Jak zbudować stronę internetową od podstaw

Chcesz zbudować witrynę od podstaw, ale nie wiesz jak? Jesteś we właściwym miejscu, napisaliśmy właśnie ten kompleksowy przewodnik dla ponad 7000 słów! Nie ma znaczenia, czy chcesz założyć blog lub stworzyć witrynę internetową dla swojej firmy. Na koniec będziesz mieć w pełni funkcjonalną stronę internetową i będziesz wiedział, jak dokonywać podstawowych korekt projektu i dodawać treści.

Nie, nie jest to trudne. I nie, nie potrzebujesz umiejętności kodowania i projektowania, aby stworzyć piękną, profesjonalnie wyglądającą stronę internetową.

Dzięki metodom, które omówimy w tym artykule, będziesz w stanie założyć działającą witrynę za około godzinę (od początku do końca). Nie będziemy używać kodowania HTML ani CSS (te trwają zbyt długo), więc wszystko, co naprawdę musisz zrobić, to postępować zgodnie z instrukcjami, które ci damy, kliknij tutaj i klikaj tam, aż skończysz.

Jeśli będziesz postępować zgodnie ze wszystkim, co mówimy w tym artykule, będziesz mieć własną domenę i funkcjonalną witrynę WordPress bez potrzeby zatrudniania profesjonalnych projektantów stron internetowych (są one drogie, wiesz).

Jak stworzyć stronę internetową

Contents

Dlaczego korzystamy z WordPress

Przede wszystkim chcemy, abyś wiedział, że użyjemy platformy WordPress do stworzenia Twojej witryny. Tak, istnieją inne platformy (zwane także systemami zarządzania treścią lub CMS) – ale wierzymy (dzięki doświadczeniu), że jest to obecnie najlepsza opcja do tworzenia stron internetowych.

Sprawdź najnowsze statystyki użytkowników od BuiltWith (niesamowite narzędzie, które może powiedzieć ci, jakiej technologii używa konkretna strona, zdecydowanie zalecane, aby ją zakręcić).

 • * WordPress – 52%
 • ** Wix – 7%
 • * Joomla – 4%
 • ** SquareSpace – 4%
 • * Progress Sitefinity – 4%
 • ** Weebly – 2%

Odniesienie:

* Wolny
** Płatne

Logo WordPress

Jak widać, wielu właścicieli witryn, programistów i projektantów woli korzystać z platformy WordPress. Powiedzieliśmy Ci, że jest bardzo łatwy w użyciu, gdy porównasz go z innymi twórcami stron i platformami CMS. I oczywiście jest to o wiele łatwiejsze i szybsze niż gdybyś założył witrynę od zera za pomocą HTML i CSS. Jeśli nie jesteś ekspertem w kodowaniu, możesz nawet skończyć z przeciętnie wyglądającą witryną. Podczas gdy dzięki WordPress, nawet początkujący mogą wymyślić profesjonalnie wyglądające i atrakcyjne strony internetowe, wybierając odpowiedni motyw WordPress.

Plusy i minusy korzystania z WordPress

Być może zastanawiasz się, jakie są zalety i wady korzystania z WordPress. Zajmiemy się tym w tej sekcji.

Najpierw przyjrzymy się zaletom:

 • Bezpłatnie – Tak, ZA DARMO. Samo to wiele mówi, prawda? Możesz także rozszerzyć funkcjonalność swojej witryny WordPress, używając DARMOWYCH dodatków w postaci wtyczek. Ponadto otrzymujesz DARMOWĄ pomoc od samych programistów i innych użytkowników. W rzeczywistości na YouTube jest wiele samouczków WordPress.
 • Elastyczność – dzięki dostosowywanym ustawieniom możesz używać WordPressa zarówno dla małych, jak i dużych firm. Jest to również popularna platforma dla sklepów internetowych.
 • Nie wymaga znajomości / umiejętności kodowania – nauka HTML / CSS może zająć miesiące zanim powstanie strona o przyzwoitym wyglądzie. Dzięki WordPress możesz uruchomić działającą stronę internetową w ciągu godziny – lub w ciągu dnia, jeśli naprawdę chcesz dostosować wiele ustawień na swojej stronie. W każdym razie możesz mieć pewność, że Twoja witryna będzie wyglądać profesjonalnie (tak jak zrobili to profesjonaliści!).
 • Niedrogie motywy i wtyczki – WordPress oferuje darmowe motywy, niedrogie motywy i drogie motywy (motywy premium mogą kosztować 100 USD lub więcej). Chociaż wiele wtyczek jest bezpłatnych (z opcjami darowizny), istnieją również płatne wtyczki, które możesz wybrać. Pamiętaj jednak, że możesz zrobić bardzo dobrze (w rzeczywistości świetnie) z darmowymi i niedrogimi.
 • Przyjazny dla użytkownika – początkujący mogą łatwo opanować korzystanie z WordPress. Specjaliści (nawet posiadający umiejętności kodowania) również doceniają szybkie i oszczędzające czas funkcje WordPress.

A teraz dla wad:

 • Krzywa uczenia się – pełne opanowanie obsługi WordPress zajmuje trochę czasu i cierpliwości – ale tego należy się spodziewać w przypadku każdego nowego zadania. Jeśli więc używasz go po raz pierwszy, nie spodziewaj się spaceru po parku. Jednak z tym postem z samouczka przypomina to, że jesteśmy przy tobie. Weźmiemy Cię za rękę i pomożemy Ci przez to (to znacznie ułatwi krzywą uczenia się).
 • Błędy – Cóż, tak, niektóre motywy i wtyczki WordPress mogą zawierać błędy. Jednak ich programiści zawsze pracują nad aktualizacją i doskonaleniem oprogramowania pod kątem błędów. Błędy są również powszechne (i można się spodziewać) w Internecie. Z tego powodu zawsze sugerujemy sprawdzanie opinii i ocen użytkowników podczas wybierania i używania motywów (a także wtyczek).

OK, przeanalizowaliśmy zalety i wady korzystania z WordPress i polecamy go zarówno początkującym, jak i profesjonalnym twórcom stron internetowych. To po prostu sprawia, że ​​cała praca nad stworzeniem strony internetowej jest o wiele szybsza i łatwiejsza. Nie wspominając o tym, że dzięki prostej wtyczce (takiej jak Yoast SEO) będziesz mieć witrynę, którą pokochają nawet Google i inne wyszukiwarki.

Jak stworzyć stronę internetową – Twój przewodnik krok po kroku

Oto my – przygotuj się na utworzenie swojej witryny. Oto podstawowe kroki do naśladowania:

 1. Zarejestruj nazwę domeny i uzyskaj hosting.
 2. Skonfiguruj swoją stronę internetową.
 3. Zaprojektuj swoją stronę internetową.
 4. Dodaj treść do swojej witryny.
 5. Dodaj wtyczki do swojej witryny.

Szczegółowo zajmiemy się każdym z nich (wraz z instrukcjami krok po kroku). Są to bardzo łatwe do zrobienia, ponieważ uprościliśmy kroki. Następnie, kiedy skończysz, a strona jest już aktywna, dodaliśmy dodatkowe 20 kroków, abyś był na dobrej stopie (są one opcjonalne, ale mogą znacznie ułatwić Ci życie).

