69 Udhëzime WordPress për të zbuluar të gjitha sekretet e CMS

Unë zakonisht do të filloja duke thënë disa fjalë për WordPress dhe sa e shkëlqyeshme është, por unë mendoj se do të jetë kinda i pakuptimtë këtu.

Nëse jeni në këtë faqe, ju tashmë e dini se sa WP mund të jetë e mahnitshme.

Ajo që ju nevojitet është ndihmë shtesë dhe udhëzime se si të ndërtoni një faqe në internet të mrekullueshme me WordPress. Ju e dini, ato këshilla praktike dhe mashtrime që ju ndihmojnë të kuptoni më mirë se me çfarë merreni dhe si ta bëni atë siç duhet.

Unë kam gjithçka dhe një qese patate të skuqura!

Në këtë artikull, do të gjeni një listë të gjerë të mësimeve të WordPress, si për përdoruesit e rinj ashtu edhe për përdoruesit me përvojë. Ne do të mbulojmë çdo hap të rrugës nga takimi juaj i parë me WP deri tek prekjet përfundimtare të faqes tuaj të internetit të sapoh krijuar. Do të mësoni më shumë rreth temave, shtojcave të ndryshme, SEO, sigurisë së faqes dhe më shumë.

Atëherë mund të shkoni në forume mbështetëse të ofruesve më të mirë të pritjes së WordPress dhe t’i vendosni të gjithë të turpërohen atje.

Tingëllon mirë, apo jo? Le të zhyten drejt!

Le të fillojmë me mësimet më të mira të përgjithshme rreth Web-it. Secili prej këtyre udhëzuesve të gjerë meriton një artikull të veçantë, pasi mbulon pothuajse gjithçka që mund të mendoni për WordPress.

Nëse jeni plotësisht i ri në ndërtimin e uebit – këtu fillon udhëtimi juaj…

Contents

Fillimi

1. Fjalori i WordPress

Fjalor WordPress

Ne kemi marrë shumë punë para nesh duke eksploruar botën WP, kështu që është më mirë të njiheni me lingon. Nëse nuk jeni të njohur me një term që nuk është në listë, gjithmonë mund ta shtoni atë si sugjerim.

2. WordPress.com vs WordPress.org

WordPress.com vs WordPress.org

Përdoruesit e reja WP mund të ngatërrohen lehtësisht me shërbimet në dukje të ngjashme në WordPress.com dhe WordPress.org. Të dy platformat në të vërtetë janë mjaft të dallueshme dhe përfshijnë rregullime, kufizime dhe nivele mbështetjeje krejtësisht të ndryshme. Sot ne do të përqendrohemi në versionin e vetë-pritur, me burim të hapur të disponueshëm në WP.org, kështu që është e rëndësishme që ju të mund të tregoni ndryshimin.

3. Udhëzuesi Ultimate WordPress

Udhëzuesi i fundit i WordPress

Hapat e parë në WordPress nuk kanë qenë kurrë kaq të lehta. WPBegginer është një nga komunitetet më të mëdha të WP, dhe ekipi i tij redaktues shpesh lëshon udhëzues gjithëpërfshirës për softverin. Ata e dinë në mënyrë të përkryer se sa konfuze mund të jetë krijimi i një faqe interneti për herë të parë. Pra, ky udhëzues përshkruan një proces logjik, hap pas hapi dhe ju prezanton butësisht me WordPress dhe ndërlikimet e tij.

4. Si të zgjidhni hostin më të mirë

Zgjidhni një host WordPress

Ekziston një bollëk i ofruesve të pritjes atje, dhe pothuajse të gjithë pretendojnë se janë të përshtatshëm për akomodimin e projekteve të WordPress. Sidoqoftë, realiteti nuk mund të jetë më larg nga e vërteta, prandaj sigurohuni që të bëni hulumtimin tuaj të kujdesshëm përpara se të hidheni kokën e këmbëve në sipërmarrjen tuaj të re në internet. Unë do ta ëmbëlsoj marrëveshjen duke shtuar vlerësimet tona të gjera në disa nga pretendentët kryesorë – SiteGround dhe Bluehost.

5. Si të instaloni WordPress (manualisht)

Instalimi manual i WordPress

Instalimi manual i softverit mund të jetë pak i ndërlikuar, por për fat të mirë zhvilluesit e WP lehtë ndajnë informacionin direkt nga burimi. Ata ju marrin gjatë procesit të instalimit të CMS në një larmi platformash dhe ofrojnë zgjidhje për pengesat e mundshme që mund të hasni gjatë rrugës. Udhëzuesi është veçanërisht i dobishëm nëse keni nevojë të instaloni WP në një kompjuter lokal dhe ta shkulni atë jashtë linje.

6. Si të instaloni WordPress (përmes Softaculous)

WordPress Instalim Softaculous

PHP dhe MySQL janë në thelb të WordPress, kështu që aplikacioni funksionon më së miri në serverët Linux. Më shpesh sesa jo, ofruesit e hostimit Linux pajisin klientët e tyre me një cPanel, i cili përmban Softuerin Autoinstaller. Ky mjet i fuqishëm ju kursen kohën dhe përpjekjen e përfshirë në instalimet manuale dhe ofron një set-up me disa klikime të mbi 450 aplikacioneve për ndërtimin e uebit. Instalimi i WP me Softaculous është i lehtë si 1-2-3, siç do ta vini re nga ky udhëzues për fillestarët e WordPress.

7. Si të instaloni WordPress (përmes WAMP)

WAMP për instalimin e WordPress

WAMP është në thelb një pirg i Apache, PHP, dhe MySQL që funksionon në serverët Windows. Ky është për të gjithë përdoruesit e Windows që duan të zbehen me WordPress pa u zhvendosur në Linux. Udhëzimi azhurnohet shpesh, i cili siguron që përmbajtja të jetë gjithnjë e azhurnuar.

