat private” dhe është bërë:

Desktop

Fakt gazmor: Me gati 12% Firefox vjen në vendin e 2-të për përdorimin e desktopit pas Chrome.

 1. Hap Firefox-in.
 2. Klikoni në butonin me 3 rreshta në këndin e sipërm të djathtë.
 3. Klikoni në “Opsione”:
 1. Klikoni në “Intimitet dhe Siguri” në të majtë:
 2. Shkoni te pjesa “Cookie and Data” dhe klikoni në “Menaxho të dhënat”:
 3. Klikoni në “Hiq të gjitha” ose nëse doni të zbuloni se si t’i fshini cookies specifike – zgjidhni ato dhe klikoni në “Heq Selected” (mund t’i kërkoni në qoftë se nuk i shihni ato).

majë: Klikoni këtu për shtesën e Cookie AutoDelete për t’ju ndihmuar të pastroni cookies në Firefox.

Si të fshini cookies në Safari

Cookies mund të çojnë në performancë të dobët për disa arsye: Ata mund të marrin më shumë hapësirë ​​se sa imagjinoni dhe ju ngadalësojnë. Biskotat e vjetra prishen (pa datë) dhe ju duhet t’i hidhni në kosh. Dhe ata mund të korruptohen, kështu që është më e sigurt t’i pastroni ato herë pas here. Këtu është se si të fshini cookies në Safari përpara se të filloni një safari për festën tuaj të ardhshme:

iPhone

Rreth 52% e përdoruesve të telefonave amerikanë preferojnë Safari ndërsa sipas statistikave globale përdorimi është rreth 21%.

Ja se si të fshini cookies nga iPhone:

 1. Hapni aplikacionin Parametrat.
 2. Klikoni në butonin Safari: 
 3. Shkoni poshtë te “Pastroni historinë dhe të dhënat e faqes në internet” – prekni atë dhe jeni përfunduar:

Nëse keni nevojë të fshini vetëm cookie-t specifike në Safari, shihni hapat më tej më poshtë sepse është e njëjta për të gjitha pajisjet iOS.

Desktop

Gati 6% përdorin Safarin në pajisjen e tyre desktop.

Këtu është se si të fshini cookies në Mac ndërsa dëgjoni “Rrethin e Jetës” dhe duke ëndërruar ditën në Afrikë:

 1. Hapni Safarin dhe në këndin e sipërm të majtë klikoni në “Safari”:
 2. Klikoni në “Preferencat”:
 3. Klikoni në “Intimitet”:
 4. Klikoni në “Menaxho të dhënat e faqes në internet” atje.
 5. Klikoni në “Hiq të gjitha” dhe keni mbaruar:

Nëse doni të fshini vetëm cookie-t specifike, thjesht zgjidhni ato që ju nevojiten (mund t’i kërkoni gjithashtu) dhe klikoni “Heq”.

majë: Klikoni këtu për një aplikacion për menaxhimin e cookie-ve në Mac nëse doni më shumë kontroll.

Si të fshini cookies në skaj

Nuk ka nevojë të jesh në avantazh! Këtu është se si të fshini cookies në Edge shpejt dhe me lehtësi:

Desktop

Rreth 4% e njerëzve përdorin Edge.

Këtu është se si të fshini cookies në Windows 10:

 1. Klikoni në 3 pikat në këndin e sipërm të djathtë të dritares tuaj Edge:
 2. Shko në fund te “Cilësimet”:
 3. Nën seksionin “Pastroni të dhënat e shfletimit” do të gjeni “Zgjidhni çfarë të pastroni” – klikoni mbi të:
 4. Zgjidhni “Cookies dhe të dhënat e ruajtura në internet” dhe shtypni “Pastro”:

Si të fshini cookies në Opera

Më pak se 4% përdorin Opera në pajisjet e lëvizshme, kështu që le të përqendrohemi në desktop.

Shpëtoni fantazmën e operës! Këtu është se si të fshini cookies në Opera:

Desktop

 1. Klikoni në O të kuq në këndin e sipërm të majtë të shfletuesit Opera:
 2. Shko te “Historia”.
 3. Nga menyja e re në të djathtë, zgjidhni “Pastroni të dhënat e shfletimit”:
 4. Pastaj zgjidhni intervalin kohor që dëshironi dhe lini “Cookies dhe të dhënat e tjera të faqes” të kontrolluara dhe pjesa tjetër e kutive të pa kontrolluara:
 5. Klikoni në “Pastroni të dhënat” dhe keni mbaruar.

Nëse dëshironi të fshini cookie-t specifike në Opera, këtu janë hapat:

 1. Shko te “Parametrat”:
 2. Klikoni në “Advanced” dhe pastaj “Privacy” & Siguria ”dhe shkoni te” Cilësimet e përmbajtjes “:
 3. Klikoni në “Cookies”:
 4. Shkoni te “Shihni të gjitha cookie-t dhe të dhënat e faqes”:
 5. Këtu mund të kërkoni cookie-t specifike dhe t’i fshini ato duke klikuar “X” pranë tyre. Kur të jeni të kënaqur, klikoni “Done”. Misioni u kompletua!

majë: Klikoni këtu për një shtesë, e cila ju ndihmon të menaxhoni cookies në Opera.

Këshillë shtesë: Klikoni këtu për më shumë ndihmë për menaxhimin e cookie-ve për Windows 10.

Tani që dini se si të fshini cookies, mos ngurroni të shkoni përpara! Në atë mënyrë, do të shijoni më shumë intimitet dhe shpejtësi më të shpejtë të shfletimit.

Deri në herën tjetër!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author