Rishikimi i Motorit WP – A është mjaft mirë kjo HostP WordPress?

Rishikim WPEngineFaqja kryesore e motorit WP

Me siguri e keni konsideruar WordPress për faqen e internetit të biznesit tuaj dhe me arsye të mirë.

Shtë një nga sistemet më të njohura dhe më miqësore për përdorimin e menaxhimit të përmbajtjes në botë. Kjo është arsyeja pse disa shërbime të mbajtjes së faqes në internet kanë vendosur të përqendrohen plotësisht në platformën WordPress. WP Engine madje e vendosi WordPress në emrin e tij.

WP Engine është një kompani pritëse që shumë e shoqërojnë me cilësi të lartë. Ajo ofron veçori specifike të WordPress dhe automatikisht optimizon elementet e faqes tuaj për platformën.

Ato gjithashtu përfshijnë disa mundësi sigurie, si një firewall, azhurnime ditore, certifikata SSL dhe zbulim të kërcënimit në kohë reale.

Por, a është WP Engine shërbimi i duhur për strehimin për ju?

Kjo është ajo që ne planifikojmë t’ju ndihmojmë të kuptoni përmes këtij shqyrtimi. Ne ekzekutuam disa teste mbi shërbimin dhe përpiluam të mirën dhe të keqen, së bashku me rekomandimin tonë të përgjithshëm.

Informacion i përgjithshëm & Pasqyrë e hostimit

VERDIKTI JON: Recommended
SPEED: 425ms (Shkurt 2020 deri në Prill 2020)
uptime: 100% (Shkurt 2020 deri në Prill 2020)
SUPPORT: 24/7 Bisedë live, Mbështetje e kufizuar telefonike
Apps: WordPress, Shërbime Ueb në Amazon, Google Cloud
TIPARET: Rikthim ditor, SSL Security, Global CDN, SSH Gateway
PLANET HOSTING: WordPress Menaxhuar, Dedikuar
TRANSFERI I SITIT: Unlimite Free (Shtojcë Custom)
Çmimi: Duke filluar nga 25,00 dollarë në muaj

Mirat e përdorimit të hostit të motorit WP

1. Optimizuar për WordPress

Nëse jeni duke kërkuar të presë një faqe WordPress, ju keni ardhur në vendin e duhur. WP Engine ofron vetëm hostimin e WordPress-it dhe këtë e bën ose përmes planeve të përbashkëta ose të dedikuara të hostimit.

Për këtë përmbledhje, ne do të përqendrohemi vetëm në shërbimet e përbashkëta të pritjes.

WP Engine pret faqen tuaj të WordPress në një mjedis plotësisht të menaxhuar. Shtë një platformë pritëse e krijuar posaçërisht për instalime, tema dhe shtojca të lidhura me një sit të WordPress.

Gjithashtu nuk ka nevojë të instaloni WordPress sepse CMS vjen para-instaluar në platformë.

Paneli WPEngine

Nëse jeni duke kërkuar për një proces të thjeshtuar të menaxhuar të menaxhuar, atëherë mund të keni gjetur hostin e duhur. Ka shumë pak konfigurim që kërkohet jashtë procesit aktual të regjistrimit.

2. Rezervime ditore

WP Engine siguron faqen tuaj në WordPress me kopje rezervë automatike ditore dhe azhurnime të shtojcave.

Kopje rezervë automatike WPEngine

Kjo do të thotë që nuk do ta humbni kurrë punën nëse faqja do të rrëzohet. WP Engine gjithmonë mund ta kthejë faqen në një version të mëparshëm. Dhe me bërjen e kopjeve rezervë të përditshme, kurrë nuk do të duhet të ktheheni në një version të vjetëruar.

3. Sistemi i Zbulimit të Kërcënimeve dhe Siguria SSL

Kur bëhet fjalë për platformat e pritjes, doni të dini se keni një lidhje të sigurt, si për ju, ashtu edhe për klientët që përdorin shërbimet tuaja.

Pse ka rëndësi kjo?

Nëse faqja juaj është një faqe standarde HTTP, Google do t’ju shënojë se nuk jeni të sigurt përmes shfletuesit Chrome.

