Site5 nuk është më i miri, jo më i keqi ofruesi i hostimit (përmbledhje)

Faqja e faqes5

Site5 Web Hosting është një shërbim i ngrohtë i krijuar për projektuesit dhe zhvilluesit, me serverë të shumtë të vendosur në:

 • Amerika Veriore (Sh.B.A dhe Kanada)
 • Amerika e Jugut (Joao Pessoa dhe Sao Paulo, Brazil)
 • Evropa (U.K., Hollandë, Rumani dhe Francë)
 • Azia (Singapori dhe Kina).

Ajo u themelua në ’99 nga Matt Lightner dhe Rod Armstrong, para se të përvetësohej në 2015 nga konglomerati EIG (i cili gjithashtu zotëron HostGator, Bluehost dhe shumë të tjerë).

Duke u krenuar me veten se ‘zhvilluesi i përqendruar’ tingëllon bukur në materialet promovuese. A bën ndonjë ndryshim kjo ofertë e ngrohtë? Si ndikon në atë që bëjnë ata – ose më e rëndësishmja, NUK – të ofrojnë?

Ne krijuam një uebfaqe themelore të WordPress në planin HostRocket ‘Shared’ në qershor 2015 për të zbuluar veten tonë. Ju gjithashtu mund të shikoni statistikat e hollësishme të performancës së faqes sonë si në kohën e duhur & shpejtësia (kliko “Historia” për të gërmuar më thellë).

Informacion i përgjithshëm & Pasqyrë e hostimit

VERDIKTI JON: Hosting mirë i bazuar në SH.B.A.
SPEED: 629ms (Shkurt 2018 deri në Janar 2020 mesatare)
uptime: 99.99% (Shkurt 2018 deri në Janar 2020 mesatare)
SUPPORT: 24/7 Bisedë live
Apps: WordPress, PrestaShop, Joomla dhe Magento
TIPARET: Gjerësia e bandës dhe ruajtja e tyre, rezervime ditore
PLANET HOSTING: Shpërndarë, Rishites dhe VPS të Menaxhuar
TRANSFERI I SITIT: Transferimi i Vetëm i Faqes
Çmimi: Duke filluar nga $ 7,65 / muaj (i njejti cmim rinovimi)

Mirat e përdorimit të sitit5 Hosting

Site5 po synon një audiencë të përdoruesve të përparuar. Do të thotë që kemi pasur pritshmëri të mëdha për nivelin e performancës.

Gjatë viteve të kaluara, Site5 ka kryer OK në shpejtësi dhe mbështetje, dhe më mirë edhe në kohën e duhur.

Ajo që i veçon ato janë disa oferta unike që klientët specifikë do të shijojnë, përfshirë disa migrime të kursimit të kohës cPanel.

Le të shohim se si ato formësohen:

1. Times i Lirë i Faqes

Njerëzit nuk vendosen me site të ngadaltë. Vetëm disa sekonda shtesë në kohën e ngarkimit të faqeve mund të bëjë që braktisja e faqes tuaj të rritet me 38%. (Me pjesën më të madhe të atyre që shkojnë drejt faqes së një konkurrenti.)

Në të njëjtën kohë, madje edhe rregullimet themelore për ta bërë faqen tuaj më të shpejtë mund të zmadhojnë konvertimet. Ulja e kohës së ngarkimit të faqeve nga 8 në 2 sekonda heq konvertimet me 74%. Këtu ka më shumë fakte në internet.

Ne testuam shpejtësinë e sitit të Site5 dhe ata dorëzuan një mesatare të fortë prej 629ms.

Koha mesatare e ngarkesës së faqes5:

Site5-2019-2020-statisticsShpejtësia mesatare e faqes5 2019-2020 | Shihni statistikat

2. Uptime e mahnitshme prej 99,99%

Gjatë 24 muajve të fundit, Site5 Hosting ka prodhuar disa herë shumë mbresëlënëse.

Kishte disa muaj të këqij ku ne pamë një zgjatje prej 99.93% dhe 99.90%, por përveç kësaj, ato kanë qenë gati perfekte.

Kohëzgjatja 99,99% është vërtet mbresëlënëse pasi ato janë në top 5 me këtë performancë.

