Web Hosting i lirë për Australinë

Si një agjenci dixhitale, mbajtja në internet është diçka që ne nuk mund ta bëjmë pa, dhe ndërsa ne përdorim primin më të shtrenjtë për klientët tanë, ne gjithashtu kemi shumë projekte anësore që kanë nevojë për pritje, si dhe, për ata, ne përdorim opsionet më të lira. Për momentin, ne kemi llogari pritëse me 30+ kompani!

Pra, kur është fjala për të marrë një pasqyrë të mirë për kompanitë më të mira të lirë të mbajtjes në internet për Australinë, ju keni ardhur në vendin e duhur!

Më poshtë do të gjeni 3 kryesorët tanë personalë të shërbimeve më të mira të lirë të mbajtjes në internet për Australinë. Secila prej të cilave kemi analizuar, rishikuar dhe krahasuar me konkurrencën e saj më të ngushtë për t’u dhënë atyre një vend në listë. Ne përdorim kriteret e mëposhtëm për t’iu dhënë vëmendje të preferuarve tanë: Lehtësia e përdorimit, përballueshmëria dhe performanca / fuqia.

Side-note: Ne besojmë plotësisht se ju mund të merrni mundësi më të mira dhe më të përballueshme nëse shikoni në internet pronë të SHBA btw. Për sa kohë që ata kanë serverë në ose afër Australisë (p.sh. Singapori <- tejkalon shumë nga hostet e bazuara në Australi), ata zakonisht janë zgjidhja më e mirë (si p.sh. 1 i mrekullueshëm, Hostinger)!

Kompania e Web-Hosting Vlerësimi i Përgjithshëm rmimi / mo.Disk HapësirëForativaVendetNe Uebfaqe
Logoja e hostingerit 0,99 $ (nga 9,99 $) 10 GB

 • Shumë e përballueshme
 • Vendosje super e lehtë
 • Performancë dhe shpejtësi e shkëlqyeshme
 • Rrjeti global i serverave
 • 30 ditë garanci për kthimin e parave

Rishikimi i hostingerit
siteground2 AUD $ 4,95 (Ulje e përkohshme 67%, nga 14,95 $) 10 GB
 • Lehtë për t’u përdorur
 • Serverë të shpejtë
 • Mbështetje e shkëlqyeshme 24/7!
 • Siguria e ndërtuar me plumba me porosi
 • 30 ditë garanci për kthimin e parave
Rishikimi i sitit rrethues
hostpapa AUD $ 3,36 (zbritur nga 8,99 $) 100 GB
 • Shume lire
 • 100 GB Hapësira për diskut
 • Sidoqoftë, serverët me bazë në SH.B.A., koha shumë më të ngadalta të ngarkimit.
Rishikimi i hostPapa

“Me kaq shumë kompani pritëse për të zgjedhur, gjetja e një të mirëfilltë që i përshtatet nevojave tuaja mund të jetë shumë kohë, veçanërisht pasi të gjithë ata duket se ofrojnë të njëjtat karakteristika në pika pak të ndryshme të çmimeve, duke lënë shumicën e njerëzve të pyesin se ku qëndron ndryshimi …

Pra, përveç përmbledhjes sonë të tabelës më lart, ne kemi krijuar gjithashtu një top 10 më të detajuar të kompanive më të lira të pritjes për Australi. Ne kemi përdorur kriteret e mëposhtme për të renditur hostet kryesorë të uebit: Lehtësia e përdorimit, përballueshmëria dhe performanca / fuqia. Gëzojnë! “

Matthew RogersMatthew Rogers – Redaktor

Hosting më i Lirë i Ueb Australisë 2020 – Komente

1. Hostinger

Logoja e hostingerit
Website: hostinger.com
Mimi: 0,99 USD
Hapësira e diskut: 10 GB
Mbështetje: Chat Live
Arritja globale: Po

Hostinger është ai që ju po kërkoni. Jo vetëm që është më e lirë në listën tonë, por cilësia e shërbimeve të tyre të pritjes është në të njëjtën kohë ose ndonjëherë më e mirë se sa konkurrentët e tyre me çmime më të larta, është shumë mbresëlënëse!