8. Si të instaloni temat

Instalimi i temave të WordPress

Me vetëdije apo jo, njerëzit gjykojnë një libër nga kopertinat e tij. Uebfaqja juaj nuk është ndryshe. Në qoftë se nuk wow vizitorët menjëherë nga marrja, ju rrezikoni t’i humbni ato në mënyrë të pakthyeshme. Instalimi i temave WP është mjaft detyrë e lehtë, kështu që ju mund të përqendroheni në gjetjen e paraqitjes së përsosur që i përshtatet faqes tuaj të internetit si një dorezë.

9. Si të instaloni shtojcat

Instalimi i WordPress me Plugins

Tjetra, ne kemi shtojcat. Shtesat jashtëzakonisht të dobishme ju lejojnë të personalizoni WordPress ndërsa e shihni të arsyeshme – karrocat e blerjeve, ikonat e mediave sociale, format e kontaktit – ju i emëroni ato. Të mësuarit e shtojcave WP të ABC do të rezultojë shumë e dobishme gjatë rrugës, prandaj sigurohuni që të kontrolloni këto mësime falas të WordPress.

10. Kuptimi i Widgets

Kuptimi i Widgets WordPress

Widgets janë një pjesë e arkitekturës WP që siguron një grup praktik të metodave për hartimin dhe menaxhimin më të lehtë të uebit. Ekzistojnë një ton të widget-ve të paracaktuar që vijnë me çdo instalim të freskët të WordPress, duke përfshirë Kategoritë, shiritin e kërkimit, retë Tag dhe shumë më tepër. Shumë tema dhe shtojca përmbajnë widget-et e tyre, kështu që të kuptuarit e bazave të tyre mund t’ju ndihmojnë të bëni më të mirën prej tyre.

11. Si të Vendosni Google Analytics

Konfigurimi i WordPress Google Analytics

Njihen me Google Analytics? Po, mjeti që ju lejon të dini gjithçka për vizitorët tuaj – nga kanë ardhur, çfarë klikuan dhe për sa kohë ata qëndruan. Mbi 50 milion faqet e internetit në të gjithë botën gjejnë përdorim të madh të Google Analytics dhe faqja juaj nuk duhet të bëjë asnjë ndryshim nëse doni të qëndroni në kontakt me audiencën tuaj.

12. Si të shpejtoni WordPress

Shpejtoni WordPress

Ekipi ynë ka përshkruar tashmë se sa shpejtësi thelbësore është për faqen tuaj të internetit në ky artikull i mbushur me fakte. Me gjërat në epokën tonë dixhitale duke lëvizur kaq shpejt, ju duhet të qëndroni përpara prirjeve ose të rrezikoni shpejt të bini prapa. Sigurimi i kohës së ngarkesës së shpejtë të faqeve tuaja nga çdo vend dhe në çdo pajisje është diçka që duhet të bëni më shpejt sesa më vonë.

13. Si të Siguroni WordPress

WordPress i Sigurt

WordPress është aplikacioni i vetëm më i popullarizuar për ndërtimin e faqeve atje. Si i tillë, ai është gjithashtu hakerat e softuerëve në të gjithë botën më së shpeshti në shënjestër. Mbrojtja e faqes suaj të internetit WP është një proces i vazhdueshëm që fillon sapo të instaloni për herë të parë platformën. Ajo ndalet vetëm kur … mirë, në të vërtetë, ajo kurrë nuk ndalet. Sshtë një betejë e pamëshirshme, por prapë mund të dilni në krye nëse jeni mjaft të kujdesshëm.

Tani që jemi gati për të filluar me WordPress, le të shohim se çfarë mund të bëjmë me të.

Duke punuar me WordPress

14. Si të Rregulloni Panelin

Rregulloje pultin

Modifikimi se si duket tavolina juaj WP nuk ka të bëjë vetëm me komoditetin. Shpesh ne kemi shumë njerëz që punojnë në faqen tonë të internetit, dhe ata kërkojnë nivele të ndryshme të qasjes. Ne mund të rregullojmë ato që ata shohin dhe modifikojnë poshtë deri në detajet më të vogla, deri në skemën dhe skemën e ngjyrave të faqes tuaj të hyrjes.

15. Si të krijoni një postim

WordPress Krijoni një Post

Në rregull, kështu që ju keni përfunduar konfigurimin e WordPress dhe mund të filloni të shtoni përmbajtje. Një gjë para se të bëni. Ju mund të keni dëgjuar që zhvilluesit e WP lëshuan një redaktor krejt të ri në 2018 të quajtur Gutenberg. Ai tronditi shumë autorë dhe ndryshoi ndjeshëm mënyrën e krijimit të përmbajtjes. Për fat të mirë, ka mësime të shkëlqyera për WordPress për fillestarët të cilat mbulojnë mjaft mirë temën e Gutenberg.

16. Si të shfrytëzoni Redaktorin Gutenberg

Përdorni WordPress Gutenberg

Duke nderuar shpikësit e shtypshkronjës, redaktori më i fundit i WordPress premtoi të revolucionarizojë mënyrën se si krijojmë dhe shpërndajmë përmbajtjen tonë. Lëshimi fillestar vuajti përmes një fillimi të vështirë, dhe përdoruesit me përvojë ishin me të drejtë skeptik. Gjërat janë rikthyer sërish në rrugën e duhur që nga ajo kohë, dhe ky redaktor modern me bazë blloqe po shikon një të ardhme të ndritshme përpara.

17. Si të krijoni kategori

WordPress Krijoni Kategori

Kategoritë përbëjnë tërë strukturën e faqes suaj të internetit WP. Ata përfaqësojnë menutë e faqes tuaj dhe ndihmojnë përdoruesit të lundrojnë në faqen e tyre të dëshiruar. Kategorizimi i përmbajtjes tuaj krijon një strukturë që do të jetë gjithëpërfshirëse për vizitorët dhe robotët e motorit të kërkimit njësoj. Shtimi dhe modifikimi i menutë është loja e fëmijëve me redaktorin WP-and-drop, kështu që shkoni përpara dhe kontrolloni.

