10 Alternativat më të mira të PayPal (Përditësuar për vitin 2020)

PayPal ka qenë rreth e rrotull që nga viti 1998. Që atëherë, me të vërtetë nuk ka ndryshuar aq shumë…

Në fakt, me shumë masa, ajo është përkeqësuar shumë – më e shtrenjtë, më shumë rregullore dhe e njëjta mbështetje e fortë për arritjen e klientit. Mund të jetë koha për të parë alternativat e PayPal. ��

Nuk po them që nuk duhet të përdorësh PayPal. Sidoqoftë, ka shumë çështje të dokumentuara me përdorimin e PayPal dhe nuk e fajësoj askënd që të kërkojë një alternative.

Kur filloi PayPal për herë të parë, ajo ishte revolucionare. Nuk është për t’u habitur që gjysma e themeluesve të PayPal tani janë miliarderë.

PayPal me të vërtetë fitoi tërheqje kur eBay e përdori atë për shumicën e transaksioneve të saj. Me kalimin e viteve dukej sikur të gjithë po përdornin PayPal për transaksione të sigurta në internet.

Shpejt përpara për në vitin 2020 – ka kaq shumë mundësi të tjera tani. Ata janë të gjitha kompanitë e suksesshme por funksionojnë në mënyrë të ngjashme me PayPal. Pse njerëzit i përdorin ato?

PayPal nuk bën gjithçka në mënyrë të përsosur dhe shumë nga alternativat zënë zona të ngrohta. Këto kompani të tjera gjithashtu patën mundësinë të gjejnë një problem me PayPal dhe ta korrigjojnë atë në softuerin e tyre.

Le të hedhim një vështrim në alternativat e PayPal të disponueshme në Kanada. ����

Ulja e ulët

Kur lindin çështje me PayPal ose nëse po kërkoni një mundësi tjetër pagese për një sërë arsyesh, ka shumë alternativa për të zgjedhur.

Softueri më i mirë i përgjithshëm i pagesave është Sheshi.

Zgjidhja më e mirë e tregtisë elektronike është Stripe.

Mundësia më e mirë e pagesës personale është Venmo.

1. Sheshi – Programi më i mirë i pagesave në përgjithësi

Kur bëni pazar ose kur blini një kafe në një lokal kafeje me siguri keni paguar duke përdorur diçka që duket si kjo:

Ky është sistemi POS i Sheshit. Kompania, e filluar nga Jack Dorsey me famë në Twitter në vitin 2009, filloi duke ofruar një shtojcë dongle në telefonat e njerëzve. Kjo i lejoi ndokujt të pranojë pagesa të kartave të kreditit.

Sot, Square ka shumë dyqane fizike dhe në internet.

Kur filloni një dyqan fizik, një nga pyetjet e para që duhet të përgjigjet është se si do të pranoni pagesa të kartës së kreditit. Në të kaluarën, vendosja e gjithçkaje për të bërë atë ishte një makth. Tani, gjithçka që ju nevojitet është një teknologji POS e iPad dhe Square.

Tarifat e sheshit janë të krahasueshme me PayPal. Swdo rrëshqitje do t’ju kushtojë 2.65% të transaksionit. Të gjitha faturat e paguara në Shesh do të kushtojnë 2.9%, si dhe një tarifë prej $ 0.30. Për të gjitha shitjet në dyqane në internet, shërbimi do të kushtojë 3.4% dhe 0.15 $ për transaksion. Të gjitha tarifat shikohen lehtësisht edhe në sistemin e tyre.

2. Rrip – Zgjidhja më e mirë e tregtisë elektronike

Stripe është kompania më e mirë në këtë listë. Zakonisht, nuk do të thoja diçka të tillë pasi është jashtëzakonisht subjektive. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të dëgjoni themeluesit të flasin për historinë e tyre dhe të shihni se çfarë po bëjnë ata sot për të kuptuar se ata po përpiqen ta bëjnë botën më të mirë për njerëzit.

Kompania filloi të bëjë pagesa të tregtisë me lehtësi dhe të drejtpërdrejtë për të gjithë pronarët e biznesit. Stripe përdoret në të gjitha zgjidhjet më të njohura të e-commerce si Shopify, WooCommerce, Wix dhe Squarespace.

