Jak používat Linux: Jednoduchý průvodce pro začátečníky

Technologický gigant Společnost Microsoft nedávno oznámila, že je velmi blízko k dosažení významného milníku jedné miliardy výpočetních zařízení s operačním systémem Windows 10, čímž velí největšímu tržnímu podílu v oblasti stolních počítačů..

Na druhé straně Linux využívá pouze 2% stolních počítačů, i když je to nejoblíbenější rodina operačních systémů na světě. Jak to může být?

Realita Linuxu v roce 2020 spočívá v tom, že ovládá asi 90% osobních a podnikových výpočetních zařízení po celém světě, a to částečně proto, že operační systémy Android a Google od Googlu jsou založeny na linuxovém jádru, nemluvě o tom, že Linux je platforma volba pro serverové aplikace, webhostingové služby, cloudová datová centra, superpočítače a mnoho podnikových sítí.

Superpočítač Pleiades provozovaný NASA běží na Linuxu, stejně jako systém umělé inteligence IBM Watson, který je konkrétně poháněn serverem SUSE Linux Enterprise Server 11.

Pokud uvažujete o vyzkoušení systému Linux, ale nejste si jisti, kde začít, nejprve byste měli vědět, že jste pravděpodobně na půli cesty, protože jste již obeznámeni se světem unixových operačních systémů. Windows, macOS, Android, iOS, Chrome OS a dokonce i operační systém BlackBerry QNX jsou systémy podobné Unixu.

Většina uživatelů smartphonů s Androidem je schopna se dostat na kloub iOS, pokud přepnou na iPhone, a totéž lze říci o uživatelích macOS, kteří přecházejí na Windows. Nemusí se plně těšit ze zkušenosti, ale mají téměř intuitivní porozumění funkčnosti. Tento unixový aspekt Linuxu znamená, že si na něj rychle zvyknete, jakmile to vyzkoušíte.

Co přesně je Linux?

Linux je operační systém (OS), stejně jako Windows nebo MacOS, je to platforma, která spravuje všechny hardwarové komponenty vašeho počítače. Pomáhá softwarovým aplikacím komunikovat s výpočetními zařízeními.

Vývoj Linuxu sahá do počátku 90. let. Linus Torvalds, finský student informatiky, se rozhodl vytvořit vlastní verzi OS pro PC, který v té době vlastnil, 486 klon postavený na architektuře Intel x86.

Linuxové jádro

Je třeba poznamenat, že Torvalds začal vyvíjet linuxové jádro, což je úkol, který i nadále plní dodnes spolu s podporou vývojové komunity s otevřeným zdrojovým kódem. Jádro této platformy OS je jádro systému Linux, které od března 2019 Proč byste měli zvážit použití systému Linux? je ve verzi 5.0.5 Jádro je kritický program kódovaný za účelem ovládání všeho ve vztahu k OS a funkčnosti výpočetních zařízení.

S ohledem na výše uvedené je důležité objasnit, že Linux je jméno, které může zaměnitelně odkazovat na jádro nebo na rodinu OS. Protože Linux je jádrem hnutí FOSS (Free and Open Source Software), existuje několik variant OS, většina z nich je zaměřena na stolní a notebookové systémy, ale některé jsou kódovány a distribuovány se specifickými zařízeními.

Android je například ideální pro smartphony, tablety a další zařízení vybavená rozhraními dotykové obrazovky. Chrome OS je varianta Linuxu sestavená pro provoz na moderních notebookech, jako jsou Chromebooky. Red Hat Enterprise Linux je komerční operační systém určený pro servery.

Toto jsou všechny distribuce Linuxu, často zkracované na „distros“. Pro účely této příručky se budeme odkazovat na distribuce stolních počítačů FOSS Linux, které jsou nejlepším způsobem, jak začít. Minimálně budete potřebovat stolní počítač nebo notebook a v ideálním případě jednotku USB, abyste mohli provozovat distribuci Linuxu, kterou možná ani nemusíte instalovat..

