Jak bezpiecznie wykonać kopię zapasową i przywrócić WordPress ��️

Przewodnik po bezpłatnych, łatwych i bezpiecznych kopiach zapasowych dla WordPress.

Niezależnie od tego, czy Twoja witryna WordPress to firma, sklep internetowy lub blog, jest jedna funkcja, której zawsze będzie potrzebować: konieczność wykonania kopii zapasowej!

W czasach, gdy hakowanie, złośliwe oprogramowanie i awarie serwerów stanowią coraz większe ryzyko, tworzenie kopii zapasowych witryn stało się koniecznością, a nie tylko opcją. Bez zainstalowanej wtyczki do tworzenia kopii zapasowych dźwięku ciężka praca włożona w WordPressa jest stale zagrożona.

W przypadku każdej witryny wartej swojej soli nie jest to ryzyko warte podjęcia. Ale na szczęście dla Ciebie istnieje wiele skutecznych, prostych i bezpłatnych wtyczek WordPress, które wykonają kopię zapasową witryny i zapewnią ochronę, której potrzebujesz.

Tylko w ciągu ostatnich 2 lat aż 91% serwerów doświadczyło nieplanowanych wyłączeń, usuwając tysiące witryn bez tworzenia kopii zapasowych. Strony internetowe firm zostały szczególnie mocno dotknięte, tracąc (średnio) dziesiątki tysięcy dolarów przychodów. Kiedy rozwiązanie takich strat jest bezpłatne, naprawdę nie możesz sobie pozwolić na nie tworzenie kopii zapasowych! Na szczęście jesteśmy tutaj, aby pokazać Ci, jak sprawić, by te wtyczki działały dla Ciebie i Twojej witryny.

Backup Guard: prosta ochrona

migracja kopii zapasowej wordpress

Jeśli chcesz wykonać kopie zapasowe tak szybko i tak prosto, jak to możliwe, nie szukaj dalej niż darmowa wtyczka Backup Guard.

Backup Guard: przegląd

Jako jedna z najczęściej używanych i najwyżej ocenianych wtyczek WordPress, jasne jest, że ten prosty system tworzenia kopii zapasowych działa. Rzadką rzeczą jest znalezienie możliwości tworzenia kopii zapasowych i przywracania w zwięzłym i bezpłatnym pakiecie. Niektóre z jego głównych funkcji to:

 • Ręczne tworzenie kopii zapasowych bez ograniczeń
 • Niestandardowa opcja tworzenia kopii zapasowych: pliki, baza danych lub oba
 • Pliki kopii zapasowych zgodne z Dropbox
 • Szybkie i łatwe uzupełnienia
 • Opcja anulowania procesu tworzenia kopii zapasowej
 • Obsługa wielu witryn WordPress

Jeśli brzmi to jak odpowiedni system dla Ciebie, oto jak go zdobyć i jak z niego korzystać.

1. Backup Guard: instalacja

Możesz łatwo zainstalować Backup Guard z pulpitu nawigacyjnego WordPress. Wyszukaj go na karcie Wtyczki, a następnie pobierz i zainstaluj. Po zakończeniu pobierania i instalacji upewnij się, że jest włączona (za pomocą przycisku Aktywuj) i wszystko jest gotowe do rozpoczęcia.

kopia zapasowa specyfikacji wtyczki ochronnej

2. Backup Guard: Kopie zapasowe

Pierwszym krokiem kopii zapasowej jest przejście do Kopii zapasowych we wtyczce strażnika kopii zapasowej i kliknięcie przycisku, zgadłeś, przycisku Kopia zapasowa. Tutaj musisz nazwać kopię zapasową i wybrać pełny lub niestandardowy typ.

kopie zapasowe strażnika

Opcja niestandardowa umożliwia wybranie kopii zapasowej plików lub bazy danych, więc wybierz tę, która Ci odpowiada. Obie są naszą rekomendacją, ale jeśli problemem jest przestrzeń dyskowa, warto spróbować zmniejszyć ilość danych.

