Si të migroni WordPress.com në WordPress.org

si të migroni wordpress.com në wordpress.orgNdërsa WordPress.com është një nga platformat më të mira për fillestarët për të filluar Blogging dhe krijimin e hapësirës së tyre në internet, ai gjithashtu vjen me disa kufizime. WordPress.com ju lejon të krijoni një llogari falas, por pala kryesore e kësaj mundësie është se ju jeni shumë më të kufizuar në aspektin e personalizimit dhe kontrollit mbi faqen tuaj të internetit në krahasim me WordPress.org.

Për shembull, faqet e WordPress.com kanë aftësi të kufizuara për të fituar para nga përmbajtja e tyre, nuk mund të instaloni shtesa të ndryshme për optimizimin e SEO, tregtinë elektronike dhe më shumë, dhe nuk mund të përdorni reklama të palëve të treta me trafikun tuaj. Për më tepër, ju keni shumë më pak kontroll mbi burimet e serverit dhe sigurinë që i jepet faqes tuaj në internet me një blog WordPress.com.

Blogjet e WordPress.org janë shumë më të fuqishëm, si në aspektin e hapësirës së serverit ashtu edhe në opsionet e personalizimit. Kjo është për shkak se faqet e internetit të WordPress.org ose ekzekutohen me një llogari pritëse WordPress (d.m.th. ju regjistroheni në një pritje të mirë të dedikuar për faqen tuaj) dhe vijnë me një emër të vërtetë domain. Me fjalë të tjera, është duke siguruar paksa të pasurive të patundshme në internet sesa të marrësh me qira diçka më të lirë.

Në këtë udhëzues, ne do të shqyrtojmë se si të migroni nga WordPress.com WordPress.org dhe të shpjegojmë çdo hap në detaje. Le të fillojmë.

Kaloni nga WordPress.com në WordPress.org

Kalimi nga WordPress.com WordPress.org nuk është jashtëzakonisht i vështirë ose i ndërlikuar, veçanërisht sepse vetë platforma WordPress ju ofron shumicën ose të gjitha mjetet që ju nevojiten për të përfunduar procesin. Sidoqoftë, ka disa hapa që do të duhet të kryeni vetë, pa ndihmën e platformës WordPress, si sigurimi i shërbimeve të mbajtjes së faqes në internet dhe vendosja për një domen.

Le të zhyten thellë në WordPress.com dhe WordPress.org dhe të shqyrtojmë se si ato janë platforma të dallueshme nga njëra-tjetra.

Wordfarë WordPress.com duhet të ofrojë

Edhe pse ndajnë të njëjtin emër, WordPress.com nuk është aq popullor apo aq efektiv sa WordPress.org. Sidoqoftë, WordPress.com ishte krijuar akoma nga një prej bashkëthemeluesve të WordPress: Matt Mullenweg. Kjo vetëm shton konfuzionin për fillestarët dhe bën që shumë njerëz të besojnë se WordPress.com ofron shtrirjen e karakteristikave të përgjithshme të markës dhe përdorueshmërisë.

WordPress.com është e ndarë në 5 plane, duke filluar nga Falas në VIP. Këto plane kanë gamë të ndryshme çmimesh, me secilin diapazion çmimesh që korrespondojnë me një pajtim të ndryshëm dhe karakteristika shtesë ose mundësi të personalizimit. Kostot e pajtimit shkojnë ndërmjet 48 $ në vit për Planin Personal gjatë gjithë rrugës deri në $ 5000 ose më shumë në muaj për VIP për shkak të teknologjisë së dedikuar të pritjes së cloud që shkon në plan.

Sidoqoftë, pjesa më e madhe e përdoruesve dhe fillimin ose zbatimin e planit Falas të WordPress.com. Jo vetëm që është tepër e thjeshtë për tu vendosur por ju lejon të eksperimentoni pa rrezikuar në kuletën tuaj. Edhe pa një pajtim, WordPress.com ju jep hapësirë ​​ruajtje prej 3 GB dhe azhurnime automatike dhe rezervë në platformën dhe faqen tuaj të internetit. Kopjet rezervë janë një veçori e shkëlqyeshme pasi ato ju pengojnë që të rindërtoni sitin tuaj nga e para në rast të një përplasje.

E thënë kështu, WordPress.com ka kufizime të mëdha që e bëjnë WordPress.org një mundësi më tërheqëse për pronarët ose blogerët seriozë të biznesit në internet.

