Porównanie cPanel vs. Plesk dla hostingu stron internetowych w 2020 roku

cpanel vs pleskJeśli jesteś podobny do większości właścicieli firm internetowych, potrzebujesz absolutnie najłatwiejszej metody zarządzania swoimi witrynami… coś pomoże Ci załatwić sprawę przy minimalnym wysiłku.

Na szczęście dwa najwyżej oceniane panele sterowania, cPanel i Plesk, oferują funkcje, które sprawiają, że administracja witryny jest niezwykle prosta.

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak się ze sobą zestawiają, to porównanie cPanel vs. Plesk jest dla Ciebie.

Gotowy, aby zobaczyć, kogo koronujemy na króla panelu sterowania? ��

Zanurzmy się.

Wspólne funkcje panelu sterowania

Większość paneli kontrolnych hostingu powinna zapewniać następujące funkcje:

 • Zarządzanie bazami danych, często MySQL lub PostgreQSL
 • Zarządzanie systemem nazw domen. Obejmuje to domeny pocztowe i domeny internetowe
 • Zarządzanie FTP
 • Zarządzanie kopiami zapasowymi
 • Zarządzanie systemem e-mail. Obejmuje to kwoty e-mail, adresy e-mail i zapobieganie spamowi
 • Dostęp do pliku dziennika i raportowanie
 • Zarządzanie kluczami użytkowników SSH

Podobnie jak w przypadku większości produktów hostingowych dostępnych na rynku, istnieją uaktualnienia i produkty klasy premium do internetowych paneli sterowania.

Wiele z tych produktów jest świetnych dla rozwijających się firm. Zobaczmy teraz, co cPanel i Plesk oferują swoim klientom.

cPanel

cPanel-logocPanel jest jak dotąd najczęściej używanym panelem sterowania. Posiada intuicyjny interfejs użytkownika i funkcjonalny interfejs zarządzania serwerem.

Oba interfejsy działają bezproblemowo i zapewniają bezproblemową obsługę hostingu, bez względu na to, czy jesteś menedżerem witryny, użytkownikiem końcowym czy sprzedawcą. cPanel cieszy się zaufaniem największych graczy w branży hostingowej, w tym HostGator, Bluehost i GoDaddy.

Chociaż cPanel jest obsługiwany tylko przez system Linux, można uzyskać obsługę systemu Windows za pomocą wirtualizacji skonfigurowanej z większości wiodących hostów cPanel.

Kluczowe funkcje obejmują:

 • Możliwość skonfigurowania większości CMS przy użyciu intuicyjnych instalatorów
 • Wiele przydatnych narzędzi, w tym narzędzia baz danych i narzędzia do tworzenia kopii zapasowych
 • Panel sterowania jest oparty na systemie Linux
 • Może być używany razem z WHM do zasilania platformy hostingowej

przegląd paneli

cPanel angażuje się w edukację swoich klientów w celu wzmocnienia dostawców usług hostingowych, niezależnie od wielkości ich działalności.

Oferują dokumentację, samouczki wideo i bazy wiedzy. cPanel ma dedykowanych trenerów zarządzających darmowymi programami szkoleniowymi online. Uniwersytet cPanel może być dostępny dla każdego.

cPanel i WHM

Często widzisz cPanel wspominany przez WHM. cPanel to strona klienta produktu. Oznacza to, że będziesz mógł wykonywać takie czynności, jak edytowanie plików stron internetowych, zarządzanie bazami danych i tworzenie nowych kont e-mail.