18. Si të krijoni një faqe Landing

WordPress Krijoni një faqe Landing

Një faqe ulje e projektuar mirë mund të bëjë mrekulli për fushatat tuaja të marketingut ose të çojë përpjekjet për gjenerim. Pronarët e biznesit dhe tregtarët shpesh përdorin faqe të ndërtuara me porosi, pasi ato mund të tërheqin vëmendjen, të çojnë në veprime të paracaktuara dhe të mbledhin të dhëna thelbësore të trafikut. Nëse jeni duke kërkuar të shisni një produkt, të grumbulloni abonime ose të promovoni një video – faqet e uljes janë rruga për të shkuar!

19. Si të krijoni një galeri fotografish

WordPress Krijoni një galeri fotografish

Përmbajtja vizuale është përreth nesh në ditët e sotme. Ne priremi të ndajmë foto të gjithçkaje që gjejmë të lezetshme – njerëz, ushqim, kafshë shtëpiake, natyrë. Në fund të fundit, «një figurë vlen njëmijë fjalë», apo jo? WordPress ka të bëjë me estetikën, dhe sigurisht që tregon nga opsionet e gjera dhe veçoritë e personalizimit në atë departament.

20. Si të krijoni një sit për tregti elektronike

WordPress Krijoni një uebfaqe për tregti elektronike

Mbi 22% e popullsisë së botës tashmë dyqanet në internet. Ne jemi mësuar të thjesht shtypim një adresë në internet dhe porosisim një produkt brenda dy minutash, është si të mos kemi njohur kurrë më ndryshe. Ju mund të përdorni shtojca të ndryshme për të krijuar një dyqan në internet, por WooCommerce është padyshim më i spikati. WooCommerce tashmë po merr sektorin e tregtisë në internet nga një stuhi, madje duke tejkaluar konkurrencën e tregut që përqendrohet rreptësisht në tregtinë elektronike..

21. Si të krijoni një Uebfaqe të Filialeve në Amazon

WordPress Krijoni një Dyqan Amazon

Një dyqan bashkëpunëtor në Amazon ju lejon të shesni produktet tuaja në tregun më të madh në botë. Integrimi i platformave të ndryshme si WordPress dhe Amazon tingëllon si një punë e madhe, por në të vërtetë nuk është ashtu. Ky tutorial ju merr përsipër të gjithë procesin e fillimit të një dyqani WP, lëvizjen e produkteve tuaja në tregun e ri dhe natyrisht pjesën më të ëmbël – mbledhjen e fitimeve tuaja.

22. Si të shtojmë skedarë multimedia

WordPress Shto Multimedia

Shtimi i imazheve, skedarëve audio dhe video në postime është një fllad me WP. Ky udhëzues i gjerë WordPress për fillestarët hedh dritë se si funksionon redaktori i integruar WISYWIG dhe si të integroni multimedia për ta bërë përmbajtjen tuaj më tërheqëse. Si një bonus, ka disa këshilla të veprueshme për përafrimin dhe optimizimin e madhësisë.

23. Si të ngarkoni skedarët përmes FTP

Skedarët e ngarkuar me WordPress FTP

Shumica e paneleve të kontrollit përmbajnë një sistem të menaxhimit të skedarëve të brendshëm, i cili ju lejon të ngarkoni me lehtësi të dhënat. Ju gjithashtu mund ta arrini atë përmes pultit të administratorit WP. Sidoqoftë, të dy mënyrat janë të kufizuara në numrin dhe madhësinë e skedarëve që mund të ngarkoni njëkohësisht. FTP, nga ana tjetër, është shpesh më i shpejtë, më i sigurt dhe eliminon të gjitha kufizimet e tilla.

24. Si të shtoni një Favicon

WordPress Shtoni Favicon

Keni vërejtur ndonjëherë se si shumica e faqeve të internetit kanë një imazh të minimizuar, i cili shfaqet para emrit të tyre në skedarin tuaj të shfletuesit? Ky quhet favikon. Ajo ofron një mundësi të shkëlqyeshme për të përmirësuar markën tuaj dhe për ta bërë atë më të paharrueshëm. Plus, nëse jeni si unë dhe mbani një ton të dritareve të hapura për çdo kohë, favikonët dëshmojnë një ndihmë të jashtëzakonshme kur duhet të gjeni shpejt një skedë të veçantë.

25. Si të shtoni një Gravatar

WordPress Shto Gravatar

Gravatar, i cili qëndron për Avatar i njohur globalisht, përfaqëson imazhin tuaj vizual rreth Uebit. Në vend që të krijoni profile të ndryshme në shumë faqe interneti, mund të keni një llogari të vetme duke përdorur informacionin tuaj të paracaktuar. Kjo zgjidhje është veçanërisht e dobishme për blogerët aktivë që thjesht po ndërtojnë një emër për veten e tyre.

26. Udhëzuesi i fundit për WordPress Multisite

WordPress Multisite

WordPress ofron opsionin e mrekullueshëm për të ekzekutuar shumë faqe në internet me një instalim të vetëm. Si është e dobishme kjo? Në cilat raste duhet ta zbatoni këtë metodë? Si punon? Ndiqni këtë mësim të shkëlqyer nga zhvilluesit aktual të funksionit multisite dhe zbuloni përfitimet e drejtimit të një rrjeti të tërë faqesh nën një kapelë.

27. Si të shtojmë gjuhë të shumëfishta

WordPress shumëgjuhësh

Cila mënyrë më e mirë për të kujdesur për një audiencë ndërkombëtare sesa të flasësh me ta në gjuhën e tyre amtare? Shtimi i gjuhëve të reja në faqen tuaj ekzistuese të WordPress funksionon në mënyrë të përsosur pa ndonjë instalim shtesë WP.

Për sa i përket cilësisë, unë ju sugjeroj fuqimisht të kërkoni një përkthim manual të përmbajtjes tuaj për të siguruar që të rafinoni edhe detajet më të vogla. Megjithatë, shtojcat gjuhësore po përmirësohen ditën, falë evolucionit të mësimit të makinerive, kështu që ato janë akoma një mundësi e shkëlqyeshme për të marrë parasysh nëse keni nevojë të kurseni kohë.