Për vetëm 0,99 dollarë dollarë, ju merrni një server me të vërtetë të shpejtë afër AU (Singapori – të njëjtin vendndodhje që ne përdorim për qendrën fillestare të të dhënave të faqes sonë), 10 GB hapësirë ​​në disk SSD, 24/7/365 mbështetje të klientit dhe SSL falas.

Ata madje ofrojnë një garanci për 30 ditë kthim të parave në rast se nuk jeni të lumtur!

Por gjëja që i veçon ata nga pjesa më e madhe e konkurrencës së tyre, është mënyra se si ata futen në regjistrime të reja. Asnjëherë nuk kemi kaluar në një proces konfigurimi që ishte i qetë (dhe ne kemi ngritur një LOT të llogarive pritëse ndër vite). Shtë shumë mirë e dizajnuar dhe ju ngrihet dhe funksionon shumë shpejt.

Përveç kësaj, ndryshe nga shumë host-a të tjerë në internet, ata nuk e përdorin cPanel si panelin e tyre të kontrollit. Ata e ndërtuan me porosi të tyre, duket shumë më e pastër dhe është shumë e lehtë për t’u përdorur.

Kur bëhet fjalë për shtrirjen globale të shërbimeve të tyre, përveç serverit të tyre në Singapor, ata gjithashtu kanë serverë në Shtetet e Bashkuara, Mbretërinë e Bashkuar, Hollanda, Lituania, Singapori, Brazili ose Indonezia. Kjo është e shkëlqyeshme nëse tregu juaj i synuar nuk është në Australi.

Ata kanë 3 plane të përbashkëta pritëse, me qënien më të lirë vetëm 0,99 USD / muaj (nga 7.99 $), që me të vërtetë ka një vlerë të çmendur duke marrë parasysh cilësinë e tyre. Dhe nëse shkoni me planin e tyre të ardhshëm (akoma nën 3 dollarë / muaj), merrni kopje rezervë ditore, domene të pakufizuar, 20 GB hapësirë ​​në disk dhe RAM të rritur.

Ata janë një inteligjent në librin tonë!

rekuizitë

 • Shumë e thjeshtë për tu vendosur
 • Performancë e shkëlqyer
 • Super e përballueshme
 • Server i shpejtë në rrjetin global Singapor +

Cons

 • N / A

2. SiteGround

Logoja e faqes së faqes
Website: www.siteground.com
Mimi: 4,95 dollarë AUD
Hapësira e diskut: 10 GB
Mbështetje: Telefon, Chat Live, Bileta
Arritja globale: Po

SiteGround është një tjetër host i shkëlqyeshëm në internet. Mbështetja e tyre është e nivelit të lartë (përmes telefonit, bisedës dhe biletave), çmimet e përballueshme dhe serverët shpejt (përsëri, zgjidhni serverin Singapor për faqet Aussie). SG gjithashtu rekomandohet zyrtarisht nga WordPress, e cila është mjaft e mprehtë mbresëlënëse.

Ashtu si me Hostinger, ne me të vërtetë na pëlqen shtrirja e tyre globale, ata kanë qendra të të dhënave në SH.B.A., UK, NL, dhe SG, vetëm në rast se ndonjëherë filloni të synoni një treg global..

Shtoni në atë një sistem shumë të efektshëm të sigurisë (që ata ndërtuan me porosi brenda shtëpisë), mbështetje automatike dhe një garanci 30-ditore për kthimin e parave.

Përfitime të tjera shtesë përfshijnë SSL falas për të siguruar faqet tuaja, kopje rezervë ditore për paqen e mendjes, dhe shumë më tepër.