WHM – który możesz wypróbować tutaj – jest narzędziem administracyjnym, które pozwala zarządzać wieloma kontami cPanel jednocześnie. Jest to idealne rozwiązanie dla każdego, kto ma więcej niż jedną stronę internetową (tj. Prawie wszystkich), ponieważ prawdopodobnie mają więcej niż jeden cPanel.

deska rozdzielcza whm

Cechy szczególne

Szybkie strony PHP i Ruby

PHP7 w połączeniu z PHP – FPM i HTTP / 2 oznacza, że ​​będziesz mieć szybką stronę internetową. Multi-PHP ułatwia właścicielom witryn lepsze zarządzanie PHP – FPM i PHP, a także konfigurację opcji puli wirtualnych hostów. cPanel & WHM działa 90 procent szybciej. Wymagane zasoby serwera są teraz o 30 procent mniejsze.

Każda witryna otrzymuje bezpłatny certyfikat SSL

Dzięki AutoSSL każda strona hostowana jest na cPanel & WHM może zostać wydane automatyczny bezpłatny certyfikat SSL. Proces ten zajmuje tylko kilka minut. Ponieważ użytkownicy mogą instalować certyfikaty za pomocą interfejsu cPanel, dostawcy hostingu nie będą potrzebować usługi SSL.

Prosta zgodność z PCI

CPanel & Serwer WHM może być zgodny z PCI w ciągu zaledwie kilku minut. Dzieje się tak dzięki przyjaznemu interfejsowi użytkownika, który oferuje WHM.

Automatycznie blokuj złośliwych użytkowników

cPHulk umożliwia właścicielom witryn ochronę ich witryn przed atakującymi, jednocześnie umożliwiając dostęp do nich uprawnionym użytkownikom.

Możesz umieścić na czarnej liście całe kraje, konta lub adresy IP. Możesz także dodać do białej listy, używając tych samych parametrów. Możesz monitorować, a także blokować próby logowania do cPanel, SSH, WHM, e-mail i FTP.

Odejdź

cPanel jest stworzony dla wszystkich. Ich ogólnoświatowa konfiguracja jest solidna. Posiadają infrastrukturę, obsługę klienta i produkty wysokiej jakości, aby zapewnić swoim klientom to, czego potrzebują.

Niezależnie od tego, czy chcesz dokonać drobnej zmiany o godzinie 3 rano, czy chcesz gruntownie przebudować swoją witrynę, cPanel jest w stanie Ci pomóc.

Plesk

logo pleskPlesk to panel sterowania, który został zaprojektowany, aby pomóc Ci zabezpieczyć, zbudować i uruchomić aplikacje i strony internetowe. Koncentruje się na prostocie i łatwości użytkowania. Plesk jest trochę młodszy niż cPanel. cPanel został wydany w 1996 roku, a Plesk trafił na rynek w 2001 roku.

Plesk ma wiele podobieństw z cPanel & WHM Chociaż cPanel jest ograniczony do Linuksa, Plesk jest usługą wieloplatformową.

Może działać na systemach Linux, Windows i innych platformach obsługujących. Plesk oferuje zarówno obsługę klienta, jak i funkcje administracyjne. To znaczy że Plesk oferuje potężne wrażenia, elastyczność i kontrolę.

Plesk jest używany przez liderów w dziedzinie hostingu, w tym Go Daddy, Amazon Web Services, Google i Docker.

Kluczowe funkcje obejmują:

 • Obsługa serwerów Linux i Windows
 • Obsługuje i zapewnia instalatory większości popularnych systemów CMS
 • Zapewnia funkcje zarządzania kontem i funkcje zarządzania serwerem od razu po wyjęciu z pudełka

pulpit nawigacyjny plesk

Plesk oferuje interfejs użytkownika, który jest nieco czystszy niż w przypadku cPanel. Jednak funkcje oferowane przez Plesk nie różnią się zbytnio od tego, co oferuje cPanel.

Plesk niedawno stał się niezależną firmą. Są oddani nadążaniu za ciągłymi zmianami widocznymi w sieci.

Ich celem jest kierowanie reklam do osób, które dopiero zaczynają pracę z hostingiem, a także programistów. Ich celem jest sprawienie, aby zarządzanie serwerami było wydajne, a jednocześnie łatwe.

