Jak korzystać z systemu Linux: prosty przewodnik dla początkujących

Gigant technologiczny Microsoft ogłosił niedawno, że jest bardzo blisko osiągnięcia milowego kamienia milowego, jakim jest miliard urządzeń komputerowych z systemem operacyjnym Windows 10, dzięki czemu ma największy udział w rynku pod względem komputerów stacjonarnych.

Z drugiej strony Linux obsługuje zaledwie 2% komputerów stacjonarnych, choć jest najpopularniejszą rodziną systemów operacyjnych na świecie. Jak to możliwe?

Rzeczywistość Linuksa w 2020 roku polega na tym, że zasila on około 90% osobistych i korporacyjnych urządzeń komputerowych na całym świecie, a częściowo dlatego, że systemy operacyjne Android i Chrome firmy Google są oparte na jądrze Linux, nie wspominając już o tym, że Linux jest platformą wybór dla aplikacji serwerowych, usług hostingowych, centrów danych w chmurze, superkomputerów i wielu sieci korporacyjnych.

Superkomputer Pleiades obsługiwany przez NASA działa na systemie Linux, podobnie jak system sztucznej inteligencji IBM Watson, który jest specjalnie zasilany przez SUSE Linux Enterprise Server 11.

Jeśli zastanawiasz się nad wypróbowaniem Linuksa, ale nie wiesz, od czego zacząć, najpierw powinieneś wiedzieć, że prawdopodobnie jesteś w połowie drogi, ponieważ już znasz świat systemów operacyjnych typu Unix. Windows, macOS, Android, iOS, Chrome OS, a nawet BlackBerry QNX OS są systemami uniksowymi.

Większość użytkowników smartfonów z Androidem może zawiesić system iOS, jeśli przełączy się na iPhone’a, to samo można powiedzieć o użytkownikach systemu macOS, którzy przełączają się na system Windows. Mogą nie w pełni cieszyć się tym doświadczeniem, ale mają niemal intuicyjne zrozumienie funkcjonalności. Ten uniksowy aspekt Linuksa oznacza, że ​​szybko się przyzwyczaisz po wypróbowaniu.

Czym dokładnie jest Linux?

Linux to system operacyjny (OS), podobnie jak Windows lub macOS, jest to platforma, która zarządza wszystkimi elementami sprzętowymi komputera. Pomaga aplikacjom komunikować się z urządzeniami komputerowymi.

Rozwój Linuksa sięga wczesnych lat 90. Linus Torvalds, fiński student informatyki, postanowił stworzyć własną wersję systemu operacyjnego na komputer, który był wówczas w posiadaniu – klon 486 zbudowany na architekturze Intel x86.

Jądro Linux

Należy zauważyć, że Torvalds zaczął rozwijać jądro Linuksa i jest to zadanie, które wykonuje do dnia dzisiejszego wraz ze wsparciem darmowej i otwartej społeczności programistów. Jądro Linux jest rdzeniem tej platformy systemu operacyjnego, który od marca 2019 r. Dlaczego warto rozważyć korzystanie z systemu Linux? jest w wersji 5.0.5 Jądro jest krytycznym programem zakodowanym w celu kontrolowania wszystkiego w odniesieniu do systemu operacyjnego i funkcjonalności urządzeń komputerowych.

Mając powyższe na uwadze, należy wyjaśnić, że Linux to nazwa, która może zamiennie odnosić się do jądra lub rodziny systemów operacyjnych. Ponieważ Linux jest sercem ruchu Wolnego i Otwartego Oprogramowania (FOSS), istnieje całkiem sporo wariantów systemu operacyjnego, większość z nich jest przeznaczona dla komputerów stacjonarnych i laptopów, ale niektóre są kodowane i dystrybuowane z myślą o określonych urządzeniach.

Na przykład Android jest idealny dla smartfonów, tabletów i innych urządzeń wyposażonych w interfejsy ekranu dotykowego. Chrome OS to wariant systemu Linux skompilowany do działania na nowoczesnych laptopach, takich jak Chromebooki. Red Hat Enterprise Linux to komercyjny system operacyjny przeznaczony dla serwerów.