28. Si të përdorim API-në e WordPress REST

APP për pushim WP

Ndërfaqet e programimit të aplikacionit (ose thjesht API) mundësojnë që dy aplikacione të ndryshme të ndërlidhen dhe të shkëmbejnë të dhëna. Për shembull, ju mund të përdorni API Google Maps për të vendosur një hartë në faqen tuaj të internetit, e cila do të marrë informacione përkatëse direkt nga Google. Duke aplikuar të njëjtën logjikë në WordPress, ne mund të përmirësojmë ndjeshëm përvojën e përdoruesit dhe të përmirësojmë aftësitë e faqes sonë, të gjitha me ndihmën e API REST.

29. Kalendari i Mirëmbajtjes së sitit të WordPress

Mirëmbajtja e faqes WordPress

Mirëmbajtja e faqes në internet është një proces i vazhdueshëm. Edhe nëse ndërtoni sitin perfekt WP, ju ende duhet të vëzhgoni atë dhe të siguroheni që ai të jetë gjithnjë i azhurnuar. Ka shumë gjëra për t’u marrë parasysh, por nuk keni frikë – nuk keni nevojë t’i mbani mend ato me zemër. Kjo listë do ta bëjë atë për ju.

Tani që kemi përfunduar me bazat, është koha të hedhim një mendim se si duket dhe ndihet faqja jonë e internetit.

Temat e WordPress

30. Si të zgjidhni një temë

Zgjidhni një temë WordPress

Zgjedhja e temës së duhur për faqen tuaj të internetit është thelbësore, dhe unë nuk po flas vetëm për pamje të bukura. Paraqitja juaj vizuale mund të përmirësojë ndjeshëm përvojën lundruese të vizitorëve dhe madje të forcojë sigurinë e përgjithshme të sitit. Ekzistojnë një ton mësimesh të dobishme për WordPress mbi temën atje, por ky udhëzues i gjerë i mbulon të gjitha.

31. Si të Rregulloni Temat

Rregulloje Temën e WordPress-it

Ashtu si me çdo platformë tjetër me burim të hapur, çdo aspekt i infrastrukturës WordPress mund të personalizohet. Me njohuritë e duhura dhe pak përvojë, së shpejti do të zbuloni se modifikimi i një teme WP nuk është vetëm për projektuesit dhe zhvilluesit. Sapo të varni, qielli është kufiri!

32. Si të krijoni një temë për fëmijë

Tema e Fëmijëve të WordPress

Imagjinoni temat e fëmijëve si një mjedis provë për çdo ndryshim dhe kthesë që dëshironi të provoni në faqen tuaj të internetit pa prishur disponueshmërinë e saj në internet. Një temë fëmijësh përsërit “prindin” e saj dhe e lë gjithçka tjetër në imagjinatën tuaj. Nëse ndonjë funksion nuk mungon pasi të keni bërë modifikimin e paraqitjes së re, tema e prindërve do të plotësojë boshllëqet.

33. Si të shtojmë fontet e personalizuara

WordPress Shtoni shkronja të personalizuara

Shkronja juaj e përmbajtjes është një element thelbësor i markës vizive, e cila mund të shtojë atë shumë të nevojshme për biznesin tuaj të ri. Sado elegant të jenë disa prej opsioneve të ndërtuara, duhet të kërkoni gjithmonë unike. Shkronja juaj e faqes në internet është mënyra më e përsosur për ta bërë këtë.

34. Të kuptuarit e psikologjisë së ngjyrave

Psikologjia e ngjyrave të WordPress

Sipas studimeve të fundit, një 85% e blerësve në internet tregojnë ngjyrën si një arsye kryesore që u pëlqen ose nuk e pëlqen një produkt të veçantë. Pavarësisht nëse e bëjmë atë në një nivel të vetëdijshëm apo jo, ngjyrat mund të provokojnë emocione, dhe bizneset përparimtare tashmë po e përdorin këtë fakt.

35. Si të kryhet Testimi A / B

WordPress Kryen Testimin A-B

Marketerët duan të përdorin metodologjinë e testimit A / B, pasi mund të gjejnë përdorim të konsiderueshëm praktik. Në thelb, sa herë që po përballeni me një vendim, mund ta ndani atë në dy (ose më shumë) ndryshime. Le të themi që po pyesni veten nëse faqja juaj duhet të miratojë një skemë ngjyrash të gjelbër ose blu. Ju mund t’i shërbeni secilit vizitor të ri një version të ndryshëm, dhe metrics e mbledhur do t’ju njoftojë se cila ngjyrë performon më mirë. Në fund të fundit – numrat nuk gënjejnë, apo jo?

Pasi të jeni të kënaqur me pamjen e re elegant të faqes tuaj, mund të konsideroni shtimin e disa funksioneve. Ne kemi kategorizuar listën e mëposhtme të mësimeve të shtojcave të WordPress sipas vlerës së tyre për profesionistë të ndryshëm.

Shtojcat e WordPress

36. Duhet të keni Plugins WordPress

Duhet të keni Plugins WordPress

Me mbi 50,000 shtojca në bibliotekën WP, është shumë e thjeshtë të humbasësh. Për fat të mirë, ju mund të gjeni një bollëk të mësimeve të dobishme të shtojcave WordPress, të cilat përshkruajnë mjetet thelbësore për të filluar me të dhe pse i keni nevojë për to. Nga atje e tutje, gjithçka varet nga imagjinata juaj. Vetëm sigurohuni që vetëm të shtoni ato që ju nevojiten dhe ta azhurnoni rregullisht për të shmangur rreziqet e sigurisë.

37. Shtojcat e WordPress për Designers

Plugins WordPress për Designers

Designers mund të realizojnë potencialin e tyre të plotë krijues me WordPress. Aspectdo aspekt i vogël i pamjes vizuale të faqes në internet WP është plotësisht i personalizueshëm, dhe ka një ton mjetesh për t’ju ndihmuar. Shikoni një përzgjedhje të disa shtesave më të mira që dizajnerët duan t’i lehtësojnë.

38. Shtojcat e WordPress për Zhvilluesit

Shtojcat e WordPress për Zhvilluesit

Kjo është për të gjithë ju webmasterët, devs dhe xhungat e kodit atje. ElegantThemes kanë bërë një emër për veten e tyre në komunitetin WP me bibliotekën e tyre të gjerë të shtesave dhe disa nga mësimet më të mira të WordPress. udhëzuesi i tij do t’ju tregojë shtojcat më të preferuara nga zhvilluesit dhe pse ato janë kaq të njohura.