Koha e fundit mesatare e 12 muajve:

 • Kohëzgjatja mesatare e Janarit 2020: 99.95%
 • Dhjetor 2019 kohëzgjatja mesatare: 99.99%
 • Nëntori 2019 kohëzgjatja mesatare: 100%
 • Koha mesatare e tetorit 2019: 100%
 • Koha mesatare e shtatorit 2019: 100%
 • Gusht 2019 mesatare e kohës: 100%
 • Koha mesatare e kohës së korrikut 2019: 99.99%
 • Qëndrueshmëria mesatare e qershorit 2019: 100%
 • Maj 2019 kohëzgjatja mesatare: 100%
 • Koha mesatare e prillit 2019: 100%
 • Koha mesatare mesatare e Mars 2019: 99,90%
 • Shkurt 2019 kohëzgjatja mesatare: 100%

site5-performance-24monthsSite testi live: hostingfacts-s5.com | Avg. kohën e shpejtë dhe shpejtësinë: 24-muaj+

3. Mbështetje e mirë për klientët

Pas një kontrolli të përgjithshëm në opinionet e tjera të klientit, dukej se një gjë për të cilën shumica e klientëve të Site5 mund të bien dakord është se ata ofrojnë mbështetje të mirë (pa dyshim që është mbështetur nga burimet dhe shkalla më e madhe e EIG).

Ne ishim optimistë pasi lexuam komente të tjera, dhe përvoja jonë personale nuk na lejoi. Një anëtar i stafit të tyre mbështetës u lidh me ne në vetëm disa sekonda dhe u përgjigj pyetjeve shpejt dhe me saktësi.

Mbështetje e Faqes5 Live Chat

ISshtë një pengesë e mundshme – ata janë mësuar të punojnë me një bazë të sofistikuar të klientëve, duke u furnizuar me dizajnuesit dhe zhvilluesit.

Kjo do të thotë që ka shumë të ngjarë që ju nuk do të merrni mbajtjen e nevojshme dhe kontrollin nëse jeni fillestar.

Nga ana tjetër, Site5 ofron mijëra rrugëdalje dhe mësime në bazën e tyre të njohurive që mund t’ju ndihmojnë të mësoni shpejt.

Plus, ju mund të kërkoni për çdo gjë që ju po kërkoni në vend.

Baza e njohurive e sitit5

Baza e njohurive e Site5 ka mbi 500 artikuj që mbulojnë më shumë se 70 kategori.

4. Garancia e kthimit të parave 45-ditore

Shikuesit e sitit5 sigurojnë një garanci të madhe 45-ditore për kthimin e parave.

Planet e tyre të pritjes në VPS vijnë me një garanci më të shkurtër, 15-ditore të kthimit të parave.

Lajmi i shkëlqyeshëm është se nuk ka kushte me këto rimbursime. Ata premtojnë t’i përgjigjen kërkesës suaj brenda gjashtë orësh (ose do të kreditojnë llogarinë tuaj shtesë për vonesën).

5. Transferet Falas

Site5 gjithashtu ofron migrime falas ose transferime në internet nëse faqja aktualisht është e pritur diku tjetër. Shumë host të tjerë në internet e bëjnë këtë gjithashtu.

Whatfarë është e ndryshme është se ata do të migrojnë deri në 25 (!) CPanel llogari për ju (dhe deri në 10 joPanel jo) – ende falas!

Një ofertë bujare për t’u kujdesur për një proces tjetër që kërkon kohë.

6. Planet vijnë standarde me Karakteristikat ‘Të Avancuara’

Një tjetër gjë që na pëlqeu në lidhje me Site5 ishte që ‘tiparet e avancuara’ të rezervuara zakonisht për planet me çmime më të larta vijnë standarde në opsionet e tyre më të lira të përbashkëta.

Më të përmendurit përfshijnë:

 • Gjerësia e bandës së pashoqe
 • Hapësira e pandryshuar e diskut, dhe
 • Rezervime të rimëkëmbjes së katastrofës

E fundit është veçanërisht e rëndësishme kur diçka – përfundimisht, në një moment (dhe për fat të keq) – shkon keq.

Vite më parë, duke punuar në faqen tonë të parë të WordPress, ne kujtojmë të godisnim butonin Aktivizo ndërsa rrinim në një kafene. Një djersë e ftohtë shpërtheu në fytyrën time ndërsa ekrani shkoi bosh dhe faqja ime duket se është zhdukur.