Ka një arsye pse më shumë se 90% e kohës së shfletimit në Chrome është në faqet HTTPS. Kur shfletuesi juaj ju paralajmëron se një sit mund të mos jetë i sigurt, ju nuk shkoni atje.

Fatmirësisht, WP Engine përdor një Certifikatë Sayer Socket Layer e cila mbron të gjitha të dhënat e transferuara ndërmjet përdoruesit dhe faqes tuaj.

Certifikatat SSL ju marrin që HTTPS të gjithë të rëndësishme përpara URL-së tuaj.

Për më tepër, nuk është një shërbim për të cilin duhet të paguani më shumë. Disa host të tjerë kërkojnë nga ju që të blini sigurinë SSL.

Në krye të kësaj certifikate të sigurisë së zgjeruar, WP Engine kryen skanime të përditshme për malware dhe përdor një firewall për të mbrojtur faqen tuaj. Zjarri i zjarrit azhurnohet çdo ditë për të luftuar kërcënimet e reja të sigurisë.

Gjithashtu është ofruar zbulimi i kërcënimit në kohë reale, duke ju dhënë një kokë lart sa herë që diçka e peshkut po bie në faqen tuaj.

WP Engine bën përdorimin e ekspertëve të trajnuar të sigurisë për të siguruar rregullimin falas të hackimit për pajtimtarët.

Ky është një host që me të vërtetë shkon lart e më tej në emër të shfletimit të sigurt të uebit.

4. Uptime e Madhe – 100%

WP Engine krenohet me një garanci mbresëlënëse në kohë prej 99.9%.

Nuk është se ne nuk i besojmë ata, por kur vlerësojmë shërbimet e pritjes, është e rëndësishme të bësh vetë legaturat e tua.

Kjo është arsyeja pse ne jemi aktualisht në procesin e testimit të kohëzgjatjes së WP Engine. Ne e bëjmë këtë duke krijuar një sit provues në platformën pritëse dhe duke matur kohën e regjistruar për një periudhë të zgjatur kohe.

WPEngritni kohën dhe shpejtësinëMesatarja e kohës së motorit WP të motorit | Shihni statistikat

Testimi është ende në vazhdim, por nga dy muajt e fundit që ne jemi duke i provuar ata, ata kanë pasur një kohë të përsosur të 100%. Ne do të vazhdojmë t’i monitorojmë ato dhe do të vazhdojmë azhurnimin e këtij shqyrtimi pasi të kemi më shumë të dhëna.

5. Shpejtësia e ngarkimit të faqes

Shpejtësia ka një rëndësi më të madhe kur zgjedh një host të faqes në internet.

Nëse faqja juaj është e ngadaltë për të ngarkuar, niveli juaj i kërcejve do të shkojë lart dhe rezultati juaj SEO do të zbresë.

Kjo është arsyeja pse ne jemi përveç kohëzgjatjes që matin edhe shpejtësinë e ngarkimit të faqeve. Dhe deri tani nga sa kemi mundur të mbledhim, ata kanë një shpejtësi mbresëlënëse të ngarkimit të faqeve prej 425ms.

WPEngjinoni kohën e duhur dhe shpejtësinëShpejtësia mesatare e motorit WP Shkurt 2020 – Prill 2020 | Shihni statistikat

Pasi të kemi mbledhur të dhëna të mëtejshme, ne do të azhurnojmë këtë rishikim në përputhje me rrethanat.

6. Shërbimi i Klientit Bisedë Live

Shërbimi ndaj klientit është i rëndësishëm.

Si, vërtet shumë e rëndësishme.

Kështu, kur vlerësojmë shërbime të ndryshme të mbajtjes në internet, përqëndrohemi shumë në opsionet dhe cilësinë e shërbimit të klientit

Fatmirësisht, WP Engine ofron formën tonë të preferuar të mbështetjes së klientit – bisedë live 24/7.

Mbështetje WPEngine live chat

Ne kemi bërë dy pyetje të thjeshta në një mesazh. Ne morëm një përgjigje pothuajse menjëherë, dhe të dy pyetjet u përgjigjën mirë.

Ata na siguruan përgjigje të mira dhe të plota. Ne duhej të kontrolloheshim me mbështetjen e klientit disa ditë më vonë për të konfirmuar diçka tjetër në lidhje me shërbimin dhe patëm një përvojë të ngjashme pozitive.

