Různé typy vysvětleného webhostingu (sdílené, VPS, vyhrazené)

Různé typy webhostingu

Potřebujete místo k umístění svých webových stránek, ale jste zmateni různými typy webhostingu? Pak jste na správném místě.

Najít správného web hostitele pro sebe není snadné. Je třeba vzít v úvahu mnoho faktorů. I když jste prošli seznamem nejlepších webhostingů, můžete být stále zaseknuti otazníky ohledně toho, který web je pro vás ten pravý.

Abychom vám pomohli s tím, tento příspěvek vám poskytne základní informace o tom, co je webhosting a jaké druhy webhostingu jsou k dispozici. Poté budeme podrobně diskutovat o různých typech webhostingu, včetně toho, jak fungují, klady a zápory a pro koho jsou nejvhodnější.

Jste připraveni? Pak začneme.

První Základy – Co je to Web Hosting Přesně?

různé typy webhostingu - Hosting vysvětlenoNejprve si objasníme, co je webový hosting vůbec.

Je to vlastně docela jednoduché. Když prohlížíte web v prohlížeči, můžete tak učinit, protože prohlížeč stáhl několik souborů naplněných kódem a převedl označení na něco, co můžete skutečně vidět.

Stejně jako ve vašem počítači byly tyto soubory někde uloženy, abyste k nim měli přístup. Místo pevného disku se však nacházely na jiném počítači, tzv. Serveru.

Servery jsou výkonnější než váš notebook (takže mohou spravovat mnoho lidí, kteří přistupují na web současně), je však tvořen stejnými věcmi jako procesor, paměť a další komponenty. Má dokonce operační systém, obvykle založený na Linuxu.

Majitel serveru jej pronajímá osobě, která vlastní web, který prohlížíte, a poskytuje také některé další služby, jako je správa serveru, podpora, skenování malwaru, zálohy atd. Proces poskytování této infrastruktury pro ostatní se nazývá webhosting. Osoba, která to dělá, se nazývá poskytovatel hostingu.

Zatím vše jasné? Super, pak se pojďme podívat na další podrobnosti.

Jaké různé typy webhostingu existují?

zobrazující různé typy webhostingu - sdílený vs vps vs oddaný

Web hosting je více než jedna věc. Za prvé, většina hostitelů nabízí více balíčků služeb, které se mohou výrazně lišit co do ceny a toho, co za to dostanete.

Jedním z prvních a nejzákladnějších rozhodnutí, které musíte učinit, je však rozhodnout o jednom z různých typů hostování.

I když existují různé způsoby, jak rozlišit webhostingové nabídky (funkce, úroveň správy), nejzákladnější způsoby jsou podívat se na technologii používanou pro server.

To dává smysl, protože, jak uvidíte níže, tato část také určuje řadu dalších faktorů, jako je výkon, bezpečnost, škálovatelnost a úroveň úsilí na vaší straně.

Protože to dělá takový rozdíl, místo toho, abyste se nejprve podívali na společnosti a ceny, je lepší se nejprve soustředit na to, který z různých typů webhostingu je pro vás ten pravý. Poté se můžete stále podívat, co je k dispozici.

V následující části podrobně prozkoumáme čtyři nejběžnější typy hostingu: sdílený, VPS, dedikovaný a cloudový hosting. Takže víte, jak se rozhodnout sami.

1. Sdílený hosting – nejlepší pro začátečníky

Sdílený hosting

Sdílený hosting je přesně to, co zní. S účtem sdíleného hostingu je váš web umístěn na stejném serveru jako svazek jiných webů.

Kolik je parta? To opravdu záleží na vašem poskytovateli nastavení a hostingu. Není však neobvyklé, že se místo pro stovky až tisíce dalších.

Klady

Největší výhodou této možnosti je to, že také sdílíte náklady na server s mnoha lidmi. Pokud poskytovatel hostingu může umístit několik stovek nebo tisíc klientů na jeden server, umožňuje jim to rozložit provozní náklady mezi mnoho stran.

Proto je sdílený hosting nejdostupnější. Můžete si ji pořídit za tak levné jako $ 2 / měsíc s průměrnou cenou v rozmezí $ 5- $ 10 / month. Skvělé pro lidi s omezenými finančními prostředky a pro ty, kteří právě začínají.

Kromě toho, se sdíleným hostingovým účtem jste obvykle kompletně postaráni, pokud jde o nastavení. Konfigurace je velmi malá, takže se můžete plně soustředit na vytváření svých webových stránek.