Stejně jako u každého OS má Linux:

 • Zavaděč: Když spustíte počítač, systém BIOS (Basic Input / Output System) se spustí v sekvenci událostí, aby bylo zajištěno, že všechna vaše zařízení pracují a jsou schopna správně komunikovat; poté nasměruje software ke spuštění bootloaderu, který načte jádro do paměti. Některé lehké distribuce Linuxu, jako je Puppy Linux, zabírají méně než 300 MB a načítají jádro i OS z paměti RAM. Zavaděč se dokončí, jakmile budou funkční I / O požadavky, jako je myš, klávesnice, zobrazení videa, audio a grafické uživatelské rozhraní, funkční..
 • Démoni: Jako multitaskingový operační systém Linux používá démony, které běží na pozadí a čekají na žádosti. Pokud testujete pouze distribuci Linuxu, možná si nebudete démoni vědomi, protože se jedná o procesy na pozadí podobné těm, které vidíte ve Správci úloh systému Windows nebo monitoru aktivity makra..
 • Shell: Mnoho linuxových distribucí umožňuje uživatelům přístup do prostředí OS prostřednictvím rozhraní příkazového řádku (CLI), které lze spravovat pomocí terminálové aplikace. Textové příkazy CLI lze použít ke komunikaci s jádrem, a to je něco, co děsí některé potenciální uživatele Linuxu, ale je to podobné zadávání CMD z nabídky Start systému Windows a zadávání příkazů připomínajících éru DOS. Později v této příručce se vrátíme k příkazům shellu a CLI.
 • Grafický server: Zde získáte grafické uživatelské rozhraní podobné systému Windows, na které jsou všichni zvyklí. Většina linuxových distribucí používá systém X Window, známý také jako X11 nebo X, který zpracovává všechny grafické prvky na obrazovce, protože se vztahují k pohybům myši nebo dotykové obrazovky uživatele. Některé linuxové distribuce, zejména lehčí verze, se spouštějí do prostředí podobného terminálu, které uživatele vyzve k zadání příkazu „xwin“ ke spuštění GUI; je to podobné raným Windows 3.1x dne 16bitové éry, která zavedla uživatele do DOSu a vyžadovala příkaz „win“ pro přístup k GUI.
 • Desktopové prostředí: To je kousek, se kterým je každý uživatel obeznámen. V prostředí Linux existuje mnoho prostředí, ze kterých si můžete vybrat. Podobně jako systémy Windows s návrhovým jazykem, jako jsou Aero a Metro, a uživatelské rozhraní Aqua v systému MacOS, má Linux řadu variant, jako jsou KDE, MATE, skořice, GNOME, Xfce, Unity a další..

Mnoho desktopových prostředí Linux emuluje Windows za účelem usnadnění uživatelům, ale protože se jedná o systémy s otevřeným zdrojovým kódem, lze je nakonfigurovat tak, aby emulovali systémy Apple GUI, což je často případ KDE.

V některých případech mohou být desktopová prostředí transformována pro specifické účely. Jedním takovým příkladem je desktop Sugar OS, který slouží jako vzdělávací platforma pro děti.

Výběr distribuce Linuxu k testování

K dnešnímu dni si můžete vybrat z více než 600 distribucí Linuxu, většina z nich je zdarma na instalaci a většina z nich je založena na následujících hlavních distribucích:

 • Oblouk
 • Debian
 • openSUSE
 • Slackware

Po desítkách let vývoje Linuxu se musí nováčci shodnout na distribuci založené na Debianu. Debian je často označován jako skutečný „univerzální operační systém“, protože jej lze nainstalovat téměř na jakékoli výpočetní zařízení se správnou konfigurací.

Možná nebudete chtít zvolit distribuci založenou na Slackware, pokud nebudete pracovat s velmi starým hardwarem a distribuce založené na Arch jsou obvykle technické. S ohledem na to jsou následující doporučení založena na Debianu.

