Rishikimi i HostRocket: 27 nga 30 hostet e shqyrtuar më

faqja kryesore e hostrocket

HostRocket mund të mos ketë të njëjtin njohje të emrit si HostGator, BlueHost, dhe DreamHost, por ato kanë qenë që nga viti ’99, me Selinë dhe një qendër të dhënash në Clifton Park, New York.

Në mënyrë tipike kur shkoni për herë të parë në uebfaqen e një hosti në internet, faqja fillestare e tyre përpiqet të mburret shpejt me shpejtësinë mbresëlënëse, mbështetjen e mahnitshme të klientit ose kohën e duhur.

Këto propozime të vlerës mund të ndihmojnë klientët joteknikë menjëherë të kuptojnë përfitimin parësor që ata kanë për të fituar kur regjistrohen.

Por jo HostRocket. Në vend të kësaj, ata udhëheqin me:

SSD Host Sharing.

Huh? Qasje interesante…

Për të zbuluar se për çfarë janë mirë, ne kemi blerë dhe ngritur një faqe në internet WordPress në planin HostRocket ‘Shared në qershor 2015.

Gjatë viteve të fundit, ne jemi duke rishikuar statistikat e tyre të performancës përfshirë kohën e duhur & shpejtësia për të bashkuar një përmbledhje të paanshme.

Këtu janë detajet:

Pro për përdorimin e HostRocket Hosting

HostRocket fillon e fortë, duke ofruar mbështetje të mirë për klientët dhe shumë aplikacione për të zgjedhur.

Këtu është një përmbledhje e shpejtë:

 1. Mbështetje mjaft e mirë!

HostRocket siguron vetëm mbështetjen e klientit përmes një sistemi biletash dhe telefonit (pa bisedë live ose email).

Fillimisht, ne nuk ishim shumë të lumtur, pasi biletat zakonisht duhen vite (me shpejtësi në internet sidoqoftë) për tu zgjidhur.

Jemi vërtet të këndshëm të gabuar kur vetëm 11 minuta më vonë morëm një përgjigje. Përtej shpejtësisë së përgjigjes së tyre, ishte gjithashtu një përgjigje e dobishme dhe e informuar.

Një kontroll i shpejtë në përvojën e klientëve të tjerë konfirmon një përvojë të përgjithshme të mirë. Anydo problem apo ankesë në të cilën përjetojnë shumë klientë ka origjinë nga faktorë të tjerë (të cilëve do t’i arrijmë brenda një sekondi), por jo me mbështetjen e tyre.

Mbështetje hostRocketBisedoni me mbështetjen e klientit të tyre

2. Mund të zgjidhni midis dy lokacioneve të serverëve

Nëse do të kishim një kategori për “gjëra që janë lloj i mirë, por … meh”, kjo do ta fitonte atë.

Arsyeja?

Ato ju lejojnë të zgjidhni cilën qendër të dhënash dëshironi të përdorni. Në teori, kjo mund të jetë e çuditshme nëse jeni në një vend duke u përpjekur t’u ofroni klientëve në një vend tjetër.

Kapja e vetme?

Ata kanë dy qendra të të dhënave në Sh.B.A; Chicago dhe New York. E cila, nëse nuk jeni të panjohur me gjeografinë amerikane, nuk janë aq larg. Si, më pak se një udhëtim me dy orë në aeroplan, afër.

Në teori, kjo është një aftësi e mirë.

Në realitet, është thjesht në rregull.

3. Mbi 250 integrime të aplikacioneve

HostRocket ka integrime me mbi 250 aplikacione të njohura (si WordPress, Drupal, Magento, Zen Cart, Open Cart, dhe më shumë), të cilat duhet t’ju ndihmojnë të filloni pak më shpejt. Ky është një përfitim tjetër i vogël që vlen të përmendet para se të vazhdojmë më tej.

Kundër të përdorimit të HostRocket Hosting

Pavarësisht fillimit të mirë fillestar të HostRocket, ata u zbehën shpejt në shtrirje. Fatkeqësisht, ata goditën disa pengesa gjatë rrugës.