Kopie zapasowe można również przesyłać do chmury za pośrednictwem łącza Dropbox. Aby to skonfigurować, po prostu przejdź do Backup Guard > Chmura i kliknij przycisk WŁ.

Spowoduje to automatyczne przekierowanie do witryny Dropbox, gdzie zostaniesz poproszony o autoryzację wtyczki. Kliknij Zezwól, a nastąpi przekierowanie z powrotem do WordPress z potwierdzeniem połączenia.

zapasowy dostęp do straży

Na przykładowych stronach wybraliśmy pełną kopię zapasową i nazwaliśmy ją Testową kopią zapasową, ale naszą radą byłoby użycie odpowiedniego miesiąca i roku dla tytułów kopii zapasowych, umożliwiając łatwe śledzenie danych.

Kiedy wszystko jest skonfigurowane z żądanymi opcjami, kliknij przycisk Kopia zapasowa. Po utworzeniu kopii zapasowej wystarczy pobrać i zapisać ją w preferowanej lokalizacji.

3. Backup Guard: Zaplanowane kopie zapasowe

Chociaż ta funkcja Backup Guard ułatwia ręczne tworzenie kopii zapasowych, korzystanie z funkcji planowania wtyczki zapewnia pełne bezpieczeństwo przy znacznie mniejszym wysiłku.

Aby zaplanować tworzenie kopii zapasowych, przejdź do Backup Guard > Zaplanuj, a następnie przełącz przełącznik ON i nazwij swój harmonogram. Następnie musisz wybrać częstotliwość tworzenia kopii zapasowych. Dostępne są opcje między godzinną, dzienną, tygodniową lub miesięczną, więc wybierz tę, która Twoim zdaniem najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Najlepiej jest spróbować dopasować częstotliwość tworzenia kopii zapasowych do częstotliwości publikowania treści, ale w tym przykładzie nasza została ustawiona na tygodniową.

Zapasowe kopie zapasowe zaplanowane kopie zapasowe

Ostatnim krokiem jest wybranie pełnej lub niestandardowej kopii zapasowej, podobnie jak w sekcji ręcznej kopii zapasowej. Gdy to zrobisz i będziesz zadowolony z harmonogramu tworzenia kopii zapasowych, kliknij Zapisz i gotowe!

4. Backup Guard: Przywracanie

Nie musisz się martwić, jeśli z jakiegokolwiek powodu musisz przywrócić, proces jest prosty i bezpośredni. Na karcie strażnika kopii zapasowych przejdź do sekcji Kopie zapasowe. Spowoduje to wyświetlenie pełnej listy wszystkich zapisanych kopii zapasowych, wystarczy wybrać tę, którą chcesz przywrócić, i kliknąć zieloną ikonę przywracania.

Gdy proces się zakończy, sprawdź, czy wszystko zostało w pełni przywrócone, a witryna będzie miała kopię zapasową i będzie gotowa.

Kopie zapasowe z funkcją Backup-Guard

Backup Guard… Pro

Backup Guard ma również wersję premium: Backup Guard Pro. Istnieją srebrne, złote i platynowe plany członkostwa. Dodatki w tych planach obejmują:

 • Wybór pliku kopii zapasowej z opcją wyłączenia niektórych plików
 • Śledzenie wiadomości e-mail w przypadku zaplanowanych kopii zapasowych
 • Zasięg wielu witryn (do 10)
 • Witryna / domena z możliwością migracji
 • Wiele rodzajów usług przechowywania
 • Wiele zaplanowanych kopii zapasowych
 • I wiele więcej

Plany płatne zaczynają się już od 12,50 USD i obejmują cały rok wsparcia i aktualizacji. Plan Platinum został niedawno zmniejszony o połowę i zdecydowanie warto poszukać każdego, kto chce najlepszej ochrony kopii zapasowych dla swojej witryny WordPress.