Wykorzystują content marketing jako narzędzie dydaktyczne, aby pomóc projektantom stron internetowych zrozumieć znaczenie opowiadania historii, prowadzenia biznesu online i marketingu.

WebOps

Plesk szczyci się tym, że jest kompletnym panelem sterowania serwera Webops. Oznacza to, że zapewniają one silne bezpieczeństwo strony internetowej i serwera, a także możliwość zarządzania więcej niż jednym serwerem za pomocą jednego panelu sterowania.

Elastyczność, rozszerzalność i kontrola oznaczają, że możesz sprawić, że Plesk zrobi dokładnie to, czego potrzebujesz.

Cechy szczególne

Zabezpieczenia SSL jednym kliknięciem

Nawet jeśli dopiero zaczynasz korzystać z hostingu, rozumiesz, dlaczego bezpieczeństwo SSL jest tak ważne. Niestety konfiguracja i aktualizacja mogą być wyzwaniem.

Dzięki nowym usługom na rynku nie ma powodu, dla którego Twoja witryna powinna być niezabezpieczona. Plesk automatycznie uzyskuje certyfikat i konfiguruje pliki bazy danych, aby pomieściły tylko dostęp HTTPS.

Oznacza to, że Twój panel internetowy i wszystkie witryny są zabezpieczone. Otrzymasz również szczegóły bezpieczeństwa, gdy twój serwer jest atakowany, a certyfikaty zostaną automatycznie odnowione.

Zabezpiecz WordPress jednym kliknięciem

Plesk pozwoli klientom hostingowym WordPress powierzyć im zarządzanie bezpieczeństwem. Za pomocą jednego kliknięcia Plesk będzie mógł monitorować aktualizacje wtyczek, instalować łatki bezpieczeństwa i obsługiwać poprawki błędów.

Integracja z Git

Wielu narzekało, że panele internetowe nie oferują wsparcia dla Git. Plesk odpowiedział, dodając swoje rozszerzenie Gitman. Rozszerzenia można używać z Plesk 12.5 i nowszymi wersjami.

katalog rozszerzeń plesk

Integracja Dockera

Od października 2016 roku Plesk włącza obsługę Docker. Istnieje katalog ponad 200 000 obrazów Docker. Docker można uruchomić bezpośrednio z Plesk bez użycia wiersza poleceń.

OS / Host Agnostic

Plesk może działać na większości systemów operacyjnych i jest praktycznie niezależny od hosta. Plesk można nawet uruchomić w kontenerze Docker na Docker Hub. Jest to jedna z największych różnic, jakie zobaczysz między Plesk a cPanel.

cPanel kontra Plesk

Jak widać, istnieje wiele podobieństw między cPanel i Plesk. Jak więc zdecydować, który z nich jest dla Ciebie odpowiedni? Należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

 • Zgodność
 • Zestaw funkcji
 • Doświadczenie użytkownika
 • Cena i opcje licencjonowania
 • Wsparcie

Tabela porównawcza cPanel vs. Plesk

Zgodność

CPanel działa tylko z Linuksem. Jeśli więc używasz cPanel, musisz użyć jednego z następujących obsługiwanych systemów operacyjnych:

 • CenOS
 • CloudLinux
 • Red Hat Enterprise Linux
 • Amazon Linux

Plesk to program wieloplatformowy, który może działać przy użyciu wielu systemów operacyjnych, w tym:

 • Debian
 • Ubuntu
 • CentOS
 • Red Hat Enterprise Linux
 • CloudLinux
 • Virtuozzo Linux
 • Windows Server

Ważne jest, aby pamiętać, że będziesz musiał kupić opcję Plesk dla konkretnego systemu operacyjnego, którego używasz. Nie można kupić tylko jednego pakietu oprogramowania, a następnie używać go na wielu komputerach z różnymi systemami operacyjnymi.