Fillimisht, gjithçka që ju duhet të bëni është të hedhni disa linja kodesh në faqen tuaj të internetit për të shkuar. Akoma mund ta bëni këtë tani, por në të gjitha platformat kryesore, thjesht mund të instaloni një aplikacion ose një plugin.

Tarifat e shiritave ulen në 2.9% dhe 0,30 dollarë për transaksione. Nëse po ndërtoni një dyqan ecommerce se Stripe është një zgjedhje solide.

3. Venmo – Opsioni më i mirë i Pagesave Personale

Venmo është opsioni im personal i preferuar në këtë listë. Kur isha fëmijë, mendova se transferimet e parave do të ishin të lehta dhe futuriste. Unë gjithmonë supozoja nga koha kur u bëra i rritur thjesht do të jem në gjendje të kap dorezën e dikujt dhe të mendoj se sa para doja t’i jepja.

Ne nuk kemi arritur atje. Sidoqoftë, ne thjesht mund të hapim Venmo në telefonat tanë dhe t’u dërgojmë miqve tanë 10 dollarë për picat që sapo porositën për ne.

Ne jemi pothuajse në një moment futuristik ku kjo do t’i japë dikujt para:

Deri atëherë, ne thjesht do të përdorim Venmo.

Venmo është i lirë për t’u përdorur me llogarinë tuaj bankare ose kartën e debitit. Ju madje mund të paguani njerëz me kartën tuaj të kreditit, por do t’ju paguani një tarifë prej 3%. Shërbimi i pagesave gjithashtu ofron kartën e tyre, të quajtur karta Venmo, e cila ofron një mori të tërë përfitimesh.

Mbledhja e parave tuaja në llogarinë tuaj bankare është gjithashtu falas dhe paratë tuaja do të arrijnë atje brenda një dite. Nëse doni një transferim të menjëhershëm do t’ju ngarkohet një tarifë prej 1% në minimum prej $ 0.25 dhe një maksimum prej 10 $.

Aplikacioni mund të jetë i ngadalshëm për t’u ngarkuar ndonjëherë, por thjesht sepse serverët e tyre po goditen me mijëra transaksione çdo sekondë.

4. Skrill – Transferet Ndërkombëtare të Parave

Kjo industri është e mbushur me emra të lezetshëm por Skrill fiton konkursin e emrit. Kjo tingëllon si diçka që Kapiteni Marvel duhet të rrihet.

Skrill vepron si një portofol dixhital që ju lejon të dërgoni dhe merrni para. Dërgimi i parave ndërkombëtarisht ka qenë gjithmonë problem, por në Skrill, ju mund ta bëni atë për 1.9%. Skrill e lehtëson këtë gjë vetëm duke pasur nevojë për një adresë emaili.

Skrill bën edhe gjëra të tjera, si ofrimi i një parapagimi. Ajo që Skrill bën më të mirën është transferimi ndërkombëtar i parave.

5. Zelle – Transferet e Lehta të Bankës

Zelle është goxha e ngjashme me Venmo. Ata shkuan në treg krejt ndryshe. Venmo shkoi pas konsumatorit fundor dhe Zelle shkoi pas bankave. Të dy ishin strategji të mira dhe janë shlyer.

Në varësi të bankës që përdorni (shumica e bankave e ofrojnë këtë), gjithçka që duhet të bëni është të hidheni në aplikacionin që përdorni për bankare mobile. Atëherë ju thjesht zgjidhni një person për të paguar në bazë të numrit të tyre të telefonit ose adresës së postës elektronike. Pastaj ju dërgoni shumën e parave që dëshironi të dërgoni.

Paratë do të hyjnë direkt në llogarinë e tyre bankare nga llogaria juaj bankare. Ashtu si Venmo, nuk ka tarifa për përdorimin e Zelle përveç nëse përdorni një kartë krediti, në këtë rast do të ketë një tarifë prej 3%.

6. Google Pay – Opsioni i Sigurt i Pagesës Mobile

Google Pay është mënyra më e sigurt për të paguar në mënyrë të lëvizshme.

E tëra çfarë ju duhet të bëni është të rrëshqitni ekranin e bllokimit të telefonit tuaj në një terminal pagese që e pranon atë.

