Shërbimet më të mira të mbajtjes në internet për Pakistanin

Si një agjenci në internet me shumë llogari në web hosting (pjesërisht për të pritur klientët tanë, dhe pjesërisht sepse kemi shumë projekte anësore dhe dëshirojmë të eksperimentojmë ��), kemi një ide mjaft të mirë të asaj që përcakton një host të shkëlqyeshëm të faqes në internet.

Ne i kaluam të gjitha llogaritë tona, analizuam se cilat hostë të internetit janë duke punuar mirë për Pakistanin (duke përdorur gjurmimin e drejtpërdrejtë), dhe cilat nuk janë (dhe pse). Atëherë vendosëm të ndërtojmë këtë faqe masive krahasimi për të ndarë atë që gjetëm, shijojmë!

Për referencë të shpejtë, gjeni 3 kryesorët tanë më poshtë!

Kompania e Web Hosting Vlerësim i përgjithshëm rmimi / muaj.Servers në mbarë botënFigurat eKërkimeVendet në internet
Logoja e hostingerit USD 0,99 $ (Shitje e madhe 90%)

 • Shume lire
 • Vendosje super e lehtë
 • Mbështetje e përgjegjshme
 • Performancë dhe shpejtësi e shkëlqyeshme
 • Rrjeti global i serverave
 • 30 ditë garanci për kthimin e parave!

Rishikimi i hostingerit
siteground2 3,95 USD (67% zbritje vetëm në faturën e 1)
 • Serverat e Singaporit + një rrjet global
 • Affordable
 • Performancë e shkëlqyer
Rishikimi i sitit rrethues
GreengeeksLogo 2,95 dollarë amerikanë
 • Pritja e gjelbër
 • Hapësirë ​​e pakufizuar në disk
Rishikimi i GreenGeeks

# footable_29032 td.ninja_column_3 {text-rresht: qendër; }

Rreth Shqyrtimeve tona të hostimit

Kur shkruajmë rishikimet tona në web hosting për Pakistanin, ne konsideruam shumë faktorë.

Këto përfshijnë uptime, opsionet e mbështetjes dhe kohën e reagimit, shpejtësinë, vendet e serverit, lehtësinë e përdorimit, koston kundrejt vlerës, hapësirën e diskut, etj..

2 faktorët më të rëndësishëm në të cilët përqendrohemi, janë mbështetja speed dhe shpejtësia.

Le të marrim shpejtësinë e faqes në internet për shembull, a e dini se një vonesë 1 sekondë do të thotë që shikimet e faqeve të ulen me 11%, kjo do të thotë se mbi 1/10 e vizitorëve thjesht do të largohen për çdo sekondë faqja juaj është akoma duke u ngarkuar … kjo është arsyeja pse një ueb i mirë ofruesi i pritjes është thelbësor!

Siç mund ta shihni, cilësia e ofruesit tuaj të mbajtjes në internet mund të ketë një ndikim masiv në suksesin e mundshëm të faqes tuaj!

Disa nga faqet që na janë shfaqur në:

E preferuar në faqet e internetit

Hosting Best Web në Pakistan – Shqyrtime të vitit 2020

Këtu janë 10 vlerësimet më të mira për mbajtjen në internet për Pakistanin, duke detajuar koston e tyre, opsionet e mbështetjes dhe hapësirën e diskut:

1. Hostinger – Më së miri në Web Hosting

www.hostinger.com

Logoja e hostingerit

Çmimi: $ 0.99
Hapësira e diskut: 10 GB
mbështetur: Biseda live

Hostinger ofron një nga shërbimet më të mira të mbajtjes në internet me instalime 1-klikuese të wordpress, panel kontrolli për ndërtimin me porosi dhe një mbështetje të shkëlqyeshme të klientit 24/7. Paketa e tyre premium është edhe më e lirë se pritja e GoDaddy dhe ideale për pronarët e faqeve të internetit në Pakistan.

Serverët e tyre të të dhënave janë të vendosura në të gjithë botën përfshirë SH.B.A., Singapor dhe në Evropë. Ata ofrojnë ruajtje të SSD që do të ndihmonte në ngarkimin e faqes suaj të shpejtë nga kudo në botë, përfshirë Pakistanin.