UpdraftPlus: najlepszy na rynku

Siła Backup Guard polega na jej prostocie i prostocie, ale dla kogoś, kto potrzebuje więcej miejsca na manewr i możliwość dostosowania, bezpłatny plan może wydawać się nieco restrykcyjny. Właśnie tutaj pojawia się UpdraftPlus i jego większa elastyczność.
updraftplus

UpdraftPlus: przegląd

Przy ponad 2 milionach aktywnych instalacji i ocenie 5 gwiazdek, Updraft plus jest prawdopodobnie najpopularniejszą dostępną bezpłatną kopią zapasową WordPress i regularnie pojawia się w większości w porównawczych recenzjach. Podobnie jak zabezpieczenie kopii zapasowej, oferuje zarówno tworzenie kopii zapasowych, jak i przywracanie, ale z kilkoma kluczowymi funkcjami, które dają mu przewagę:

 • Łatwo zautomatyzowane harmonogramy tworzenia kopii zapasowych
 • Wiele opcji przechowywania, takich jak Dropbox, Cloud itp.
 • Kopie zapasowe funkcji witryn można utworzyć jako osobne jednostki pamięci
 • Bardziej zautomatyzowany system planowania, nieudane kopie zapasowe są ponownie harmonogramowane
 • Utwórz kopię zapasową wybranych elementów witryny
 • Możliwość kontrolowania, gdzie przechowywane są osobne elementy kopii zapasowej
 • Szybkie i proste odbudowy, niskie wymagania serwera

1. UpdraftPlus: instalacja

UpdraftPlus można znaleźć na pulpicie nawigacyjnym WordPress, po prostu przejdź do wtyczek > Dodaj nowy i wyszukaj UpdraftPlus, a następnie kliknij Zainstaluj. Po zainstalowaniu kliknij przycisk Aktywuj, a wtyczka zawiera krótką prezentację ustawień i opcji.

wyszukaj wtyczkę updraftplus

2. UpdraftPlus: Tworzenie kopii zapasowej

W sekcji Ustawienia UpdraftPlus znajdziesz menu o nazwie Aktualizacja / przywracanie UpdraftPlus. Jest niebieski przycisk kopii zapasowej, naciśnij go, aby rozpocząć ręczne tworzenie kopii zapasowej.

Przywracanie kopii zapasowej UpdraftPlus

Będziesz mieć możliwość przywrócenia plików, bazy danych lub obu; wybierz opcję, a następnie kliknij Utwórz kopię zapasową teraz. W tym przykładzie wybraliśmy oba.

Spowoduje to utworzenie kopii zapasowej witryny na zdalnym serwerze, jako nazwę zostanie przypisana data jej utworzenia, dzięki czemu będzie można ją później łatwo znaleźć.

3. Planowanie kopii zapasowych

Podobnie jak Backup Guard, UpdraftPlus umożliwia uruchamianie zaplanowanych kopii zapasowych. Możesz to zrobić na karcie Ustawienia UpdraftPlus, ale masz dodatkową opcję uruchamiania osobnych harmonogramów tworzenia kopii zapasowych plików i baz danych.

Ta opcja pozwala dostosować usługę tworzenia kopii zapasowych do potrzeb Twojej witryny, a to, co jest najlepsze dla Ciebie, zależy od czynników, takich jak częstotliwość wysyłania i częstotliwość aktualizacji.

Utwórz kopię zapasową witryny WordPress za pomocą UpdraftPlus

Po ustaleniu harmonogramu musisz wybrać lokalizację przechowywania. Wybierz lokalizację, pliki, które chcesz dołączyć, a następnie naciśnij Zapisz. Pojawią się wyskakujące okienka, które pozwolą na autoryzację połączenia, a gdy to zrobisz, harmonogram zacznie obowiązywać.

4. UpdraftPlus: Przywrócenie.

Przywracanie za pomocą UpdraftPlus oferuje więcej opcji i wybór sposobu przywracania. Ogólna struktura nie jest jednak bardzo skomplikowana, więc nie musisz się zniechęcać dostępnym wyborem!