Plani më i lirë i SG fillon vetëm AUD $ 4,95 / muaj (67% zbritje nga çmimi normal)! 

rekuizitë

 • Lehtë për tu vendosur
 • Siguri e ngurte
 • Arritja globale me qendra të shumta të të dhënave
 • Sistemi i mbajtjes në shtëpi për kohën e shpejtë të ngarkimit

Cons

 • Tarifa të larta rinovimi

Lexoni Këtu Rishikimi ynë për Hosting SiteGround

3. HostPapa

Logoja e hostPapa
Website: hostpapa.com.au
Mimi: AUD $ 3,36
Hapësira e diskut: 100 GB
Mbështetje: Telefon, Chat Live, Bileta
Arritja globale: Jo

HostPapa është një ofrues tjetër super i përballueshëm i hostimit. Ndërsa atyre u mungojnë disa nga tiparet më të dashura të konkurrentëve si SiteGround, ata e përbëjnë atë duke siguruar një hapësirë ​​të madhe në disk, dhe mbështetje shumë të mirë.

Ata ofrojnë disa freebies të mira si një emër domain falas, SSL falas, dhe një transferim falas në sit nëse ju nevojitet. Përveç nga pritja e zakonshme e përbashkët (opsioni i përgjithshëm i përdorimit për shumicën e njerëzve), ata gjithashtu ofrojnë mbajtës të shitësit, mbajtjen e VPS-së dhe mbajtjen e WordPress, si dhe shërbime të dizajnit të uebit, G Suite dhe mbështetje për integrimin e Office 365.

Një dobësi është që serverët e tyre nuk janë në Australi por në Kanada dhe SH.B.A., kështu që koha e ngarkimit do të vuajë pak… por pastaj përsëri, mund të aktivizoni një CDN si Cloudflare (i cili është falas) për të shtyrë përmbajtjen tuaj në të gjithë botën dhe të keni ajo funksionon pa probleme nga kudo (dhe nuk është aq e vështirë për tu vendosur).

Shumë e përballueshme vetëm AUD $ 3,36 / muaj!

rekuizitë

 • Hapësirë ​​në disk 100 GB
 • Mbështetje 24/7
 • Emri i domain falas
 • 30 ditë garanci për kthimin e parave

Cons

 • Serverat amerikanë

4. A2 Hosting

Logoja e hostimit A2
Website: www.a2hosting.com
Mimi: 3.92 USD
Hapësira e diskut: Pafund
Mbështetje: Telefon, Chat Live, Bileta
Arritja globale: Po

Ndërsa A2 Hosting është – në mendjet tona – fantastike për shitësin e shitësit, planet e tyre të lira të përbashkëta të pritjes janë gjithashtu mbresëlënëse. Ata ofrojnë të gjitha tiparet e zakonshme që prisni nga një host i mirë, me një kosto mjaft të përballueshme prej 3,92 USD / muaj.

Ata ofrojnë SSD hosting për shpejtësinë, hapësirën e pakufizuar të diskut, një qendër të shpejtë të bazuar në Singapor për faqet Australiane (si SiteGround) dhe mbështetje 24/7.

Gjëja që i veçon ato nga konkurrenca e tyre është garancia e tyre në çdo kohë kthim parash… megjithëse nuk e kemi testuar akoma.

Ata ofrojnë 3 pako të përbashkëta pritëse, plani i tyre më i lirë fillon vetëm USD $ 3.92 / muaj (rreth AUD $ 5.22 / muaj).

rekuizitë

 • 4 servera globalë
 • Hapësirë ​​e pakufizuar në disk
 • Garancia e kthimit të parave në çdo kohë

Cons

 • Kostot e dollarit

5. GreenGeeks

Logo GreenGeeks
Uebsajti: www.greengeeks.com
Mimi: 2,95 USD
Hapësira e diskut: Pafund
Mbështetje: Telefon, Chat Live, Bileta
Arritja globale: Po

GreenGeeks është i njohur kryesisht për mënyrën e tyre eko-miqësore për të drejtuar kompaninë e tyre, ata po rikthejnë 300% të energjisë që përdorin përsëri në rrjet, e cila është shumë e bukur.

