10 regjistruesit më të mirë të domeneve të vitit 2020 |

Të gjithë faqet e internetit, pa marrë parasysh sa të mëdha apo të vogla, kanë nevojë për një emër domain.

Ju mund të blini emrat e domain përmes regjistruesve të domain. Ose, ju tashmë mund të zotëroni një domain dhe dëshironi ta transferoni atë në një regjistrues të ri.

Sido që të jetë, është e vështirë të dini se cili regjistrues është më i miri për qëllimet e faqes tuaj, buxhetin tuaj dhe nevojat tuaja.

Disa regjistrues janë më të shtrenjtë se të tjerët, dhe disa mungesa e karakteristikave falas që të tjerët ofrojnë, për shembull, mbrojtja e intimitetit të domain.

Këtu është lista jonë e 10 regjistruesve të domain më të mirë në vitin 2020:

1. Domain.com

Faqja kryesore e Domain.com

Informacioni mbi sfondin

Domain.com u themelua në vitin 2000.

Kompania është në pronësi të Endurance International Group.

Karakteristikat dhe çmimet

Kompania është e specializuar në emrat e domain, web hosting, VPS hosting, Email, çertifikatat SSL, dizajnimin e internetit, dhe shërbimet e marketingut në internet.

Ata aktualisht ofrojnë WordPress hosting, hosting VPS dhe plane të përbashkëta të pritjes.

Pavarësisht planit të strehimit që ju zgjidhni, do të merrni të paktën një emër domain falas, me hapësirë ​​të pakufizuar në disk, certifikatë SSL, zgjidhje të tregtisë dhe mjete të marketingut.

Opsionet e shërbimit të klientit përfshijnë mbështetje telefonike 24/7, si dhe një zonë me pyetje të shpeshta.

Nëse thjesht doni të përdorni Domain.com për të regjistruar një domen, ju do të paguani 9,99 $ çdo vit për një .com dhe 12,99 $ për uebfaqen .net.

Domain.com-kërkim domain

Mbrojtja e intimitetit të domenit kushton një $ 8,99 shtesë në vit për çdo fushë, kështu që ju mund të prisni të paguani rreth 18.98 $ për një domen .com dhe WHOIS mbrojtje të intimitetit.

Regjistrohu emrin e domain me Domain.com

Përdorni kuponin “HOSTFACTS” kur regjistroni një emër domain (20% zbritje)

2. GoDaddy.com

Domeni GoDaddy

Informacioni mbi sfondin

Bob Parsons themeloi GoDaddy në 1997, kështu që ata kanë qenë rreth më shumë se 20 vjet.

Kompania, me seli në Scottsdale, AZ, fillimisht u quajt Jomax Technologies, por tani është e njohur si GoDaddy Group Inc.

Më shumë se 17 milion njerëz përdorin GoDaddy në të gjithë botën, kompania administron mbi 73 milion emra domainesh. Kjo i bën ata regjistrin më të madh në botë të emrave të domain.

Karakteristikat dhe çmimet

Përveç regjistrimit të domenit, kompania ofron transferime domain, email profesional të mundësuar nga Microsoft, miratimin e vlerës së domain, web hosting, siguri në internet, mjete të marketingut në internet, dhe më shumë.

Ato gjithashtu ofrojnë mbështetje globale për çdo orë, e cila është në dispozicion përmes telefonit dhe bisedës live.

Nëse dëshironi të regjistroheni një faqe në internet .com me GoDaddy, ai do të jetë vetëm 9,99 dollarë për vitin e parë. Pas kësaj, do t’ju kushtojë 17,99 dollarë çdo vit.

Lloje të tjerë të fushave të nivelit të lartë si .net, .tech, ose .co do të kushtojnë pak më shumë në vit..Mimet e zgjatjes së domenit GoDaddy

Mbrojtja e intimitetit WHOIS me GoDaddy do t’ju kushtojë një minimum prej 9,99 $ në vit për domen për mbrojtje personale.

Nëse dëshironi të mbroni intimitetin edhe për biznesin tuaj, do t’ju kushtojë pak më shumë – 14,99 $ në vit për një fushë.

Regjistro emrin e domain me GoDaddy.com

3. Emricheap.com

Kërko domain-emër

Informacioni mbi sfondin

Namecheap është themeluar në vitin 2000 dhe është me qendër në Phoenix, AZ. Ata njihen si një regjistrues i akredituar nga Korporata e Internetit për Emrat dhe Numrat e caktuar (ICAHN).

Në vitet që kur Richard Kirkendall themeloi kompaninë, ata kanë grumbulluar 3 milion klientë dhe ata menaxhojnë mbi 7 milion fusha.