39. Shtojcat e WordPress për Tregtarët

WordPress Plugins për Marketer

Neil Patel nuk ka nevojë për prezantim nëse jeni të interesuar nga distanca për marketing dixhital. Nuk mund të mendoj për një person më të mirë për t’i besuar këshillave të marketingut sesa një nga ndikuesit më të mirë në këtë fushë dhe themeluesi i një agjensie shumë të suksesshme dixhitale. Ai është i lumtur të ndajë disa nga njohuritë e tij dhe të tregojë shtojcat e tij të preferuara.

40. Shtojcat e WordPress për autorët

WordPress Plugins për Autorët

Qëllimi origjinal i WordPress ishte popullarizimi i blogjeve, kështu që le të mos harrojmë të gjithë autorët që gjenden atje, të cilët ende përdorin kryesisht WP për të fuqizuar bloget e tyre. Nga mjetet që ndihmojnë në përmirësimin e aftësive tuaja për të shkruar deri tek sugjerimet për sigurimin e faqes tuaj të internetit – ky mësimdhënës i ka të gjitha. Plus, udhëzuesi azhurnohet shpesh, kështu që mund të jeni i sigurt se informacioni brenda është i pafund.

41. Shtojcat e WordPress për pronarët e dyqaneve

WordPress Plugins për Pronarët e Dyqaneve

Të kesh një dyqan online në ditët e sotme është aq e lehtë sa edhe byrekët. Ne kemi marrë tashmë një shikoni nga afër ndërtuesit më të mirë të faqeve në e-commerce, dhe tani është koha për të mësuar më shumë rreth shtesave të ndryshme që mund të përdorni për të rritur performancën e dyqanit tuaj. Zgjidhni grupin e duhur të mjeteve për biznesin tuaj, dhe suksesi së shpejti do të pasojë.

Pasi të keni përfunduar me shtojcat, grupi tjetër i mësimeve falas të WordPress do t’ju mësojë gjithçka që ju duhet të dini për përmirësimin e shpejtësisë dhe performancës së faqes tuaj.

Shpejtimi i WordPress-it

42. Si ta kontrolloni shpejtësinë tuaj të faqes në internet

Shpejtësia e faqes në internet kontrolloni WordPress

Shpejtësia e sitit nuk mund të zbritet në një numër të vetëm, pasi shumë faktorë ndikojnë në performancën e tij. Gjë e mirë ka mjete të ndryshme atje që jo vetëm që ju lejojnë të matni lidhjen tuaj nga e gjithë bota, por gjithashtu të përfshini këshilla të mira për optimizim. Këshilla ime do të ishte të zgjedh disa dhe të krahasosh rezultatet që japin nga i njëjti vend.

43. Si të optimizoni figurat tuaja

WordPress Optimize Imazhe

Më lejoni të bëj një gjë të qartë – imazhet tuaja janë ndër faktorët më të rëndësishëm për t’u përqendruar në përmirësimin e shpejtësisë së faqes tuaj. Optimizimi i figurës është një proces i kujdesshëm që fillon rrugën përpara se të ngarkoni vizualet në faqen tuaj të internetit. Ky udhëzues i optimizimit është i përshtatshëm për fillestarët e WordPress, por përdoruesit e avancuar mund të gjejnë edhe disa këshilla të zoti.

44. Si të aktivizoni kompresimin në Gzip

Compression i WordPress GZIP

Kompresimi i imazheve tuaja është një domosdoshmëri absolute me WordPress. Fotografitë me rezolucion të lartë mund t’i urojnë vizitorët tanë, por ato gjithashtu kërkojnë një pjesë të drejtë të burimeve të sistemit. Sigurimi i kohës optimale të ngarkesës së fotove tuaja, e lehtëson atë ngarkesë dhe ju mund të shijoni disa klientë të lumtur, duke u kthyer si rezultat.

45. Si të përdorni një CDN

WordPress CDN

CDN, ose rrjeti i ofrimit të përmbajtjes, është një rrjet i serverëve në të gjithë botën që përmban kopje të ruajtura të faqes tuaj të internetit. Kurdoherë që një vizitor ulet në faqen tuaj, serveri më i afërt me vendndodhjen e tij shfaq përmbajtjen. Në këtë mënyrë mund të shmangni çdo ngadalësim të shkaktuar nga distancat e mëdha. Ofruesi juaj i hostimit WordPress shpesh mund të rekomandojë një zgjidhje CDN dhe madje t’ju ndihmojë të instaloni një.

46. ​​Si të leverdisni memorimin e shfletuesit

Ruajtja e shfletuesit të levave të WordPress

Kjo hile e shpejtë lejon që shfletuesi juaj të ruajë pjesë të caktuara të faqes tuaj, kështu që ato nuk ngarkohen sa herë që dikush bie mbi të. Mashtrimi i zoti kërkon disa modifikime në skedarin tuaj .htaccess, por ky mësim do t’ju mësojë se si të përdorni ruajtjen e shfletuesit të WordPress në avantazhin tuaj maksimal.

47. Si të përdorim ngarkesën asinkron

Po ngarkohet asinkron në WordPress

Javascript është në thelb të shumicës së faqeve të internetit sot. Butonat e mediave sociale, shtojcat e SEO, temat – çdo element i vogël i faqes është duke shkruar skriptet, dhe ato shkrime kanë nevojë për pjesën e tyre të drejtë të burimeve. Sigurohuni që të zgjedhni proceset Javascript, dhe kjo menjëherë do të reflektojë në shpejtësinë tuaj të përgjithshme.

Shpejtësia është thelbësore – dhe ju mund të përfitoni nga disa këshilla të hollësishme se si t’ju bëjë që faqja WP të fluturojë – por kështu është edhe siguria. Seti tjetër i mësimeve të WordPress do t’ju mësojë se si të ndërtoni një mur rreth faqes tuaj të internetit (dhe nuk ka nevojë që Meksika të paguajë për të).