 • Linux Mint je v současné době jednou z nejpopulárnějších distribucí. Má jedno z nejčistších desktopových prostředí na trhu, pěknou kombinaci prvků Windows a MacOS. Pro nové uživatele je mincovna nabitá spoustou možností. Funguje podobně jako Windows 7/10 s nabídkou Start a procesem výběru aplikace. Je velmi rychlý a kompatibilní s řadou hardwaru, a to i na starších počítačích, nejlépe 64bitových. Pro ty, kteří přecházejí z Windows na Linux, je to nejlepší volba.
 • Ubuntu je také dobrou volbou pro uživatele Windows, kteří chtějí přepnout. Ubuntu je jako „skvělý dědeček“, který tam byl, udělal to a stále žije a kope. Ubuntu je postaven na univerzální platformě, postavené pro průměrné uživatele a nejen pro techniky. Pro někoho, kdo začíná, je Ubuntu skvělý; Navíc existuje spousta užitečné dokumentace a podpory komunity ve formě fór a jiných webových komunit.
 • Puppy Linux je distribuce založená na Ubuntu, která je speciálně sestavena a zabalena, aby znovu oživila starý hardware. Tato lehká distribuce může běžet na RAM, což znamená, že celá funkčnost operačního systému nevyžaduje instalaci pevného disku. Starší Windows Netbooky, které přestaly dostávat podporu před lety, lze aktualizovat pomocí Puppy Linux a tento operační systém je také ideální pro uživatele, kteří si chtějí jen vychutnat, jak Linux běží na svém hardwaru. Podobná možnost by byla SliTaz, které lze spustit z obalu o hmotnosti menší než 200 MB.

Pokud jde o užitečné aplikace, distribuce Linuxu, jako jsou Mint a Ubuntu, jsou dodávány s užitečným softwarem, jako je LibreOffice pro produktivitu (jako je Microsoft Office, ale zdarma), Firefox pro prohlížení webu, VLC pro přehrávání videa a zvukových souborů, GIMP pro úpravu obrázků, Pidgin pro rychlé zasílání zpráv, Audacity pro editaci zvuku a další.

Nejlepší ze všech, většina linuxových distribucí se připojuje k repozitářům FOSS, kde lze stáhnout a nainstalovat stovky aplikací spolu se všemi požadovanými závislostmi.

Testování systému Linux

Úhledným aspektem distribucí systému Linux je to, že jste schopni je vzít na zkušební jízdu, než se rozhodnete, že z nich učiníte primární operační systém. To je možné, protože většina linuxových distribucí podporuje funkci „live CD“, což znamená, že jádro, grafický server, desktopové prostředí a aplikace lze zavádět z vyměnitelných médií, jako jsou jednotky USB. V mnoha případech lze distribuce Linuxu testovat také na virtuálních strojích, ale nejlepší metodou je použití USB flash disků.

Hlavní distribuce, jako jsou Mint a Ubuntu, lze otestovat tak, že nejprve navštívíte své stránky ke stažení a hledají ten správný ISO soubor, který chcete otestovat:

 • Stažení Ubuntu
 • Mátové stahování

Doporučují se jednotky USB s alespoň 2 GB úložného prostoru; v opačném případě můžete vyzkoušet lehčí distribuce, které jsou stále plně funkční:

 • Stáhnout SliTaz
 • Puppy Linux ke stažení

Protože se z vašeho USB stane výpočetní zařízení, před stažením a instalací distribuce se ujistěte, že je správně naformátováno. Před restartováním vložte USB s obrazem ISO do svého počítače nebo notebooku; budete možná muset nastavit prioritu spouštění systému BIOS na USB, čehož lze dosáhnout stisknutím jedné z následujících kláves:

 • ESC
 • F1
 • F2
 • F8
 • F10

Když se zobrazí obslužný program pro nastavení systému BIOS, pomocí kláves se šipkami přejděte do nabídky priority spouštění a jako druhou možnost nastavte USB jako nejvyšší zařízení a pevný disk. Uložte nová nastavení systému BIOS, nechte počítač restartovat a postupujte podle pokynů na obrazovce.

Mezi hlavní součásti systému Linux, které se obvykle zobrazí během živé relace USB, patří:

 • Správce zobrazení pro přihlášení.
 • Správce oken pro zpracování vašich aplikací.
 • Manažer, který také zpracovává okna, panely, nabídky, rozhraní dashboard a základní aplikace.

Po dokončení spouštěcího procesu byste měli vidět prostředí pracovní plochy. Stejně jako Windows bude mít většina všech variant systému Linux pracovní prostředí.

Po několika minutách byste měli snadno najít hlavní panel, oznamovací oblast, nabídku aplikace, kde můžete změnit nastavení, čas / datum atd..