1. Koha e ngarkimit të faqes së ngadaltë (gjatë 24 muajve të fundit)

HostRocket doli nga portat me një kohë mesatare të ngarkimit të faqes prej 863ms gjatë 24 muajve të fundit.

Por në një anë pak më pozitive – HostRocket ka filluar të tregojë rezultate më të mira të shpejtësisë duke filluar nga Janari 2019 dhe në Nëntor 2019 rezultati i shpejtësisë së tyre ishte një 569ms i mirë! Kështu që kemi shpresë se ata mund të përmirësojnë kohën e ngarkimit të faqeve të tyre edhe më shumë në të ardhmen.

Sidoqoftë, tani për tani, koha e tyre e ngarkimit duhet të qëndrojë në seksionin tonë CONS …

Koha mesatare e ngarkesës 12-mujore:

HostRocket statistikat e fundit të detajuara 12-mujoreShpejtësia mesatare e hostRocket 2019-2020 | Shihni statistikat

1. Kohëzgjatja prej 99.83% gjatë 24 muajve të fundit

Kohëzgjatja standarde e industrisë është 99.93%.

Kjo do të thotë që ju mund të prisni shumë pak kohë për pushimi (26 minuta) brenda një muaji, i cili nuk duhet të ndikojë në shitjet ose mbështetjen e klientit tuaj tmerrësisht.

(Ju mund ta shihni veten se si ndikon koha në uebfaqen tuaj duke u bazuar në këtë kalkulator të dobishëm për kohën e duhur.)

HostRocket, megjithatë, ishte në gjendje të godiste 99.83% të kohës, nën standardin e industrisë.

Në përgjithësi, performanca e HostRocket në këtë kategori është përkundrazi një përzierje e mirë dhe e keqe – në disa muaj ata ishin në gjendje të performonin 100% dhe në muajt e tjerë rezultatet nuk ishin aspak të kënaqshme.

Faqja e tyre e Kushteve të Shërbimit thotë si më poshtë:

“Nëse mendoni se faqja juaj nuk ka qenë e garantuar 99.5% gjatë një muaji të caktuar, ju lutemi paraqisni një biletë problemi që përshkruan situatën tuaj dhe ne do ta rishikojmë këtë me ju, dhe besoni llogarinë tuaj në përputhje me rrethanat.”

Kështu që së paku e morëm këtë për ne gjë që është e bukur.

Koha e fundit mesatare e 12 muajve:

 • Kohëzgjatja mesatare e Janarit 2020: 98,07%
 • Dhjetor 2019 kohëzgjatja mesatare: 99,96%
 • Nëntori 2019 kohëzgjatja mesatare: 99,57%
 • Koha mesatare e tetorit 2019: 99,98%
 • Koha mesatare e shtatorit 2019: 99,91%
 • Gusht 2019 mesatare e kohës: 100%
 • Koha mesatare e kohës së korrikut 2019: 99,45%
 • Qëndrueshmëria mesatare e qershorit 2019: 99,96%
 • Maj 2019 kohëzgjatja mesatare: 99,96%
 • Koha mesatare e prillit 2019: 99,92%
 • Koha mesatare mesatare e Mars 2019: 99,97%
 • Shkurt 2019 kohëzgjatja mesatare: 99,86%

Statistikat e fundit 24-mujore të HostRocketKohëzgjatja mesatare e hostRocket | Shihni statistikat

3. Pritja relativisht e shtrenjtë

Plani më i lirë i HostRocket fillon me 5.99 $ të ngurta në muaj.

Kjo është tashmë në fundin e shtrenjtë (veçanërisht duke marrë parasysh performancën e tyre deri më tani).

Ajo bëhet edhe më keq sepse ju duhet të regjistroheni për dy vjet dhe të paguajnë përpara për të shijuar atë (tashmë) normën e fryrë.

Ata thonë se ju merrni atë që paguani. Kjo vlen për disa hoste që ne kemi shqyrtuar, si A2 Hosting.

Por deri më tani, jo HostRocket.

4. Ata ende ngarkojnë një “Tarifë Rregullimi” (29,99 $!)

Shumica e kompanive të mbajtjes së faqeve të internetit për fat të mirë do të marrin faqen tuaj dhe drejtimin falas. Ata do të ndihmojnë të migrojnë një sit ekzistues përreth, ose madje të hedhin një emër domain falas për një vit.