Są to wszystkie dystrybucje Linuksa, często skracane do „dystrybucji”. Na potrzeby tego przewodnika będziemy odwoływać się do dystrybucji FOSS Linux na pulpicie, które są najlepszym sposobem na rozpoczęcie pracy. Aby uruchomić dystrybucję Linuksa, potrzebujesz przynajmniej komputera stacjonarnego lub laptopa, a najlepiej napędu USB..

Jak w każdym systemie operacyjnym Linux ma:

 • Program rozruchowy: Po uruchomieniu komputera podstawowy system wejścia / wyjścia (BIOS) rozpoczyna sekwencję zdarzeń, aby upewnić się, że cały sprzęt działa i jest w stanie poprawnie się komunikować; następnie nakazuje oprogramowaniu wykonanie bootloadera, który ładuje jądro do pamięci. Niektóre lekkie dystrybucje Linuksa, takie jak Puppy Linux, zajmują mniej niż 300 MB i ładują zarówno jądro, jak i system operacyjny z pamięci RAM. Program ładujący kończy się, gdy żądania We / Wy, takie jak mysz, klawiatura, wyświetlacz wideo, audio i graficzne interfejsy użytkownika są aktywne.
 • Demony: Jako wielozadaniowy system operacyjny Linux wykorzystuje demony do działania w tle i oczekiwania na zgłoszenie. Jeśli testujesz tylko dystrybucję Linuksa, możesz nie wiedzieć o demonach, ponieważ są one procesami w tle podobnymi do tych, które widzisz w Menedżerze zadań Windows lub monitorze aktywności macOS.
 • Muszla: Wiele dystrybucji systemu Linux umożliwia użytkownikom dostęp do powłoki systemu operacyjnego za pomocą interfejsu wiersza polecenia (CLI), którym można zarządzać za pomocą aplikacji terminalowej. Komendy CLI oparte na tekście mogą być używane do komunikacji z jądrem, co przeraża niektórych potencjalnych użytkowników Linuksa, ale jest podobne do wpisywania CMD z menu Start systemu Windows i wprowadzania poleceń przypominających epokę DOS. Wrócimy do poleceń powłoki i poleceń CLI w dalszej części tego przewodnika.
 • Serwer graficzny: Tutaj dostajesz GUI podobny do Windows, do którego wszyscy są przyzwyczajeni. Większość dystrybucji Linuksa korzysta z X Window System, znanego również jako X11 lub X, który obsługuje wszystkie elementy graficzne na ekranie w związku z ruchami myszy lub ekranu dotykowego. Niektóre dystrybucje Linuksa, szczególnie wersje lżejsze, uruchamiają się w środowisku podobnym do terminala, które zachęca użytkowników do wpisania polecenia „xwin” w celu uruchomienia GUI; jest to podobne do wczesnych dni Windows 3.1x 16-bitowej ery, w której użytkownicy uruchamiali DOS i wymagali polecenia „win”, aby uzyskać dostęp do GUI.
 • Środowisko pulpitu: Jest to kawałek, z którym każdy użytkownik jest najbardziej zaznajomiony. W krajobrazie Linuksa istnieje wiele środowisk do wyboru. Podobnie do systemów języka projektowania Windows, takich jak Aero i Metro oraz interfejsu użytkownika Aqua systemu macOS, Linux ma wiele wariantów, takich jak KDE, MATE, Cinnamon, GNOME, Xfce, Unity i inne.

Wiele środowisk pulpitu Linux emuluje Windows w celu ułatwienia użytkownikom, ale ponieważ są to systemy typu open source, można je skonfigurować do emulacji systemów GUI Apple, a często tak jest w przypadku KDE.

W niektórych przypadkach środowiska pulpitu można przekształcić do określonych celów. Jednym z takich przykładów jest pulpit Sugar OS, który służy jako platforma edukacyjna dla dzieci.

Wybór dystrybucji systemu Linux do przetestowania

Do chwili obecnej istnieje ponad 600 dystrybucji Linuksa do wyboru, większość z nich jest bezpłatna do zainstalowania, a większość opiera się na następujących głównych dystrybucjach:

 • Łuk
 • Debian
 • openSUSE
 • Slackware

Po dziesięcioleciach rozwoju Linuksa konsensusem dla nowych użytkowników jest rozpoczęcie dystrybucji opartej na Debianie. Debian jest często określany jako prawdziwy „uniwersalny system operacyjny”, ponieważ można go zainstalować na prawie każdym urządzeniu komputerowym o właściwej konfiguracji.