Sa për shërbimet e tyre aktuale të pritjes, është shumë e ngjashme me A2 Hosting, por minus qendrën e të dhënave në Singapor, që do të thotë se do të presësh në SH.B.A., gjë që do të rezultojë në pak kohë më të gjatë ngarkimi. Ajo që ne me të vërtetë na pëlqen, është mënyra se si ata trajtojnë sigurinë. Ata kanë ndërtuar sistemin e tyre të sigurisë për të mbajtur të pastër të gjitha qendrat e tyre të të dhënave. Ndërsa për sa i përket shpejtësisë, ata funksionojnë në SSD dhe mbështesin PHP7, kombinoni ato 2 dhe mund të mos vini re edhe vonesa nga serverët amerikanë që shumë.

GreenGeeks ofron një pritje të përbashkët në internet (e shkëlqyeshme për bizneset e vogla dhe bloget), hostimin e shitësit, serverë të dedikuar, hostimin e WordPress dhe hosting VPS. Ata gjithashtu kanë një garanci për 30 ditë kthim parash nëse nuk jeni të kënaqur me shërbimet e tyre.

Plani i tyre më i lirë fillon në 2,95 $ / muaj.

rekuizitë

 • Super jeshile
 • Mbështetje e shkëlqyeshme
 • Hapësirë ​​e pakufizuar në disk

Cons

 • Asnjë server në ose afër Australisë

6. HostingCloud

Logoja e HostingCloud
Website: hostingcloud.com.au
Mimi: 2,50 dollarë AUD
Hapësira e diskut: 5 GB
Mbështetje: Tickets
Arritja globale: Jo

HostingCloud është një host i ri, një host 100% i buxhetit Australian. Ajo që na pëlqen është çmimi (2.50 dollarë AUD është me të vërtetë i lirë), pritja SSD (e shkëlqyeshme për shpejtësi) dhe çertifikatat falas SSL.

Aty ku ne mendojmë se ata ndoshta mund të bënin më mirë janë opsionet e mbështetjes, pasi për momentin, ne shohim vetëm bileta mbështetëse … dhe hapësirë ​​në disk, që është vetëm 5 GB. Por përsëri, me 2.50 dollarë, raporti i vlerës ndaj kostos është ende shumë mbresëlënës.

Dhe ata gjithashtu ofrojnë migrime falas cPanel, kanë ruajtje rezervë 7-ditore dhe mbrojtje DDOS. Gjithsej, jo keq!

rekuizitë

 • Shumë e përballueshme
 • SSL falas

Cons

 • Mund të kenë nevojë për mundësi më të mira mbështetjeje
 • Nuk ka serverë të huaj

7. MediaFortress

Logoja e MediaFortress
Website: mediafortress.com.au
Mimi: AUD $ 7,70
Hapësira e diskut: 1 GB
Mbështetje: Telefon, Biletat
Arritja globale: Jo

MediaFortress mund të duket si një e çuditshme në këtë listë, pasi ato janë më të shtrenjta se hosti juaj i zakonshëm, dhe ofrojnë shumë pak hapësirë ​​në disk (vetëm 1 GB). Arsyeja që ata janë në listë është për shkak të shërbimeve të tyre shtesë. Ata janë gjithashtu një agjenci marketingu, që do të thotë se nëse doni një uebsajt aktual me hostin tuaj, ata mund ta bëjnë këtë. A keni nevojë për SEO ose PPC, çfarë për fushatat e mediave sociale? Po, edhe ata e bëjnë këtë.

Ata janë pak nga një dyqan me një ndalesë për anën dixhitale të biznesit tuaj dhe janë 100% Australian. Kjo është në thelb pse ne i vendosëm ato në listë … vetëm në rast se dikush kërkon një dyqan të marketingut dixhital me një ndalesë.