42. Si ta kontrolloni shpejtësinë tuaj të faqes në internet

Shpejtësia e faqes në internet kontrolloni WordPress

Shpejtësia e sitit nuk mund të zbritet në një numër të vetëm, pasi shumë faktorë ndikojnë në performancën e tij. Gjë e mirë ka mjete të ndryshme atje që jo vetëm që ju lejojnë të matni lidhjen tuaj nga e gjithë bota, por gjithashtu të përfshini këshilla të mira për optimizim. Këshilla ime do të ishte të zgjedh disa dhe të krahasosh rezultatet që japin nga i njëjti vend.

43. Si të optimizoni figurat tuaja

WordPress Optimize Imazhe

Më lejoni të bëj një gjë të qartë – imazhet tuaja janë ndër faktorët më të rëndësishëm për t’u përqendruar në përmirësimin e shpejtësisë së faqes tuaj. Optimizimi i figurës është një proces i kujdesshëm që fillon rrugën përpara se të ngarkoni vizualet në faqen tuaj të internetit. Ky udhëzues i optimizimit është i përshtatshëm për fillestarët e WordPress, por përdoruesit e avancuar mund të gjejnë edhe disa këshilla të zoti.

44. Si të aktivizoni kompresimin në Gzip

Compression i WordPress GZIP

Kompresimi i imazheve tuaja është një domosdoshmëri absolute me WordPress. Fotografitë me rezolucion të lartë mund t’i urojnë vizitorët tanë, por ato gjithashtu kërkojnë një pjesë të drejtë të burimeve të sistemit. Sigurimi i kohës optimale të ngarkesës së fotove tuaja, e lehtëson atë ngarkesë dhe ju mund të shijoni disa klientë të lumtur, duke u kthyer si rezultat.

45. Si të përdorni një CDN

WordPress CDN

CDN, ose rrjeti i ofrimit të përmbajtjes, është një rrjet i serverëve në të gjithë botën që përmban kopje të ruajtura të faqes tuaj të internetit. Kurdoherë që një vizitor ulet në faqen tuaj, serveri më i afërt me vendndodhjen e tij shfaq përmbajtjen. Në këtë mënyrë mund të shmangni çdo ngadalësim të shkaktuar nga distancat e mëdha. Ofruesi juaj i hostimit WordPress shpesh mund të rekomandojë një zgjidhje CDN dhe madje t’ju ndihmojë të instaloni një.

46. ​​Si të leverdisni memorimin e shfletuesit

Ruajtja e shfletuesit të levave të WordPress

Kjo hile e shpejtë lejon që shfletuesi juaj të ruajë pjesë të caktuara të faqes tuaj, kështu që ato nuk ngarkohen sa herë që dikush bie mbi të. Mashtrimi i zoti kërkon disa modifikime në skedarin tuaj .htaccess, por ky mësim do t’ju mësojë se si të përdorni ruajtjen e shfletuesit të WordPress në avantazhin tuaj maksimal.

47. Si të përdorim ngarkesën asinkron

Po ngarkohet asinkron në WordPress

Javascript është në thelb të shumicës së faqeve të internetit sot. Butonat e mediave sociale, shtojcat e SEO, temat – çdo element i vogël i faqes është duke shkruar skriptet, dhe ato shkrime kanë nevojë për pjesën e tyre të drejtë të burimeve. Sigurohuni që të zgjedhni proceset Javascript, dhe kjo menjëherë do të reflektojë në shpejtësinë tuaj të përgjithshme.

Shpejtësia është thelbësore – dhe ju mund të përfitoni nga disa këshilla të hollësishme se si t’ju bëjë që faqja WP të fluturojë – por kështu është edhe siguria. Seti tjetër i mësimeve të WordPress do t’ju mësojë se si të ndërtoni një mur rreth faqes tuaj të internetit (dhe nuk ka nevojë që Meksika të paguajë për të).

Sigurimi i WordPress

48. Si të azhurnojmë WordPress

Përditësimi i WordPress

Përditësimet e aplikacionit janë një gjë e madhe. Pse? Për fillestarët, ata sjellin shumë funksione të reja në tryezë, përmbajnë rregullime të gabimeve dhe përmirësojnë performancën e përgjithshme të faqes suaj. Kjo vetëm duhet të jetë mjaft bindëse. Por ja që është shkelmuesi i vërtetë: azhurnimet i bashkohen dobësive të sigurisë, të cilat hakerët shpesh i shfrytëzojnë. Në fakt, sulmet thelbësore në internet WP përbëjnë 31.5% të të gjitha shkeljeve të sigurisë në WordPress. Më mirë e sigurt sesa keq, apo jo?

49. Si të kopjoni WordPress

Rikthimi i WordPress-it

Aq sa i besoni hostit tuaj dhe masave paraprake të sigurisë, gjithmonë duhet të keni një plan rezervë. Në këtë rast – mjaft fjalë për fjalë. Dukuritë e papritura ndodhin, dhe ju nuk mund të rrezikoni të humbni të dhënat sepse ju morën në befasi. Pra, jini aktiv dhe siguroni lundrimin e qetë të biznesit tuaj me një strategji të rregullt rezervë.

50. Si të fshehni faqen tuaj të hyrjes së administratorit

Faqja e fshehur e administratorit të WordPress

A keni dëgjuar për sulme me forcë brutale? Hakerët i hedhin ato për të fituar qasje të paautorizuar në faqet e internetit. Sulmet brutale të forcës bien në faqen tuaj të administratorit (e cila si parazgjedhje është e vendosur në / Wp-admin) dhe ekzekutoni një algoritëm që simulon përpjekjet e hyrjes. Ata ekzekutojnë miliona kombinime përdorues / kalojnë derisa të jenë përfundimisht. Tani imagjinoni nëse “lëvizni” faqen e administratorit në një vend tjetër, më të sigurt. Tingëllon e thjeshtë, por është tepër e efektshme.