Teknologji hostinger

Hostinger ka shumëllojshmëri të opsioneve të hostimit duke përfshirë hostimin e përbashkët, mbajtjen e WordPress, VPS dhe hostimin e cloud për uebfaqe në shkallë të gjerë që kërkojnë performancë superiore superiore. Plani i vetëm i përbashkët i mbajtjes së hostinger është ideal për fillestarët pasi është i lirë dhe paneli i kontrollit është shumë miqësor. Ata gjithashtu kanë një bazë të madhe knowlegde për të udhëzuar përdoruesit e tyre gjatë procesit. Ju mund të ndërtoni dhe filloni të drejtoni faqen tuaj të internetit shumë shpejt.

Ata gjithashtu kanë plane pritëse të drejtuara drejt pronarëve të bizneseve të vogla dhe faqeve të internetit në shkallë të gjerë. VPS dhe pritja e cloud ofrojnë ruajtje të madhe së bashku me plugins caching për të ngarkuar uebsajtin me shpejtësi super të zërit.

Hostinger garanton një kohëzgjatje prej 99.9% dhe sipas monitorimit tonë të përdorimit ato dorëzojnë në këtë 100%. Në rast të ndonjë problemi, mund të kontaktoni drejtpërdrejt ekipin e ndihmës së klientit që është në dispozicion 24 orë për të zgjidhur problemet tuaja.

Duke parë vlerën që merrni vetëm 0,99 $ / muaj, nuk do të duhet të kërkoni më tej.

rekuizitë

 • Shpejtësi të shpejtë të ngarkimit të faqes në internet
 • Mbështetje 24 orëshe e klientit
 • Shume lire
 • Rrjeti global i serverave
 • Vendosja e lehtë

Cons

 • N / A

2. SiteGround – Kontrollues i përgjithshëm i Web Hosting

www.siteground.com

Logoja e SiteGround

Çmimi: 3,95 dollarë dollarë
Hapësira e diskut: 10 GB
mbështetur: Telefon, Chat Live, Bileta

SiteGround është një tjetër kompani me reputacion shumë pritës me mbi 2 milion fusha nën kontrollin e saj. Itsshtë gjithashtu një nga shërbimet pritëse të rekomanduara zyrtarisht nga WordPress.org.

Plani më i lirë i pritjes (StartUp) i SiteGround, që synon fillestarët, fillon me 3,95 $ / muaj (rinovon me 11,95 $ / muaj). Plani përmban për të pritur 1 Uebfaqe me 10,000 vizitorë dhe gjithashtu ofron instalim falas të WP, hapësirë ​​10 GB, CDN falas, SSL falas, Email falas, dhe më shumë. Planet e tjera (GrowBig dhe GoGeek) janë të përshtatshme për bizneset e vogla në Pakistan me mundësinë për të pritur faqet e internetit të pakufizuara me trafik më shumë se 25,000 vizitorë / muaj. Këto plane gjithashtu ofrojnë mjete dev të cilat janë shumë të dobishme për zhvillimin efikas të uebit.

Karakteristika dalluese e pritjes së SiteGround është rrjeti i saj ultra i shpejtë që është i ndërtuar në Google Cloud. Ajo ofron shpejtësi të shpejtë të ngarkimit për faqet në internet me TTFB nën 200ms dhe një faqe e optimizuar me shpejtësi standarde mund të ngarkohej lehtësisht nën 2s. Kjo është e shkëlqyeshme për e-commerce dhe faqet e biznesit, ku shpejtësia e faqeve është faktor kritik për konvertimin e vizitorëve tek klientët. Mbi të, SiteGround gjithashtu ofron integrimin e CDN për të ofruar të njëjtën shpejtësi rrufe për përdoruesit që lidhin nga e gjithë bota.