Plani i tyre më i lirë fillon me 7,70 dollarë AUD / muaj.

rekuizitë

 • Dyqan i marketingut dixhital me një ndalesë
 • 100% Australian

Cons

 • i shtrenjtë

8. Bluehost

Logo Bluehost
Website: www.bluehost.com
Mimi: 3,95 USD
Hapësira e diskut: 50 GB
Mbështetje: Telefon, Chat Live, Bileta
Arritja globale: Po

Bluehost është shumë i njohur, dhe ndërsa ata patën një copë të ashpër në vitet e fundit pasi EIG i bleu ato, ato do të përmirësohen gradualisht si ndihmën ashtu edhe shërbimet e tyre të pritjes.

Ata ofrojnë shumë hapësirë ​​në disk dhe performancë të mirë me një kosto të përballueshme. Ne gjithashtu na pëlqejnë shumëllojshmëria e opsioneve të mbështetjes në ofertë, gjithçka nga baza e njohurive, biletat mbështetëse, chat live, telefon, dhe madje edhe mësime video.

Sa i përket planeve të pritjes, ato ofrojnë pritjen e zakonshme të përbashkët, mbajtjen e WordPress, VPS, hostimin e dedikuar dhe mbajtjen e cloud. Ata nuk kanë asnjë server në ose afër Australisë, kështu që një CDN është i nevojshëm për kohë optimale të ngarkimit.

Plani i tyre më i lirë fillon me 3,95 $ / muaj.

rekuizitë

 • SSL falas
 • Hapësirë ​​në disk 50 GB

Cons

 • Serverat amerikanë
 • Reputacioni aktual nuk është aq i shkëlqyeshëm

9. Geek host

Logoja e hostit Geek
Website: www.hostgeek.com.au
Mimi: 4,58 dollarë AUD
Hapësira e diskut: 400 MB
Mbështetje: Telefon, Chat Live, Bileta
Arritja globale: Jo

HostGeek është një tjetër pritës në Australi, me çmime të mjaftueshme, por hapësira e diskut që ofrojnë në planin e tyre themelor është shumë pak, vetëm 400 MB.

Kjo duke u thënë, ka 2 arsye që ata ende e bënë listën. 1 është se ata kanë qendra të të dhënave si në Australi ashtu edhe në Singapor, arsyeja tjetër është se – si MediaFortress – ata ofrojnë një shumëllojshmëri të shërbimeve të marketingut dixhital përveç pakove të tyre kryesore të hostimit.

Ato ofrojnë pritje të përbashkët, host të shitësit, VPS, serverë të dedikuar dhe plane më të specializuara për mbajtjen e WordPress, Joomla dhe Magento. Planet e specializuara janë më të shtrenjta por të optimizuara për secilin CMS.

Plani më i lirë fillon me 4,58 dollarë AUD / muaj.

rekuizitë

 • Shumë zgjedhje pritëse
 • 100% Australian

Cons

 • Vetëm 400 MB hapësirë ​​në disk

10. Netregistria

Logoja e netregistrisë
Website: www.netregistry.com.au
Mimi: 9,95 dollarë AUD
Hapësira e diskut: 20 GB
Mbështetje: Telefon, Chat Live, Bileta
Arritja globale: Jo

Netregistry është një veteran në industrinë e pritjes Australiane. Ndërsa ne nuk jemi një tifoz i madh, ata meritojnë të përmendim pasi janë shumë të vjetër, ofrojnë shumë hapësirë ​​në disk me planet e tyre të pritjes, dhe gjithashtu ofrojnë shërbime të dizajnit në internet dhe marketingut dixhital.