WP Engine gjithashtu ka një numër telefoni për mbështetjen e klientit, por kjo nuk vihet në dispozicion për të gjithë. Ne do ta diskutojmë atë në një pjesë të mëvonshme.

7. Transferime falas në sit

Ka shumë kosto që lidhen me lëvizjen e faqes tuaj të internetit ekzistuese nga një shërbim pritës në një tjetër.

Kjo është arsyeja pse gjithmonë mirëpritet kur shohim një host të gatshëm të ofrojë transferime pa asnjë kosto.

WP Engine do të shkëmbejë faqet e internetit tuaj në serverat e tyre falas me shtojcën e tyre të zakonshme të migracionit WordPress. Isshtë një transferim manual i faqes në internet, por mbështetja është në dispozicion 24/7 për t’ju ndihmuar në këtë proces.

8. Garancia e kthimit të parave 60-ditore

Shtë gjithmonë një gjë e mirë kur një shërbim pritës është i gatshëm t’ju japë një garanci financiare.

Shumica e ushtrive që ne kemi shqyrtuar ofrojnë një garanci 30-ditore kthim parash. WP Engine në të vërtetë dyfishon atë periudhë, e cila është e mrekullueshme.

Ata po ju japin shumë kohë për t’u ndjerë në shërbimin e pritjes, kështu që nuk ka asnjë rrezik të regjistroheni.

Kundërpërdorimit të përdorimit të motorit host WP

1. Vetëm për përdoruesit e WordPress

WordPress është popullor. Nuk ka dyshim për këtë. Systemshtë sistemi më i popullarizuar në botë i Menaxhimit të Përmbajtjes për një arsye.

WPEngine WordPress

Por fakti që WP Engine e ka varur veten plotësisht në karrocën WordPress, ndonjëherë mund të ndjehet kufizues.

Ata gjithashtu nuk ofrojnë një C-Panel të njohur, në vend që ata të kenë sistemin e tyre të backend-it i cili është i lehtë për tu naviguar.

Ndoshta ju pëlqen siguria, çmimet dhe shërbimi ndaj klientit të WP Engine, por nuk dëshironi të ndërtoni faqen tuaj në WordPress.

Për fat të keq, ju do të duhet ta thithni atë dhe të përdorni WordPress ose të zgjidhni një shërbim të ndryshëm pritës.

2. Nuk mund të Blini një Emër Domain

Shumë shërbime ofrojnë emra falas domain kur regjistroheni. Somethingshtë diçka që një numër i ofruesve që ne kemi shqyrtuar, si GreenGeeks, ofrojnë për të paktën vitin e parë që jeni me ta.

Me WP Engine, nuk mund të blini as një emër domaini përmes platformës, e lëre më të merrni një falas. Je i detyruar të kalosh një shërbim të palëve të treta, shumë prej të cilave gjithashtu ofrojnë pritje.

Disa njerëz mund të vendosin që është më e lehtë të bësh gjithçka nga një shërbim qendror, si GoDaddy, sesa të blesh një domen nga një ofrues dhe të ndërtosh plus host faqen tënde në një tjetër.

3. Nuk ka Adresa Emaili

Mos harroni se çfarë thamë për emrat e domain? Ditto për adresat e postës elektronike.

Ky është një shërbim tjetër që shihni një numër të ofruesve të pritjes që ofrojnë falas. Sidoqoftë, kur bëhet fjalë për WP Engine, asnjë adresë emaili nuk ofrohet ose madje nuk shitet.

Kjo është një herë tjetër kur duhet të kaloni nëpër një kompani të palëve të treta. Keni nevojë për adresa të markës elektronike për kompaninë tuaj nëse do të frymëzoni një ndjenjë besimi dhe profesionalizmi tek njerëzit me të cilët bëni biznes. Duke i përfshirë ato me ofruesin tuaj të pritjes (ose të paktën të ofruar) i bën gjërat më të lehta.

4. Fillimi ka një mbështetje të kufizuar telefonike

Ne thamë më parë se opsionet e mbështetjes së bisedës live për WP Engine janë të shkëlqyera, dhe kjo është akoma e vërtetë. Sidoqoftë, kemi një përjashtim nga mbështetja e tyre telefonike.