1. Zarejestruj nazwę domeny i uzyskaj hosting

SiteGround Web Hosting

Dlaczego powinieneś dostać nazwę domeny i hosting? Cóż, naprawdę nie masz wyboru :).

 • Nazwa domeny – to jest twój adres URL lub adres internetowy. Wygląda to mniej więcej tak: www.twojastrona.com.
 • Hosting – potrzebujesz tej usługi, aby zawartość witryny była widoczna w sieci. Twój dostawca hostingu to ten, który faktycznie hostuje pliki twoich witryn.

Aby pobrać nazwę domeny i hosting, zalecamy skorzystanie z SiteGround. Są najlepszym ogólnym dostawcą hostingu, oficjalnie zalecanym przez WordPress dla WordPress, i mają wiele centrów danych na całym świecie, aby zminimalizować czas ładowania witryny. Mogą zarówno zarejestrować nazwę domeny, jak i hostować nową witrynę. Jeśli chcesz przeprowadzić dalsze badania, mamy ogólne porównanie hostingu, jedno dla Australii, Kanady i więcej.

Uwaga: Jeśli masz już nazwę domeny z innym rejestratorem domen (takim jak NameCheap, GoDaddy itp.) I chcesz z niej korzystać, możesz nadal śledzić bez problemów, ale wystarczy wejść na konto rejestratora, przejść do serwera nazw domen ustawienia i wklej tam serwery nazw SiteGrounds po zakupie pakietu hostingowego od SiteGround (więcej informacji tutaj).

Aby uzyskać nazwę domeny i hosting, wykonaj następujące kroki:

 1. Wejdź na siteground.com
 2. Przejdź do zakładki hostingowej.
 3. Kliknij Hosting.
 4. Krok # 3 przeniesie Cię na stronę z 3 opcjami:
 • Uruchomienie
 • GrowBig
 • GoGeek

Sugerujemy wybranie pierwszej opcji (uruchomienie). Pakiet startowy jest świetny dla początkujących. Pamiętaj, że zawsze możesz uaktualnić lub obniżyć swój plan w dowolnym momencie (w razie potrzeby).

Pakiety hostingowe Siteground

 1. Kliknij Pobierz plan
 2. Krok # 5 przeniesie Cię na stronę Wybierz domenę. Kliknij „Zarejestruj nową domenę”, jeśli nie masz jeszcze nazwy domeny. Jeśli masz już nazwę domeny i potrzebujesz hostingu, kliknij „Mam już domenę”.
 3. Pomyśl o nazwie domeny i wpisz ją w puste pole. Na przykład xyzcompany.
 4. Domyślnie rozszerzenie (końcowa część adresu witryny) jest ustawione na .com. Zostaw to, chociaż widzisz, że masz inne opcje.
 5. Kliknij Kontynuuj. Ten krok przeniesie Cię na stronę z gratulacjami (za wybór dostępnej nazwy domeny).

Uwagi:

 • Twoja nazwa domeny będzie zależeć od typu witryny – na przykład, jeśli jest to witryna firmowa lub blog osobisty. Możesz zdecydować się na użycie nazwy firmy w przypadku witryny internetowej firmy lub własnej nazwy w przypadku witryny osobistej.
 • Sugerujemy wybranie .com (pierwsza opcja), .net (druga opcja) lub .org (trzecia opcja). Są to najczęściej używane i są już uważane przez wielu za renomowane (tutaj troszczymy się o markę i autorytet).
 • Przygotuj kilka nazw domen (opcji), ponieważ wybór dostępnej nazwy domeny może być dość trudny. Graj z kilkoma opcjami, a na pewno znajdziesz idealną (dostępną) dla siebie.

Informacje o koncie Siteground

 1. Po wykonaniu kroku # 9 nastąpi przejście do strony Recenzja i ukończenie. Podaj wszystkie wymagane informacje, takie jak:
 • Informacje o koncie – Twój adres e-mail i hasło.
 • Informacje o kliencie – Twój kraj, imię, nazwisko, adres, numer telefonu itp.
 • Informacje o płatności – numer karty kredytowej, data ważności karty itp.
 • Informacje o zakupie – Twój plan (StartUp, jeśli zastosujesz się do naszej sugestii). Ponadto musisz wybrać z menu rozwijanego Okres czas trwania usługi hostingowej (np. 12 miesięcy).
 • Usługi dodatkowe – upewnij się, że pole wyboru Rejestracja domeny jest zaznaczone. Sugerujemy także skorzystanie z opcji prywatności domeny (kliknij pole wyboru), aby zachować prywatność informacji rejestracyjnych (nikt nie będzie wiedział, kto jest właścicielem witryny – w celu ochrony przed spamowaniem).

Informacje o zakupie Siteground

 1. Krok # 10 pokaże całkowitą kwotę, jaką będzie kosztował twój zakup / usługa. Będziesz także musiał potwierdzić (zaznaczając pole wyboru), że przeczytałeś ich Warunki świadczenia usług.
 2. Kliknij przycisk Zapłać teraz, aby zakończyć proces uzyskiwania nazwy domeny i usługi hostingowej z SiteGround.

Uwaga: Po wykonaniu powyższych kroków będziesz już mieć nazwę domeny i hosting. Gratulacje!

Siteground Zapłać teraz

2. Skonfiguruj swoją stronę internetową

Instalacja narzędzi WordPress

Teraz, gdy masz już nazwę domeny i hosting, nadszedł czas, aby zbudować swoją witrynę internetową, instalując WordPress. Nie martw się, istnieje opcja instalacji jednym kliknięciem, która pozwala szybko skonfigurować WordPress (ponownie, nie wymaga umiejętności kodowania). Do wyboru są 2 metody:

 • Metoda 1 – poprzez instalację jednym kliknięciem
 • Metoda 2 – Poprzez instalację Softaculous

Pokażemy Ci szczegółowe informacje poniżej.

SiteGround cPanel

Metoda 1 – Instalacja za pomocą jednego kliknięcia

 1. Zaloguj się do swojego konta Siteground. Użyj poświadczeń z kroku 10 w poprzedniej sekcji (Informacje o koncie). Pamiętaj, że na tym (Twoim koncie SiteGround) możesz kupić domeny (dodatkowe) i uaktualnić lub obniżyć swój plan. Pamiętaj, że nie będziesz mieć dostępu do swojej witryny WordPress z tymi samymi szczegółami (więcej informacji na temat danych uwierzytelniających WordPressa znajdziesz w dalszej części tego postu).
 2. Kliknij na swoje konta.
 3. Kliknij Zarządzaj kontami. Zobaczysz tutaj swoje konto domeny i kombinację hostingu.
 4. Kliknij przycisk cPanel obok swojej domeny i pakietu hostingowego (przycisk w kolorze pomarańczowym).
 5. Kliknij Uzyskaj bezpieczny dostęp do cPanel.
 6. Kliknij Kontynuuj.
 7. Krok # 6 przeniesie Cię na stronę z DUŻĄ ilością rzeczy. Poszukaj sekcji Narzędzia WordPress i kliknij WordPress.
 8. Krok # 7 przeniesie Cię na stronę instalacji WordPress. Kliknij przycisk Instaluj znajdujący się w lewym górnym rogu. Możesz również kliknąć przycisk Zainstaluj teraz pod stroną (są takie same).
 9. Krok 8 doprowadzi Cię do strony, na której możesz dostosować ustawienia WordPress. Wykonaj następujące czynności:
 • Z menu rozwijanego protokołu domeny wybierz: http: // www.
 • W przypadku opcji W katalogu pozostaw to pole puste.

