Si të krijoni një faqe në internet nga gërvishtjet

Po kërkoni të ndërtoni një faqe në internet nga e para, por nuk e dini si? Ju jeni në vendin e duhur, ne kemi shkruar këtë udhëzues gjithëpërfshirës të 7000+ fjalëve vetëm për ju! Nuk ka rëndësi nëse doni të filloni një blog ose të krijoni një faqe në internet për biznesin tuaj. Deri në fund, ju do të keni një uebfaqe plotësisht funksionale dhe do të dini se si të bëni rregullimet themelore të dizajnit dhe të shtoni përmbajtje.

Jo, nuk është e vështirë të bësh. Dhe jo, nuk keni nevojë për aftësi kodimi dhe dizenjimi për të dalë me një faqe në internet të bukur, me pamje profesionale.

Me metodat që do të mbulojmë në këtë artikull, do të jeni në gjendje të krijoni një uebfaqe pune për rreth një orë ose gati (nga fillimi deri në fund). Ne nuk do të përdorim kodimin HTML ose CSS (ato zgjasin shumë), kështu që gjithçka që ju duhet të bëni është të ndiqni hapat që do t’ju japim, klikoni këtu dhe klikoni atje derisa të keni përfunduar.

Nëse ndiqni gjithçka që themi në këtë artikull, do të keni domainin tuaj dhe faqen e internetit funksionale të WordPress pa pasur nevojë të punësoni stilistë profesionistë të internetit (ata janë të shtrenjtë, ju e dini).

Si të krijoni një faqe në internet

Contents

Pse përdorim WordPress

Para çdo gjëje tjetër, ne dëshirojmë që ju të dini se ne do të përdorim platformën WordPress për të krijuar faqen tuaj të internetit. Po, ka platforma të tjera (të quajtura gjithashtu sisteme të menaxhimit të përmbajtjes ose CMS) – por besojmë (përmes përvojës) se është opsioni më i mirë tani për ndërtimin e faqeve të internetit.

Shikoni statistikat më të fundit të përdoruesve nga BuiltWith (një mjet i mrekullueshëm që mund t’ju tregojë se çfarë teknologjie po përdor një faqe specifike, rekomandohet patjetër që t’i jepni një rrotullim).

 • * WordPress – 52%
 • ** Wix – 7%
 • * Joomla – 4%
 • ** SquareSpace – 4%
 • * Progres Sitefinity – 4%
 • ** Weebly – 2%

Referenca:

* Falas
** Paguar

Logoja e WordPress

Siç mund ta shihni, shumë pronarë të faqeve të internetit, zhvilluesit dhe dizajnerët preferojnë të përdorin platformën WordPress. Ne ju thamë, është shumë e lehtë për t’u përdorur kur e krahasoni me ndërtuesit e tjerë të faqeve të internetit dhe platformat CMS. Dhe sigurisht, është lehtësisht më e shpejtë dhe më shpejt sesa nëse do të fillonit një faqe në internet nga e para duke përdorur HTML dhe CSS. Nëse nuk jeni ekspert i kodimit, mund të përfundoni edhe me një faqe mediokre. Ndërsa me WordPress, edhe fillestarët mund të dalin me faqe në internet me pamje profesionale dhe tërheqëse duke provuar një temë të mirë të WordPress.

Të mirat dhe të këqijat e përdorimit të WordPress

Ju mund të pyesni se cilat janë të mirat dhe të mirat për sa i përket përdorimit të WordPress. Pra, ne do t’i trajtojmë ato në këtë pjesë.

Ne së pari do të shohim në pro:

 • Falas – Po, FALAS. Vetëm kjo thotë shumë, apo jo? Ju gjithashtu mund të zgjeroni funksionalitetin e faqes tuaj WordPress duke përdorur shtesa FALAS në formën e shtojcave. Dhe, ju merrni gjithashtu mbështetje FALAS nga vetë zhvilluesit dhe përdoruesit e tjerë. Në fakt, do të gjeni shumë mësime të WordPress vetëm në YouTube.
 • Fleksibël – Me cilësimet e tij të personalizueshme, mund të përdorni WordPress për biznese të vogla, si dhe për bizneset e mëdha. Shtë gjithashtu një platformë e njohur për dyqanet në internet.
 • Nuk ka njohuri / aftësi koduese të kërkuara – Mësoni HTML / CSS mund të duhen muaj para se të krijoni një faqe në internet me pamje të mirë. Me WordPress, mund të vendosni një uebfaqe pune në një orë – ose një ditë, nëse vërtet dëshironi të personalizoni shumë nga cilësimet në faqen tuaj. Në çdo rast, mund të jeni i sigurt që faqja juaj në internet do të duket profesionale (siç është bërë nga profesionistë!).
 • Temat dhe shtojcat e përballueshme – WordPress vjen me tema falas, tema të përballueshme dhe tema të shtrenjta (temat premium mund të kushtojnë 100 dollarë ose më shumë). Ndërsa shumë shtojca janë falas (me opsione për të dhuruar), ka edhe shtojca të paguara për të cilat mund të zgjidhni. Sidoqoftë, mbani në mend se ju mund të bëni shumë mirë (të shkëlqyeshme, në të vërtetë) me ato të lira dhe të përballueshme.
 • Përshtatshëm për përdoruesit – Fillestarët mund të marrin lehtësisht përdorimin e WordPress. Profesionistët (madje edhe ata me aftësi kodimi) gjithashtu vlerësojnë tiparet e shpejtë dhe të kursimit të kohës të WordPress.

Dhe tani, për të këqijat:

 • Kurba e të mësuarit – Duhet ca kohë dhe durim për të zotëruar plotësisht përdorimin e WordPress – por kjo duhet të pritet nga çdo detyrë e re. Pra, nëse është hera juaj e parë për ta përdorur atë, mos prisni një shëtitje në park. Me këtë postim mësimor, megjithatë, na pëlqen të kemi ne në anën tuaj. Ne do t’ju marrim me dorë dhe do t’ju ndihmojmë përmes saj (kjo do ta bëjë kurbën e të mësuarit aq shumë më të lehtë).
 • Gabimet – Epo po, disa tema dhe shtojca të WordPress mund të kenë gabime. Sidoqoftë, zhvilluesit e tyre janë gjithmonë duke punuar në azhurnimin dhe përsosjen e softuerit të tyre nga gabimet. Gabimet janë gjithashtu të zakonshme (dhe mund të priten) në internet. Shtë për këtë arsye pse ne gjithmonë sugjerojmë të kontrolloni vlerësimet e vlerësuesve të përdoruesve gjatë zgjedhjes dhe përdorimit të temave (si dhe shtojcave).

Në rregull, ne kemi peshuar të mirat dhe të mirat për përdorimin e WordPress dhe e rekomandojmë atë për fillestarët dhe ndërtuesit profesionistë të internetit njësoj. Thjesht e bën tërë punën për krijimin e një uebsajti kaq shumë më të shpejtë dhe më të lehtë. Për të mos përmendur që me një shtojcë të thjeshtë (si Yoast SEO), do të kesh një faqe në internet që edhe Google dhe motorët e tjerë të kërkimit do ta pëlqejnë.

Si të krijoni një faqe në internet – Udhëzuesi juaj hap pas hapi

Këtu jemi – përgatisni veten për krijimin e faqes tuaj të internetit. Këto janë hapat themelorë për t’u ndjekur:

 1. Regjistrohuni një emër domain dhe merrni web hosting.
 2. Vendosni faqen tuaj të internetit.
 3. Dizajnoni faqen tuaj të internetit.
 4. Shtoni përmbajtje në faqen tuaj të internetit.
 5. Shtoni shtojca në faqen tuaj të internetit.

Ne do t’i trajtojmë secilën në detaje më poshtë (së bashku me udhëzimet hap pas hapi). Këto janë shumë të lehta për tu bërë pasi i thjeshtësuam hapat. Pastaj pasi të keni mbaruar, dhe faqja është drejtpërdrejt, ne shtuam edhe 20 hapa shtesë për të bërë që të mos jeni në këmbën e duhur (këto janë opsionale, por mund ta bëjnë jetën tuaj shumë më të lehtë).