SiteGround ka një ekip shumë të përgjegjshëm për mbështetjen e klientëve 24/7 i cili mund të përgjigjet brenda 10 minutave përmes bisedës live, telefonit dhe postës elektronike.

rekuizitë

 • Koha e shpejtë e ngarkimit për faqet e internetit
 • CDN për të optimizuar shpejtësinë për përdoruesit në të gjithë globin
 • Gama e mirë e veçorive të sigurisë dhe rezervave ditore
 • Paneli i kontrollit dhe kontrolli i Firendly

Cons

 • Kosto e lartë, madje edhe kosto më e lartë e rinovimit

3. Greengeeks – Hosting më i mirë i Gjelbër në Gjelbër

www.greengeeks.com

Logo GreenGeeks

Çmimi: 2,95 $ (USD)
Hapësira e diskut: i pakufizuar
mbështetur: Telefon, Chat Live, Bileta

GreenGeeks është një tjetër mundësi e mirë për shërbimin e pritjes. Kjo është një kompani pritëse “Green” që blen energji të rinovueshme të çertifikuar në vlerë 300% të konsumit të energjisë në internet. Kjo është kompania më e mirë e miqësore me mjedisin që mund të gjeni në mesin e listës së madhe.

Edhe plani më i lirë i organizimit të GreenGeeks vjen i ngarkuar me karakteristika thelbësore dhe të bazuara në performanca për faqet e internetit. Ju mund të organizoni 1 faqe në internet në planin themelor me Magazinim të Pafund, CDN Falas dhe SSL falas Wildcard. Shpejtësia e faqes në internet është përmirësuar nga faqja e internetit e tyre LiteSpeed, Power Cacher dhe ruajtja moderne Raid-10 SSD. Kombinimi ofron lidhje të shpejtë dhe kohë të ngarkimit të faqeve edhe për faqet e internetit në shkallë të gjerë. Planet GreenGeeks Pro dhe Premium ofron një performancë edhe më të lartë me shpejtësi dhe mundësi për të pritur uebfaqe të pakufizuara.

Karakteristikat e tjera me vlerë të lartë që merrni me GreenGeeks Hosting përfshijnë një ndërtues faqesh, lëvizje falas në internet dhe llogari të postës elektronike. Ata ofrojnë mbështetje teknike 24/7 që është ideale për klientët që kanë nevojë për vëmendje teknike personale për problemet e tyre.

rekuizitë

 • Koha e shpejtë e ngarkesës
 • I kujdesshem ndaj mjedisit
 • Gama e gjerë e burimeve të pakufizuara, përfshirë hapësirën e diskut

Cons

 • Kosto e lartë e rinovimit

4. A2 Hosting – Hosting më i mirë për Rishites

www.a2hosting.com

Logoja e hostimit A2

Çmimi: 3,92 dollarë (USD)
Hapësira e diskut: i pakufizuar
mbështetur: Telefon, Chat Live, Bileta

A2 Hosting pret mbi 500,000 fusha dhe është më popullor për shërbimet e tij të përbashkëta të pritjes. Plani i tyre më i lirë vjen me 1 faqe në internet, SSL Falas, ruajtje të pakufizuar të SSD, Cloudflare CDN, mbështetje CMS, cPanel dhe sitë që zhvillohet zakonisht që nuk janë të disponueshme në planet themelore të shërbimeve të tjera të pritjes.

Serverët A2 të pritjes janë optimizuar për faqet e internetit të WordPress dhe ofrojnë kohë të shpejtë të ngarkesës. Auto-optimizon faqen e internetit me aftësi caching dhe kompresimi për të arritur performancën më të mirë. A2 ka veçori unike që ofruesit e tjerë të pritjes nuk i ofrojnë në të njëjtin varg çmimesh. Ai përfshin caching nga serveri, zonën e skenimit dhe shtojcat e optimizmit të shpejtësisë për WordPress. A2 mund të jetë shërbimi juaj i Goto hosting nëse jeni bloger i ri dhe kërkoni një ofrues të shërbimit me çmim të mesëm dhe të besueshëm.