Instalacja WordPress jednym kliknięciem

 1. Przewiń w dół na bieżącej stronie, aż zobaczysz Ustawienia witryny. W tym miejscu dostosujesz nazwę i opis swojej witryny – dla odwiedzających witrynę i do celów SEO (będą pojawiać się podczas wyszukiwania). Oto rzeczy do zrobienia:
 • Nazwa witryny brzmi „Mój blog” – zmień ją na prawdziwą nazwę witryny, taką jak nazwa domeny (np. Firma XYZ).
 • Opis strony mówi „Mój blog WordPress” – zmień to na opis swojej witryny (np. Sklep internetowy z odzieżą).
 • Zmień nazwę użytkownika Admin na jedną z wybranych opcji. Użyjesz tego poświadczenia, aby uzyskać dostęp do swojej witryny WordPress.
 • Zmień hasło administratora na nowe (powinno być mocne i trudne do odgadnięcia). Będziesz używać tego hasła z powyższą nazwą użytkownika administratora, aby uzyskać dostęp do zaplecza swojej witryny.
 • W przypadku opcji e-mail możesz pozostawić ją taką, jaka jest, i po prostu przesłać wiadomości e-mail otrzymane na konto e-mail dla swojej witryny. Możesz także zmienić go na bieżący e-mail i otrzymywać wiadomości bezpośrednio na wspomniane konto e-mail.
 1. Kliknij Zapisz.
 2. Krok # 11 przeniesie Cię na stronę Gratulacje (za ukończenie instalacji WordPress).

Uwagi:

 • Korzystając z naszego poprzedniego przykładu, odwiedzający witrynę przejdą tutaj (jest to adres URL Twojej witryny):

http://www.xyzcompany.com.

 • Nadal korzystając z tego samego przykładu, przejdziesz tutaj, aby edytować swoją witrynę (jest to adres URL administratora):

http://www.xyzcompany.com/wp-admin.

Uwaga: jest to zaplecze Twojej witryny i musisz się tutaj zalogować, jeśli chcesz opublikować coś nowego lub majsterkować przy ustawieniach witryny.

 • Aby zalogować się do pulpitu administracyjnego WordPress, użyj adresu URL administratora i wprowadź nazwę użytkownika i hasło administratora (patrz krok # 10). Potem już jesteś!

Metoda 2 – Poprzez instalację Softaculous

Chociaż zdecydowanie zalecamy korzystanie z metody 1 (instalacja WordPress jednym kliknięciem), chcielibyśmy pokazać Ci inną opcję. Tym razem musisz zainstalować WordPress za pomocą Softaculous.

Oto kroki korzystania z tej metody:

 1. Wykonaj kroki od 1 do 6 w pierwszej metodzie.
 2. W sekcji AutoInstallers poszukaj ikony Softaculous i kliknij ją.
 3. Krok 2 przeniesie Cię na stronę, na której możesz wybrać oprogramowanie, które chcesz zainstalować. Poszukaj WordPress i kliknij na niego.
 4. Wykonaj kroki od 8 do 11 w pierwszej metodzie.

Uwaga: Krok # 4 przeniesie Cię na stronę Gratulacje (za pomyślną instalację WordPress).

Przycisk instalacji WordPress

3. Zaprojektuj swoją stronę internetową

Projektowanie witryny w dużej mierze zależy od motywu (a dokładnie wybranego motywu). Wybrany motyw częściowo określi Twoją markę.

Naprawdę powinieneś poświęcić dużo czasu i wysiłku na znalezienie odpowiedniego motywu WordPress dla swojej witryny (jeśli budujesz witrynę biznesową, powinieneś poszukać motywów biznesowych). W tej sekcji nie poświęcamy jednak tyle czasu na wybór motywu (jest to tylko przykład, który możesz naśladować). Poza tym zawsze możesz zmienić motyw później – więc po prostu wybierz wszystko, co jest dla Ciebie ładne i atrakcyjne.

Domyślnie Twoja instalacja WordPress ma już gotowy motyw. Jeśli chcesz, możesz zadowolić się tym. Mimo to zalecamy wybranie innego motywu WordPress (ponieważ motywy domyślne są powszechnie używane, a my chcemy mieć unikalną stronę, prawda?). Wybierz motyw swojej witryny i pamiętaj o następujących kwestiach:

 • Do wyboru jest ponad 1500 motywów WordPress.
 • Wiele motywów WordPress jest darmowych.
 • Motywy WordPress można w dużym stopniu dostosowywać, dzięki czemu można naprawdę stworzyć niepowtarzalną stronę.

Aby dać Ci pomysł, teraz zainstalujemy motyw. Wykonaj następujące kroki:

 1. Zaloguj się do swojej witryny WordPress przy użyciu adresu URL administratora (oczywiście użyj nazwy użytkownika i hasła administratora).
 2. Na pulpicie nawigacyjnym WordPress przejdź do Wygląd (znajduje się w menu na lewym pasku bocznym).
 3. Kliknij Tematy.
 4. Kliknij Dodaj nowy motyw.
 5. Na stronie Dodaj motywy wyszukaj pole wyszukiwania i wpisz słowa kluczowe dla preferowanego motywu. W tym przykładzie wprowadzimy następujące słowa kluczowe: niebieski, dwie kolumny.
 6. Spójrz na wyniki i wybierz motyw. W przypadku użytych słów kluczowych pojawiły się 2 wyniki – wybieramy motyw Niebieska planeta.
 7. Kliknij Zainstaluj.
 8. Po pomyślnej instalacji kliknij Aktywuj.

Motywy WordPressUwagi:

 • Krok 8 automatycznie zmieni motyw witryny z domyślnego na nowy.
 • Możesz zmieniać motywy bez utraty poprzedniej zawartości.
 • Jeśli zauważysz brak niektórych treści (po zmianie motywu), po prostu wybierz inny (2 motywy mogą nie być ze sobą kompatybilne).

4. Dodaj treść do swojej witryny

W tym kroku dowiesz się o dodawaniu stron do witryny, tworzeniu menu, dodawaniu postów i edytowaniu postów.

Kroki dodawania podstawowych stron w witrynie

Posiadanie stron w witrynie sprawi, że będzie ona bardziej zorganizowana i atrakcyjna dla odbiorców. Strony te reprezentują również niektóre sekcje i funkcje w Twojej witrynie. Aby dodać strony, wykonaj następujące kroki:

 1. Zaloguj się do adresu URL administratora WordPress.
 2. Na pulpicie nawigacyjnym przejdź do stron (można go znaleźć w menu na lewym pasku bocznym).
 3. Kliknij Dodaj nowy.
 4. Krok # 3 przeniesie Cię na stronę wyglądającą jak Microsoft Word. W obszarze Tytuł wpisz tytuł strony (np. Informacje). W polu tekstowym wpisz swoją wiadomość (w tym przykładzie coś o swojej witrynie, firmie lub firmie).
 5. Kliknij Publikuj.