Aby rozpocząć przywracanie kopii zapasowej, wróć do karty Kopia zapasowa / przywracanie, aby wyświetlić listę wszystkich poprzednich kopii zapasowych. Z tego wybierz kopie zapasowe, które chcesz przywrócić.

Kliknij przycisk przywracania, a będziesz mieć możliwość wyboru, co dokładnie przywrócić; elastyczny system pozwala przywrócić określone aspekty strony WordPress, takie jak motywy, wtyczki lub pliki itp.

Po wybraniu elementów do przywrócenia kliknij przycisk przywracania i pozwól na uruchomienie procesu. Po zakończeniu przywracania możesz także pobrać pliki dziennika. Mądrze jest to zrobić, a jeśli wystąpią jakiekolwiek problemy, pliki te znacznie ułatwią zespołowi pomocy technicznej UpdraftPlus pomoc.

Restoration-Successul-UpdraftPlus

UpdraftPlus… Premium

UpdraftPlus oferuje również jeszcze bardziej wszechstronną wersję premium, w przypadku większej witryny o większej objętości i różnorodności treści, może to być bardziej odpowiednie. Dodatkowe funkcje obejmują:

 • Kopie zapasowe określonej zawartości
 • Uproszczona migracja strony internetowej
 • Kompatybilność z wieloma witrynami
 • Kopie zapasowe obejmują treści inne niż WordPress
 • Bezpłatne wsparcie techników
 • 1 GB przestrzeni dyskowej w UpdraftVault
 • Większa różnorodność zastosowań platformy pamięci, takich jak Amazon S3, Rackspace, OneDrive i wiele innych
 • Rozszerzone opcje bazy danych
 • I więcej

Przy cenie 70,00 USD plan premium jest droższy niż Backup Guard Pro, jednak wtyczka UpdraftPlus oferuje znacznie więcej narzędzi do Twojej witryny. A dla wielu stron internetowych dodatkowe funkcje z pewnością będą warte dodatkowych kosztów.

Która wtyczka jest lepsza do tworzenia kopii zapasowych WordPress: Backup Guard lub UpdraftPlus?

Obie opcje zapewniają spokój ducha, bezpieczeństwo i narzędzia potrzebne z wtyczki kopii zapasowej. Chociaż każdy dobrze wykonuje swoją pracę, istnieją ważne rozróżnienia, które będą miały wpływ na to, co jest dla Ciebie najlepsze.

Dla prostego, prostego produktu, który wymaga niewielkiego wkładu, aby dobrze wykonać swoją pracę, Backup Guard jest wtyczką z wyboru. Jest idealny dla mniejszych witryn z wolniejszym tempem treści, łatwa konfiguracja i nieskomplikowane procesy będą Ci dobrze służyć.

Z drugiej strony, jeśli Twoja witryna zawiera więcej treści, jest złożona i wymaga bardziej szczegółowej konserwacji, to UpdraftPlus jest idealnym wyborem dla Ciebie. Zdolność wtyczek do oferowania zróżnicowanego harmonogramu tworzenia kopii zapasowych dla różnych funkcji witryny i za darmo czyni ją niezbędnym źródłem dla bardziej aktywnych stron internetowych.

Ręczne tworzenie kopii zapasowych: wtyczki nie są wymagane.

Z różnych powodów może się wydawać, że wtyczka nie jest przeznaczona dla Ciebie ani Twojej witryny, a może to dlatego, że wtyczka nie jest dla Ciebie dostępna. W takim przypadku nadal nie ma powodu, aby nie wykonywać kopii zapasowej. Jeśli wiesz, jak ręcznie wykonać kopię zapasową, nadal będziesz w stanie zabezpieczyć swoją witrynę bez potrzeby używania wtyczek, więc oto jak to zrobić.