Plani Falas përfshin Reklamat

Për fillestaret, të gjitha faqet e internetit falas të WordPress.com përfshijnë reklama. Ju nuk fitoni para nga këto reklama tek vizitorët tuaj nuk keni mundësi nuk për t’i parë ato. Për bloget me temë ose përmbajtjen e përshtatur për një bazë të veçantë të vizitorëve, kjo mund të çaktivizojë lexuesit tuaj, veçanërisht reklamat përplasen me përmbajtjen tuaj. Duhet të rifreskoni në një plan të paguar nëse doni të heqni qafe këto reklama të përgjithshme.

Për më tepër, ju nuk mund të shesni ndonjë nga reklamat tuaja, do të thotë që opsionet tuaja të fitimit të parave janë të kufizuara. Grshtë e lejuar, nëse keni një vend të parë të trafikut të lartë, me siguri do të dëshironi të keni azhurnuar paraprakisht gjithsesi, por është akoma një pengesë e dukshme.

Siç u përmend më parë, gjithashtu nuk mund të ngarkoni asnjë shtesë. Shtesat në thelb janë shtesa që funksionojnë me platformën WordPress dhe shtojnë veçori të dobishme ose funksione sigurie. WordPress.com Përdoruesit e planit falas marrin disa tipare “Jetpack” të përfshira në kontrollet e tyre të internetit, megjithëse këto janë të kufizuara në krahasim me opsionet e paguara.

WordPress.com Uebfaqet e lira janë gjithashtu jashtëzakonisht të jashtëzakonshme të kufizuara për sa i përket temës dhe pamjes. Shumë përdorues të WordPress.com shikojnë bollëkun e temave të disponueshme nga platforma WordPress, vetëm për të kuptuar se ato janë mbyllur nga shumica e tyre nëse nuk paguajnë për nivelin e parë të pajtimit..

Më në fund, përdoruesit e WordPress.com për Planin Falas nuk kanë ndonjë mjet Google Analytics ose aftësi për përcjelljen e statistikave. Në përgjithësi, opsioni WordPress.com Free është me të vërtetë e mirë vetëm si një platformë blog hobi fillestar; nuk mund të bësh shumë më tepër me mjetet në dispozicion.

Wordfarë duhet të ofrojë WordPress.org

logo wordpress.comWordPress.org është platforma e përdorur nga pronarët e biznesit në internet në blogerë seriozë në të gjithë botën. Ajo gjithashtu vjen me një plan falas, megjithëse ju duhet të paguani për një emër domain dhe web hosting (i pari shpesh përfshihet me këtë të fundit). WordPress.org si një platformë është gjithashtu me burim të hapur, kështu që është mirëbesuar nga shumica e komunitetit në internet.

Tërheqja kryesore e WordPress.org është kontroll i plotë që ju jep mbi faqen tuaj të internetit. Shtë një nga më të lehtat për të përdorur platformat e faqeve të internetit të krijuara ndonjëherë, e cila është pjesë e asaj që tërheq kaq shumë njerëz në platformë në radhë të parë. Kjo ju lejon të përfitoni nga përhapja e temave të WordPress në mjetet e personalizimit për t’ju lejuar të krijoni një uebfaqe unike për vizitorët tuaj ose biznesin në internet.

Opsione të mrekullueshme të personalizimit

Ju gjithashtu mund të shtoni plug-in ose aplikacione WordPress në faqen tuaj të internetit. Këto ju lejojnë të krijoni dyqane të tregtisë elektronike, siguri më të mirë për vizitorët tuaj, mjete mediatike ose faqe për shfaqjen e fotografive, dhe shumë, shumë më tepër. Veçanërisht, ju do të duhet të shkarkoni programe rezervë të WordPress nëse doni të ruani integritetin dhe historinë e faqes suaj të internetit, sesa të mbështeteni në kopjet automatike, të cilat opsionet e WordPress.com ofrojnë falas.

Në thelb mund të krijoni çdo faqe në internet që mund ta imagjinoni duke përdorur platformën WordPress.org falë opsioneve të tij të personalizimit.

Ju jep shumë më tepër kontroll

Por tërheqja tjetër e madhe për WordPress.org është opsionet dhe potenciali i saj i fitimit të parave. Nëse doni të fitoni para nga biznesi juaj ose faqja e internetit, në thelb duhet të merrni një faqe WordPress.org. Jo vetëm që mund të drejtoni reklamat tuaja, pa pasur nevojë t’i ndani të ardhurat me WordPress, por ju gjithashtu merrni kontrollin mbi të dhënat e Google Analytics dhe mjetet e ndjekjes që faqet e internetit të WordPress.com përjashtojnë në mënyrë të pabindur.