Kthehu në nëntor të 2010, u emërua “Regjistri më i mirë i Emrave të Domain” nga Lifehacker. Ai u emërua gjithashtu si “Regjistri më i Përgjithshëm i Emrave të Domain” në 2012.

Karakteristikat dhe çmimet

Kompania ofron transferime domenesh, integrim aplikacioni, çertifikata SSL, email, dhe shumë më tepër.

Namecheap është gjithashtu një ofrues i shërbimit të mbajtjes në internet. Ata ofrojnë ndarje të përbashkët, WordPress, reseller, VPS dhe host privat të postës elektronike.

Ata ofrojnë mbështetje të klientëve për biseda të drejtpërdrejta dhe biletat e postës elektronike, si dhe një bazë të njohurive ku klientët mund të gjejnë udhëzime dhe udhëzues për vetë-ndihmë..

Nëse doni të regjistroheni një uebfaqe .com përmes Namecheap, do të paguani 8,88 dollarë në vit.

Cmimet e domain-it

Ata gjithashtu ofrojnë fusha të tjera të nivelit të lartë që janë më të përballueshëm si .xyz, .info, .online, .club, dhe më shumë.

Mbrojtja e intimitetit është në dispozicion nga WhoisGuard, dhe është falas nëse regjistroni një domen të ri ose transferoni mbi një ekzistues.

Regjistroni emrin e domain me NameCheap.com

4. Domain.Google

Rishikimi i Domainëve të Google

Informacioni mbi sfondin

Google lëshoi ​​Google Domains në 13 Janar 2015. Softueri aktualisht është në fazën e betës.

Karakteristikat dhe çmimet

Domaindo domen vjen me:

 • Regjistrim privat pa kosto shtesë
 • Integrim i thjeshtë me ndërtuesit më të mirë të faqes në internet
 • Një email me porosi me G Suite
 • Përfundime të reja të emrit të domenit
 • Nënfushat e personalizimit
 • Infrastrukturë e shpejtë, e sigurt dhe e besueshme në internet me Google
 • Mjete të thjeshta të administrimit të domenit
 • Përcjellja e postës elektronike
 • mbështetje

Ekipi i Ndihmës i Domainëve të Google Google është i disponueshëm 24 orë çdo ditë të javës. Ju mund t’i kontaktoni ata përmes bisedës live, postës elektronike ose telefonit.

Një uebfaqe .com përmes Google Domains do t’ju kushtojë aq pak sa 12 dollarë në vit për domen. Rinovimi automatik është në dispozicion përmes faqes.

Prmimet e Domains Google

Para çdo rinovimi automatik, do të merrni një njoftim me email kur ndodh çdo rinovim në mënyrë që të keni mundësinë për të anulluar regjistrimin e domenit tuaj.

Ju gjithashtu mund të blini fusha deri në dhjetë vjet. Kjo do të thotë që ju mund të blini një domen .com për dy vjet për 24 dollarë ose dhjetë vjet për një tarifë prej 120 dollarë.

Mbrojtja e intimitetit WHOIS përfshihet me domenin tuaj pa ndonjë kosto shtesë. Vini re se disa fusha, të tilla si .co.nz ose .co.uk, nuk lejojnë regjistrim privat.

5. Emri.com

Domeni Emri.com

Informacioni mbi sfondin

Name.com u themelua në vitin 2003 nga William Mushkin, themeluesi dhe ish-Presidenti i Mushkin Inc.

Kompania tani është në pronësi të Right side Group dhe është e vendosur në Denver, CO.

Që nga viti 2003, Name.com ka fituar 320,000 klientë dhe tani kontrollon dy milion nga 16.5 milion emrat e domain që menaxhohen nga ana e djathtë.

Karakteristikat dhe çmimet

Karakteristikat përfshijnë transferimet e domenit, integrimin e aplikacionit, certifikatat SSL, një ndërtues të faqes në internet, postën elektronike dhe disa opsione të mbajtjes në internet.

Në pritjen e WordPress dhe planet e tjera të hostimit të Emrit.com, një domain falas përfshihet me blerjen tuaj.

Plani i pritjes së fillimit mbështet një faqe në internet, plani i krijuesit të emrave mbështet 25, dhe paketa e pabesueshme mbështet një numër të pakufizuar faqesh.

Opsionet e shërbimit të klientit përfshijnë një bazë të njohurive dhe formularin e kontaktit të sitit, ku mund të paraqisni një biletë me email.