Podczas ręcznego tworzenia kopii zapasowej proces jest dwojaki i musisz wykonać kopię zapasową plików bazy danych i witryny. Aby rozpocząć, skonfiguruj folder pulpitu do przechowywania kopii zapasowej, z dwoma podzbiorami odpowiednio dla bazy danych i plików witryny. Ponownie zalecamy nazwanie folderu datą kopii zapasowej, aby zaoszczędzić czas na znalezienie go później! Świergot

W tym samouczku przykłady pochodzą z serwera cPanel. Jednak większość systemów serwerów ma podobne formaty, a jeśli używasz innego serwera, prawdopodobnie nie będzie dużej różnicy. Szukaj podobnych sformułowań i ścieżek i nie powinieneś mieć problemów ze znalezieniem danych i plików potrzebnych do utworzenia kopii zapasowej.

Na serwerze cPanel znajdziesz bazę danych w sekcji phpMyAdmin, a pliki będą w konsoli menedżera plików.

Ręczna kopia zapasowa: eksport bazy danych

Najpierw musisz zalogować się do interfejsu administratora cPanel (lub innego serwera, którego używasz). To powiedziawszy, najprawdopodobniej będziesz używać systemu bazy danych cPanel MySQL, ponieważ jest to standard dla witryn WordPress.

Wejdź do systemu MySQL, a znajdziesz bazę danych witryny, kliknij prawym przyciskiem myszy i naciśnij opcję phpMyAdmin (znowu jest to standard WordPress). Nastąpi przekierowanie do nowej karty phpMyAdmin, po lewej stronie będzie lista wszystkich stron, które podłączyłeś do tego serwera.

Wybierz witrynę, którą chcesz wykonać kopię zapasową, a zobaczysz listę rozwijaną, tabelę, wybierz „Eksportuj”.

eksport bazy danych

Spowoduje to przejście do konsoli eksportu z kilkoma opcjami, jak kontynuować, wybierz metodę eksportu: szybkie i opcje formatowania: SQL. Następnie wystarczy kliknąć Idź, a pobieranie rozpocznie się, pamiętaj, aby przenieść go do podfolderu Baza danych w folderze kopii zapasowej, abyś mógł go śledzić.

W niektórych przypadkach pobieranie nie będzie automatyczne i zamiast tego zostaną wyświetlone wszystkie komponenty w konsoli online. Jeśli tak się stanie, po prostu skopiuj go i wklej do folderu IDE i przejdź do folderu Backup.

Po utworzeniu kopii zapasowej bazy danych następnym krokiem są pliki witryny.

Ręczna kopia zapasowa: eksportowanie plików witryny

Istnieją dwie główne metody eksportowania plików stron. Najczęściej używa się go za pomocą cPanel, ale w przypadku niektórych witryn bardziej odpowiednie może być użycie FTP.

Opiszemy obie metody i możesz zdecydować, co jest dla Ciebie najlepsze.

Eksportowanie plików strony: metoda cPanel

Aby rozpocząć od metody cPanel, przejdź do pulpitu nawigacyjnego serwera i poszukaj opcji menedżera plików.

Stąd znajdź folder public.html i kliknij go, co powinno dać ci opcję kompresji.

Otworzy się zakładka dotycząca sposobu kompresji pliku, wybierz opcję archiwum .zip. Następnie potwierdź kompresję, naciskając Kompresuj plik.

Po zakończeniu procesu zobaczysz folder o nazwie public_html.zip, pobierz go i przenieś do folderu plików witryny, który utworzyłeś wcześniej, a Twoje pliki zostaną zarchiwizowane!

Nie zapomnij usunąć pliku .zip pozostałego na serwerze po zakończeniu, w przeciwnym razie marnujesz cenne miejsce na serwerze!

Jeśli z jakiegokolwiek powodu ta metoda nie działa dla Ciebie, następnym rozwiązaniem będzie FTP.

Eksportowanie plików witryny: metoda FTP

Metoda FTP, skrót od protokołu przesyłania plików, jest nieco bardziej złożona, ale nie wymaga zbytniego przyzwyczajania się. Będziesz potrzebował usługi klienta dla tej metody, dobrym wolnym wyborem jest FileZilla lub Cyberduck, które można łatwo zainstalować bezpośrednio z ich stron internetowych.