1. Regjistroni një Emër Domain dhe Merrni Web Hosting

SiteGround Web Hosting

Pse duhet të merrni një emër domain dhe web hosting? Epo, nuk keni vërtet zgjedhje :).

 • Emri i Domainit – Kjo është URL-ja ose adresa juaj e internetit. Duket diçka si kjo: www.yourwebsite.com.
 • Web hosting – Ju duhet ky shërbim për ta bërë përmbajtjen e faqes suaj të dukshme në internet. Ofruesi juaj i web hosting është ai që në të vërtetë pret skedarët e faqeve tuaja.

Për të rrëmbyer një emër domain dhe pritje, ne ju rekomandojmë të shkoni me SiteGround. Ata janë ofruesi më i mirë i përgjithshëm i pritjes, rekomanduar zyrtarisht për WordPress, nga WordPress, dhe ata kanë qendra të shumta të të dhënave në të gjithë botën për të minimizuar kohën e ngarkimit të faqes. Ata të dy mund të regjistrojnë emrin e domain dhe të presin faqen tënde të re. Nëse dëshironi të bëni hulumtime të mëtejshme, ne kemi një krahasim të përgjithshëm të pritjes në internet, një për Australinë, Kanada, dhe më shumë.

Shënim: Nëse tashmë keni një emër domaini me një regjistrues tjetër domeni (si NameCheap, GoDaddy, etj) dhe dëshironi ta përdorni atë, përsëri mund të ndiqni pa çështje, por thjesht duhet të futeni në llogarinë tuaj të regjistruesit, shkoni në serverat e domainëve tuaj cilësimet dhe ngjitni serverat e emrave të SiteGrounds atje pasi të keni blerë paketën tuaj të hostimit nga SiteGround (më shumë informacion këtu).

Për të vazhduar me marrjen e një emri domaini dhe mbajtjen në internet, ndiqni këto hapa:

 1. Shkoni në siteground.com
 2. Shko te skedari i pritjes.
 3. Klikoni në Web Hosting.
 4. Hapi # 3 do t’ju çojë në një faqe me 3 opsione:
 • Startup
 • GrowBig
 • GoGeek

Ne sugjerojmë të zgjidhni opsionin e parë (Fillimi). Paketa Startup është e shkëlqyeshme për fillestarët. Mbani në mend se gjithmonë mund të azhurnoni ose zvogëloni planin tuaj në çdo kohë (sipas nevojës).

Paketat pritëse të sitit

 1. Klikoni Merr planin
 2. Hapi # 5 do t’ju çojë në faqen e tyre Zgjidhni Domain. Klikoni në “Regjistrohu një domain i ri” nëse nuk keni ende një emër domain. Në rast se ju tashmë keni një emër domaini dhe thjesht keni nevojë për web hosting, klikoni në “Unë tashmë kam një domain”.
 3. Mendoni për një emër domain dhe futeni atë në fushën e zbrazët. Për shembull, xyzcompany.
 4. Si parazgjedhje, shtrirja (pjesa përfundimtare e adresës tuaj të internetit) është vendosur në .com. Lëreni atë në atë, megjithëse ju mund të shihni se keni mundësi të tjera.
 5. Klikoni Vazhdoni. Ky hap do t’ju sjellë në një faqe Urime (për zgjedhjen e një emri të disponueshëm të domain).

Shënime:

 • Emri i domain-it tuaj do të varet nga lloji juaj i faqes së internetit – për shembull nëse është një sit i Kompanisë ose një blog personal. Ju mund të vendosni të përdorni emrin e kompanisë tuaj për një faqe interneti biznesi ose emrin tuaj për një sit personal.
 • Ne sugjerojmë të shkojmë për .com (opsioni i parë), .net (opsioni i dytë), ose .org (opsioni i tretë). Këto janë ato që përdoren më shpesh dhe ato tashmë konsiderohen me reputacion nga shumë njerëz (ne jemi të shqetësuar për markën dhe autoritetin këtu).
 • Keni disa emra domain (opsione) të gatshëm pasi zgjedhja e një emri të disponueshëm të domain mund të jetë goxha e vështirë. Luaj me disa opsione dhe me siguri do të gjesh atë të përsosur (që është në dispozicion) për ju.

Informacion për llogarinë në sit

 1. Pas përfundimit të hapit # 9, do t’ju dërgohet në faqen Rishikimi dhe Kompletimi. Plotësoni të gjitha informacionet e kërkuara si më poshtë:
 • Informacioni i llogarisë – Adresa juaj dhe fjalëkalimi.
 • Informacioni i klientit – Vendi juaj, emri, mbiemri, adresa, numri i telefonit, etj.
 • Informacioni i pagesës – numri i kartës tuaj të kreditit, skadimi i kartës, etj.
 • Informacioni i blerjes – Plani juaj (StartUp, nëse ndoqët sugjerimin tonë). Gjithashtu, duhet të zgjidhni nga menuja drop-down Periudha kohëzgjatjen e shërbimit tuaj të pritjes (p.sh. 12 muaj).
 • Shërbime shtesë – Sigurohuni që të keni një shenjë kontrolli në kutinë e regjistrimit të domain. Ne gjithashtu sugjerojmë marrjen e opsionit të privatësisë së domain (klikoni në kutinë e zgjedhjes) për të mbajtur informacionin tuaj të regjistrimit privat (askush nuk do të dijë se kush është pronari i faqes tuaj – për mbrojtjen tuaj kundër spamming).

Informacion për blerjen e sitit

 1. Hapi # 10 do t’ju tregojë shumën totale që blerja / shërbimi juaj do të kushtojë. Ju gjithashtu do të duhet të konfirmoni (duke shënuar kutinë e kontrollit) që keni lexuar Kushtet e tyre të Shërbimit.
 2. Klikoni në butonin Paguaj Tani për të përfunduar procesin e marrjes së emrit të domain dhe shërbimit të pritjes nga SiteGround.

Shënim: Pasi të keni përfunduar hapat e mësipërm, tashmë do të keni një emër domain dhe web hosting. Përgëzime!

Vendi i faqes paguaj tani

2. Vendosni Uebfaqen Tuaj

Instalimi i mjeteve të WordPress

Tani që ju keni një emër domain dhe web hosting, është koha që ju të ndërtoni faqen tuaj të internetit duke instaluar WordPress. Mos u shqetësoni, ekziston një mundësi instalimi me një klik që ju lejon të vendosni shpejt WordPress (përsëri, nuk kërkohen aftësi kodimi). Ekzistojnë 2 metoda për të zgjedhur:

 • Metoda 1 – Me anë të instalimit me një klik
 • Metoda 2 – Me anë të instalimit të butë

Ne do t’ju tregojmë detaje hap pas hapi më poshtë.

SiteGround cPanel

Metoda 1 – Me anë të një instalimi me një klikim

 1. Hyni në llogarinë tuaj të sitit. Përdorni kredencialet në hapin # 10 në seksionin e mëparshëm (Informacioni i llogarisë). Mos harroni, kjo (llogaria juaj e SiteGround) është vendi ku do të shkoni për të blerë fusha (shtesë) dhe për të përmirësuar ose zbritur planin tuaj. Vini re se nuk do të keni mundësi të hyni në faqen tuaj të internetit me WordPress me të njëjtat detaje (ne do të flasim më shumë rreth kredencialeve tuaja të WordPress më vonë në këtë postim).
 2. Klikoni në llogaritë tuaja.
 3. Klikoni Menaxhoni Llogaritë. Do të shihni llogarinë tuaj të domain-it dhe kombinimin e pritjes këtu.
 4. Klikoni në butonin cPanel pranë domainit tuaj dhe paketës së pritjes (butoni me ngjyrë portokalli).
 5. Klikoni Qasja në cPanel në mënyrë të sigurt.
 6. Klikoni Vazhdoni.
 7. Hapi # 6 do t’ju çojë në një faqe me shumë gjëra. Shikoni seksionin WordPress Tools dhe klikoni në WordPress.
 8. Hapi # 7 do t’ju çojë në faqen e Instalimit të WordPress. Klikoni në butonin Install që ndodhet në pjesën e sipërme të majtë. Ju gjithashtu keni mundësinë të klikoni në butonin Install Now nën faqe (ato janë të njëjta).
 9. Hapi # 8 do t’ju çojë në një faqe ku mund të personalizoni cilësimet tuaja të WordPress. Bëni sa vijon:
 • Në menunë e shembur të protokollit të domenit, zgjidhni këtë: http: // www.
 • Për opsionin In Directory, lëreni bosh.