Me këtë, çertifikatat e tyre SSL janë mjaft të kushtueshme (ato themelore janë të lira me shumicën e pritësve të tjerë) dhe shumica e rishikimeve më të fundit të përdoruesve në internet dhe forume, nuk janë shumë pozitive.

rekuizitë

 • Pritësi lokal
 • Sasia e denjë e hapësirës në disk

Cons

 • i shtrenjtë
 • Shqyrtime të përdoruesit
 • Kostoja SSL

Tastierë e lirë e pritjes

Web hosting lirë: /farë / pse / si

A jeni në kërkim të një opsioni të lirë të strehimit në Australi (ndoshta edhe një pritje falas në internet)? Pritja e përbashkët është një mënyrë e shkëlqyeshme për bizneset e vogla që të mbajnë faqet e internetit të tyre dhe të funksionojnë pa prishur bankën. Ata që kërkojnë paketën e tyre të parë për mbajtjen në internet priren të përmbahen në një plan të lirë hosting si pritja e përbashkët. Zakonisht është një shërbim për përdoruesit e nivelit të hyrjes, i cili ofron çdo burim që ju nevojiten për fillimin e tyre, uebfaqen e vogël të tregtisë elektronike ose faqen e internetit personale për të pasur sukses. Shtë mënyra ideale për ata që kërkojnë të presin një sit më të vogël për të marrë të gjitha tiparet e një uebsajti profesional me një pjesë të çmimit. Në mënyrë tipike, të gjitha faqet e internetit dhe përmbajtja nga faqet e shumëfishta të lidhura me to ruhen vetëm në një makinë, e cila ul kostot në mënyrë të konsiderueshme ndërsa rezulton akoma në një shërbim cilësor.

Përzgjedhja e një ofruesi Australian të hostimit (ose një kompani e lirë në internet të Zelandës së Re, ose ndonjë prej vendeve të tjera që ne mbulojmë këtu në MangoMatter, si Mbretëria e Bashkuar, Kanada, Singapor, & Irlandë) që jep atë që ju nevojitet prej tyre brenda buxhetit tuaj shpesh mund të jetë një detyrë herkuliane nëse sapo filloni me faqen tuaj të internetit. Ndërsa do të ishte mirë të kesh një Virtual Private Server, ose VPS, këta priren të vijnë me një çmim të lartë. Kur bëhet fjalë për të marrë të gjitha tiparet që ju nevojiten për një faqe interneti profesionale me aplikacionet më të azhurnuara në internet, ndërsa shkurtimi i kostove, pritja e lirë është rruga për të vazhduar.

Si funksionon lirë strehimi?

Pritja e përbashkët mund të sigurojë një mundësi të lirë për përdoruesit e Australisë duke përdorur burimet e fuqishme të një serveri modern dhe duke e përdorur atë për t’i shërbyer klientëve të shumtë. Kjo është shumë si mënyra se si, në një ndërtesë apartamentesh me 10 njësi, secila njësi ushqehet energji elektrike, ujë dhe kabllo nga degët që degëzohen nga një linjë e vetme. Përveç kësaj, nëse prishet një linjë uji, qiradhënësi kujdeset për problemin për ju. Premisa e pritjes së përbashkët është thjesht e njëjtë; ndani një server me uebfaqe të tjera dhe i besoni administratorit të serverit që të kujdeset për të gjitha mosfunksionimet kryesore. Eachdo uebsajti në server është i caktuar një sasi të caktuar të fuqisë së përpunimit, hapësirës së ruajtjes dhe bandës së Internetit për funksionimin dhe mirëqenien e faqes tuaj. Administratori i serverit mban të azhurnuar sistemin tuaj të funksionimit dhe programin përkatës, kështu që ju nuk duhet të shqetësoheni me të.

Kur është fjala për të kërkuar një mundësi të përballueshme për të pritur faqen tuaj të internetit, pritja e lirë gjithmonë mund të gjendet përmes një ofruesi të përbashkët të pritjes (edhe pse disa hoste australianë si Digital Pacific janë pak më të shtrenjtë). Nëse nuk planifikoni të keni një zhvillim të gjerë, me porosi të aplikacionit ose të prisni një qarkullim jashtëzakonisht të lartë të trafikut, hapësira e kufizuar dhe gjerësia e bandës që ju lejohet përmes pritjes së përbashkët nuk ka të ngjarë të bëhet kurrë problem.

