Pritja më e mirë Java

Si një agjenci në internet me shumë llogari pritëse (ne kemi projekte të panumërta anësore dhe dëshirojmë të eksperimentojmë), kemi një ide mjaft të mirë të asaj që përcakton një host të shkëlqyeshëm në internet. Këto janë ofruesit tanë më të mirë të pritjes së Java. Mbani në mend se Java nuk mbështetet gjerësisht në planet më të lira, zakonisht do t’ju duhet një VPS ose server i Dedikuar për të mundësuar të gjitha veçoritë e Java. Ne ju rekomandojmë të kontrolloni qendrat e ndihmës së ushtrive për t’u siguruar që jeni në planin e duhur!

Kompania e Web-Hosting Vlerësimi i përgjithshëm Pmimi / mo.Disk Hapësirë ​​Hapësinat në Uebfaqe
A2HostingLogo 9.2 / 10 $ 5 i pakufizuar Hapësirë ​​e Pafund Disk!
Hostgator 8.7 / 10 $ 118,99 i pakufizuar Hapësirë ​​e lirë + e pakufizuar në diskut!
siteground2 8.5 / 10 $ 269 10 GB Mbështetje e fuqishme, e shpejtë, epike, + 30-ditë garanci për kthimin e parave! = Fito!
në lëvizje 8.3 / 10 $ 29.19 i pakufizuar Me përvojë, të besueshëm, pak më të shtrenjtë.
Dreamhost 8/10 $ 149 i pakufizuar Performancë e shkëlqyer & mbështetje

Shqyrtime më të mira për Java Hosting 2020

1. A2 Hosting

Logoja e hostimit A2

Faqja e internetit: www.a2hosting.com

Ne mendojmë kompania më e mirë e pritjes Java është A2 Hosting. A2 Hosting ka bërë një rrugë të gjatë që nga viti 2003 – tani është një nga ofruesit më të mirë të pritjes atje. Por sigurisht, ju do të duhet ta krahasoni atë me Kompanitë e tjera pritëse në mënyrë që të përcaktoni të drejtën për ju (pasi përdoruesit kanë nevoja të ndryshme).

Me A2 Hosting, do t’ju jepen tre zgjedhje kur zgjidhni një plan. Këto janë këto:

 • lite
 • i shpejtë
 • Turbo

Nëse do të shkoni në planin e tyre më të lirë (Lite), dijeni që ai vjen me më pak tipare sesa ato më të kushtueshme. Ndërsa vjen me ruajtje të pakufizuar dhe bandë të pakufizuar, mund ta përdorni vetëm për një faqe në internet. Alsoshtë gjithashtu shumë më e ngadaltë se dy planet e tjera.

Tani, nëse doni tiparin e të pasurit në uebfaqe të pakufizuara, por të keni një buxhet të kufizuar, thjesht mund të merrni planin Swift. Ajo vjen me të gjitha tiparet e planit Lite dhe më shpejt. Por sigurisht, nëse doni planin më të lartë të përbashkët të mbajtjes së A2 Hosting, plani Turbo është zgjidhja më e dukshme. Përsëri, ajo ka të gjitha tiparet e përfshira në dy planet e para plus shumë më tepër (është gjithashtu plani më i shpejtë).

Kur të regjistroheni në ndonjë nga planet e A2 Hosting, duhet të shijoni gjithashtu garancinë e tyre për 30 ditë kthimin e parave. Kjo është bërë një periudhë standarde e rimbursimit për shumicën e Kompanive pritëse dhe ju këshillojmë ta përdorni mirë.

rekuizitë

 • Skanime monitorimi 24/7 për malware
 • Shumë metoda pagese të pranuara (Paypal, karta krediti, etj.)
 • Integrimi në cloud (për të siguruar ngarkimin e shpejtë të faqeve)

Cons

 • Presin norma të larta rinovimi kur rinovoni planin tuaj
 • Ka raporte për rrëshqitje në kohë
 • Shumë kufizime në planin e tyre më të lirë

2. HostGator

Logoja e HostGatorit

Faqja e internetit: www.hostgator.com

HostGator është një nga udhëheqësit në industrinë pritëse kryesisht për shkak të bazës së tyre të madhe të klientëve. Shumë njerëz i besojnë faqeve të tyre të internetit HostGator për shkak të sa vijon:

 • Mime të përballueshme – plani më i lirë i HostGator është me të vërtetë shumë i përballueshëm. Dhe nëse vërtet doni të kurseni më shumë para, mund të paguani për 36 muaj kur të regjistroheni për herë të parë.
 • Mbështetje 24/7 e klientit – Ju mund të merrni mbështetje përmes postës elektronike, telefonit dhe bisedës live. Ata gjithashtu kanë një bazë njohuri për artikuj të dobishëm.
 • Garancia e kthimit të parave 45-ditore – HostGator ka një periudhë bujare të rimbursimit (ofruesit e tjerë të pritjes kanë vetëm 30 ditë).