Mënyra se si Google Pay siguron gjithçka është duke përdorur një proces të tokenizimit. Ajo merr kartën tuaj të kreditit ose të debitit dhe krijon një shenjë për ta përfaqësuar atë. Kjo e bën të pamundur që dikush të vjedh informacionin e kartës suaj.

Karta juaj ende po ngarkohet në mënyrën se si do të tarifohej zakonisht, por ajo bëhet në mënyrë të sigurt.

7. WePay – Pagesa të Integruara për Platformat

WePay u krijua për të qenë një PayPal më i mirë. Në thelb, ajo dëshiron t’i lejojë njerëzit të pranojnë pagesa në internet pa krijuar asgjë përveç një llogarie WePay për ta bërë atë.

Ajo funksionon jashtëzakonisht e ngjashme me PayPal por ka përqendruar përqasjen e saj rreth të qenit pa telashe.

WePay e lehtëson tarifën e transaksionit. Ai ose ngarkon 3.5% të çmimit të përgjithshëm ose një minimum prej 0.50 $ për transaksion.

Shërbimi është bërë një zgjedhje popullore për shumë jo-fitime, veçanërisht jo-fitime fillestare. Ajo gjithashtu është rritur një reputacion yjor për shërbimin ndaj klientit.

8. Pagua Amazon – Përdorni Metodat Ekzistuese

Amazon Pay është opsioni më i drejtpërdrejtë i pagesës. E tëra që bën është të ju kursej kohën që ju duhet për të hyrë në një kartë krediti. Thjesht ju lejon të përdorni një opsion që keni përdorur tashmë në Amazon. Meqenëse me siguri tashmë përdorni Amazon, përdorimi i Amazon Pay ka shumë kuptim.

Në anën tjetër të gjërave, nëse tashmë jeni tregtar në Amazon dhe po hapni një dyqan tuaj të eCommerce, duke pranuar pagesa përmes Amazon Pay ju lehtëson të mbani të gjitha transaksionet në një vend.

Amazon Pay gjithashtu ofron siguri të shtuar pasi nuk i ndan informacionin tuaj të plotë me këdo që blini mallra.

9. Pagesat për blerje – Opsioni më i mirë për blerje

Nëse zotëroni një dyqan Shopify, pagesa e Shopify e bën me të vërtetë të lehtë mbledhjen e pagesave nga klientët tuaj. Nëse klientët tuaj kanë përfunduar në një uebfaqe tjetër të Shopify, ata me siguri do t’i kenë informacionet e tyre të depozituara dhe të gatshme për të shkuar.

Shopify krijoi Shopify Pagesat si një alternative për të përdorur përpunuesit e pagesave nga palë të treta nëse keni krijuar një dyqan në platformën eCommerce.

Pagesat për Pagesat e Shopify janë saktësisht të njëjta me Stripe, përveç nëse do të rifreskoheni në një llogari të përparuar të Shopify.

10. Bitcoin ose Crypto tjetër – Opsioni privat

Në mesin e dhjetorit 2017 të gjithë menduan se Bitcoin do të pushtonte botën e monedhës. Të gjithë do të paguajnë pa dhënë ndonjë informacion të ndjeshëm financiar ose një llogari bankare.

Kjo nuk ndodhi saktësisht por njerëzit kanë qenë duke paguar me Bitcoin për një kohë tani.

Procesi mund të jetë konfuz për disa njerëz dhe nuk është mënyra më e qëndrueshme për të bërë pagesa pasi çmimi i Bitcoin ose cryptocurrency tjera luhatet çdo ditë.

Ju do të duhet të blini disa cryptocurrency nga një shkëmbim i tillë si Coinbase.

Hapi tjetër është të përdorni një portofol shpenzimesh, në mënyrë që të blini diçka me BitPay.

Tjetra, ju dërgoni pagesën që dëshironi të bëni. Ai nuk jep asnjë informacion personal dhe është relativisht i menjëhershëm.

Tarifat e vetme të përfshira në këtë janë ato në shkëmbime ku blini cryptocurrency dhe tarifën e një minatori. Tarifa e një minatori vepron si një tarifë e transaksionit dhe mbulon çdo shpenzim të rrjetit për dërgimin e Bitcoin tuaj. Tarifat janë zakonisht nën një dollar.