Możesz nie chcieć wybierać dystrybucji opartej na Slackware, chyba że pracujesz na bardzo starym sprzęcie, a dystrybucje oparte na Arch są bardziej techniczne. Mając to na uwadze, następujące zalecenia są oparte na Debianie.

 • Linux Mint jest obecnie jedną z najpopularniejszych dystrybucji. Ma jedno z najczystszych środowisk pulpitu na rynku, ładną mieszankę elementów systemu Windows i macOS. Dla nowych użytkowników Mint jest wyposażony w mnóstwo opcji. Działa podobnie do Windows 7/10 z menu Start i procesem wyboru aplikacji. Jest bardzo szybki i kompatybilny z różnorodnym sprzętem, nawet na starszych komputerach, najlepiej 64-bitowych. Dla osób przechodzących z systemu Windows na Linux jest to najlepsza opcja.
 • Ubuntu jest również dobrą opcją dla użytkowników systemu Windows, którzy chcą dokonać zmiany. Ubuntu jest jak „fajny dziadek”, który tam był, zrobił to i wciąż żyje i kopie. Ubuntu opiera się na uniwersalnej platformie, zbudowanej dla przeciętnych użytkowników, a nie tylko techników. Dla kogoś, kto zaczyna, Ubuntu jest świetny; Ponadto istnieje mnóstwo pomocnej dokumentacji i wsparcia społeczności w postaci forów i innych społeczności internetowych.
 • Puppy Linux jest dystrybucją opartą na Ubuntu, specjalnie skompilowaną i spakowaną, aby przywrócić stary sprzęt do życia. Ta lekka dystrybucja może działać na pamięci RAM, co oznacza, że ​​cała funkcjonalność systemu operacyjnego nie wymaga instalacji dysku twardego. Starsze Netbooki Windows, które przestały być wspierane lata temu, mogą być aktualizowane przy pomocy Puppy Linux, a ten system operacyjny jest również idealny dla użytkowników, którzy chcą tylko poznać, jak Linux działa na ich sprzęcie. Podobna opcja byłaby SliTaz, które można uruchomić z paczki o wadze mniejszej niż 200 MB.

Jeśli chodzi o przydatne aplikacje, dystrybucje Linuksa, takie jak Mint i Ubuntu, zawierają przydatne oprogramowanie, takie jak LibreOffice do zwiększania produktywności (jak Microsoft Office, ale bezpłatny), Firefox do przeglądania stron internetowych, VLC do odtwarzania plików wideo i audio, GIMP do edycji obrazów, Pidgin do komunikacji błyskawicznej, Audacity do edycji audio i inne.

Co najlepsze, większość dystrybucji Linuksa łączy się z repozytoriami FOSS, gdzie można pobrać i zainstalować setki aplikacji wraz ze wszystkimi wymaganymi zależnościami.

Testuj system Linux

Ciekawym aspektem dystrybucji Linuksa jest to, że możesz wziąć je na jazdę testową, zanim zdecydujesz się na ich podstawowy system operacyjny. Jest to możliwe, ponieważ większość dystrybucji Linuksa obsługuje funkcję „live CD”, co oznacza, że ​​jądro, serwer graficzny, środowisko pulpitu i aplikacje można uruchamiać z nośników wymiennych, takich jak napędy USB. W wielu przypadkach dystrybucje systemu Linux można również testować na maszynach wirtualnych, ale najlepszą metodą jest użycie dysków flash USB.