Te usługi klienckie pozwalają na interfejs bezpośrednio między plikami strony internetowej na żywo a komputerem, co stanowi podstawę metody FTP.

Do tej demonstracji pobraliśmy FileZilla, a Twoim pierwszym krokiem będzie zdobycie jednego z klientów.

FTP: połączenie z serwerem witryny

Pierwszym krokiem do znalezienia danych logowania FTP jest to, aby otworzyć połączenie FileZilla z serwerem.

Szczegóły można znaleźć w plikach cPanel, po prostu znajdź sekcję Konta FTP, a powinny one być dostępne, jeśli tak nie jest, musisz skontaktować się z firmą hostującą serwer.

Po uzyskaniu tych szczegółów otwórz FileZilla. Zostanie wyświetlony w formacie dwóch paneli, po lewej stronie będzie reprezentować komputer, a po prawej serwer, do którego jesteś podłączony / z którym się łączysz.

Aby połączenie działało, muszę złożyć plik > kierownik witryny. Pojawi się nowa karta, kliknij nową witrynę, a zostaniesz poproszony o podanie nazwy serwera witryny, z którym się łączysz.

Aby się połączyć, najpierw wybierz normalny typ logowania, a następnie wypełnij dane serwera, takie jak host (domena), nazwa użytkownika i hasło. Gdy to zrobisz i połączysz, szczegóły zostaną zapisane, więc nie będziesz musiał się martwić o wprowadzenie go za każdym razem, gdy chcesz uzyskać dostęp do serwera za pośrednictwem FileZilla.

Po nawiązaniu połączenia wyszukaj Panel zdalnej witryny, który zawiera wszystkie pliki i foldery witryn. Jest menu rozwijane, w którym znajdziesz plik o nazwie public¬_html, ten plik to kompletna kolekcja wszystkich plików witryny i to, co wyeksportujesz jako kopię zapasową.

FTP: eksportowanie plików WordPress

Korzystając z interfejsu po lewej stronie (podłączonego do plików lokalnego komputera), znajdź utworzony wcześniej folder kopii zapasowej pliku witryny.

Odtąd jest to tak proste, jak przeciąganie i upuszczanie folderu public_html z interfejsu po prawej stronie do plików witryny po lewej stronie. Rozpocznie się proces pobierania, który zmienia się w zależności od prędkości połączeń.

Ręczne tworzenie kopii zapasowych jest z pewnością innym procesem niż korzystanie z wtyczki i chociaż może wydawać się bardziej skomplikowane, jest to cenna umiejętność. Jeśli z jakiegoś powodu wtyczka, której używasz, nagle przestanie być obsługiwana, możesz spokojnie odpocząć, wiedząc, że jest to rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych!

Wniosek

Tworzenie kopii zapasowej witryny WordPress jest niewielką i łatwą zmianą, ale w obecnym środowisku internetowym staje się koniecznością. Według najnowszych statystyk prawie 90% stron internetowych WordPress ma zauważalne luki w hakowaniu; a wtyczka kopii zapasowej jest jednym z jedynych sposobów, aby się przed tym zabezpieczyć.

Kopia zapasowa zapewni ci spokój ducha, bezpieczeństwo i szansę na szybkie odbicie w razie utraty. Nigdy nie było więcej powodów do tworzenia kopii zapasowych witryny i nigdy nie było mniejszą przeszkodą.

Nie czekaj, aż będziesz musiał powiedzieć: „Szkoda, że ​​nie wykonałem kopii zapasowej!”, Pobierz jedną z wymienionych wtyczek (lub zrób to ręcznie!) I zrób kopię zapasową WordPressa.

Ponadto, jeśli zastanawiasz się, jak zmienić hosta witryny WordPress, zapoznaj się z naszym przewodnikiem na ten temat.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author