Sidoqoftë, për të punuar Java në sistemet e tyre, do t’ju duhet një Linux ose Windows i dedikuar Windows … nuk mund ta bëni këtë në planet e tyre të lira të përbashkëta, për fat të keq.

rekuizitë

 • Mbështetje e besueshme e klientit
 • Periudha e rimbursimit bujar

Cons

 • Ata ofrojnë një bandë gjerësi të pashembullt, por gjithsesi ai vjen me kufij
 • Ju nuk merrni një domain falas në asnjë nga planet e tyre (ofruesit e tjerë të pritjes e kanë këtë)

3. SiteGround

Logoja e SiteGround

Faqja e internetit: www.siteground.com

Njerëzit kryesisht kanë gjëra të mira për të thënë në lidhje me SiteGround për shkak të performancës dhe karakteristikave të përgjithshme. Sidoqoftë, për Java, do të duhet të shkoni për një server të dedikuar me qasje në rrënjë, planet e tjera më të lira nuk e mbështesin atë ….

rekuizitë

 • Garancia e tyre në kohë 99,99% është shumë e besueshme
 • Shërbim i shkëlqyeshëm i klientit (chat live, email, telefon, etj.)

4. Pritja për lëvizje

Logoja e Hosting InMotion

Faqja e internetit: www.inmotionhosting.com

InMotion Hosting ka dy qendra të të dhënave të vendosura në Los Angeles dhe Virginia Beach. Ata kanë shpejtësi të shpejtë të serverit për të garantuar faqe të ngarkimit të shpejtë gjatë gjithë kohës. Koha mesatare e regjistrimit të tyre është 99,95% e cila është me të vërtetë e mirë.

Nëse jeni kurioz në lidhje me planet e tyre të çmimeve, dijeni që ata aktualisht u ofrojnë përdoruesve të tyre tre plane për të zgjedhur – ata quhen Launch, Power, dhe Pro.

Siç sugjeron emri i saj, plani i Nisjes është një pikë e mirë fillestare për fillimin e faqes tuaj të parë. Tashmë ai vjen me një domen të lirë dhe ju lejohet të strehoni dy faqe në internet me të. Vini re se kjo është një nga karakteristikat më të mira të InMotion pasi ofruesit e tjerë të pritjes lejojnë vetëm një faqe në internet për planet e tyre më të lira.

Plani i tyre i Fuqisë është me të vërtetë më i fuqishëm se plani i Nisjes. Për fillestarët, mund të keni deri në 6 faqe interneti kur blini këtë plan.

Megjithatë, nëse jeni pas planit më të shpejtë dhe të paraqitur të plotë të InMotion, atëherë merrni planin Pro. Shtë plani përfundimtar për faqet e internetit të biznesit dhe është më i fuqishmi nga të gjitha planet e tyre gjithashtu.

Mbani në mend se pritja e InMotion ka një cPanel miqësor ndaj përdoruesit – do ta merrni lehtësisht atë, edhe nëse është hera juaj e parë për të krijuar një faqe në internet. Dhe nëse keni nevojë për mbështetje të klientit, ata gjithashtu e kanë atë (chat live, email, telefon, etj.).

rekuizitë

 • Plani fillestar i ngarkuar plotësisht
 • Koha e besueshme
 • Garancia e kthimit të parave 30-ditore

Cons

 • Mund të kërkohet nga klientët e rinj të paraqesin dokumente verifikimi (p.sh. I.D.)
 • Disa njerëz raportojnë joproduktive gjatë procesit të migracionit
 • Ka ankesa për dështimet e dërgimit në masë

5. DreamHost

Logoja e DreamHost

Faqja e internetit: www.dreamhost.com

Kur vendosni se për cilin kërkues të pritjes duhet të kërkoni, sigurohuni që të merrni parasysh edhe DreamHost. Sshtë një nga Kompanitë më të njohura të pritjes së sotme dhe ka rreth më shumë se 20 vjet tani. Ndërsa ai gjithashtu vjen me VPS, Dedicated, dhe Cloud hosting, planet e saj më të njohura vijnë në formën e Sharing hosting.