Mbështetja për bisedë të drejtpërdrejtë është në dispozicion MON në FRI nga 6 e mëngjesit deri në 6 të mëngjesit dhe SAT në SUN nga ora 9 e mëngjesit deri në ora 5 pasdite, ndërsa mbështetja telefonike është gjithashtu në dispozicion çdo MON në FRI nga 9 e mëngjesit deri në 4 të mëngjesit..

Uebfaqet që përfundojnë në .com kushtojnë 8,99 $ në vit gjatë regjistrimit (norma e rinovimit 12,99 $), ndërsa një sit .hosti do t’ju kthejë sa më shumë 109,99 $ çdo vit.

Emrat e domain-it.com

Intimiteti WHOIS është i disponueshëm me Name.com për një tarifë shtesë prej 4,99 $ në vit, por kjo veçori nuk është e disponueshme për të gjitha shtesat e domenit.

6. Bluehost.com

Bluehost.com

Informacioni mbi sfondin

Bluehost u themelua në vitin 2003, është i bazuar në Provo, UT. Endurance International Group (EIG), një nga konglomeratet më të mëdhenj të pritjes në planet, zotëron këtë kompani.

Mbi 2 milion faqe interneti janë pritur me Bluehost. Kompania është shumë e fshehtë me numrin e tyre, por ata kishin mbi 525,000 klientë në 2010.

WordPress.org gjithashtu rekomandon Bluehost si zgjedhjen e tyre për një host të uebit.

Karakteristikat dhe çmimet

Meqenëse Bluehost është kryesisht një ofrues i shërbimit të mbajtjes në internet, ato ofrojnë programe të përbashkëta, WordPress, VPS, të dedikuara dhe shitës të shitësit.

Biseda live 24/7, biletat e postës elektronike dhe mbështetja telefonike janë në dispozicion përmes Bluehost. Prandaj, gjithmonë do të jeni në gjendje të përdorni një përfaqësues të shërbimit të klientit për t’ju ndihmuar për çdo problem.

Ekziston një bazë e gjerë e njohurive, nëse doni të kërkoni vetë përgjigjet e pyetjeve tuaja.

Një domen vjen falas me secilën paketë pritëse.

Nëse nuk po planifikoni të përdorni Bluehost si host-in tuaj të internetit ose dëshironi të regjistroheni më shumë se një domen, prisni të paguani 11,99 $ në vit për secilën domen.

Informacione për paketën Bluehost

Mbrojtja e privatësisë së domenit është një 0,99 $ shtesë në muaj e cila do t’ju kushtojë një total prej 11.88 $ në vit. Gjithsej, ju do të paguani 23.87 dollarë në vit për mbrojtjen e domenit dhe privatësisë.

Regjistro emrin e domain me Bluehost.com

7. HostGator.com

Kërkim domain-i HostGator

Informacioni mbi sfondin

HostGator u themelua në 2002. Endurance International Group (EIG) e bleu atë në 2012, dhe ata ende zotërojnë kompaninë sot.

Ajo është me seli në Houston, TX. Shumica e serverëve të kompanisë janë të vendosura atje dhe në Provo, UT.

Deri në vitin 2013, HostGator kishte fituar mbi 400,000 klientë dhe 9 milion fusha.

Karakteristikat dhe çmimet

Ashtu si Bluehost, HostGator kryesisht shërben si një ofrues i web hosting.

Opsionet e hostimit përfshijnë ueb, cloud, WordPress, reseller, VPS, të përkushtuar, aplikim, dhe mbajtjen e Windows.

Ne rekomandojmë Hosting në WordPress Cloud Hosting. Koha e shpejtë, shpejtësia e ngarkimit të faqeve dhe çmimet janë të shkëlqyera.

Në fakt, në krahasim me konkurrentët e tjerë, ne renditim HostGator Cloud si më të mirët në përgjithësi dhe për sa i përket kohëzgjatjes.

Ata ofrojnë mbështetje të klientit përmes bisedës live dhe biletave të postës elektronike. HostGator gjithashtu ofron mijëra burime si forume ose mësime video për t’ju ndihmuar të zgjidhni çdo problem.

Nëse dëshironi të regjistroni një faqe në internet .com me kompaninë, do t’ju kushtojë 12,95 $ në vit.

Do të merrni të paktën një domain falas me planin Hatchling Cloud. Plani i Baby Cloud dhe Business Cloud vijnë me fusha falas të pakufizuara.

E njëjta gjë vlen edhe për planet e tjera të HostGator, si mbajtja e faqeve në internet, mbajtja e WordPress ose hosti i shitësit.

Sitet që përfundojnë në faqet .co, .org, .net, .biz dhe .info do të kushtojnë njësoj.