Kroki tworzenia menu w witrynie

Menu WordPressPosiadanie menu do nawigacji ułatwi odwiedzającym Twoją witrynę znalezienie tego, czego szukają w witrynie. Oto kroki:

 1. Przejdź do pulpitu WordPress.
 2. Idź do Wygląd (znajduje się na lewym pasku bocznym).
 3. Kliknij menu.
 4. Kliknij Utwórz nowe menu i nadaj mu nazwę coś w rodzaju menu głównego lub menu głównego. Pamiętaj, że niektóre motywy mają już domyślne menu.
 5. Dodaj elementy do menu, klikając strony, które już utworzyłeś (znajdujące się po lewej stronie). Możesz kliknąć stronę Informacje i inne strony, które już utworzyłeś, zanim utworzysz menu. Pamiętaj, że możesz łatwo dodawać nowe strony w menu, gdy tylko będą dostępne.
 6. Po sprawdzeniu wszystkich potrzebnych stron kliknij Dodaj do menu.
 7. Kliknij Zapisz.

Uwagi:

 • Aby zreorganizować elementy w menu, po prostu przeciągnij je i upuść (w górę iw dół).
 • Wybierz miejsce wyświetlania menu, klikając kartę Zarządzaj lokalizacjami.

Kroki dodawania postów do swojej witryny

Aby dodać nowy artykuł do swojej witryny, wykonaj następujące kroki:

 1. Otwórz pulpit WordPress.
 2. Znajdź sekcję Posty w menu (lewy pasek boczny).
 3. Kliknij Dodaj nowy.
 4. Na stronie edytora wpisz tytuł i treść artykułu.
 5. Wybierz kategorię artykułu z listy kategorii (prawa strona), klikając pole wyboru.
 6. Kliknij Publikuj.

WordPress Dodaj nowy post

Kroki do edytowania postów w Twojej witrynie

Czasami musisz edytować posty w celu wprowadzenia poprawek i aktualizacji. Aby to zrobić, wykonaj następujące kroki:

 1. Zaloguj się do pulpitu WordPress.
 2. Idź do postów (w menu na lewym pasku bocznym).
 3. Kliknij Wszystkie posty.
 4. Na liście postów znajdź post do edycji i kliknij edytuj (znajduje się pod tytułem postu).

5. Dodaj wtyczki do swojej witryny

Wtyczki WordPress Dodaj nowe

Wtyczki to rozszerzenia WordPress przeznaczone do rozszerzania funkcji i funkcjonalności motywu. Jeśli potrzebujesz konkretnej funkcji, która nie jest wbudowana w bieżący / wybrany motyw, możesz zamiast tego użyć wtyczki.

Prawda jest taka, że ​​dodanie wtyczek do strony WordPress pozwoli Ci w pełni wykorzystać swój motyw. W rzeczywistości nie znamy użytkowników WordPress, którzy nie używają wtyczek. Poza tym, że są bardzo przydatne, większość wtyczek jest darmowa (niektóre mają opcję darowizny).

Oto kroki, aby zainstalować wtyczkę:

 1. Przejdź do pulpitu WordPress.
 2. Przejdź do wtyczek (znajduje się w menu na lewym pasku bocznym).
 3. Kliknij Dodaj nowy.
 4. Na stronie Dodaj nowy wyszukaj wtyczkę, wprowadzając jej nazwę (np. Formularz kontaktowy 7). Możesz również wpisać słowa kluczowe, jeśli nie szukasz konkretnej wtyczki (np. Formularz kontaktowy).
 5. Gdy zostaną wyświetlone wyniki, kliknij wtyczkę.
 6. Kliknij Zainstaluj.
 7. Kliknij Aktywuj.

Jak zainstalować formularz kontaktowy 7

Formularz kontaktowy WP 7

W powyższym przykładzie użyliśmy formularza kontaktowego 7 (do wyszukiwania wtyczki formularza kontaktowego), ponieważ jest to obecnie najpopularniejszy formularz kontaktowy dla WordPress. Dzięki tej wtyczce (jak w przypadku większości wtyczek formularzy kontaktowych) odwiedzający Twoją stronę będą mogli wysyłać Ci e-maile bezpośrednio z Twojej witryny (jest to bezpieczne, skuteczne i szybkie).

Aby dać przykład instalacji wtyczki, poniżej przedstawiamy instrukcje instalacji formularza kontaktowego 7 poniżej.

 1. Zaloguj się do pulpitu administracyjnego WordPress.
 2. Idź do wtyczek (znajduje się w menu na lewym pasku bocznym).
 3. Kliknij Dodaj nowy.
 4. Na stronie Dodaj nowy wyszukaj pole wyszukiwania i wpisz „Formularz kontaktowy 7.”
 5. Gdy zobaczysz wtyczkę Contact Form 7, kliknij Zainstaluj teraz, aby ją pobrać.
 6. Po pomyślnym zainstalowaniu kliknij Aktywuj.
 7. Wróć do pulpitu nawigacyjnego i kliknij Kontakt (teraz znajduje się w menu na lewym pasku bocznym).
 8. Krok 7 przeniesie Cię na stronę Formularzy kontaktowych, gdzie zobaczysz „Formularz kontaktowy 1” na liście produktów (jeśli używasz go po raz pierwszy, powinien istnieć tylko jeden). Kliknij krótki kod formularza kontaktowego, aby skopiować go do schowka. Krótki kod wygląda mniej więcej tak: [contact-form-7 id = „123” title = „Formularz strony kontaktowej”].
 9. Wklej skrót do strony, postu lub widżetu tekstowego (jeśli chcesz umieścić formularz kontaktowy na pasku bocznym witryny). W tym przykładzie zamierzamy jednak umieścić go na stronie, aby utworzyć stronę kontaktową.

Prawie jesteśmy na miejscu. Wykonaj te dodatkowe kroki, aby ukończyć tworzenie strony kontaktowej za pomocą formularza kontaktowego 7:

 1. Wróć do pulpitu WordPress.
 2. Idź do stron (w menu na lewym pasku bocznym).
 3. Kliknij Dodaj nowy.
 4. W edytorze Dodaj nową stronę wpisz „Kontakt” lub „Skontaktuj się z nami” w polu tytułu.
 5. W sekcji dotyczącej treści strony wklej krótki kod formularza kontaktowego 7 (patrz krok # 8 z poprzedniej sekcji).
 6. Kliknij Publikuj.

Utworzyłeś swoją stronę internetową!

Wykonaj WSZYSTKIE kroki opisane powyżej, a będziesz mieć własną działającą witrynę. Poniżej znajduje się kilka innych ważnych rzeczy, które musisz zrobić po utworzeniu witryny. Są to niezbędne poprawki, które zapewnią sukces Twojej witryny (aby była przyjazna dla użytkownika i wyszukiwarek). Polega na skonfigurowaniu niektórych domyślnych ustawień w witrynie WordPress i zainstalowaniu wtyczek zgodnie z konkretnymi potrzebami.