Për dallim nga ofruesit e tjerë të pritjes, DreamHost ka vetëm dy plane të përbashkët të pritjes për të zgjedhur nga – Starter dhe Pafund. Për fat të keq, këtu nuk ka asnjë bazë të mesme – kështu që mund të merrni ose planin e tyre themelor ose planin e tyre përfundimtar. Lessshtë e panevojshme të thuhet, ju mund ta gjeni që Plani i tyre Fillestar të jetë shumë kufizues – gjë që e bën planin e tyre të Pafund zgjedhjen më të mirë në planin afatgjatë.

DreamHost vjen me pasoja të tjera – dhe ne veçanërisht na pëlqen garancia e kthimit të parave të tyre në 97 ditë. Kjo është me të vërtetë një politikë shumë bujare e rimbursimit pasi shumica e kompanive pritëse japin vetëm 30 ditë. Përjashtimi i vetëm nga kjo garanci është që rimbursimi nuk është i zbatueshëm në pagesa të çekut dhe porositjes së parave.

Dhe duke folur për mënyrat e pagesës, DreamHost gjithashtu ka një nga mënyrat më të pranuara të pagesës – ju mund të paguani përmes kartave të kreditit, Paypal, porositjes së parave dhe kontrollit (siç u përmend më parë).

rekuizitë

 • Mbështetje e mirë për klientët
 • Vetëm disa zbritje gjatë regjistrimit
 • Pricesmimet e rinovimit nuk do të dyfishohen ose trefishohen

Cons

 • Zgjedhje të kufizuara në plane
 • Do të merrni një domen të lirë vetëm nëse merrni një plan vjetor
 • Procesi i regjistrimit të gjatë

Java hosting: Si ta gjesh një më të mirën!

Drejtimi i një faqe në internet Java nuk është aq e lehtë – kjo është arsyeja pse ju duhet të përqendroheni në të. Ju mund ta bëni këtë në mënyrë efektive nëse keni një kompani të besueshme pritëse pasi do të ketë më pak çështje të hostimit për tu marrë me ato (joproduktive, çështjet e serverëve, faqet e hakuara, etj.). Në këtë postim, ne do t’ju tregojmë tiparet më të rëndësishme të një host Java për të kërkuar. Sigurohuni që të keni të gjitha gjërat e listuara këtu (ose të paktën të përcaktoni përparësitë më të rëndësishme për nevojat tuaja).

Vendndodhja e serverit

Nëse jeni të interesuar për shërbimet e një hosti të veçantë Java, kontrolloni së pari se ku janë vendosur serverët e tij. Në mënyrë ideale, ju do të dëshironit që serverat e saj të jenë në të njëjtën zonë si ju (vendi juaj). Kjo ndikon në shpejtësinë e faqes suaj, ndër të tjera.

Prapëseprapë, nëse po konsideroni një kompani që ka serverë të vendosur në vende të tjera (ose vende), thjesht sigurohuni që është duke përdorur CDN (Rrjeti i Shpërndarjes së Përmbajtjes). Siç sugjeron emri i tij, CDN do të jetë përgjegjëse për shpërndarjen e përmbajtjes së faqes tuaj në të gjithë botën. Pra, nuk është me rëndësi se ku jeni ose ku janë të vendosur vizitorët tuaj pasi serverët e rrjetit CDN janë vendosur në të gjithë botën. Prandaj, është si të keni serverët tuaj në të njëjtin vend si ju dhe audienca juaj.

Tani është e zakonshme që ofruesit e pritjes të përdorin CDN – kështu që thjesht kërkoni atë në përshkrimin e produktit të tyre. Nëse shihni diçka si CloudFlare, ky është një lloj i CDN dhe është i mirë. Shtë një nga ato shërbime që zakonisht vijnë falas në paketat e pritjes së Java.