Používání Linux Terminal App

Uživatelé, kteří jsou více technicky nakloněni, mohou udržet věci ještě jednodušší testováním distribuce Linuxu pouze pro terminály, jako je Tiny Core Linux nebo mini-Debian.

Tímto se systém zavede přímo do rozhraní CLI a bez prvků GUI. V podstatě se podíváte na terminál, ze kterého můžete psát textové příkazy, jako například:

 • pwd – zobrazuje cestu k aktuálnímu adresáři, ve kterém se nacházíte.
 • ls – zobrazí seznam souborů v aktuálním adresáři.
 • CD – přesunout do jiného adresáře.
 • mkdir – vytvoří novou složku v aktuálním adresáři.
 • dotek – vytváří nové prázdné soubory, pokud je zadána přípona typu souboru, například: new.txt.
 • mv – přenáší soubory z jednoho adresáře do druhého. Tento příkaz lze také použít k přejmenování souborů; v případě new.txt bude výsledkem „mv new second“, že soubor bude přejmenován na second.txt.
 • rm – odstraní soubory.
 • rmdir – odstraní adresáře poté, co byly odstraněny soubory.
 • muž – Toto je nejužitečnější příkaz pro začátečníky, protože poskytuje popisy a informace o příkazech systému Linux.
 • vhodný – další užitečný příkaz, který je ještě pohodlnější než „člověk“, protože můžete určit témata. Řekněme, že se chcete dozvědět více o hierarchii systému souborů Linux. V tomto případě můžete zadat apropos hierarchii a zobrazit Linux manuálové stránky, které obsahují slovo „hierarchie“.

Hierarchie souborového systému Linux

Při navigaci v živé nebo trvalé instalaci v systému Linux se budete chtít podívat na hierarchický standard jeho systému souborů. V operačním systému založeném na Debianu, jako je Ubuntu, to může vypadat takto:

 • /zásobník – kde začíná většina uživatelů.
 • / boot – kde jádro žije.
 • / dev – kde sídlí ovladače zařízení.
 • /atd – kde lze nalézt konfigurační soubory pro všechny uživatele.
 • /Domov – kde by se měly ukládat vlastní složky.
 • / lib – kde jsou udržovány dynamické knihovny a závislosti a neměly by se jich dotýkat.
 • / media – kde se odkazuje na pevná a vyměnitelná média, včetně virtuálních strojů.
 • / mnt – kde je uvedeno připojené pevné a vyměnitelné médium.
 • / opt – kde jsou po instalaci uloženy další softwarové balíčky.
 • / proc – podobně jako / lib, měla by být ponechána na pokoji.
 • /vykořenit – v tomto případě může superuživatel ukládat soubory a provádět příkazy na vysoké úrovni.
 • /běh – dočasný systém souborů.
 • / sbin – podobně jako root, zde se provádějí příkazy superuživatele.
 • / srv – kde jsou uložena data FTP a HTTP.
 • / sys – poskytuje informace o jádře.
 • / tmp – jiný dočasný souborový systém.
 • / usr – kde jsou uloženy aplikace nainstalované uživatelem.
 • / var – další dočasný souborový systém, konkrétně používaný internetovými aplikacemi, jako jsou webové prohlížeče.

Navigace v systému souborů Linux

Většina linuxových distribucí zabalených s grafickým serverem vás zavede přímo do grafického uživatelského rozhraní, které se v mnoha případech bude podobat Windows nebo MacOS.

U stolních počítačů, jako je Mate, LXDE a KDE Plasma, se můžete podívat na spodní nebo horní část obrazovky a najít ikonu, která se podobá tlačítku nabídky Start systému Windows. Kliknutím nebo klepnutím na tento prvek vyvoláte označenou možnost navigace, která bude odkazovat na složku Bin, Root, Home, Usr nebo Mnt.

Nejnovější desktop Gnome je poměrně intuitivní díky skeuomorphic ikonám, které zobrazují položky, jako jsou kartotéky, diskové jednotky nebo počítače. Kliknutím na tyto grafické prvky se otevřou adresáře a složky do jejich vlastních oken, takže se navigace bude velmi podobat MacOS a Windows. Desktop Unity nalezený v mnoha distribucích Ubuntu také představuje intuitivní ikony pro navigaci ve složkách.