Planet e HostGator

Nëse tashmë jeni duke përdorur HostGator për të pritur faqen tuaj, një sit .com do t’ju kushtojë vetëm 2.99 dollarë në vit.

Intimiteti WHOIS do t’ju kushtojë një tarifë shtesë prej 14,95 $ në vit.

Regjistro emrin e domain me HostGator.com

8. 1&1 (iONOS)

1 & 1 Domain Review

Informacioni mbi sfondin

IONOS u themelua në 1988, duke i bërë ata një nga regjistruesit më të vjetër të domain atje.

Kompania është në pronësi të një kompanie mëmë të quajtur United Internet, e cila është një kompani gjermane e shërbimeve të internetit.

1&1 është i bazuar në Montabaur, Gjermani dhe ka vende të tjera në Karlsruhe, Zweibrücken, Mynih dhe Berlin.

1&1 produkte janë në dispozicion të përdoruesve në Gjermani, Austri, Britani e Madhe, Spanjë, Francë, Poloni, Shtetet e Bashkuara, Kanada, Itali dhe Meksikë.

Mbi 7,000 të punësuar punojnë për kompaninë në të gjithë botën.

Karakteristikat dhe çmimet

Karakteristikat përfshijnë transferimin e domenit, një ndërtues të faqes në internet, një ndërtues dyqanesh në internet, mbajtjen në internet, mbajtjen e WordPress, hostimin e menaxhuar të cloud, VPS hosting, menaxhimin e emailit të biznesit dhe llogaritë, dhe më shumë.

Marketingu online dhe mjetet e marketingut përmes postës elektronike janë gjithashtu në dispozicion përmes 1&1 si dhe çertifikatat SSL.

Ata kanë mbështetjen e klientit në dispozicion 24/7 përmes bisedës live, mbështetjes telefonike, postës elektronike dhe mediave sociale.

Prmimet për faqet .com në 1&1 është mjaft i lirë në krahasim me shërbimet e tjera të mbajtjes në internet: 1 $ në vit. Sidoqoftë, ky çmim vlen vetëm vitin e parë. Pas kësaj do të ishte për .com një 15 dollarë në vit dhe për .biz 20 $ për vit.

Çmimi 1 & 1

Mbrojtja e intimitetit WHOIS të domain është në dispozicion falas me 1&1 në domenet që lejojnë regjistrimin privat.

9. Regjistrohu.com

Rishikimi i Register.com

Informacioni mbi sfondin

Register.com është themeluar në vitin 1994 dhe është me seli në New York, NY.

Kompania është në pronësi të Web.com Group Inc., e cila është një emër amerikan i domain dhe kompani e zhvillimit të internetit.

Register.com aktualisht menaxhon mbi 2.5 milion emra të ndryshëm domainesh.

Karakteristikat dhe çmimet

Karakteristikat dhe produktet përfshijnë transferimet e domeneve, faqen e internetit dhe ndërtuesit e faqeve të e-tregtisë, opsionet e pritjes dhe SSL, shërbimet e postës elektronike dhe mjetet e marketingut në internet.

Mjetet e marketingut në internet përfshijnë optimizimin e motorëve të kërkimit (SEO), reklamimin me pagesë-për-klikim (PPC), Facebook Boost, dhe më shumë.

Opsionet e ndihmës së klientit janë në dispozicion me telefon dhe email për të gjitha departamentet. Fatkeqësisht, nuk duket të jetë një mundësi e bisedës live.

Ndihma për klientët është në dispozicion nga 9 deri në 12 të mëngjesit nga e hëna në të premte dhe nga 9 e mëngjesit deri në 10 të mëngjesit ditën e shtunë dhe të dielë.

Një uebfaqe .com me Register.com do t’ju kthejë vetëm 5 dollarë në muaj.

Sitet që përfundojnë në .net, .org, .biz, .info, dhe .us kushtojnë të njëjtën sasi si faqet e com. Në muaj.

Regjistrimi i çmimeve

Kjo normë është shumë më e lirë se sa konkurrentët e tjerë të regjistruesve të domain, si Go Daddy ose Yahoo.

Mbrojtja e intimitetit WHOIS është në dispozicion për 11 dollarë shtesë në vit, kështu që tarifat tuaja totale vjetore për një domen dhe mbrojtja WHOIS duhet të jenë rreth 16 dollarë çdo vit.

10. Pritja për lëvizje

Rishikimi i domain-ve në lëvizje

Informacioni mbi sfondin

InMotion Hosting u themelua në 2001, dhe bazohet në Los Angeles, CA. Kompania zotëron gjithashtu një qendër të të dhënave të vendosura në Ashburn, VA.