Główne dystrybucje, takie jak Mint i Ubuntu, można przetestować, odwiedzając najpierw strony pobierania i szukając odpowiedniego pliku ISO do przetestowania:

 • Pobieranie Ubuntu
 • Pobranie mięty

Zalecane są napędy USB z co najmniej 2 GB pamięci; w przeciwnym razie możesz przetestować lżejsze dystrybucje, które nadal są w pełni wyposażone:

 • Pobierz SliTaz
 • Pobieranie Puppy Linux

Ponieważ USB stanie się urządzeniem komputerowym, przed pobraniem i zainstalowaniem dystrybucji należy upewnić się, że jest odpowiednio sformatowane. Włóż USB z obrazem ISO do komputera stacjonarnego lub laptopa przed ponownym uruchomieniem; może być konieczne ustawienie priorytetu uruchamiania systemu BIOS na USB, a można to zrobić, naciskając jeden z następujących klawiszy:

 • WYJŚCIE
 • F1
 • F2
 • F8
 • F10

Gdy pojawi się narzędzie konfiguracji systemu BIOS, użyj klawiszy strzałek, aby przejść do menu priorytetu uruchamiania i ustaw USB jako główne urządzenie, a dysk twardy jako drugą opcję. Zapisz nowe ustawienia BIOS, zezwól na ponowne uruchomienie komputera i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Główne składniki Linuksa, które zwykle zobaczysz podczas sesji USB na żywo, to:

 • Menedżer wyświetlania do zalogowania.
 • Menedżer okien do obsługi aplikacji.
 • Menedżer, który obsługuje również okna, panele, menu, interfejsy Dash i podstawowe aplikacje.

Po zakończeniu procesu rozruchu powinieneś zobaczyć środowisko pulpitu. Podobnie jak Windows, większość wariantów Linuksa będzie mieć środowisko pulpitu.

Po kilku minutach powinieneś łatwo znaleźć pasek zadań, obszar powiadomień, menu aplikacji, gdzie zmienić ustawienia, godzinę / datę itd..

Korzystanie z aplikacji Linux Terminal

Użytkownicy bardziej technicznie skłonni mogą uprościć sprawę, testując dystrybucję Linuksa przeznaczoną tylko dla terminali, taką jak Tiny Core Linux lub mini-Debian.

Spowoduje to uruchomienie systemu operacyjnego bezpośrednio w interfejsie CLI i bez elementów GUI. Zasadniczo będziesz patrzeć na terminal, z którego możesz pisać polecenia tekstowe, takie jak:

 • pwd – pokazuje ścieżkę bieżącego katalogu, w którym jesteś.
 • ls – wyświetla listę plików w bieżącym katalogu.
 • Płyta CD – przejdź do innego katalogu.
 • mkdir – tworzy nowy folder w bieżącym katalogu.
 • dotknąć – tworzy nowe puste pliki, o ile określono rozszerzenie typu pliku, na przykład: new.txt.
 • mv – przesyła pliki z jednego katalogu do drugiego. Tego polecenia można również użyć do zmiany nazwy plików; w przypadku new.txt „mv new second” spowoduje zmianę nazwy pliku na second.txt.
 • rm – usuwa pliki.
 • rmdir – usuwa katalogi po usunięciu plików.
 • mężczyzna – jest to najbardziej przydatne polecenie dla początkujących, ponieważ zawiera opisy i informacje o poleceniach Linuksa.
 • apropos – kolejne przydatne polecenie, które jest nawet wygodniejsze niż „człowiek”, ponieważ możesz określać tematy. Powiedzmy, że chcesz dowiedzieć się więcej o hierarchii systemu plików Linux. W takim przypadku możesz wpisać hierarchię apropos, aby wyświetlić strony podręcznika systemu Linux zawierające słowo „hierarchia”.

Hierarchia systemu plików Linux

Podczas nawigacji po instalacji na żywo lub na stałe w Linuksie warto przyjrzeć się standardowi hierarchicznemu systemu plików. W systemie operacyjnym opartym na Debianie, takim jak Ubuntu, może to wyglądać następująco:

 • /kosz – gdzie zaczyna się większość użytkowników.
 • /bagażnik – gdzie mieszka jądro.
 • / dev – gdzie znajdują się sterowniki urządzeń.
 • /itp – gdzie można znaleźć pliki konfiguracyjne dla wszystkich użytkowników.
 • /Dom – gdzie powinny być przechowywane foldery niestandardowe.
 • / lib – gdzie przechowywane są dynamiczne biblioteki i zależności i nie należy ich dotykać.
 • /głoska bezdźwięczna – w przypadku odniesień do nośników stałych i wymiennych, w tym maszyn wirtualnych.
 • / mnt – tam, gdzie wskazane są zamontowane stałe i wymienne nośniki.
 • /optować – gdzie dodatkowe pakiety oprogramowania są przechowywane po instalacji.
 • / proc – podobny do / lib, należy go zostawić w spokoju.
 • /korzeń – tutaj superużytkownik może przechowywać pliki i wykonywać polecenia wysokiego poziomu.
 • /biegać – tymczasowy system plików.
 • / sbin – podobnie jak root, tutaj wykonywane są polecenia administratora.
 • / srv – gdzie znajdują się dane FTP i HTTP.
 • / sys – dostarcza informacji o jądrze.
 • / tmp – inny tymczasowy system plików.
 • / usr – gdzie przechowywane są aplikacje zainstalowane przez użytkownika.
 • / var – inny tymczasowy system plików, wykorzystywany szczególnie przez aplikacje internetowe, takie jak przeglądarki internetowe.

Poruszanie się po systemie plików Linux

Większość dystrybucji Linuksa spakowanych z serwerem graficznym uruchamia cię bezpośrednio do graficznego interfejsu użytkownika, który w wielu przypadkach przypomina system Windows lub macOS.

W przypadku komputerów stacjonarnych, takich jak Mate, LXDE i KDE Plazma, możesz spojrzeć na dół lub górę ekranu, aby znaleźć ikonę przypominającą przycisk menu Start systemu Windows. Kliknięcie lub stuknięcie tego elementu spowoduje wyświetlenie opcji nawigacji z etykietą, która wskaże folder Bin, Root, Home, Usr lub Mnt.

Najnowszy pulpit Gnome jest raczej intuicyjny, dzięki skeuomorficznym ikonom, które przedstawiają takie elementy, jak szafki na dokumenty, dyski lub komputery. Kliknięcie tych elementów graficznych spowoduje otwarcie katalogów i folderów w ich własnych oknach, dzięki czemu nawigacja będzie bardzo podobna do systemu macOS i Windows. Pulpit Unity znajdujący się w wielu dystrybucjach Ubuntu zawiera również intuicyjne ikony do nawigacji po folderach.

Ze środowiska CLI dostarczanego przez aplikację terminalową dla systemu Linux nawigacja zawsze rozpoczyna się od polecenia pwd, które zwróci ścieżkę, w której aktualnie się znajdujesz, na przykład:

pwd

/Dom/

Możesz użyć polecenia ls, aby wyświetlić wszystkie pliki w folderze, w którym się znajdujesz. Ponadto polecenie cd pozwala na zmianę katalogów w następujący sposób:

cd / home / download

pwd

/ home / download

Zamiast wpisywać całe ścieżki, możesz także cd do folderu w obrębie bieżącej ścieżki:

pwd

/Dom/

pobieranie płyt cd

pwd

/Ściągnij

Aby przejść o jeden poziom wyżej od bieżącej ścieżki, po prostu wpisz cd..

Płyta CD..

pwd

/Dom/

Przenoszenie plików w katalogach Linux

Tak długo, jak jesteś w środowisku pulpitu, każde okno, w którym wyświetla się katalog, staje się menedżerem plików, co oznacza, że ​​otwierasz wiele folderów w celu przeciągania i upuszczania plików. W terminalu Linux komenda mv może służyć do przesyłania plików.

Załóżmy, że plik, który chcesz przenieść, nosi nazwę „projekt” i jest obecnie przechowywany w folderze domowym / do pobrania. Aby przenieść go do folderu Document1 w tym samym katalogu, możesz wpisać:

mv / home / download / project / home / download / documents1

Możesz także użyć * symboli wieloznacznych z poleceniem mv. Aby przenieść wszystkie swoje utwory z folderu / home / download do / home / download / music, wpisz następujące polecenie:

mv /home/download/*.mp3 / home / download / music

Zmiana nazw plików z wiersza poleceń

Menu kontekstowe dostępne po kliknięciu prawym przyciskiem myszy jest dostępne na większości komputerów z systemem Linux, co oznacza, że ​​możesz zmieniać nazwy plików, klikając ich ikony jeden raz prawym przyciskiem myszy. W środowisku CLI zmiana nazwy może być wykonana za pomocą mv, tej samej komendy, której użyto do przenoszenia plików.