51. Si të Kufizoni Përpjekjet e Hyrjes

Përpjekjet e Hyrjes së Kufirit të WordPress

Një mënyrë tjetër për të mbrojtur veten kundër atyre sulmeve të bezdisshme të forcës brutale është të kufizoni përpjekjet e hyrjes në faqen tuaj të administratorit. Në këtë mënyrë, edhe nëse hakeri gjen vendndodhjen e tij, duke drejtuar algoritmin me qëllim të keq thjesht do të godasë një mur guri pas disa provave. Në fund të ditës, shtimi i një shtrese shtesë të sigurisë në faqen tuaj mund të funksionojë vetëm në dobi tuaj.

52. Si të Mbroni Fjalëkalimin WordPress

Fjalëkalimi Mbroni WordPress

Mund të ketë një ton arsyesh pse doni disa (ose të gjitha) përmbajtjet tuaja të fshehura nga sytë e prishur. Për fat të mirë, WordPress ju lejon të aktivizoni hyrjen e sigurt në çdo pjesë të faqes tuaj të internetit – një faqe, një produkt, një skedar që mund të shkarkohet – ju e emëroni atë. Ndiqni këtë udhëzues të dobishëm për të zbuluar se si.

53. Si të shtohet vërtetimi me dy faktorë

Konfigurimi i Autorizimit Dy Faktor i Konfigurimit të WordPress

Një metodë për të forcuar më tej aplikacionin tuaj WP është të shtoni një autentifikim me dy faktorë gjatë hyrjes. Ju e dini, ato pak gjëra shtesë që ne ndonjëherë kërkohet të bëjmë përveç hyrjes në përdoruesin tonë dhe të kalojmë, si të klikoni në një foto ose të shtypni një kombinim letrash / numrash. Sot, do të mësoni disa mënyra më krijuese për të siguruar faqen tuaj të hyrjes.

Tani siguria jonë është e njëanshme – nëse akoma ndiheni sikur diçka mungon, mësoni se si ta bëni atë me të vërtetë të ngopshëm – dhe ne mund të përqëndrohemi më shumë në optimizimin e faqes sonë. Seti tjetër i udhëzuesve të trajnimit të WordPress do ta bëjë këtë detyrë aq të lehtë sa mund të jetë.

Optimizimi i WordPress

54. Udhëzuesi i fundit SEO

Udhëzues Ultimate SEO WordPress

Optimizimi i motorit të kërkimit (ose SEO për shkurt) nënkupton se sa larg faqja juaj e internetit do të shfaqet në rezultatet e kërkimit. Google, udhëheqësi absolut i tregut, merr parasysh mbi 200 faktorë kur shfaq rezultate, dhe ju keni ndikim mbi shumicën e tyre. Se si i shfrytëzoni ato mund të bëjë ndryshimin midis një biznesi gumëzhitës ose një biznesi të zhveshur.

55. Si të gjeni dhe rregulloni lidhje të thyera

WordPress Gjeni dhe rregulloni lidhje të thyera

Migrimi i një faqe në internet WordPress ose ndryshimi i domain-it në mënyrë të pashmangshme do të thotë që ju duhet të siguroni që lidhjet tuaja të përcillen siç duhet në vendndodhjen e re. Përndryshe, ata do t’i çojnë vizitorët dhe zvarritësit e motorëve të kërkimit në faqe që nuk ekzistojnë, gjë që hap një kanaçe krejt të re të krimbave.

56. Si të ndaloni makinat e kërkimit nga indeksimi i faqes tuaj

WordPress Stop Motorët e Kërkimit nga Indeksimi

Uebfaqet nuk shfaqen vetëm brenda natës. Ata marrin shumë planifikim, gjykim dhe gabim të kujdesshëm dhe redaksione të shumta deri sa të arrijnë përsosmërinë. Ndërsa ju mund të përballoni të bëni ndryshime direkt në faqen live në fazat e hershme të saj, më mirë nuk do t’i lejoni robotët e kërkimit para se të përfundoni detyrat tuaja kryesore të optimizimit.

57. Si të rafinoni permalidhjet tuaja

Përmirësoni Permalidhjet e WordPress

Struktura perfekte e URL-së është e pastër, e lexueshme dhe sa më e shkurtër që të jetë e mundur. WordPress e kupton se sa të domosdoshëm janë lidhjet kryesore për strategjinë tuaj të përgjithshme të SEO dhe ofron disa opsione të rregullta të ndërtuara për përsosjen e tyre. Ky mësim i gjerë i mbulon të gjitha dhe i plotëson me përgjigje të pyetjeve të bëra shpesh mbi temën.

58. Fletët e mashtruesve të zhvilluesve

Fleta e mashtrimeve të WordPress

Ky është për përdoruesit më të përparuar. Nëse keni ndonjë aftësi për kodim dhe doni t’i zbatoni ato në faqen tuaj të WordPress – kjo listë do të dëshmojë të jetë një asistent i domosdoshëm. Fleta e mashtrimit ju fillon me bazat e WordPress dhe më pas mbulon gjërat thelbësore që do t’ju ndihmojnë në përmirësimin e aftësive tuaja në zhvillim.

59. Si të Konfiguroni Yandex në WordPress

WordPress Setup Yandex

Google është deri tani motori më i popullarizuar i kërkimit … por jo domosdoshmërisht në çdo vend. Nëse audienca juaj vjen kryesisht nga Rusia, atëherë duhet të merrni parasysh optimizimin e motorit lokal të kërkimit, Yandex. Kompania mban vetëm mbi 50% të tregut rus të motorit të kërkimit, duke e bërë vendin një nga vendet e pakta në botë ku Google nuk pretendon vendin e parë.

Deri në këtë pikë, WP duhet të tingëllojë mjaft mirë për t’ju bërë të dëshironi të kaloni nga platforma juaj ekzistuese (dhe kuptohet kështu). Këto mësime të ardhshme të WordPress do t’ju drejtojnë gjatë procesit.

Migrimi i WordPress

60. Si të lëvizni një sit Blogger në WordPress

Zhvendoseni Bloggerin në WordPress

Blogger është një nga platformat më të njohura të blogerave, dhe ka një mori arsyesh të mira për këtë. Regjistrim falas, navigacion i thjeshtë, menutë e qartë – të gjitha këto janë përfitime thelbësore, të pëlqyera nga përdoruesit e rinj. Ndërsa faqja juaj rritet, megjithatë, ju pashmangshëm do të kaloni në kufizime, kjo është arsyeja pse kalimi në WordPress është një zgjidhje më shumë se e logjikshme.