20 rzeczy do zrobienia po utworzeniu witryny

Pamiętaj, że WordPress jest przyjazną dla użytkownika platformą i jest bardzo łatwa w majstrowaniu. Jest również wysoce konfigurowalny dzięki zastosowaniu wtyczek. Oto 20 innych rzeczy do zrobienia po zakończeniu instalacji i konfiguracji witryny:

 1. Usuń zawartość manekina / próbki WordPress
 2. Zresetuj hasło do WordPress
 3. Edytuj nazwę i slogan swojej witryny
 4. Edytuj ustawienia daty i godziny w swojej witrynie
 5. Ustaw preferencje językowe w swojej witrynie
 6. Utwórz podstawowe strony dla swojej witryny
 7. Określ strukturę bezpośrednich linków do swojej witryny
 8. Zaktualizuj swój profil WordPress
 9. Edytuj i dostosuj pasek boczny witryny
 10. Skonfiguruj swoją stronę główną i kanał blogu
 11. Utwórz kategorie postów dla swojej witryny
 12. Skonfiguruj ustawienia komentarzy w swojej witrynie
 13. Skonfiguruj opcję członkostwa w swojej witrynie
 14. Dodaj innych użytkowników do swojej witryny
 15. Zaktualizuj wersję WordPress swojej witryny
 16. Dodaj listę pingów na swojej stronie WordPress
 17. Zaplanuj kopię zapasową witryny
 18. Prześlij logo do ulubionych swojej witryny
 19. Usuń wszystkie nieużywane wtyczki z witryny WordPress
 20. Oczyść i uporządkuj pulpit WordPress

Poniżej podamy instrukcje krok po kroku, jak to zrobić.

# 1 – Usuń zawartość Dummy / Sample WordPressa

WP Przykładowy post

Kiedy po raz pierwszy zainstalujesz WordPress na swojej stronie, pojawi się przykładowy post zatytułowany „Hello World”. Ciało powie coś w stylu: „To twój pierwszy post”. Nie trzeba dodawać, że ten post nie będzie przydatny, ponieważ jest on jedynie próbką dla nowych użytkowników. Aby usunąć tę zawartość obojętną, wykonaj następujące kroki:

 1. Zaloguj się do pulpitu WordPress.
 2. Idź do stron.
 3. Kliknij Wszystkie strony.
 4. Znajdź tytuł Hello World i kliknij kosz (znajduje się na dole wpisu).

Uwagi:

 • Posiadanie wpisu Hello World w Twojej witrynie ujawni odbiorcom, że jest to po prostu nowa witryna (jeszcze bez uprawnień).
 • Profesjonalne strony internetowe nie przechowują fałszywej zawartości Hello World – upewnij się, że jak najszybciej się jej pozbędziesz.

# 2 – Zresetuj hasło do WordPress

Zarządzanie kontami użytkowników WordPress

Po instalacji WordPress cPanel musisz natychmiast zmienić hasło, aby zwiększyć bezpieczeństwo swojej witryny. Oto kroki, jak to zrobić:

 1. Przejdź do pulpitu WordPress.
 2. Idź do użytkowników (w menu na lewym pasku bocznym).
 3. Kliknij swój profil.
 4. Kliknij Generuj hasło.
 5. Kliknij Aktualizuj profil.

Uwagi:

 • Zapisz swoje nowe hasło, ponieważ będzie ono używane przy kolejnych logowaniach.
 • Jeśli już utworzyłeś nowe hasło, postępując zgodnie z instrukcjami, które podaliśmy w jednej z poprzednich powyższych sekcji (Krok 2 – Konfiguracja metody witryny 1 za pomocą instalacji jednym kliknięciem, krok nr 10), możesz pominąć ten krok.

# 3 – Edytuj nazwę witryny i slogan

Tag witryny tytuł WordPress

Nazwę i slogan witryny można zobaczyć zarówno na stronie głównej, jak i na karcie przeglądarki – dlatego jest to bardzo ważne ze względu na branding. Oto kroki do edycji tych pól:

 1. Zaloguj się do pulpitu WordPress.
 2. Przejdź do Ustawień (znajduje się na lewym pasku bocznym na pulpicie nawigacyjnym).
 3. Kliknij Ogólne.
 4. Krok # 3 przeniesie Cię na stronę Ustawień ogólnych. Zobaczysz pole dla tytułu strony (napisane jest to strona internetowa WordPress) i tagline (informacja, że ​​twoja tagline idzie tutaj). Edytuj oba pola, klikając wewnątrz pola i wprowadzając własny tytuł i slogan.
 5. Kliknij Zapisz zmiany.

Uwagi:

 • Twoim tytułem może być nazwa firmy, nazwa sklepu lub nazwa domeny.
 • Twój slogan może być wszystkim, co opisuje Twoją witrynę lub treść. Może to być twoje motto, misja lub coś w tym rodzaju.
 • Możesz również zdecydować się na pusty slogan – spowoduje to, że karta przeglądarki będzie wyglądać dobrze, gdy użytkownicy będą uzyskiwać dostęp do Twojej witryny.

# 4 – Edytuj ustawienia daty i godziny w swojej witrynie

Ustawienia daty i godziny WP

Możesz kontrolować sposób wyświetlania elementów daty i godziny w witrynie, konfigurując ustawienia Daty i godziny. Kroki, jak to zrobić, są wymienione poniżej.

 1. Przejdź do pulpitu WordPress.
 2. Przejdź do Ustawień (w menu na lewym pasku bocznym)
 3. Kliknij Ogólne.
 4. Krok # 3 otworzy stronę Ustawienia ogólne i tam możesz skonfigurować:
 • Strefa czasowa – np. UTC + 0
 • Format daty – np. 24 marca 2019 r., 24.03.2019 itp.
 • Format czasu – np. 12:30, 12:30 itp.
 • Tydzień zaczyna się w – wybierz z menu rozwijanego (domyślnie jest ustawiony na poniedziałek).
 1. Kliknij Zapisz zmiany

Uwagi:

 • Ustawienia godziny i daty są szczególnie ważne dla blogerów, którzy regularnie publikują posty na swoich blogach.
 • Ustawienie godziny i daty w witrynie jest również ważne, jeśli planujesz posty do przyszłej publikacji.

# 5 – Ustaw preferencje językowe w swojej witrynie

Możesz wybrać język, którego chcesz używać w swojej witrynie. Aby to zrobić, wykonaj poniższe czynności.

 1. Zaloguj się do pulpitu WordPress.
 2. Przejdź do Ustawień (w menu na lewym pasku bocznym).
 3. Kliknij Ogólne.
 4. Krok # 3 przeniesie Cię do zakładki Ustawienia ogólne. Przewiń w dół, aż znajdziesz sekcję Język witryny.
 5. Kliknij menu rozwijane i wybierz konkretny język – np. Angielskie Stany Zjednoczone).
 6. Kliknij Zapisz zmiany.