Ështjet me PayPal

Meqenëse kjo listë e tërë do të tregojë alternativa të PayPal, le të shohim pse njerëzit nuk duan të përdorin më PayPal. Heck, ka madje edhe faqe në internet të angazhuara plotësisht për të shkatërruar PayPal.

Aktet si një bankë, por nuk janë një

PayPal ka të drejtë aty ku dëshiron të jetë. Ka lirinë të veprojë si një bankë, por nuk ka asnjë rregullore si një bankë e duhur.

Ajo ofron të gjitha shërbimet e një banke, përfshirë kartat e kreditit dhe të debitit, të gjitha ndërkohë që nuk ofrojnë të njëjtën mbrojtje që një bankë do të ofrojë. Ata bëjnë miliona nga transaksionet e klientëve të tyre dhe mbajnë shuma të mëdha parash.

Nuk kërkohet që t’ju ndihmojnë në të njëjtën mënyrë një bankë. Bankat duhet të ruajnë sigurinë dhe të kenë shërbime të qëndrueshme ndaj klientit dhe shërbime zgjidhjeje.

Llogaritë e papritura ngrijnë

Këto çështje janë të dokumentuara mirë në të gjithë internetin. PayPal do të ngrijë llogaritë nga askund.

Në rregull, mund të mendoni me veten, “Diçka duhet të jetë duke e nxitur këtë”.

Gabuar. Ndodh plotësisht rastësisht.

“Epo, unë thjesht do ta çliroj.”

Paç fat!

Procesi për të ngrirë llogarinë tuaj është një proces i plotë verifikimi i identitetit që zgjat përgjithmonë. Kjo mund të jetë marramendëse kur duhet të përpunoni pagesa për biznesin tuaj ose të paguani një shitës.

Shërbimi i keq i klientit

Nëse ju pëlqen të lexoni në lidhje me njerëzit që janë të zemëruar, vetëm Google, “Tregimet e shërbimit të klientit PayPal”.

Të gjithë janë vërtet të këqij.

Shërbimi ndaj klientit në PayPal është i njohur për më pak se teknik dhe kohën e pritjes janë një ankesë e zakonshme. Një llogari e dorës së parë në LinkedIn tregon një situatë që është përsëritur shumë herë.

Tarifat e larta

Tarifat janë të larta në PayPal. Transactiondo transaksion ngarkohet me $ 0.30 dhe më pas 2.9% të totalit. Kjo shumë mund të shtojë vërtet. Shumë tarifa alternative janë shumë më të ulëta.

false

Nëse jeni përpjekur të shisni ndonjë gjë në Craigslist gjatë viteve të fundit, do të përmbyteni me mesazhe nga njerëz me gramatikë të dobët duke u përpjekur t’ju mashtrojnë nga çdo gjë që jeni duke shitur.

Të gjithë ata përdorin PayPal për ta bërë këtë. Shërbimi madje ka një faqe të dedikuar për paralajmërimin e njerëzve kundër mashtrimit.

Duke e mbështetur atë

PayPal ende punon për një pjesë të madhe të popullsisë. Ata janë akoma lider në transaksionet në internet.

Gjithmonë ka arsye për të kërkuar alternativa në një industri dhe kjo nuk është ndryshe. Me kalimin e viteve, shumë alternativa janë ngritur për të ofruar zgjidhje për përpunimin e pagesave. Testimi i disa prej tyre nuk është kurrë një ide e keqe.

Alternativa Paypal – FAQ

A ka alternativa PayPal?

Po, ka alternativa të panumërta PayPal. Disa nga më të njohurit janë Rripi, Venmo dhe Sheshi.

Farë mund të përdor në vend të PayPal?

Kjo varet nga ajo për të cilën përdorni PayPal aktualisht. Për pagesa personale, Venmo është një zgjedhje e shkëlqyeshme. Për transaksionet e biznesit, Sheshi mund të përdoret. Për përpunimin në mënyrë të rreptë të pagesës në tregtinë elektronike, Rripi është zgjidhja më e mirë.

Kush është konkurrenti më i madh i PayPal?

Aktualisht, Sheshi është konkurrenti më i madh i PayPal.

A mund të përdor PayPal në Kanada?

Po ti mundesh.

Cilat janë tarifat e PayPal për marrjen e parave?

Tarifa për çdo transaksion është $ 0,30 USD dhe 2.9% e transaksionit.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author