Kjo ju lejon të përshtatni fushatat e marketingut, të kuptoni se cilat reklama janë më të suksesshme me bazën e përdoruesit tuaj, dhe të përcaktoni se cila përmbajtje drejton më mirë trafikun, nga ana tjetër, për të rritur fitimet tuaja.

Edhe më mirë, faqet e internetit të WordPress.org ju lejojnë të krijoni mundësi të anëtarësimit dhe t’i shesni ato për përmbajtje, lloje të caktuara të mediave dhe shumë më tepër. Ndërtimi i një biznesi në internet është bërë më shumë se sa është e mundur për shkak të këtyre mjeteve, dhe është e gjitha e arritshme nga një person i vetëm me makinë të mjaftueshme dhe depërtim krijues.

Dobësitë e vetme reale janë ato që vijnë me kontroll të plotë. Për shembull, ju jeni përgjegjës për azhurnimin e faqes tuaj të internetit, si në përgjithësi dhe për arsye sigurie. Për më tepër, do të duhet të paguani për pritjen e serverëve që do të bëhen të shtrenjta ndërsa trafiku juaj rritet, dhe nevojat e burimeve të serverit tuaj rriten përkatësisht.

Sidoqoftë, pjesa dërrmuese e individëve zbulojnë se faqet e internetit të WordPress.org janë shumë më superiore ndaj alternativës. ’Shtë alternativa më e mirë nëse jeni serioz në krijimin e hapësirës tuaj në internet.

Marrja e hostit tuaj

Hapi i parë për shpërnguljen e faqes suaj të WordPress.com në WordPress.org përfshin blerjen e hostimit të WordPress Web. Gjetja e një kompanie mbajtëse të WordPress Web është mjaft e lehtë: thjesht Google të njëjtën pyetje dhe duhet të kesh mjaft rezultate në një çast. Por përcaktimi i opsionit më të mirë të mbajtjes në internet të WordPress është pak më i ndërlikuar.

Tofarë duhet të kërkoni

Për fillestaret, do të dëshironi një kompani që ka një shkallëzim të shkëlqyeshëm përsa i përket burimeve të serverit. Këto burime janë gjëra si ruajtja (matur në gigabajt) dhe gjerësia e brezit, e cila zakonisht vjen si “e pakufizuar” (megjithëse e kufizuar realisht nëse faqja juaj rritet papritur). Shkallueshmëria është e rëndësishme pasi do t’ju lejojë të trajtoni më shumë vizitorë mujorë dhe të përfitoni plotësisht nga shtigjet e papritura të trafikut në vend që të bëni përleshje dhe azhurnim të pajtimit tuaj të pritjes në një nxitim.

siguria e fjalëveTjetra, përpiquni të gjeni një host Web WordPress kompani që ofron siguri të mirë. Siguria për uebfaqen tuaj të WordPress.org është në të vërtetë kritike, veçanërisht në epokën e GDRP dhe rregulloreve të tjera të internetit. E thënë thjesht, vizitorët në faqet e internetit dëshirojnë të dinë që të dhënat e tyre janë të sigurta.

Kjo mund të përfshijë certifikim SSL, i cili krijon një bazë të sigurisë për sitin tuaj dhe u siguron vizitorëve paqe mendore. Shtë një domosdoshmëri nëse doni të drejtoni një dyqan në internet të çdo lloji. Certifikimi SSL zakonisht kushton një tarifë mujore, por disa shërbime të mbajtjes në internet të WordPress përfshijnë certifikimin SSL si një bonus. Shikoni këto nëse doni vlerën maksimale për para.

Disa kompani të mbajtjes së faqeve në WordPress përfshijnë gjithashtu rezervë si një nga karakteristikat e tyre. Këto janë përfitime të shkëlqyera shtesë. Sistemet e mbrojtjes DDoS dhe masat e tjera antivirale janë gjithashtu gjëra të shkëlqyeshme për të mbajtur vëmendjen.

Pas sigurisë, hulumtoni se çfarë ofron një kompani e WordPress Web hosting në lidhje me shërbimin ndaj klientit. Një kompani e mirë pritëse duhet të ketë disa mënyra për të arritur ekipet e tyre të shërbimit të klientit, përfshirë mbështetjen e telefonit ose bisedës në internet.