Nevýhody

Největší nevýhodou tohoto uspořádání je však sdílení serveru s mnoha stranami. Jak již bylo zmíněno, server je počítač se zdroji, jako je místo na pevném disku, rychlost procesoru a RAM.

VPS-vs-Shared

Tyto zdroje jsou omezené. Stejně jako se váš notebook zpomalí, když spouštíte příliš mnoho programů najednou, takže tyto stroje dělejte, když mají příliš mnoho práce.

Protože všechny weby na sdíleném hostiteli kladou požadavky na prostředky serveru, můžete narazit na problémy, pokud jeden z nich přebírá veškerý výpočetní výkon díky zvýšenému provozu nebo chybnému kódu. Díky tomu mohou ostatní soutěžit o zbytek, což vede k prostojům (což znamená, že váš web není dosažitelný) nebo ke snížení rychlosti načítání.

Jde o jev nazvaný „efekt špatného souseda“ a jedním z hlavních důvodů, proč je sdílený hosting nejproblematičtější z různých typů webhostingu. Přestože se mnoho hostitelů tomuto scénáři aktivně pokouší vyhnout, s tímto konkrétním nastavením riskujete. Nakonec, pokud každý klient platí 5 $ / měsíc, stojí to za to strávit hodiny podpory u jediného zákazníka? Spíš ne.

Pro koho to je?

Takže je sdílený hosting někdy dobrý nápad? Ano! Může to být skvělé pro stránky s bydlením, které nemají dostatek provozu (zatím), stránky se statickou brožurou, vývojové a testovací stránky, osobní stránky nebo jiné weby, kde provozuschopnost není velkým problémem..

Sdílený hosting je také skvělá volba, pokud máte velmi omezený rozpočet. Umožňuje podnikům vytvořit webovou prezentaci, i když nejsou v nejlepší pozici, aby tak učinily. Takto sdílený hosting je nesmírně důležitým nástrojem rovnosti na webu.

Mezi nejznámější hostitele v tomto segmentu patří Bluehost, Siteground a InMotion Hosting.

Doporučené další čtení: 8 nejlepších levných poskytovatelů webhostingu

2. VPS Hosting – sdílený hosting na další úrovni

VPS Hosting

VPS znamená Virtual Private Server. Je to nejvyváženější mezi různými typy webhostingu. Server VPS je stále sdílené prostředí, ale způsob jeho nastavení je velmi odlišný.

Zatímco všechny weby na serveru VPS sdílejí jeden fyzický server, je zde více samostatných virtuálních počítačů. Díky tomu je to mezi prostředím mezi sdíleným hostingem a získáním vlastního dedikovaného serveru.

Klady

VPS je mnohem spolehlivější a stabilnější než sdílený hosting. Nejprve je obvykle omezeno na 10-20 webových stránek na server. To samo o sobě snižuje požadavek na server.

Skutečným zlepšením je však to, že všechny zdroje jsou rozděleny rovnoměrně a žádný web nesmí překročit své množství. Jakmile dosáhnete limitu toho, co je vám přiděleno, může váš web klesnout, ale ostatní zůstanou stabilní.

Toho je dosaženo prostřednictvím virtuálních strojů, které vytvářejí oddělení v rámci serveru. Tento jednoduchý doplněk zmírňuje většinu efektu špatného souseda.

Další velkou výhodou serverů VPS je to, že poskytují větší flexibilitu a umožňují vám přizpůsobit vaše prostředí. U sdílených hostitelů to není možné, protože by to také změnilo nastavení všech ostatních. Protože je váš účet obsažen ve virtuálním počítači, můžete provádět změny, aniž by to ovlivnilo ostatní.

A konečně, VPS je škálovatelný. Protože provozujete virtuální počítač, který zabírá určité procento prostředků dostupných na serveru, není zvyšování toho, co je pro vás k dispozici, žádný problém. To je skvělý komfort pro majitele firem, kteří očekávají, že jejich stránky budou růst a vzkvétat.

Nevýhody

Pro tento typ hostingu není příliš mnoho nevýhod. Největší věc je, samozřejmě, že to stojí více než vaše řešení nižší úrovně. Pokud tedy máte omezený rozpočet, musíte najít řešení, které pro vás bude monetárně fungovat.