# 6 – Utwórz podstawowe strony dla swojej witryny

WordPress Dodaj stronę o stronie

Zanim zaczniesz wypełniać witrynę treściami (postami), musisz najpierw utworzyć podstawowe strony. W rzeczywistości tworzenie stron najlepiej jest poprzedzać tworzenie menu (oczywiście możesz również dodawać nowo utworzone strony w menu).

Pokazaliśmy już, jak utworzyć stronę kontaktową w jednej z powyższych sekcji. Oprócz strony Kontakt musisz jednak również utworzyć stronę Informacje, a także inne strony, które są odpowiednie dla Twojej witryny. W tej sekcji pokażemy, jak utworzyć stronę Informacje (możesz tworzyć inne strony przy użyciu tej samej metody). Kroki są wymienione poniżej.

 1. Przejdź do pulpitu WordPress.
 2. Idź do stron (znajduje się w menu na lewym pasku bocznym).
 3. Kliknij Dodaj nowy.
 4. Krok # 3 przeniesie Cię na stronę Dodaj nową. W polu Tytuł wpisz słowo „Informacje”.
 5. Wypełnij treść edytora treści swoją wiadomością o Twojej firmie, blogu lub oświadczeniu o misji (dlaczego utworzyłeś witrynę).
 6. Kliknij Publikuj.

Uwaga: Teraz, gdy wiesz, jak utworzyć 2 strony (Kontakt i Informacje), możesz po prostu dodawać kolejne strony.

# 7 – Określ strukturę bezpośrednich linków do swojej witryny

WP Permalink ustawienia

WordPress generuje adresy URL dla każdego z twoich postów – i to się nazywa Permalink. Domyślnie permalinki WordPress mają strukturę, która wygląda mniej więcej tak:

http://www.xyzcompany.com/?p=12

Jak widać, nie jest to zbyt pouczające (i naprawdę nie tak atrakcyjne). Przeglądając linki bezpośrednie, użytkownicy chcieliby wiedzieć, o co chodzi w danym poście (lub stronie). Coś, co wygląda tak, byłoby lepsze:

http://www.xyzcompany.com/mens-clothes-for-sale

Poniżej znajduje się lista kroków do osiągnięcia tego celu.

 1. Zaloguj się do pulpitu WordPress.
 2. Przejdź do Ustawień (na lewym pasku bocznym).
 3. Kliknij Permalinks.
 4. Krok # 3 pokaże ci 6 opcji twojego ustawienia bezpośredniego łącza. Wybierz opcję Nazwa wpisu, ponieważ spowoduje to wyświetlenie tytułu artykułu na adres URL witryny.
 5. Kliknij Zapisz zmiany.

Uwagi:

 • Zdecydowanie zalecamy skonfigurowanie linków bezpośrednich witryny przed opublikowaniem pierwszego postu.
 • Postępowanie zgodnie z powyższymi procedurami pozwoli odwiedzającym witrynę dowiedzieć się, o co chodzi w danym poście.
 • Użycie odpowiednich linków bezpośrednich pomoże poprawić strategię SEO, ponieważ możesz umieszczać słowa kluczowe w tytułach postów.

# 8 – Zaktualizuj swój profil WordPress

Gdy witryna WordPress będzie aktywna, upewnij się, że Twój profil użytkownika został zaktualizowany. Wykonaj następujące kroki:

 1. Przejdź do pulpitu WordPress.
 2. Idź do użytkowników (menu po lewej stronie).
 3. Kliknij swój profil.
 4. Krok # 3 przeniesie Cię na stronę Profilu. Wprowadź wszystkie niezbędne informacje (zwłaszcza te oznaczone jako wymagane), takie jak:
 • Imię
 • Nazwisko
 • Pseudonim (to imię będzie wyświetlane jako autor w twoich postach)
 • Informacje kontaktowe (np. E-mail)
 • Yahoo IM
 • Google+
 • Świergot
 • Facebook
 • O sobie – informacje biograficzne (tutaj możesz umieścić krótką, ale chwytliwą biografię)

# 9 – Edytuj i dostosuj pasek boczny witryny

Widżety paska bocznego WP

Paski boczne w przedniej części witryny są przydatne dla odwiedzających witrynę, ponieważ mogą łatwo uzyskać dostęp do potrzebnych elementów w witrynie. Jednak posiadanie zbyt wielu elementów może być również mylące i przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. Aby utrzymać pasek boczny w czystości (szczególnie po zakończeniu procesu konfiguracji w nowej witrynie WordPress), wykonaj następujące czynności:

 1. Zaloguj się do pulpitu WordPress.
 2. Idź do Wygląd (menu po lewej stronie).
 3. Kliknij widżety.
 4. Usuń widżety z pasków bocznych, przeciągając je i upuszczając w puli widżetów po lewej stronie ekranu.
 5. Jeśli potrzebujesz widżetów z kolekcji dostępnych widżetów, po prostu przeciągnij i upuść je na paskach bocznych witryny.
 6. Zmiany wprowadzone w tym obszarze zaplecza WordPress są automatycznie zapisywane.

Uwagi:

 • Ponieważ zmiany są zapisywane w czasie rzeczywistym, możesz sprawdzić, jak wszystko wygląda w interfejsie użytkownika, ponownie ładując stronę.
 • Zalecamy usunięcie elementów, które nie są tak naprawdę przydatne dla Ciebie i osób odwiedzających witrynę (np. Meta, Archiwa itp.).
 • Widget Pole tekstowe służy do wyświetlania elementów korzystających z kodów HTML (np. Reklam). Po prostu wklej kod do widżetu, a wyświetli się on poprawnie w interfejsie Twojej witryny.

# 10 – Skonfiguruj stronę główną i kanał blogowy

Ustawienia odczytu WP

Domyślnie na stronie głównej WordPress będą wyświetlane najnowsze posty. Możesz jednak zamiast tego wyświetlić jedną ze stron jako stronę główną. Oto kroki, aby to zrobić:

 1. Przejdź do pulpitu WordPress.
 2. Przejdź do Ustawień (znajduje się w menu na lewym pasku bocznym).
 3. Kliknij na czytanie.
 4. Krok # 3 doprowadzi do strony Ustawienia czytania. Zobaczysz te opcje:
 • Twoje najnowsze posty
 • Strona statyczna

Domyślnie ustawienie jest ustawione na „twoje najnowsze posty”. Aby to zmienić, kliknij obok opcji „strona statyczna”.

 1. Nadal na tej samej stronie zobaczysz opcję wyboru na stronie głównej ze strzałką rozwijaną. Kliknij strzałkę menu i wybierz konkretną stronę, której chcesz użyć jako strony głównej witryny.
 2. Teraz, będąc wciąż na tej samej stronie, przewiń w dół i poszukaj obszaru, w którym możesz skonfigurować liczbę postów, które mają się pojawiać na twoich stronach i kanale RSS. Domyślnie zobaczysz te:
 • Strony blogów pokazują najwyżej – 10 postów
 • Kanały syndykacji pokazują najnowsze – 10 pozycji

Możesz zdecydować się na zmianę liczb, klikając pole i edytując liczby. Zalecamy jednak zachowanie ustawień domyślnych dla tego ustawienia (10 to dobra liczba, jeśli chcesz uporządkować wygląd).