Stuff ndodh me faqet e internetit. Të kesh dikë (ose diçka) të të ketë shpinën në rast urgjence është jashtëzakonisht e dobishme.

7. Aftësia për të zgjedhur vendndodhjen e serverit tuaj

Site5 ka lokacione të shumta serverash në të gjithë botën. Ata do t’ju lejojnë të zgjidhni cilindo nga 21 vendet e ndryshme që ju dëshironi (pavarësisht se ku jetoni).
faqet e lokacionit të serverit5
Becomesshtë i dobishëm kur bëhet fjalë për të rritur renditjen tuaj lokale të SEO.

Në fakt, sipas faqes së internetit të Site5, “Nga një këndvështrim SEO, mund të japë një përfitim shumë të vogël duke dhënë një tregues më shumë se duhet të renditesh për kërkime në atë qytet / rajon”.

8. Garancia e kohës së zgjuar

Site5 ofron një garanci në kohë 99.9%.

Kompania ofron një shumë të vlerës kredie për sasinë e kohës që serveri juaj nuk është i disponueshëm brenda çdo muaji. Kjo garanci vlen vetëm për ndërprerjet e paplanifikuara. Koha e pushimit të shkaktuar nga mirëmbajtja e planifikuar e sitit nuk zbatohet.

Rrethanat përtej kontrollit të sitit5 që shkaktojnë joproduktive gjithashtu nuk llogariten, si sulmet e DDoS, dështimi i harduerit, dështimi i softuerit të palëve të treta ose maksimumi i kontejnerit tuaj të burimeve.

Sipas uebfaqes së tyre, ja si kompania llogarit kreditë e shërbimit në serverët e përbashkët / shitësin:

 • 100% – 99.9% me kohë: Pa kredi
 • 99.9% – 99.5% me kohë: 5% kredi
 • 99.5% – 99% me kohë: 10% kredi
 • 99% – 98% me kohë: 15% kredi
 • 98% – 95% me kohë: 25% kredi
 • Më pak se 95% në kohë: 100% kredi

Kjo garanci nuk vlen për VPS ose planet e dedikuara për servera të pa menaxhuar. Përdoruesit mund të kërkojnë një ditë kredie për çdo 45 minutë të jetës së vërtetë që ata përjetojnë.

Sipas Kushteve të Shërbimit të Site5, 45 minutat e para të joproduktive nuk do të llogariten drejt kredisë suaj, dhe numri maksimal i kredisë që mund të merrni është një muaj shërbimesh, që është rreth 22.5 orë joproduktive.

9. cPanel është i lehtë për t’u përdorur

Site5 ofron një cPanel ku mund të menaxhoni çdo aspekt të faqes suaj të internetit nga një vendndodhje qendrore.

Edhe pse Site5 është “ndërtuar për projektues dhe zhvillues”, cPanel ka gjithçka që ju nevojitet për të mirëmbajtur një sit.

Site5 cPanel

Do të keni mundësi të përdorni udhëzime video, llogari të postës elektronike, listat tuaja të postimeve, domenet e shtesave, statistikat e uebit dhe më shumë.

Duke ofruar një cPanel, Site5 me të vërtetë e ka bërë më të lehtë për të personalizuar faqen tuaj, të dhëna dhe përmbajtje vetëm në mënyrën që ju dëshironi kur të dëshironi.

Mund të hyni në cPanel nga “zona e prapaskenës”, domeni juaj ose nga serveri.

Site5 ka një artikull të tërë në faqen e tyre në bazën e njohurive që u thotë përdoruesve se si të qasen në cPanel nga të tre vendet.

Kundër të përdorimit të Site5 Hosting

Ndërsa sapo keni lexuar, Site5 bën një punë të mirë në shumicën e fushave.

Ndërsa ata nuk janë në epokën e sipërme të ndonjë kategorie të vetme, ata ofrojnë në mënyrë të admirueshme në të dy shpejtësinë dhe mbështetjen (dy nga kategoritë më të mëdha për t’i kushtuar vëmendje).

Ekziston edhe një pikë e madhe ngjitëse, megjithëse kjo duhet të adresohet në mënyrë transparente.