Pse Web Hosting i Lirë?

Në qoftë se nuk po planifikoni të përdorni një sit që do të shohë shumë trafik në të njëjtën kohë, ose atë që përdor teknologji jashtëzakonisht të përparuara, me siguri nuk do të pësoni ndonjë problem me pritjen e përbashkët. Kjo do të thotë që një korporatë e madhe ndoshta duhet të kalojë në pritje të përbashkët si një opsion, por fillimi juaj ose biznesi i vogël duhet të jetë thjesht i mirë për momentin (padyshim kur kur drejtoni një CMS të mirë si WordPress) – dhe gjithmonë mund të lëvizni faqen tuaj të internetit diku tjetër nëse dhe kur kufizimet e mbajtjes së lirë të hostit bëhen problem. Individët që kërkojnë të fillojnë një blog ose të ndërtojnë një faqe të vogël për biznesin e tyre, duhet të gjejnë një pritje të lirë për t’u përshtatur me nevojat e tyre në mënyrë të përsosur.

Sido që të jetë qëllimi i faqes tuaj, ju ka të ngjarë të dëshironi të gjeni një mënyrë për ta ngritur atë dhe duke funksionuar sa më shpejt që të jetë e mundur pa kompromentuar cilësinë në asnjë mënyrë. Në qoftë se nuk mendoni se faqja juaj e internetit do të jetë një pikë e nxehtë në internet, pritja e përbashkët është mënyra për të marrë gjithçka që dëshironi të gjitha në një vend pa shpenzuar dollarët e mëdhenj. Shumica e njerëzve zgjedhin të përdorin pritjen e lirë të Australisë për faqen e tyre të parë, pasi është shumë më e lehtë, prapë ofron të gjitha tiparet që mund të dëshironi të përdorni, ajo vjen me shumë hapësirë ​​për shumicën e njerëzve, etj. Në fund të ditës, ju nuk do ta vini re ndryshimin nëse nuk e bëni me të vërtetë kohë të madhe — në cilën pikë, etiketa e çmimit të një serveri të azhurnuar nuk duhet të jetë problem në të paktën.

Shënim anësor: Nëse jeni një projektues në internet që dëshironi të presë klientë, ju lutem mos përdorni një llogari të përbashkët, shkoni në vend të kësaj me një llogari shitësi dhe kurseni vetvetiu çështjet e ardhshme.

rekuizitë

 • Alternativa më pak e kushtueshme: Siç sugjeron emri, hostimi i lirë i faqes në internet nuk është aq i kushtueshëm sa alternativat e tjera si hostimi i dedikuar. Shtë një mënyrë për të ngritur në internet faqen tuaj dhe duke funksionuar pa zbrazur portofolin tuaj.
 • Administratori i serverit: Me pritjen e përbashkët, ju keni një administrator serveri për të monitoruar dhe kujdesur për problemet për ju. Ata e mbajnë sistemin tuaj të funksionimit dhe programin përkatës të azhurnuar në versionin e fundit, kështu që ju nuk do të duhet të kurseni mendim fare për të.
 • Ofron të gjitha tiparet që ju nevojiten: Mikpritja e lirë ofron të gjitha tiparet që një biznes fillestar, blogu, uebfaqe personale, ose faqe të tjera të vogla mund të kenë nevojë, kështu që do të keni gjithçka që ju nevojitet në dispozicion në majë të gishtave.