Mbështetja e telefonit është në dispozicion vetëm nga plani i rritjes së WP Engine dhe më lart. Kjo do të thotë nëse jeni duke përdorur planin e fillimit, i cili është opsioni më i lirë, nuk do të mund të telefononi ndonjë nga problemet tuaja në.

Ndërsa biseda e drejtpërdrejtë është ende e disponueshme, disa njerëz nuk duan të përdorin një sistem bisede dhe preferojnë të telefonojnë në telefon. Kufizimi i aksesit në mbështetjen e telefonit ngushton sasinë e mbështetjes që po u ofroni njerëzve.

5. i shtrenjtë

Ky është një nga shërbimet më të shtrenjta që ne kemi shqyrtuar.

Në mënyrë tipike, ju po shihni kostot mujore prej 3 – 9 $.

Por plani fillestar për WP Engine është një dajak prej 25 $ në muaj. Dhe kjo është çmimi i pajtimeve të tyre vjetore! Kostot mujore fillojnë me 30 dollarë në muaj.

Prmimet e motorit WP, planet e hostimit & Fakte te shpejta

WP Engine ofron tre plane të përbashkëta të pritjes. Ata janë Fillimi, Rritja dhe Shkalla. Ekzistojnë gjithashtu plane pritëse të dedikuara me çmime të personalizuara, por ne nuk po përqendrohemi tek ata këtu.

Pmimet WPEngine dhe planet

  • Plani i fillimit: kushton 25 dollarë në muaj me një angazhim vjetor. Ai përfshin një faqe në internet që mund të durojë deri në 25,000 vizita në muaj. Ka 10 GB ruajtje lokale dhe 50 GB bandwidth.
  • Plani i Rritjes: është 95.83 dollarë në muaj për një vit. Mund të trajtojë deri në 100,000 vizita në muaj për deri në 10 sit. Magazinimi lokal është 20 GB, dhe ka 200 GB bandwidth.
  • Plani i shkallës: është 241 dollarë në muaj për një periudhë prej një viti. Kjo ju lejon të krijoni 30 site që mund të trajtojnë 400,000 vizitorë në një muaj. Magazinimi lokal përfundon në 50 GB me 500 GB bandwidth.

Nëse në uebfaqen tuaj duhet të merrni një sulm trafiku dhe të merrni më shumë vizitorë sesa plani juaj ju lejon të paguani një tarifë shtesë prej $ 2,00 për 1000 vizita.

WP Engine pranon të gjitha kartat kryesore të kreditit dhe të debitit. Nuk merr PayPal dhe nuk përmban provë falas. Sidoqoftë, të gjitha planet e përbashkëta të pritjes së parave vijnë me një garanci 60-ditore të kthimit të parave.

A ju rekomandojmë WP Engine?

Po, ne e bëjmë.

Sshtë një shërbim pritës mjaft i sigurt dhe i lehtë për t’u përdorur. Ne me të vërtetë na pëlqeu mbështetja e tyre për biseda të drejtpërdrejta dhe me një garanci 60-ditore për kthimin e parave, mund të ia vlente të shikoni.

Kohëzgjatja dhe shpejtësia e tyre ishin gjithashtu të shkëlqyera gjatë muajve të fundit.

Fatkeqësisht, ai çmim është një pikë e madhe ngjitëse. Me 25 dollarë në muaj për një vit, është thjesht më e shtrenjtë se hostet e tjerë të menaxhuar të WordPress. Pra, është e vështirë të bësh një përfundim përfundimtar. Ato ofrojnë një shërbim të shkëlqyeshëm por çmimi për të është shumë herë më i lartë se konkurrenca. Në fund të fundit, ne i rekomandojmë ato nëse kostoja mujore nuk është shqetësimi juaj kryesor.

P.S. A keni përdorur WPEngine më parë? Ju lutemi konsideroni të lini një përmbledhje më poshtë – e mirë ose e keqe – nuk ka me të vërtetë rëndësi për sa kohë që është e dobishme për vizitorët tanë. Faleminderit per mbeshtetjen.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author