Załóżmy, że masz plik o nazwie new.txt, którego nazwę chciałbyś zmienić na „drugi”. Twoje polecenie będzie:

mv nowa sekunda

Należy pamiętać, że powyższy przykład będzie działał, dopóki plik new.txt będzie znajdować się na ścieżce, w której się aktualnie znajdujesz. Linux nie zmusi cię do przejścia do określonej ścieżki w celu wykonania polecenia mv w celu zmiany nazwy. Jeśli podasz ścieżki, mv zrobi to, co wskazujesz. Załóżmy, że plik new.txt znajduje się w folderze / home / download / i chcesz zmienić jego nazwę na second.txt, używając tego polecenia:

mv / home / download / new / home / download / second

Procesy i zadania systemu Linux

Wiele narzędzi i narzędzi systemowych jest zawartych w większości dystrybucji Linuksa z pulpitami graficznymi i niezmiennie zawierają menedżera zadań podobnego do tego używanego w systemie Windows.

Na przykład Monitor systemu Gnome jest jednym z najlepszych powodów, dla których powinieneś wybrać dystrybucje Linuksa na tym pulpicie. Sposób wyświetlania uruchomionych procesów oraz różne opcje zarządzania sprawiają, że jest to bardzo potężne narzędzie.

Wszystkie informacje wyświetlane przez Gnome System Monitor i inne menedżery zadań GUI pochodzą z powłoki Linux, co oznacza, że ​​możesz je przeglądać i obsługiwać za pomocą poleceń terminalu CLI, takich jak:

 • Top – to jest jak polecenie ls, z tym wyjątkiem, że wyświetla uruchomione procesy posortowane według ilości wykorzystywanych zasobów obliczeniowych. Możesz także spróbować htop. Jeśli jest już zainstalowany w dystrybucji Linuksa, będzie wyświetlał procesy w sposób podobny do GUI, ale nadal w terminalu.
 • ps – podobnie jak górne polecenie, ps wyświetla uruchomione procesy, ale korzysta z dwóch argumentów: -A i grep. Jeśli prowadzisz na przykład sesję Firefox, możesz zobaczyć wszystkie procesy używane przez tę przeglądarkę typu open source.
 • pstree – jest to półgraficzny sposób wyświetlania procesów Linuksa w formacie drzewa zagnieżdżonego.
 • zabić – zgodnie z oczekiwaniami wysyła sygnał do jądra, aby zabić określony proces. Aby pomyślnie użyć funkcji kill, musi następować numer identyfikacyjny procesu wydany przez system, który może zostać wyświetlony za pomocą dowolnego z poleceń wymienionych powyżej.
 • pkill – jeśli chcesz zatrzymać wszystkie procesy wywołane przez działającą aplikację, polecenie pkill to zrobi i zaakceptuje nazwę aplikacji. Po wpisaniu pkill firefox wszystkie procesy używane przez tę przeglądarkę zostaną zatrzymane. Killall to kolejny sposób na wywołanie pkill.
 • xkill – w niektórych przypadkach polecenie pkill może nie zatrzymać GUI działającej aplikacji, ale polecenie xkill zajmie się pustymi oknami unoszącymi się wokół.

Zrozumienie uprawnień systemu Linux

Podobnie jak system operacyjny Windows, Linux zapewnia obsługę kont wielu użytkowników. Domyślny tryb zabezpieczeń obejmuje środki uniemożliwiające użytkownikom dostęp do plików należących do innych kont.

Aby dowiedzieć się, jakie uprawnienia masz podczas instalacji, musisz uruchomić aplikację terminalową i wpisać:

ls -l

Powyższe polecenie wyświetli listę plików w długim formacie. To pozwala zobaczyć uprawnienia przypisane do twojego konta. Pierwsza kolumna po lewej stronie wyświetla ciąg znaków odpowiadający uprawnieniom do odczytu, zapisu i wykonania.