A2 Hosting ka aftësi shtesë dhe veçori për planet e tyre më të larta të përfundimit. Ajo ofron ngritje të performancës 20X me serverët e tyre Turbo të mundësuar nga APC / OPcache & Turbo Cache. Serverët Turbo trajtojnë lidhjet në mënyrë më efikase dhe më të shpejtë. Dhe shpejtësia e shpejtë e ngarkimit kontribuon në mënyrë të konsiderueshme në SEO dhe përvojën e përdoruesit.

A2 Hosting gjithashtu ka një ekip 24 orësh për mbështetjen e klientit, të cilit mund t’i qaseni përmes bisedës live ose telefonit. Sidoqoftë, ekziston një periudhë pritjeje me veçorinë e bisedës live, e cila mund të jetë zhgënjyese.

rekuizitë

 • Koha e shpejtë e ngarkimit të faqes në internet
 • Përqindje e lartë në kohë
 • Integrimi i CloudFlare CDN
 • Një gamë gjithëpërfshirëse e burimeve të pakufizuara

Cons

 • Mbështetja e bisedës live mund të përmirësohet

5. Inspedium – Web Web Hosting

www.inspedium.com

logoja e inspektuar

Çmimi: Rs. 128 / month
Hapësira e diskut: i pakufizuar
mbështetur: Telefon, bileta

Inspedium është një shërbim pritës në Pakistan me qendër të vendosura në Karaçi. Ata ofrojnë një shumëllojshmëri të planeve, përfshirë hostin e Ndarë, Biznes dhe Rishites. Inspedium ka një klientelë mbresëlënëse dhe ata presin disa nga faqet e internetit më të mira si Geo.tv, Arydigital.tv etj..

Inspedium ka karakteristika mbresëlënëse në planin themelor të tij të strehimit i cili përfshin Strotazhin e Pafund, Transferimin e Pakufizuar të Dhënave, SSL Falas, CDN Falas për 1 faqe në internet. Ata gjithashtu kanë litespeed server në internet për lidhje të shpejtë dhe ngarkim të faqeve. Planet e pritjes janë gjithashtu të lira duke filluar nga Rs. 128 / muaj dhe çmimi përcaktohet qartë dhe nuk ka asnjë tarifë të fshehur e cila papritmas mund të shfaqet në faturën tuaj.

Ata që presin opsionet e pagesës së faturave janë gjithashtu më të lehta përmes EasyPaisa dhe Jazz Cash. Nëse nuk keni lehtësinë e kartës së kreditit, mund të përdorni lehtësisht opsionet e pagesave lokale.

rekuizitë

 • Ngarkimi i shpejtë i faqes në internet
 • cpanel
 • Mimi i përballueshëm

Cons

 • Mund të mos jetë i përshtatshëm për të arritur një audiencë ndërkombëtare

6. Kinsta – Hosting më i mirë i WordPress i Menaxhuar

kinsta.com

logoja kinsta

Çmimi: 30 dollarë (USD)
Hapësira e diskut: 10 GB
mbështetur: Chat Live, Biletat

Kinsta është shërbimi pritës i menaxhuar me premium WordPress, i mundësuar nga rrjeti premium i Google Cloud. Pritja e serverëve të Google Cloud e bën Kinsta të ndryshëm nga shërbimet tradicionale të përbashkëta dhe dedikuese të hostimit. Cloud hosting shfrytëzon hapësirën e serverit virtual që ka aftësinë të shkallëzojë dhe të jetë më fleksibël për të siguruar shpejtësi të shpejtë të ngarkimit dhe gjithashtu të trajtojë spikat e trafikut shumë efikas.

Kinsta ka mbi 20 vende të serverëve për të zgjedhur dhe një më i afërti me Pakistanin është Mumbai që mund të sigurojë shpejtësi të shpejtë rrufe për vizitorët tuaj. Për sa i përket shpejtësisë Kinsta është mbi dhe përtej konkurrencës së saj. Mund të sigurojë kohën e reagimit të serverit nën 50ms për vizitorët. Ju gjithashtu mund të përdorni aftësitë e CDN për të përmirësuar edhe më shumë kohën e ngarkimit.