Hidhi nje sy:

1. mashtruese & Mimi i shtrenjtë

Fatkeqësisht, Site5 i përmbahet skemave tipike mashtruese të çmimeve që hostet e tjerë tërheqin me çmimin e tyre të ulët të reklamuar.

Duke marrë parasysh performancën e tyre, 7.65 dollarë në muaj nuk duken shumë keq. Por ju duhet të angazhoheni për dy vjet të plota DHE të paguani përpara në mënyrë që të merrni atë çmim. Përndryshe, ju jeni duke kërkuar në $ 9,85 për dymbëdhjetë muaj.

Farë është më keq – ata nuk ofrojnë as një plan të vërtetë, muaj pas muaji, madje as një plan çmimesh gjashtëmujor.

5mimi i faqes5, planet e strehimit & Fakte te shpejta

Këtu është një përmbledhje e shpejtë e planeve të pritjes së Site5:

 • plani hostBasik: Ky plan kushton 7,65 dollarë në muaj dhe lejon 1 faqe interneti. Rekomandohet për deri në 10,000 vizita mujore.
 • plani hostPro: Ky plan kushton 12.05 dollarë në muaj dhe lejon uebfaqe të pakufizuara. Rekomandohet deri në 25,000 vizita në muaj.
 • plani hostPro + Turbo: Ky plan kushton 15,35 dollarë në muaj dhe lejon faqe interneti të pakufizuara. Ajo vjen me një IP të dedikuar falas dhe rekomandohet deri në 100,000 vizita në muaj.

5mimet dhe planet e faqes5

Të gjitha planet e tyre të përbashkëta të pritjes së pritjes vijnë me hapësirë ​​të pakufizuar në disk, migrime falas dhe një kopje rezervë për rimëkëmbjen e fatkeqësive. Vlen gjithashtu të sqarohet se ju duhet të paguani një afat prej 24 muajsh për të shijuar çmimet e reklamuara.

  • Lehtësia e regjistrimit: Procesi i regjistrimit të gjatë, me katër hapa.
 • menyra pagese: Kartë krediti, PayPal.
 • Tarifat dhe klauzolat e fshehura: Llogaritë e përbashkëta të pritjes nuk duhet të kalojnë 75,000 skedarë, secila llogari e-mail nuk duhet të kalojë hapësirën e diskut prej 10 GB, dhe secila bazë e të dhënave nuk duhet të përdorë më shumë se 2 GB hapësirë ​​në disk.
 • upsells: Asnjë upsells.
 • Aktivizimi i llogarisë: Aktivizimi i shpejtë.
 • Domain falas: Jo (12,00 dollarë në vit)
 • Paneli i Kontrollit dhe Përvoja e Panelit: cPanel.
 • Instalimi i Aplikacioneve dhe CMS (WordPress, Joomla, etj.): Instalim i shpejtë dhe i thjeshtë i aplikacioneve dhe CMS të njohura me Softaculous.

A Rekomandojmë Site5 Hosting?

Faqja 5 nuk është e keqe, vetë. Por nuk janë as të shkëlqyeshëm.

Kështu që ne nuk mund t’i rekomandojmë ata, për fat të keq.

Përkundër numrit të madh të “PROS” kundrejt “CONS” të listuar më lart, ne nuk mund të ndihmojmë por të ndjehemi sikur shërbimi i tyre është thjesht … mesatar. Sidomos krahasuar me kostot (e vërtetë).

Sidoqoftë, ka disa pengesa veçanërisht të këndshme që klientët e caktuar do t’i shijojnë. Shërbimi i migracionit falas për deri në 25 llogari cPanel dhe mbështetja e tyre është gjithashtu e mirë.

Zakonisht, kjo është e mjaftueshme për t’i vendosur ato në buzë.

Megjithatë, nëse jeni duke kërkuar më të qëndrueshëm uptime dhe më të shpejtë koha e ngarkimit të faqes  – ju mund të dëshironi të bëni blerje për alternativa më të mira.

Experiencedo përvojë me Site5 Web Web Hosting? Ju lutemi lini rishikimin tuaj të Site5 më poshtë! Ne mirëpresim të gjitha vlerësimet e ndershme dhe transparente – të mira OSE keqe!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author