Jeśli przed pierwszą nazwą konta użytkownika zobaczysz „rwx” w pierwszej kolumnie, oznacza to, że możesz (r) ead, (w) rite i e (x) ekutować dany plik. Jeśli którykolwiek ze znaków rwx został zastąpiony znakiem „-”, oznacza to brak uprawnienia. W przypadku konta, które jest zablokowane hasłem, istnieje duża szansa, że ​​zobaczysz – zamiast rwx.

Uprawnienia można przypisywać, zmieniać i zarządzać z poziomu interfejsu wiersza polecenia za pomocą komendy chmod, ale najpierw musisz zostać superużytkownikiem. W wielu dystrybucjach Linuksa opartych na Debianie, takich jak Ubuntu, może być konieczne ustawienie hasła do konta root przed użyciem chmod, i możesz to zrobić w następujący sposób:

sudo adduser * tutaj wpisz swoją nazwę użytkownika ”

Hasło:

Po wyświetleniu monitu ustaw własne bezpieczne hasło. Teraz możesz zmienić tryby za pomocą polecenia chmod, oto przykład:

chmod u + rwx project.txt

W powyższym przykładzie dodano uprawnienia do odczytu, zapisu i wykonania dla bieżącego użytkownika w odniesieniu do pliku tekstowego o nazwie „projekt”. Aby usunąć uprawnienia, argument + można zmienić na -. Bardziej wydajną metodą zarządzania uprawnieniami, przynajmniej w dystrybucjach opartych na Debianie, jest zainstalowanie narzędzia Eiciel, które zapewnia łatwą do zrozumienia metodę GUI.

Łączenie z Internetem

Możliwość natychmiastowego połączenia się z Internetem jest jednym z powodów, dla których chcesz trzymać się głównych dystrybucji pulpitu, takich jak Ubuntu i Mint, które zostały skompilowane ze zaktualizowanymi wersjami sterowników kart sieciowych.

Kreatory konfiguracji spakowane z tymi dystrybucjami są niezwykle skuteczne w wykrywaniu kart i urządzeń sieciowych, aw niektórych przypadkach oferują nawet możliwość skonfigurowania wirtualnej sieci prywatnej w celu zwiększenia prywatności i bezpieczeństwa przed najczęstszymi cyberatakami.

Dodawanie więcej oprogramowania do systemu Linux

Jeśli chcesz dodać więcej oprogramowania do dystrybucji Linuksa, wszystko, co musisz zrobić, to przejść do centrum oprogramowania lub menedżera pakietów. W Ubuntu możesz także uruchomić sesję terminalową i użyć następującego polecenia, aby uzyskać najnowszą wersję przeglądarki Firefox:

sudo apt-get update

sudo apt-get install firefox

Przed Windows 10 i pojawieniem się Microsoft Store, dystrybucje komputerów stacjonarnych z Linuksem były często uważane za lepsze ze względu na ich funkcję centrum oprogramowania.

Office Suites

Jednym z głównych argumentów przeciwko Linuksowi jest brak wyrafinowanego pakietu biurowego. Użytkownicy systemu Windows zostali zepsute przez pakiet Microsoft Office i nie chcą od niego rezygnować. W rzeczywistości istnieją pakiety biurowe, które świetnie działają w systemie Linux i zapewniają tę samą funkcjonalność bez kosztów ogólnych związanych z pakietem Microsoft Office.

ApacheOpenOffice

Jeśli chodzi o darmowe pakiety biurowe, OpenOffice Apache jest jednym z najlepszych. Jest zbudowany na tej samej podstawie, co Microsoft Office, z solidnym edytorem tekstu, arkuszem kalkulacyjnym i oprogramowaniem do prezentacji. w rzeczywistości, pliki mogą być używane zamiennie między OpenOffice a Microsoft Office.

Dokumenty Google

Ten darmowy pakiet biurowy wzmógł swoją grę w ostatnich latach i jest teraz solidnym pretendentem do użytku osobistego lub biznesowego. To nie jest zlokalizowane oprogramowanie, ale raczej opcja oparta na chmurze.

W Dokumentach Google możesz robić prawie wszystko, co możesz w Microsoft Office, ale nie jest to ograniczone koniecznością pobierania i instalowania go na każdym używanym urządzeniu. Prawie wszyscy dostawcy pamięci masowej w chmurze działają w systemie Linux, podobnie jak w systemie Windows lub Mac OSX.