Kohëzgjatja është gjithashtu shumë mbresëlënëse në 99.9% megjithëse ata kanë arritur një zgjatje prej 100% për vitin e kaluar. Kinsta e siguron këtë me kontrolle të vazhdueshme dhe kontrolle të kohës, çdo minutë dhe me shpejtësi të saktë kodet e përgjigjes së gabimeve në nën 30 minuta. Për më tepër, është një mikpritës i ëndrrave për zhvilluesit me mjete si qasja SSH, Git dhe WP-CLI në të gjitha planet e tyre nga Starter to Enterprise.

Por, të gjitha këto karakteristika të primit vijnë me një çmim të rëndë prej 30 $ / muaj në planin më themelor për 1 faqe në internet me 20,000 vizitorë. Megjithëse nuk është e përballueshme për bizneset e vogla, por mund të jetë ideal për faqet e tregtisë elektronike në shkallë të gjerë. Ndërsa Kinsta është optimizuar për faqet Woocommerce WordPress dhe mund të menaxhojë me lehtësi ngarkesën e faqeve me shumë shtesa.

rekuizitë

 • Një nga hostet më të mirë të WordPress-it
 • Ngarkimi i shpejtë i faqes në internet
 • 100% në kohë që nga viti 2018
 • Mbështetje e dobishme dhe e përgjegjshme
 • Kinsta përdor rrjetin premium të Google Cloud

Cons

 • i shtrenjtë

7. HostPapa

www.hostpapa.com

Logoja e hostPapa

Çmimi: 3,95 dollarë dollarë
Hapësira e diskut: 100 GB
mbështetur: Telefon, Chat Live, Bileta

HostPapa shet vetë si zgjidhja pritëse për bizneset e vogla. Ka plane të lira pritjeje dhe karakteristika të tilla si instalimi me një klikim në WordPress, ndërtues themelor i faqes, Bandwidth i Papërcaktuar, etj.

HostPapa ofron 3 lloje të planeve të pritjes: Fillestar, llogari biznesi dhe një llogari të biznesit Pro. Më e lirë fillon me 3,95 $ / muaj por ka angazhim 3 vjeçar. Plani i biznesit ofron një shumëllojshmëri të veçorive që përfshijnë hapësirën në internet, gjerësinë e bandës, domenet dhe postat elektronike. Ju merrni vetëm një çertifikatë SSL dhe azhurnime automatike nëse përmirësoheni në llogarinë e biznesit Pro.

Mbështetja e klientit të HostPapa është në dispozicion 24/7 përmes bisedës live, telefonit dhe postës elektronike. Funksioni i bisedës live nuk është shumë miqësor ndaj përdoruesit dhe duke klikuar në të hap një skedë të re, ku duhet të futesh përsëri në llogarinë tënde HostPapa.

rekuizitë

 • Shpejtësi e mirë e ngarkimit në internet
 • Gama e planeve të pritjes me karakteristika të ndryshme
 • CMS mbështesin si WordPress dhe të tjerët
 • 24 orë Mbështetje e klientit

Cons

 • Prmimet nuk janë të drejta dhe të shtrenjta për planet 1 vjeçare

8. BlueHost – Pritësi i mirë në internet për fillestarët

www.bluehost.com

Logo Bluehost

Çmimi: 3,95 $ (USD)
Hapësira e diskut: 50 GB
mbështetur: Telefon, Chat Live, Bileta

Bluehost është një nga kompanitë më me reputacion të mbajtjes së faqes në internet me mbi 3 domenë të pritur. Shtë një nga shërbimet e lira të strehimit që ofron plane çmimi të përballueshëm, pa ndonjë tarifë të fshehur dhe regjistrim falas të domenit për vitin e parë. Këto karakteristika e bëjnë atë një host ideal për faqet e internetit të reja.

Bluehost ka qendra të të dhënave në të gjithë botën përfshirë Evropën, SH.B.A dhe Azinë që do të thotë që ju mund t’u siguroni vizitorëve tuaj kohë të shpejtë të ngarkimit dhe përvojë optimale të përdoruesit. Ju mund ta përdorni këtë pritës të një uebi për një zgjidhje të larmishme pritjeje, duke përfshirë hostimin e përbashkët, pritjen e cloud, VPS, hostimin WooCommerce dhe mbajtjen e WordPress.