Z prostředí CLI poskytovaného terminálovou aplikací pro Linux začíná navigace vždy příkazem pwd, který vrátí cestu, na které se právě nacházíte, například:

pwd

/Domov/

Příkaz ls můžete použít k zobrazení všech souborů ve složce, ve které se nacházíte. Příkaz cd vám navíc umožňuje měnit adresáře, například:

cd / home / download

pwd

/ home / stáhnout

Místo psaní celých cest můžete také zkopírovat složku do vaší aktuální cesty:

pwd

/Domov/

stažení CD

pwd

/stažení

Chcete-li se posunout o jednu úroveň výše z aktuální cesty, stačí napsat cd..

CD..

pwd

/Domov/

Přesouvání souborů napříč adresáři Linuxu

Pokud jste v prostředí plochy, každé okno, které zobrazuje adresář, se stane správcem souborů, což znamená, že otevřete více složek a přetáhněte soubory. V terminálu Linux lze příkaz mv použít k přenosu souborů.

Řekněme, že soubor, který chcete přesunout, je pojmenován „projekt“ a je aktuálně uložen ve složce domů / ke stažení. Chcete-li ji přesunout do složky document1 ve stejném adresáři, můžete napsat:

mv / home / download / project / home / download / documents1

Argumenty * zástupné znaky můžete také použít s příkazem mv. Chcete-li přesunout všechny své skladby ze složky / home / download do / home / download / music, zadejte následující příkaz:

mv /home/download/*.mp3 / home / download / music

Přejmenování souborů z příkazového řádku

Kontextové nabídky klepnutí pravým tlačítkem jsou přítomny ve většině stolních počítačů Linux, což znamená, že můžete přejmenovat soubory kliknutím na jejich ikony jednou pravým tlačítkem myši. V prostředí CLI lze přejmenování provést pomocí mv, stejného příkazu, který se používá k přesouvání souborů.

Řekněme, že máte soubor s názvem new.txt, který chcete přejmenovat na „second“. Váš příkaz by byl:

mv nová sekunda

Mějte na paměti, že výše uvedený příklad bude fungovat, dokud bude soubor new.txt umístěn v cestě, ve které se právě nacházíte. Linux vás nebude nutit k přechodu na konkrétní cestu k provedení příkazu mv pro účely přejmenování. Pokud zadáte cesty, mv udělá, jak uvedete. Předpokládejme, že new.txt je umístěn ve složce / home / download / a chcete jej přejmenovat na second.txt pomocí tohoto příkazu:

mv / home / download / new / home / download / second

Procesy a úlohy systému Linux

Mnoho systémových nástrojů a obslužných programů je zabaleno do většiny distribucí systému Linux, které obsahují stolní počítače s grafickým uživatelským rozhraním, a vždy zahrnují správce úloh podobný tomu, který se používá ve Windows.

Například monitor systému Gnome je jedním z nejlepších důvodů, proč byste si měli pro tuto plochu zvolit distribuce Linuxu. Způsob, jakým zobrazuje spuštěné procesy a různé možnosti, které nabízí pro správu, z něj činí velmi silný nástroj.

Všechny informace zobrazené programem Gnome System Monitor a dalšími manažery úloh GUI pocházejí z prostředí Linuxu, což znamená, že je můžete prohlížet a zpracovávat je pomocí příkazů terminálu CLI, jako například:

 • horní – je to jako příkaz ls, kromě toho, že zobrazuje spuštěné procesy seřazené podle toho, kolik výpočetních prostředků používají. Můžete také vyzkoušet htop. Pokud je již nainstalována ve vašem distribučním systému Linux, zobrazí procesy způsobem podobným GUI, ale stále v terminálu.
 • ps – podobně jako v horním příkazu ps zobrazuje spuštěné procesy, ale těží ze dvou argumentů: -A a grep. Pokud například spouštíte relaci Firefoxu, můžete vidět všechny procesy používané v tomto open-source prohlížeči.
 • pstree – jedná se o polografický způsob, jak zobrazit Linuxové procesy ve stromovém formátu.
 • zabít – podle očekávání vyšle signál jádru, aby zabil konkrétní proces. Aby bylo možné úspěšně použít kill, musí za ním následovat ID procesu vydané systémem, které může být zobrazeno kterýmkoli z výše uvedených příkazů.
 • pkill – Pokud chcete zastavit všechny procesy vyvolané spuštěnou aplikací, příkaz pkill tak učiní a přijme název aplikace. Zadáte-li pkill firefox, všechny procesy používané tímto prohlížečem budou zastaveny. Killall je další způsob, jak vyvolat pkill.
 • xkill – v některých případech nemusí příkaz pkill zastavit GUI spuštěné aplikace, ale příkaz xkill se postará o všechna prázdná okna plovoucí kolem.