Cons

 • Hapësirë ​​e kufizuar: Edhe pse shumë shërbime reklamojnë hapësirë ​​të pakufizuar të serverëve, kjo thjesht nuk është e vërtetë. Nëse filloni t’i afroheni kapacitetit që ju kanë caktuar, do t’ju kërkohet të përmirësoni paketën tuaj të pritjes, me shumë gjasë në një VPS.
 • Nuk mund të trajtohet trafiku i lartë: Nëse mendoni se mund të keni shumë njerëz që shkojnë në faqen tuaj të internetit, mund të dëshironi të shmangni një plan të lirë të pritjes. Një shumë e trafikut shpesh do të rezultojë në serverin tuaj duke u mashtruar dhe të funksionojë shumë më ngadalë nga sa dëshironi.

kodi i webhostimitFAQ

Farë është shpërndarja e përbashkët?

Pritja e përbashkët është një plan hosting në internet në të cilin disa përdorues ndajnë një server të vetëm për të pritur faqen e tyre të internetit.

Si punon? Si ruhen skedarët që të mos përzihen?

Skedarët dhe aplikacionet në secilën llogari mbahen të ndara brenda serverit (zakonisht duke përdorur cPanel), dhe nuk ka asnjë mënyrë që ata të ndërveprojnë me çfarëdo. Do përdorues merr ndarjen e vet të serverit, në të cilin skedarët dhe aplikacionet e tyre janë të ruajtur dhe me pemën e tyre të direktorive të skedarëve. Përdoruesit nuk do të kenë qasje në ndarjet e njëra-tjetrës ose skedarët brenda tyre. Sidoqoftë, serveri në internet dhe burimet e llogaritjes ndahen nga të gjitha llogaritë në server.

A do të thotë që shpërndarja e përbashkët do të ndaj një adresë IP me faqet e internetit të tjera?

Në shumicën e rasteve, po ashtu ndodh. Planet e përbashkëta të pritjes, si parazgjedhje, kanë tendencë të jenë “host-virtual virtualë”. Për këtë arsye, të gjitha llogaritë priren të ndajnë një adresë identike IP, dhe rutina do të ndodhë bazuar në emrin e domain. Sidoqoftë, kjo nuk duhet të ketë ndonjë pasojë të drejtpërdrejtë në sigurinë e faqes suaj të internetit. Sidoqoftë, një disavantazh i këtij fakti është se ju nuk do të jeni në gjendje të operoni me një çertifikatë sigurie SSL përmes hostit tuaj virtual të bazuar në emrin, i cili i referohet shumicës së planeve të përbashkëta të disponueshëm të disponueshëm. Arsyetimi prapa kësaj është sepse, kur një shfletues lidhet me një server që përdor protokollin HTTPS, kontrolli i certifikimit të kriptimit dhe sigurisë përfundon përpara se klienti të dërgojë të gjithë kokën e kërkesës në server. Në një pikë të tillë, është e pamundur të dihet se për cilin emër domain është synuar certifikata e sigurisë.

Sa faqe në internet mund të ekzistojnë në një server të vetëm?

Shumë. Companydo kompani e mbajtjes së faqeve në internet duhet të vendosë për densitetin e llogarive të përbashkëta bazuar në sa makina kanë në dispozicion dhe çfarë statistikash të përdorimit ata do të fiken. Nuk është e pazakontë që një server i vetëm të presë mbi 1.000 faqe në internet, që do të thotë se të gjithë ata fusha funksionojnë nga një adresë e vetme IP. Sidoqoftë, nuk është ndoshta ai lloji i paketës së përbashkët të pritjes që dëshironi të përdorni, dhe duhet të kërkoni një që nuk do të paketojë kaq shumë faqe në një server të vetëm.

A mund të kem një adresë IP unike përmes pritjes së përbashkët?

Po ti mundesh. Shumë ofrues të programeve të pritura të pritjes ofrojnë një plan që vjen me një “adresë të dedikuar IP”, që do të thotë që rutina do të bëhet përmes “hosteve virtualë të bazuar në IP”. Kjo do të thotë që një server i vetëm në internet është i aftë të trajtojë shumë adresa IP, në këtë rast, ju akoma po i ndani të gjitha burimet e kompjuterit, por funksionon jashtë adresës tuaj IP.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author