Avšak zatímco průměrné náklady na VPS se pohybují kolem 50 $ / měsíc (a mohou se pohybovat až do 200 $), je možné získat VPS od 20 $ / měsíc. Navíc, jakmile narazíte na vyšší úrovně tohoto typu webhostingu, pravděpodobně vyděláváte dost peněz na snadné pokrytí nákladů.

Druhou věcí na VPS hostingu je, že s větším konfiguračním výkonem také přichází větší odpovědnost. Pokud nevíte, co děláte, je možné odstranit důležité soubory nebo software, aniž byste to věděli. Abyste toho mohli opravdu využít, musíte se vzdělávat.

Pro koho to je?

Pokud máte peníze, doporučujeme vám provést aktualizaci na VPS co nejdříve. I když je to dražší, dokonce i nejnižší úroveň je obvykle mnohem lepší než jakékoli řešení sdíleného hostování.

Nejpozději, když začnete dostávat slušné množství provozu, měli byste udělat krok? Nezapomeňte však zkontrolovat podrobnosti, které dostáváte (poplatky za nastavení, výkon procesoru, paměť, úložný prostor, šířku pásma), abyste věděli, že je to, co potřebujete.

Některá známá a respektovaná řešení VPS nabízí hostování inMotion Hosting a Dreamhost.

3. Dedikovaný hosting – pro velké ligy

Vyhrazený hosting

Jak již název napovídá, vyhrazený hosting to prostě znamená: máte server pro sebe. To poskytuje řadu výhod, ale také přichází s několika málo nevýhodami.

Klady

Za prvé, jednou z hlavních výhod dedikovaného hostingu je to, že neguje všechny špatné sousedské problémy jednoduše proto, že žádné neexistují. Žádný jiný web nemůže ukrást vaše zdroje, představovat bezpečnostní riziko nebo způsobit jiné problémy. Tím se odlišuje od různých typů webhostingů, o kterých jsme diskutovali dříve.

Vzhledem k tomu, že máte počítač zcela sám, vám mnoho společností umožňuje rozsáhlé přizpůsobení. Možná budete moci zvolit operační systém, množství a typ paměti a další hardwarové prvky. To vám dává velkou flexibilitu.

Nevýhody

Samozřejmě, tento druh nastavení přichází s náklady. Pronájem vyhrazeného serveru není levný. Ceny začínají na 60 $ / měsíc a jdou až na 350 $ + / měsíc. V okamžiku, kdy vaše firma potřebuje dedikovaný server, byste pravděpodobně měli být schopni nést náklady.

Kromě toho musíte skutečně vědět něco o počítačích a serverové technologii. I když existují spravovaná dedikovaná řešení hostování, budete stále muset hodně udělat sami.

Z krajního hlediska je možné získat zcela nespravovanou službu, ve které byste sami potřebovali nainstalovat operační systém, natož všechny nástroje potřebné ke spuštění webového serveru, zabezpečení skenování, odstranění škodlivého softwaru atd. Můžete si také najmout správce serveru. To však přináší další náklady.

S vyhrazeným serverem také vkládáte všechna vejce do jednoho košíku. Pokud hardware selže, váš web je mimo provoz. V jiných uspořádáních mohou v případě poruchy převzít jiné moduly nebo mohou být automaticky vyměněny. U dedikovaných serverů, zejména pokud je monitorujete sami, by to mohlo trvat déle.

Pro koho to je?

Potřebuje někdo někdy vyhrazený hosting? To je sporné. V dnešním světě, kdy cloud cloud VPS dohání, potřeba mít svůj vlastní server klesá. Jistě, může to trvat mnohem více zásahů než tradiční VPS, ale pokud jde o škálovatelnost, není to nikde poblíž všeho, co by cloudový systém mohl poskytnout (více k tomu níže).

Kromě toho může být prvotřídní VPS mnohem levnější než dedikovaný server nižší úrovně a také mnohem silnější. Nenechte se zmást myšlenkou, že vyhrazené řešení je pokročilejší možností, protože jste na serveru jediná osoba. Místo toho se podívejte na zdroje, které máte k dispozici, na čem záleží.

Takže mezi různými typy webhostingů diskutovaných zde je tento pravděpodobně nejpravděpodobnější. Jediné, co bychom řekli, byste určitě měli jít na dedikovaný server, je, pokud máte vysoce specializované potřeby, pokud jde o hardware, nebo chcete mnohem větší kontrolu nad ochranou osobních údajů než kdekoli jinde.