 1. Pozostając na tej samej stronie, przewiń w dół i poszukaj obszaru, w którym możesz ustawić długość artykułu w kanale witryny. Masz dwie opcje:
 • Pełny tekst – spowoduje to wyświetlenie całego artykułu.
 • Podsumowanie – ta opcja wyświetla tylko fragment artykułu.

Uwaga: zalecamy użycie opcji Podsumowanie, ponieważ spowoduje to bardziej uporządkowany i czystszy wygląd. Fragment będzie miał przycisk „Czytaj więcej” dla czytelników, którzy chcą zobaczyć całość.

# 11 – Utwórz kategorie postów dla swojej witryny

Kategorie WordPress

Na pewno znasz już rodzaj treści, które zamierzasz opublikować w swojej witrynie jeszcze przed jej utworzeniem. Możesz uzyskać pomysły na kategorie z możliwych tematów dla swojej niszy. Utwórz listę swoich kategorii i utwórz listę kategorii, wykonując następujące czynności:

 1. Przejdź do pulpitu WordPress.
 2. Idź do postów (menu po lewej stronie).
 3. Kliknij Kategorie.
 4. Krok # 3 doprowadzi Cię do strony Dodaj nową kategorię. Wpisz kategorię w polu Nazwa.
 5. Kliknij Dodaj nową kategorię
 6. Powtórz kroki 4 i 5 dla każdej kategorii.

Uwagi:

 • Korzystanie z funkcji Kategorie pomoże utrzymać porządek w Twojej witrynie.
 • Odwiedzającym Twoją witrynę łatwiej będzie poruszać się po niej, jeśli masz kategorie dla swoich tematów.
 • WordPress ma domyślną kategorię o nazwie Uncategorized. Wszystkie posty, które nie są podzielone na kategorie, automatycznie będą należeć do tej kategorii.
 • Możesz kategoryzować artykuł podczas publikowania, wybierając go z listy kategorii w edytorze treści przed opublikowaniem.

# 12 – Skonfiguruj ustawienia komentarzy do swojej witryny

Ustawienia dyskusji WordPress

Możesz zezwolić i zabronić komentowania starych i nowych postów. Oto kroki, aby skonfigurować ustawienia komentarzy w witrynie:

 1. Przejdź do pulpitu WordPress.
 2. Przejdź do Ustawień (znajduje się na lewym pasku bocznym).
 3. Kliknij Dyskusja.
 4. Zobaczysz trzy ustawienia domyślne na stronie Dyskusja – i możesz zachować je wszystkie bez zmian. Zwróć jednak uwagę na trzecie ustawienie, które mówi: Zezwalaj innym na publikowanie komentarzy na temat nowych artykułów. Oznacza to, że każdy może komentować twoje nowe artykuły. Sprawdzaj, czy tego właśnie chcesz. Należy również pamiętać, że tę opcję można dostosować (zastąpić) dla każdego artykułu.
 5. Na tej samej stronie przewiń w dół, aby skonfigurować ustawienia innych opcji komentowania. Skonfiguruj to ustawienie: Automatycznie zamykaj komentarze do artykułów starszych niż – 14 dni. W przypadku tej opcji zalecamy od 14 do 30 dni. Możesz też po prostu odznaczyć, jeśli chcesz umożliwić komentowanie starych postów.
 1. Tuż poniżej ustawienia w kroku 5 znajdziesz tę opcję: Włącz komentarze gwintowane (zagnieżdżone). Zalecamy zaznaczenie opcji włączania komentarzy w wątkach, ponieważ pomoże to użytkownikom śledzić dyskusje na temat poszczególnych komentarzy.

# 13 – Skonfiguruj opcję członkostwa witryny

Jeśli prowadzisz witrynę członkowską, ważne jest skonfigurowanie opcji członkostwa. Wykonaj poniższe kroki.

 1. Zaloguj się do pulpitu WordPress.
 2. Przejdź do Ustawień (znajduje się w menu na lewym pasku bocznym).
 3. Kliknij Ogólne.
 4. Krok # 3 otworzy stronę Ustawienia ogólne. Zobaczysz coś takiego:

Członkostwo: _ Każdy może się zarejestrować.

 1. Upewnij się, że pole wyboru obok opcji Każdy może się zarejestrować jest niezaznaczone.

Uwaga: Jeśli pole wyboru jest zaznaczone, pozwoli to każdemu zarejestrować się na Twojej stronie. Tak, każdy – w tym spamerzy.

# 14 – Dodaj innych użytkowników do swojej witryny

WordPress Dodaj nowego użytkownika

Jeśli prowadzisz witrynę lub blog z wieloma autorami, dobrze byłoby skorzystać z funkcji WordPress dodawania innych użytkowników do swojej witryny. W ten sposób możesz przypisać każdemu użytkownikowi inną rolę i może on zalogować się samodzielnie, aby wykonać określone zadania. Oto kroki, aby to zrobić:

 1. Zaloguj się do pulpitu WordPress.
 2. Idź do użytkowników
 3. Kliknij Dodaj nowy.
 4. Krok # 3 przeniesie Cię na stronę Dodaj nowego użytkownika. Podaj tam niezbędne informacje (szczególnie wymagane), takie jak:
 • Nazwa użytkownika (wymagana
 • Email (wymagany
 • Imię
 • Nazwisko
 • Stronie internetowej
 • Wymagane hasło
 1. Kliknij Wyślij powiadomienie użytkownika – pozwoli to systemowi wysłać nowym użytkownikom hasła (pocztą e-mail).
 2. Kliknij Dodaj nowego użytkownika

Uwagi:

 • Nowi użytkownicy mogą aktualizować własny profil.
 • Nowi użytkownicy mogą zmienić swoje hasła, gdy już są w środku.

# 15 – Zaktualizuj wersję WordPress witryny

Zaktualizuj wersję WordPress

Zazwyczaj instalatory WordPress jednym kliknięciem przenoszą starsze wersje aplikacji. Zaleca się, aby zawsze mieć najnowszą wersję WordPress – dlatego zaktualizuj wersję WordPress swojej witryny, wykonując czynności wymienione poniżej.

 1. Zaloguj się do pulpitu WordPress.
 2. Jeśli zobaczysz powiadomienie o aktualizacji, oznacza to, że używasz starszej wersji WordPress. W takim przypadku zobaczysz coś takiego: WordPress 5.x.x jest dostępny. Zaktualizuj teraz.
 1. Kliknij część wiadomości „zaktualizuj teraz”, a system automatycznie zaktualizuje Twoją wersję WordPress.

Uwagi:

 • Jeśli pojawi się zaktualizowana wersja WordPress, zobaczysz powiadomienie o aktualizacji.
 • Jeśli zobaczysz powiadomienie o aktualizacji wersji WordPress na pulpicie nawigacyjnym, natychmiast kliknij link aktualizacji.
 • Posiadanie zaktualizowanej wersji zapewni bezpieczeństwo Twojej witryny.