Ka tre plane për të zgjedhur, Basic, Plus, dhe Prime. Plani themelor vjen me pritjen për 1 faqe në internet dhe me veçori të tilla si cPanel, ruajtje 50 GB, instalime me një klikim CMS, email të pakufizuar, SSL falas, etj..

Një gjë për tu përmendur është se Bluehost nuk përfshin migrimin falas në uebfaqe, që është një tipar që mund të kenë nevojë për pronarët ekzistues të faqes në internet. Por me shumë mjete të disponueshme në internet për migracionin në uebfaqe, kjo nuk do të ishte problem.

rekuizitë

 • Lidhje e shpejtë dhe ngarkim i faqes në internet
 • Mbështetje e përgjegjshme dhe e dobishme
 • Rekomanduar nga WordPress
 • Një gamë e gjerë shërbimesh pritëse në dispozicion

Cons

 • Rritja e çmimit të rinovimit
 • Nuk ka migracion falas në sit

9. Dreamhost

www.dreamhost.com

Logoja e Dreamhost

Çmimi: 2.59 dollarë (USD)
Hapësira e diskut: i pakufizuar
mbështetur: Telefon, Chat Live, Bileta

DreamHost është një nga ofruesit më të vjetër të shërbimit të pritjes në internet në industri dhe pret mbi 1.5 milion faqe në internet në më shumë se 100 vende. Sshtë një mundësi e vlefshme për pronarët e faqeve të vogla me buxhet të kufizuar. Serverat e uebit të Dreamhost janë të vendosura kryesisht në SH.B.A. por ato kanë lidhje të shpejtë dhe shpejtësia e ngarkimit të faqes në internet nuk do të ishte problem në Pakistan.

Dreamhost ka një shumëllojshmëri të opsioneve të hostimit që u përshtaten të gjithëve nga fillestarët deri tek pronarët e bizneseve të vogla, faqet e internetit të tregtisë elektronike etj. Ato ofrojnë pritje të përbashkët, menaxhim të WordPress, VPS, Server të përkushtuar dhe Server të Cloud. Ata kanë një teknologji të brendshme dhe është një kompani pritëse shumë e besueshme për të mbajtur faqen tuaj në gjendje të mirë shëndetësore dhe të sigurt nga malware dhe virusi.

Paketa fillestare e DreamHost përfshinë pritjen për 1 faqe në internet me hapësirë ​​të pakufizuar të bandës dhe hapësirës në disk, SSL Falas dhe wordpress me 1 klik dhe instalime të tjera CMS përfshirë Wix dhe Weebly. Planet e DreamHost janë relativisht të përballueshme, dhe ato nuk i rrisin tarifat e rinovimit të tyre si shumica e pritësve të tjerë. Paketa fillestare është më e lira pas Hostinger (2.59 $ / muaj – plan 3 vjeçar, 3,95 $ / muaj – plan 1 vit) në mesin e të gjithë ofruesve të pritjes të listuar këtu nëse përfshini koston e rinovimeve.

Dreamhost ka një mbështetje shumë të jashtëzakonshme të klientit. Ekipi i tyre i ndihmës është me mend dhe i trajton çështjet shumë profesionalisht. Do t’i keni zgjidhur problemet tuaja brenda 24 orëve pas ngritjes së biletës.

rekuizitë

 • Pa tarifë rinovimi ose tarifa të fshehura
 • Planet e përballueshme të pritjes
 • Gjerësia e pakufizuar e bandës dhe hapësira e diskut
 • Mbështet shumëllojshmërinë e CMS
 • Mbështetja më e mirë e klientit

Cons

 • Përqindja mesatare e orarit është pak e ulët

10. CreativeOn – Web Web Hosting

www.creativeon.com

logo krijuese

Çmimi: Rs. 2650 / vit për një plan të mirë
Hapësira e diskut: 1 GB
mbështetur: Telefon, bileta

CreativeOn është ndërmarrja lokale e pritjes në internet me qendër në Lahore, Pakistan. Ka plane të lira të përbashkëta pritjeje dhe gjithashtu i përshtatet biznesit të vogël. Ajo pret në uebfaqet e disa prej markave më të mira të Pakistanit si City 42, Servis, Master Paint, etj.