Uptime serveri

Gjithmonë kërkoni për kohën e serverit prej 99.9% ose diçka përgjatë asaj përqindje. Nëse jo, përgatituni për ndërhyrje të shpeshta. Ju mund të kontrolloni në Google për të parë se cilat ndërmarrje pritëse Java po kryejnë rreth kësaj linje. Shihni shifrat aktuale të kohërave të fundit dhe krahasojini të gjitha përpara se të vendosni se cilin të zgjidhni. Në të vërtetë, kjo është shumë e rëndësishme.

Certifikata SSL

Sertifikatat SSLCertifikatat SSL janë dëshmi e sigurisë në internet. Ju dëshironi këtë veçori nëse doni të projektoni një sit Java të sigurt dhe autorizues. Pasja e çertifikatave SSL është bërë madje aq e rëndësishme për Google saqë e ka përfshirë atë si një faktor për renditjen e faqeve (SEO).

SSL, e cila qëndron për Secure Sockets Layer mundëson të dhënat në mes të serverit dhe përdoruesit të kodohen. Përndryshe, do të ketë rreziqe që hakerat të marrin informacionin konfidencial të njerëzve kur ata hyjnë në faqen tuaj.

Kur kërkoni për një ofrues pritës, shikoni për një që ofron certifikatë falas SSL. Disa ndërmarrje ofrojnë çertifikatat themelore SSL falas përmes mjetit të tyre të integruar të Encrypt. Akoma, nëse nuk ofrojnë certifikata SSL, thjesht mund ta blini këtë shërbim me rreth 10 dollarë në vit.

Sitet me çertifikata SSL duken diçka si kjo: https://www.yourwebsite.com. Ndërsa ata që nuk kanë çertifikata SSL duken diçka si kjo: http://www.yourwebsite.com. Vëmendjet e dukshme i bëjnë të gjitha ndryshimet për mënyrën sesi përdoruesit e internetit e shikojnë faqen tuaj (pavarësisht nëse është e sigurt apo jo) dhe si i sheh Google gjithashtu cilësimet e sigurisë tuaj.

shpejtësi

Kur folëm më parë për vendndodhjen e serverit dhe CDN më parë, këto tashmë janë për të shpejtuar faqen tuaj të internetit. Vini re, sidoqoftë, që ka hostë në internet që u japin përdoruesve të tyre veçori të tjera për të maksimizuar shpejtësinë e faqes tuaj. Kjo përfshin burime shtesë të CPU-së dhe krijimin e skripteteve me porosi që janë bërë posaçërisht për Java.

Hapësira e diskut

Hapësira në diskut është e rëndësishme – por mund të mos jetë aq e rëndësishme për ju. Nëse thjesht po planifikoni të krijoni një blog ose një uebfaqe biznesi, një hapësirë ​​ruajtëse prej rreth 1 GB mund të jetë e mjaftueshme për ju (por do t’ju duhet të përdorni emailin nga ofruesit e palëve të treta si Gmail për të zvogëluar përdorimin në alokimin tuaj hapësirë).

Hapësirat e pakufizuara të diskut janë vërtet të nevojshme vetëm nëse krijoni site të madh anëtarësie dhe tregti elektronik. Bizneset e mëdha dhe bloget nuk kërkojnë shumë hapësirë ​​në disk, shihni.

Ju në të vërtetë duhet të jeni të kujdesshëm për të pritur Kompanitë që ofrojnë gjithçka të pakufizuar me çmime shumë të ulëta. Zakonisht, ata ofrojnë shërbime me çështje (në aspektet e tjera të hostimit). Ne nuk po themi që ato nuk janë aspak të mira – thjesht duam që ju të tregoheni shumë të kujdesshëm në kontrollimin e të gjitha tipareve të përfshira në paketat e tyre.

Bandwidth dhe Transferimi i të Dhënave

Keni nevojë për një sasi të gjerë të bandës për të transferuar të dhëna përmes rrjetit tuaj. Dhe keni nevojë për një bandë me të vërtetë të madhe nëse keni ndërmend të krijoni një sit për të shkarkuar skedarë si PDF dhe video. Skedarë të tillë janë shumë të mëdhenj dhe kërkojnë shumë të dhëna për të shkarkuar siç duhet (dhe shpejt). Pra, do të duhet të merrni rreth 20-30 GB gjerësi bande (ose të pakufizuar) për një mjedis të tillë.