Porozumění Linux Permissions

Podobně jako v operačním systému Windows poskytuje i Linux uživatelské prostředí pro více uživatelů. Výchozí režim zabezpečení zahrnuje opatření, která zabraňují uživatelům v přístupu k souborům, které patří k jiným účtům.

Chcete-li zjistit oprávnění, která máte při instalaci, musíte spustit terminálovou aplikaci a napsat:

ls -l

Výše uvedený příkaz zobrazí seznam souborů v dlouhém formátu. To vám umožní zobrazit oprávnění přiřazená vašemu účtu. První sloupec vlevo zobrazuje řetězec znaků, který odpovídá oprávnění ke čtení, zápisu a provádění.

Pokud v prvním sloupci uvidíte před názvem uživatelského účtu „rwx“, znamená to, že můžete (r) ead, (w) rite a e (x) ecute příslušný soubor. Pokud byl některý ze znaků rwx nahrazen znakem „-“, znamená to, že oprávnění chybí. V případě účtu, který je zamčený heslem, je velká šance, že se vám zobrazí – místo rwx.

Oprávnění lze přiřadit, měnit a spravovat z CLI příkazem chmod, ale musíte se nejprve stát superuživatelem. V mnoha distribucích Linuxu založených na Debianu, jako je Ubuntu, možná budete muset před použitím chmod nastavit heslo pro rootův účet a můžete tak učinit následovně:

sudo adduser * zde zadáte své uživatelské jméno ”

Heslo:

Na výzvu nastavíte své vlastní zabezpečené heslo. Nyní můžete změnit režimy pomocí příkazu chmod, zde je příklad:

chmod u + rwx project.txt

Výše uvedený příklad přidává oprávnění pro čtení, zápis a provádění aktuálního uživatele s ohledem na textový soubor s názvem „projekt“. Pro odebrání oprávnění lze argument + změnit na -. Efektivnější metoda správy oprávnění, alespoň v distribucích založených na Debianu, je instalace obslužného programu Eiciel, který poskytuje snadno použitelnou GUI metodu.

Připojení k internetu

Možnost připojit se k internetu hned z netopýra je jedním z důvodů, proč se budete chtít držet hlavních stolních distrou, jako jsou Ubuntu a Mint, které byly kompilovány s aktualizovanými verzemi ovladačů síťových karet..

Průvodci konfigurací zabalení do těchto distribucí jsou úžasně efektivní při detekci síťových karet a zařízení a v některých případech dokonce nabízejí možnost nastavení virtuální privátní sítě pro zvýšení soukromí a zabezpečení proti nejčastějším kybernetickým útokům.

Přidání dalšího softwaru do systému Linux

Pokud chcete do distribuce Linuxu přidat další software, stačí přejít do softwarového centra nebo správce balíků. V Ubuntu můžete také spustit terminálovou relaci a pomocí následujícího příkazu získat nejnovější verzi webového prohlížeče Firefox:

aktualizace sudo apt-get

sudo apt-get install firefox

Před operačním systémem Windows 10 a nástupem obchodu Microsoft Store byly distribuce stolních počítačů Linux často považovány za vynikající kvůli jejich funkci softwarového centra.

Kancelářské apartmá

Jedním z hlavních bodů sporu proti Linuxu je nedostatek sofistikované kancelářské sady. Uživatelé Windows byli pokazeni Microsoft Office a nechtějí, aby přechod od něj. Skutečností je, že existují kancelářské sady, které v systému Linux fungují skvěle a poskytují stejnou funkčnost bez režijních nákladů spojených s Microsoft Office.