Instaloni me një klik WordPress

 1. Shkoni poshtë në faqen aktuale derisa të shihni Cilësimet e sitit. Këtu, do të përshtatni emrin dhe përshkrimin e faqes suaj të internetit – për vizitorët e faqes tuaj dhe për qëllime SEO (këto do të shfaqen në kërkime). Këtu janë gjërat që duhet të bëni:
 • Emri i faqes thotë “Blogoja ime” – ndrysho atë në emrin tënd të vërtetë të internetit, siç është emri i domain-it (p.sh. XYZ Company).
 • Përshkrimi i faqes thotë “Blogu im WordPress” – ndryshojeni atë në përshkrimin e faqes tuaj (p.sh. Dyqani Online Veshjeve).
 • Ndryshoni emrin e përdoruesit të Administratorit në një nga zgjedhjet tuaja. Ju do të përdorni këtë kredencial për të hyrë në faqen tuaj WordPress.
 • Ndryshoni fjalëkalimin e administratorit në një të ri (duhet të jetë i fortë dhe i vështirë për tu hamendur). Ju do të përdorni këtë fjalëkalim me emrin e përdoruesit të Admin më lart për të hyrë në pjesën e prapme të faqes tuaj.
 • Për opsionin e postës elektronike, mund ta lini ashtu siç është dhe thjesht dërgoni postë elektronike të marra në llogarinë tuaj të postës elektronike për faqen tuaj të internetit. Ju gjithashtu mund të vendosni ta ndryshoni atë në një email aktual dhe t’i merrni mesazhet tuaja direkt në llogarinë e postës elektronike.
 1. Klikoni Ruaj.
 2. Hapi # 11 do t’ju sjellë në faqen e Urimeve (për të përfunduar instalimin e WordPress).

Shënime:

 • Duke përdorur shembullin tonë të mëparshëm, vizitorët e faqes tuaj do të shkojnë këtu (kjo është URL e faqes tuaj):

http://www.xyzcompany.com.

 • Ende duke përdorur të njëjtin shembull, do të shkoni këtu për të redaktuar faqen tuaj (është URL-ja juaj administrative):

http://www.xyzcompany.com/wp-admin.

Shënim: Ky është fundi i faqes suaj dhe do të duhet të regjistroheni këtu nëse doni të postoni diçka të re ose tinker me cilësimet e faqes tuaj.

 • Për t’u futur në Panelin tuaj të Administratorit të WordPress, përdorni URL-në tuaj të Administratorit dhe shkruani emrin dhe emrin e përdoruesit të Administratorit (shiko hapin # 10). Pas kësaj, ju jeni brenda!

Metoda 2 – Me anë të instalimit të butë

Edhe pse ne rekomandojmë shumë përdorimin e Metodës 1 (Instalimi me një Klikim të WordPress), ne dëshirojmë t’ju tregojmë opsionin tuaj tjetër. Këtë herë, do të duhet të instaloni WordPress përmes përdorimit të Softaculous.

Këtu janë hapat për të përdorur këtë metodë:

 1. Bëni hapat nga 1 deri në 6 në metodën e parë.
 2. Nën seksionin AutoInstallers, shikoni për ikonën Softaculous dhe klikoni mbi të.
 3. Hapi # 2 do t’ju çojë në një faqe ku mund të zgjidhni se cilin softuer doni të instaloni. Shikoni për WordPress dhe klikoni mbi të.
 4. Bëni hapat # 8 deri # 11 në metodën e parë.

Shënim: Hapi # 4 do t’ju çojë në faqen e Urimeve (për instalimin me sukses të WordPress).

Butoni i Instalimit të WordPress

3. Dizajnoni Uebfaqen Tuaj

Dizajnimi i faqes suaj të internetit varet shumë nga tema juaj (tema juaj e zgjedhur, të jetë e saktë). Tema e veçantë që ju zgjidhni do të përcaktojë pjesërisht markën tuaj.

Ju me të vërtetë duhet të bëni shumë kohë dhe përpjekje për të gjetur temën e duhur të WordPress për faqen tuaj (nëse po ndërtoni një sit biznesi, duhet të kërkoni për shembull tema biznesi). Për këtë pjesë, megjithatë, ne nuk do të harxhojmë kaq shumë kohë në zgjedhjen e një teme (kjo është menduar vetëm si një shembull që ju të ndiqni). Për më tepër, gjithmonë mund ta ndryshoni temën tuaj më vonë – kështu që, thjesht zgjidhni gjithçka që është e bukur dhe tërheqëse për ju.

Si parazgjedhje, instalimi juaj WordPress tashmë vjen me një temë të gatshme për përdorim. Nëse dëshironi, mund të vendoseni për atë. Megjithatë, ne rekomandojmë të zgjidhni një temë tjetër të WordPress (pasi temat e paracaktuar zakonisht përdoren dhe duam një sit me pamje unike, apo jo?). Prandaj, shkoni përpara dhe zgjidhni një temë për faqen tuaj të internetit dhe mbani në mend gjërat e mëposhtme:

 • Ka mbi 1.500 tema të WordPress për të zgjedhur.
 • Shumë tema të WordPress janë falas.
 • Temat e WordPress janë shumë të personalizueshme, në mënyrë që të krijoni një sit me pamje unike.

Për t’ju dhënë një ide, ne do të instalojmë një temë tani. Ndiqni këto hapa:

 1. Hyni në faqen tuaj në WordPress duke përdorur URL-në tuaj të Administratorit (përdorni natyrisht emrin dhe emrin e përdoruesit të Administratorit).
 2. Në Panelin tuaj të WordPress, shkoni te Paraqitja (është në menunë e majtë të shiritit anësor).
 3. Klikoni në Temat.
 4. Klikoni Shto temë të re.
 5. Në faqen Shto Temat, shikoni për fushën e kërkimit dhe shkruani fjalët kyçe për temën tuaj të preferuar. Për këtë shembull, ne do të futim këto fjalë kyçe: blu, dy kolona.
 6. Shikoni rezultatet dhe zgjidhni një temë. Për fjalët kyçe që kemi përdorur, 2 rezultate janë shfaqur – ne do të shkojmë për temën Blue Planet.
 7. Klikoni Instalo.
 8. Pas instalimit të suksesshëm, klikoni në Aktivizo.

Temat e WordPressShënime:

 • Hapi # 8 do të ndryshojë automatikisht temën e sitit tuaj nga ai parazgjedhur në atë të ri.
 • Ju mund të ndryshoni tema pa humbur përmbajtjen tuaj të mëparshme.
 • Nëse gjeni ndonjë përmbajtje që mungon (me ndryshimin e një teme), thjesht zgjidhni një tjetër (2 temat mund të mos jenë të pajtueshme me njëra-tjetrën).

4. Shtoni përmbajtje në faqen tuaj të internetit

Për këtë hap, ju do të mësoni për shtimin e faqeve në faqen tuaj, krijimin e menutë, shtimin e postimeve dhe redaktimin e postimeve.