InMotion Hosting është një kompani private në pronësi që zotëron mbi 300,000 fusha. Ata gjithashtu zotërojnë një Qendër Web Hosting, i cili është një host në internet i krijuar për fillestarët dhe blogerët.

Karakteristikat dhe çmimet

Ata janë të njohur për një central elektrik në internet me serverë të shpejtë dhe me kohë të shkëlqyeshme. Sa i përket mbajtjes së pritjes, kompania ofron biznes të përbashkët, VPS, reseller, dhe host WordPress.

Ato gjithashtu ofrojnë zgjidhje pritëse të ndërmarrjeve dhe shërbime të projektimit në internet.

Plus, rinovimi automatik i domenit është i përfshirë me secilin plan, dhe një domain falas është i disponueshëm me disa plane si paketa e Ndarjes së Ndarjes së Biznesit.

Kompania ofron mbështetje 24/7 të klientit në formën e bisedës live, email, Skype dhe mbështetje telefonike.

Nëse jeni duke kërkuar për një domen .com, prisni të paguani 15,99 $ në vit. E njëjta vlen edhe për fushat .net, .org, .biz, .info dhe .us.

Mmimet e Hosting InMotion

Mbrojtja e privatësisë së domenit është një 12.99 dollarë shtesë në vit, duke e çuar vlerën totale në 28.98 dollarë në vit.

Kompania gjithashtu ofron një garanci të kthimit të parave 90-ditore, kështu që ju do të jeni në gjendje të merrni një rimbursim të plotë nëse zbuloni se në Motion Hosting nuk është faqja e internetit e mbajtjes në internet ose regjistri i domenit për ju.

përfundim

Asnjëherë nuk ka qenë më e lehtë të krijoni dhe të krijoni një faqe në internet, veçanërisht nëse përdorni një Sistem të Menaxhimit të Përmbajtjes (CMS) ose një ndërtues të faqes në internet.

Ju nuk mund të shmangni regjistrimin e një emri domain.

Ju nuk mund të regjistroni një emër domaini pa një regjistrues domeni që kujdeset për fundin e pasmë të procesit të regjistrimit të faqes në internet.

Nëse sistemi i emrave të domain nuk ekzistonte, ne do të duhet të lundrojmë në internet duke futur adresa IP të gjata, të vështira për tu kujtuar.

Zgjedhja e emrit të duhur dhe regjistruesit të domain nuk duhet të merret lehtë!

Tani që i dini ndryshimet midis dhjetë regjistruesve të domain më të mirë, mund të merrni një vendim të informuar se cili është më i miri për ju:

 • Domain.com 
 • GoDaddy është një regjistrues domain shumë i njohur me 17 milion përdorues.
 • Namecheap u emërua “Regjistruesi më i mirë i Emrave të Domainëve” në 2010 dhe “Regjistri më i njohur i domain-eve” në 2012.
 • Bluehost nuk është vetëm një vend i shkëlqyeshëm për të regjistruar një domen; është gjithashtu një vend i shkëlqyeshëm për të pritur faqen tuaj të internetit. Mbi 2 milion faqe interneti janë pritur me Bluehost.
 • 9 milion domene janë regjistruar me Hostgator. Ashtu si Bluehost, ata janë kryesisht një ofrues i shërbimit të mbajtjes në internet.
 • Name.com kontrollon mbi 2 milion fusha nga 16.5 milion fushat në pronësi të kompanisë së tyre mëmë, Ana e djathtë.
 • 1&1 ka qenë rreth e rrotull për moshat në botën e regjistrave të domain; ato u themeluan në 1988. Me 1&Faqet 1, .com janë vetëm 0,99 dollarë në vit për domen.
 • Register.com menaxhon 2.5 milion fusha dhe ofron mjete të gjera të marketingut në internet.
 • Pritja për lëvizje ofron rinovim automatik të domenit dhe mijëra opsione të ndryshme të mbajtjes në internet.
 • Domainet e Google aktualisht është në fazën e betës, por është akoma një regjistrues i shkëlqyeshëm i domenit. Ato ju lejojnë të regjistroni domenin tuaj deri në dhjetë vjet, dhe WHOIS mbrojtja e intimitetit përfshihet me çdo fushë të pranueshme.

Ju mund të gjeni një listë të plotë të regjistruesve të akredituar nga ICANN këtu.

Filloni duke zgjedhur një regjistrues domeni nga lista jonë që i përshtatet më së miri nevojave dhe buxhetit tuaj sot.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author