Lloji i hostimit

Më në fund, merrni parasysh lloj i faqes së WordPress që pret një kompani e ofron. Pjesa dërrmuese e ofertave të pajtimeve do të ndahen në web hosting, që do të thotë se ju do të ndani hapësirën e pritjes nga uebi nga një koleksion serverash me “qiramarrësit” e tjerë. Kjo zakonisht funksionon mirë për faqet e internetit të mesme të vogla dhe të mesme.

pritje e fjalëvePor ju mund të dëshironi një kompani web hosting që ofron në internet nivele të dedikuara për WordPress. Kjo do të thotë që ju të merrni hapësirë ​​të plotë të serverit për veten tuaj dhe kurrë nuk duhet të ndani burimet e serverit me askënd tjetër. Natyrisht, këto opsione të pritjes janë pak të shtrenjta në krahasim me pajtimet e përbashkëta, por ato mund të jenë me vlerë nëse prisni që faqja juaj e internetit të rritet në mënyrë eksponenciale.

Ose ju mund të hetoni Pritja e WordPress në cloud. Kjo është më e re se dy opsionet e tjera dhe ju lejon të ruani të dhënat e serverit tuaj në Cloud. Ruajtja cilësore e cloud është në rritje të shpejtë të popullaritetit falë shpejtësisë së rritur, sigurisë më të mirë dhe lehtësisë së përdorimit. Këto plane mund të jenë të paqarta ose të shtrenjta në kosto në varësi të ofruesit.

Duke folur për të cilat, mos harroni të merrni parasysh çmimin përpara se të përfundoni një zgjedhje pritëse. Mos harroni të shtoni së bashku koston mujore të planeve tuaja të pritjes me planin WordPress.org me të cilin do të vazhdoni për buxhetin tuaj të përgjithshëm të shpenzimeve mujore.

Transferimi i Regjistruesit të Domainave

Kur vendosni një faqe WordPress.org, mund të transferoni një emër ekzistues domain në bazën e të dhënave WordPress.org ose mund të filloni me një emër të ri domain nëse nuk jeni bashkangjitur veçanërisht me atë që faqja juaj e WordPress.com ka aktualisht.

Nëse po zgjedh një emër të ri domain, mund të provosh të shkosh me emrin kryesor të faqes suaj të internetit, megjithëse kjo mund të mos funksionojë në varësi të faktit se si është tashmë emri. Emri i domain nuk duhet domosdoshmërisht të lidhet me faqen kryesore të internetit, sidoqoftë; thjesht zgjidhni diçka që mund të mbani mend dhe do të jetë e lehtë për tu identifikuar.

Për të transferuar domenin tuaj nga WordPress.com në një host tjetër, së pari mund të regjistroheni në llogarinë tuaj WordPress.com, pastaj të menaxhoni domainin nga skedari i Menaxhimit të Domainit. Zgjidhni faqen e internetit që planifikoni të transferoni, dhe duhet t’ju çojë në një faqe ku rendit informacionet e saj dhe opsionet e ndryshme.

A Butoni i transferimit të domenit duhet të jetë i disponueshëm, i cili do t’ju çojë në një ekran që ju lejon të transferoni në një regjistrues ose përdorues tjetër domain, ose edhe në një sit tjetër. Natyrisht, zgjidhni një transferim në një opsion tjetër të regjistruesit. Ju mund të keni nevojë të zhbllokoni fushën tuaj dhe të hiqni çdo mbrojtje të intimitetit. Bëni këtë kur ju kërkohet me Update Settings dhe Vazhdo.

Kjo do t’ju ofrojë një kod transferimi të postës elektronike, të cilin më pas mund ta siguroni në ndërfaqen WordPress.com.

Pas gjithë kësaj, drejtohuni në faqen e internetit të re në WordPress.org dhe kërkoni emrin e domain.

Migrimi i faqeve të internetit ekzistuese

Në disa raste, dhe në varësi të shërbimit të mbajtjes në internet që zgjidhni, transferimi i faqes tuaj WordPress.com në WordPress.org do të jetë falas. Në raste të tjera, mund të kushtojë një tarifë e vogël; sigurohuni që ta kontrolloni këtë para fillimit të procesit të transferimit.