Hapat për të shtuar faqet themelore në faqen tuaj të internetit

Pasja e faqeve në faqen tuaj të internetit do ta bëjë atë më të organizuar dhe tërheqës për audiencën tuaj. Këto faqe gjithashtu paraqesin seksione dhe funksione të caktuara në faqen tuaj. Për të shtuar faqe, ndiqni këto hapa:

 1. Hyni në URL-në tuaj Admin të WordPress-it.
 2. Në Pultin tuaj, shkoni te Faqet (ai gjendet në menunë në shiritin e majtë).
 3. Klikoni Shto të re.
 4. Hapi # 3 do t’ju çojë në një faqe që duket si Microsoft Word. Në fushën e Titullit, shkruani titullin e faqes (p.sh. Rreth). Në fushën e tekstit, futni mesazhin tuaj (në këtë shembull, diçka në lidhje me faqen tuaj, kompani ose biznes).
 5. Klikoni Publikimi.

Hapat për krijimin e menusë në faqen tuaj të internetit

Menyja e WordPress-itPasja e menusë për navigim do të bëjë më të lehtë për vizitorët e faqes tuaj të gjejnë atë që kërkojnë ndërsa janë në faqen tuaj të internetit. Këtu janë hapat:

 1. Shkoni në Panelin tuaj të WordPress.
 2. Shko te Paraqitja (ndodhet në shiritin e majtë).
 3. Klikoni menutë.
 4. Klikoni Krijo një menu të re dhe emrin e saj diçka si menuja fillore ose menyja kryesore. Vini re se disa tema tashmë kanë menu të paracaktuar.
 5. Shtoni artikujt në menu duke klikuar në faqet që keni krijuar tashmë (të vendosura në anën e majtë). Mund të klikoni në faqen Rreth dhe faqet e tjera që mund të keni bërë tashmë gjatë kohës kur krijoni menutë tuaj. Vini re se lehtë mund të shtoni faqe të reja në menunë tuaj pasi ato të bëhen të disponueshme.
 6. Pasi të kontrollohen të gjitha faqet e nevojshme, klikoni Shto te menuja.
 7. Klikoni Ruaj.

Shënime:

 • Për të riorganizuar artikujt në menunë tuaj, thjesht tërhiqni dhe lëshoni ato (lart e poshtë).
 • Zgjidhni ku dëshironi të shfaqen menutë tuaj duke klikuar në butonin Menaxho Vendndodhjet.

Hapat për Shtimin e Postimeve në Uebfaqen tuaj

Për të shtuar një artikull të ri në faqen tuaj të internetit, ndiqni këto hapa:

 1. Hapni Panelin e WordPress-it tuaj.
 2. Gjeni seksionin e Postimeve në menunë (shirita e majtë).
 3. Klikoni Shto të re.
 4. Në faqen e redaktorit, shkruani titullin dhe trupin e artikullit.
 5. Zgjidhni kategorinë e artikullit nga lista e Kategorive (ana e djathtë) duke klikuar në kutinë e kontrollit.
 6. Klikoni Publikimi.

WordPress Shto postimin e ri

Hapat për Redaktimin e Postimeve në Uebfaqen tuaj

Ndonjëherë, duhet të modifikoni postimet për korrigjime dhe azhurnime. Për ta bërë atë, ndiqni këto hapa:

 1. Hyni në pultin e WordPress tuaj.
 2. Shkoni te Postimet (në menunë e majtë të shiritit anësor).
 3. Klikoni në Të gjitha Postimet.
 4. Në listën e postimeve, gjeni postimin që do të redaktohet dhe klikoni në edit (është gjetur nën titullin e postimit).

5. Shtoni shtojcat në faqen tuaj të internetit

Shtojcat e WordPress Shtoni të Re

Shtojcat janë shtesa të WordPress që synojnë të zgjerojnë tiparet dhe funksionalitetin e një teme. Nëse keni nevojë për një veçori të veçantë që nuk është e përfshirë në temën tuaj të tanishme / të zgjedhur, mund të përdorni në vend të kësaj një shtojcë.

E vërteta është, shtimi i shtojcave në faqen tuaj të WordPress do t’ju lejojë të përfitoni sa më shumë nga tema juaj. Në fakt, ne nuk dimë për asnjë përdorues të WordPress që nuk përdor plugins. Përveç që janë shumë të dobishme, shumica e shtojcave janë falas (disa vijnë me mundësi për të dhuruar).

Këtu janë hapat për të instaluar një shtojcë:

 1. Shkoni në Panelin tuaj të WordPress.
 2. Shkoni te Plugins (është në menunë në shiritin e majtë).
 3. Klikoni Shto të re.
 4. Në Shto faqen e re, kërko për një shtojcë duke futur emrin e saj (psh. Forma e Kontaktit 7). Ju gjithashtu mund të futni fjalë kyçe nëse nuk jeni duke kërkuar një shtojcë të veçantë (p.sh. formën e kontaktit).
 5. Kur rezultatet / et shfaqen, klikoni në shtojcë.
 6. Klikoni Instalo.
 7. Klikoni Aktivizo.

Si të instaloni formularin e kontaktit 7

Formulari i Kontaktit WP 7

Ne e përdorëm Formularin e Kontaktit 7 në shembullin e mësipërm (për të kërkuar një shtesë të formularit të kontaktit) pasi që është forma më e popullarizuar e kontaktit për WordPress tani. Me këtë shtojcë (si me shumicën e shtojcave të formës së kontaktit), vizitorët e faqes tuaj do të jenë në gjendje t’ju dërgojnë email direkt nga faqja e internetit tuaj (është e sigurt, efektive dhe e shpejtë).

Për t’ju dhënë një shembull se si të instaloni një shtojcë, ne do t’ju japim hapat se si të instaloni Formularin e Kontaktit 7 më poshtë.

 1. Hyni në pultin tuaj të administratorit të WordPress.
 2. Shkoni te Plugins (gjenden në menunë e majtë të shiritit).
 3. Klikoni në Shto të re.
 4. Në Shto faqen e Re, shikoni për kutinë e kërkimit dhe shkruani “Formularin e Kontaktit 7.”
 5. Kur të shihni shtojcën e Formularit të Kontaktit 7, klikoni në Install Now për ta shkarkuar atë.
 6. Pasi ta instaloni me sukses, klikoni në Aktivizo.
 7. Kthehuni tek Paneli juaj dhe klikoni Kontakti (tani përfshihet në menunë në shiritin e majtë).
 8. Hapi # 7 do t’ju çojë në Faqen e Formave të Kontaktit ku do të shihni “Formularin e Kontaktit 1” në listën e artikujve (nëse është hera juaj e parë për ta përdorur atë, duhet të ketë vetëm një). Klikoni në kodin e shkurtër të formularit të kontaktit për ta kopjuar atë në klipin tuaj. Kodi i shkurtër duket diçka si kjo: [kontakt-form-7 id = “123” title = “Formulari për faqen e kontaktit”].
 9. Vendosni kodin e shkurtër në një faqe, një postim ose në një widget teksti (nëse doni të vendosni një formë kontakti në shiritin anësor të faqes tuaj). Për këtë shembull, megjithatë, ne do ta vendosim atë në një faqe për të krijuar një faqe Kontakti.

Ne jemi pothuajse atje. Kryeni këto hapa shtesë për të përfunduar hapat e krijimit të një faqe kontakti me Formularin e Kontaktit 7:

 1. Kthehu tek Paneli i WordPress-it.
 2. Shko te Faqet (në menunë e majtë të shiritit anësor).
 3. Klikoni në Shto të re.
 4. Në Redaktorin e faqes Shto të Re, futni “Kontakt” ose “Na Kontaktoni” në fushën e titullit.
 5. Në seksionin për trupin e faqes, ngjitni kodin e shkurtër të Formularit të Kontaktit (shiko hapin # 8 nga seksioni i mëparshëm).
 6. Klikoni Publikimi.

Ju keni krijuar Uebfaqen tuaj!

Ndiqni T ALL GJITHA hapat që kemi detajuar më lart dhe do të keni faqen tuaj të internetit të punës. Më poshtë janë disa nga gjërat e tjera të rëndësishme që duhet të bëni pasi të keni krijuar faqen tuaj të internetit. Këto gjëra janë marrje të domosdoshme për të siguruar suksesin e faqes tuaj (për ta bërë atë miqësor dhe përdoruesin e motorit të kërkimit gjithashtu). Ai përfshin konfigurimin e disa prej cilësimeve të paracaktuar në faqen tuaj të WordPress dhe instalimin e shtojcave sipas nevojave tuaja specifike.