Ndihma për klientët

Jetë i sigurt se do të gjeni shumë artikuj dhe mësime video se si të trajtoni probleme të caktuara në lidhje me llogarinë tuaj të pritjes. Sidoqoftë, nuk ka asgjë si të kesh mbështetje 24/7/365 përmes telefonit dhe bisedës live. Mund të jetë me të vërtetë zhgënjyese të përballeni me problemet e faqes në internet me hostin tuaj Java me askënd atje që t’ju ndihmojë. Prandaj, ju lutemi, vendosni një rëndësi të madhe në këtë veçori kur zgjidhni hostin tuaj në internet.

Farë është Java?

Hulumtim për hostime Java

Java është një gjuhë programimi e përdorur gjerësisht dhe platformë informatike e krijuar për të krijuar programe për kompjuterë, aplikacione dhe uebfaqe. Kjo gjuhë e nivelit të lartë është e shkëlqyeshme për aplikacione të ngulitura në kohë reale dhe përdoret në të gjitha llojet e pajisjeve ndërsa funksionon në shumë platforma të tilla si Windows, Linux, Android, iOS, Mac OSX dhe madje edhe pajisjet e telefonit celular. Zgjedhja e pritjes më të mirë të Java për ju është e shpejtë dhe e thjeshtë.

Logoja JavaFilluar nga Sun Microsystems në 1995, kjo gjuhë e lehtë për të mësuar programim është e disponueshme për të gjitha nivelet e ekspertizës. Në dy dekadat që ka ekzistuar, ajo ka dëshmuar të jetë e arritshme, funksionale dhe efikase. Sot, Java është në pronësi të Korporatës Oracle dhe është një nga gjuhët kryesore të programimit në treg. Megjithatë, Java përballet me disa konkurrencë nga HTML5. Meqenëse ka shumë faqe në internet që tashmë përdorin dhe varen nga Java, zhvilluesit e internetit dhe programuesit projektojnë që Java të jetë gati për një kohë shumë të gjatë.

Pro dhe kundra

Të kuptuarit e të mirat dhe të këqijat e përdorimit dhe të punës me Java do t’ju ndihmojë të përcaktoni nëse është e përshtatshme për ju. Karakteristikat e saj të gjera janë ideale për shumë përdorues, duke u renditur shumë në aspektin e popullaritetit, megjithatë, të gjithë faktorët duhet të konsiderohen ende përpara se të vendosni nëse është një zgjedhje e mirë për ju dhe nevojat tuaja.

Ashtu si çdo gjuhë tjetër e shkruar, ka edhe rënie në zhvillimin e Java.

 • Java ka plane funksionale të pritjes që mund të kushtojnë më shumë, në krahasim me mbajtjen e gjuhëve të tjera të skriptimit, siç është PHP.
 • Java nuk është gjithmonë e disponueshme për planet e përbashkëta të pritjes.
 • Java dallohet nga gjuhët e tjera të skriptimit, duke u kërkuar përdoruesve të mësojnë një gjuhë programimi krejtësisht të re.
 • Nëse dëshironi vetëm të kryhen detyra të vogla dhe të thjeshta, Java mund të jetë shumë e përparuar. Një alternative mund të jetë PHP.

Java u zhvillua nga një ekip i vogël inxhinierësh shumë të trajnuar në 1991 dhe u lirua katër vjet pas kësaj. Që atëherë, janë bërë përmirësime të ndryshme, duke e bërë atë një mjet edhe më të popullarizuar dhe më të fuqishëm. Disa nga karakteristikat që e bëjnë Java kaq të shkëlqyeshme përfshijnë sa vijon:

 • Java është gjuhë e njohur dhe e përdorur shumë e programimit kompjuterik midis zhvilluesve. Ka shumë të ngjarë që përdoruesit tanimë kanë hasur në Java ndërsa lançojnë aplikacione ose faqe në internet për shkak të gjuhës së tij kryesore, popullaritetit dhe aftësisë për të bërë pothuajse asgjë.
 • Java është në dispozicion për të gjitha llojet e pajisjeve dhe është në gjendje të funksionojë në shumë platforma të tilla si Windows, Mac OSX, Linux, iOS, dhe të tjerët.
 • Shtë relativisht e thjeshtë për të mësuar bazat e Java dhe synon të gjitha nivelet e ekspertizës. Ekzistojnë shumë trajnime, libra, uebfaqe dhe mësime në dispozicion të përdoruesve dhe zhvilluesve që dëshirojnë të çojnë më tej njohuritë e tyre mbi Java dhe si funksionon.
 • Versione të reja të Java vazhdojnë të bëhen, duke rritur dhe zhvilluar më tej tiparet e tij, duke e bërë atë gjuhën më të mirë programuese që mund të jetë. Java adreson nevojat e konsumatorit, duke u përmirësuar ndjeshëm që kur u lëshua për herë të parë.