Zestaw funkcji

Jak wspomnieliśmy, oba produkty są wyposażone w podstawowe funkcje potrzebne do zarządzania witryną i serwerem. Rozszerzalność jest główną różnicą między tymi dwoma produktami.

Na przykład w Plesk możesz łatwo zintegrować Git lub Docker. Jeśli jednak chcesz korzystać z narzędzi, które są zwykle powiązane z WordPress lub Virtualmin, zarówno Plesk, jak i cPanel działają.

Doświadczenie użytkownika

Zarówno cPanel, jak i Plesk mają atrakcyjne, nowoczesne i przyjazne dla użytkownika interfejsy. Biorąc to pod uwagę, nowicjusze w zarządzaniu serwerami uważają, że usprawnione podejście oferowane przez Plesk jest łatwiejsze w użyciu. Nie oznacza to jednak, że korzystanie z cPanel jest trudne.

Plesk grupuje funkcje razem, więc nie musisz przeszukiwać wielu opcji, zanim znajdziesz to, czego szukasz.

plesk Strony internetowe i strony internetowe

Zarówno Plesk, jak i cPanel umożliwiają dostęp do panelu sterowania dla urządzeń mobilnych, niezależnie od tego, czy używasz Androida, czy iOS.

ekrany paneli na urządzeniach mobilnych

Ceny i licencjonowanie

cPanel oferuje trzy opcje, od 15 USD miesięcznie do 45 USD miesięcznie. Możesz płacić miesięcznie lub corocznie, lub możesz płacić do trzech lat na raz. Im dłuższy okres, za który płacisz z góry, tym mniejsza okazuje się Twoja średnia miesięczna płatność.

tabela cen cpanel

Plesk oferuje trzy opcje, które zaczynają się od 4,17 USD miesięcznie i zwiększają się do 29,17 USD, w zależności od wybranych opcji. Poświęć trochę czasu na przejrzenie opisów tego, co kupujesz, aby upewnić się, że wybierasz odpowiednią opcję dla siebie.

tabela cenowa plesk

Wsparcie

Obie firmy oferują ogromne wsparcie. Plesk posiada biuro pomocy dostępne 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.

cPanel ma biuro pomocy dostępne od poniedziałku do piątku od 6:00 do 18:00 CST oraz w sobotę i niedzielę od 6:00 do 16:00 CST.

Wybór pomiędzy Plesk a cPanel

Wybrany panel sterowania hostingiem będzie odgrywał dużą rolę w sposobie interakcji z serwerem. Panel zapewnia funkcje potrzebne do zarządzania projektem. Dla większości osób czytających ten przewodnik, zalecamy cPanel jako opcja zarządzania planem hostingowym witryny.

Zastrzeżenie: Wszystkie nasze najlepsze opcje hostingu w Kanadzie polegają na cPanel do zarządzania bazami danych, więc zalecamy skorzystanie z nich. W przeciwieństwie do Wix i Squarespace – często uważanych obecnie za dwóch najlepszych twórców stron internetowych – nie są wyposażone w panel sterowania, taki jak Plesk lub cPanel. Jest to raczej niestandardowy panel sterowania zaprojektowany specjalnie dla ich usług internetowych, a zatem oferuje niewiele w zakresie dostosowywania.

cPanel jest niezwykle popularny, ponieważ jest łatwy w użyciu i współpracuje z serwerami opartymi na systemie Linux, które zasilają większość sieci. Z drugiej strony Plesk działa zarówno w systemie Linux, jak i Windows. Jest to dobra opcja, jeśli chcesz korzystać z podobnego panelu sterowania podczas korzystania z wielu serwerów.

Mamy nadzieję, że ten poradnik był przydatny, ponieważ zawiera przegląd tego, co Plesk i cPanel wnoszą do stołu. Który z nich jest lepszy? Podziel się z nami swoimi komentarzami poniżej.

Więcej przewodników

 • Apache vs Nginx
 • Kim są agenci użytkownika
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author