Office365

Jeśli jesteś przekonany, że życie nie jest warte życia bez pakietu Microsoft Office, możesz uzyskać dostęp do Office365 za pośrednictwem przeglądarki internetowej. To nie jest bezpłatne, ale pozwala nadal korzystać z pakietu Microsoft Office podczas pracy w systemie Linux.

Dlaczego warto rozważyć korzystanie z systemu Linux?

 • Dzięki odpowiedniej dystrybucji systemu Linux możesz przywrócić starą stację roboczą lub laptopa do 2020 roku. Na przykład Windows XP nadal działa na starszych komputerach, ale zespół IT całkowicie go porzucił, co oznacza, że ​​nie ma żadnych aktualizacji zabezpieczeń. Z drugiej strony niektóre dystrybucje Linuksa nadal utrzymują bezpieczeństwo zaprojektowane specjalnie dla starszych urządzeń.
 • Linux ma funkcjonalność, która może lepiej odpowiadać niektórym użytkownikom. Kiedy wprowadzono Windows 8 i 10, nie wszyscy byli zachwyceni zupełnie innym interfejsem. Tymczasem dystrybucje Linuksa zawierają GUI, które są bardziej podobne do Windows 7, co powinno podobać się niektórym użytkownikom dobrze znającym stare sposoby korzystania z komputera.
 • Linux jest wyjątkowo bezpieczny. Windows wiele zrobił dla świata technologii. ale jeśli chodzi o bezpieczeństwo, Linux zbudował lepszą reputację. Linux nie ma tak obszernej historii wirusów ani luk w zabezpieczeniach, które często nękały system Windows.
 • Linux jest znany z wydajności. W porównaniu do systemu Windows wielu guru technologii widzi wyższe wskaźniki wydajności w systemie Linux. Można wycisnąć więcej z Linuksa, szczególnie jeśli chodzi o wersje serwerowe. Ogólna stabilność i niezawodność serwerów to jedne z wielu powodów, dla których Linux prawdopodobnie będzie ci odpowiadał.
 • Linux jest duży w ochronie prywatności, coś, co stało się dylematem wśród gigantów technologicznych. Społeczność dystrybucyjna FOSS Linux wydaje się cenić prywatność i ochronę osobistą lepiej niż Google i Microsoft.

Końcowe przemyślenia

Ostatecznie Linux jest bardzo niedocenianym narzędziem technologicznym. Zbyt wielu ludzi odstraszyło się od Linuksa z powodu jego „złożoności”, braku wystarczających opcji oprogramowania i braku wsparcia komercyjnego, ale wszystkie one okazały się błędne.

Linux działa równie dobrze, jeśli nie lepiej niż Windows, szczególnie w przypadku starszych urządzeń, na których łatki bezpieczeństwa i aktualizacje były przez długi czas zaniedbywane przez głównych dostawców. Podczas gdy Linux ma krzywą uczenia się, kiedy przejdziesz przez główny garb, będzie to tak proste, jak spadanie z konia.

A teraz szybko podsumujmy główne pomysły omówione w tym przewodniku:

 • Co to jest Linux
 • Elementy jądra Linux
 • Najlepsze dystrybucje Linuksa
 • Jak skonfigurować i używać Linuksa
 • Ważne polecenia systemu Linux
 • Uprawnienia i dostęp do konta
 • Łączenie się z Internetem
 • Dodawanie aplikacji i oprogramowania dla systemu Linux

Podobnie jak w systemie Windows, trzeba było nauczyć się znajdować aplikacje, otwierać i zamykać programy, łączyć się z Internetem, drukować dokument, zasadniczo ten sam proces uczenia się, który będzie wymagany w systemie Linux.

Po wypróbowaniu Linuksa zobaczysz, że tak naprawdę nie jest tak skomplikowany, jak się często wydaje. W rzeczywistości możesz myśleć o tym jako o innym wariancie systemu Windows lub macOS, aczkolwiek takim, który jest bezpieczniejszy, stabilniejszy i mniej spragniony zasobów.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author