Rekomanduar host për Java

Përzgjedhja e pritjes më të mirë të Java për të zhvilluar më tej nevojat tuaja është e lehtë për shkak të themelit të mirë të faqes në internet Java sjell përpara. Jo vetëm që Java ka qenë mjaft e gjatë për të provuar veten të jetë e sigurt, e shpejtë dhe e besueshme, por është gjithashtu e përputhshme me shumicën e hosteve. Hostja më e mirë Java që kanë gjetur zhvilluesit e uebit është SiteGround.

Pyetjet e bëra më shpesh

Farë është Java?

Java është një gjuhë programimi kompjuterik për qëllime të përgjithshme të krijuara për të krijuar programe të pajtueshme me çdo sistem kompjuterik. Isshtë një gjuhë programuese e përdorur gjerësisht dhe platformë informatike e krijuar për të krijuar programe për kompjuterë, aplikacione dhe uebfaqe. Kjo gjuhë e nivelit të lartë është e shkëlqyeshme për kohë reale, aplikacione të ngulitura dhe përdoret për të gjitha llojet e pajisjeve ndërsa funksionon në shumë platforma si Windows, Linux, Android, iOS ose Mac OSX.

A është Java e njëjtë me JavaScript?

Jo, e vetmja gjë që Java dhe JavaScript thjesht mund të kenë të përbashkët është emri. Përveq kësaj, ka shumë pak lidhje midis të dyve.

Për çfarë përdoret Java?

Java është përdorur kryesisht për ndërtimin e aplikacioneve dhe shërbimeve të programeve kompjuterike, por mund të përdoret për të zhvilluar modulet e aplikacioneve ose aplikacionet brenda një faqe në internet. Mjedisi Java Runtime ose JRE mundëson që aplikacionet ose faqet e internetit të shkruara në gjuhën e programimit Java të ekzekutojnë brenda shfletuesve të ndryshëm, si dhe të zhvillojnë faqe dhe përmbajtje dinamike në internet.

A është ende Java e përdorur gjerësisht?

Po. Java ka rreth që nga 1995 dhe vazhdon të njihet gjerësisht dhe përdoret zakonisht. Versione më të reja të Java vazhdojnë të bëhen, duke sjellë karakteristika të reja dhe të përmirësuara të programimit, duke bërë që Java ka shumë të ngjarë të qëndrojë për vitet në vazhdim.

A është softuer me burim të hapur Java?

Gjuha Java nuk është një softuer plotësisht me burim të hapur sepse çdo përdorues është në gjendje të zhvillojë hartuesin e vet për të ekzekutuar kodin Java. Ekziston mundësia e përdorimit të një zbatimi me burim të hapur të Java siç janë OpenJDK ose Open Java Development Kit.

Systemsfarë sistemesh operimi funksionon Java?

Pavarësia e platformës së Java lejon që programet Java të ekzekutohen në kompjuterë të ndryshëm. Ekziston gjithashtu një mundësi për të instaluar një JRE ose Java Runtime Environment, i cili është i disponueshëm për kompjuterët që përdorin Windows, Macintosh, Mac OSX, Unix ose Linux dhe madje edhe celularët. Java është krijuar për të punuar në pothuajse të gjitha sistemet operative.

Si funksionon Java?

Pas shkarkimit të softuerit Java, përfshihet Java Runtime Environment (JRE). JRE përbëhet nga Makina Virtuale Java (JVM). JRE është pjesa e funksionimit të softuerit Java, i cili është gjithçka që ju nevojitet për ta ekzekutuar atë në shfletuesin tuaj të internetit, ndërsa JVM lejon një kompjuter të ekzekutojë programe Java. Rekomandohet që kodi Java të përpilohet në bytekode JVM duke siguruar përputhshmëri me çdo sistem kompjuterik që ka një JVM të cilat janë shumica e sistemeve kompjuterike..

A mund ta përdor Java për të ndërtuar një faqe në internet?