20 Gjërat për të bërë pas krijimit të faqes tuaj të internetit

Mos harroni, WordPress është një platformë miqësore për përdoruesit dhe është shumë e thjeshtë të merreni me mend. Alsoshtë gjithashtu shumë e personalizueshme përmes përdorimit të shtojcave. Këtu janë 20 gjëra të tjera për të bërë pas përfundimit të instalimit dhe konfigurimit të faqes tuaj të internetit:

 1. Fshini përmbajtjen tuaj të kutisë / mostrës së WordPress
 2. Rivendosni fjalëkalimin tuaj në WordPress
 3. Ndryshoni emrin dhe faqen e faqes tuaj
 4. Redaktoni cilësimet e datës dhe kohës në faqen tuaj të internetit
 5. Vendosni preferencën gjuhësore në faqen tuaj
 6. Krijoni faqe themelore për faqen tuaj të internetit
 7. Specifikoni një strukturë për permalidhjet e faqes suaj
 8. Përditësoni profilin tuaj në WordPress
 9. Ndryshoni dhe rregulloni shiritin / et e faqes tuaj
 10. Vendosni faqen tuaj dhe burimin e blogut
 11. Krijoni kategori postash për faqen tuaj
 12. Konfiguroni cilësimet e komentit të faqes tuaj
 13. Konfiguroni opsionin e anëtarësimit të faqes tuaj
 14. Shtoni përdorues të tjerë në faqen tuaj
 15. Përditësoni versionin WordPress të faqes tuaj
 16. Shtoni një listë ping në faqen tuaj WordPress
 17. Programoni një kopje rezervë për faqen tuaj të internetit
 18. Vendosni një logo për të preferuarat e faqes suaj të internetit
 19. Hiqni të gjitha shtojcat e pashfrytëzuara në faqen tuaj të WordPress
 20. Pastroni dhe organizoni pultin e WordPress-it tuaj

Më poshtë, do t’ju japim udhëzime hap pas hapi se si t’i bëni të gjitha.

# 1 – Fshini përmbajtjen tuaj WordPress Dummy / Sample

WP Shembulli i kampionit

Kur instaloni për herë të parë WordPress në uebfaqen tuaj, ajo do të vijë me një postim shembulli me titull “Përshëndetje Bota”. Për trupin, do të thotë diçka si: “Ky është postimi juaj i parë”. Lessshtë e panevojshme të thuhet, nuk do të keni asnjë përdorim për këtë postim pasi thjesht është atje si një mostër për përdoruesit e rinj. Për të fshirë këtë përmbajtje kuzhine, thjesht ndiqni këto hapa:

 1. Hyni në pultin e WordPress tuaj.
 2. Shko te faqet.
 3. Klikoni në Të gjitha faqet.
 4. Gjeni titullin Hello World dhe klikoni plehrat (është gjetur në fund të postimit).

Shënime:

 • Pasja e një postimi Hello World në faqen tuaj, do t’i zbulojë audiencës suaj se është thjesht një sit i ri (pa asnjë autorizim akoma).
 • Uebfaqet profesionale nuk e mbajnë përmbajtjen e lezetshme të Hello World – kështu, sigurohuni që të shpëtoni sa më shpejt që të jetë e mundur.

# 2 – Rivendosni Fjalëkalimin tuaj të WordPress-it

Menaxhimi i llogarisë së përdoruesve të WordPress

Pas instalimit tuaj të WordPress cPanel, duhet të ndryshoni menjëherë fjalëkalimin tuaj për ta bërë faqen tuaj më të sigurt. Këtu janë hapat se si ta bëni këtë:

 1. Shkoni në Panelin tuaj të WordPress.
 2. Shkoni te Përdoruesit (në menunë e majtë të shiritit anësor).
 3. Klikoni Profilin tuaj.
 4. Klikoni në Krijoni fjalëkalim.
 5. Klikoni Përditësoni Profilin.

Shënime:

 • Shkruajeni fjalëkalimin tuaj të ri pasi do të përdorni këtë fjalëkalim në hyrjet tuaja të rradhës.
 • Nëse tashmë keni krijuar një fjalëkalim të ri duke ndjekur udhëzimet që kemi dhënë në njërën prej seksioneve të mëparshme (Hapi 2 – Vendosni metodën tuaj të faqes në internet 1 përmes instalimit me një klik, hapi # 10), mund ta kaloni këtë hap.

# 3 – Ndryshoni emrin dhe faqen e faqes tuaj

Titulli i faqes së WordPress Tagline

Emri dhe etiketa e faqes tuaj mund të shihen të dy në faqen tuaj dhe në shfletuesin – kjo është arsyeja pse është shumë e rëndësishme për qëllime marke. Këtu janë hapat për redaktimin e këtyre fushave:

 1. Hyni në pultin e WordPress tuaj.
 2. Shkoni te Parametrat (është gjetur në shiritin e majtë në Panelin tuaj).
 3. Klikoni në General.
 4. Hapi # 3 do t’ju çojë në faqen e Cilësimeve të Përgjithshme. Do të shihni një fushë për Titullin e sitit (ajo thotë një faqe në WordPress) dhe Tagline (thotë se Tagline juaj shkon këtu). Redaktoni të dy fushat duke klikuar brenda kutisë dhe duke futur titullin dhe etiketën tuaj.
 5. Klikoni Ruaj ndryshimet.

Shënime:

 • Titulli juaj mund të jetë emri i kompanisë tuaj, emri i dyqanit ose emri i domain.
 • Etiketa juaj mund të jetë çdo gjë që përshkruan faqen tuaj ose përmbajtjen. Kjo mund të jetë motoja juaj, deklarata e misionit, ose diçka për atë qëllim.
 • Ju gjithashtu mund të vendosni të keni një etiketë bosh – kjo do të rezultojë në një skedar të shfletuesit me pamje të pastër kur njerëzit qasen në faqen tuaj.

# 4 – Redaktoni Cilësimet e Data dhe Koha në Uebfaqen tuaj

Cilësimet e kohës për datën WP

Ju mund të merrni nën kontroll sesi elementet e datës dhe orës do të shfaqen në faqen tuaj duke konfiguruar cilësimet e datës dhe orës. Hapat se si ta bëni këtë janë renditur më poshtë.

 1. Shkoni në Panelin tuaj të WordPress.
 2. Shko te Parametrat (në menunë e majtë të shiritit anësor)
 3. Klikoni në përgjithësi.
 4. Hapi # 3 do të hapë faqen e Cilësimeve të Përgjithshme dhe atje mund të konfiguroni sa vijon:
 • Zona kohore – p.sh. UTC + 0
 • Formati i datës – p.sh. 24 Mars 2019, 03/24/2019, etj.
 • Formati i kohës – p.sh. 12:30 të mëngjesit, 12:30 të mëngjesit, etj.
 • Java fillon – Zgjidhni nga menyja rënëse (parazgjedhja është vendosur të hënën).
 1. Klikoni Ruaj ndryshimet

Shënime:

 • Cilësimet e kohës dhe datës janë veçanërisht të rëndësishme për blogerët që postojnë rregullisht në bloget e tyre.
 • Vendosja e kohës dhe datës në faqen tuaj është gjithashtu e rëndësishme nëse planifikoni postime për botim në të ardhmen.

# 5 – Vendosni Preferencën e Gjuhës në faqen tuaj

Ju keni mundësinë e zgjedhjes së gjuhës që dëshironi të përdorni në faqen tuaj të internetit. Për ta bërë atë, ndiqni hapat e listuar më poshtë.

 1. Hyni në pultin e WordPress tuaj.
 2. Shko te Parametrat (në menunë e majtë të shiritit anësor).
 3. Klikoni në përgjithësi.
 4. Hapi # 3 do t’ju çojë në butonin Cilësimet e Përgjithshme. Shkoni poshtë derisa të gjeni pjesën e Gjuhës së sitit.
 5. Klikoni në menunë e poshtëm dhe zgjidhni një gjuhë të veçantë – p.sh. Anglisht (Shtetet e Bashkuara).
 6. Klikoni Ruaj ndryshimet.