61. Si të lëvizni një faqe Wix në WordPress

Kaloni Wix në WordPress

Një tjetër zgjidhje e njohur për ndërtimin e faqes në internet është Wix. Sado tërheqëse të jetë më vete, kur e krahason me WordPress, thjesht nuk është atje. WP është zgjidhja më e mirë për sa i përket shkathtësisë dhe lirisë krijuese, kështu që nuk është e panatyrshme të dëshirosh të bësh ndërprerësin.

62. Si të konvertohet një sit Joomla në WordPress

Zhvendoseni Joomla në WordPress

Joomla mbante vendin e parë në tregun CMS për vite me rradhë. Pastaj WordPress u tërhoq dhe e shkatërroi konkursin. Kështu që nuk ishte për tu habitur kur përdoruesit e Joomla filluan të hynin në platformën e re. Dy aplikacionet për ndërtimin e uebit janë në thelb të ndryshme, dhe procesi nuk është saktësisht i drejtpërdrejtë. Për fat të mirë, ne gjetëm diçka që t’ju drejtojë gjatë gjithë procesit.

63. Si të konvertohet HTML në WordPress

HTML në WordPress

Transformimi i një faqe statike HTML në WordPress mund të jetë një detyrë e frikshme. Për fat të mirë, ka më shumë se një mënyrë për të lëkuruar macen HTML, kështu që merrni zgjedhjen tuaj me metodën që ju mendoni se ju përshtatet më së miri. Pasi të keni mbaruar, mund të kënaqeni të jeni pjesë e një prej komuniteteve më të mëdha në internet dhe të përdorni të gjitha burimet e tij.

64. Si të lëvizni WP nga Serveri lokal në sitin e gjallë

Zhvendosni WordPress nga Lokal në Live

Kurrë kaq shpesh, zhvilluesit preferojnë të ndërtojnë dhe modifikojnë WordPress në vend, në vend që të aplikojnë ndryshime direkt në mjedisin live. Kjo metodë sjell përfitimet e dukshme të punës jashtë linje dhe testimit të personalizimeve pa rrezik të shtuar të faqes suaj të bananeve. Tani mund të mësoni se si ta bëni vetë në disa hapa të thjeshtë.

65. Si të migroni WordPress te një host i ri

Zhvendosni WordPress te Rehati i ri

Më shpesh sesa jo, kur zhvendosni faqen tuaj te një host i ri, ata kujdesen për transferimin e faqes. Megjithatë, kjo nuk është e dhënë, prandaj është gjithmonë e dobishme të përgatiteni për të provuar aftësitë tuaja. Këtu është një mësim i gjerë që do t’ju ndihmojë të lëvizni WordPress dhe të mos humbni të dhënat ndërkohë.

Tani kemi mbuluar të gjitha aspektet thelbësore të ndërtimit të një faqe në internet me WordPress, dhe ju keni mjaft lexim për të bërë. Para se t’ju lejoj të gërmoni në këtë pasuri të informacionit, kam diçka të vogël – diçka për ata prej jush që preferojnë të mësojnë nga udhëzuesit audiovizivë.

Tutoriale Video WordPress

66. Si të filloni një sit në WordPress në 10 minuta

YouTube - Filloni një sit të WordPress

Videoja mësimore WPBeginner na çon në një turne të shpejtë që nga hapat e parë të zgjedhjes së një hosti, deri në fillimin e një faqe live WP. Nëse kaq shumë informacion mund të futen në 10 minuta, thjesht imagjinoni se sa e shpejtë është të futeni në lojën WordPress.

67. Si të zhvillojmë një temë nga Gërvishtja

YouTube - Zhvilloni Temë WordPress

Ky tutorial zhyten pak më thellë në ndërlikimet pas temave WP dhe ju lejon të bëheni vetë një zhvillues i WordPress. Pasi të shihni videon, do të keni mundësi të kuptoni më mirë CSS dhe JS dhe t’i zbatoni këto aftësi në ndërtimin e një faqe në internet vizualisht mahnitëse.

68. Si të krijoni një dyqan online

Youtube - Krijoni një Dyqan WordPress

Fillimi i një uebsajti të ri biznesi me WordPress nuk është punë e madhe, por ka disa detaje thelbësore për tu marrë parasysh. Kështu që, vendosa t’ju tregoj një nga mësimet më të gjera të WordPress në YouTube atje për të siguruar që nuk po humbni asgjë. Nëse keni nevojë për ndihmë me shportën tuaj të blerjes, zbatimin e produktit ose portën e pagesës – kjo video ju ka mbuluar.

69. Si të përdorim kompozimin e Docker me WordPress

Përpiloni WordPress Docker

Docker Compose është një mjet që ju lejon të merrni WordPress në nivelin tjetër duke përdorur një teknologji me shumë kontejnerë. Nuk është saktësisht i përshtatshëm për përdoruesit fillestarë, por nëse e dini rrugën tuaj rreth kornizave të ngjashme dhe gjuhëve të shkrimit, Docker mund t’ju ndihmojë të bëni mrekulli me WP.

Duke përfunduar atë

Aty e keni, folur!

Kjo përmbyll listën e HostingTribunal të mësimeve të WordPress. Edhe nëse filluat si një i ri i plotë i WP, tani do të duhet të ndjeheni të sigurt si një përdorues me përvojë. Siç mund ta shihni, CMS më e njohur nuk është aq e vështirë për tu operuar. Pra, me një praktikë të vogël, së shpejti do të krijoni faqen e ëndrrave tuaja.

Mendoni se më ka munguar diçka ose kërkoj informacion të mëtejshëm mbi një temë të WordPress?

Më njoftoni, dhe unë do ta shtoj me kënaqësi. Bye tani dhe…

… Mendoni se kemi harruar për çantën tuaj të patate të skuqura? Nëse e keni arritur këtë pikë, atëherë shumë mirë meritoni një të tillë.

Qese e patate të skuqura

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author