Absolutisht. Ka korniza të ndryshme për Java në varësi të përmbajtjes që ju po përpiqeni të krijoni. Java është e ngjashme me PHP, Ruby ose ndonjë gjuhë tjetër programimi në kuptimin që mund të përdoret për të krijuar faqe interneti dhe aplikacione dinamike.

Cilat janë alternativat e Java për programimin në anën e klientit?

Java e klientit kërkon një shtesë të shfletuesit. Me këtë të thënë, JavaScript mund të përdoret si një alternative e Java, kryesisht sepse JavaScript është një vendas për shfletuesit dhe ekzekutimet duhet të jenë më të shpejta në to se sa Java.

A ka raste për të përdorur Java për programimin në anën e klientit?

Për shkak të natyrës ndër-platformë të Java, është një nga opsionet më të mira në dispozicion nëse po ndërtoni një aplikacion klienti që është i ndarë nga një shfletues.

A ka ndonjë alternativë të mirë për Java për programimin në internet të serverit?

Në programimin në internet të serverit, opsionet më të njohura janë PHP e ndjekur nga Ruby on Rails. PHP për shembull, ka një ndërfaqe shumë më të thjeshtë të programit të aplikimit dhe në shumë raste, mund të jetë më intuitiv se Java.

Si e krahason Java me kornizën. NET?

Kuadri Microsoft .NET zhvillon dhe ekzekuton aplikacione në një klient të Windows dhe sistemet operative të serverit. Microsoft. NET funksionon më mirë nëse përdoret në mesin e mjeteve dhe shërbimeve të tjera të Microsoft, ndërsa Java është më e njohur dhe ka një komunitet më të madh që mishëron një bibliotekë të klasave të mëdha me kode të ripërdorshme.

Si e krahason Java Ruby on Rails?

Java dhe Ruby on Rails janë softuer të sigurt, të efektshëm dhe të orientuar drejt objekteve. Një ndryshim kryesor është se ju nuk keni nevojë të përpiloni kodin tuaj në Ruby, pasi Ruby duhet të interpretohet. Për këtë arsye, Java është shumë më e shpejtë se Ruby. Sidoqoftë, Ruby on Rails ka dorën e sipërme kur bëhet fjalë për zhvillimin e aplikacioneve. Zakonisht janë shumë më shpejt.

Si e krahason Java e klientit me Flash?

Java është një produkt i pjekur, i qëndrueshëm, i mbështetur më mirë, me korniza të forta dhe efektive. Flash nga ana tjetër, ka animacione të mahnitshme, por ka tendencë të jetë më e popullarizuar në mesin e përdoruesve të papërvojë ose rishtar. Shtë e mundur që një ditë të dy softverët do të jenë të panevojshëm për shkak të përparimit dhe shtesave në HTML5. Për shkak se Java është përdorur kaq shpesh dhe shumë faqe interneti dhe aplikacione tashmë varen prej saj, parashikohet të jetë rreth dy dekadave të tjera.

Si e krahason Java e klientit me Silverlight?

Java është opsioni më i mirë në krahasim me Silverlight sepse është në dispozicion në shumicën e sistemeve, ndërsa Silverlight nuk është. Ndërsa Silverlight ka disa karakteristika që Java nuk i ka (si Deep Zoom), kërkon zgjerime të shfletuesit, jo të gjithë mund ta ekzekutojnë atë, dhe shumë herë është e vështirë të krijosh një përvojë pa probleme.

Farë është JSP?

JSP (Java Server Pages) është një teknologji e hershme Java e zhvilluar për të gjeneruar faqe në internet dinamike, duke përdorur HTML. Shtë e ngjashme me PHP, përveç që përdor gjuhën Java.

Si e krahason JSP me PHP?

PHP është një gjuhë e shkruar për qëllime të përgjithshme të bëra për zhvillimin e uebit që është shumë e ngjashme me JSP. Shtë e shkëlqyeshme midis të gjitha niveleve të ekspertizës, duke siguruar karakteristika të lehta për t’u përdorur. JSP ka tendencë të jetë më e fuqishme dhe frikësuese, sepse po përdor Java pasi që gjuhët e shkrimit kanë hyrje në bibliotekat e Javas. Ndërsa të dy teknologjitë janë përdorur gjerësisht, JSP është më e fuqishme.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author