CreativeOn ofron shumëllojshmëri të zgjidhjeve të hostimit: Buxheti, WordPress, Biznesi, VPS dhe gjithashtu Serveri i Dedikuar. Karakteristikat e planit të buxhetit janë disi të kufizuara, me vetëm 1 GB hapësirë ​​në disk dhe 10 GB gjerësi bandë në muaj. Plani i nivelit të lartë WordPress përfshin hapësirë ​​të pakufizuar në disk dhe 120 GB të bandwidth mujor.

Karakteristikat e sigurisë të ofruara nga CreativeOn Hosting janë të kufizuara dhe nuk përfshijnë çertifikata SSL ose zgjidhje SiteLock. Duhet të blini çertifikatën SSL veç e veç. Sidoqoftë, ju keni akses në veçori të tjera si konfigurimi i Llogarisë Email dhe rezervave të shpeshta.

CreativeOn është një mundësi e mirë me kosto të ulët nëse jeni duke kërkuar të punoni me një kompani pritëse të vendosur posaçërisht në Pakistan. Ju gjithashtu do të keni mundësinë për të paguar faturat tuaja të pritjes përmes transferimit të llogarisë bankare lokale ose përmes EasyPaisa ose Jazzcash. CreativeOn gjithashtu ka një faqe të përkushtuar për përkrahjen e klientit dhe ju lehtë mund të mbledhni bileta për pyetjet tuaja.

rekuizitë

 • hosting i lirë në internet në Pakistan
 • Gama e mirë e planeve të pritjes
 • Shpejtësi e mirë e ngarkimit në internet

Cons

 • Karakteristika të kufizuara
 • Gjerësia e bandës së ulët dhe hapësira e diskut
 • Karakteristikat e kufizuara të sigurisë

Si të gjeni hostin më të mirë në internet në Pakistan

Pyete veten se cili është qëllimi i faqes suaj të internetit? A është një sit e-commerce me transaksione ditore apo është një revistë, lajm apo blog i rregullt. Kompania pritëse e një faqe në internet transaksionale duhet të ketë karakteristika të gjera sigurie për të mbrojtur informacionin e ndjeshëm të përdoruesve. Një lajm në shkallë të gjerë ose faqja e revistës duhet të ketë për qëllim shërbimin pritës me ruajtje dhe gjerësi të pakufizuar, pasi do të prodhojë shumë përmbajtje dhe do të tërheqë trafik të madh.

Ka një numër faktorësh që duhet të mbani në mend përpara se të zgjidhni një shërbim pritës. Më poshtë, ne shikojmë disa nga këto konsiderata kur zgjedhim web hosting në Pakistan.

Vendndodhja e serverit

Shpejtësia e ngarkimit të faqes në internet realizohet nga vendndodhja e serverit në internet të pritës. Idealisht, serveri pritës duhet të jetë sa më i afërt me vendndodhjen e audiencës tuaj të synuar.

harta e vendndodhjes së serverit

Fatkeqësisht, nuk ka asnjë kompani pritëse të lavdërueshme me serverë pritës të vendosur në Pakistan. Pra, nëse shpejtësia është një faktor shumë kritik për faqen tuaj të internetit, duhet të zgjidhni kompani pritëse me serverë në Evropë ose Azi pasi kjo është më e afërta me Pakistanin.

uptime

Uptime është matja e kohës që qendrat e të dhënave pritëse janë funksionale. Zakonisht, një kohë pushimi prej 99.9% nënkupton që faqja juaj e internetit do të jetë e gjallë për shumicën e kohës gjatë gjithë vitit dhe mund të ketë joproduktive prej 1-2 minutash në një muaj të çuditshëm. Sa më e lartë të jetë përqindja e uptime, më e besueshme është shërbimi i pritjes.