Hapi i parë

zona admin e wordpress

Për të filluar, duhet të eksportoni të dhënat tuaja nga WordPress.com. Hyni në llogarinë tuaj WordPress.com dhe shkoni në pult, pastaj klikoni në lidhjen e administratës në të majtë (të quajtur Administratori i WP).

Drejtohuni drejt Tools, atëherë eksport. Ju duhet të shihni dy opsione: transferim falas dhe të udhëhequr. Opsioni falas është i mirë për qëllimet tona pasi ju keni këtë udhëzues!

Ekrani tjetër do t’ju pyesë se çfarë të dhënash dëshironi të eksportoni në faqen tuaj të re; në shumicën e rasteve, ne presim që ju të doni të transferoni të gjithë përmbajtjen tuaj, por gjithashtu mund të transferoni faqe, postime, media dhe përmbajtje të tjera të ndara nga pikëpamjet e kategorisë në.

si të ekspozoni wordpress.com

Duke klikuar në këtë ekran do të shkarkoni një skedar XML në kompjuterin tuaj, i cili përfshin të gjitha të dhënat që do të eksportoni në faqen e re të WordPress.org.

Hapi i dytë

Tjetra, është koha për të instaluar WordPress në serverin tuaj të mbajtjes në internet. Kjo tashmë mund të përfundojë në varësi të planit të hostimit të WordPress që keni zgjedhur më parë – disa e bëjnë këtë automatikisht si një bonus për pajtimin e tyre. Sido që të jetë, duhen vetëm disa klikime.

Hapi i tretë

Më pas mund të futeni në zonën e administrimit të uebfaqes suaj të WordPress-it siç keni bërë më parë, por këtë herë përmes serverit të ofruesit tuaj të pritjes. Shko tek Tools, atëherë import dhe gjeni butonin e shënuar Instaloje tani nën opsionin WordPress. Kjo funksionon një mjet automatik për importimin e WordPress; gjithçka që duhet të bëni është të klikoni në butonin “importues i drejtuar” sapo ta shihni që shfaqet.

si të importoni wordpress

Ekrani do t’ju kërkojë të ngarkoni skedarin XML që keni shkarkuar më parë. Ngarko këtë nga kudo ku e ke ruajtur (desktopi është një vend i lehtë për t’u mbajtur mend).

Importuesi do t’ju japë mundësinë e caktimit të përmbajtjes në profilin tuaj aktual të përdoruesit ose t’ju lejojë të krijoni një profil të ri të përdoruesit, si dhe mundësinë e importimit të bashkëngjitjeve tuaja të vjetra. Ne do ju rekomandojmë të klikoni atë kuti, kështu që ju të mbani skedarët tuaj të imazheve të shoqëruar me postimet ose faqet e duhura.

Hapi i katërt

Tani gjithçka që duhet të bëni është të klikoni në paraqes butonin, dhe WordPress automatikisht do të migrojë faqen tuaj të vjetër në platformën e re WordPress.org. Mbani në mend se faqet e internetit më të mëdha me më shumë të dhëna do të marrin më shumë kohë për të migruar plotësisht ndërsa faqet e internetit më të vogla mund të bëhen në pak minuta.

Pasi të keni përfunduar importimi, është akoma një ide e mirë të kaloni nëpër faqen tuaj të internetit dhe të siguroheni që gjithçka të duket ashtu siç bëri më parë. Imazhet dhe mediat e tjera mund të jenë pak të vështira gjatë procesit të migracionit, kështu që ju mund të keni nevojë të rrëmujë me gjërat këtu dhe atje për të marrë gjithçka përsëri siç ishte.

Rregullimi i Trafikut

Një këshillë tjetër: nëse keni pasur një besnik në vijim me faqen tuaj të WordPress.com, mund të jetë e vlefshme të paguani një tarifë prej $ 13 në vit për WordPress për të ridrejtuar trafikun e vjetër nga faqja juaj WordPress.com në vendndodhjen tuaj të re të WordPress.org. Kjo mund t’ju ndihmojë të mbani vendin tuaj në renditjen e kërkimeve në Google dhe t’ju ndihmojnë të mbani trafikun tuaj në nivelet e tij të mëparshme, pa pasur nevojë të ndërtoni një audiencë të re nga e para ose me një ritëm të ngadaltë. Kjo mund të realizohet kundrejt Faqja e ridrejtuar e faqes WordPress.com, i cili gjithashtu merret me çdo pagesë

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author