# 6 – Krijoni faqe themelore për faqen tuaj të internetit

WordPress Shtoni Rreth Faqja

Para se të filloni të mbushni faqen tuaj me përmbajtje (postime), së pari duhet të krijoni faqet themelore. Në fakt, krijimi i faqeve të vijë në mënyrë ideale përpara se të krijoni menutë (natyrisht, gjithashtu mund të shtoni faqe të krijuara rishtazi në menunë tuaj).

Tashmë ju kemi treguar se si të krijoni një Faqe Kontakti në një nga seksionet e mësipërme. Megjithatë, përveç faqes së Kontaktit, ju gjithashtu duhet të krijoni një faqe Rreth, si dhe faqe të tjera që janë të rëndësishme për faqen tuaj të internetit të veçantë. Në këtë pjesë, ne do t’ju tregojmë se si të krijoni një faqe Rreth (mund të krijoni faqe të tjera duke përdorur të njëjtën metodë). Hapat janë renditur më poshtë.

 1. Shkoni në Panelin tuaj të WordPress.
 2. Shkoni te Faqet (gjenden në menunë e majtë të shiritit anësor).
 3. Klikoni Shto të re.
 4. Hapi # 3 do t’ju çojë në Shto faqen e re. Në fushën e Titullit, shkruani fjalën “Rreth”.
 5. Plotësoni trupin e redaktuesit të përmbajtjes me mesazhin tuaj në lidhje me kompaninë, blogun ose deklaratën e misionit tuaj (pse krijuat faqen tuaj të internetit).
 6. Klikoni Publikimi.

Shënim: Tani që dini se si të krijoni 2 faqe (Kontakt dhe Rreth), thjesht mund të shtoni faqe të tjera ndërsa vazhdoni.

# 7 – Specifikoni një strukturë për Përmbajtjet e faqes suaj

Parametrat e lidhjes WP

WordPress gjeneron URL për secilin nga postimet tuaja – dhe këto quhen Permalink. Si parazgjedhje, permalinkat e WordPress kanë një strukturë që duket diçka si kjo:

http://www.xyzcompany.com/?p=12

Siç mund ta shihni, nuk është shumë informues (dhe në të vërtetë jo edhe aq tërheqës). Kur shikojnë permalink, përdoruesit do të donin të dinin se për çfarë postimi (ose faqe) të veçantë ka të bëjë. Diçka që duket si kjo do të ishte më mirë:

http://www.xyzcompany.com/mens-clothes-for-sale

Më poshtë është lista e hapave për të arritur këtë qëllim.

 1. Hyni në pultin e WordPress tuaj.
 2. Shkoni te Parametrat (në shiritin e majtë).
 3. Klikoni në Permalinks.
 4. Hapi # 3 do t’ju tregojë 6 opsione për vendosjen tuaj të lidhjes së përhershme. Zgjidhni opsionin Post name, pasi kjo do të tregojë titullin e artikullit tuaj në URL-në e faqes tuaj.
 5. Klikoni Ruaj ndryshimet.

Shënime:

 • Ne ju rekomandojmë që të konfiguroni permalidhjet e faqes tuaj përpara se të publikoni postimin tuaj të parë.
 • Ndjekja e procedurave të mësipërme do të njoftojë vizitorët e faqes suaj se për çfarë postimi të veçantë bëhet fjalë.
 • Përdorimi i permalidhjeve të duhura do të ndihmojë në forcimin e strategjisë suaj SEO pasi mund të vendosni fjalë kyçe në titujt e postimeve tuaja.

# 8 – Azhurnoni profilin tuaj në WordPress

Pasi të jetë aktivizuar faqja juaj e internetit e WordPress, duhet të siguroheni që profili juaj i përdoruesit të azhurnohet. Ndiqni këto hapa:

 1. Shkoni në Panelin tuaj të WordPress.
 2. Shkoni te Përdoruesit (menuja e majtë e shiritit anësor).
 3. Klikoni në profilin tuaj.
 4. Hapi # 3 do t’ju sjellë në faqen e Profilit. Vendosni të gjithë informacionin e nevojshëm (veçanërisht ato që janë shënuar siç kërkohet) siç janë këto:
 • Emri
 • Mbiemri
 • Nofka (është emri që do të shfaqet si autor në postimet tuaja)
 • Informacioni i kontaktit (p.sh. email)
 • Yahoo IM
 • Google+
 • Cicëroj
 • Facebook
 • About Yourself – Informacion biografik (mund të vendosni një bio të shkurtër por tërheqëse këtu)

# 9 – Modifikoni dhe Rregulloni Anën / e të faqes tuaj

Widgets Wide sidebar

Shiritat anësor në pjesën e përparme të faqes suaj të internetit janë të dobishme për vizitorët e sitit tuaj pasi ato mund të përdorin lehtësisht elementët e nevojshëm në faqen tuaj të internetit. Sidoqoftë, të kesh shumë elemente atje gjithashtu mund të dëshmojë se janë konfuze dhe kundër-produktive. Për ta mbajtur shiritin / e tuaj të pastër (veçanërisht pasi të keni përfunduar thjesht procesin e konfigurimit në faqen tuaj të re të WordPress), bëni sa më poshtë:

 1. Hyni në pultin e WordPress tuaj.
 2. Shko te Paraqitja (menuja e majtë e shiritit anësor).
 3. Klikoni në Widgets.
 4. Hiqni widget nga shtyllat anësore duke tërhequr zvarrë dhe duke i hedhur në pishinën e pajisjeve në anën e majtë të ekranit.
 5. Nëse keni nevojë për widget nga koleksioni i widget-ve të disponueshme, thjesht tërhiqni dhe hidheni ato në shiritat anësore të faqes tuaj.
 6. Ndryshimet që bëni në këtë fushë të back-end tuaj të WordPress-it ruhen automatikisht.

Shënime:

 • Meqenëse ndryshimet ruhen në kohë reale, ju mund të kontrolloni se si duket gjithçka në pjesën e përparme duke rimbushur faqen.
 • Ne ju rekomandojmë të hiqni elementë që nuk janë me të vërtetë të dobishëm për ju dhe vizitorët e faqes tuaj (psh. Meta, Arkivi, etj.).
 • Përdorni widget e Kutisë së Teksteve për të shfaqur elementë që përdorin kode HTML (p.sh. reklama). Thjesht ngjisni kodin brenda widget dhe do të shfaqet siç duhet në pjesën e përparme të faqes tuaj.

# 10 – Vendosni faqen tuaj dhe Feed Blog-un

Cilësimet e leximit WP

Si parazgjedhje, faqja fillestare e WordPress do të shfaq postimet e tua të fundit. Sidoqoftë, mund të vendosni të shfaqni njërën nga faqet tuaja si faqen kryesore. Këtu janë hapat për ta bërë këtë:

 1. Shkoni në Panelin tuaj të WordPress.
 2. Shkoni te Parametrat (ndodhet në menunë e majtë të shiritit anësor).
 3. Klikoni tek Leximi.
 4. Hapi # 3 do të çojë në faqen “Cilësimet e leximit”. Do të shihni këto mundësi:
 • Postimet tuaja të fundit
 • Një faqe statike

Si parazgjedhje, cilësimi është vendosur në “postimet tuaja të fundit”. Për ta ndryshuar këtë, klikoni pranë opsionit “një faqe statike”.