ApacheOpenOffice

Pokud jde o freewarové kancelářské sady, je Apache OpenOffice jedním z nejlepších. Je postaven na stejném základu jako Microsoft Office s pevným textovým procesorem, tabulkovým procesorem a prezentačním softwarem. Ve skutečnosti, soubory lze použít zaměnitelně mezi OpenOffice a Microsoft Office.

Google dokumenty

Tato kancelářská sada freeware v posledních letech vylepšila svou hru a je nyní solidním uchazečem o osobní nebo obchodní použití. Nejedná se o lokalizovaný software, ale o možnost založenou na cloudu.

V Dokumentech Google můžete dělat téměř cokoli, co můžete v Microsoft Office, ale není omezeno nutností stahovat a instalovat je na každém zařízení, které používáte. Téměř všichni poskytovatelé cloudových úložišť pracují v systému Linux, stejně jako v systémech Windows nebo Mac OSX.

Office365

V případě, že jste přesvědčeni, že život nestojí za život bez Microsoft Office, můžete získat přístup k Office365 prostřednictvím webového prohlížeče. Není to zdarma, ale umožňuje vám pokračovat v práci s Microsoft Office při práci v Linuxu.

Proč byste měli zvážit použití systému Linux?

 • Se správnou distribucí systému Linux můžete oživit staré pracovní stanice nebo notebook do roku 2020. Například systém Windows XP stále funguje na starších počítačích, ale tým IT jej zcela opustil, což znamená, že neexistují žádné aktualizace zabezpečení. Na druhou stranu některá distri- buce Linuxu nadále udržují zabezpečení speciálně určené pro starší hardware.
 • Linux má funkce, které mohou některým uživatelům vyhovovat lépe. Když byly představeny Windows 8 a 10, ne všichni byli nadšeni z výrazně odlišného rozhraní. Mezitím Linuxová distribuce obsahují GUI, které jsou spíš jako Windows 7, což by mělo být pro některé uživatele lákavé pro staré způsoby používání počítače.
 • Linux je extrémně bezpečný. Windows udělala hodně pro technologický svět. ale pokud jde o bezpečnost, Linux si vybudoval lepší pověst. Linux nemá tak rozsáhlou historii virů ani slabých míst, které Windows často trápí.
 • Linux je známý pro výkon. Ve srovnání s Windows mnoho tech guru vidí vyšší výkonnost s Linuxem. Je možné vytlačit více z Linuxu, zejména pokud jde o serverové verze. Celková stabilita a spolehlivost serveru patří mezi mnoho důvodů, proč vám Linux pravděpodobně bude vyhovovat.
 • Linux je velký v ochraně soukromí, něco, co se stalo mezi technickými giganty dilematem. Zdá se, že komunita FOSS Linux distro si cení osobního soukromí a ochrany lépe než Google a Microsoft.

Závěrečné myšlenky

Nakonec je Linux nesmírně podceňovaným technologickým nástrojem. Příliš mnoho lidí bylo vyděšeno z Linuxu kvůli jeho „složitosti“, protože nemá dost softwarových možností a nedostatek komerční podpory, ale všichni se ukázali jako mylné představy.

Linux funguje stejně dobře, ne-li lépe než Windows, zejména pro starší zařízení, u kterých jsou hlavní záplaty a aktualizace již tradičně ignorovány poskytovateli hlavního proudu. A s Linuxem je spojena křivka učení, jakmile se dostanete přes hlavní hrb, bude to stejně snadné jako pád z koně.

Nyní si rychle shrneme hlavní myšlenky obsažené v tomto průvodci:

 • Co je Linux
 • Prvky linuxového jádra
 • Nejlepší Linux distribuce
 • Jak nastavit a používat Linux
 • Důležité příkazy systému Linux
 • Oprávnění a přístup k účtu
 • Připojení k internetu
 • Přidání linuxových aplikací a softwaru

Stejně jako v případě Windows jste se museli učit, jak hledat aplikace, otevírat a uzavírat programy, připojovat se k internetu, tisknout dokument, v podstatě stejný proces učení, jaký bude vyžadován pro Linux.

Jakmile vyzkoušíte Linux, uvidíte, že to opravdu není tak složité, jak se často říká. Ve skutečnosti to můžete považovat za jinou variantu Windows nebo MacOS, i když za bezpečnější, stabilnější a méně hladovou po zdrojích.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

About the author