Një përqindje në kohë prej 99.94% mund të duket e lartë, por nuk është ideale për uebfaqen me vëllim të lartë trafiku. Zgjidhni shërbimet e pritjes me përqindje në kohë prej të paktën 99.8%. Ju mund të kontrolloni pultin tonë të gjurmimit të drejtpërdrejtë këtu për të gjitha kompanitë më të mira të pritjes që ne po ndjekim aktualisht.

Hapësira e diskut

Tipari i hapësirës në disk tregon përmasën e të dhënave që mund të ruani në serverin pritës. Të dhënat zakonisht janë në formën e tekstit, imazheve dhe videove. Shtë më mirë të zgjidhni shërbimin pritës që ofrojnë ruajtje të pakufizuar të të dhënave nëse keni një faqe të pasur me përmbajtje. Shikoni gjithashtu për teknologjinë e ruajtjes që kompania pritëse po përdor. Aktualisht, teknologjia më e mirë është SSD që siguron shpejtësi të lidhjes dhe ngarkimit.

Bandwidth dhe Transferimi i të Dhënave

Bandwidth i referohet shkallës në të cilën transferohen të dhënat tek përdoruesit. Ndërsa transferimi i të dhënave është sasia e të dhënave të transferuara te përdoruesit. Zakonisht planet themelore të pritjes vendosin kufirin në sasinë e të dhënave të transferuara. Mund të shkoni me planin themelor të lirë të strehimit me kufirin e transferimit të të dhënave nëse jeni fillestar dhe nuk do të tërheqni shumë trafik në faqen tuaj në fazat e hershme. Ndërsa faqja juaj e internetit rritet, gjithmonë mund të zhvendoseni në plane të nivelit të lartë me transferime të pakufizuara të të dhënave.

shpejtësi

Shpejtësia e ngarkimit të faqes në internet është një kritike që duhet të merret parasysh kur zgjedh një kompani pritëse. Pritja e serverëve dhe vendndodhjet e tyre janë faktorët themelorë që ndikojnë në shpejtësinë e faqes suaj të internetit. Matjet si Time To First Byte (TTFB) japin një tregues të mirë se sa e shpejtë është lidhja e serverit pritës. TTFB ideal është nën 200ms.

Shpejtësia e serverit

Konsideroni Shpejtësinë një konsideratë serioze nëse jeni një e-commerce ose një Markë sepse faqja e internetit me shpejtësi të ulët gjithashtu ndikon në besueshmërinë e markës dhe shkakton angazhim të ulët.

mbështetje

Një kompani e mirë pritëse gjithmonë ka një mbështetje të mirë të klientit që mund të arrihet lehtë dhe ata janë në gjendje të zgjidhin çështjet e faqes në internet brenda 24 orësh. Shumica e kompanive pritëse ofrojnë mbështetje 24/7 përmes chat live, biletave mbështetëse, email ose telefon. Bestshtë më mirë të shmangni kompaninë pritëse që nuk ka personel mbështetës të mirë.

siguri

Në përgjithësi faqet e internetit janë të ndjeshme ndaj çështjeve të sigurisë në formën e shkeljeve të të dhënave, sulmeve DDOS, malware dhe hakerave. Një shërbim i mirë për mbajtjen në internet ka funksione që përfshijnë skanimin e malware dhe azhurnimet automatike për të parandaluar problemet e sigurisë.

Certifikata SSL

Një çertifikatë e Sockets Sockets Layer (SSL) është një teknologji standarde e sigurisë siguron një lidhje të koduar midis internetit tuaj dhe vizitorëve. Motorët e kërkimit si Google preferojnë faqet e internetit me çertifikata SSL dhe i rendisin më lart për t’u ofruar përdoruesve të tyre faqet e internetit të sigurta dhe të besueshëm.

Sertifikatat SSL

Shumica e planeve të pritjes përfshijnë një certifikatë falas SSL, e cila është ideale nëse keni një buxhet të kufizuar. Let’s Encrypt është një nga kompanitë që ka partnerizuar me shumë kompani pritëse dhe jep çertifikata SSL Falas.

About the author