 1. Ende në të njëjtën faqe, do të shihni një mundësi të zgjedhjes së faqes Shtëpi me një shigjetë që bie poshtë. Klikoni në shigjetën rënëse dhe zgjidhni faqen e veçantë që dëshironi të përdorni si Faqen e faqes tuaj.
 2. Tani, ndërsa jeni ende në të njëjtën faqe, lëvizni poshtë dhe kërkoni zonën ku mund të konfiguroni numrin e postimeve që dëshironi të shfaqeni në faqet tuaja dhe RSS. Si parazgjedhje, do t’i shihni këto:
 • Faqet e blogut tregojnë më së shumti – 10 postime
 • Burimet e sindikatës tregojnë artikujt më të fundit – 10

Ju mund të vendosni të ndryshoni numrat duke klikuar në kutinë dhe duke redaktuar numrat. Sidoqoftë, ne ju rekomandojmë të mbani cilësimet e paracaktuara për këtë (10 është një numër i mirë nëse dëshironi të keni një pamje të pakontrolluar).

 1. Ndërsa jeni ende në të njëjtën faqe, lëvizni poshtë dhe kërkoni zonën ku mund të vendosni gjatësinë e një artikulli në burimin e faqes tuaj. Ju keni dy mundësi:
 • Teksti i plotë – kjo do të shfaq artikullin në mënyrë të plotë.
 • Përmbledhje – ky opsion do të shfaq vetëm një fragment të artikullit.

Shënim: Ne ju rekomandojmë të përdorni opsionin Përmbledhje pasi kjo do të rezultojë në një pamje më të organizuar dhe më të pastër. Ekstrakti do të ketë një buton “Lexo më shumë” për lexuesit që duan të shohin gjithçka.

# 11 – Krijoni Kategoritë e Postimit për Faqen tuaj

Kategoritë e WordPress-it

Me siguri, ju tashmë e dini llojin e përmbajtjes që do të publikoni në faqen tuaj edhe para se ta krijoni. Ju mund të merrni idetë tuaja për kategori nga temat tuaja të mundshme për kamare tuaj. Bëni një listë të kategorive tuaja dhe krijoni listën tuaj të kategorive duke ndjekur këto hapa:

 1. Shkoni në Panelin tuaj të WordPress.
 2. Shkoni tek Postimet (menuja e majtë e shiritit anësor).
 3. Klikoni Kategoritë.
 4. Hapi # 3 do t’ju çojë në faqen Shto Kategorinë e Re. Vendosni një kategori në fushën Emri.
 5. Klikoni Shto Kategorinë e Re
 6. Përsëritni hapat # 4 dhe # 5 për çdo kategori.

Shënime:

 • Përdorimi i veçorisë Kategoritë do të ndihmojë në mbajtjen e sitit tuaj të organizuar.
 • Vizitorët e faqes suaj do ta kenë më të lehtë të lundrojnë në faqen tuaj nëse keni kategori për temat tuaja.
 • WordPress ka një kategori të paracaktuar të quajtur Uncategorized. Të gjitha postimet që nuk janë kategorizuar automatikisht do të jenë në këtë kategori.
 • Ju mund ta kategorizoni një artikull ndërsa e postoni duke zgjedhur nga lista e kategorive në redaktorin e përmbajtjes përpara se ta botoni.

# 12 – Konfiguroni Cilësimet e komenteve të faqes tuaj

Cilësimet e diskutimit të WordPress

Ju mund të zgjidhni të lejoni dhe mos lejoni komentet në postimet tuaja të vjetra dhe të reja. Këtu janë hapat për të konfiguruar cilësimet e komenteve të faqes suaj:

 1. Shkoni në Panelin tuaj të WordPress.
 2. Shkoni te Parametrat (është gjetur në shiritin e majtë).
 3. Klikoni në Diskutim.
 4. Do të shihni tre cilësime të paracaktuar në faqen Diskutime – dhe mund t’i mbani të gjitha ashtu siç është. Sidoqoftë, mbani shënimin e cilësimit të tretë që thotë: Lejoni njerëzit të postojnë komente për artikuj të rinj. Kjo do të thotë që çdokush mund të komentojë artikujt tuaj të rinj. Mbajeni të kontrolluar nëse kjo është ajo që dëshironi. Gjithashtu, kini parasysh që kjo mundësi mund të personalizohet (tejkalohet) për secilin artikull.
 5. Në të njëjtën faqe, lëvizni poshtë për të konfiguruar cilësimet në opsionet e tjera të komentimit. Konfiguroni cilësimin për këtë: Mbyllni automatikisht komentet mbi artikujt më të vjetër se – 14 ditë. Për këtë mundësi, ju rekomandojmë 14 deri në 30 ditë. Ose thjesht mund ta zgjidhni nëse doni të lejoni të komentoni në postimet e vjetra.
 1. Pak më poshtë vendosjes në hapin # 5, do të gjeni këtë mundësi: Aktivizoni komentet e filetuara (fole). Ne ju rekomandojmë të kontrolloni opsionin e komenteve të mundshme për komentet, pasi kjo do t’i ndihmojë përdoruesit tuaj të mbajnë shënimet e diskutimeve të tyre për komente të veçanta.

# 13 – Konfiguroni opsionin e anëtarësimit të sitit tuaj

Nëse po drejtoni një sit anëtarësie, është e rëndësishme të konfiguroni opsionet tuaja të Anëtarësimit. Ndiqni hapat më poshtë.

 1. Hyni në pultin e WordPress tuaj.
 2. Shkoni te Parametrat (gjenden në menunë e majtë të shiritit anësor).
 3. Klikoni në General.
 4. Hapi # 3 do të hap faqen e Cilësimeve të Përgjithshme. Do të shihni diçka të tillë:

Anëtarësia: _ Anydokush mund të regjistrohet.

 1. Sigurohuni që kutia e rradhës pranë opsionit Kushdo mund të regjistrohet është e pa kontrolluar.

Shënim: Nëse kutia e kontrollit kontrollohet, kjo do t’i lejojë kujtdo të regjistrohet në faqen tuaj të internetit. Po, kushdo – përfshirë spammers.

# 14 – Shtoni përdorues të tjerë në faqen tuaj

WordPress Shto përdoruesin e ri

Nëse keni një uebfaqe ose blog me shumë autorë, do të ishte mirë të përdorni funksionin WordPress për të shtuar përdorues të tjerë në faqen tuaj. Në këtë mënyrë, ju mund t’i caktoni secilit përdorues një rol të ndryshëm dhe ata mund të regjistrohen më vete për të kryer detyrat e tyre specifike. Këtu janë hapat për ta bërë këtë:

 1. Hyni në pultin e WordPress tuaj.
 2. Shkoni te Përdoruesit
 3. Klikoni Shto të re.
 4. Hapi # 3 do t’ju sjellë në faqen Shto përdoruesin e ri. Plotësoni detajet e nevojshme atje (veçanërisht ato të kërkuara) siç janë këto:
 • Emri i përdoruesit – kërkohet
 • Email – kërkohet
 • Emri
 • Mbiemri
 • Faqja e internetit
 • Fjalëkalimi – kërkohet
 1. Klikoni në Dërgoni njoftimin e përdoruesit – kjo do t’i lejojë sistemit të dërgojë përdoruesve të rinj fjalëkalimet e tyre (me email).
 2. Klikoni tek Shto përdoruesin e ri

Shënime:

 • Përdoruesit e rinj mund të azhurnojnë profilin e tyre.
 • Përdoruesit e rinj mund të ndryshojnë fjalëkalimet e tyre një herë brenda.

# 15 – Azhurnoni Versionin e WordPress-it të sitit tuaj

Përditësoni Versionin e WordPress-it

Zakonisht, instaluesit me një klikim të WordPress mbajnë versione më të vjetra të aplikacionit. Këshillohet që të keni versionin e fundit të WordPress gjatë gjithë kohës – kështu që, azhurnoni versionin WordPress të faqes tuaj duke ndjekur hapat e listuar më poshtë.

 1. Hyni në pultin e WordPress tuaj.
 2. Nëse shihni një njoftim të azhurnuar, do të thotë që po përdorni një version më të vjetër të WordPress. Nëse ky është rasti, do të shihni diçka të tillë: WordPress 5.x.x është në dispozicion. Ju lutemi azhurnoni tani.
 1. Klikoni në pjesën “ju lutemi azhurnoni tani” të mesazhit dhe sistemi automatikisht do të azhurnojë versionin tuaj të WordPress.