Mezi nejlepší specializované hostitele patří LiquidWeb, GreenGeeks a PickaWeb.

4. Cloud Hosting – budoucnost webhostingu

Cloud hosting

Cloud hosting je v podstatě stejný jako hosting VPS v tom, že máte také svůj web na virtuálním stroji.

Místo jednoho fyzického serveru je však váš web součástí celé sítě počítačů, ze kterých může dynamicky čerpat veškerou potřebnou energii.

Tento typ nastavení je stále běžnější. Některé společnosti již nezavolávají službu VPS, řekněme Cloud nebo Cloud VPS.

Klady

Jednou z největších výhod cloudového hostingu je škálovatelnost. Tradiční VPS lze škálovat, ale pouze do určitého bodu. Je omezena kapacitou hardwaru, na kterém je. Na serveru s 32 GB RAM nebude mít váš web v případě potřeby přístup k 64 GB.

To neplatí pro cloudový systém. Namísto rozdělení jednoho počítače na několik virtuálních strojů kombinuje několik počítačů do výkonného virtuálního serveru, který pak může poskytnout své zdroje podle potřeby. Váš web však vyžaduje tolik, kolik toho může získat.

Kromě toho vám budou účtovány pouze prostředky, které ve skutečnosti nakonec použijete. Může to být lepší řešení než platit pevnou cenu za dedikovaný server, jehož celou kapacitu nikdy nevyužijete.

Tento typ nastavení je také vhodný z bezpečnostních důvodů, zejména útoků DDoS. U těchto typů hacků je server ohromen nesčetnými paralelními požadavky, dokud se nezdaří. V cloudové síti můžete tyto požadavky šířit mezi mnoho různých počítačů a zmírnit jejich účinek mnohem lépe než na jakémkoli systému s jedním serverem..

Nevýhody

Hlavní nevýhodou cloudového hostingu je to, že náklady nejsou vždy plně předvídatelné. Mnoho poskytovatelů cloudhostingu pracuje s kombinací fixních cen a poplatků za průběžné platby. V případě, že zaznamenáte dopravní špičky, může to výrazně zvýšit vaše náklady. I když to obvykle také znamená, že vyděláváte lépe, a proto si můžete vzít náklady, je třeba mít na paměti.

Pro koho to je?

cloud_hosting

Cloudové systémy jsou skvělé, pokud chcete, aby se vaše webové stránky mohly škálovat mnohem dále než tradiční systémy. V budoucnu bude pravděpodobně nahrazovat sdílené a vyhrazené možnosti, protože technologie bude pokročilejší.

To znamená, že v tomto okamžiku to nezáleží na tom, zda hledáte VPS nebo cloud hosting. Mnoho společností nahrazuje jejich běžný systém cloudovým VPS jednoduše kvůli výhodám, které jim také nabízí. Takže i když jdete na jednoduchý VPS, možná používáte cloud hosting bez toho, abyste to věděli.

Někteří známí hostitelé, kteří poskytují cloudový hosting, jsou Dreamhost, Google Cloud Platform, Amazon Web Services a Linode.

Který z různých typů webhostingu je pro vás?

Výběr hostingového balíčku může být docela obtížný a vyžaduje velkou pozornost. Prvním krokem je však pochopení různých typů hostingu, které máte k dispozici. Doufejme, že tento článek vám dal zázemí k tomu.

Pokud právě začínáte (například při vytváření prvního blogu / webu), je naprosto v pořádku jít se sdíleným hostingem. Vždy je možné přejít na výkonnější nastavení později. Pokud již víte, že váš web má potřeby, které sdílený hosting nemůže splnit, měli byste se podívat na další možnosti z get-go.

Jakmile se rozhodnete, má smysl podívat se na spoustu společností. Doporučujeme zkontrolovat naše nejlépe hodnocené hostitele a najít ty nejlepší. Podívejte se na to, co je v nabídce, a porovnejte RAM, místo na disku, využití CDN, šířku pásma a další vyčíslitelné zdroje. Pak se podívejte na všechny další funkce, které potřebujete.

Na konci procesu byste měli mít 2–3 oblíbené položky, ve kterých se scvrkne podle vašich osobních preferencí. Možná krátký rozhovor s podporou – posoudit jejich užitečnost – půjde dlouhou cestu.

Potřebujete další čtení na webhostingu? Podívejte se na články, jako je například registrace doménového jména a možnosti tvůrce webových stránek k vytvoření vašeho webu.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author