HostRocket, për fat të keq, është një nga ato pak të rralla për të ngarkuar ende një “tarifë konfigurimi” prej 29,99 $ nëse vendosni të paguani mujore ose gjysmë-vjetore.

5. Regjistrimi i Shtrenjtë i Emrit të Domainit (20 dollarë!)

HostRocket ofron një emër domain falas në regjistrim.

Emrat e domain-ve shtesë kushtojnë rreth 20 dollarë në vit, edhe pse shkalla e rritjes është zakonisht më e vogël se gjysma e asaj në faqet e tjera.

Nickle dhe errësirë ​​në mirën e saj.

Icingmimet HostRocket, Planet e hostimit & Fakte te shpejta

Ndarja e përbashkët: Këtu është një përmbledhje e shpejtë e planeve të tyre të përbashkët të pritjes:

 • Hosting Themelor Themelor: Ky plan fillon me 5,99 dollarë në muaj. Ajo vjen me hapësirë ​​të pakufizuar në disk, gjerësi të pakufizuar, llogari të pakufizuara të postës elektronike dhe mbështetje për faqe të pakufizuara.
 • Plani Premium i SSD: Ky plan fillon me 9,98 dollarë në muaj. Ajo vjen me 5 GB ruajtje SSD RAID dhe 200 GB bandwidth.
 • Plani profesional i SSD: Ky plan fillon me 13.98 dollarë në muaj. Ajo vjen me 20 GB memorie SSD RAID dhe gjerësi bandë 300 GB.
 • Plani Ekzekutiv i SSD: Ky plan fillon me 18.98 dollarë në muaj. Ajo vjen me 40 GB ruajtje SSD RAID dhe gjerësi bandë 400 GB.

Prmimet dhe planet e hostRocketPrmimet dhe planet e hostRocket

Ju lutemi vini re se kjo çmim është për planet e tyre dy-vjeçare.

 • Domain falas? po.
 • Lehtësia e regjistrimit: Procesi i arkëtimit të gjatë. Kjo mund të përmirësohet.
 • menyra pagese: Kartë Krediti.
 • Tarifat dhe klauzolat e fshehura: Llogaritë e përbashkëta të pritjes nuk mund të përdorin më shumë se 15 përqind gjerësinë e bandës, 10 përqind RAM, 10 përqind të një numri të përgjithshëm të lidhjeve aktive dhe 15 përqind hapësirën në disk të një serveri.
 • upsells: Disa upsells.
 • Aktivizimi i llogarisë: Aktivizimi i çastit.
 • Paneli i Kontrollit dhe Përvoja e Panelit: cPanel.
 • Instalimi i Aplikacioneve dhe CMS (WordPress, Joomla, etj.): Ata ofrojnë “Instalime të Lehta” për t’ju ndihmuar të instaloni aplikacionet dhe CMS tuaj të preferuar në disa klikime.

A Rekomandojmë HostRocket?

Jo, ne jo.

Kur e krahasoni performancën e tyre me kostot e tyre të vështira, ja çfarë merrni:

Mbështetja e tyre është e mirë, por jo edhe aq e mirë.

Shpejtësia e tyre është pothuajse e mirë, por ende nuk është e mjaftueshme.

Kohëzgjatja e tyre thjesht nuk është mjaft e mirë.

Performanca e HostRocket është shumë mesatare në krahasim me koston e lartë dhe tarifën shtesë të konfigurimit.

Përkundrazi, do të jeni më mirë të kontrolloni renë A2 Hosting dhe HostGator që postoni kohë të ngjashme (nëse jo më mirë) të faqes, me shumë kohë dhe çmime më të mira. Ju mund të gjeni një listë më të gjatë të hosteve kryesorë të faqes sonë këtu.

A keni përdorur HostRocket? Njoftoni për përvojën tuaj (e mirë apo e keqe), ne do të donim të ndajmë vlerësime të ndershme dhe transparente me vizitorët tanë. Thjesht lini rishikimin tuaj të HostRocket më poshtë!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author