Shënime:

 • Do të shihni një njoftim të azhurnuar nëse ka një version të azhurnuar të WordPress.
 • Nëse shihni një njoftim për azhurnimin e versionit WordPress në Pultin tuaj, sigurohuni që menjëherë të klikoni në lidhjen e azhurnimit.
 • Pasja e një versioni të azhurnuar do ta mbajë faqen tuaj më të sigurt.

# 16 – Shtoni një listë ping në faqen tuaj të WordPress

Për qëllime SEO, të pasurit një listë ping është shumë e rëndësishme. WordPress ka vetëm një artikull të paracaktuar në listën e tij ping, por në të vërtetë mund të keni shumë. Pra, për të shtuar në listën e ping-ut të faqes suaj WordPress, thjesht ndiqni këto hapa:

 1. Hyni në pultin e WordPress tuaj.
 2. Shko te Parametrat (në menunë e majtë të shiritit anësor).
 3. Klikoni Shkrimi.
 4. Hapi # 3 do të hapet në një faqe për Cilësimet e Shkrimit. Shkoni poshtë derisa të shihni seksionin Përditësime të Shërbimeve.
 5. Shtoni listën tuaj të shërbimeve ping në fushë për këtë.
 6. Klikoni Ruaj ndryshimet.

Shënime:

 • Cilësimet e mësipërme do të lejojnë WordPress të dërgojë njoftime në shërbimet ping sa herë që publikohet një postim i ri.
 • Ju mund të kërkoni në Google për listën e fundit të shërbimeve ping.

# 17 – Programoni një kopje rezervë për faqen tuaj të internetit

Kopje rezervë e WP

Shtë e rëndësishme të caktoni kopje rezervë për faqen tuaj të internetit, në mënyrë që të mund të merrni skedarët tuaj në rast të përplasjeve dhe problemeve të tjera të papritura. Lessshtë e panevojshme të thuhet, ju duhet të instaloni një Shtojcë për këtë. Më poshtë janë hapat se si ta bëni atë.

 1. Shkoni në Panelin tuaj të WordPress.
 2. Shkoni te Plugins (është gjetur në menunë e majtë të shiritit anësor).
 3. Klikoni në Shto të re.
 4. Hapi # 3 do të hapë faqen për seksionin Plugins.
 5. Në fushën e kërkimit, shkruani fjalë kyçe të tilla si “kopje rezervë e fjalës.”
 6. Zgjidh një nga rezultatet (zgjedh një me vlerësime të mira dhe vlerësime të larta).
 7. Klikoni Instalo.
 8. Pasi të instalohet shtojca, kliko Aktivizo.

Shënim: Ka shumë shtesa shtesë rezervë të WordPress – me siguri do të gjeni një që do të funksionojë për ju.

# 18 – Ngarko një Logo për Favicon të faqes suaj të internetit

Imazhi i vogël që shihni në anën e majtë të titullit të një siti (kur e hapni atë në skedën tuaj të shfletuesit) quhet Favicon. Përdoret kryesisht për qëllime marke. Ndiqni këto hapa për të ngarkuar një Favicon në faqen tuaj:

 1. Shkoni në Panelin tuaj të WordPress.
 2. Shkoni te Paraqitja (kërkoni atë në shiritin e majtë).
 3. Klikoni Rregulloje. Kjo do t’ju çojë në një faqe me shumë mundësi. Sidoqoftë, ne do të përqendrohemi tani për të ngarkuar një Favicon.
 4. Klikoni në Identitetin e sitit.
 5. Klikoni në ikonën e faqes.
 6. Klikoni në fushë për të zgjedhur një imazh për të ngarkuar nga kompjuteri juaj. Do të keni mundësi të shihni se si duket në anën e djathtë të fushës së kërkimit.
 7. Një imazh është automatizuar pasi të jetë ngarkuar me sukses. Më pas do të keni këto dy mundësi të gatshme:
 • Hiq
 • Ndryshoni imazhin

Shënime:

 • Pa një favorit, skeda e faqes suaj të internetit thjesht do të shfaqë titullin e faqes tuaj. Në disa raste, logoja e ofruesit të web hosting shfaqet si favicon.
 • Ne ju rekomandojmë të përdorni një favicon jo vetëm për qëllime të markës, por edhe për arsye estetike (skedari juaj i shfletuesit do të duket i mërzitshëm pa një preferuar).
 • Ju mund të kontrolloni me imazhin tuaj të preferuar (madhësia, ngjyra, modeli) derisa të gjeni pamjen më të mirë për faqen tuaj.

# 19 – Hiqni të gjitha shtojcat e papërdorura në faqen tuaj të WordPress

Pllaka të instaluara WP

Paketat e WordPress vijnë me shtojca të para-instaluara që mund të mos i shihni aspak të dobishme. Për të hequr këto, ndiqni hapat e listuar më poshtë.

 1. Hyni në pultin e WordPress tuaj.
 2. Shkoni te Plugins (do ta shihni në shiritin e majtë).
 3. Klikoni në shtojcat e instaluara.
 4. Klikoni Deactivate në të gjitha shtojcat aktive që doni të fshini. Vini re se opsioni për të fshirë shfaqet vetëm në shtojcat e çaktivizuara.
 5. Fshini të gjitha shtojcat e çaktivizuara që doni të hiqni nga faqja juaj.
 6. WordPress do t’ju kërkojë të konfirmoni veprimin tuaj – thjesht konfirmoni duke klikuar po dhe kjo do të heq automatikisht plugin nga lista juaj e shtojcave të instaluara (dhe sistemi juaj).

Shënime:

 • Ju keni mundësinë e mbajtjes së shtojcave tuaja të instaluara edhe nëse nuk i përdorni ato. Thjesht çaktivizoni ato në këtë rast.
 • Heqja e shtojcave të padobishme (veçanërisht ato që jeni të sigurt që nuk do t’i përdorni sidoqoftë) do ta mbajnë WordPress-in tuaj të rregullt (në pjesën e Plugins, të paktën).

# 20 – Pastroni dhe Organizoni Panelin e WordPress-it tuaj

Opsionet e ekranit të panelit WP

Instalimet e WordPress nga cPanel zakonisht vijnë me pajisje shtesë dhe shtojca që nuk janë me të vërtetë të dobishme për ju – kështu që, këto mund të rrëmbejnë vetëm Panelin tuaj. Për të pastruar Panelin tuaj të WordPress, ndiqni këto hapa:

 1. Shkoni në pultin tuaj.
 2. Shikoni shigjetën përmbysëse të opsioneve të ekranit (ajo ndodhet në këndin e sipërm të djathtë të Panelit tuaj, afër figurës suaj të profilit Admin). Klikoni në shigjetën rënëse.
 3. Hapi # 2 do t’ju zbulojë të gjitha widget që aktualisht kontrollohen si parazgjedhje. Fshij të gjitha widget-et që nuk të duhen.

Shënime:

 • Pasi të keni ndjekur hapat e mësipërm, nuk do të shihni më të gjitha pajisjet e padëshiruara (të pa kontrolluara) në Panelin tuaj.
 • Nëse nuk zgjidhni disa nga widget-et në menunë e opsioneve të ekranit, do t’i shihni të gjitha ato sa herë që hyni në Panelin tuaj të WordPress.
 • Ne ju rekomandojmë të hiqni widget Welcome.
 • Konsideroni të hiqni widget e Aktivitetit.
 • Konsideroni të hiqni widget WordPress News.

Urime në Uebfaqen Tuaj të Re!

Siti i WordPress

Siç mund ta shihni, krijimi i një uebsajti pa njohuri për kodifikim është me të vërtetë i mundur. Sigurisht, ai përfshin shumë hapa – por mund të mësoheni me këto pasi vazhdoni të punoni në faqen tuaj të internetit (ose ndoshta krijoni të reja në të ardhmen).

Mbajeni këtë udhëzues hap pas hapi si referencë tuaj dhe ne jemi të sigurt që mund të krijoni një faqe interneti me të vërtetë të bukur dhe funksionale në kamare tuaj. Paç fat!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author