# 16 – Dodaj listę pingów na swojej stronie WordPress

Dla celów SEO bardzo ważna jest lista pingów. WordPress ma tylko jeden domyślny element na liście pingów, ale tak naprawdę możesz mieć wiele. Aby dodać do listy pingów witryny WordPress, wykonaj następujące czynności:

 1. Zaloguj się do pulpitu WordPress.
 2. Przejdź do Ustawień (w menu na lewym pasku bocznym).
 3. Kliknij Pisanie.
 4. W kroku 3 otworzy się strona z ustawieniami pisania. Przewiń w dół, aż zobaczysz sekcję Usługi aktualizacji.
 5. Dodaj swoją listę usług ping do tego pola.
 6. Kliknij Zapisz zmiany.

Uwagi:

 • Powyższe ustawienia pozwolą WordPressowi wysyłać powiadomienia do serwisów ping za każdym razem, gdy opublikowany zostanie nowy post.
 • Możesz wyszukać w Google najnowszą listę usług pingowania.

# 17 – Zaplanuj kopię zapasową witryny

Kopia zapasowa WP

Ważne jest, aby zaplanować tworzenie kopii zapasowych witryny, aby można było odzyskać pliki na wypadek awarii i innych nieoczekiwanych problemów. Nie trzeba dodawać, że musisz w tym celu zainstalować wtyczkę. Poniżej znajdują się kroki, jak to zrobić.

 1. Przejdź do pulpitu WordPress.
 2. Przejdź do wtyczek (można je znaleźć w menu na lewym pasku bocznym).
 3. Kliknij Dodaj nowy.
 4. Krok # 3 otworzy stronę dla sekcji Wtyczki.
 5. W polu wyszukiwania wpisz słowa kluczowe, takie jak „kopia zapasowa wordpress”.
 6. Wybierz jeden z wyników (wybierz ten z dobrymi recenzjami i wysokimi ocenami).
 7. Kliknij Zainstaluj.
 8. Po zainstalowaniu wtyczki kliknij Aktywuj.

Uwaga: Istnieje wiele bezpłatnych wtyczek do tworzenia kopii zapasowych WordPress – na pewno znajdziesz taką, która będzie dla Ciebie odpowiednia.

# 18 – Prześlij logo do swojej witryny Favicon

Mały obraz widoczny po lewej stronie tytułu witryny (po otwarciu go na karcie przeglądarki) nazywa się Favicon. Jest używany głównie do celów brandingu. Wykonaj następujące kroki, aby przesłać Favicon do swojej witryny:

 1. Przejdź do pulpitu WordPress.
 2. Idź do Wygląd (poszukaj go na lewym pasku bocznym).
 3. Kliknij Dostosuj. Spowoduje to przejście do strony z wieloma opcjami. Jednak na razie skupimy się na przesyłaniu Favicon.
 4. Kliknij Tożsamość witryny.
 5. Kliknij ikonę witryny.
 6. Kliknij pole, aby wybrać obraz do przesłania z komputera. Po prawej stronie pola wyszukiwania zobaczysz, jak to wygląda.
 7. Obraz jest automatycznie zapisywany po pomyślnym przesłaniu. Będziesz miał wtedy 2 gotowe opcje:
 • Usunąć
 • Zmień obraz

Uwagi:

 • Bez favikonu karta witryny wyświetla po prostu tytuł witryny. W niektórych przypadkach logo dostawcy usług hostingowych jest wyświetlane jako favicon.
 • Zalecamy używanie favicon nie tylko do celów brandingu, ale również ze względów estetycznych (karta przeglądarki będzie wyglądać nudno bez favicon).
 • Możesz majstrować przy swoim obrazie favicon (rozmiar, kolor, wygląd), aż znajdziesz najlepszy wygląd swojej witryny.

# 19 – Usuń wszystkie nieużywane wtyczki z witryny WordPress

WP Zainstalowane wtyczki

Pakiety WordPress zawierają wstępnie zainstalowane wtyczki, które mogą nie być w ogóle przydatne. Aby je usunąć, wykonaj czynności wymienione poniżej.

 1. Zaloguj się do pulpitu WordPress.
 2. Przejdź do wtyczek (zobaczysz to na lewym pasku bocznym).
 3. Kliknij Zainstalowane wtyczki.
 4. Kliknij Dezaktywuj na wszystkich aktywnych wtyczkach, które chcesz usunąć. Pamiętaj, że opcja usuwania pojawia się tylko przy dezaktywowanych wtyczkach.
 5. Usuń wszystkie dezaktywowane wtyczki, które chcesz usunąć ze swojej witryny.
 6. WordPress poprosi o potwierdzenie działania – wystarczy potwierdzić, klikając Tak, a to automatycznie usunie wtyczkę z listy zainstalowanych wtyczek (i twojego systemu).

Uwagi:

 • Możesz zachować zainstalowane wtyczki, nawet jeśli ich nie używasz. W takim przypadku wystarczy je dezaktywować.
 • Usunięcie bezużytecznych wtyczek (zwłaszcza tych, których i tak na pewno nie będziesz używać) utrzyma porządek w zapleczu WordPressa (przynajmniej w sekcji Wtyczki).

# 20 – Oczyść i uporządkuj pulpit WordPress

Opcje ekranu deski rozdzielczej WP

Instalacje WordPress z cPanel zwykle są dostarczane w pakiecie z widżetami i wtyczkami, które nie są dla Ciebie naprawdę przydatne – więc mogą one jedynie zaśmiecać pulpit nawigacyjny. Aby wyczyścić pulpit WordPress, wykonaj następujące kroki:

 1. Przejdź do pulpitu nawigacyjnego.
 2. Poszukaj strzałki rozwijanej Opcje ekranu (znajduje się w prawym górnym rogu pulpitu nawigacyjnego, w pobliżu obrazu profilu administratora). Kliknij strzałkę rozwijaną.
 3. Krok 2 ujawni Ci wszystkie widżety, które są obecnie domyślnie sprawdzane. Odznacz wszystkie widżety, których nie potrzebujesz.

Uwagi:

 • Po wykonaniu powyższych kroków nie będzie już widać wszystkich niepotrzebnych (niezaznaczonych) widżetów na pulpicie nawigacyjnym.
 • O ile nie odznaczysz niektórych widżetów w menu Opcje ekranu, zobaczysz je za każdym razem, gdy logujesz się do pulpitu WordPress.
 • Zalecamy usunięcie widżetu powitalnego.
 • Rozważ usunięcie widżetu aktywności.
 • Rozważ usunięcie widżetu Wiadomości WordPress.

Gratulujemy nowej strony internetowej!

Witryna WordPress

Jak widać, stworzenie strony internetowej bez znajomości kodowania jest rzeczywiście możliwe. Oczywiście, wymaga to wielu kroków – ale możesz się do nich przyzwyczaić, kontynuując pracę nad swoją stroną internetową (lub być może tworząc nowe w przyszłości).

Zachowaj ten przewodnik krok po kroku jako odniesienie, a my jesteśmy pewni, że możesz stworzyć naprawdę piękną i funkcjonalną stronę internetową w swojej niszy. Powodzenia!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author